Pogromcy zarazków- zdrowie jest w naszych rękach.

W roku szkolnym 2012/ 2013 dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w programie edukacyjnym „Pogromcy zarazków”. Jest to ogólnopolska inicjatywa promująca prawidłowe nawyki higieniczne, zainicjowana przez markę Dettol pod patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Celem zajęć jest praktyczne wprowadzenie zagadnień związanych z higieną.

W ramach kampanii dzieci wzięły udział w serii zajęć, podczas których dowiedziały się, dlaczego należy dbać o czyste ręce, w jakich sytuacjach oraz jak należy prawidłowo je myć.

Niezbędną wiedzę w tym zakresie dzieci zdobyły miedzy innymi poprzez realizację scenariusza zamieszczonego w materiałach kampanii, naukę rymowanki „O zdrowie dbam….”, spotkanie z pielęgniarzem z Ośrodka Zdrowia, wykonaniem prac plastycznych pt „Wymyśl własnego mikroba”.

Swoją wiedzą podzieliły się ze starszymi kolegami z klas pierwszych prezentując się w programie artystycznym:

1. Inscenizacja pt. „Staś i mikroby” Wandy Grodzieńskiej.

2. Piosenka w wykonaniu dzieci „My zdrowe dzieciaki”.

3. Scenka pantomimiczna do baśni Lucyny Krzemienieckiej „O Filipku Brudasku”.

4. Nauka i pokaz rymowanki :

„O zdrowie dbam. Jak to zrobię, powiem wam.

Wcieram mydło w obie ręce …..”.

Hasło kampanii oraz podstawowe informacje na temat mikrobów, gdzie jest ich najwięcej, kiedy należy myc ręce i jak to robić prawidłowo wywieszone zostały na tablicy demonstracyjnej na korytarzu szkolnym.

ZAWSZE MYJĘ RĘCE:

Przed każdym

Posiłkiem.

Po powrocie ze szkoły. Po skorzystaniu z toalety. Po powrocie z podwórka.

Po kichaniu i wydmuchaniu nosa.

Po zabawie ze zwierzętami.

JAK MYJĘ RĘCE:

Zawsze używaj ciepłej, bieżącej wody oraz mydła.

Myj ręce bardzo dokładnie nie zapominając o:

- nadgarstkach,

- opuszkach palców,

- wierzchu dłoni.

Pocieraj ręce o siebie nie krócej niż przez

30 sek.

Starannie opłucz ręce przed osuszeniem.