OGÓLNOPOLSKI PROGRAM

"KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA"

Rok szkolny 2015/16

Jak co roku, tradycyjnie wychowawcy i uczniowie klas pierwszych uczestniczą w programie "Klub Bezpiecznego Puchatka".

To ogólnopolski program edukacyjny, który wpisuje się w inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

Zaplanowano następujące zajęcia z dziećmi :

marzec: Bezpieczeństwo na drodze
kwiecień: Bezpieczeństwo w szkole
maj: Bezpieczeństwo w domu
czerwiec: Bezpieczeństwo w czasie odpoczynku

W trakcie zajęć komputerowych uczniowie odwiedzą stronę -akademiapuchatka.pl

Podczas spotkań z rodzicami wychowawcy przekażą broszury informacyjne dotyczące bezpieczeństwa dzieci.

W roku szkolnym 2013/2014 klasy pierwsze przystąpiły do programu edukacyjnego  "Klub Bezpiecznego Puchatka".
Celem programu jest przekazanie dzieciom niezbędnej wiedzy o tym,  jak być bezpiecznym na drodze, w szkole i w domu.
      W ciągu roku nauczyciele przeprowadzą zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na podstawie materiałów edukacyjnych w postaci scenariusza: "Bezpieczeństwo na drodze", "Bezpieczeństwo w szkole", "Bezpieczeństwo w domu", "Bezpieczny. odpoczynek".
      W trakcie zajęć uczniowie otrzymają książeczki, dzięki którym mogą utrwalić zdobyte umiejętności. Rodzicom zostaną przekazane broszury o tej samej tematyce.

Dzięki programowi "Klub Bezpiecznego Puchatka" uczniowie:

·         Zapoznają się z zasadami bezpiecznego poruszania się poi drogach.

·         Rozwiną umiejętność odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach, jakie napotkają w czasie drogi do szkoły.

·         Uświadomią sobie niebezpieczne sytuacje jakie mogą zaistnieć w domu i szkole oraz wykształcą umiejętności odpowiedniej reakcji na zaistniałe zagrożenia.

·         Dowiedzą się jak bezpiecznie spędzić wakacje i utrwalą znajomość telefonów alarmowych

Nasza szkoła realizuje od 2010r. Program - "Klub Bezpiecznego Puchatka".

Bezpieczne wakacje

Dnia 15 czerwca 2011 roku w klasie Ia odbyły się zajęcia z przedstawicielem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Pan Robert Pogorzelski opowiedział dzieciom o niebezpiecznych sytuacjach, które mogą się wydarzyć podczas letniego wypoczynku. Objaśnił jak ich unikać i jak radzić sobie w przypadku skaleczeń i innych urazów. Uczniowie utrwalili sobie znajomość telefonów alarmowych. Największą atrakcją był pokaz udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Z wykorzystaniem manekina "phantom". Uczniowie samodzielnie odgrywali scenki, które mogłyby się wydarzyć i wykonywali odpowiednie czynności według wskazówek ratownika.
Istotą zajęć był przekaz, aby nie odwracać się od trudnych sytuacji i umieć pomóc ludziom będącym w potrzebie.

wychowawca klasy Ia

Anna Badura