WYDARZENIA Z ROKU 2013/2014

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014.  Pani dyrektor Jolanta Mistrzak  podsumowując  całoroczną pracę wręczyła najlepszym uczniom  nagrody książkowe, dyplomy oraz świadectwa z biało - czerwonym paskiem. Podziękowania i dyplomy  

z rąk dyrekcji otrzymali również rodzice zaangażowani w pracę na rzecz szkoły. Podczas uroczystości gościliśmy przedstawicieli władz samorządowych. Uczniowie klas młodszych mieli okazję spotkać się

p. Jackiem Lipińskim - burmistrzem oraz p. Grzegorzem Siechem - skarbnikiem Aleksandrowa Łódzkiego. Na uroczystość do klas starszych przybyła p. Iwona Dąbek - sekretarz Aleksandrowa  Łódzkiego.

O oprawę artystyczną uroczystości w klasach młodszych zadbali uczniowie z klas III a i III c pod opieką pp. Ewy Adamkiewicz i Renaty Papis. Część artystyczną dla starszej grupy wiekowej przygotowali uczniowie z klas  IV a i IV c  pod opieką pp. Jadwigi Joachimiak,  Magdaleny Jarzęckiej i Jadwigi Księżak.

Pani dyrektor Jolanta Mistrzak życzyła wszystkim wspaniałych

i aktywnych wakacji.

 

 Na zakończenie ogłosiła dwa wakacyjne konkursy: fotograficzny pt. "Moja fotka z ..."  i poetycki na wiersz o wakacjach.

 

Życzymy wszystkim wspaniałych i radosnych wakacji,

słonecznych plaż, gór sięgających nieba,

pachnących, ukwieconych łąk i błękitnych jezior.

 

TURNIEJ WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

12 czerwca  w ramach Dni Aleksandrowa , w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki. W jury zasiedli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Aleksandrowa, Partnerstwa na Rzecz Aleksandrowa Łódzkiego i Biblioteki Miejskiej. Turniej ten ma już swoją wieloletnią tradycję, w tym roku został rozegrany po raz 17. Uczestniczyli w nim uczniowie klas piątych ze wszystkich gminnych szkół podstawowych (oprócz Bełdowa).

W tym roku hasłem przewodnim było hasło „Przedsiębiorczy Aleksandrów” i wiele pytań (zadań), z którymi spotkali się uczniowie nawiązywało właśnie do  przedsiębiorczości. Zawodnicy rozpoznawali obiekty przemysłowe, komponowali ogłoszenie do prasy reklamujące otwarcie nowej firmy, przygotowali plakat reklamujący „Przedsiębiorczy Aleksandrów” a także rozwiązywali zadanie matematyczne związane z prowadzeniem sklepiku szkolnego.  Nie zabrakło oczywiście pytań sprawdzających wiedzę historyczną o naszej małej ojczyźnie, czy też wiedzę przyrodniczą. Fani drużyn przygotowali gorący doping, który w pewnych momentach był popisem ich dużych umiejętności tanecznych i gimnastycznych.

Z wszystkich zadań nałożonych na zawodników najlepiej wywiązała się drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 1, którą przygotowała pani Beata Pietryk. Drugie miejsce zdobył zespół spoza Aleksandrowa – ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Bugaj, a trzecie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Poza podium znalazły się kolejno – Szkoła Podstawowa nr 3 (ZSS w Aleksandrowie) oraz Szkoła Podstawowa w Rąbieniu.  Na zakończenie Turnieju  burmistrz Jacek Lipiński pogratulował zawodnikom i wręczył nagrody zwycięzcom.

FESTIWAL PIOSENKI I TAŃCA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

 12 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim odbył się VIII Festiwal Piosenki i Tańca Dziecięcego

„Wesołe Nutki 2014” dla przedszkolaków z terenu gminy.
Mali artyści zaprezentowali się w czterech kategoriach: piosenka dziecięca – solowa lub zespołowa, taniec, gra na instrumencie.
Miło nam poinformować, iż dzieci z oddziałów przedszkolnych A i C zajęły II miejsca.

W kategorii piosenka zespołowa wystąpiły- Maja Krysiak, Jagoda Jaskulska, Amelia Ciborowska, Martyna Wojtkowska, w kategorii gra na instrumencie swoje muzyczne umiejętności zaprezentowali- Szymon Budziarek, Barbara Cyganek, Konrad Witkowski, Magdalena Hołownia, Michał Kochaniak, Nadia Micielska. Do konkursu przygotowały dzieci pp. Małgorzata Śmichura i Elżbieta Karaś.
Serdecznie gratulujemy naszym najmłodszym artystom
sukcesu na dużej scenie.

 

DZIEŃ Z HISTORIĄ


W poniedziałek 9 czerwca w naszej szkole uczniowie klas IV–VI obejrzeli prezentacje multimedialne przygotowane przez swoich kolegów w roku szkolnym 2013/2014, dotyczące przeszłości swojego miasta (150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego) i regionu (Centralne Muzeum Włókiennictwa, Księży Młyn), a także okresu II wojny światowej (ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego). Społeczność szkolna miała okazję w tym dniu obejrzeć także wystawę historyczną związaną z omawianym okresem oraz posłuchać młodych przewodników oprowadzających po zabytkach Łodzi. Uczniowie przygotowywali swoje prace w ramach projektów: „Czy znasz swoje miasto?”, „Spacerkiem po Księżym Młynie”, „Śladami bohaterów – Powstanie Warszawskie”.
Prace te można było oglądać w czasie pikniku rodzinnego organizowanego co roku w naszej szkole. Na zwiedzających czekały również rozrywki umysłowe przygotowane przez uczestników koła historycznego i regionalnego (rebusy, quizy, zagadki historyczne).
Prace powstały pod kierunkiem wychowawców klas VI - tych:. Doroty Berenc, Jadwigi Misiak, Anny Niewiadomskiej oraz nauczycieli historii: Agnieszki Krajewskiej–Daszkiewicz i Marzeny Wlazłowicz–Pietras.

 

PIKNIK 2014

7 czerwca 2014 odbył się coroczny  piknik zorganizowany przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Dla gości przygotowano  liczne atrakcje.

W ramach DNIA TALENTÓW  w sali nr 13 zobaczyć można było prezentacje przygotowane przez uczestników koła regionalnego, historycznego i informatycznego. Poznaliśmy też finalistów konkursu informatycznego ,, Malowanie na ekranie”.

  Na scenie pojawili się artyści z naszej szkoły, którzy śpiewali, tańczyli, recytowali, grali na różnych instrumentach. Podziwialiśmy  również umiejętności taneczne i sprawność ruchową zaproszonych gości  - Mażoretek i grupy ćwiczącej zumbę.

   W czasie trwania pikniku  kawiarenka oferowała  pyszne ciasta upieczone przez rodziców,  degustacja  potraw z grilla również cieszyła się powodzeniem. Najmłodsi bawili się na nowo powstałym  placu zabaw, korzystali ze zjeżdżalni i trampoliny oraz zajęć w namiocie harcerzy.  Chętni mogli pomalować gipsowe figurki, zobaczyć pokaz tresury psów. Wiele osób zadbało także o urodę – zmieniło fryzurę, pomalowało twarz i paznokcie, zrobiło sobie tatuaż. Działały też  stanowiska z balonami, wikliną, filcem, można było własnoręcznie zrobić pachnące mydełko  lub dokonać zakupów w kramiku różności.

  W słoneczną sobotę spędziliśmy czas w miłej, radosnej atmosferze. Po raz kolejny rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły  przygotowali piękną i udaną imprezę integracyjną.

Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w organizacji pikniku   

 

Sylwia Brocik - Popović  0 a

Agnieszka Chmielak 0 a

Anita Jakóbiak 0 a

Agnieszka Kupryjańczyk 0 b

Anna Jóżwiak 0 b

Dorota Cyganek 0 c

Katarzyna Kochaniak 0 c

Renata Kuźmińska 0 c

Anna Burska 0 c

Sebastian Budziarek 0 c

Małgorzata Wachowicz 1 a

Sławomir Wachowicz 1 a

Katarzyna Kopycka 1 a

Izabela Tomczyk 1 a

Anna Plichta 1 a

Małgorzata Matusiak 1 a

Marzena Zbidi  1 b

Magdalena Gramera 1 b

Bartłomiej Siemiński 1 b

Ewelina Kochanowska 1 c

Anna Michalak 1 c

Justyna Jarocka 1 c

Magdalena Zielińska 2 a

Izabela Czekajewska 2 a

Aleksandra Milczarek 2 a

Agnieszka Kabacińska  2 a

Magdalena Wdowiak 2 a

Sebastian Tomaszewski 2 a

Sowińska Iwona 2 a

Monika Cieślak 2 b

Joanna Wdowiak 2 b

Mariola Dylik 2 c

Magdalena Kostowska 2 c

Agnieszka Rosińska 2 c

Małgorzata Pacholska 2 c

Małgorzata Dobroniak 2 c

Aleksandra Karasiak 2 c

Ewelina Ścibor 3 a

Marzena i Grzegorz Kaczanowscy 3 a

Lucyna Kowalska 3 a

 

Wioletta Krzyżanowska 3 a

Justyna Jagusiak 3 b

Izabella Majchrzycka 3 b

Justyna Jagusiak 3 b

Aneta Cieślak 3 b

Agata Tyburska – Śródka 3 c

Marzena Stobiecka 3 c

Beata Duda 3 c

Magdalena Zielińska 3 c

Renata Gostyńska – Hanke 3 c

Joanna Łaczkowska  3c

Jarosław Łaczkowski 3 c

Agnieszka Rogowska 3 c

Aneta Jaśkiewicz 4 a

Monika i Tomasz Grabscy  4 a

Magłorzata  Grzechnik 4 a

Wiesława Małkiewicz 4 a

Agnieszka Paś 4 a

Dorota Szymczak 4 b

Marzena Drzewoszewska 4 b

Anna Kifer - Wojtczak 4 b

Agata Włodarek 4 c

Iwona Kozanecka 5 a

Mariusz Goss 5 a

Joanna Kuźmińska 5 a

Małgorzata Grzelczyk 5 a

Sławena Komisarczyk 5 b

Edyta Omiotek 5 b

Iwona Sobczak 5 b

Irena Doroń 5 c

Ewa Kustosz 5 c

Krzysztof Kustosz 5 c

Joanna Kubiak 5 c

Jolanta Serafin 5 c

Marzena Opas 5 c

Jacek Falkenberg 5 c

Elżbieta Nowak 6 a

Agnieszka Żabińska 6 a

Marta i Leszek Janowscy 6 a

Iwona Janiszewska 6 b

Tomasz Tomporowski 6 a

Małgorzata Nowak 6 b

Ewa Bednarek 6 c

 Ewa Smus 6 c

 

 

 

KRAJOBRAZY POLSKI- GRAFIKA KOMPUTEROWA

 

7 czerwca podczas pikniku szkolnego pani dyrektor Jolanta Mistrzak wraz z organizatorami pp. Renatą Papis i Małgorzatą Śmichurą wręczyły nagrody młodym artystom, utalentowanym w dziedzinie grafiki komputerowej, czyli laureatom Wojewódzkiego Konkursu

"Malowanie na ekranie". Konkurs współorganizowany jest przez naszą szkołę we współpracy z WODN w Łodzi. Klasy młodsze tworzyły grafikę w programie Paint, natomiast klasy starsze próbowały swoich sił w Gimpie. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie. Ogromne podziękowania należą się też opiekunom, którzy zachęcili i przygotowali młodych twórców do "namalowania" pięknych, polskich krajobrazów.

 

IX OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

6 czerwca w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyła się IX Olimpiada Sportowa Przedszkolaków przygotowana i prowadzona przez nauczycielki z MP3. Wzięły w niej udział dzieci ze wszystkich aleksandrowskich przedszkoli oraz szkół.
Sześciolatki brały udział w konkurencjach sportowych- skakały na piłkach, zbierały piłeczki na czas i skakały w workach. Była również konkurencja- niespodzianka dla nauczycieli. Nie tylko zawodnicy spisali się doskonale. Kibice gorąco zagrzewali do sportowej rywalizacji swoich kolegów. Nic więc dziwnego, że mali sportowcy bardzo się starali, by osiągnąć jak najlepsze wyniki.
Przedstawiciele naszej szkoły: Damian Dominowski, Kamil Kowalczykowski, Seweryn Uziełło, Jagoda Jaskulska, Jakub Adamowski, Jan Pietrzak, Arletta Michalak, Michał Kochaniak zajęli III miejsce.
Zawody zakończyło uroczyste wręczenie medali, oraz dyplomów i nagród rzeczowych przeznaczonych dla całej grupy.

W LUSTRZE POEZJI

5 czerwca 2014r w samo południe w Szkole Podstawowej nr 4 odbyło się niezwykłe wydarzenie. Młodzi, utalentowani literacko uczniowie z aleksandrowskich podstawówek mieli okazję zaprezentować swoją twórczość.

    Najpierw organizatorzy zaprosili wszystkich na spotkanie z Niną Kubasiak, uczennicą klasy VI c z ,,Czwórki” i jej światem zapisanym w poezji. Usłyszeliśmy kilkanaście wierszy – utrwalonych na papierze ulotnych emocji, wrażeń, skojarzeń, przeżyć. Utwory te powstały w ciągu ostatnich miesięcy, a ich inspiracją były codzienne sytuacje, spotkani ludzie, oglądane miejsca. Publiczność miała okazję przekonać się, jak niezwykła staje się rzeczywistość w poetyckim lustrze.

  W drugiej części spotkania usłyszeliśmy wiersze i fragmenty prozy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Jan Paweł II. Święty Uśmiechnięty”.

  To wyjątkowe wydarzenie dostarczyło uczniom SP 4 i zaproszonym gościom wielu wzruszeń, i niewątpliwie było ciekawą przygodą z literaturą, której autorami są młodzi adepci pióra.

 

PREMIERA KOŁA TEATRALNEGO

W dniu 4 czerwca Szkolne Koło Teatralne "W krzywym zwierciadle" zaprezentowało swoja kolejną, siódmą już, premierę. Tym razem była to współczesna wersja bajki "Kopciuszek". Członkowie koła, uczniowie klas I- IV wystąpili dwa razy przed publicznością składającą się z uczniów klas I- IV , oddziałami przedszkolnymi oraz zaproszonymi gośćmi: klasami drugimi ze Szkoły Podstawowej w Rąbieniu i Zespołu Szkół Sportowych  w Aleksandrowie Ł. Wnioskując z reakcji publiczności występ młodych aktorów podobał się i dostał duże brawa. Akcja spektaklu osadzona była w realiach współczesnych, zdominowana wątkami komediowymii zawierała przesłanie, że "rodzina jest najważniejsza".Opiekunowie koła,pani A. Papka i K. Ziąbka bardzo doceniają entuzjazm i zaangażowanie dzieci w trakcie zajęć teatralnych oraz pomoc ich rodziców.

Obecność koła teatralnego w ofercie zajęć dodatkowych naszej szkoły spotyka się co roku z dużym zainteresowaniem, co widoczne jest zawsze w trakcie castingów.

 

PIKNIK PARAFIALNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA


Zespół flażoletowy klas IIb i IIIa wystąpił podczas pikniku parafialnego przy Kościele pw Św. Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim. Uczniowie zagrali dwa utwory instrumentalne "Amazing Grace" oraz "Barkę".

 

WIEDZA O LITERATURZE

29 maja uczniowie klasy 3b reprezentowali naszą szkołę na Gminnym Konkursie Wiedzy o Literaturze Dziecięcej. Drużyna dobrze poradziła sobie z zadaniami świetnie się przy tym bawiąc, w rezultacie zajęła III miejsce.

 Gratulujemy!!!

 

"Matematyka dla Smyka"

 

28 maja uczniowie klasy 2a - Zuzanna Papis, Agnieszka Sowińska, Michał Lichwała i Paweł Środek reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie "Matematyka dla Smyka".

Drużyna świetnie poradziła sobie z zagadkami, zadaniami tekstowymi i obliczeniami, często wykraczającymi poza podstawę programową. Zajęła II miejsce, myląc się tylko w jednym zadaniu.

Gratulujemy.

X EDYCJA KONKURSU „MALOWANIE NA EKRANIE”

28 maja w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi rozstrzygnięto konkurs informatyczny „Malowanie na ekranie- Krajobrazy Polski”. W X edycji konkursu zadaniem uczniów klas II- VI było wykonanie pracy przedstawiającej wybrany krajobraz Polski dowolną techniką grafiki komputerowej.

 Podsumowanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród laureatom odbędzie się 7 czerwca podczas Rodzinnego Pikniku w naszej szkole. Organizatorzy- p.p. Renata Papis i Małgorzata Śmichura  wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulują talentu oraz pięknych i pomysłowych prac.

Po burzliwych obradach jury pod przewodnictwem doradcy do spraw informatyki Katarzyny Paliwody

 wyłoniło zwycięzców:

LAUREACI

SZKOŁA

OPIEKUN

KLASY II

I miejsce

Karolina Kozłowska

Szkoła Podstawowa

z oddziałami integracyjnymi

w Rudzie Bugaj

 

Jolanta Ogińska

II miejsce

Maja Waluch

 

Miejski Zespół Szkół

w Aleksandrowie Ł.

Urszula Andrzejczak

KLASY III

I miejsce

Aleksandra Rydz

 

Szkoła Podstawowa

w Woli Zaradzyńskiej

Marzanna Ludziejewska

II miejsce

Aleksandra Łepska

 

Szkoła Podstawowa

w Bełdowie

Elżbieta Antosik

III miejsce

Bartosz Niewiadomski

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Renata Papis

KLASY IV- V

I miejsce

Bartosz Wojtysiak

 

Szkoła Podstawowa

 w Rąbieniu

Bogusława Skonieczka

II miejsce

Aleksandra Kurasik

 

Szkoła Podstawowa

w Woli Zaradzyńskiej

Marzanna Ludziejewska

III miejsce

Łukasz Gapiński

 

Szkoła Podstawowa nr 1

w Poddębicach

Renata Olczyk

Wyróżnienie

Kacper Grabski

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Renata Papis

Klasy VI

I miejsce

Aleksandra Ziętera

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Anna Niewiadomska

II miejsce

Karolina Ciebiada

Szkoła Podstawowa

w Woli Zaradzyńskiej

Marzanna Ludziejewska

 

 

III miejsce

Natalia Łabuda

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Anna Niewiadomska

Wyróżnienie

Bartosz Nowak

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Anna Niewiadomska

 

VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY „KLIO 2014”


Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Klio” na stałe wpisał się w kalendarz konkursów, w których biorą udział uczniowie naszej szkoły. Ciekawe formy konkursu pozwalają na wzięcie w nim udziału dużej liczbie dzieci. W VI edycji tego konkursu wzięło udział 491 szkół

z 16 województw – 8372 uczniów.
W naszej szkole rozdamy na zakończenie roku szkolnego 51 dyplomów uczestnikom konkursu.
Z wielką przyjemnością przekazujemy wyniki VI Ogólnopolskiego Konkursu Mitologicznego „Klio 2014”
Anna Szymczak z klasy IVb zdobyła I miejsce w województwie (nagroda wojewódzka) w kategorii fotograficznej i I miejsce w szkole w kategorii plastycznej,
Zuzanna Górska z klasy Va zdobyła VIII miejsce w kraju, I miejsce w szkole w kategorii test wiedzy,
Aleksandra Ziętera z klasy VIa zdobyła X miejsce w kraju w kategorii test,

Ewa Sowińska z klasy VIc zajęła I miejsce w szkole w kategorii fotograficznej.
Gratulujemy!

 

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

„ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

 

 21 maja w Miejskim Domu Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie z pięciu gminnych szkół: SP1, SP3, SP4, Bełdowa oraz Rąbienia. Naszą szkołę reprezentowała grupa pięcioosobowa w składzie Martyna Krzyżanowska 0B, Zuzanna Papis IIA, Luiza Kubala IIB, Patrycja Tyniec IIIC i Maksymilian Galbfach IIIC. Spośród 25 uczestników do wojewódzkiego etapu konkursu, zakwalifikowało się pięć osób, w tym uczennica naszej szkoły Zuzia Papis, która po mistrzowsku wyrecytowała bardzo trudny i długi wiersz Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Obok Zuzi w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury 31maja wystąpią: Paweł Szymański, Kalina Łabuz, Lena Gadomska i Daria Chruściany.

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI

15 maja uczniowie z klas I-IV i oddziałów przedszkolnych wzięli udział w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki". Spośród 31 osobowej gromadki, jury w składzie p.p. Marzena Wlazłowicz-Pietras i Wioletta Nolbrzak-Sibilska wyłoniło 5 zwycięzców reprezentujących szkołę w gminnym etapie konkursu

o tematyce przyrodniczej.

W konkursie obok wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima zaprezentowana została poezja W. Szymborskiej, W. Chotomskiej, M. Konopnickiej, E. Szelburg-Zarembiny, Wł. Broniewskiego, Cz. Janczarskiego, F. Kobryńczuka, M. Czerkawskiej, J. Drozdowskiej, St., Karaszewskiego, M. Terlikowskiej, M. Wojsa, czy J. Sztaudyngera.

Laureaci szkolnego etapu konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki”:Martyna Krzyżanowska 0B, Zuzanna Papis IIA, Luiza Kubala IIB, Maksymilian Galbfach IIIC, Patrycja Tyniec IIIC

Wszystkim uczestnikom za udział w konkursie dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w MDK-u.

 

15 maja – Święto Polskiej Niezapominajki,

to w naszej szkole Święto Polskiego Jabłka

 

Do obchodów tego dnia przygotowaliśmy się już wcześniej, gdyż Komitet Lokalny Zielonej Flagi, ogłosił akcję polegającą na przygotowaniu się do mini konkursu wiedzy o jabłkach oraz udekorowaniu drzwi klas jabłuszkami i informacjami, co dobrego nam one dają. W dniu święta, podczas długich przerw uczniowie mieli możliwość pochwalić się wiedzą na temat jabłek i dostać do zjedzenia piękny, zdrowy, polski owoc. Zainteresowanie i wiedza dzieci na temat korzyści wynikających
z jedzenia tych owoców były bardzo duże.

 

Zabawę uważamy za bardzo udaną- Bożena Dziedzic, Anna Skawińska
i Komitet Lokalny Zielonej Flagi.

 

II POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY


W II półroczu 2013/2014 grupa uczniów klas V i VI (członków koła regionalnego i historycznego) pod opieką pań: Marzeny Wlazłowicz – Pietras, Jadwigi Misiak i Agnieszki Krajewskiej – Daszkiewicz, przygotowywała się do II Powiatowego Konkursu Historycznego. Organizatorem konkursu była zgierska szkoła – Gimnazjum nr 3. Eliminacje szkolne wygrali: Aleksandra Ziętera (kl.VI a), Ewa Sowińska (kl.VI c) i Dominik Przychodniak (kl.V c) i to oni 5 maja 2014r. pojechali do Zgierza, godnie reprezentowali naszą szkołę. Pisząc indywidualnie test nasi uczniowie wykazali się rozległą wiedzą historyczną z zakresu: wielkich odkryć geograficznych, renesansu, ostatnich
Jagiellonów i pierwszej elekcji.
Miło nam poinformować , że laureatami II Powiatowego Konkursu Historycznego są:

Aleksandra Ziętera ( kl. VI a) – zdobyła I miejsce, Ewa Sowińska (kl.VI c) – zdobyła II miejsce.

 

WIWAT TRZECI MAJ!

3 maja delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w powiatowych obchodach Święta Konstytucji w Kościele

Św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim. Po mszy patriotycznej złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

W szkole akademia odbyła się 7 maja. Uczniowie klas IIb i IIc pod opieką pań I. Onopy i A. Papki przygotowali montaż słowno-muzyczny przybliżający genezę Święta Konstytucji. Zaprezentował się takżezespół flażolecistów z klas IIb i IIIa prowadzony przez panie I.Onopę i E. Adamkiewicz oraz szkolny chór pod kierunkiem pani J.Joachimiak. Występ kończyła prezentacja multimedialna zawierająca podsumowanie informacji historycznych. Tłem do występu uczniów była wystawa prac plastycznych klas trzecich i czwartych na temat "Konstytucja Państwa Naszych Marzeń".

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY - KANGUR

 

W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Matematycznym - "Kangur" wzięło udział 16 509 uczniów w sześciu kategoriach: Żaczek - 2009 uczniów, Maluch - 5 113, Beniamin - 4397 uczniów, Kadet - 2 634, Student - 703 uczniów.

W tegorocznej edycji konkursu uczniowie naszej szkoły zdobyli wyróżnienia.

 

Kategoria Żaczek Lichwała Michał - 82,50 pkt

 

Kategoria Maluch klasa III Kornacki Oskar - 81,25 pkt, Rogowska Oliwia - 75 pkt, Chudzik Filip - 71,25 pkt

 

Kategoria Maluch klasa IV Krystek Anna - 87 pkt, Górska Gabriela - 83,75 pkt

 

Kategoria Beniamin klasa V Krajewski Łukasz - 96,25 pkt

 

Kategoria Beniamin klasa VI Sowińska Ewa - 112,50 pkt, Rajczyk Jakub - 106,25 pkt, Kabaciński Jakub - 100,00 pkt. 

 

Gratulujemy.

Zielony Aleksandrów

29 kwietnia z okazji „Światowego Dnia Ziemi” (22 kwietnia) placówkiz Aleksandrowa Łódzkiego należące do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych zorganizowały wspólną akcję pod hasłem „Zielony Aleksandrów”. Dzieci wręczyły władzom miasta własnoręcznie wykonane albumy, odczytały list Ekoludka, zaśpiewały hymn ekologiczny i posadziły drzewo. Następnie ozdobiły nasz park rysunkami drzewi kwiatów. Nie zabrakło też haseł i okrzyków o ochronie przyrody.

OCZAMI PRZYRODNIKA

Uczniowie klas IV-tych wzięli udział w konkursie przyrodniczym zorganizowanym w naszej szkole. Konkurs polegał na przygotowaniu gazetki o tematyce przyrodniczej zatytułowanej „Oczami przyrodnika”. Prace były zbierane do końca marca. Wszyscy uczestnicy wykazali się umiejętnościami redakcyjnymi. Każda gazetka była unikatowa i ciekawa. Jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Kacper Grabski (IVa)

II miejsce – Barbara Bończak (IVa)

III miejsce – Aleksandra Rajczyk (IVa)

Zorganizowaniem konkursu zajęła się p. Magdalena Jarzęcka.

WODA JAKO ŹRÓDŁO ŻYCIA

 

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów oddziałów przedszkolnych i klas I – III organizowany przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych „WODA JAKO ŹRÓDŁO ŻYCIA”.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:


I miejsce Amelka Kopczacka – kl. III a
II miejsce Maja Karnowska – kl. I b
III miejsce Kalina Kopczacka – kl. III a

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

KONCERT FLAŻOLETOWY KU CZCI JANA PAWŁA II


W Niedzielę Miłosierdzia - 27 kwietnia 2014 r. - w Parafii Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie Łódzkim odbył się koncert dziękczynny pt. „Aleksandrów Łódzki dziękuje Ojcu Świętemu”. Obok zespołów i chórów z naszego miasta zaprezentowali się również uczniowie klasy IIb i IIIa, którzy zagrali na flażoletach „Barkę”, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II. Każdy występ nagrodzony był gromkimi brawami.

 

KONKURS O RUCHU DROGOWYM

 

25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Rąbieniu odbyła  się kolejna edycja gminnego  konkursu „Bądź bezpieczny na drodze”. Naszą szkołę reprezentował zespół uczniów z klasy II c w składzie: Szymon Maciaszczyk, Igor Rosiński, Igor Wieczorek

pod opieką wychowawcy, p. Anny Papki.

Zadania dotyczyły treści programowych z zakresu edukacji komunikacyjnej. Należało także pokonać sprawnościowy tor przeszkód. Uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce zostawiając w tyle pozostałe szkoły z terenu miasta i gminy. Zostali obdarowani interesującymi nagrodami. Zwycięzcom  należą się gratulacje i podziękowania , że tak pięknie reprezentowali naszą szkołę.

 

„NIE TYLKO ŚMIGUS- DYNGUS.
W KRĘGU WIELKANOCNYCH TRADYCJI”

W poniedziałek 14 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs wielkanocny pod hasłem „Nie tylko śmigus – dyngus. W kręgu wielkanocnych tradycji”. W szkolnej rywalizacji wzięły udział trzyosobowe drużyny z klas IV-VI. Jury konkursu oceniało zdolności plastyczne, literackie, a także zręcznościowe uczestników zabawy. Zawodnicy rozwiązywali rebusy, krzyżówkę, odpowiadali na pytania dotyczące tradycji Świąt Wielkiej Nocy, układali życzenia dla wielkanocnego zajączka oraz brali udział w „zabawie na wybitki”. Ponadto każda drużyna musiała przygotować plakat ”Pisanka XXI wieku” oraz dokonać jego prezentacji. Nie zabrakło również pytań skierowanych do publiczności. Konkurs przygotowały panie Honorata Koralewska i Marzena Wlazłowicz – Pietras.

Największymi znawcami tradycji świątecznych okazali się przedstawiciele klasy IVA, drugie miejsce zajęła klasa VC, trzecie–klasa IVC. Zwycięskie drużyny otrzymały z rąk pani Dyrektor dyplomy oraz nagrody. Wszystkim gratulujemy!

Uczestnikom zabawy dziękujemy za udział i życzymy kolorowych jajeczek, wycinanych owieczek, rozkicanych króliczków, pyszności w koszyczku, a przede wszystkim udanego lania w mokrym „dniu suchego ubrania”.

CHCECIE BAJKI, OTO BAJKA

Dzieci z oddziału przedszkolnego C uczestniczyły w konkursie zorganizowanym przez Miejskie  Przedszkole nr 1,

nt. "Chcecie bajki, oto bajka".Dzieci wspólnie stworzyły tekst do bajki pt. "O tym jak wiosna szukała drogi", a czwórka dziewczynek wykonała ilustracje i zdobyła I miejsce w konkursie.

 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ


Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniejszą pisankę. Praca mogła mieć formę rysunku lub tradycyjnego ozdobionego jajka (spożywczego lub styropianowego). Otrzymaliśmy ponad 70 prac! Każda pisanka była wykonana inną techniką, z wykorzystaniem różnych materiałów.

Ozdoby zachwycały pomysłowością i bogactwem barw. Z uwagi na niepowtarzalność każdej z pisanek jury postanowiło nagrodzić wszystkich, którzy wykonali i przynieśli pracę na konkurs. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek z rąk pani Dyrektor. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji SU serdecznie dziękujemy.

 

 

10 kwietnia 2014r. w naszej szkole zorganizowaliśmy DZIEŃ BEZ PRZEMOCY. Celem przygotowanego przez nas programu miało być  zwrócenie uwagi na problem przemocy pojawiający się coraz częściej wśród dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie jej, zwiększenie świadomości problemu, a także skłonienie do zastanowienia się nad własnym zachowaniem.

 W przygotowania włączyli się wszyscy, którzy z pomocą swych wychowawców wykonywali wyznaczone zadania. Uczniowie klas I podczas apelu prezentowali okrzyk klasowy przeciwko przemocy. Wystawę prac plastycznych przygotowały kl. II pod hasłem - „Szkoła wolna od przemocy” oraz kl. III - „Co mogę zrobić, aby innym w mojej klasie, żyło się lepiej”. Spotkanie uświetniło przedstawienie profilaktyczne pt. „Wilk i zając, czyli każdy może się dogadać”. Uczniowie kl. IVc w ciekawej scenerii prowadzili mediacje nt. zachowań agresywnych. Wcielili się w postacie zwierząt, które w sugestywny sposób poruszały zagadnienia związane z rozwiązywaniem konfliktów i tolerancją. Spektakl był bardzo ciekawy i został  dobrze przyjęty przez młodą widownię. Na szczególną uwagę zasługiwały drogowskazy wskazujące uczniom, jak mają postępować w kontaktach z innymi.  

 Wśród nich pojawiły się następujące hasła:

„AGRESJI – STOP”

„Używanie grzecznych słów nie trudzi”

„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”

„Kto się śmieje, temu uśmiech nie rdzewieje”

„Bez złości mamy więcej radości” 

 Dużym zainteresowaniem cieszyły się scenki rodzajowe z udziałem młodzieży. Tematyka scenek zaczerpnięta była z ich życia codziennego. Najczęstszym obrazem było namawianie młodego człowieka do zejścia na „złą drogę”. Dzieci wykazały się niesamowitą kreatywnością i pomysłowością.W programie nie zabrakło też prezentacji multimedialnych. Przygotowali je uczniowie klas szóstych: Aleksandra Ziętera – kl.VIa, Mateusz Miller – kl.VIb, Oliwia Forysiak – kl.VIc.Uczniowie działający w Kole Regionalnym przeprowadzili  sondę uliczną dotyczącą bezpieczeństwa w naszym mieście. Jej wyniki odczytane zostały podczas apelu. Na zakończenie każda z klas otrzymała po kilka egzemplarzy specjalnego wydania gazetki szkolnej dotyczącej dzisiejszego dnia. Znalazła się w nim twórczość literacka dzieci klas IV-VI oraz Mały poradnik współżycia w klasie. Przedstawiciele wszystkich klas przyjęli od prowadzących Klasowy Regulamin Walki z Przemocą, który znajdzie się w każdej sali lekcyjnej.

Program przygotowały panie: W. Nolbrzak-Sibilska i J.Misiak

 

 „ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI"

 

W dniu 3 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 149 w Łodzi odbyła się VI edycja WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU SZARADZIARSKIEGO „ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI",w której uczestniczyły 24 dwuosobowe reprezentacje kl. III z terenu województwa.
Po eliminacjach szkolnych, do finału ,zakwalifikowały się OLA CHRZANOWSKA i OLIWIA ROGOWSKA z kl. III c.

Dwugodzinne zmagania przy rozwiązywaniu diagramów, dopisywanek, sudoku, eliminatek, rebusów zaowocowały

 uzyskaniem V miejsca w województwie.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!
Dziękujemy p. Annie Chrzanowskiej za pomoc w organizacji wyjazdu do Łodzi.

 

MALI AKTORZY NA DUŻEJ SCENIE

W środę 2 kwietnia na scenie Miejskiego Domu Kultury odbył się IX Gminny Przegląd Teatralny Sześciolatków

„Mali aktorzy na dużej scenie”. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego B pod opieką p. E. Stanielewicz. Sześciolatki zaprezentowały inscenizację pt. „Ballada o uprzejmym rycerzu” na motywach utworu

I. Sikiryckiego. Na scenie pojawił się groźny smok, król i jego piękna córka oraz dama dworu i dzielni rycerze. Za swój występ mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz wyróżnieniem. Otrzymali także nagrody rzeczowe- zabawki przeznaczone dla całej grupy.

Obsada: uprzejmy rycerz- Szymon Nowowiejski, smok- Wiktor Kochan, król- Damian Dominowski, królewna- Jola Zawadzka, dama dworu- Maja Szulc, rycerze- Kamil Kowalczykowski i Szymon Włodarek.

Ortograficzne łamanie głowy

 

W dn. 26 marca odbyła sie kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Mały Mistrz Ortografii"  dla klas II - III, organizowanego przez Zespół Szkół Sportowych w Aleksandrowie Ł. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni

 w szkolnych eliminacjach:

Dorota Pietruszewska IIa, Nikola Żaromińska IIb,

Hania Kostkowska IIc, Oliwier Kalecki IIIa,

Ola Chrzanowska IIIc i Oliwia Rogowska IIIc.

Konkurs składał się z dwóch części.

Najpierw uczestnicy indywidualnie pisali dyktando, a następnie rozwiązywali krzyżówki, zagadki i inne łamigłówki

ortograficzne - drużynowo.

Nasi zawodnicy świetnie poradzili sobie w ortograficznych zmaganiach:

Ola Chrzanowska zajęła drugie miejsce wśród trzecioklasistów,

Dorota Pietruszewska była na III miejscu wśród drugoklasistów.

Drużynowo zajęliśmy II miejsce wśród dziewięciu szkół,

minimalnie przegrywając z drużyną z Ozorkowa.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Ortograficzne sukcesy


24 marca odbyła się szósta edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Szkoły Podstawowej”.
Uczniowie z czwórki pochwalili się swoją wiedzą z tego zakresu.

Nasza drużyna w składzie :

 Nadia Durska, Wiktoria Olejnik, Wiktoria Zarzycka zdobyła III miejsce.

W konkursie indywidualnym polegającym na napisaniu dyktanda w kategorii klas IV zwyciężyła Nadia Durska.

Wśród szóstoklasistów III miejsce zajęła Wiktoria Zarzycka z kl. VI c. Dzieci do konkursu przygotowały panie D. Berenc, I. Kraska, J. Misiak.
Gratulujemy uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do tego, aby pierwszy dzień wiosny  2014 był jedynym  i niepowtarzalnym :

Oddział przedszkolny A:  pp. MARZENA ADAMOWSKA, AGNIESZKA I PIOTR CHMIELAKOWIE,

 JOANNA I  RAFAŁ  JASKULSCY

Oddział przedszkolny B: pp. KATARZYNA DOMINOWSKA, MAŁGORZATA KĘDZIA,

AGNIESZKA KUPRIAŃCZYK

Oddział przedszkolny C: p.  DOROTA CYGANEK

Klasa I A: pp. AGNIESZKA JANEK,  AGATA WŁODAREK, KATARZYNA KOPYCKA,  ANNA PIETRZAK,

IZABELA MARCINIAK –TOMCZYK, KATARZYNA KOTOWSKA

Klasa I B: pp.  EMILIA BEDNAREK, AGNIESZKA OSIEJA, KATARZYNA MACHNICKA, MAŁGORZATA MICHAŁOWSKA,

 KRYSTYNA URBANIAK, IWONA AUGUSTYNIAK

Klasa I C: pp. EWA KOSIŃSKA, EWA PAPIERNIK, AGATA KUNA, JUSTYNA JAGUSIAK, AGNIESZKA I PIOTR CHMIELAKOWIE

Klasa II A: pp. HALINA PIETRUSZEWSKA, MAGDALENA ZIELIŃSKA,  BARBARA I EWELINA PISAREK

Klasa II B: pp. KATARZYNA BINIASZCZYK, MARZENA DĘBOWSKA, MAŁGORZATA GRZELCZYK,  JOANNA  JAWORSKA

Klasa II C: pp. ALEKSANDRA KARASIAK, AGNIESZKA ROSIŃSKA, MAŁGORZATA KOZERA

Klasa III A: pp., EWELINA ŚCIBOR, ANNA GRODZICKA,  GRZEGORZ KACZANOWSKI, JOANNA I  RAFAŁ  JASKULSCY

Klasa III B: pp.  JUSTYNA JAGUSIAK, SYLWIA  MATKOWSKA – SIKORA, ANETA CIEŚLAK, IZABELLA MAJCHRZYCKA

Klasa III C: pp.  JOANNA ŁACZKOWSKA,  AGATA ŚRÓDKA, AGNIESZKA ROGOWSKA, MAGDALENA ZIELIŃSKA

Klasa IV A: pp. MONIKA GRABSKA, MARIOLA DYLIK, JOLANTA BŁASZCZYK, AGNIESZKA PAŚ,

ANETA JAŚKIEWICZ, MAGDALENA KRYSTEK

Klasa IV B : pp. ANNA KIFER- WOJTCZAK, DOROTA SZYMCZAK

Klasa IV C : pp.  AGNIESZKA ĆWIKOWSKA,  JOANNA ZAPART, BARBARA WALCZAK, AGATA WŁODAREK,

IZABELA PRZERWA, WIOLETTA SIEMIEŃCZUK,  MARIA NOWAK

Klasa V A : pp. MAŁGORZATA GRZELCZYK, ANETA CIEŚLAK

Klasa V B : pp. KATARZYNA  ZELEK, IWONA SOBCZAK, EDYTA OMIOTEK

Klasa V C : pp. JOLANTA SERAFIN, JOANNA KUBIAK

Klasa VI A : pp.  KATARZYNA BINIASZCZYK, MARIA NOWAK, MAŁGORZATA WALCZAK, EWA URBANIAK,

AGNIESZKA TOMCZAK, AGNIESZKA BEDNAREK, GRZEGORZ ZALEWSKI, DOROTA KULAK

Klasa VI B : uczniowie samodzielnie zorganizowali  stoisko ( Natalia Czachowska, Kamil Tomczak, Kamila Grabarz, 

Bartek Błaszczyk, Oliwia Olczyk, Oliwia Goździewicz, Natalia Łabuda)

Klasa VI C : pp.  MAŁGORZATA ZARZYCKA, IWONA SOWIŃSKA, KATARZYNA MACHNICKA, BOŻENA KUBASIAK,

JOANNA FORYSIAK- GOŁĘBIOWSKA, ILONA JANICKA, MONIKA STHER

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

24 marca uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Pani  podkom. Aneta Kominiak z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu przeprowadziła zajęcia pt. „Bezpieczna droga”. Dzieci utrwaliły: zasady przechodzenia przez jezdnię, reagowania w sytuacjach niebezpiecznych.

 

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

Wiemy, że warzywa i owoce są źródłem witamin i powinniśmy zjadać je w postaci surowej. Dlatego też 21 marca cała społeczność uczniowska brała udział w prawdziwej uczcie, zorganizowanej pod hasłem  

„Dzień Zdrowego Odżywiania”.  

Uczniowie chętnie próbowali przygotowanych specjałów: naturalnych soków owocowych i warzywnych, koktajli mleczno - owocowych, różnorodnych sałatek, kanapek i koreczków na widok których od razu burczało nam w brzuchu. Do degustacji zachęcały kolorowe plakaty informujące o wartościach odżywczych produktów użytych do przygotowania potraw i ich pochodzeniu.

Po degustacji uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klas VI, przedstawiającą informacje o owocach, warzywach, witaminach, minerałach i ich znaczeniu dla organizmu.

Dyrekcja, nauczyciele i cała społeczność szkolna serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w przygotowaniu i organizacji tej imprezy.

WARSZTATY EKOLOGICZNE


20 marca
 uczniowie klasy I c uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, które odbyły się na terenie Ośrodka Działań  Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Tematem warsztatów była WODA.

Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. W ich trakcie dowiedzieli się jakie znaczenie ma woda w życiu człowieka, poznali jej stany skupienia oraz sposoby oszczędzania wody w domu. Mam nadzieję, że zdobytą wiedzę dzieci będą umiały zastosować w praktyce.

Organizator warsztatów – B. Dziedzic  

KONKURS PLASTYCZNY "COŚ Z NICZEGO"

 

Konkurs plastyczny „Coś z niczego”  organizowany przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych został rozstrzygnięty.

Łódzkie Jury wyróżniło pracę ucznia klasy II c – Michała Szymczaka, który zdobył III miejsce.

Gratulujemy!

 

Koordynatorzy: A. Skawińska i B. Dziedzic

Szkolny Dzień Wody

 

   W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Wody, w naszej szkole te obchody już się odbyły. Prowadząc  drugi rok z rzędu tę imprezę mamy nadzieję, że zachęcamy nasze dzieci do picia wody. Pani Dziedzic przygotowała wystawę edukacyjną, przedstawiającą informacje o wodzie i jej życiodajnym znaczeniu. 

W piątek 14 marca Przedstawiciele Komitetu Lokalnego „Zielonej Flagi”, podczas długich przerw, zapoznawali swoich kolegów z zaletami tego napoju i częstowali zdrową mineralną wodą. Uczniowie ustawiali się w długiej kolejce, aby dostać kubeczek wody, co świadczy zrozumieniu ogromnego znaczenia tego płynu.

 Pozdrawiamy – Komitet Lokalny i koordynatorzy:

B. Dziedzic i A. Skawińska

KONCERT FLAŻOLETOWY

W dniu 11 marca podczas długiej przerwy obiadowej uczniowie klas II b i III a zagrali koncert flażoletowy.

Melodie „Dzień kobiet”, „Wiosna tuż, tuż”, „Przyszła wiosna do niedźwiedzia” oraz „Kurczątka” umiliły wszystkim czas, przypominając również o niedługim nadejściu upragnionej wiosny.

 

III edycja Gminnego Konkursu Omnibus klas VI

   7 marca 2014 roku odbyła się kolejna edycja konkursu, który pozwolił wyłonić Omnibusa wśród uczniów klas VI-tych.

  Podczas godzinnych zmagań dzieci odpowiadały na pytania ze wszystkich przedmiotów, ale swoją wiedzą musiały wykraczać poza podstawę programową. Jak się okazało świetnie sobie poradziły, gdyż wyniki były bardzo wyrównane.

„Najlepszą z najlepszych” okazała się uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 – Aleksandra Ziętera . Dziewczynka otrzymała tablet ufundowany przez Radę Rodziców naszej szkoły i puchar, który był prezentem od honorowego patrona, burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego – Pana Jacka Lipińskiego.

Warto także wspomnieć, że II miejsce, z ilością o dwa punkty mniejszą w porównaniu z laureatką, otrzymał Konrad Stefaniak z Zespołu Szkół Sportowych. III lokata przypadła Natalii Pełce ze Szkoły Podstawowej w Rąbieniu. Uczniowie ci zostali obdarowani książkami, które za pośrednictwem Pana asystenta Cezarego Duraja , przekazała Pani Poseł – Agnieszka Hanajczyk. Naszą uroczystość zaszczyciła także swoją obecnością Pani Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego – Stanisława Raczyńska.

   Gratulujemy uczestnikom ogromnej wiedzy i umiejętności- nauczyciele SP 4, którzy przygotowywali pytania i zorganizowali konkurs.

Maska karnawałowa

 

Szkolny konkurs SKO ,,Maska karnawałowa” został rozstrzygnięty.
We wtorek 4 marca wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i małe upominki za udział w konkursie.

Wyróżniliśmy najciekawsze i najładniejsze maski.
I miejsce – Wiktoria Pacholska II c Jakub Nowak OP a
II miejsce – Kinga Berenc III a Julita Jaskulska III a
III miejsce – Jakub Kuna I c

Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych.
Zachęcamy również do zapisania się do naszej

 Szkolnej Kasy Oszczędności.

Opiekun SKO Katarzyna Ziąbka

SIECIAKI

5 marca uczniowie klas IV i V obejrzeli spektakl kabaretowo-edukacyjny grupy „T” z Torunia pt. Sieciaki. W przedstawieniu w ciekawy sposób poruszony został problem cyberprzemocy – zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci. Prześladowanie przez Internet jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne dla wszystkich w bardzo krótkim czasie i pozostają w sieci na zawsze. Aktorzy w trakcie przedstawienia zapraszali uczniów na scenę, by wspólnie zaprezentować ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu, niekoniecznie przed monitorem komputera, czy ekranem telewizora. Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu można znaleźć na stronie www.sieciaki.pl. 

 

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

5 marca w Miejskim Przedszkolu nr 3 w Aleksandrowie odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs pod hasłem „Bezpieczny Przedszkolak”. Zakres wiadomości, którymi popisywały się dzieci, był bardzo rozległy. Przedszkolaki musiały znać numery alarmowe, losowały  obrazki przedstawiające konkretne sytuacje i wzywały pomoc przez telefon. Popisywały się znajomością znaków drogowych, zasad poruszania się pieszych i  znajomością apteczki. Doskonale poradziły sobie z pytaniami dotyczącymi kontaktów z nieznajomymi i ze zwierzętami.Drużyna reprezentująca naszą szkołę świetnie poradziła sobie ze wszystkimi konkurencjami i zdobyła II miejsce spośród 7 startujących zespołów. W jej skład weszły dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych:

Maja Krysiak- grupa A

Szymon Nowowiejski- grupa B

Marcel Papis- grupa C

 

Indianin w naszej szkole


W piątek 28 lutego uczniowie klas młodszych uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z Panem Jarosławem Pruchniewskim z Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, właścicielem wioski indiańskiej TATANKA w Solcy Małej. Spotkanie to poświęcone było muzyce indiańskiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodne instrumenty muzyczne (grzechotki, bębny, flety), porównać ich dźwięki, a także wysłuchać pieśni indiańskich śpiewanych przez Pana Jarosława z użyciem instrumentów. Dzieci próbowały również nauczyć się tańców indiańskich.

Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia z Indianinem, które odbędą się pod koniec marca.

 

WARSZTATY KREATYWNEGO ROZWOJU

19 i 26 lutego uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach kreatywnego rozwoju, które poprowadzili instruktorzy z Akademii Rozwoju i Twórczej Edukacji Planet ARTE. Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach jogi. Dzieci wzmacniały ciało fizyczne, uczyły się jak rozluźniać  umysł i uspokajać emocje oraz buduje pozytywne relacje pośród ćwiczących rówieśników.  Jednak przede wszystkim była to swobodna i pełna dynamiki zabawa z wykorzystaniem ruchu ciała, która miała zachęcić uczniów do aktywnego wypoczynku. Po ćwiczeniach na dzieci czekała nagroda w postaci rozgrywek sportowych przeprowadzonych na konsoli do gier video X-Box Kinect, która wykorzystuje ideę kreatywnego ruchu i mobilizuje do dynamicznych ćwiczeń fizycznych za pomocą zabawy. Drugi warsztat, który został przygotowany dla naszych uczniów to zajęcia Mały Einstein. Zajęcia z eksperymentów naukowych miały za zadanie ukazać twórcze i praktyczne zastosowanie praw fizyki i chemii. Dzieci pracowały z suchym lodem, wykonały domowy wulkan i miały okazję zobaczyć wyjątkowe bańki mydlane z niespodzianką.

 

ALFIK MATEMATYCZNY

Dnia 27 listopada odbyła się w naszej szkole  XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu ALFIK MATEMATYCZNY skierowana do uczniów kl. III. W matematycznej rozgrywce wzięło udział  11 492 trzecioklasistów z całej Polski, a 13 z naszej szkoły. W ciągu 75 minut  uczniowie mieli rozwiązać 30 zadań tekstowych.  NADESZŁY  WYNIKI !!!                                                                           

Dyplom Uznania za bardzo dobry wynik otrzymała 

ALEKSANDRA CHRZANOWSKA z kl. IIIc. 

Następne zmagania matematyczne  w Międzynarodowym Konkursie

 „ Kangur Matematyczny” odbędą się

 20.03. 2014r.

ŻYCZYMY POWODZENIA!

 

PRZEGLĄD ZIELONEJ PIOSENKI

20 lutego dziewczynki z oddz. przed. A w składzie: A.Ciborowska, J. Jaskulska, M. Krysiak, M.Wojtkowska wzięły udział w Przeglądzie Zielonej Piosenki zorganizowanym w ramach działalności Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w MP nr 2 w Aleksandrowie Ł. Tematyką piosenek prezentowanych przez dzieci była przyroda, ekologia i natura. Nasze małe artystki zaśpiewały utwór pt. "Pyszne jabłuszka". Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i ogromne kosze zdrowych i pysznych owoców.

 

14 LUTEGO - ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH

Uczniom naszej szkoły tego dnia humory dopisywały. Drzwi wszystkich klas przyozdobione były serduszkami, łabędziami i innymi symbolami miłości. Od rana działała Poczta Walentynkowa. Przedstawicielki samorządu szkolnego rozdawały kartki walentynkowe, które zebrały od uczniów. 20 lutego odbyła się dyskoteka walentynkowa klas IV - VI. Wszyscy dobrze się bawili. Mamy nadzieję, że stanie się to naszą szkolną tradycją. 
                                                                                                                                                      Wiktoria Zarzycka, VIc

 

NARKOTYKOM- STOP

 

Rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów klas VI "Narkotykom - STOP- podążaj za marzeniami, nie narkotykami". Pani v- ce dyrektor Bożena Andrzejewska wręczyła dyplomy i nagrody laureatom:

I miejsce- Weronika Jakóbiak

II miejsce- Klaudia Janiak

III miejsce- Wiktoria Zarzycka

wyróżnienie- Anna Skóra

 

DRZWI OTWARTE W „CZWÓRCE"

13 lutego nasza szkoła zorganizowała "Drzwi otwarte" dla przyszłorocznych pierwszoklasistów i przedszkolaków oraz ich rodziców.  Licznie przybyli goście mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, rozmowy z dyrekcją, pedagogiem i nauczycielami , a także obejrzenia klas  oraz innych  pomieszczeń szkolnych.

Na to czwartkowe popołudnie uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali liczne atrakcje. Pierwszą z nich było spotkanie w sali gimnastycznej. Tam Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak,  przywitała wszystkich, a następnie zaprosiła   na prezentacje artystyczne, podczas których  uczniowie  grali  na flażoletach, prezentowali układy  taneczne, śpiewali  piosenki i deklamowali  wiersze Juliana Tuwima.  Po występach, na małych gości czekały kolejne atrakcje: zajęcia sportowe i świetlicowe, zagadki  i zajęcia plastyczne w klasach, gry i zabawy w języku angielskim, edukacyjne gry komputerowe, zabawy matematyczne i techniki koncentracji, wystawa "W świecie dinozaurów", pokaz filmów animowanych oraz  wystawa  "W świecie animacji".

Dużym powodzeniem cieszyła się kawiarenka, w której można było napić się herbaty lub soku oraz zjeść pyszne ciastko.

Panującą w naszej szkole atmosferę pomogły przybliżyć odwiedzającym prezentacja multimedialna pt. "Z życia szkoły" oraz wzbudzający ogromne zainteresowanie teledysk  "Happy Czwórka".

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZY

11 lutego  w Szkole Podstawowj nr 48 w Łodzi odbył się międzyszkolny konkurs matematyczno - przyrodniczy dla czniów klas V. Naszą "Czwórkę" reprezentowali: Kajeten Goss (Va) i Dominik Przychodniak (Vc). Chłopcy wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą i matematyczną. Zajęli bardzo dobre IV miejsce. Gratulujemy!

 

KONKURS ROSSMANA

 

Wszystkie klasy młodsze zostały zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez sieć drogerii "Rossman" propagującegohigieniczny tryb życia. Konkurs odbywał się pod hasłem "CZYSTY I WESOŁY CHODZĘ DO SZKOŁY" i polegał na wykonaniu prac plastycznych ilustrujących hasło. Prace wykonało wielu uczniów: były to rysunki i wiersze. Wyróżniono prace następujących uczniów: Pospiszyl P. -IIIc, Wieczorek I. –Iib, Kaczmarek M. –IIIc, Rybczyńska K.-IIa,Nowak O. II a, Przybyłek A. III b, Biniaszczyk J. II b, Jaworski P. II b, Babiasz I. IIIc, Ługowska A. II b, Rosiński I. II c, Pietrzak J. III a, Cieślak D. II a, Berenc K. III a, Wasilewski J. II b, Kraska A. III a

W styczniu b.r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Wszyscy uczniowie klas I-III ( w liczbie 249 ) zostali nagrodzeni pakietami "TWÓJ NIEZBĘDNIK HIGIENICZNY", w skład którego wchodziło: mydło,szampon do włosów, szczotka i pasta do zębów, chusteczki higieniczne. Koordynatorem konkursu na terenie szkoły była p. Anna Papka. Bardzo dużą pomoc okazała jedna z mam, p. Dorota Szymczak, która przywiozła wszystkie pakiety ze sklepu ROSSMAN do szkoły swoim samochodem i dostarczyła je do klas. Bardzo dziękujemy.

 

ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE

W naszej szkole w bieżącym roku szkolnym realizowany jest Ogólnopolski Program Profilaktyki Palenia Tytoniu ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”. W ramach tego programu w I semestrze przeprowadzone zostały w kl. V zajęcia z cyklu ,,Palić nie palić! Oto jest pytanie?”  połączone z projekcją filmu ,,Nikotyna legalny narkotyk”.  W kl. VI zajęcia warsztatowe, na których omawiano substancje trujące znajdujące się w dymie tytoniowym oraz skutki palenia papierosów. Uczniowie uczyli się – jak należy prawidłowo oddychać. Ponadto projektowali znaczki: ,,Nie palę”, ,,Nie pal”. Pod opieką nauczycieli wystawili  dla klas IV –VI przestawienie teatralne ,,Sąd nad papierosem’’ połączone z prezentacja multimedialną.

 

SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW

 

Z przyjemnością informujemy, że nasza placówka uzyskała w roku szkolnym 2013/2014

tytuł SZKOŁY ODKRYWCÓW TALENTÓW.

Wyróżnienie przyznane zostało przez Ośrodek Rozwoju Edukacji www.ore.edu.pl/odkrywamytalenty i świadczy o tym, że przyczyniamy się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży.

 

DZIAŁANIA SZKOŁY W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

PRZEPROWADZONE IMPREZY I UROCZYSTOŚCI PRZEWIDZIANE W HARMONOGRAMIE PRACY SZKOŁY:

 

1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 z programem artystycznym -3.09.2013 (E. Adamkiewicz, R. Papis)

2. Międzynarodowy Dzień Muzyki z udziałem uczniów łódzkich szkół i przedszkoli- 1.10. 2013 (E. Adamkiewicz, I. Onopa)

3. Uroczysty apel – zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego, przypomnienie Praw i Obowiązków Ucznia;  Dzień Edukacji Narodowej- 11.10. 2013 (B. Sobczak, M. Jarzęcka,  A.Krajewska-Daszkiewicz)

4. Ślubowanie klas pierwszych -14.10.2013 (A. Badura, B. Dziedzic, K. Ziąbka, D. Kocik, I. Onopa, A.Papka)  

5.Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości dla kl. III- VI – 8.11.2013 (J. Księżak, J. Misiak, J. Joachimiak)

6.Tydzień patriotyczny ( ogólnopolski projekt ZHR)- 12.11.2013 wspólne śpiewanie żołnierskich pieśni w kl. I-III i oddziałach przedszkolnych  (E. Adamkiewicz, I. Onopa)

7.Dyskoteka szkolna dla kl. IV- VI -28.11.2013 (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

8.Przedstawienie profilaktyczne „Palić , nie palić – Sąd nad papierosem” dla kl. IV-VI- 5.12.2013 ( V.Nolbrzak- Sibilska, M. Wlazłowicz- Pietras)

9.Święto Szkoły – „SZKOŁA TO MY…” 10.12.2013 (D. Kocik, I. Andrysiak, E. Stanielewicz, I.Jurek,)

10. Jasełka bożonarodzeniowe -8.01.2014 (H. Bilant, s. M. Jaros ,J. Joachimiak)

11. Zabawa karnawałowa dla oddziałów przedszkolnych i kl. I- III  -17.01.2014

 

W RAMACH WSPÓŁPRACY ZE ŚRODOWISKIEM WSPÓŁDZIAŁALIŚMY Z:

1. Urzędem Gminy (uczestnictwo w gminnych obchodach Święta Niepodległości, obchodach Święta Drzewa, „ Sprzątaniu świata”, akcjach: „Misio dla Jasia”, „Aleksandrowska Aleja Bożonarodzeniowa,” wigilia dla mieszkańców Aleksandrowa – wykonanie stroików);

2. Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych („Bieg z Mikołajem”, warsztaty dla uczniów kl. IV- VI „ Zrozumieć agresję” prowadzone przez trenera z Ośrodka Profilaktyki z Krakowa);

3. Ligą Kobiet Polskich  (Charytatywna impreza gwiazdkowa „Mikołajki 2013 – Łódź”)

4. MOPS ( pomoc rodzinom w trudnej sytuacji, współpraca ze studentami w ramach praktyk, na świetlicy środowiskowej);

5. PPP (stała współpraca w zakresie pomocy dydaktyczno- wychowawczej uczniom i rodzicom, zajęcia integracyjno- wspierające dla kl .I,  zajęcia wspierające „ Bezpieczna  szkoła – jak radzić sobie z trudnościami” dla kl. V- VI, zajęcia wspierające „Jestem OK” dla kl.IV, spotkanie edukacyjne dla rodziców uczniów kl. I- III „ Praca z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo”);

6. Stowarzyszeniem „Wiosna” (udział w akcji „ Szlachetna Paczka”);

7. Parafią (uczestnictwo w uroczystościach Nawiedzenia figury św. Michała Archanioła, udział w koncercie kolęd w Bazylice Katedralnej w Łodzi, przygotowanie do liturgii Mszy Św.);

8. WOŚP (udział uczniów- wolontariuszy w akcji WOŚP  w dn. 12.01. 2014, przeprowadzenie Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, realizacja projektu „Ratujemy i uczymy się Ratować”- współpraca ze Studenckim Kołem Naukowym Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof w Łodzi);

9.   Schroniskiem „MEDOR” (zbiórka karmy );

10.  Firmą PROCTER & GAMBLE (warsztaty dla uczennic kl.VI – „Między nami kobietkami”);

11.  Policją (warsztaty dla oddziałów przedszkolnych i kl. I- „ Bezpieczeństwo na drodze”, Centrum Prewencji Policji w Łodzi –uczestnictwo w pokazach technik policyjnych kl. VI i IVa, pogadanki w kl. IV – „Bezpieczne zachowanie”)

12.  Urzędem Statystycznym w Łodzi (warsztaty w kl. V- VI „Edukacja statystyczna dzieci i młodzieży”);

13.  Siecią szkół i przedszkoli ekologicznych w ramach programu „ECO- SCHOOL”;

14.  Siecią szkół  i przedszkoli grających na flażoletach;

15.  PKO (udział w programie „Szkolne Kasy Oszczędności”).

 

UDZIAŁ W PROGRAMACH, PROJEKTACH, AKCJACH:

1.Ogólnopolski Program „Szkoły dla Ekorozwoju”. Ubieganie się o Międzynarodowy Certyfikat ZIELONEJ FLAGI (A. Skawińska, B. Dziedzic);

2.Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków: Akademia Aquafresh ( E. Karaś, E. Stanielewicz, M. Śmichura)

3.Ogólnopolski Projekt „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”( E. Karaś, E. Stanielewicz, M. Śmichura)

4.Ogólnopolski Projekt „Klub Bezpiecznego Puchatka” (K. Ziąbka, B. Dziedzic, A.Badura)

5.Ogólnopolski Program „ Szkolne Kasy Oszczędności” (K. Ziąbka)

6.Ogólnopolski Program Profilaktyki Palenia Tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie”  (V. Nolbrzak- Sibilska)

7.gólnopolski Program „Od grosika do złotówki”( D. Kocik, A. Papka, I. Onopa)

8.Ogólnopolski Program Edukacyjno- Terapeutyczny „Ortograffiti” (J. Misiak, I. Kraska, D. Berenc)

9.Ogólnopolski Projekt MEN „Ćwiczyć każdy może” w ramach „Roku Szkoły w ruchu”  (U. Kluszczyńska, K. Szabela, I. Jurek, J. Kuśmierek)

10.Wojewódzki Projekt „Historie u Fabrykanta” (M. Wlazłowicz – Pietras)

 

AKCJE I KONKURSY SKIEROWANE DO UCZNIÓW:

1. Zbiórka surowców wtórnych - makulatura, baterie, sprzęt elektroniczny, nakrętki (A. Skawińska, B. Dziedzic)

2. Sprzątanie Świata” ( A. Skawińska, M. Jarzęcka, B. Andrzejewska)

3.Najpiękniejszy zachód słońca”- konkurs fotograficzny (H. Bilant, s. M. Jaros)

4.Światowy Dzień Noszenia Spódnic” (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

5.„Pomóż zwierzętom”- zbiórka karmy dla schroniska „Medor” (M.Jarzęcka, B. Sobczak)

6.Jesienny konkurs- „Najciekawszy ludzik” kl. I- III, „Najciekawszy bukiet” kl. IV- VI” (M.Jarzęcka, B. Sobczak)

7.„Światowy Dzień Pluszowego Misia” (E. Karaś, E. Stanielewicz, M. Śmichura)

8.„Ratujemy i uczymy się ratować” kl. I- III (R. Papis, D. Kocik)

9.„Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” kl. IV- VI ( U. Kluszczyńska)

10.„ Pomóż dzikim zwierzętom przetrwać zimę”- zbiórka żołędzi kasztanów dla koła łowieckiego (A. Skawińska, B. Dziedzic)

11.„Szlachetna Paczka”- zbiórka darów dla wybranych rodzin (rada rodziców)

12.Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy (rada rodziców)

13.„Misio dla Jasia” – zbiórka maskotek dla dzieci

14.„Szkolne Święto Mandarynki”- propagowanie zdrowego odżywiania (A. Skawińska, B. Dziedzic)

15.„Światowy Tydzień Przedsiębiorczości” (A. Niewiadomska)

16.„Nakarm psa z Tablicą”- dożywianie psów (A. Niewiadomska)

17.„Światowy Tydzień Informatyki – Godzina Kodowania dla kl. VI (A. Niewiadomska)

18.Ogólnopolska Akcja „Góra Grosza”- wsparcie finansowe rodzinnych domów dziecka (M.Jarzęcka, B. Sobczak)

19.„Kartka z pamiętnika M. Skłodowskiej –Curie”, „ Laurka dla szkoły” – konkursy w ramach obchodów Święta Szkoły (D. Kocik, E. Stanielewicz, I. Andrysiak)

20„Czysty i wesoły chodzę do szkoły” (A.Papka)

21.„Podziel się kanapką”- całoroczna akcja skierowana do uczniów naszej szkoły (V. Nolbrzak- Sibilska)

22.„Poznajemy kulturę Indian” – spotkanie kl. I- III i oddziałów przedszkolnych z J. Pruchniewskim, członkiem Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian (I. Onopa)

23.„ Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”- spotkanie uczniów kl. V i kl. IIIc   z Przemysławem Wieczorkiem, wicemistrzem świata i Europy w parataekwondo (M. Jarzęcka)

 

KARNAWAŁ 2014

 

17 stycznia, w ostatnim dniu przed feriami zimowymi odbyła się zabawa karnawałowa dla najmłodszych uczniów. Przy dźwiękach skocznej muzyki fantazyjnie przebrane dzieci rozpoczęły pląsy i tańce. Szkolną zabawę poprowadziła animatorka, pani Ula Pakuła.

Jak zwykle wszyscy bawili się znakomicie.

 

SZKOLNY DZIEŃ MANDARYNEK

   Dnia 16 stycznia  Szkolny Komitet Lokalny Zielonej Flagi i Samorząd Uczniowski zorganizowali Szkolne Święto Mandarynki. Organizatorzy poprosili, aby uczniowie tego dnia ubrali się na pomarańczowo. Przygotowany został quiz wiedzy o mandarynach, który przeprowadzono wśród uczniów klas 0-VI podczas dwóch dużych przerw. Dzieci odpowiadały na pytania związane z wartościami odżywczymi mandarynek, ich zaletami i pochodzeniem. Za prawidłowe odpowiedzi można było uzyskać nagrodę – mandarynkę. Jak ciekawie się wszyscy bawili można zobaczyć na zdjęciach. Szczególnie warto obejrzeć pomarańczową gwiazdę utworzoną z dzieci klasy I C.Zabawa była przednia, więc postanowiliśmy kontynuować projekt i zorganizować kolejne święta owoców lub warzyw.

 Szkolni Koordynatorzy Zielonej Flagi

„DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ”

W czwartek 16 stycznia 2014 roku Samorząd Uczniowski zorganizował spotkanie z wyjątkowym gościem – p. Przemysławem Wieczorkiem, który opowiedział uczniom naszej szkoły o trudnej drodze, jaką przebył w swoim życiu. W wyniku wypadku Pan Przemysław stracił obie ręce. Pomimo trudnych początków odnalazł w sobie siłę do walki, wiarę we własne siły i wykazał się niebywałą determinacją w dążeniu do osiągnięcia marzeń i planów. Obecnie trenuje taekwondo i odnosi imponujące sukcesy. Na Mistrzostwach Świata w Lozannie zdobył srebrny medal! Dla naszych uczniów była to niezapomniana lekcja. Mamy nadzieję, że postawa i słowa naszego Gościa zostaną w pamięci dzieci na długo.

Podsumowanie wyników nauczania za I semestr 2013/2014 r.

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyżej się w klasach IV-VI

w roku szkolnym 2013/2014 – I półrocze

IV a śr. klasy 4,3

Krystek Anna 5,2 wzorowe

Grzechnik Karolina - 5,2 bardzo dobre

Bończak Barbara – 5,1 wzorowe

Paś Zuzanna - 5,1 bardzo dobre

Grabski Kacper – 5,0 wzorowe

Onopa Julia – 4,8 bardzo dobre

Rajczyk Aleksandra – 4,8 bardzo dobre

Jaśkiewicz Oliwia – 4,7 wzorowe

Błaszczyk Damian – 4,7 bardzo dobre

Bogdańska Maja – 4,7 bardzo dobre

Wyderka Martyna – 4,6 bardzo dobre

Dylik Aleksandra – 4,5 bardzo dobre

Ferenc Zuzanna – 4,5 bardzo dobre

Kowalewska Gabriela – 4,5 bardzo dobre

IV b śr. klasy 4,2

Durska Nadia – 5,1wzorowe

Majchrzycka Martyna – 5,0 wzorowe

Szałek Daniel – 5,0 wzorowe

Szymczak Anna – 5,0 wzorowe

Skonieczka Maciej – 4,9 wzorowe

Ciesek Jan – 4,6 wzorowe

Ścibisz Oliwia – 4,6 wzorowe

Wiśniewska Lena – 4,6 wzorowe

Ławniczak Weronika  – 4,6 bardzo dobre

Jarczyńska Aleksandra – 4,5 bardzo dobre

IV c śr. klasy 4,1

Górska Gabriela – 5,2 wzorowe

Przerwa Julia – 4,9 wzorowe

Tomporowska Oliwia – 4,9 wzorowe

Miller Lidia – 4,7 wzorowe

Syguła Natalia – 4,6 wzorowe

Groblewski Krzysztof – 4,5 wzorowe

V a śr. klasy 4,00

Górska Zuzanna – 5,2 wzorowe

Cieślak Piotr– 5,0 bardzo dobre

Goss Kajetan– 4,9 wzorowe

Krajewski Łukasz – 4,9 bardzo dobre

Postek Maciej – 4,7 bardzo dobre

Pietrzak Katarzyna – 4,6 wzorowe

Kędzia Kamila – 4,6 wzorowe

Borowski Bartłomiej– 4,6 bardzo dobre

Przerwa Bartosz – 4,6 bardzo dobre

Grzelczyk Izabela – 4,5 wzorowe

Kozanecka Karolina – 4,5 wzorowe

V b śr. klasy 3,5

Kleczewski Symeon – 4,7 bardzo dobre

Sobczak Piotr– 4,5 wzorowe

Komisarczyk Natalia– 4,5 bardzo dobre

V c śr. klasy 3,9

Przychodniak Dominik – 5,0 wzorowe

Woźniak Kacper – 4,9 wzorowe

Kustosz Natalia – 4,8 wzorowe

Radziejewski Marcin – 4,8 wzorowe

Kubiak Emilia – 4,7 wzorowe

Mokrosińska Aleksandra – 4,7 wzorowe

Mielczarek Jakub – 4,7 bardzo dobre

Olczyk Klaudia – 4,7 bardzo dobre

Falkenberg Lidia – 4,6 wzorowe

Olejnik Wiktoria – 4,6 wzorowe

VI a śr. klasy 3,8

Ziętera Aleksandra – 5,1 wzorowe

Rajczyk Jakub – 5,1 wzorowe

Zalewska Julita – 5,0 wzorowe

Włodarek Zuzanna – 4,9 wzorowe

Janowski Patryk – 4,8 wzorowe

Kabaciński Jakub – 4,8 bardzo dobre

Lewandowski Jakub – 4,7 bardzo dobre

Kulak Weronika – 4,6 wzorowe

VI b śr. klasy 3,7

Nowak Bartosz – 5,0 wzorowe

Zawadzka Dominika – 5,0 wzorowe

Skóra Anna– 4,8 wzorowe

Olczyk Oliwia – 4,7 wzorowe

VI c śr. klasy 3,9

Sowińska Ewa – 5,8 wzorowe

Zarzycka Wiktoria – 5,6 wzorowe

Stehr Sonia – 5,2 wzorowe

Majewska Alicja – 5,1 wzorowe

Forysiak Oliwia – 5,0 wzorowe

Trybuła Artur – 4,9 wzorowe

Dąbrowska Natalia  – 4,6 bardzo dobre

 

 

Uczniowie wyróżniający się w Oddziałach Przedszkolnych i w klasach I -III

              w roku szkolnym 2013/2014 – I półrocze

Oddział Przedszkolny „A”

Krysiak Maja

Przybysz Kacper

Michalak Arletta

Pietrzak Jan

Oddział Przedszkolny „B”

Kapcewicz Olivia

Nowowiejski Szymon

Włodarek Szymon

Oddział Przedszkolny „C”

Biegańska Daria

Cyganek Barbara

Papis Marcel

Budziarek Szymon

Dymecka Wiktoria

Kochaniak Michał

Burski Jakub

Micielska Nadia

Kupczewski Szymon

I a

Kopycka Zofia

Wachowicz Wiktor

Siudzik Dawid

Rymień Dawid

Włodarek Oliwia

Marczewska Kinga

Augustyniak Weronika

Sikorski Bartłomiej

Matusiak Oliwia

Marchewa Jakub

I b

Dudzińska Amelia

Gramera Gabriela

Kaczanowski Kacper

Machnicki Szymon

Michałowska Anna

Pietruszewska Marta

Pięta Damian

Sadowy Aleksandra

Wawrzyniak Marta

Ziąbka Martyna

I c

Bratek Igor

Chojnacka Amelia

Dymecka Julia

Hałas Weronika

Jarocki Kacper

Jóźwiak Jakub

Kaczała Łukasz

Kozanecki Kamil

Kuna Jakub

Lesiak Norbert

Papiernik Mikołaj

Raczyńska Amelia

Kochanowska Kinga

II a

Papis Zuzanna

Sowińska Agnieszka

Lichwała Michał

Włodarczyk Szymon

Zielińska Zuzanna

Pisarek Jakub

Rybczyńska Katarzyna

Pietruszewska Dorota

Wojtysiak Julia

Kabaciński Artur

Kabacińska Berenika

Nowak Oliwia

II b

Biniaszczyk Julia

Grzelczyk Urszula

Jaworski Paweł

Kubala Luiza

Pawlina Błażej

Sobanty Zofia

Wdowiak Szymon

Żaromińska Nikola

 

II c

Kostowska Hanna

Dobroniak Zuzanna

Dobroniak Zofia

Wieczorek Igor

Rosiński Igor

Dybała Dawid

Kustosz Zofia

Łopaciński Wojciech

Maciaszczyk Szymon

III a

Berenc Kinga

Gulak Katarzyna

Kalecki Oliwier

Kraska Agata

Krzyżanowski Antoni

Krzyżanowski Jan

Langowska Agata

Matczak Patrycja

Pietrzak Jakub

Weremiuk Ignacy

Wojtaszek Agata

Ziąbka Igor

III b

Bekalarska Dominika

Chudzik Filip

Wójcik Ernest

Cieślak Adam

Majchrzycka Julia

III c

Chrzanowska Aleksandra

Galbfach Maksymilian

Hanke Krzysztof

Janowski Oliwier

Kaczmarek Maria

Kornacki Oskar

Kowalczyk Martyna

Rogowska Oliwia

Stobiecka Justyna

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją

w roku szkolnym 2013/2014

Włodarek Oliwia I a

Porczyński Krzysztof I a

Matczak Eryk I b

Osieja Michał I b

Pięta Damian I b

Sadowy Aleksandra I b

Szymczak Klaudia I b

Zbidi Anna I b

Walasik Wiktoria I c

Adamkiewicz Kacper II a

Kabacińska Berenika II a

Kostowska Aleksandra II a

Sowińska Agnieszka II a

Wyderka Kacper II b

Jaworski Paweł II b

Kumór Bartek II b

Porczyński Dawid II b

Woźniak Sara II b

Kostowska Hanna II c
Kozera Hubert II c

Rosiński Igor II c

Pawlak Przemysław II c

Szalkowski Dawid II c

Wieczorek Igor II c

Nowowiejska Katarzyna II c

Pacholska Wiktoria II c

Kopczacka Kalina III a

Pietruszka Dawid III a

Cieślak Adam III b

Majchrzycka Julia III b

Chudzik Filip III b

Bekalarska Dominika III b

Kornacki Oskar III c

Rogowska Oliwia III c

Chrzanowska Aleksandra III c

Malska Oliwia III c

Pospiszyl Paweł III c

Krzysztof Hanke

Bończak Barbara IV a

Grabski Kacper IV a

Grzechnik Karolina IV a

Krystek Anna IV a

Onopa Julia IV a

Wyderka Martyna IV a

Gajdka Bartosz IV a

Paś Zuzanna IV a

Kowalska Zofia IV a

Durska Nadia IV b

Ławniczak Weronika IV b

Majchrzycka Martyna IV b

Nadskakuła Nikola IV b

Snarska Oliwia IV b

Zasadziński Bartosz IV b

Groblewski Krzysztof IV c

Misztela Klaudia IV c

 

Cieślak Piotr V a

Gajdka Katarzyna V a

Goss Kajetan V a

Górska Zuzanna V a

Pietrzak Katarzyna V a

Postek Maciej V a

Sobczak Patryk V a

Zagozda Marta V a

Zapart Wiktoria V a

Konopka Patryk V b

Opas Kamil V c

Przychodniak Dominik V c

Płóciennik Paulina V c

Janowski Patryk VI a

Kabaciński Jakub VI a

Nowak Monika VI a

Człapińska Sandra VI b

Olczyk Oliwia VI b

Lemiesz Krystian VI c

Sowińska Ewa VI c

Zwierzchowska Jolanta VI c

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców Szkoły serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którym leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy  sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły min. w akcjach:

Szlachetna Paczka, Zielona Flaga, Misio dla Jasia, Góra grosza, Kiermasz bożonarodzeniowy i inne imprezy klasowe lub szkolne.

           

Za stałą współpracę D Z I Ę K U J E M Y:   

Oddział Przedszkolny „a”

Magdalena Becht

Agnieszka Pietrzak

Anita Jakóbiak

Magdalena Ciborowska

Zbigniew Nowak

Oddział Przedszkolny „b”

Katarzyna Dominowska

Małgorzata Kędzia

Anna Jóźwiak

Agnieszka Kupryjańczyk

Agnieszka Nowowiejska

Oddział Przedszkolny „c”

Dorota Cyganek

Katarzyna i Piotr Kochaniakowie

Katarzyna Kotowska

Renata Budziarek

Anna Witkowska

I a

Małgorzata Wachowicz

Anna Pietrzak

Agata Włodarek

Izabela Marciniak-Tomczyk

Dominika Porczyńska

I b

Małgorzata Bobrowska

Patrycja Bergius-Kaźmieczak

Magdalena Gramera

I c

Ewa Kosińska

Justyna Jagusiak

II a

Marlena Felkowska

Izabela Czekajewska

Magdalena Zielińska

Halina Pietruszewska

II b

Joanna Jaworska

Marzena Dębowska

 

II c

Agnieszka Rosińska

Agnieszka Wieczorek

Małgorzata Dobroniak

III a

Aleksandra Weremiuk

Katarzyna Kochaniak

III b

Izabella Majchrzycka

Justyna Jagusiak

Sylwia Matkowska-Sikora

III c

Anna Chrzanowska

Renata Gostyńska-Hanke

Joanna Łaczkowska

Agnieszka Rogowska

Magdalena Zielińska

Agata Śródka

IV a

Agnieszka Paś

Monika Grabska

Mariola Dylik

Marzena Dębowska

IV b

Dorota Szymczak

Izabella Majchrzycka

 

IV c

Marzena Juszczak

V a

Małgorzata Grzelczyk

Iwona Kozanecka

Aneta Cieślak

V b

Edyta Omiotek

Katarzyna Zelek

Iwona i Stanisław Sobczakowie

V c

Jolanta Serafin

Joanna Kubiak

Magdalena Woźniak

VI a

Elżbieta Nowak

VI b

Dorota Łabuda

Ewa Kantorek

Elżbieta Rek

Katarzyna i Waldemar Bogdańscy

Andrzej Olczyk

VI c
Aneta Janiak

Monika Stehr

Jolanta Klonowicz

 

GÓRA GROSZA

W drugim tygodniu stycznia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z klas VIb i IVa policzyli datki zebrane podczas akcji GÓRA GROSZA, która została przeprowadzona w grudniu zeszłego roku. Pieniądze trafią na konto Towarzystwa Nasz Dom i pomogą w tworzeniu i dofinansowaniu rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych oraz domów dziecka. W tej akcji udało nam się uzbierać:

920 monet 1gr

493 monety 2gr

248 monet 5gr

55 monet 10gr

34 monet 20gr

16 monet 50gr

7 monet 1zł

8 monet 2zł

Dało to łączną kwotę: 74,36 zł. Wszystkim, którzy wykazali się empatią i przyłączyli się do zbiórki serdecznie dziękujemy.

 

LUB MIŁOŚNIKÓW FLAŻOLETU

12 stycznia klasy II b i III a wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym przez Klub Miłośników Flażoletu. Na wspólne granie kolęd i pastorałek spotkaliśmy się w Bazylice Katedralnej w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. Do Katedry przyjechało bardzo wiele zespołów flażoletowych. Wspólnie, dzieci zagrały przygotowany wcześniej repertuar.

 

CIEKAWE LEKCJE MATEMATYKI

8, 9 i 10 stycznia uczniowie klas VI i V  naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach matematyki innych niż zwykle. Pani Barbara Spodzieja, która pracuje w Urzędzie Statystycznym w Łodzi przeprowadziła zajęcia w ramach projektu "EDUKACJA STATYSTYCZNA DZIECI I MŁODZIEŻY".

Celem tych warsztatów było zapoznanie uczniów z działalnością Urzędu Statystycznego, a także poszerzenie wiedzy i uzyskanie ważnych informacji o życiu społecznym, gospodarczym oraz kulturalnym naszego regionu, Polski i Unii Europejskiej.

Ponadto zajęcia wspomagały naukę właściwej interpretacji danych statystycznych i doskonaliły umiejętności korzystania z informacji przedstawionych w formie różnych diagramów i wykresów, a co za tym idzie kształciły przyszłych, świadomych respondentów. Prezentowane materiały dostosowane były do zdolności percepcyjnych dzieci i spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Ukazywały praktyczne zastosowanie i nieco inne oblicze matematyki w życiu codziennym.

Tematem zajęć dla klas VI był "Rocznik Statystyczny Polski 2013", a dla klas V "Województwo łódzkie na tle innych województw w Polsce". Podobne akcje na pewno będą odbywać się w następnych latach.

 Nad sprawnym przebiegiem warsztatów w szkole czuwały panie: Honorata Koralewska, Jadwiga Księżak i Anna Niewiadomska.

 

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

W dniach 10-11 grudnia odbył się w naszej szkole kiermasz przedświąteczny. Piękne, kolorowe ozdoby i świąteczne dekoracje przybliżyły nam klimat nadchodzących świąt, na które wszyscy z niecierpliwością czekamy.
Sprzedażą zajmowali się rodzice: Panie Kunor, Porczyńska, Kaczmarek, Paś, Łaczkowska, Rogowska, Szymczak.

 Jak co roku, składamy Państwu podziękowania za zaangażowanie i okazaną pomoc.

0A

Martyna Owczarek

Jaś Jakubiak

 

0B

Gabiela Rogowska

 

IA

Dawid Janek

Kinga Kowalska

Dawid Siudzie

Kinga Marczewska

Wiktoria Szpak

Kinga Kowalska

 

IB

Szymon Machnicki

Amelia Dudzińska

Marta Wawrzyniak

Kacper Kaczanowski

Eryk Matczak

Amelia Siemińska

Kacper Jóźwiak

Anna Zbidi

 

IC

Amelia Raczyńska

Igor Bratek


 

IIA

Agnieszka Sowińska

Julia Wojtysiak

 

IIB

Dawid Porczyński

Amelia Rucikowska

Bartek Kumór

Ala Włodarek

Justyna Dębowska

Michał Szymczak

 

IIC

 

Wiktoria Pacholska

Zosia Dobroniak

Zuzia Dobronia

Igor Rosiński

Hania Kostowska

 

IIIA

Mateusz Kochaniak

Martyna Grodzicka

Julita Jaskulska

Amelia Kopczacka

Kalina Kopczacka

 

IIIB

Adam Cieślak

Kacper Treliński

Dominika Bekalarska

Julia Raczyńska

 

IIIC

Kinga Przybysz

Kamil Łaczkowski

Zosia Duda

Kuba Zieliński

Kuba Jatczak

Patrycja Tyniec

Ola Chrzanowska

 

IVA

Oliwia Jaśkiewicz

Ilona Zdziechowicz

Ola Rajczyk

Zosia Kowalska

 

IVB

Anna Szymczak

Jakub Wrzesiński

 

IVC

Oliwia Zapart

Gabrysia Górska

 

VA

Piotr Cieślak

Patryk Sobczak

Wiktoria Zapart

Kajetan Goss

 

VC

Klaudia Olczyk

Jakub Mielczarek

Łukasz Kalina

Katarzyna Korab

Alicja Matusiak

Emilia Kubiak

 

VIA

Jakub Rajczyk

 

VIB

Adrian Magnussen

 

VIC

Wiktoria Zarzycka

Jolanta Zwierzchowska

Alicja Majewska

Krzysztof  Jurek

Ewa Sowińska

Artur Trybuła


 

 

 

OLIMPUS

 

Uczniowie klas szóstych, uczestnicy koła matematycznego sprawdzili

swoją wiedzę i umiejętności w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej "OLIMPUS".

 

Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady "Olimpus" Sesja jesienna 2013 -Matematyka

 

1. Rajczyk Jakub kl. VIa - 12 miejsce, 216 punktów - dyplom laureata

2. Zarzycka Wiktoria kl. VIc - 17 miejsce, 206 punktów - dyplom uznania

3. Sowińska Ewa kl. VIc - 20 miejsce, 200 punktów - dyplom uznania.

 

W województwie łódzkim w olimpiadzie uczestniczyło 2108 uczniów klas

szóstych.

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

10 grudnia nasza Czwóreczka obchodziła Święto Szkoły. Był to 54 jubileusz powstania placówki.
Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak, która zwróciła uwagę na to, że wizerunek ucznia, jego postawa wpływa na obraz szkoły. Wspomniała o osiągnięciach naszych uczniów i nauczycieli oraz życzyła wszystkim dalszych sukcesów. Potem nastąpiła część artystyczna. Zaprezentowano inscenizację słowno-muzyczną pt. "Szkoła to my ..." w wykonaniu uczniów koła teatralnego, zespołu wokalnego i zespołu instrumentalnego (flażolety). Zebrani obejrzeli też prezentację multimedialną pt. "Szkoła w liczbach". Na akademii zostali również nagrodzeni uczniowie wyróżnieni w konkursach literackim i plastycznym pt. "Kartka z pamiętnika M. Skłodowskiej-Curie". Wszyscy w ciągu całego dnia mogli obejrzeć i przeczytać prace konkursowe. Na korytarzach wyeksponowano kroniki szkolne i "Laurki dla Szkoły", przygotowane przez każdą klasę .

Nagrodzeni  w konkursie plastycznym pt. „Karta z pamiętnika Marii Skłodowskie-Curie”

 

Kinga Kochanowska Ic

Kalina Kopczacka IIIa

Wiktoria  Pacholska IIc

Zuzanna Papis IIa

Igor Rosiński IIc

 

Nagrodzeni  w konkursie literackim pt. „Karta z pamiętnika Marii Skłodowskie-Curie”

 

Zuzanna Górska Va

Kacper Gralski IVa

Oliwia Jaśkiewicz IVa

Kamila Kędzia Va

Julia Onopa IVa

 

ŚWIATOWY TYDZIEŃ INFORMATYKI – GODZINA KODOWANIA

W dniach 9-15 grudnia  klasy Va,b,c, VI a,b,c i klasa IVc wzięły udział w wydarzeniu, które przygotowały dla młodych programistów znane firmy informatyczne (Microsoft, Google, Facebook, Yahoo i inne), pod nazwą: „Światowy Tydzień Informatyki – Godzina Kodowania”. Uczniowie rozwiązywali 20 różnego typu zadań programistycznych, w których wykorzystano najważniejsze narzędzia dla każdego programisty: różnego rodzaju pętle i instrukcje.  Uczniowie wykorzystywali przy tym system blokowy – innowacyjne, intuicyjne środowisko programistyczne, które zostało przygotowane specjalnie na okoliczność obchodów Światowego Tygodnia Informatyki , przystępne dla internautów w każdym wieku.

Akcję „Godzina Kodowania” poparli Prezydent USA Barack Obama, Bill Gates, Mark Zuckerberg, założyciel Black Eyed Peas will.i.am i gwiazda NBA Chris Bosh, którzy mówili o ogromnej roli programowania we współczesnych czasach, bez względu na dziedzinę życia.

26 500 461 internautów wzięło udział w tej akcji.

 

MIKOŁAJKOWE SZALEŃSTWO W CZWÓRCE

  Dnia 6 grudnia korytarze naszej szkoły zabarwiły się na czerwono. Składaliśmy sobie mikołajkowe życzenia. Zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie mieli na sobie czapkę św. Mikołaja lub jakiś inny element jego stroju. Pojawiły się nawet rogi renifera. Na pierwszej przerwie obiadowej zebraliśmy się na korytarzu, by zrobić sobie wspólne zdjęcie zapamiętując ten moment na długo.
                                                               Wiktoria Zarzycka VIc

ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniach 18-24 listopada 2013 roku po raz szósty został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w ponad 120 krajach. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem ŚTP jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W październiku i listopadzie 2013 roku klasy VIA, VIB, VIC i IVA wzięły udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości. Tym razem nasze klasy pojechały do Centrum Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji. Zwiedzały ośrodek, oglądały sprzęt policyjny, obserwowały manewry policyjne m.in. ćwiczenia z udziałem patrolu konnego. Uczniowie na lekcji do dyspozycji wykonali rysunki obrazujące pracę policjantów.

Uczniowie i nauczyciele dziękują Państwu Bogdańskim za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

 

W dniach 25-29.XI.2013 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Szlachetna paczka”. Jest to przedsięwzięcie organizowane przez Krakowskie Stowarzyszenie „Wiosna” z prezesem ks. Jackiem Stryczkiem na czele. Celem projektu jest pomoc rodzinom potrzebującym. Z inicjatywy rodziców naszej szkoły cała społeczność włączyła się w akcję zbierania najpotrzebniejszych rzeczy dla wybranej rodziny z Aleksandrowa Łódzkiego. Dzięki ogromnemu sercu i wrażliwości na potrzeby innych zebraliśmy żywność, środki czystości, pomoce szkolne. Za pieniądze zebrane do skarbonki kupiliśmy odzież i zabawki dla dzieci z wybranej rodziny.


BARDZO DZIĘKUJEMY ZA DOBRE SERCA, KTÓRE BIJĄ DLA POTRZEBUJĄCYCH POMOCY. Państwa wsparcie jest dowodem na istnienie ludzi dobrej woli, ludzi, na których zawsze można polegać.

 

Słowa podziękowania kierujemy do komitetu organizacyjnego akcji w szkole: pp. Renaty Gostyńskiej, Doroty Szymczak, Joanny Łaczkowskiej oraz dziękujemy pp. Marcie Tyniec, Magdalenie Zielińskiej i Agnieszce Rogowskiej za poświęcony czas, zaangażowanie, zrozumienie.

 

I TY TAKŻE POTRAFISZ UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY

W dn. 25-29 listopada w klasach I-III przeprowadzono projekt z cyklu „Ratujemy i Uczymy Ratować” . Celem zajęć było nauczenie dzieci zasad powiadamiania służb ratunkowych i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas działań z wychowawcami uczniowie: obejrzeli film pt. "Doktor Kręciołek", tworzyli scenki dramowe, wypełniali karty pracy. 27 listopada wszyscy ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia te poprowadzili ratownicy Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof w Łodzi.
Dzieci pod opieką instruktorów sprawdzały przytomność poszkodowanego, wzywały pomoc,
wykonywały oddechy i uciskanie klatki piersiowej.

PLUSZOWY MIŚ

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nauczyciele oddziałów przedszkolnych ogłosili konkurs plastyczny pt. „Mój Miś” skierowany do dzieci z klas młodszych.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem , choć zadanie do wykonania nie było łatwe- w tym roku należało zaprojektować misia jako formę przestrzenną. Uczestnicy plastycznych zmagań wykazali się kreatywnością i ogromną wyobraźnią. Możemy więc podziwiać misie wykonane z gałganków, styropianu, plasteliny, ciastoliny, papieru, tworzyw sztucznych itd., itd.

Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli klas I- III i oddziałów przedszkolnych oceniła dzieła „małych artystów”  i wyłoniła zwycięzców:

 I miejsce

Amelia i Kalina Kopczackie- kl.III a, Zuzanna Zielińska- kl.II a

 

II miejsce

Paweł Jaworski- kl. II b, Adrian Wolf- kl. II a, Igor Rosiński- kl. II c

Amelka Ciborowska-  oddz. przed. A

 

III miejsce

Dawid Cieślak- kl. II b, Dawid Siudzik- kl. I a, Barbara Włodarek- kl. III a

Szymon Włodarczyk- kl. II a, Agnieszka Sowińska- kl. II a

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI,

TOLERANCJI I POZDROWIEŃ

21 listopada już po raz drugi obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości Tolerancji i Pozdrowień. Każdy uczeń i nauczyciel został tego dnia obdarowany serduszkiem z cytatem o życzliwości, który nosiliśmy przyklejone do ubrania przez cały dzień. Na korytarzu szkolnym znajdowała się tablica z napisem „Napisz kolego coś miłego”. Wielu uczniów skorzystało z możliwości i napisało miłe słowa, życzenia lub pozdrowienia. Na drzwiach od sal lekcyjnych pojawiły się plakaty na temat życzliwości, tolerancji i uśmiechu. Dzisiejsze święto przypomniało nam, że często pod pretekstem tysiąca spraw, stresu przemykamy obok siebie gubiąc swoją szansę na przyjaźń. Może ktoś właśnie potrzebuje uśmiechu, drobnego gestu, kilku ciepłych słów by nie czuć się samotnie. Motto dzisiejszego dnia na pewno zagości w sercach naszych uczniów na dłużej.

„ Znajdź się wśród życzliwych. Dzięki bezinteresownym dobrym uczynkom codzienność staje się bardziej kolorowa”

 

Ewaluacja za nami

W dniach 03.X.2013 – 17.X.2013 r. w naszej szkole została przeprowadzona ewaluacja zewnętrzna (problemowa) w obszarach wyznaczonych przez wymagania państwa:

1.     Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.

2.     Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.

3.     Respektowane są normy społeczne.

Ewaluacja zewnętrzna polegała na zbieraniu i analizowaniu informacji nt. funkcjonowania  szkoły. Zespół wizytatorów ds. ewaluacji Kuratorium Oświaty w Łodzi objął badaniem uczniów, rodziców, nauczycieli; przeprowadził wywiad z dyrektorem i wicedyrektorem placówki, pracownikami obsługi
i administracji, przedstawicielami samorządu lokalnego i partnerami szkoły; obserwował lekcje, analizował dokumenty.

Wyniki i wnioski z ewaluacji zostały przedstawione dyrektorowi i radzie pedagogicznej w dniu 24 października 2013 r.

Cały raport z ewaluacji wewnętrznej można znaleźć na stronie Systemu Ewaluacji Oświaty (SEO).

 

Zwycięstwo w V edycji Gminnego Konkursu

 „Moja Polska- polskie tradycje i zwyczaje”

 

Uczniowie naszej szkoły:

Julita Zalewska, klasa VIa

Ewa Sowińska, klasa VIc

Wiktoria Zarzycka, klasa VIc

w dniu 18 listopada 2013r. zajęły I miejsce w V edycji Gminnego Konkursu „Moja Polska – polskie tradycje i zwyczaje”.

Organizatorem rywalizacji był Miejski  Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim.

Szóstoklasiści wykazali się wiedzą z różnych dziedzin: literatury, historii, przyrody, muzyki, plastyki, filmu.  Uczniowie znali: ważne daty z historii Polski, zagadnienia związane z małą ojczyzną, krainy geograficzne, rośliny chronione, zabytki,  dzieła Jana Matejki,  Juliana Tuwima, nazwiska wybitnych polskich reżyserów, tytuły pieśni niepodległościowych. Hasłem wiodącym tegorocznej edycji były tradycje i zwyczaje polskie. Dziewczyny świetnie radziły sobie z pytaniami dotyczącymi zwyczajów regionalnych, np. podłaźnika, pucheroków,  wieszania Judasza, symboliki bociana.

Uczennice do konkursu zostały przygotowane przez panie:

Dorotę Berenc Agnieszkę Krajewską – Daszkiewicz

 

INDIANIN W NASZEJ SZKOLE

14 listopada uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III uczestniczyli w spotkaniu poświęconym kulturze Indian Ameryki Północnej, które prowadzone było przez Pana Jarosława Pruchniewskiego, wieloletniego członka Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian. Opowieść o różnorodności strojów, rzeczy codziennego użytku, broni poparta była pokazem licznych eksponatów, gromadzonych od 20 lat przez właściciela.

 

Tydzień Patriotyczny to szereg wydarzeń organizowanych przez różne organizacje i instytucje z okazji Święta Niepodległości. W tym roku Szkoła Podstawowa nr 4 również przyłączyła się do tej akcji. Łącząc tradycje z aktywnym działaniem, 12 listopada uczniowie klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych spotkali się na wspólnym śpiewaniu pieśni żołnierskich.

Przy akompaniamencie flażoletów zaśpiewaliśmy pieśni:

„Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”

„O mój rozmarynie”.

 

LEKCJA PATRIOTYZMU

8 listopada uczniowie klas VIa i IVc wrócili do kart naszej historii. Przypomnieli o przeszło stuletniej niewoli naszej ojczyzny. Od 11 listopada 1918 roku datuje się historia Niepodległego Państwa Polskiego związana na zawsze z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego. W tle muzyki poważnej płynęły słowa poetów opowiadające o naszej Ojczyźnie, o tym, jak Polacy z oddaniem walczyli o wolność. Program wypełniły pieśni patriotyczne śpiewane przez zespół wokalny, który prowadzi pani Jadwiga Joachimiak. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

Po występach artystycznych pani vicedyrektor Bożena Andrzejewska podziękowała paniom: J.Księżak, J.Misiak i J.Joachimiak za przygotowanie programu poetycko-muzycznego, uczniom za występ, a widowni za udział w apelu. Widzowie nagrodzili brawami występujących, a następnie wszyscy wrócili na pozostałe w tym dniu lekcje.

 

KONKURS JESIENNY

 

Jesień przyszła do nas w tym roku, niosąc ze sobą koszyk pełen wspaniałości. Począwszy od pięknej, słonecznej pogody, aż po różnobarwne liście, dorodne kasztany i żołędzie. Samorząd Uczniowski postanowił wykorzystać te dary i zorganizował konkurs na najciekawszego ludzika (dla klas I-III) oraz na najpiękniejszy bukiet jesienny (klasy IV-VI). Każda z prac była niepowtarzalna i piękna.

Po burzliwej debacie jury wyłoniło zwycięzców konkursu:

Klasy I-III Najciekawszy ludzik

I miejsce – Justyna Dębowska IIb oraz Kinga Berenc IIIa

II miejsce – Amelka Siemińska Ib oraz Agnieszka Sowińska IIa

III miejsce – Hanna Kostowska IIc oraz Zofia Kustosz IIc

 

Klasy IV-VI Najpiękniejszy bukiet

I miejsce – Emilia Kubiak Vc oraz Aleksandra Dylik IVa

II miejsce – Nikola Nadskakuła IVb oraz Ewa Sowińska VIc

III miejsce – Wiktoria Zarzycka VIc oraz Julia Ruszkowska VIb

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, a prace zdobiły szkolny korytarz przez ostatni tydzień.

Dzieciom, które wzięły udział w konkursie serdecznie dziękujemy.

 

HISTORIE U FABRYKANTA

SUKCES W KONKURSIE PLASTYCZNYM

 

W październiku uczniowie z koła regionalnego wzięli udział w konkursie plastycznym. Zadanie polegało na wykonaniu kolażu przedstawiającego lokalny zabytek pochodzący z okresu rewolucji przemysłowej. Nasza grupa w składzie Zuzanna Górska, Karolina Kozanecka, Karolina Bielecka i Kamila Kędzia przygotowały pod opieką p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras pracę przedstawiającą Willę Alberta Stillera z 1908 r.-właściciela fabryki pończoszniczej z charakterystyczną magnolią. Zabytek wykonany został z kawałeczków tkanin, włóczek, tasiemek co nawiązuje do historii regionu jako ośrodka przemysłu tekstylnego. Tło powstało przy wsparciu koła historycznego. Jury spośród 12 prac wyłoniło 3 zwycięskie, wśród których znalazła się nasza willa.

 

ŚLUBUJEMY...

14 października odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.  Na ten szczególnie ważny dzień pierwszoklasiści czekali z niecierpliwością.  Do ślubowania przystąpiło 92 uczniów, którzy w obecności Pani Dyrektor, nauczycieli oraz rodziców i opiekunów złożyli przysięgę i zostali pasowani na uczniów Czwórki. "Będę dobrym uczniem"- tak brzmiało przyrzeczenie wszystkich dzieci. Pani Dyrektor oraz koledzy z klas starszych życzyli pierwszakom sukcesów, wytrwałości i cierpliwości. Rodzice pierwszoklasistów także złożyli przyrzeczenie, w którym  zobowiązali się do pomocy swoim pociechom. Na pamiątkę i w nadziei na owocną współpracę  wkopano przed szkołą drzewka ufundowane przez rodziców. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadziła pani Ula Pakuła.
Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy goście.

 

MAMY ZIELONĄ FLAGĘ!

11 października w Krakowie odbyła się uroczystość wręczania szkołom z całego kraju Międzynarodowego Certyfikatu -" Zielona Flaga". Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej oraz ubiegłorocznym szóstoklasistom udało nam sie uzyskać ten prestiżowy tytuł. Mam nadzieję, że i w tym roku podejmiemy działania, aby powtórzyć ubiegłoroczny sukces. Choć pracy jest dużo, to warto pracować dla siebie i swojego środowiska

 

ŚWIĘTO DRZEWA

W poniedziałek 7 października uczennice  naszej szkoły wzięły udział w warsztatach plastycznych edukacji ekologicznej organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. W związku z obchodami Święta Drzewa spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego posadzenia drzewa w Parku Miejskim. W tym roku był to buk kolumnowy, który dzięki naszym życzeniom miejmy nadzieję wyrośnie na zdrowe drzewko. Następnie udaliśmy się do MDK-u, gdzie reprezentanci szkół podstawowych z terenu naszej gminy przygotowywali  kompozycje plastyczne składające się z liści. Naszą szkołę reprezentowały uczennice w składzie: Wiktoria Juszczak, Alicja Majewska, Natalia Dąbrowska, Oliwia Forysiak, Oliwia Bienias, pod opieką p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras

Drzewa są naszą przyszłością dostarczając nam niezbędny do życia tlen. Pamiętajmy więc o tym i chrońmy je przed bezmyślną wycinką i wandalizmem człowieka.

 

AKCJA "POMÓŻ ZWIERZĘTOM"

Na przełomie września i października uczniowie naszej szkoły czynnie zaangażowali się w akcję niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom. W tym roku udało nam się zebrać 80kg. karmy suchej i 30kg. karmy mokrej. 11 października karma trafiła do podopiecznych schroniska „Medor” w Zgierzu.

Dziękujemy, że mimo wielu ważnych obowiązków, niesiecie pomoc także naszym mniejszym braciom i że los bezbronnych zwierząt nie jest Wam obojętny.

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM JESZCZE RAZ BARDZO DZIĘKUJEMY

                                                                          Opiekunowie SU

ŚWIATOWY DZIEŃ NOSZENIA SPÓDNIC

Już po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy, a raczej obchodziłyśmy Światowy Dzień Noszenia Spódnic. W tym dniu dziewczyny założyły swoje ulubione spódniczki. Wszystko po to, by czuć się ładnie i modnie. Mamy nadzieję, iż świętowanie to wpisze się już na stałe w tradycje naszej szkoły, gdyż wszystkie wiemy, iż noszenie spódniczek nigdy nie wyjdzie z mody.

                                                                         Opiekunowie SU

ZAPRZYSIĘŻENIE SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 

11 października społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 była świadkiem niezwykle uroczystego zaprzysiężenia nowego Samorządu Szkolnego. Nowo wybrana przewodnicząca, Ewa Sowińska, w obecności Pani Dyrektor oraz wszystkich uczniów, zobowiązała się godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię oraz bronić praw i interesów uczniów.
 

Uroczystość była też okazją do przypomnienia Praw i Obowiązków Ucznia. Uczniowie kl. 4a, 5a, 5c oraz 6c. w krótkim przedstawieniu raz jeszcze wymienili wszystkie prawa małego obywatela, które powinny być przez wszystkich przestrzegane i respektowane oraz przypomnieli uczniom jakie mają obowiązki.

 

Uczniowie złożyli również życzenia Pani Dyrektor, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom Szkoły z okazji nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej.

 

Nowo wybranym członkom Samorządu Szkolnego oraz całemu Gronu Pedagogicznemu składamy życzenia pomyślnej i owocnej pracy oraz wielu sukcesów w roku szkolnym 2013/2014.

                                                                               Opiekunowie SU

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 

30 września odbyły się wybory do nowego Samorządu Uczniowskiego, który obejmie władzę w roku szkolnym 2013/2014. Tegoroczne wybory poprzedziła kampania wyborcza, podczas której kandydaci starali się przekonać do siebie uczniów naszej szkoły. Na korytarzach pojawiły się plakaty, zachęcające do głosowania. Rozdawano także ulotki. Głosowanie przebiegło sprawnie i zgodnie z zasadami demokracji. Komisja wyborcza odpowiedzialna za przeprowadzenie głosowania, po zakończeniu swojej pracy podała do publicznej wiadomości wyniki głosowania.

Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Ewa Sowińska - uczennica kl. VI c, natomiast jej zastępcą Kacper Gralec - uczeń kl. VI a. Obowiązki rzecznika prasowego przejmie Bartosz Nowak  – uczeń z kl. VI b.
Nad przebiegiem kampanii oraz czuwała p. Jadwiga Misiak wraz z opiekunkami Samorządu: p. Magdaleną Jarzęcką i p. Barbarą Sobczak.


Gratulujemy i życzymy sukcesów w tegorocznej pracy samorządowej.

 

MUZYKOWANIE W CZWÓRCE


Dnia 1 października, do Szkoły Podstawowej nr 4 przybyło wielu gości z łódzkich oraz gminnych szkół i przedszkoli, by wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Muzyki. Wszystkie zgromadzone na hali dzieci wspólnie zagrały na flażoletach przygotowane wcześniej na tę okazję utwory muzyczne. Wesołe dźwięki płynące z ogromnej liczby instrumentów sprawiły, że wszyscy widzowie włączyli się do wspólnego śpiewania fragmentów piosenek, klaskali lub ruchem przeżywali słuchaną muzykę.
Flażoletowe muzykowanie uświetniły występy uzdolnionych muzycznie uczniów naszej szkoły. Każdą graną melodię poprzedzał wiersz, zagadka, taniec lub muzyka płynąca z takich instrumentów jak harfa i skrzypce. Na tle jesiennej dekoracji, otoczeni przyjazną atmosferą oraz wspaniałą muzyką uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki.
W przerwie muzycznego spotkania wszyscy uczestnicy spotkali się przy herbatce, by uzupełnić zapasy energii przed udziałem w zabawach muzyczno – ruchowych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za wspólnie spędzony czas.
Zagrali z nami: Zespół Szkół w Rogowie, Szkoła Podstawowa nr 35 z Łodzi, Szkoła Podstawowa nr 182 z Łodzi, Przedszkole Miejskie nr 149 Niepubliczne Przedszkole „Papierowy Wiatraczek”.
Wystąpili: Gra na harfie : Nina Kubasiak VI c, gra na skrzypcach : Zuzanna Wrońska VI c, zespól wokalny dziewcząt z klasy VI c pod opieką p. Jadwigi Joachimiak, zespół taneczny dziewcząt z klasy IV a, uczniowie klasy III c – układ ruchowy - pod opieką p. Renaty Papis (wiersze : Maja Rawicka, Maksymilian Galbfach, Krzysztof Hanke),uczniowie klasy IIa (śpiew – Zuzanna Papis) pod opieką p. Doroty Kocik

Pięknie dziękujemy p. Katarzynie Ziąbce za techniczną oprawę imprezy.
Całość koordynowały: p. Ewa Adamkiewicz, p. Iwona Onopa

NAJPIĘKNIEJSZY ZACHÓD SŁOŃCA

 

W naszej szkole przeprowadzono konkurs fotograficzny

pt." Najpiękniejszy zachód słońca". Prace zostały ocenione przez profesjonalistę- panią fotograf Aleksandrę Saganowską (która prowadzi zakład fotograficzny w Aleksandrowie Ł. przy ul. Warszawskiej). Najlepsze zdjęcia wykonali: Adam Cieślak kl. IIIb, Amelia Raczyńska kl. Ic, Agata Kraska kl. IIIa, Piotr Cieślak kl. Va.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

20 września 90-osobowa grupa uczniów z klas IV-VI wzięła udział, pod opieką pani wicedyrektor B. Andrzejewskiej i nauczycielek przyrody- M. Jarzęckiej i A. Skawińskiej, w akcji- Sprzątanie Świata. Terenem przez nas porządkowanym było Torfowisko Rąbień. Okazało się , że sam obszar rezerwatu nie jest zbyt zanieczyszczony, natomiast okolice wokół wymagają dużego nakładu pracy. Udało nam się posprzątać obszar chroniony oraz okolice stadionu, natomiast z powodu deszczu nie pozbieraliśmy śmieci znajdujących się wzdłuż ulicy Torfowej. Uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem, co świadczy o ich dużej świadomości ekologicznej.Dziękujemy rodzicom za wsparcie i udzielenie zgody na udział ich dzieci w tym przedsięwzięciu.

 

MAMY ZIELONĄ FLAGĘ!

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie, rodzice i pracownicy naszej szkoły starali się o uzyskanie międzynarodowego certyfikatu - " Zielona Flaga". Jest to tytuł nadawany na całym świecie w  ramach programu - Eco-School. Dzięki licznym przedsięwzięciom podnoszona jest świadomość ekologiczna młodzieży poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii, surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu.

  Z ogromną przyjemnością informujemy,
iż certyfikat został nam przyznany
.

  Jest to duża satysfakcja i ogromne wyróżnienie uzyskane dzięki aktywnej pracy uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły. Mamy nadzieję, że ten rok także będzie obfitował w liczne przedsięwzięcia ekologiczne w szkole i środowisku.

Szkolny Komitet Zielonej Flagi

Dzień dobry szkoło, dzień dobry!

Rok zaczynamy nowy.

Witamy cię pieśnią, książką

w radosny dzień wrześniowy".

 

Wakacje minęły. 2 września mury naszej szkoły znów zatętniły życiem.  Kolejne grupy wiekowe przybywały do hali sportowej na spotkanie z kolegami i nauczycielami. Pani dyrektor Jolanta Mistrzak uroczyście ogłosiła rozpoczęcie nowego roku szkolnego i życzyła wszystkim uczniom wielu sukcesów.  Podczas uroczystości mieliśmy okazję  gościć  przedstawiciela  Biura Poselskiego  Poseł Agnieszki Hanajczyk. Odczytał on list od Minister Sportu Joanny Muchy oraz zaprezentował  film pt. "STOP zwolnieniom z WF-u"!, w którym gwiazdy i autorytety polskiego sportu zachęcają do aktywnego uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego.  W ten sposób zainaugurowana została w naszej szkole kampania społeczna  promująca  aktywność  fizyczną  wśród dzieci i młodzieży.

O stronę artystyczną uroczystości zadbali uczniowie z klas III a i III c, którzy pod opieką pp. Ewy Adamkiewicz i  Renaty Papis przygotowali wiersze, piosenki oraz występ flażoletowy. Nad  oprawą dźwiękową i nagłośnieniem czuwała p. Katarzyna Ziąbka.

 

WYDARZENIA Z ROKU 2012/2013
 

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyżej w klasach IV-VI
w roku szkolnym 2012/2013

 

IV a śr. klasy 4,2

 

Zuzanna Górska – 5,4 wzorowe

Izabela Grzelczyk – 5,3 wzorowe

Maciej Postek – 5,1 bardzo dobre

Kajetan Goss– 5,0 wzorowe

Bartłomiej Borowski– 5,0 bardzo dobre

Kamila Kędzia – 5,0 wzorowe

Piotr Cieślak – 4,9 bardzo dobre

Łukasz Krajewski – 4,9 bardzo dobre

Karolina Kozanecka – 4,5 wzorowe

Katarzyna Pietrzak – 4,5 wzorowe

Patryk Sobczak – 4,5 wzorowe

 

IV b śr. klasy 3,7

Natalia Komisarczyk – 4,8 wzorowe

Patrycja Piątkowska – 4,6 bardzo dobre

Piotr Sobczak – 4,5 bardzo dobre

Patryk Konopka – 4,5 bardzo dobre

 

IV c śr. klasy 4,1

Emilia Kubiak – 5,1wzorowe

Dominik Przychodniak – 5,1 wzorowe

Bartosz Przerwa – 5,0 wzorowe

Natalia Kustosz – 4,9 wzorowe

Aleksandra Mokrosińska – 4,9 wzorowe

Wiktoria Olejnik – 4,9 wzorowe

Marcin Radziejewski – 4,9 wzorowe

Kacper Woźniak – 4,9 wzorowe

Julia Tadeusiak – 4,8 wzorowe

Klaudia Olczyk – 4,8 bardzo dobre

Adrian Michałek – 4,6 bardzo dobre

Natalia Michalska – 4,6 bardzo dobre

Lidia Falkenberg – 4,6 bardzo dobre

V a śr. klasy 4,1

 

Julita Zalewska – 5,5 wzorowe

Aleksandra Ziętera – 5,0 wzorowe

Jakub Lewandowski – 5,0 wzorowe

Jakub Rajczyk – 5,0 wzorowe

Patryk Janowski – 4,9 wzorowe

Jakub Kabaciński – 4,9 wzorowe

Natalia Tomczak – 4,9 wzorowe

Zuzanna Włodarek – 4,9 wzorowe

Weronika Kulak – 4,8 wzorowe

Magdalena Biniaszczyk 4,5 wzorowe

Kacper Gralec – 4,5 wzorowe

Monika Nowak – 4,5 wzorowe

Oliwer Tomporowski – 4,5 bardzo dobre

Marcelina Wota – 4,5 bardzo dobre

 

V b śr. klasy 3,8

 

Bartosz Nowak – 5,0 wzorowe

Dominika Zawadzka – 5,0 wzorowe

Anna Skóra – 4,9 wzorowe

Sandra Człapińska – 4,5 wzorowe

Natalia Łabuda – 4,5 wzorowe

Patrycja Brusiłowicz – 4,5 wzorowe

 

V c śr. klasy 4,2

 

Ewa Sowińska – 5,5 wzorowe

Wiktoria Zarzycka – 5,4 wzorowe

Sonia Stehr – 5,2 wzorowe

Alicja Majewska – 5,1 wzorowe

Natalia Dąbrowska – 5,0 wzorowe

Oliwia Forysiak – 4,9 wzorowe

Jolanta Zwierzchowska – 4,9 wzorowe

Marta Klonowicz 4,8 wzorowe

Artur Trybuła – 4,8 bardzo dobre

Klaudia Janiak – 4,6 bardzo dobre

VI a śr. klasy 3,9

 

Jan Czerwiec – 5,4 wzorowe

Kamil Szczepaniak – 5,0 wzorowe

Barbara Nykiel – 5,0 wzorowe

Weronika Bekalarska – 4,6 wzorowe

Milena Pijarowska – 4,5 wzorowe

 

VI b śr. klasy 4,3

 

Katarzyna Góralska – 5,6  wzorowe

Paweł Koralewski – 5,5 wzorowe

Alicja Forysiak – 5,4  wzorowe

Tomasz Świerczyński – 5,2 wzorowe

Julia Olechnowicz – 5,1 wzorowe

Martyna Pietrzak – 5,0 wzorowe

Maria Baniewicz – 5,0 wzorowe

Wiktoria Bużyńska – 4,6 wzorowe

Aleksandra Jóźwiak – 4,6 wzorowe

Michał Dziewierzyński – 4,6 bardzo dobre

 

VI C śr. klasy 3,8

 

Joanna Szczepaniak – 5,6  wzorowe

Karolina Podsiadła – 5,1 wzorowe

Szymon Pasikowski – 4,8 wzorowe

Milena Kleczewska – 4,8 bardzo dobre

 

Najlepszy sportowiec szkoły 2012/2013

Martyna Mozga VI b
Szymon Świercz VI b

Sprinter nauki w roku szkolnym 2012/2013

Sandra Człapińska V b

 

Uczniowie wyróżniający się w Oddziałach Przedszkolnych

i w klasach I -III

w roku szkolnym 2012/2013

Oddział Przedszkolny „A”

Jarczyński Maciej

Kuna Jakub

Kwiatkowska Julia

Machnicki Szymon

Osieja Michał

Ziąbka Martyna

 

Oddział Przedszkolny „B”

Chojnacka Amelia

Gramera Gabriela

Kaczała Łukasz

Matusiak Oliwia

Wawrzyniak Marta

 

Oddział Przedszkolny „C”

Dymecka Julia

Pawlak Wiktoria

Pięta Damian

Sikorski Bartłomiej

Siudzik Dawid

Szalkowski Oliwier

Zbidi Anna

 

I a

Kabacińska Berenika

Kostowska Aleksandra

Nowak Oliwia

Papis Zuzanna

Pietruszewska Dorota

Pisarek Jakub

Rybczyńska Katarzyna

Sowińska Agnieszka

Włodarczyk Szymon

Wojtysiak Julia

Zielińska Zuzanna

 

I b

Cieślak Dawid

Dębowska Justyna

Grzelczyk Urszula

Kosak Dominik

Kubala Luiza

Pawlina Błażej

Sobanty Zofia

Żaromińska Nikola

 

I c

Dobroniak Zofia

Dobroniak Zuzanna

Dybała Dawid

Grzelak Wiktoria

Kostowska Hanna

Kustosz Zofia

Maciaszczyk Szymon

Pacholska Wiktoria

Rosiński Igor

Wieczorek Igor

 

II a

Berenc Kinga

Gulak Katarzyna

Kraska Agata

Krzyżanowski Antoni

Krzyżanowski Jan

Matczak Patrycja

Pietrzak Jakub

Weremiuk Ignacy

Wojtaszek Agata

Ziąbka Igor

 

II b

Bekalarska Dominika

Chudzik Filip

Cieślak Adam

Grzelak Igor

Majchrzycka Julia

Pieczewski Jakub

Radziejewska Kinga

 

II c

Chrzanowska Aleksandra

Galbfach Maksymilian

Janowski Oliwier

Kaczmarek Maria

Kornacki Oskar

Malska Oliwia

Pospiszyl Paweł

Rawicka Maja

Rogacki Mateusz

Rogowska Oliwia

 

III a

Becht Maksymilian

Ferenc Zuzanna

Gajdka Bartosz

Grabski Kacper

Grzechnik Karolina

Jaśkiewicz Oliwia

Krystek Anna

Paś Zuzanna

Rajczyk Aleksandra

 

III b

Ciesek Jan

Durska Nadia

Jarczyńska Aleksandra

Majchrzycka Martyna

Skonieczka Maciej

Snarska Oliwia

Szałek Daniel

Szymczak Anna

Ścibisz Oliwia

 

III c

Górska Gabriela

Jałowiecka Wiktoria

Miller Lidia

Misztela Klaudia

Przerwa Julia

Tomporowska Oliwia

Włodarek Klaudia

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją

w roku szkolnym 2012/2013

 

Agnieszka Sowińska I a

Wiktoria Grzelak I c

Igor Rosiński I c

 

Adam Cieślak II b

Igor Grzelak II b

Julia Majchrzycka II b

Julia Raczyńska II b

 

Oskar Kornacki II c

Oliwia Rogowska II c

Bartosz Niewiadomski II c

 

Piotr Cieślak IV a

Katarzyna Gajdka IV a

Marta Zagozda IV a

Klaudiusz Iglewski IV a

Justyna Dubicka IV c

Kacper Gralec V a

Ewa Sowińska V c

Wiktoria Zarzycka V c

 

Julia Woźniak VI b

Tobiasz Pizulski VI b

 

 

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców

                 Szkoły serdecznie dziękują wszystkim rodzicom,

którym leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie

          naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy 

           sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły.

 

Oddział Przedszkolny „a”

Emilia Ciemcioch

Dorota Cyganek

Katarzyna Machnicka

Oddział Przedszkolny „b”

Małgorzata Bobrowska

Patrycja Bergius-Kaźmierczak

Justyna Jagusiak

Krystyna Kwiatkowska

Magdalena Gramera

Oddział Przedszkolny „c”

Katarzyna Kotowska

Bogusława Siudzik

Małgorzata Nowak

 

I a

Magdalena Zielińska

Marlena Felkowska

Izabela Czekajewska

Emilia i Sebastian Tomaszewscy

 

I b

Joanna Jaworska

Monika Cieślak

Marzena Dębowska

Katarzyna Biniaszczyk

 

I c

Agnieszka Wieczorek

Agnieszka Rosińska

Ewa Kustosz

Mariola Dylik

 

 

II a

Katarzyna Kochaniak

Aleksandra Weremiuk

Witold Pietrzak

 

II b

Justyna Jagusiak

Sylwia Matkowska-Sikora

Izabella i Rafał Majchrzyccy

 

II c

Joanna Łaczkowska

Magdalena Zielińska

Agnieszka Rogowska

Marta i Leszek Janowscy

Renata Gostyńska-Hanke

 

III a

Agnieszka Paś

Mariola Dylik

Aneta Jaśkiewicz

Monika i Tomasz Grabscy

 

III b

Dorota Szymczak

Izabella Majchrczycka

Anna Kifer-Wojtczak

 

III c

Marzena Juszczak

 

IV a

Małgorzata Grzelczyk

 

IV b

Edyta Omiotek

Katarzyna Zelek

Iwona Sobczak

 

IV c

Jolanta Serafin

Magdalena Woźniak

Ewa Kustosz

Joanna Kubiak

 

V a

Elżbieta Nowak

Agnieszka Żabińska

 

V b

Dorota Łabuda

 

V c

Aneta i Krzysztof Janiak

Monika Stehr

Jolanta Klonowicz

Ewa Smus

Ewa Bednarek

Rafał Bienias

 

VI a

Katarzyna Gibalska

Marzena i Maciej Drożdżyńscy

Hanna Czerwiec

Małgorzata Bekalarska

Danuta Naja

 

VI b

Ilona Świerczyńska

Beata Antczak

Anna Jóźwiak

Marzena Kawalec

Monika i Marcin Baniewicz

Alina Dziewierzyńska

Marzena Dolińska-Olechnowicz

Joanna Gołębiowska-Forysiak

 

VI c

Małgorzata Szczepaniak

Emilia Dominowska

Dorota Kisiel

 

 

OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

W sobotę 22 czerwca  na stadionie MOSiR odbyła się Olimpiada Sportowa Przedszkolaków przygotowana i prowadzona przez nauczycielki

z MP3. Wzięły w niej udział dzieci ze wszystkich aleksandrowskich przedszkoli oraz Szkół Podstawowych nr 3 i 4.

Gościem specjalnym był pan Andrzej Grabarczyk- były olimpijczyk z naszego miasta.

Sześciolatki brały udział w konkurencjach sportowych- skakały na piłkach, zbierały piłeczki na czas i skakały w workach. Nie tylko zawodnicy spisali się doskonale. Licznie zgromadzeni kibice- rodzice i dziadkowie gorąco zagrzewali do sportowej rywalizacji swoje pociechy. Nic więc dziwnego, że mali sportowcy bardzo się starali, by osiągnąć jak najlepsze wyniki.

W olimpiadzie zwyciężyła drużyna z MP 1. Przedstawiciele naszej szkoły: Eryk Matczak, Szymon Machnicki, Michał Osieja, Bartosz Kołodziejski, Nikodem Kaźmierczak, Damian Pięta, Dawid Siudzik i Anna Zbidi zajęli czwarte miejsce. W nagrodę zawodnicy otrzymali piłkę i pamiątkowe dyplomy. Zawody zakończył wspólny bieg zawodników, który poprowadził dyrektor MOSiR p. Arkadiusz Cichecki. 

 

"MALOWANIE NE EKRANIE 2013"

 

21 czerwca w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji wojewódzkiego konkursu informatycznego "Malowanie na ekranie". W tym roku uczniowie klas młodszych wykonali w edytorze graficznym Paint prace przedstawiające autorską ilustrację wybranego bohatera wiersza Juliana Tuwima, natomiast uczniowie klas starszych mieli za zadanie wykonać frontową stronę  okładki do tomiku wierszy Juliana Tuwima w dowolnym programie graficznym. Na konkurs wpłynęło około 90 prac z 15 szkół województwa łódzkiego. Organizatorzy konkursu - doradca metodyczny pani Katarzyna Paliwoda, nauczyciele SP nr 4 p.p. Renata Papis, Małgorzata Śmichura gratulują wszystkim laureatom talentu, umiejętności z zakresu informatyki oraz innowacyjności w przedstawieniu tematu.

 

Laureaci konkursu „Malowanie na ekranie” 2013

Klasy II

Miejsce I

Ignacy Wośko - Szkoła Podstawowa w Rąbieniu

Opiekun: Violetta Granosik

Miejsce II

Oskar Kornacki- Szkoła Podstawowa nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim

Opiekun: Renata Papis      

Małgorzata Ogrodowicz - Prywata Szkoła Podstawowa Krzysztofa Augustyniaka

Opiekun: Justyna Wenus

Miejsce III

Oliwia Najmrodzka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim

Opiekun: Małgorzata Ogrodowczyk

Klasy III

Miejsce I

Jędrzej Szczawiński- Szkoła Podstawowa nr 79 w Łodzi

Opiekun: Małgorzata Wędrychowicz

Miejsce II

Anna Jaczech – Szkoła Podstawowa w Woli Zaradzyńskiej

Opiekun: Marzanna Ludziejewska

Miejsce III

Michał Modranka- Szkoła Podstawowa nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim

Opiekun: Mirosława Sicińska

Klasy IV i V

Miejsce I

Igor Szczawiński – Szkoła Podstawowa nr 79 w Łodzi

Opiekun: Małgorzata Wędrychowicz

Miejsce II

Dominika Tomala - Szkoła Podstawowa nr 182 w Łodzi

Opiekun: Przemysław  Wegenko

Miejsce III

Patrycja Trzepiecińska  – Szkoła Podstawowa w Bałdrzychowie

Opiekun: Dorota Janiak

Wyróżnienie

Anna Mikołajczyk - Szkoła Podstawowa nr 1 w Poddębicach

Opiekun: Renata Olczyk

Klasy VI

Miejsce I

Joanna Szczepaniak – Szkoła Podstawowa nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim

Opiekun: Anna Niewiadomska

Miejsce II

Kaja Gruntkowska – Szkoła Podstawowa w Rąbieniu

Opiekun: Jolanta Seta

Miejsce III

Alicja Bodnar – Szkoła Podstawowa nr 1 w Poddębicach

Opiekun: Dorota Janiak

Wyróżnienie

Daniel Stachowiak – Szkoła Podstawowa w Starych Skoszewach

Opiekun: Aneta Łyszcz

 

JESTEŚMY EKO!

Nasz szkoła zajęła I miejsce w VII edycji ekologicznego projektu "Makulowe Dzieci".

W drugim półroczu zebraliśmy 10 244 kg makulatury. Na pierwszym miejscu w szkole uplasowała się klasa III b - 2239 kg, na drugim klasa II c - 1109 kg, na trzecim klasa I a - 1065 kg.

Z dużym zaangażowaniem włączyliśmy się też w zbiórkę ZSEE i zużytych baterii. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za duże zrozumienie akcji ekologicznych i olbrzymie zaangażowanie w działania mające na celu dbanie o nasze środowisko.

 

FLAŻOLECIŚCI W ROGOWIE

Tradycją łódzkiego ruchu flażoletowego jest wspólne muzykowanie przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. To Spotkania z Flażoletem, odbywające się z różnych okazji, dwa - trzy razy do roku.

Uczniowie klasy I b i II a wspólnie z liczną grupą flażolecistów powitała lato w Rogowie - koncertem flażoletowym, śpiewaniem i wspólnymi zabawami w Alpinarium. Zwiedzaliśmy też Arboretum, Muzeum Lasu i Drewna oraz składaliśmy origami.

 

PIKNIK "WESOŁA SZKOŁA"

 

1 czerwca społeczność Czwórki spotkała się na pikniku "Wesoła Szkoła". Dla uczniów i rodziców czekało wiele atrakcji. Na scenie podziwialiśmy występy taneczne, wokalne, recytatorskie i muzyczne dzieci z naszej szkoły. Oglądaliśmy pokazy: jogi, karate, kulturystyki. Na licznych stanowiskach, każdy mógł wybrać coś dla siebie np. szaloną fryzurę, makijaż, tatuaż, wykonać prace plastyczno- techniczne, zakupić upominki. Na boisku dużym powodzeniem cieszyły się: zjeżdżalnia, trampolina, konna przejażdżka, podnośnik i wozy strażackie oraz pokaz grupy poszukiwawczej z psami. 
W kawiarence i grill-barze mogliśmy zadbać o nasze podniebienie

i skosztować smakołyków przygotowanych przez rodziców.
Piknik, jak co roku, integruje naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli, jest ciekawą formą spędzenia wolnego czasu.

 

WSZYSTKIM DZIECIOM, RODZICOM, NAUCZYCIELOM I SPONSOROM, KTÓRZY POMOGLI W REALIZACJI TEJ IMPREZY

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

Oddział przedszkolny A

p. Emilia Ciemcioch

p. Dorota Cyganek

 

Oddział przedszkolny B

p. Patrycja Bergius- Kaźmierczak

p. Justyna Jagusiak

Oddział przedszkolny C

p. Marzena Zbidi

p. Katarzyna Kotowska

p. Emilia Zwierzchowska

Klasa I A

p. Magdalena Zielińska

p. Katarzyna Włodarczyk

p. Sebastian Tomaszewski

p. Halina Pietruszewska

Klasa I B

p. Monika Cieślak

p. Joanna Jaworska

p. Marzena Dębowska

Klasa I C

p. Magdalena Kostowska

p. Agnieszka Rosińska

p. Marzena Walczak

p. Agnieszka Walczak

p. Małgorzata Dobroniak

Klasa II A

p. Marlena Kaczanowska

p. Aleksandra Wojtaszek

Klasa II B

p. Sylwia Matkowska- Sikora

p. Izabella Majchrzycka

p. Justyna Jagusiak

p. Malwina Adrianowska

p. Ewelina Grzelak

p. Małgorzata Pieczewska

 

Klasa II C

p. Joanna Łaczkowska

p. Jarosław Łaczkowski

p. Przemysław Chrzanowski

p. Anna Chrzanowska

p. Mariusz Rawicki

p. Magdalena Zielińska

p. Jolanta Jatczak

p. Renata Hanke

p. Marta Janowska

p. Leszek Janowski

p. Agnieszka Rogowska

p. Agata Tyburska- Śródka

 

Klasa III A

p. Aneta Jaśkiewicz

p. Monika Grabska

p. Tomasz Grabski

p. Mariola Dylik

p. Artur Dylik

p. Agnieszka Paś

Klasa III B

p. Dorota Szymczak

p. Wojtczak- Kifer

p. Marzena Borowska

 

Klasa III C

p. Iwona Hofschneider

p. Barbara Tomporowska

p. Małgorzata Górska

 

Klasa IV A

p. Małgorzata Kędzia

p. Iwona Kozanecka

p. Marta Goss

p. Jolanta Wiktorska

p. Aneta Cieślak

p. Jadwiga Postek

p. Radosław Borowski

Klasa IV B

p. Edyta Omiotek

p. Iwona Sobczak

p. Magdalena Pepłońska

 

Klasa IV C

p. Jolanta Serafin

 

Klasa V A

p. Agnieszka Żabińska

p. Krzysztof Żabiński

p. Aneta Rajczyk

p. Maciej Kwiatkowski

p. Elżbieta Nowak

Klasa V B

p. Małgorzata Nowak

 

Klasa V C

p. Aneta Janiak

p. Krzysztof Janiak

p. Jolanta Klonowicz

p. Anita Jakubiak

p. Ewa Smus

p. Rafał Bienias

p. Ewa Bednarek

 

Klasa VI A

p. Agata Nykiel

p. Danuta Naja

Hanna Czerwiec

 

Klasa VI B

p. Ilona Świerczyńska

p. Monika Baniewicz

p. Marzena Dolińska – Olechnowicz

p. Anna Jóźwiak

 

Klasa VI C

p. Marzena Podsiadła

 

 

 Szczególne podziękowania dla Pani Doroty Szymczak

 

XVI EDYCJA TURNIEJU WIEDZY

O MIEŚCIE I GMINIE ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

 

Dnia 29 maja  w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się coroczny Turniej Wiedzy o naszym mieście i gminie. Uczniowie klas piątych podczas 11 konkurencji musieli wykazać się znajomością historii naszego miasta, walorami przyrodniczymi i turystycznymi naszej okolicy, znajomością i położeniem obiektów zarówno współczesnych jak i z przeszłości. Jednym z zadań było wykonanie przewodnika turystycznego.

XVI Turniej wygrały dzieci z Zespołu Szkół Sportowych, drugie miejsce otrzymały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bełdowie i trzecie miejsce, przegrywając tylko 0,5 punktem, zdobyła SP nr 4.

Puchary za pierwsze, drugie i trzecie miejsca ufundował pan Burmistrz Jacek Lipiński. Dodatkowo nagrody zasponsorowali: mBank, firma Primavera, firma Legs, Bank Spółdzielczy, Adam Hawryluk, Rada Rodziców oraz Wydział Promocji Miasta reprezentowany przez panią Dorotę Bełdowską-Zemła. Wszystkie konkurencje oceniało jury w składzie: przewodnicząca p. Hanna Będą, p. Elżbieta Grochulska, p.  Sylwana Plucińska, p. Dorota Bełdowska-Zemła oraz p. Leszek Pierlejewski. Turniej przygotowały panie: Bożena Dziedzic, Honorata Koralewska i Iwona Onopa.

ZUZIA PAPIS LAUREATKĄ KONKURSU RECYTATORSKIEGO W MDK-U

 

W czwartek 23 maja w Miejskim Domu Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”. Rywalizację poprzedziło przedstawienie pt: „Kopciuszek”, które przygotowane zostało przez dzieci z koła teatralnego działającego przy MDK-u. W konkursie wzięli udział uczniowie z czterech gminnych szkół: SP4, SP3, Bełdowa oraz Rudy Bugaj.

Spośród wszystkich uczestników do wojewódzkiego etapu konkursu, zakwalifikowały się 2 osoby: z SP4 i Rudy Bugaj. Uczennica naszej szkoły Zuzanna Papis po mistrzowsku wyrecytowała wiersz Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”, czym zaskarbiła sobie uznanie jury zajmując I miejsce. Drugi laureat konkursu uczeń ze szkoły w Rudzie Bugaj przekonał jury deklamując wiersz pt: „Ptasie radio”. Dziećmi w drodze do MDK-u opiekowała się p. Ilona Kowalska-nauczyciel świetlicy.

Dwójce wspaniałych laureatów serdecznie gratulujemy!!!

 

KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

21 maja w naszej szkole odbył się dwuetapowy konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii. Do etapu pierwszego przystąpili wszyszcy chętni uczniowie klas II i III. Pytania sprawdzały ogólną wiedzę o krajach anglojęzycznych ( stolice krajów, pogoda, zwierzeta, święta i uroczystości itd).

Etap drugi wymagał od uczniów  wyszukania, selekcjonowania i przetworzenia informacji na temat Londynu,  jego atrakcji turystycznych oraz rodziny królewskiej. Pytania dla większości nie okazały się trudne a różnica punktów zdobytych przez zwycięzców była naprawdę niewielka-0,5 do 1 pkt. A oto oni:

                           I miejsce Oskar Kornacki II c

                           II mejsce Ania Szymczak i Daniel Szałek  IIIb

                           III miejsce Klaudia Misztela  IIIc

W nagrodę za wkład pracy i ogromne zaangażowanie naszych najmłodszych,wszyscy  uczestnicy drugiego etapu otrzymają książeczkę w języku angielskim, by w czasie wakacji ćwiczyć czytanie i utrwalać słownictwo.   

 

„ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

 

W poniedziałek 20 maja uczniowie z klas 0-IV wzięli udział w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki”. Spośród 43 osobowej gromadki, jury w składzie p.p. Ewa Kania i Marzena Wlazłowicz-Pietras wyłoniło 7 zwycięzców reprezentujących szkołę w gminnym  etapie konkursu o tematyce przyrodniczej.

W konkursie nie mogło zabraknąć twórczości Juliana Tuwima, któremu zadedykowany został rok 2013. I tak, jeszcze raz liczyliśmy wagony lokomotywy, poznawaliśmy problemy zdrowotne wawelskiego smoka oraz słonia Trąbalskiego, mieliśmy również wielką ochotę pobawić się z niesfornym Murzynkiem Bambo, czy wspólnie z Dyziem położyć się na łące i marzyć.

Laureaci szkolnego etapu konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki”:

Jakub Kuna oddz.przed. A, Martyna Ziąbka oddz.przed. A,

Zuzanna Papis Ia, Urszula Grzelczyk Ib, Maksymilian Galbfach IIc,

Lidia Falkenberg IVc

Wszystkim uczestnikom za udział w konkursie dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w MDK-u.

 

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI JULIANA TUWIMA

 

19 maja  w Zespole Szkół Sportowych im. Józefa Jaworskiego odbył się  Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima, pod patronatem pani Agnieszki Hanajczyk  Poseł na Sejm RP i pana Jacka Lipińskiego Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego. W konkursie wzięło udział 36 uczniów z sześciu szkół.

Laureatami w kategorii klas I – III zostali:

W kategorii klas I Zuzia Papis z klasy I a – III miejsce

W kategorii klas II  Kuba Pieczewski z klasy II b – III miejsce

Gratulujemy.

JULIAN TUWIM – ZNANY I LUBIANY

W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci oraz stulecie poetyckiego debiutu Julian Tuwima. Obie rocznice  stanowią więc okazję do oddania hołdu temu wielkiemu Poecie, który kształtował język, wyobraźnię wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. W naszej szkole postać pisarza urodzonego w Łodzi i spędzającego w niej swoje młodzieńcze lata, przybliżyli uczniowie koła regionalnego pod kierunkiem pań Wioletty Nolbrzak-Sibilskiej i Marzeny Wlazłowicz-Pietras.

Niecodzienna lekcja pod hasłem: ”Julian Tuwim – znany i lubiany”, w której wzięła udział młodzież całej naszej szkoły, odbyła się w środę 15 maja. Znane i popularne wiersze dla dzieci przypomniane zostały przez młodych aktorów, w składzie: Karolina Kozanecka, Karolina Bielecka, Zuzanna Górska, Katarzyna Pietrzak, Izabela Grzelczyk, Kamila Kędzia, Marcin Radziejewski, Kacper Woźniak, Dominik Przychodniak, Aleksandra Ziętera, Mateusz Miller, Adrian Magnussen, Julia Woźniak i Katarzyna Góralska. Największym zainteresowaniem cieszyły się nawiązujące do współczesności interpretacje spóźnionego słowika, Grzesia – kłamczucha, roztargnionego pana Hilarego, czy lokomotywy ciągnącej z mozołem 40 wagonów. Na zakończenie spotkania uczniowie przy dźwiękach Gdańskiego Przeboju Roku 1983 wykonanego przez Tomasza Piotrowskiego
pt: „Lokomotywa Blues”, obejrzeli prezentację multimedialną mówiącą o życiu i twórczości głównego bohatera spotkania.

 

POWIATOWY KONKURS O EUROPIE

 

15 maja członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego wzięli udział

w 8 Powiatowym Konkursie o Europie, Europejczykach i Unii Europejskiej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Rąbieniu.

Drużyna w składzie: Katarzyna Góralska (VIb), Zuzanna Górska (IVa) i Marta Klonowicz (Vc) zajęła III miejsce.

Jedną z konkurencji było zaprezentowanie wybranej baśni H.CH. Andersena metodą dramy. Nasza szkoła wystawiła „Kwiaty małej Idy”. W inscenizacji poza członkiniami drużyny wzięli udział: Izabela Grzelczyk (IVa), Dominika Zawadzka (Vb) i Paweł Koralewski (VIb).

Przygotowaniem drużyny do konkursu zajęły się p. Agnieszka Krajewska-Daszkiewicz i p. Magdalena Jarzęcka.

 

Dzień Polskiej Niezapominajki

 

15 maja obchodziliśmy Dzień Polskiej Niezapominajki. Miał  on na celu przypominać nam o ważnych rzeczach, w tym także o ochronie środowiska. Z tego też powodu odbyła się w szkole lekcja ekologiczna, dla uczniów koła przyrodniczego- Jak Eko  spotkał Lansa. Po zajęciach , następnego dnia, przedstawiciele Szkolnego Komitetu Ekologicznego przygotowali wystawę portretów ludzi Eko i ludzi Lans. Zorganizowali także szkolną akcję, podczas, której uczniowie wpisywali swoje preferencje - Czy chcesz być EKO, czy może interesuje Cię LANS. Okazało się, że nasze dzieci są świadome ekologicznie i zdeklarowały chęć życia  w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

 

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI JULIANA TUWIMA

 

14 maja  w Zespole Szkół Sportowych im. Józefa Jaworskiego odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima. W kategorii klas IV laureatami zostali:

Lidia Falkenberg z klasy IV c – II miejsce

Kamila Kędzia z klasy IV a i Dominik Przychodniak z klasy IV c – III miejsce.

Gratulujemy.

„OJCZYZNA TO SAMO ŻYCIE”

 

  30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Uczniowie spojrzeli w przeszłość naszej ojczyzny. Na tę okoliczność wszyscy wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Przypomnieli krótką historię powstania Konstytucji 3 Maja, jej postanowienia oraz jej wielkość i znaczenie dla narodu polskiego.  Występujący wykazali się umiejętnościami wokalnymi oraz recytatorskimi. Ze sceny płynęły słowa pełne szacunku wydarzeniom historycznym. Uczniowie przypomnieli wszystkim o innych ważnych świętach obchodzonych w maju. Informacje dotyczyły Święta Pracy i Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To była dla nas wszystkich ważna lekcja patriotyzmu i przywiązania do historii i symboli narodowych.

Montaż  słowno-muzyczny został przygotowany przez panie:

J.Joachimiak, J.Misiak, A.Krajewska-Daszkiewicz.

Na zakończenie pani wicedyrektor Bożena Andrzejewska podziękowała wszystkim za naprawdę udaną lekcję historii.

 

ZACZAROWANY ŚWIAT WIERSZY JULIANA TUWIMA

 

Rok 2013 uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima. W naszej szkole twórczość poety przybliżyli uczniowie klas I-III, którzy w poniedziałek 29 kwietnia wzięli udział w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego. Spośród 20 osobowej gromadki, jury w składzie p.p. Ewa Kania i Marzena Wlazłowicz- Pietras wyłoniło 6 zwycięzców reprezentujących szkołę w gminnych zmaganiach konkursowych.                                                                             

Zanim młodzi uczestnicy przystąpili do rywalizacji nastąpiło przełamanie pierwszych lodów podczas wspólnego tańca w rytm piosenki „Tańcowały dwa Michały”. Dla innych uczestników spotkania cenną lekcję deklamacji dostarczyły wiersze poety zaprezentowane przez znanego aktora p. Piotra Fronczewskiego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w SP nr 3.

Laureaci szkolnego etapu konkursu recytatorskiego:

Zuzia Papis IA

Ula Grzelczyk IB

Kuba Pieczewski IIB

Maksymilian Galbfach IIC

Zuzia Ferenc IIIA

Oliwia Tomporowska IIIC

DO UNIEJOWA Z CAŁĄ KLASĄ!

 

26 kwietna uczniowie klas drugich a, b i c wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do Uniejowa, aby skorzystać z atrakcji  znajdującego się tam Kompleksu  Termalno – Basenowego.  Dla klasy II c wyjazd ten był nagrodą zdobytą przez jednego z uczniów - Oliwiera Janowskiego w  konkursie zorganizowanym przez Radio ZET pt. „Do Uniejowa z całą klasą”.

W promieniach wiosennego słońca wszyscy doskonale się bawili i korzystali z leczniczych właściwości solanek termalnych. Wielkim powodzeniem cieszyły się  zjeżdżalnie, rwąca rzeka, statek piracki, wyspa z jacuzzi oraz różnorodne hydromasaże i gejzery wodne. Po trzygodzinnych harcach  w cieplutkich basenach wszyscy z apetytem spałaszowali pizzę w basenowej restauracji.

Pobyt na basenie to doskonały sposób na zdrowe i aktywne spędzenie czasu wolnego. Wszyscy  zrelaksowani, odprężeni i pełni energii wrócili do Aleksandrowa.

SUKCESY PRZEDSZKOLAKÓW

 

Dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w V Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim poświęconym twórczości Marii Konopnickiej, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim.
Poszczególne oddziały przedszkolne reprezentowały zespoły:
A: Martyna Ziąbka, Klaudia Szymczak, Julia Kwiatkowska, Martyna Pawlak, Szymon Machnicki.
B:Gabriela Gramera, Oliwia Marciniak, Amelia Chojnacka, Marta Wawrzyniak.
C: Julia Dymecka, Damian Pięta, Anna Zbidi.
Zespoły otrzymały 2 wyróżnienia i 3 miejsce w klasyfikacji zespołowej.

24 kwietnia zespół przedszkolaków w składzie: Gabriela Gramera, Anna Zbidi, Szymon Machnicki zdobył III miejsce w IX Turnieju Ekologicznym pod hasłem- „Chrońmy naszą Ziemię”, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 2.
Dzieci z oddziału przedszkolnego  C (Julia Dymecka, Damian Pięta, Bartłomiej Sikorski, Oliwier Szalkowski, Anna Zbidi), brały udział w VIII Gminnym Przeglądzie Teatralnym Sześciolatków „Mali Aktorzy na Dużej Scenie”, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim. Uzyskały wyróżnienie.

Julia Dymecka otrzymała wyróżnienie za pracę w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Przygody wróbelka Elemelka", zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim.

 

POTYCZKI DRUGOKLASISTÓW

 

25 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs pt. "Potyczki Drugoklasistów" W rywalizacji wzięli udział uczniowie z terenu naszej gminy. Trzyosobowe zespoły poruszały się po medialnej grze planszowej. Miały do rozwiązania zadania z różnych dziedzin min. z literatury, matematyki, przyrody, j. angielskiego, plastyki, muzyki. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z rozwiązaniem zagadnień, stawiając na rozsądek i współpracę. Do walki mobilizował grupy doping, przygotowany przez specjalne zespoły z każdej szkoły.

Po podsumowaniu wyników ustalono,

że szkoły zajęły następujące miejsca:

I miejsce - S.P. nr 4

II miejsce - M.Z.S

III miejsce- Szkoły z Bełdowa, Rąbienia i Rudy Bugaj.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród, dyplomów oraz słodkim poczęstunkiem, które ufundowała Dyrekcja Szkoły.

Organizatorkami konkursu w tym roku były: D. Kocik, A. Papka

 

I MIEJSCE NASZYCH EKOLOGÓW

 

25 kwietnia przedstawiciele gminnych szkół podstawowych spotkali się w gościnnej Rudzie Bugaj na V Turnieju Ekologicznym zatytułowanym:

" Eko- bohaterzy na tropie energetycznych alternatyw" .

Podczas konkursu uczniowie prezentowali makietę elektrowni wodnej, brali udział w licznych, ciekawych konkurencjach, spośród których na szczególną uwagę zasługiwał bieg terenowy z ekologicznymi zadaniami do wykonania. Po prawie trzygodzinnych zmaganiach jury ogłosiło bardzo dla nas korzystny werdykt, a mianowicie uzyskanie pierwszej lokaty.

Autorami tego zwycięstwa byli : Katarzyna Góralska kl. VI b, Jan Czerwiec kl. VIa, Julita Zalewska kl. Vb, Izabela Grzelczyk kl. IVa.

Do konkursu przygotowała uczniów nauczycielka przyrody - A. Skawińska

 

DZIEŃ ZIEMI W CZWÓRCE

Przyrodo nasza nie giń
Żyć wraz z tobą chcemy
Więc składamy obietnicę, ŻE CI POMOŻEMY!

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Postanowiliśmy w tym roku zorganizować ogólnoszkolną imprezę proekologiczną.  W tygodniu poprzedzającym obchody wszyscy uczniowie, pod kierunkiem wychowawców, wypisywali swoje działania, mające na celu ochronę naszej planety. Przygotowaliśmy wystawę plakatów dotyczących ochrony wody i  kodeksów ekologa. Przeprowadziliśmy apel, podczas którego uczniowie z klas IV-Vi pokazywali swoje prezentacje multimedialne o wodzie i ZSEE. Przypomnieliśmy działania w ramach projektu:  "Zielona flaga"  i pokazaliśmy makiety elektrowni korzystających z alternatywnych źródeł energii. Uczniowie klasy III a zaprezentowali ciekawą inscenizację dotyczącą problemów naszej planety. Najmłodsi dowiedzieli się co to znaczy: ekologia, ochrona środowiska i recykling. Uczestnicy koła przyrodniczego z klasy I a zaprezentowali dekalog małego ekologa.  W działaniach i pracach ekologicznych brali udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, co świadczy o dużym zainteresowaniu problematyką ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że "zaszczepiamy" w naszych podopiecznych ekologiczne zachowania.

 

 Organizatorami Dnia Ziemi byli: H.Koralewska, A. Skawińska,  

M. Jarzęcka, A. Badura, D. Kocik , A. Niewidomska

oraz wychowawcy i nauczyciele SP4.

 

"Dlaczego pamiętamy o Powstaniu Warszawskim?"

- PROJEKT

18 kwietnia  uczniowie klas VI zaprezentowali rodzicom swoje prace wykonane w ramach projektu edukacyjnego

"Dlaczego pamiętamy o Powstaniu Warszawskim?"
W ramach projektu odbyły się lekcje historii, zajęcia z wychowawcami oraz wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie wykonali plakaty, albumy, prezentacje multimedialne i gazetki tematyczne. Na spotkaniu zespół międzyklasowy podsumował działania poszczególnych grup pracujących przy realizacji powierzonych zadań. Zaprezentowane prace wywarły bardzo pozytywne wrażenie na rodzicach. Zaangażowanie szóstoklasistów świadczy o tym, że lubią planować, tworzyć i pracować metodą projektu.
Projekt został opracowany przez :

J. Księżak, A. Krajewską - Daszkiewicz, H. Koralewską

 

JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE

 

19 kwietnia uczniowie klasy 2 a wzięli udział w gminnym konkursie "Jestem bezpieczny na drodze" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Rąbieniu. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię oraz doskonałą umiejętnością rozpoznawania znaków drogowych. Świetna współpraca, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach  oraz wyjątkowa sprawność fizyczna zaowocowały zajęciem I miejsca. Szkołę reprezentowali: Antoni Krzyżanowski, Jan Krzyżanowski, Igor Ziąbka. Zwycięzcy otrzymali puchar, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Do konkursu uczniów przygotowała pani Ewa Adamkiewicz.

 

WYDARZENIA WIELKANOCY WEDŁUG EWANGELII

 

27 marca uczniowie z klas I- VI obejrzeli inscenizację pt. "Wydarzenia Wielkanocy według Ewangelii"- wystawioną przez uczniów

z Koła Biblijnego.

W przedstawieniu wystąpili: K. Góralska, M. Dziewierzyński,

M. Baniewicz, P. Koralewski, J. Olechnowicz, J. Woźniak, M. Pietrzak,

A. Jóźwiak, A. Forysiak /kl.VI b/, J. Szczepaniak /kl.VI c/, J. Zalewska,

A. Glapski, K. Gralec /kl.V a/ oraz uczniowie nie należący do Koła Biblijnego- D. Przychodniak /IV c/, Sz. Pasikowski /VI c/,

D. Trybuła /VI b/.

Słowa Jezusa były poprzedzone narracją w oparciu o Ewangelię św. Mateusza, Łukasza i Jana, uzupełnione refleksyjnymi piosenkami w wykonaniu księdza Pawła oraz kolorowymi obrazami dostosowanymi do opisów. To wszystko wprowadziło nas w radosne świętowanie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa- największe święto dla wszystkich chrześcijan żyjących na całym świecie.

"Chrystus zmartwychwstał!"

"Prawdziwie zmartwychwstał".

 

KONKURS – NAJPIĘKNIEJSZE OZDOBY WIELKANOCNE

Z okazji Wielkanocy, Samorząd Szkolny ogłosił konkurs, w ramach którego uczniowie mieli wykonać ozdoby świąteczne według własnego pomysłu. Od 28 lutego do 27 marca spłynęło wiele ciekawych i oryginalnych prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi.
Komisja oceniająca przyznała następujące nagrody:
I miejsce – Emilia Kubiak IVc
I miejsce – Natalia Michalska IVc
II miejsce – Igor Rosiński – Ic
III miejsce – Ania Szymczak IIIb, Michał Szymczak Ic.

Wszyscy uczestnicy rywalizacji konkursowej otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki z rąk Pani Dyrektor.
Do tego grona należą:

Oddział przedszkolny A
Szymon Machnicki
Klasa I a
Artur Kabaciński
Berenika Kabacińska
Paulina Tomaszewska
Julia Wojtysiak
Klasa I c
Igor Wieczorek
Wiktoria Pacholska
Przemek Pawlak
Zuzia Dobroniak
Zosia Dobroniak
Klasa II a
Jakub Pietrzak
Klasa II b
Julia Majchrzycka
Dominika Bekalarska
Adam Cieślak
Krystian Krzyżanowski

Klasa II c
Oliwia Rogowska
Paweł Pospiszyl
 

Klasa III a
Kacper Grabski
Klasa IV a
Zuzia Górska
Piotr Cieślak
Wiktoria Zapart
Patryk Sobczak
Klasa V a
Justyna Kukulak

Klasa V b
Julia Ruszkowska

Klasa VI c
Sylwia Grzelak
 


Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych działaniach podejmowanych w naszej szkole.
Organizatorki konkursu: Magdalena Jarzęcka, Barbara Sobczak, Edyta Włodarczyk

 

„MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII”

 

25 marca w Zespole Szkół Sportowych odbył się  V Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Głównym celem konkursu było wyłonienie MISTRZÓW ORTOGRAFII z poszczególnych grup wiekowych oraz kształcenie umiejętności zdrowego współzawodnictwa

                            i współpracy w grupie.                                           

Tytuł MISTRZA ORTOGRAFII uczniów klas III i złoty medal zdobyła uczennica kl. III a – Zuzanna Paź.

III miejsce w zmaganiach o puchar MAŁEGO MISTRZA ORTOGRAFII    wywalczyła drużyna uczniów klas II i III w składzie:                       Zuzanna Paź, Nadia Durska, Maja Rawicka i Adam Cieślak.

Zwycięzcom gratulujemy!

 

 

W imieniu dzieci i ich rodzin Towarzystwo Nasz Dom składa wszystkim darczyńcom serdeczne podziękowania za ogromny wkład podczas ogólnopolskiej akcji "Góra grosza".

 

PIJ WODĘ - BĘDZIESZ ZDROWY!

 

Pod takim hasłem obchodzony był w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 1992 roku i obchodzone co roku 22 marca.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się o tym, jaki wpływ na nasz organizm ma woda, ile wody powinien wypić dziennie każdy człowiek. Na korytarzu zostały wywieszone plakaty, przygotowane przez dzieci z klasy III a, zachęcające do spożywania wody, a nie słodkich gazowanych napojów. W czasie przerw można było napić się wody. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Została przygotowana i przeprowadzona przez panie: Annę Skawińską, Honoratę Koralewską, Annę Badurę i Magdalenę Jarzęcką.

 

KONKURS MATEMATYCZNY

 

Dnia 12 marca  uczniowie klas VI Sp. 4, w składzie: Jan Czerwiec VIa, Katarzyna Góralska VIb, Paweł Koralewski VIb i Joanna Szczepaniak VIc, zajęli II miejsce w X Edycji Konkursu Matematycznego dla klas VI szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Aleksandrów Łódzki pod hasłem „Matematyczne Zabawy"

 

DNI SPORTU

W dniach 11-15 marca obchodziliśmy w naszej szkole „Dni sportu”. Od poniedziałku do piątku odbywały się konkursy z nagrodami oraz zawody i imprezy sportowe. Dni sportu były okazją dla uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym o tematyce „Mój ulubiony sport”. Wszystkie prace znalazły się na wystawie , którą można było podziwiać na korytarzach naszej szkoły.

We wtorek 12.03.2013 w hali odbywały się Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w piłce ręcznej chłopców i dziewcząt. W zawodach uczestniczyły: Z.S.S. im. J. Jaworskiego, Szkoła Podstawowa z Rąbienia oraz Szkoła Podstawowa nr.4. Reprezentacje naszej szkoły uplasowały się na drugich miejscach w kategorii chłopców i dziewcząt , pierwsze miejsce zajęły drużyny z  Z.S. S. w Aleksandrowie Ł., a na trzecim miejscu znalazły się zespoły z Rąbienia.

Czwórkę  reprezentowali : Wiktoria Bużyńska, Zuzanna Nowak, Martyna Mozga, Ewa Sowińska, Martyna Pietrzak, Julita Zalewska, Karolina Podsiadła, Barbara Nikiel, Gabriela Kuleta, Wiktoria Zarzycka, Klaudia Janiak, Sylwia Grzelak oraz Paweł Zdziechowicz, Krzysztof Jurek, Filip Kowalczykowski, Daniel Trybuła, Marek Trybuła, Patryk Janowski, Mateusz Pawlak, Szymon Świercz, Jakub Szymański,

W środę odbył się Turniej Gier i Zabaw Ruchowych dla klas IV- VI. W rywalizacji brały udział dziesięcioosobowe (5 chłopców i 5 dziewcząt) drużyny poszczególnych klas. Pozostali uczniowie dzielnie kibicowali swoim koleżankom i kolegom.

 Oto końcowa klasyfikacja turnieju:

w kategorii klas czwartych

1miejsce – IV a; 2 miejsce- IV b; 3 miejsce- IV c.

w kategorii klas piątych

 1miejsce- V c; 2 miejsce- V a; 3miejsce- V b

w kategorii klas szóstych

 1 miejsce- VIa; 2 i 3miejsce- VI b i VI c.

 

W czwartek kontynuowano turniej dla uczniów klas młodszych. Rywalizacja zakończyła się następującymi wynikami:

Klasy pierwsze: 1 miejsce- I a; 2 miejsce- I c; 3 miejsce- I b.

Klasy drugie: 1 miejsce- II c; 2 miejsce- II a; 3 miejsce- 2 b.

Klasy trzecie: 1 miejsce- III a; 2 miejsce- III c; 3 miejsce- III b.

 

W piątek gościliśmy w szkole piłkarzy lokalnej drużyny  „Sokół”, z którymi spotkali się wszyscy uczniowie naszej placówki. Zawodnicy Sokoła w składzie: Dominik Dębowski, Konrad Łagodziński, Samuel Uche Obi i Damian Bierżyński  pokazywali uczestnikom elementy treningu piłkarskiego i zachęcali do wspólnego wykonywania ćwiczeń. Całe spotkanie przebiegało w przyjaznej i sportowej atmosferze.

Podczas tygodnia sportu promowaliśmy zdrowy styl życia. Szkoła nasza ubiega się o certyfikat Zielonej Flagi i w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju” każdy uczestnik imprez sportowych, które odbywały się w tych dniach otrzymał butelkę wody mineralnej.

Do zobaczenia za rok podczas kolejnych Dni Sportu.

Organizatorzy: Urszula Kluszczyńska, Jolanta Kuśmierek, Elżbieta Stanielewicz, Ireneusz Jurek, Krzysztof Szabela

ZIELONA FLAGA

Opiekun projektu – Anna Skawińska

Od II semestru roku szkolnego 2012/2013 staramy się o międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi w ramach programu : „ Szkoły dla Ekorozwoju”.

 

23 maja 2013 roku członkowie koła przyrodniczego ( Komitet Lokalny starający się o certyfikat Zielonej Flagi) postanowili zachęcić okolicznych mieszkańców do zbierania ZSEE. W tym celu przygotowaliśmy ulotki informujące o zbiórce ZSEE w naszej szkole- SP 4 w Aleksandrowie Łódzkim, która odbędzie się 1 czerwca 2013 roku podczas szkolnego Pikniku. Jak widać na zamieszczonych zdjęciach dzieci bardzo chętnie znajdowały tablice informacyjne, na których przyklejały ulotki i dodatkowo zatrzymywały spacerujących mieszkańców informując ich o naszej akcji. Mamy nadzieję, że zbiórka okaże się "owocna".

W licznych, zaplanowanych przedsięwzięć ekologicznych jest zbiórka elektrośmieci oraz propagowanie działań związanych z piciem wody, oszczędzaniem wody i racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi. Do tej pory wybraliśmy już komitet roboczy , ustaliliśmy zakres działań, przygotowaliśmy kodeks ekologiczny, propagujemy picie wody mineralnej , jako źródła zdrowia.

WARSZTATY EKOLOGICZNE


10 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne dla uczniów klasy III i koła przyrodniczego. Zajęcia przeprowadzone zostały przez przedstawicielkę Ośrodek Edukacji Ekologicznej, a tematem była WODA. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w lekcji , dowiedzieli się ciekawych rzeczy o tym jak ważna jest ta  substancja w naszym życiu i jak nie potrafimy prawidłowo nią gospodarować . Mamy nadzieję, że spotkania pozwoliło zastanowić się nad przyszłością wody na naszej planecie, aby nigdy nikomu jej nie zabrakło.
Szkolne organizatorki warsztatów- Anna Skawińska, Anna Badura

W pierwszym półroczu 2012/2013  w naszej szkole były prowadzone następujące działania

ekologiczne i prozdrowotne.


 1. 17 września 2012 uczniowie klas I – VI wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. W tym roku sprzątaliśmy ulice sąsiadujące z nasza szkołą.


2. W październiku z okazji Dni Ochrony Przyrody został zorganizowany konkurs plastyczny „Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką, oprócz tego musieli znaleźć informacje na temat danej rośliny lub zwierzęcia. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Można je było oglądać na wystawie

 

3. W szkole trwa akcja zbierania makulatury. Uczniowie wzięli udział w konkursie „Makulowe  Dzieci” – październik, listopad. Zebrano ponad 6 ton makulatury. Najwięcej zebrały klasy: III a – 857 kg, II c – 827 kg, V c – 621 kg. Uczniowie z klas I – VI, którzy przynieśli najwięcej makulatury wzięli udział w wycieczkach:
Klasy I – Semafor, klasy II –Muzeum Fabryki, klasy III – Muzeum
Kinematografii, klasy IV – VI – Muzeum Miasta Łodzi.

 

4. Bierzemy udział w akcji zbierania ZSEE. Można dostarczać stare lodówki, telewizory, radia, odtwarzacze itp. oraz zużyte baterie.

 

5. Z okazji Dnia bez Opakowań Foliowych ( 23 stycznia ) uczniowie klasy VI c oraz III a wykonali plakaty informujące o szkodliwym wpływie opakowań foliowych na nasze środowisko.
 

   Akcjami kierowały panie: H. Koralewska i A. Badura.

 

 

Konkurs przyrodniczo - matematyczny

 

7 marca odbył się drugi etap konkursu przyrodniczo - matematycznego w Szkole Podstawowej nr 48 w Łodzi. Nasza dwuosobowa drużyna - Ewa Sowińska i Wiktoria Zarzycka - zajęła VI miejsce. Dziewczyny wykazały się dużą wiedzą z obu tych przedmiotów rozwiązując trudne zadania, krzyżówki i rebusy. Musiały rozpoznać gatunki roślin chronionych w Polsce, krainy geograficzne. Obliczenia matematyczne też nie sprawiły im większych problemów.

 

OMNIBUS

 

Dnia  1 marca 2013 roku odbyła się w naszej szkole

II edycja Gminnego  Konkursu –„ Omnibus” dla uczniów klas szóstych, nad którym honorowy patronat sprawują:

Pani Poseł na Sejm – Agnieszka Hanajczyk 

i  Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego – Pan Jacek Lipiński.

W zmaganiach wzięło udział 34 uczniów z naszej gminy, którzy  w ubiegłym roku szkolnym, kończąc klasę piątą, otrzymali świadectwo z wyróżnieniem.  Dzieci rozwiązywały  test  uwzględniający  wiedzę 

 i umiejętności  programowe oraz wykraczające poza  programu nauczania. Po godzinie intensywnej pracy można było sprawdzić,

kto wypadł najlepiej.

 Zmagania okazały się bardzo wyrównane , jednakże  w  bieżącym roku szkolnym Omnibusem klas szóstych został Paweł Koralewski

ze Szkoły Podstawowej nr 4. Serdecznie gratulujemy Omnibusowi i życzymy dalszych sukcesów naukowych

 

Dyrekcja S.P. nr 4 oraz organizatorzy- Dorota Berenc i Anna Skawińska

 

INTER(AKTYWNI) DZIADKOWIE


Dzień Babci i Dzień Dziadka, były w naszej szkole okazją dla najmłodszych uczniów do wykazania się zdolnościami rysunkowymi. Samorząd Uczniowski zorganizował akcję na wykonanie pracy plastycznej, przedstawiającej aktywny sposób spędzania czasu z Babcią i Dziadkiem. Z wszystkich dostarczonych prac zorganizowano mini wystawę, którą można było podziwiać tuż przy drzwiach do sekretariatu szkoły. Po powrocie z ferii zimowych każdy, kto wziął udział w akcji otrzymał od Samorządu pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję serdecznie dziękujemy i gratulujemy talentu

 

ZIMOWISKA W „CZWÓRCE”

W czasie ferii zimowych nasza szkoła była organizatorem gminnych półkolonii. W ramach realizacji projektu zatwierdzonego przez GKRPA w Aleksandrowie, uczestnicy zimowisk aktywnie spędzali czas, zaspokajając różne formy swojej aktywności. Brali więc udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, informatycznych, sportowych ( część dzieci korzystała z lodowiska „Biały Orlik”). Zorganizowane zostały pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej , z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej i fantomów. Dla uczestników zimowisk zorganizowano występy: teatru „BAJKA” (spektakl „Podróż w krainę czarodziejskich bajek”), zespołu cyrkowego „HOLIDAY”, a także pokaz astronomiczny w przenośnym planetarium „URSA MAJOR”.
Dzięki współpracy z p. E. Grochulską- przedstawicielem „Partnerstwa na rzecz Aleksandrowa Łódzkiego,” mogliśmy zorganizować spotkania muzyczne z uczniami Szkoły Muzycznej – Anią i Tymoteuszem Pietrzak, warsztaty plastyczne z pp. Anną Ignaczak i Elżbietą Karaś, a także wspólnie z harcerzami stworzyć papierowe balony, uroczyście puszczane w niebo na rynku miasta.

Uczniowie dwa razy wyjechali do łódzkich kin na projekcję filmów 3D: „Życie PI” oraz „Zambezia. W sercu Afryki ,” uczestniczyli w zajęciach na sali zabaw „Alexland” oraz korzystali z miejskiej pływalni „Olimpijczyk”.
Dziękujemy pp. Barańskim i p. A. Hawrylukowi za sponsoring słodkiego poczęstunku, a uczestnikom za uśmiech,

radość i dobry humor każdego dnia.


SĄDZIMY, ŻE ZIMOWISKA 2013 BYŁY UDANE!

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

31 stycznia odbył się bal karnawałowy z udziałem dzieci klas I-III i oddziałów przedszkolnych. Zebrani bawili się przy współczesnych przebojach dyskotekowych i pląsach, prezentując wysoki poziom uzdolnień tanecznych. Wszyscy przebrani w wspaniałe stroje, tworzyli korowody, pary, pociągi, koła. I tak można było zatańczyć z biedronką, królewną, czarodziejką, żołnierzem, strażakiem, batmanem, wróżką, czy rycerzem. Dziękujemy wszystkim rodzicom i opiekunom za przygotowanie imprezy.

 

Podsumowanie wyników nauczania

I semestr 2012/2013

 

Oddział Przedszkolny „A”

Jarczyński Maciej

Kuna Jakub

Machnicki Szymon

Osieja Michał

Ziąbka Martyna

 

Oddział Przedszkolny „B”

Chojnacka Amelia

Gramera Gabriela

Matusiak Oliwia

Wawrzyniak Marta

 

Oddział Przedszkolny „C”

Zbidi Anna

Dymecka Julia

Pawlak Wiktoria

Pięta Damian

Siudzik Dawid

Budziarek Szymon

Podgórski Patryk

Grzelewska Paulina

I a

Czekajewski Łukasz

Kostowska Aleksandra

Nowak Oliwia

Papis Zuzanna

Pietruszewska Dorota

Rybczyńska Katarzyna

Sowińska Agnieszka

Włodarczyk Szymon

Wojtysiak Julia

Zielińska Zuzanna

 

 

I b

Grzelczyk Urszula

Jaworski Paweł

Kosak Dominik

Pawlina Błażej

Wdowiak Szymon

Wyderka Kacper

Żaromińska Nikola

Dębowska Justyna

Cieślak Dawid

Biniaszczyk Julia

 

I c

Dobroniak Zuzanna

Dobroniak Zofia

Dybała Dawid

Grzelak Wiktoria

Kostowska Hanna

Kustosz Zofia

Łopaciński Wojciech

Maciaszczyk Szymon

Nowowiejska Katarzyna

Pacholska Wiktoria

Pawlak Przemysław

Rosiński Igor

Wieczorek Igor

 

II a

Berenc Kinga

Gulak Katarzyna

Kraska Agata

Krzyżanowski Antoni

Krzyżanowski Jan

Matczak Patrycja

Pietrzak Jakub

Weremiuk Ignacy

Wojtaszek Agata

Ziąbka Igor

 

II b

Bekalarska Dominika

Chudzik Filip

Cieślak Adam

Grzelak Igor

Majchrzycka Julia

Pieczewski Jakub

Radziejewska Kinga

Wójcik Ernest

 

II c

Chrzanowska Aleksandra

Galbfach Maksymilian

Janowski Oliwier

Kaczmarek Maria

Kornacki Oskar

Malska Oliwia

Pospiszyl Paweł

Rawicka Maja

Rogowska Oliwia

Stobiecka Justyna

Tyniec Patrycja

Rogacki Mateusz

III a

Gajdka Bartosz

Grzechnik Karolina

Krystek Anna

Rajczyk Aleksandra

Ferenc Zuzanna

Grabski Kacper

Paś Zuzanna

Becht Maksymilian

Kowalska Zofia

Onopa Julia

Jaśkiewicz Oliwia

III b

Ciesek Jan

Durska Nadia

Szymczak Anna

Ścibisz Oliwia

Zasadziński Bartosz

Szałek Daniel

Majchrzycka Martyna

 

 

III c

Górska Gabriela

Misztela Klaudia

Miller Lidia

Jałowiecka Wiktoria

Włodarek Klaudia

Grubski Sebastian

Chopta Jakub

Przerwa Julia

Tomporowska Oliwia

Juszczak Wiktoria

 

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyżej się w klasach IV-VI

w roku szkolnym 2012/2013 – I półrocze

IV a śr. klasy 4,3

Zuzanna Górska – 5,1 wzorowe

Maciej Postek – 5,1 wzorowe

Kajetan Goss– 5,0 wzorowe

Bartłomiej Borowski– 5,0 bardzo dobre

Łukasz Krajewski – 5,0 bardzo dobre

Izabela Grzelczyk – 4,9 wzorowe

Piotr Cieślak – 4,9 bardzo dobre

Kamila Kędzia – 4,8 wzorowe

Katarzyna Gajdka – 4,7 bardzo dobre

Karolina Kozanecka – 4,5 wzorowe

Milena Mieszalska – 4,5 wzorowe

Katarzyna Pietrzak – 4,5 wzorowe

Patryk Sobczak – 4,5 wzorowe

Bartosz Góra – 4,5 bardzo dobre

 

IV b śr. klasy 3,8

Patrycja Piątkowska – 4,7 bardzo dobre

Natalia Komisarczyk – 4,6 bardzo dobre

Piotr Sobczak – 4,6 bardzo dobre

 

IV c śr. klasy 4,00

Dominik Przychodniak – 5,0 wzorowe

Bartosz Przerwa – 4,9 wzorowe

Natalia Kustosz – 4,9 bardzo dobre

Aleksandra Mokrosińska – 4,9 bardzo dobre

Emilia Kubiak – 4,7 wzorowe

Marcin Radziejewski – 4,7 wzorowe

Klaudia Olczyk – 4,7 bardzo dobre

Kacper Woźniak – 4,7 bardzo dobre

Wiktoria Olejnik – 4,6 wzorowe

Julia Tadeusiak – 4,6 bardzo dobre

Miłosz Serafin – 4,5 bardzo dobre

 

V a śr. klasy 4,00

Julita Zalewska – 5,3 wzorowe

Aleksandra Ziętera – 5,0 wzorowe

Jakub Rajczyk – 4,9 wzorowe

Zuzanna Włodarek – 4,8 wzorowe

Natalia Tomczak – 4,8 wzorowe

Jakub Lewandowski – 4,7 wzorowe

Patryk Janowski – 4,7 wzorowe

Jakub Kabaciński – 4,6 wzorowe

Monika Nowak – 4,6 bardzo dobre

 

V b śr. klasy 3,6

Bartosz Nowak – 4,9 wzorowe

 

V c śr. klasy 4,1

Wiktoria Zarzycka – 5,3 wzorowe

Ewa Sowińska – 5,2 wzorowe

Natalia Dąbrowska – 5,1 wzorowe

Sonia Stehr – 4,8 wzorowe

Jolanta Zwierzchowska – 4,7 wzorowe

Artur Trybuła – 4,7 bardzo dobre

Oliwia Forysiak – 4,6 wzorowe

Marta Klonowicz 4,5 bardzo dobre

Alicja Majewska – 4,5 wzorowe

 

VI a śr. klasy 3,5

Jan Czerwiec – 5,2 wzorowe

Kamil Szczepaniak – 4,8  bardzo dobre

Barbara Nykiel – 4,7 wzorowe

 

VI b śr. klasy 4,1

Katarzyna Góralska – 5,4  wzorowe

Paweł Koralewski – 5,1 wzorowe

Tomasz Świerczyński – 5,1 bardzo dobre

Alicja Forysiak – 5,0  wzorowe

Julia Olechnowicz – 4,9 wzorowe

Maria Baniewicz – 4,8 wzorowe

Martyna Pietrzak – 4,8 wzorowe

 

VI C śr. klasy 3,6

Joanna Szczepaniak – 5,4  wzorowe

Milena Kleczewska – 4,9 bardzo dobre

Szymon Pasikowski – 4,8 wzorowe

Karolina Podsiadła – 4,7 wzorowe

 

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców

                 Szkoły serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którym

      leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie

          naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy 

           sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły.

 

Oddział Przedszkolny „A”

Emilia Ciemcioch

Marzena Kawalec

Dorota i Tomasz Cyganek

Ewelina Kochanowska

Monika Sikorska

 

 

Oddział Przedszkolny „B”

Małgorzata Bobrowska

Patrycja Kaźmierczak

Agnieszka Kupryjańczyk

Sylwia Brocik-Popović

Małgorzata Matusiak

Halina Pietruszewska

Justyna Jagusiak

Krystyna Kwiatkowska

Magdalena Gramera

 

Oddział Przedszkolny „C”

Katarzyna Kotowska

Marta Michalak

Anna Brzozowska

Bogusława Siudzik

Joanna Hołownia

Małgorzata Nowak

 

I a

Magdalena Zielińska

Marlena Felkowska

Izabela Czekajewska

 

 

I b

Joanna Jaworska

Joanna Wdowiak

Małgorzata Grzelczyk

Renata Włodarek

Monika Cieślak

 

 

I c

 

Agnieszka Wieczorek

Agnieszka Rosińska

Ewa Kustosz

Mariola Dylik

II a

Katarzyna Kochaniak

Aleksandra Weremiuk

Witold Pietrzak

Marzena Kopczacka

Anna Grodzicka

II b

Justyna Jagusiak

Sylwia Matkowska-Sikora

Izabella i Rafał Majchrzyccy

 

 

II c

Joanna Łaczkowska

Magdalena Zielińska

Agnieszka Rogowska

Anna Chrzanowska

 

III a

Agnieszka Paś

Mariola Dylik

Jolanta Błaszczyk

Aneta Jaśkiewicz

Monika Grabska

Aneta Rajczyk

 

III b

 

Dorota Szymczak

Izabella Majchrczycka

Anna Kifer-Wojtczak

 

III c

Marzena Juszczak

Wioletta Siemieńczuk

Agnieszka Żakowiec

 

 

 

IV b

Edyta Omiotek

Katarzyna Zelek

Iwona Sobczak

 

IV c

Jolanta Serafin

Magdalena Woźniak

Ewa Kustosz

 

V a

Elżbieta Nowak

Barbara Walczak

Agnieszka Żabińska

 

V b

Dorota Łabuda

Ewa Kantorek

Violetta Brusiłowicz

Elżbieta Zawadzka

Elżbieta Rek

 

V c

Aneta Janiak

Monika Stehr

Jolanta Klonowicz

 

VI a

Katarzyna Gibalska

Marzena Drożdżyńska

 

VI b

Ilona Świerczyńska

Beata Antczak

Anna Jóźwiak

Marzena Kawalec

 

VI C

Małgorzata Szczepaniak

Emilia Dominowska

Dorota Kisiel

 

Podsumowanie I semestru roku szkolnego 2012/2013

Sprawozdanie z działań związanych ze szkolnym kalendarzem imprez i  uroczystości.

W pierwszym semestrze odbyły się następujące uroczystości i imprezy szkole:

1.     Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z programem artystycznym

2.     Ślubowanie klas pierwszych i zajęcia z wychowawcą w klasach

3.     Apel: zaprzysiężenie przewodniczącego SU, prawa i obowiązki uczniów, Dzień Edukacji Narodowej

4.     Święto Niepodległości  pod hasłem „Czytamy Pana Tadeusza”

5.     Święto Szkoły : „ Moje pasje”

6.     Apel: Janusz Korczak- obrońca praw dziecka

7.     Kiermasz bożonarodzeniowy

W ramach współpracy ze środowiskiem uczestniczyliśmy w:

1.     Gminnych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej

2.     Gminnych obchodach Dnia Niepodległości

3.     Wojewódzkim Dniu Pszczelarza

4.     akcji „Sprzątanie świata”

5.     warsztatach Edukacji Ekologicznej ”Święto Drzewa”

6.     spotkaniach policjantami komisariatu Policji w Aleksandrowie

7.     akcji „Pomóż zwierzętom” (schronisko Medeor w Zgierzu)

8.     ogólnopolskiej akcji :Góra grosza”

9.     wystawienie „Jasełek” w kościele parafialnym pw Świętych Archaniołów

10.  koncercie kolęd „Do stajenki” zorganizowanym w kościele Zesłania Ducha Świętego

11.  akcji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”

12.   warsztatach z okazji Roku Korczakowskiego organizowanych przez S.P. w Rudzie Bugaj

13.  programie „Szkolne Kasy Oszczędności – edukacja ekonomiczna”

14.  ogólnopolskim programie „Pogromcy zarazków”

15.  Biegu Mikołajkowym

16.  zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i makulatury

17.  zbiórce plastikowych nakrętek na rzecz chorego chłopca

18.  Drzwiach Otwartych w MZS i ZSS w Aleksandrowie Ł.

 

Na terenie placówki zorganizowano akcje skierowane do całej społeczności szkolnej. Odbyły się :

1.     konkurs „Pocztówka z wakacji”

2.     konkurs „Kwadrans z biblioteką”

3.     „Święto spódniczek”

4.     Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

5.     Dzień Życzliwości, Tolerancji i Pozdrowień

6.     Dzień Pluszowego Misia

7.     konkurs „Zwierzęta i rośliny chronione w Polsce”

8.     konkurs „Halloweenowa dynia”

9.     konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa”

10.  konkurs informatyczno-plastyczny o Januszu Korczaku

11.  Dzień bez opakowań foliowych

 

 

W grudniu 2012 roku przedstawiciele koła przyrodniczego wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Geoplaneta, a w styczniu 2013 roku w plastycznym konkursie Ekoplaneta oraz Międzyszkolnym Konkursie Matematyczno- Przyrodniczym klas V-tych.

 Przedstawiam niektóre strony albumu wykonanego przez Joannę Szczepaniak VIc i Katarzynę Góralską VI B.

 Życzę naszym uczniom sukcesu -opiekun koła przyrodniczego - Anna Skawińska

 

DBAMY O ŚRODOWISKO

 

23 stycznia był Dniem bez Opakowań Foliowych. W związku z tym uczniowie klasy VI c i III a wykonali ciekawe plakaty informujące o szkodliwym wpływie opakowań foliowych na nasze środowisko. Prace te zostały wywieszone na korytarzu i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tego dnia dzieci przynosiły swoje drugie śniadania zapakowane w papierowe, a nie foliowe torebki.

Nad akcją czuwały panie: H.Koralewska i A.Badura.

 

KONCERT KOLĘD

 

20 stycznia uczniowie klas I -II wzięli udział w Koncercie Kolęd "Do stajenki" zorganizowanym w Kościele Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie. Obok chórów i solistów działających na ternie naszego miasta nasi uczniowie zagrali na flażoletach kolędy: "Mizerna cicha" , "Lulajże Jezuniu" oraz "Pójdźmy wszyscy". Cały zespół  wykazał się umiejętnością gry na flażoletach otrzymując od zebranej publiczności gromkie brawa. Dzieci otrzymały też od organizatorów słodkie podziękowania.

 

,, List od św. Mikołaja”


9 stycznia 2013 roku w naszej szkole laureatom Gminnego konkursu Literackiego ,,List od św. Mikołaja” zostały wręczone nagrody. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na dużą wartość artystyczną napisanych prac.
Niezwykła atmosferę stworzyły kolędy zagrane na flażoletach przez dzieci z klas II. Uczniowie, którzy ćwiczą pod opieką pani Ewy Adamkiewicz, zaprezentowali trzy utwory: ,,Lulajże Jezuniu”, ,,Mizerna, cicha”, ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Goście obejrzeli również prezentację zatytułowaną ,,Magiczny czas”, która w świątecznym nastroju opowiadała o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych oraz biskupie Mikołaju z Miry.


Lista laureatów konkursu została umieszczona na stronie internetowej naszej szkoły w grudniu.
Dziękujemy serdecznie uczniom i nauczycielom szkół,

które wzięły udział w konkursie.

JASEŁKA


6 stycznia w święto Trzech Króli uczniowie naszej szkoły wystawili Jasełka, przed wielką publicznością w kościele parafialnym "św. Archaniołów Rafała i Michała" na Mszy Świętej dla dzieci o godz. 13.15. Program przygotowany został w oparciu o Ewangelię św. Łukasza przez katechetkę H. Bilant oraz s. M. Jaros.

Narratorem była Katarzyna Góralska /VIb/, a w postaci biblijne wcielili się: św. Maryja z Dzieciątkiem- Ewa Sowińska /Vc/, św.Józef- Dominik Przychodniak /IVc/, zastęp Aniołów- uczennice kl.VI b- Ola Jóźwiak, Alicja Forysiak, Maria Baniewicz, Julia Olechnowicz, Martyna Pietrzak oraz uczennice kl. IV c- Natalia Kustosz, Paulina Płóciennik, Śmierć- Wiktoria Zarzycka /Vc/, Mędrcy- Filip Kowalczykowski /VIb/, Daniel Trybuła /VIb/, Maciej Sędziak /VIb/, król Herod- marek Trybuła /Vc/, uczony w Prawie- Paweł Koralewski /VIb/, gwiazda betlejemska- Szymon Świercz /VIb/, pasterze- Artur Trybuła /Vc/, Tomasz Świerczyński /VIb/, Jakub Szymański /Vc/.

Widzowie usłyszeli słowa:

"Lulajże Jezuniu

snem cichym, szczęśliwym.

Obdarz nas radością

i szczęściem prawdziwym".

 

Oprawę muzyczną przegotowały p. E.Adamkiewicz i I.Onopa- kolędy na flażoletach wykonali uczniowie klas I- II oraz uzdolniona muzycznie uczennica klasy Vc Nina Kubasiak grająca na harfie.

Wszyscy otrzymali z rak ks. Prałata L.Drucha słodkie podziękowanie.

 

GÓRA GROSZA

 

W dniach od 26 listopada do 7 grudnia nasza szkoła brała udział w XIII edycji akcji- Góra Grosza. Akcja ta przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet w szkołach i przedszkolach w całej Polsce, a patronat nad nią objął Minister Edukacji Narodowej. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, domów dla dziecka i innych placówek opiekuńczo- wychowawczych.
Akcja ta uświadomiła nam wszystkim, iż oddając chociaż 1 grosz można zrealizować wielkie przedsięwzięcie na rzecz dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej. Owoc naszej zbiórki to 26 kg monet, co dało sumę około 440,23 zł. Kwota ta z pewnością przywróci uśmiech na twarzy niejednego malucha.
Wszystkim darczyńcom baaaardzo dziękujemy.

SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

 

W konkursie Szopka Bożonarodzeniowa zorganizowanym przez s. M.Jaros i katechetkę H.Bilant, który miał miejsce w naszej szkole jeszcze przed świętami, 21 grudnia- nagrodzeni zostali następujący uczniowie: I.Rosiński /Ic/, W.Pacholska /Ic/, I.Wieczorek /Ic/, D.Porczyński /Ib/, O.Rogowska /IIc/, A.Chrzanowska /IIc/, K.Berenc /IIa/, B.Niewiadomski /IIc/, K.Grabski /IIIa/, P.Cieślak /IVa/, N.Łabuda /Vb/.

Szopki wykonane były różnorodną techniką, najbardziej przyciągała swym zapachem ta, która była cała z piernika. Prace uczniów wystawiono na I piętrze.

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

W dniach 18-19 grudnia odbył się kiermasz bożonarodzeniowy, który wpisał się w tradycje naszej szkoły. Ozdoby świąteczne samodzielnie wykonane przez uczniów i rodziców bardzo się wszystkim podobały.

Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy pomogli przy organizacji kiermasz, są to panie: J. Łaczkowska, A. Chrzanowska, A. Rogowska, J. Niewiadomska, M. Janowska i D. Szymczak.

876 zł- to kwota jaką uzyskano ze sprzedaży prac.

Ozdoby na kiermasz wykonali:  

oddziały przedszkolne

Jarczyński Maciej

Kochanowska Kinga

Kotowski Wojciech

 

klasy III

Jaśkiewicz Oliwia

Rajczyk Aleksandra

Grabski Kacper

Kowalska Zofia

Szymczak Anna

 

klasy I

Sowińska Agnieszka

Włodarek Alicja

Wieczorek Igor

Kozera Hubert

Rosiński Igor

Pacholska Wiktoria

Banasiak Alan

Kostowska Hanna

Dobroniak Zofia i Zuzanna

Szymczak Michał

 

klasy IV

Cieślak Piotr

Postek Michał

Sobczak Patryk

Goss Kajetan

Kuźmiński Dominik

Olczyk Klaudia Matusiak Alicja

Jatczak Nikola

Kubiak Emilia

Michałek Adrian

 

klasy II

Kraska Agata

Cieślak Adam

Wójcik Ernest

Antczak Anita

Babiasz Iga

Zieliński Jakub

Pospiszyl Paweł

Pałągiewicz Oliwia

Rawicka Maja

Malska Oliwia

Stobiecka Justyna

Galbfach Maksymilian

Jatczak Jakub

Chrzanowska Aleksandra

Duda Zofia

Rogowska Oliwia

Niewiadomski Bartosz

klasy V

Żabiński Piotr

Jatczak Daniel

Pepłońska Weronika

Klonowicz Marta

Zarzycka Wiktoria

Sowińska Ewa

Trybuła Artur

Trybuła Marek

 

klasy VI

Pawlak Patrycja

 

 

Konkurs Literacki pt. „List od świętego Mikołaja”

 

Oto lista dzieci, laureatów konkursu gminnego

 pt. „List od świętego Mikołaja”.

klasy IV
1. Maksym Kowalski, Szkoła Podstawowa w Rudzie Bugaj
2. Piotr Cieślak, Szkoła Podstawowa nr 4
3. Julia Dąbkowska, Szkoła Podstawowa w Rąbieniu
wyróżnienie
Hubert Ciecierski, Miejski Zespół Szkół
klasy V
1. Karolina Stasiak, Zespół Szkół Sportowych
2. Sebastian Stefański, Szkoła Podstawowa w Rudzie Bugaj
klasy VI
1. Zuzanna Raźniewska, Szkoła Podstawowa w Rąbieniu
2. Joanna Szczepaniak, Szkoła Podstawowa nr 4
3. Sandra Kosztowna, Zespół Szkół Sportowych


Gratulujemy serdecznie wszystkim .

List do św. Mikołaja

 

Niepowtarzalne, zaskakujące listy, które zachwycą nie tylko Mikołaja napisali uczniowie naszej szkoły.
Marcin Radziejewski kl. IV c został laureatem
Zuzanna Górska kl. IV a i Dominik Przychodniak kl.IV c otrzymali wyróżnienia w konkursie ,, List do św. Mikołaja” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną, Filię nr 1 dla Dzieci i Młodzieży.

 

JANUSZ KORCZAK – OBROŃCA PRAW DZIECI

W tym roku obchodziliśmy 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka i setną rocznicę założenia przez niego Domu Sierot w Warszawie. Dlatego 2012 rok ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka. W naszej szkole tę niezwykłą postać wielkiego przyjaciela dzieci postanowili przybliżyć członkowie koła regionalnego w składzie: Jakub Pietrasik, Adrian Magnussen, Katarzyna Pietrzak, Zuzanna Górska, Izabela Grzelczyk, Karolina Bielecka, Karolina Kozanecka, Kacper Woźniak, Marcin Radziejewski oraz gościnnie Dominik Przychodniak, Kamila Kędzia i Ewa Sowińska. 

 Program artystyczny przygotowany pod opieką p.p. Wioletty Nolbrzak-Sibilskiej i Marzeny Wlazłowicz-Pietras składał się z siedmiu scenek, których myślą przewodnią była postać Janusza Korczaka.

Nie zabrakło również wątku odnoszącego się do współczesnych - czasami trudnych relacji dorosły - dziecko. Spotkanie zakończyła prezentacja multimedialna poświęcona lekarzowi, autorowi wielu książek dla dzieci i dorosłych, ale przede wszystkim wspaniałemu wychowawcy, który ze swoimi podopiecznymi z Domu Sierot pozostał do końca, ginąc z nimi w obozie zagłady w Treblince. Trafnie współcześni przypisują Staremu Doktorowi tytuł Obrońcy Praw Dziecka. Jego myśli, idee, jego cele ocalały i większość z nich zrealizowano w Konwencji Praw Dziecka.

Szkolnym obchodom Roku Korczakowskiego towarzyszyły dwa konkursy: informatyczny dla klas IV-VI oraz plastyczny adresowany do uczniów klas I-III.

Uczniowie nagrodzeni w konkursie plastycznym: Oliwia Rogowska, Weronika Ławniczak, Anna Szymczak, Martyna Majchrzycka, Adam Cieślak, Ilona Zdziechowicz, Nadia Durska, Oliwia Ścibisz, Oliwia Dębowska, Szymon Wdowiak

Uczniowie nagrodzeni w konkursie informatycznym: Ola Ziętera, Kasia Góralska, Zuzia Skiera, Kuba Drożdżyński, Ala Forysiak, Przemek Pawlina, Milena Kleczewska, Natalia Florek, Marek Trybuła, Filip Jackowski.

 

Święto Szkoły w Czwórce

            7 grudnia 2012 r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Szkoły. W tym roku motywem przewodnim tego spotkania była pasja w życiu człowieka.

            Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Jolanta Mistrzak. Potem wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną. Przenosiła zebranych do miejsc, wydarzeń, postaci związanych z Marią Skłodowską-Curie i pasjami jej życia. Następnie przyszła kolej na uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali się publiczności. Dziewczęta z klas IIc, IIIa, Va przedstawiły żywiołowe układy taneczne, usłyszeliśmy wokalne popisy uczennic: Katarzyny Malanowskiej i Zuzanny Górskiej . Nina Kubasiak zagrała utwór na harfie. Jakub Świerczyński i Tomasz Lewandowski opowiedzieli figurami tanecznymi break-dance o pewnym groźnym zdarzeniu w niebezpiecznej ulicy. Basia Nykiel otrzymała burzliwe oklaski za przedstawiony układ gimnastyczny. Podzieliła się także z obecnymi swoją drugą pasją – podróżami, przygotowując krótką prezentację multimedialną na ten temat. O swojej wyprawie do Wielkiej Brytanii opowiedziała Oliwia Kaczmarek. Usłyszeliśmy poezję w języku niemieckim, angielskim, francuskim. Własne utwory recytowali Izabela Grzelczyk i Marcin Radziejewski. Poznaliśmy także przepis na deser sfilmowany przez Łukasza Kalinę. To niezwykłe spotkanie z pasjonatami zakończył efektowny występ Mażoretek pod kierownictwem pani Anny Pietrzak. Dekorację sali tworzyła galeria prac uczniów posiadających zdolności plastyczne.

            W ciągu dnia w jednej z sal lekcyjnych można było obejrzeć niezwykłe kolekcje i porozmawiać z ich właścicielami. W zbiorach znalazły się między innymi nietuzinkowe klasery filatelistyczne, oryginalne minerały, dinozaury, klocki, anioły. Obchodom towarzyszyła także ekspozycja prac literackich uczniów.

          Na pewno tegoroczne Święto Szkoły pokazało, jak wielu utalentowanych młodych ludzi uczęszcza do czwórki. Przysporzyło wszystkim obecnym wielu niezapomnianych wrażeń.

Przygotowaniem  uroczystości zajęły się panie: U. Kluszczyńska, I. Kraska, D. Berenc, A. Niewiadomska J. Pawłowska, J. Joachimiak.

 

Laureaci-II Powiatowy Konkurs Patriotyczny

 

Z okazji Święta Niepodległości w Zespole Szkół Sportowych

im. Józefa Jaworskiego odbył się II Powiatowy Konkurs Patriotyczny.

W Konkursie Literackim ,,Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju” uczniowie naszej szkoły znaleźli się w gronie laureatów:
Zuzanna Górska z klasy IV a zajęła II miejsce

Natalia Tomczak z klasy Va i Paweł Koralewski z klasy VI b

 otrzymali wyróżnienia.
Gratulujemy

Konkurs plastyczny dla klas I – VI

 „Zwierzęta i rośliny chronione w Polsce”

Z okazji Dni Ochrony Przyrody odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny pod hasłem „Zwierzęta i rośliny w Polsce”. Uczniowie zaprezentowali wizerunki roślin i zwierząt stosując różne techniki plastyczne. Każda praca uzupełniona była informacjami o przedstawionym gatunku. Większość roślin i zwierząt chronionych jest przede wszystkim ze względu na rzadkość ich występowania, bądź zagrożona wyginięciem. Niektóre gatunki, choć występują pospolicie są objęte ochroną z powodu ich pożytecznej roli w ekosystemie. Uczniowie mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy i zainteresowań związanych z ochroną przyrody, jak i wykazali się ogromnymi talentami w zakresie umiejętności plastycznych. Trudno było dokonać wyboru w rozstrzygnięciu zwycięzców. Wyróżniono, zatem 25 prac uczniów z klas I-VI, którzy odznaczyli się pomysłowością i wykonali ciekawe prace z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Udostępnione zostały one w formie wystawy na korytarzu, aby inni uczniowie mogli zapoznać się z wyglądem chronionych roślin i zwierząt, zapamiętać ich nazwy, jak i przeczytać ciekawe informacje na ich temat.

Lista wyróżnionych w konkursie prac:

Szymon Włodarczyk Ia

Adrian Wolf Ia

Agnieszka Sowińska Ia

Zuzia Papis Ia

Kacper Adamkiewicz Ia

Dawid Tomaszewski Ia

Jakub Pietrzak Ia

 

Kinga Berenc  IIa

Agata Kraska IIa

Paweł Pospiszyl IIc

Oliwia Rogowska IIc

Maja Rawicka IIc

Krzyś Hanke IIc

Iga Babiasz IIc

 

Martyna Wyderka IIIa

 Oliwia Jaśkiewicz IIIa

Julia Onopa IIIa

Aleksandra Rajczyk IIIa

 

Milena Mieszalska IVa

Bartłomiej Chojnacki Iva

Kamila Kędzie IVa

 

Natalia Łabuda Vb

 Bartek Adamkiewicz Vc

 

Milena Kleczewska VIc

 Krzysztof Chyliński VIc

 

Konkurs przygotowały i przeprowadziły Anna Badura i Honorata Koralewska.

 

GMINNY KONKURS "MOJA POLSKA- HISTORIA POLSKI"

 

3 grudnia drużyna SP4 w składzie: Katarzyna Góralska, Paweł Koralewski i Barbara Nykiel zajęła I miejsce w IV edycji Gminnego Konkursu "Moja Polska- historia Polski". Uczniowie wykazali się rozległą wiedzą o swojej Ojczyźnie. Bardzo dobrze poradzili sobie z zagadnieniami z zakresu: j. polskiego, sztuki, przyrody, historii. Szóstoklasiści przygotowani byli przez p. A. Krajewską- Daszkiewicz.

 

LAUREACI KONKURSU "BARWY POLSKIEJ JESIENI"

 

Rozstrzygnięto konkurs fotograficzny organizowany

przez S.P. w Bełdowie. 

 

Laureatami z naszej szkoły zostali:

Zofia Duda II c - II miejsce

Patryk Pietrzak IIc - II miejsce

Paweł Koralewski VI b - III miejsce

 

25 LISTOPADA- ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

Pluszowy Miś obchodzi już 110 lat. Z tej okazji dzieci z oddz. przedszkolnych i klas I- III wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Mój przyjaciel miś”. Mali artyści wykazali się niezwykłą pomysłowością i talentem plastycznym. Prace wykonano ciekawymi i oryginalnymi technikami. Wszystkie dzieła zostały wyróżnione, a ich autorzy otrzymali drobne upominki.

Ponadto dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały krótki program artystyczny dla swoich starszych kolegów z klas pierwszych. Piosenki i wiersze o misiach wszystkim się bardzo podobały. Na zakończenie poczęstowaliśmy dzieci tym, co niedźwiadki lubią najbardziej - czyli miodem na wafelku.

Organizatorzy akcji- M.Śmichura, E.Stanielewicz, E.Karaś

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

 

21 listopada w naszej szkole obchodzony był po raz pierwszy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Od rana wszyscy wchodzący do szkoły otrzymywali na powitanie serduszko z cytatem o życzliwości. Przez cały dzień nauczyciele i uczniowie szkoły nosili je przyklejone do ubrania. Na korytarzu szkolnym znajdowała się tablica z napisem „Zatrzymaj się kolego i napisz coś miłego”. Wielu uczniów skorzystało z możliwości i napisało miłe słowa, życzenia lub pozdrowienia. Na drzwiach od sal lekcyjnych pojawiły się plakaty na temat życzliwości i uśmiechu. Wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili z uczniami wiele rozmów dotyczących właściwego zachowania się w szkole, używania zwrotów grzecznościowych w różnych sytuacjach, a także omówili pożądane zachowania w stosunku do pracowników szkoły, rówieśników, osób starszych i niepełnosprawnych.

Dzisiejsze święto przypomniało nam, że często pod pretekstem tysiąca spraw, stresu przemykamy obok siebie gubiąc swoją szansę na przyjaźń. Może ktoś właśnie potrzebuje uśmiechu, drobnego gestu, kilku ciepłych słów by nie czuć się samotnie.  Motto dzisiejszego dnia na pewno zagości w sercach naszych uczniów na dłużej.

„ Znajdź się wśród życzliwych. Dzięki bezinteresownym dobrym uczynkom codzienność staje się bardziej kolorowa”

 

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypadł w tym roku na 15 listopada. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przygotowaniu plakatów nakłaniających do rzucania nałogu. Celem akcji było propagowanie zdrowego stylu życia wolnego od nałogów oraz uświadomienie dzieciom szkodliwości palenia tytoniu. Prace dzieci zostały wykorzystane do ułożenia gazetki, która została zaprezentowana na szkolnym korytarzu. Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję serdecznie dziękujemy.

 

„WSPOMNIENIA ZE SZKOLNEJ ŁAWY”

Wywiad przeprowadzony z p. Bożeną Andrzejewską – wicedyrektor SP4 przez członków Koła Regionalnego w składzie: Zuzia Górska, Karolinka Kozanecka, Iza Grzelczyk, Karolinka Bielecka, Ola Ziętera, Kasia Pietrzak, Patrycja Piątkowska, Julka Woźniak, Adrian Magnussen i Kuba Pietrasik

1. Gdzie kończyła pani Dyrektor szkołę podstawową?

Do III klasy uczyłam się w małej szkole podstawowej w Woli Grzymkowej. Całe życie towarzyskie skupiało się na uczniach naszej klasy, których było 9.

W tej wiejskiej szkole mieliśmy dobrze wyposażoną bibliotekę, magnetofon szpulowy, z którego korzystała nauczycielka nagrywając nasze głośne czytanie
i korygując nasze błędy. Od IV klasy uczyłam się już w szkole podstawowej

w Aleksandrowie.

2. Czy pamięta pani Dyrektor swój pierwszy dzień w szkole?

Nie. Całe  życie związana jestem ze szkołą. Jako uczennica brałam udział

w montażach muzyczno-słownych recytując wiersze. Wybrałam również zawód związany ze szkołą, który mi się podoba.

3. Czy ówczesna skala ocen różniła się od obecnej?

Tak. Nie było 1 i 6. Obowiązywała skala ocen od 2 do 5.

4. Czy uczono wtedy przedmiotów, których dziś nie ma już w programach szkolnych?

Mieliśmy geografię, biologię-obecnie jest to przyroda. Pamiętam lekcje techniki, na których dzieleni byliśmy na grupę chłopców i dziewcząt. I tak dziewczyny piekły ciasta w prodiżu, haftowały ściegiem richelieu. Chłopcom nie obce były gwoździe, papier ścierny, czy imadło.

5. Jaki był pani Dyrektor ulubiony przedmiot?

Lubiłam język polski, natomiast nie przepadałam za w-f -em, gdyż nie mieliśmy sali i większość lekcji ćwiczyliśmy na korytarzu albo powietrzu. W starszych klasach graliśmy w piłkę ręczną, w młodszych (do III) strzelaliśmy z łuku.

6. Czy uczniów obowiązywały stroje szkolne?

Tak. Nie lubiłam granatowego koloru, gdyż w takim kolorze 6 dni w tygodniu nosiliśmy jednakowe długie lub krótkie (do spodni lub spódnicy) fartuszki
z przyszytymi do nich tarczami szkolnymi. Był to smutny kolor. Podobnie jak biało - granatowy strój galowy. Do fartuszków przymocowane były wypracowane przez babcie i mamy kołnierzyki z falbankami, czasami koronkowe. Fartuszki były również w kolorze śliwki.

7. W jaki sposób karano i nagradzano uczniów?

Wciągu roku szkolnego zdolni uczniowie nagradzani byli na apelu, otrzymując słowną pochwałę. Natomiast na zakończenie roku szkolnego za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie otrzymywano dyplom i nagrodę książkową.

W szkole stosowano również kary np: klęczenie na grochu, czy tzw. łapy drewnianą linijką.

8. Czy w szkole organizowane były wycieczki i dyskoteki szkolne?

Tak. Były i wycieczki i dyskoteki. Na zakończenie VIII klasy rodzice przygotowali w nieistniejącym już zborze baptystów, przy ulicy Południowej bal.

9. Jakie akcje organizowane były w p. Dyrektor szkole?

Prężnie działało SKO, samorząd szkolny, którego byłam przewodniczącą. Aktywnie działali harcerze. Podobnie jak dzisiaj zbieraliśmy makulaturę.

10. Czy uczniowie mieli jakiś wpływ na życie szkoły?

Samorząd szkolny działał bardzo prężnie prowadząc sklepik szkolny. Zaangażowani uczniowie sprzedawali zeszyty, przybory szkolne. Kiedyś sama również pełniłam w nim dyżur. Z tym dyżurem związana jest moja pierwsza reprymenda od dyrektora. W szkole trwała akcja szklanka mleka, w której każdy uczeń obowiązkowo musiał wziąć udział. Nie lubię mleka z kożuchem, więc wykorzystując dyżur w sklepiku postanowiłam wylać przez okno nielubiany napój. Sklepik mieścił się na poddaszu pod gabinetem dyrektora. I tak znalazłam się na dywaniku przełożonego szkoły. Nieodłączną formą życia szkoły były apele, które odbywały się w każdy poniedziałek, na których po przemówieniu dyrektora szkoły poznawaliśmy aktualności z życia naszej placówki. Na nich nagradzało się zdolnych uczniów, ale również karano tych rozrabiających, dla których publiczne wystąpienie było dotkliwą karą.

11. Czy miała p. Dyrektor swojego ulubionego nauczyciela?

Mój ulubiony nauczyciel był moim wychowawcą i uczył geografii. Był to wysoki, szczupły brunet z bródką.

12. Jak wyglądały podręczniki szkolne?

Nie było takiego wyboru podręczników jak dzisiaj. Całe pokolenia wychowały się na Elementarzu Falskiego. Były w nim wzory liter, które przepisywało się do zeszytu. Chórem czytaliśmy krótkie czytanki. Nasza pani chcąc sprawdzić umiejętność składania liter kazała nam czytać tekst od tyłu, aby uniknąć pamięciowego odklepywania tekstu.

13. Jakie święta i rocznice szczególnie uroczyście obchodzono w szkole?

Świętowaliśmy Dni Oświaty, Książki i Prasy, Rewolucję Październikową, Wyzwolenie Warszawy, Dzień Górnika, czyli Barbórkę i oczywiście 1 maja, kiedy cała szkoła obowiązkowo uczestniczyła w pochodzie, przygotowując układ taneczny. Nie obchodziliśmy 3 maja - rocznicy uchwalenia Konstytucji.

14. Czy lubiła  pani Dyrektor chodzić do szkoły?

Tak, lubiłam chodzić do szkoły. Miałam fajnych nauczycieli i kolegów.

15. Czy gdyby była taka możliwość, chciałaby  pani Dyrektor znowu zostać uczniem?

Nie wiem. Myślę, że w tamtych czasach tak. Lata szkolne kojarzą mi się z labą, beztroską, przyjaciółmi.

16. Ulubioną lekturą p. Dyrektor była?

Nie pamiętam, ogólnie dużo czytałam.

17. Czy w szkole podstawowej miała p. Dyrektor wielką miłość?

Oczywiście, że tak. Często spotykaliśmy się z rówieśnikami w szkole, gdyż mieliśmy również lekcje w soboty. Stąd też nie brakowało okazji do nawiązywania przyjaźni i pierwszych miłości.

18. Jakie były ulubione zabawy p. Dyrektor?

W moich latach szkolnych nie mieliśmy komputerów. Najwięcej było zabaw podwórkowych np.: berek, klasy, państwa - miasta, zbijak, chowanego. Miałam swoje ulubione rozłożyste drzewo, na którym lubiłam siedzieć.

Dziękujemy za wywiad.

W szkole dużo się zmieniło,

z dawnej szkoły coś ubyło.

Nas to bardzo nie zdziwiło,

ale miło zaskoczyło.

Szkoła wciąż nas edukuje,

kar cielesnych nie stosuje,

a talentów poszukuje.

Więc my chętnie uczęszczamy

do Czwóreczki naszej małej.

(wierszyk autorstwa uczniów przeprowadzających wywiad)

Opracowała Marzena Wlazłowicz – Pietras, opiekun koła.

 

W ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI CZYTAMY ,,PANA TADEUSZA”


9 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 uczcili 92 rocznicę odzyskania niepodległości przygotowując program artystyczny składający się z dwóch części. Najpierw dziewczynki z koła wokalnego pod opieką pani Jadwigi Joachimiak zaprezentowały pieśni legionowe.

II część programu poświęcona została dziełu będącemu esencją polskości - ,,Panu Tadeuszowi” A. Mickiewicza. Mieliśmy okazję podziwiać chmury płynące po polskim niebie, poznać różne gatunki grzybów, dowiedzieć się, jak kawiarka przygotowywała aromatyczną kawę i jak na Litwie gotowano bigos, pojawił się również Wojski polujący na muchy. Program zakończył występ zespołu ,,Iskierki” , który zaprezentował poloneza do muzyki W.Kilara w choreografii E.Kani. Program, który przybliżył uczniom tematykę i nastrój polskiej epopei narodowej przygotowały panie: Jadwiga Joachimiak, Dorota Berenc, H.Koralewska, Izabela Kraska, Ewa Kania.

KWADRANS Z BIBLIOTEKĄ

"Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości".


Przez cały październik biblioteki szkolne obchodziły Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. W naszej szkole świętowaliśmy w ostatnim tygodniu miesiąca organizując dla czytelników w trakcie przerw mini konkursy.
I tak we wtorek 30 października biblioteka szkolna zapraszała uczniów klas I – III na konkursy pod hasłem: „W świecie baśni Andersena”.

W środę 31 października biblioteka gościła uczniów klas IV – VI na konkursach pod hasłem „W magicznym świecie Harry’ego Pottera”.

W święcie wzięło udział 113 uczniów (81 z klas I-III, 32 z klas IV-VI).
Naszej uroczystości towarzyszył konkurs plastyczny pt: „Laurka dla biblioteki szkolnej”, w którym wzięli udział uczniowie klas I-III. Spośród 27 uczestników wyłonieni zostali zwycięzcy, których prace można podziwiać na wystawce przed biblioteką szkolną.
I miejsce - Oliwia Jaśkiewicz IIIA
II miejsce- Kasia Rybczyńska IA, Zuzia Papis IA
III miejsce- Jakub Pietrzak IIA
Wyróżnienia- Paweł Pospiszyl IIC, Zuzia Paś IIIA, Adrian Wolf IA

Zwycięzcom gratulujemy!

Opracowała: Marzena Wlazłowicz - Pietras
 

ŚWIĘTO SPÓDNICZEK

 

W dniu 30 października płeć piękna społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 obchodziła "święto noszenia spódniczek". W tym dniu dziewczyny założyły swoje ulubione spódniczki- długie, krótkie, w grochy, z falbanami itd. Wszystko po to, by czuć się ładnie i modnie. Mamy nadzieję, iż świętowanie to stanie się tradycją w naszej szkole, gdyż wszystkie wiemy, iż noszenie spódniczek nigdy nie wyjdzie z mody.

 

KONKURS HALLOWEEN

 

Halloween to „święto duchów” obchodzone pod koniec października, głównie w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. W Polsce powoli staje się równie popularne. Halloween wszystkim kojarzy się z duchami, wampirami i czarownicami, jednak najbardziej charakterystycznym elementem tego święta jest wydrążona dynia w kształcie twarzy ze świeczką w środku. Dynia taka nosi nazwę „lampka Jacka”. Z okazji zbliżającego się Święta Halloween uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na ,,Najciekawszą dynię ”. Wpłynęło ponad czterdzieści Halloween’owych prac, wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłowości. Jury w składzie: Barbara Sobczak, Magdalena Jarzęcka, Edyta Włodarczyk wyłoniło zwycięzców konkursu:

I miejsce: Piotr Cieślak, Szymon Machnicki

II miejsce: Martyna Pawlak

III miejsce: Dawid Maranda, Maks Galbfach

 

Pozostali uczestnicy:

1.    Julia Tadeusiak IVc

2.    Wiktoria Pacholska Ic

3.    Gabrysia Hofschneider IIIc

4.    Oliwia Tomporowska IIIc

5.    Julia Dymecka OPc

6.    Karolina Kozanecka IVa

7.    Wojtek Kotowski OPc

8.    Bartek Chojnacki IVa

9.    Daniel Jatczak Va

10.  Nikola Jatczak IVc

11.  Karolina Bielecka IVa

12.  H. Kostowska Ic

13.  Klaudia Misztela IIIc

14.  Dominik Przychodniak IVc

15.  Patrycja Tyniec IIc

16.  Damian Pięta OPc

17.  Jan Czerwiec VIa

18.  Szymon Włodarczyk Ia

19.  Kamil Opas IVc

20. Dawid Tomaszewski Ia

21. Maja Bogdańska Ia

22. Patryk Sobczak IVa

23. Oskar Kornacki  IIc

24. Weronika Jakubiak Va

25. Bartosz Niewiadomski IIc

26. Ola Chrzanowska IIc

27. Patryk Pietrzak IIc

28. Oliwer Tomporowski Va

29. Anita Antczak IIc

30. Sandra Nazarek IVc

31.  Konrad  Nazarek IVc

32. Patryk Janowski Va

33. Wiktoria Urbaniak Va

34. Julita Zalewska Va

35. Jakub Kuna OPa

 

 

 

AKCJA "POMÓŻ ZWIERZĘTOM"

W miesiącu październiku uczniowie naszej szkoły czynnie zaangażowali się w akcję niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom. Mając na uwadze dobro bezbronnych i skrzywdzonych przez los zwierząt wspólnie gromadzili koce, poduszki, miski oraz karmę dla zwierząt. Wszystko to trafi do schroniska dla bezdomnych zwierząt MEDOR w Zgierzu.
Dzięki zebranym przez dzieci darom, zwierzęta przeżyją chłodną jesień oraz srogą zimę.

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM BARDZO DZIĘKUJEMY

 

ZAPRZYSIĘŻENIE SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 

11 października społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 była świadkiem niezwykle uroczystego zaprzysiężenia nowego Samorządu Szkolnego. Nowo wybrana przewodnicząca, Milena Pijarowska, w obecności Pani Dyrektor oraz wszystkich uczniów, zobowiązała się godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię oraz bronić praw i interesów uczniów. W działaniach dzielnie wspierać ją będzie zastępca-prawa ręka- Katarzyna Góralska oraz sekretarz -Karolina Podsiadła.
 

Uroczystość była też okazją do przypomnienia Praw Dziecka. Uczniowie kl. 4a, 4b, 4c, 5c oraz 6b. w krótkim przedstawieniu raz jeszcze wymienili wszystkie prawa małego obywatela, które powinny być przez wszystkich przestrzegane i respektowane.
 

Nowo wybranym członkom Samorządu Szkolnego oraz całemu Gronu Pedagogicznemu składamy życzenia pomyślnej i owocnej pracy oraz wielu sukcesów w roku szkolnym 2012/213.

                                                                          Opiekunowie S

 

PIERWSZAKI BEZPIECZNE NA DRODZE

 

11 października w klasach pierwszych odbyły się spotkania z policjantami z Komisariatu Policji w Aleksandrowie Ł. Tematyka zajęć dotyczyła bezpieczeństwa dzieci w czasie drogi do szkoły. Utrwalone zostały numery alarmowe. Dzieci mogły zobaczyć prawdziwe kajdanki policyjne. Na zakończenie zajęć uczniowie dostali do wypełnienia kartę pracy, która usystematyzowała znajomość znaków drogowych. Klasie została podarowana płyta dotycząca przepisów ruchu drogowego.

 

Z TORNISTREM PRZEZ LATA - DZIEJE UCZNIOWSKIEGO PLECAKA

W środę 10 października uczniowie z koła regionalnego i historycznego pod opieką p.p. Marzeny Wlazłowicz - Pietras i Agnieszki Krajewskiej – Daszkiewicz postanowili opuścić mury naszej szkoły i przy pięknej słonecznej pogodzie udali się na wycieczkę do Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej. Zasiadając w szkolnej ławce z kałamarzem pośrodku, młodzież przeniosła się w czasy młodości swoich pradziadków. Uczniowie poznali więc, przybory szkolne, pomoce naukowe (stare globusy astronomiczne), zeszyty oraz podręczniki używane w dawnej szkole. Niemałe zainteresowanie wzbudził pokaz uczniowskiego mundurka szkolnego, który preferował styl prosty oraz tarcze, dzięki którym po zakończonych lekcjach krnąbrni uczniowie tracili swoją anonimowość. Dla tych wyjątkowo uciążliwych czekała niespodzianka
w postaci kar cielesnych. Niejedna dłoń potraktowana drewnianą linijką długo przypominała o wykroczeniu młodego poszukiwacza przygód. Wiele emocji, wzbudziła również lekcja kaligrafii – sztuka pięknego pisania, która okazała się nie lada gratką dla miłośników starannych i zadbanych zeszytów.

Prezentacja zmieniającej się szkolnej rzeczywistości uzmysłowiła nam, że jedno nie uległo zmianie -  uczyć trzeba się zawsze!

Opracowała Marzena Wlazłowicz - Pietras

 

ŚWIĘTO DRZEWA

 

W poniedziałek 8 października uczniowie  naszej szkoły uczestniczyli w Warsztatach Plastycznych Edukacji Ekologicznej organizowanych przez Miejski Dom Kultury i adresowanych do młodzieży z klas IV–V szkół podstawowych z terenu Gminy Aleksandrów.

Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Doroń, Alicja Matusiak, Ewa Sowińska, Natalia Dąbrowska i Wiktoria Zarzycka.

W związku z obchodami Święta Drzewa spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego posadzenia kasztanowca w Parku Miejskim. Następnie uczestnicy warsztatów pod opieką p. Marzeny Wlazłowicz – Pietras udali się do MDK–u, gdzie wykonane zostały kompozycje przedstawiające wiosenne drzewa. Wszyscy uczestnicy spotkania po mistrzowsku wykonali powierzone im zadanie. Powstałe prace plastyczne będzie można podziwiać w placówce przy ulicy 1 Maja.

 

ŚLUBUJEMY...

Ślubuję uroczyście!
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli,
kolegów i rodziców.
Będę uczył się tego, co piękne.
Będę kochał swoją Ojczyznę"
 

 

5 października odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.  Na ten szczególnie ważny dzień pierwszoklasiści czekali z niecierpliwością.  Do ślubowania przystąpiło 75 uczniów, którzy w obecności Pani Dyrektor, nauczycieli oraz rodziców i opiekunów złożyli przysięgę i zostali pasowani na uczniów Czwórki. "Będę dobrym uczniem"- tak brzmiało przyrzeczenie wszystkich dzieci. Pani Dyrektor oraz koledzy z klas starszych życzyli pierwszakom sukcesów, wytrwałości i cierpliwości. Rodzice pierwszoklasistów także złożyli przyrzeczenie, w którym  zobowiązali się do pomocy swoim pociechom. Na pamiątkę i w nadziei na owocną współpracę  wkopano przed szkołą drzewko ufundowane przez rodziców. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadziła pani Ula Pakuła. Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy goście. Na zakończenie w klasach wychowawcy wręczyli uczniom akty pasowania i szkolne legitymacje. Słodki poczęstunek przygotowali rodzice.
 

 

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 

Dnia  2 pażdziernika  odbyły się wybory do nowego Samorządu Uczniowskiego, który obejmie władzę w roku szkolnym 2012/2013.  Tegoroczne wybory poprzedziła kampania wyborcza, podczas której kandydaci starali się przekonać do siebie uczniów naszej szkoły. Na korytarzach pojawiły się plakaty, zachęcające do głosowania. Rozdawano także ulotki. Głosowanie przebiegło sprawnie i według demokratycznych zasad. Komisja wyborcza odpowiedzialna za przeprowadzenie głosowania, po zakończeniu swojej pracy podała do publicznej wiadomości wyniki głosowania.

Opiekunowie: Magdalena Jarzęcka, Barbara Sobczak, Edyta Włodarczyk

Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Milena Pijarowska - uczennica kl. VI a, natomiast jej zastępcą Katarzyna Góralska - uczennica kl. VI a. Obowiązki rzecznika prasowego przejmie Karolina Podsiadła  – uczennica z kl. VIc.

 Gratulujemy i życzymy sukcesów w tegorocznej pracy samorządowej.

 

BAJKA PROFILAKTYCZNA „CZY TO TY CZY MOŻE JA?”


1 października klasy VI a, b, c , V b, c były ma widowisku teatralnym „Czy to Ty czy może Ja?” prezentowanym w aleksandrowskim MDK-u, a przygotowanym przez Teatr „Króla” z Łodzi. Przedstawienie było ciekawą formą przekazu zagadnień profilaktyczno- edukacyjnych. Podjęto temat: odróżniania dobra od zła, przyczyn nietolerancji, przyczyn sięgania przez bardzo młodych ludzi po tytoń i alkohol, skutków palenia tytoniu i picia alkoholu przez dzieci, propagowania zdrowego stylu życia.
Bohaterowie baśni: Jagoda i Sebastian słuchają rad Pokąta- strażnika prastarego lasu. Rady Pokąta są jednocześnie morałem z baśni:
1. Wyciągnij rękę do drugiego człowieka może na Twoją pomoc czeka.
2. Nie śmiej się z nieszczęścia drugiego, bo sama możesz na jego miejscu być droga koleżanko, drogi kolego.
3. Korona z głowy Ci nie spadnie, jeśli kulturą błyśniesz nagle.
4. Modne czy szkodliwe są używki wybierz czy chcesz żyć zdrowo mój Przyjacielu.
5. Człowiek mądry skromność posiada, nigdy Cię do drugiego nie obgada.
Uczniowie nabywali wiedzę w innej formie niż lekcja w szkole. Przedstawienie teatralne jest metodą nauczani, a forma przedstawienia zapewniała dzieciom emocjonalne zaangażowanie.

 

XII WOJEWÓDZKI DZIEŃ PSZCZELARZA

 

16 września w naszej szkole miały miejsce obchody XII Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza. Tego dnia, do naszej miejscowości zjechali pszczelarze z całego województwa. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. a następnie kolorowy orszak z orkiestrą i sztandarami przemaszerował do szkoły. Tutaj nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru. Wręczono też odznaczenia Polskiego Związku Pszczelarskiego. Za wieloletnią współpracę z Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Aleksandrowie, złotą odznakę otrzymała Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak. Obchodom towarzyszyły wykłady na temat apiterapii. W tajniki właściwości leczniczych produktów pszczelich, wprowadził licznie zebranych słuchaczy Prof. Dr hab. Ryszard Czarnecki. Słodkie miody, pyłek kwiatowy, propolis oraz inne produkty kosmetyczne można było zakupić na kolorowych kramach przed szkołą.

 

Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę.

 

W dniu 14 września klasy II-VI brały udział w akcji ,, Sprzątamy świat". Już 19 raz ,,Sprzątanie świata" ma miejsce w Polsce . W tym roku  przebiega pod hasłem: Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę. Hasło to  nawiązuje do ludowej wyliczanki. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. Zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

 

POCZTÓWKA Z WAKACJI …

 

W dobie wszechobecnych telefonów komórkowych, tabletów, czy iPadów odręcznie napisane wakacyjne pozdrowienia należą do gatunku opatrzonego tabliczką „na wymarciu”. Uczniowie naszej szkoły mieli więc okazję przywrócić świetność pocztówce i wziąć udział w rywalizacji na najciekawszą propozycję wakacyjnych życzeń. W konkursie brało udział 65 uczniów naszej szkoły, spośród których wyłoniono zwycięzców. Nad całością przebiegu konkursu czuwały p.p. Elżbieta Karaś i Marzena Wlazłowicz – Pietras.
Zapraszamy do zapoznania się z twórczością nagrodzonych młodych podróżników!

Pozdrowienia gorące

z wyspy wiatrem wiejącej.

Siatką kraby można łapać,

a po plaży białej skakać.

Pływać w ciepłym Oceanie,

spacerować przy wulkanie.

Krater z lawą można zwiedzić

i jaskinię też odwiedzić.

Choć tu bardzo jest wesoło,

tęsknię już za moją szkołą!

Kacper Grabski IIIA

I miejsce.

 

Pszczółki u dziadka szaleją,

kury u wuja gdaczą,

psy szczekają.

Kotki mleko wypijają,

wakacje u wuja i dziadka

miło mijają.

Piotr Cieślak IVA

II miejsce.

Jestem foczka bardzo mała,

do głaskania doskonała.

Gdy nad morzem mnie odwiedzisz,

wiele miejsc tu możesz zwiedzić.

Pozdrowienia ze słonecznej plaży

przesyła Oliwia Rogowska

Oliwia Rogowska IIC

III miejsce.

W Dźwirzynie przy Kołobrzegu,

leżę na morza brzegu.

Szumią fale, krzyczą mewy,

kolonistów słychać śpiewy.

Plażowicze w piłkę grają,

o kąpielach rozmyślają.

Z piasku babki, zamki, wieże,

a ja sobie plackiem leżę.

Patrząc w niebo od niechcenia,

ślę gorące pozdrowienia.

Zuzanna Paś IIIA

Wyróżnienie.

 

Z odległego kraju

przesyłam pozdrowienia

dla mojego ulubionego Nauczyciela.

Rafy są prześliczne,

pogoda nie zawodzi,

ciepła woda z morza

także mnie nie chłodzi.

Kraj jest egzotyczny,

ludzi nie rozumiem.

Tęsknię za Ojczyzną,

bo tam się najlepiej czuję!

Aleksandra Mokrosińska IVC

Wyróżnienie

Wiatr tutejszy mocno dmucha,

szepce coś do mego ucha,

a me serce nie z kamienia,

więc przesyłam pozdrowienia.

Jakub Dylik IC

Wyróżnienie.

Z przepięknych Bieszczad,

gdzie prawie można

dotknąć nieba,

a widoki są jak marzenie

i zapierają dech w piersi.

Serdeczne pozdrowienia

przesyła Laura Dominowska

Laura Dominowska VIC

Wyróżnienie.

 

Serdeczne pozdrowienia

z czeskich i polskich góreczek

przesyła Kacpereczek.

P.S.

Pięknie!

Fajnie!

Słonecznie!

Bezpiecznie!

Kacper Bieliński IIIC

I miejsce. Kategoria: pocztówka (praca plastyczna).

 

Szybkim wiatrem,

głośnym echem,

pozdrowienia

wraz z uśmiechem

śle Oliwia Snarska

Oliwia Snarska IIIB

II miejsce. Kategoria: pocztówka (praca plastyczna).

 

Pozdrowienia z wakacji

w uroczej Polsce!

Raz słońce a raz deszcz.

Jedzenie różnorodne.

Ludzie przyjaźni.

Wrażenia niezapomniane.

Do miłego zobaczenia

3 września!

Kajetan Goss IVA

I miejsce. Kategoria: pocztówka (praca plastyczna).

 

 

Turniej o Puchar Donalda Tuska

11 września w naszej szkole odbył się Turniej o Puchar Donalda Tuska w Mini Piłce Nożnej Chłopców w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii klas IV-V
I miejsce zajęła drużyna z naszej szkoły,
II miejsce -S.P. z Modlnej,
III miejsce -S.P.  Ozorkowa
i IV miejsce -S.P. z Rąbienia.
W kategorii klas VI
I miejsce -S.P. z Rąbienia
II miejsce -S.P. nr 4 Aleksandrów Ł.
III miejsce -S.P.  z Ozorkowa

 

WITAJ SZKOŁO !

 

3 września uczniowie naszej szkoły uroczyście powitali

nowy rok szkolny 2012/13.

Jaki on będzie? Czy czeka nas wiele zmian? Ciekawi nowego, gotowi na spotkanie z kolegami, nauczycielami, pełni energii i entuzjazmu  rozpoczęliśmy kolejny rok nauki.

Wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak życząc  uczniom sukcesów w  nauce. Obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 3 c pod opieką Pani Katarzyny Ziąbki . Szczególnie serdecznie powitaliśmy w naszym gronie nowych kolegów z klas I oraz oddziałów przedszkolnych.

 

WYDARZENIA Z ROKU 2011/2012
OSTATNI DZWONEK W „CZWÓRCE”

Wszystkie klasówki, testy, sprawdziany już za nami, przyszedł czas na zasłużone wakacje dla uczniów. Niektórzy witali je z radością, u innych radość zabarwiona była nutką smutku, ponieważ początek wakacji to także czas pożegnań.
W czwartek, 28 czerwca 2012 r. ze szkołą żegnali się szóstoklasiści. Opuszczają mury tej placówki. W czasie uroczystości przygotowanej przez wychowawców: panią I. Kraskę, A. Skawińską i B. Sobczak widoczne były różne emocje na twarzach absolwentów: zadowolenie, niepewność i żal. Z dumą przekazali sztandar szkoły swoim następcom – klasom piątym i rozpoczną nowy etap w swoim życiu – naukę w gimnazjum.

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego klas szóstych zostały wręczone Statuetki dla najlepszych sportowców naszej szkoły w roku szkolnym 2011/2012.
Otrzymali je: wśród dziewczynek – Karolina Pietrzak (klasa VI), wśród chłopców – Adrian Smolarski (klasa VI c).
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych już poza murami naszej szkoły.

Bardziej radosną atmosfera panowała następnego dnia – w piątek,

29 czerwca, gdy ze szkołą żegnali się uczniowie klas I – V i oddziały przedszkolne. Oni wiedzieli, że wrócą tu po wakacjach. Nie obyło się jednak bez pożegnań. Klasy III kończą współpracę ze swoimi wychowawcami, którzy opiekowali się nimi przez trzy lata: panią I. Onopą, D. Kocik i A. Papka.
Uroczystości zakończenia roku szkolnego 2011/2012 zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Urzędu Miasta: pan burmistrz Jacek Lipiński, sekretarz– pani Iwona Dąbek i dyrektor Wydziału Edukacji – pani Hanna Beda.
Wszystkich uczniów żegnała pani dyrektor Jolanta Mistrzak, wygłaszając pożegnalne, inspirujące przemówienia, które podsumowały roczną pracę, dodawały otuchy na przyszłość i zachęcały do aktywnego, bezpiecznego wypoczynku.
Te ostatnie chwile w szkole urozmaicił uczniom koncert zespołu muzycznego „Flażoletów” pod kierunkiem pani E. Adamkiewicz, występ koła tanecznego prowadzonego przez panią E. Kanię oraz tradycyjnie Szkolne Koło Teatralne, którym opiekują się panie K. Ziąbka i A. Papka.
No to… udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!

 
Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców
Szkoły serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którym
leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie
naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy
sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły.

 

Oddział Przedszkolny „a”
Ewa Kustosz
Renata Ziąbka
Emilia Ciemcioch
Oddział Przedszkolny „b”
Anetta Wojtysiak
Agnieszka Nowowiejska
Mariola Dylik
Marzena Dębowska
Halina Pietruszewska
Małgorzata Bobrowska
Oddział Przedszkolny „c”
Marlena Felkowska
Marta Michalak
Jarosław Sarbak
Bogusława Siudzik
I a
Aleksandra i Adrian Weremiuk
Katarzyna Kochaniak
Witold Pietrzak
I b
Malwina Adrianowska
Agnieszka Krzyżanowska
Joanna Hryniewicz
I c
Renata Gostyńska
Anna Chrzanowska
Marta i Leszek Janowscy
Agnieszka Rogowska
Joanna Łaczkowska
II a
Jolanta Błaszczyk
Mariola i Artur Dylik
Monika i Tomasz Grabscy
Aneta Jaśkiewicz
Agnieszka Paś
II b
Dorota Szymczak
Anna Kifer-Wojtczak
II c
Marzena Juszczak
Agnieszka Michalak
III a
Małgorzata Grzelczyk
Iwona Kozanecka
Jacek Iglewski
Jadwiga Postek
Monika i Radosław Borowscy
III b
Edyta Omiotek
Katarzyna Zelek
Celestyna Wójt-Goluch
III c
Jolanta Serafin
Joanna Kubiak
Ewa Kustosz
Magdalena Woźniak
IV a
Elżbieta Nowak
Agnieszka Żabińska
Marta i Leszek Janowscy
Barbara Walczak
IV b
Dorota Łabuda
Ewa Kantorek
Andrzej Olczyk
Elżbieta Zawadzka
Małgorzata Nowak
Urszula Polakowska-Magnussen
Iwona Janiszewska
Elżbieta Rek
IV c
Izabela Majewska
Monika Stehr
Renata Sobaszek
V a
Hanna Czerwiec
Katarzyna Gibalska
Danuta Naja`
V b
Beata Antczak
Anna Jóźwiak
Ilona Świerczyńska
Joanna Gołębiowska-Forysiak
V c
Małgorzata Szczepaniak
Dorota Kisiel
Emilia Dominowska
VI a
Jolanta Nowocień
Agnieszka Strzelczyk
Jerzy Malinowski
VI b
Joanna Łaczkowska
Iwona Kozanecka
Halina Pietruszewska
Agnieszka Jaroszewicz
VI c
Bogumiła Górecka
Joanna Stępień-Andrzejewska
 

Uczniowie wyróżniający się w oddziałach przedszkolnych i w klasach I -III
w roku szkolnym 2011/2012

Oddział Przedszkolny „A”
Papis Zuzanna
Sowińska Agnieszka
Zarzycki Mateusz
Mielczarek Adrian
Zielińska Zuzanna
Kustosz Zofia
Oddział Przedszkolny „B”
Dębowska Justyna
Dylik Jakub
Grzelczyk Urszula
Nowowiejska Katarzyna
Pawlak Przemysław
Pietruszewska Dorota
Wojtysiak Julia
Oddział Przedszkolny „C”
Tomaszewska Paulina
Karasiak Natalia
Olińska Julia
Sarbak Julia
Wdowiak Weronika
Jadczak Wiktoria
Grzelewska Paulina
Sikorski Bartłomej
Siudzik Dawid
Dymecka Julia
Kotowski Wojciech
Szalkowski Oliwier
I a
Berenc Kinga
Kraska Agata
Ziąbka Igor
Krzyżanowski Antoni
Krzyżanowski Jan
Matczak Patrycja
Gulak Katarzyna
Pietrzak Jakub
Wojtaszek Agata
I b
Bekalarska Dominika
Chudzik Filip
Cieślak Adam
Grzelak Igor
Heyda Matylda
Majchrzycka Julia
Pieczewski Jakub
Radzieiwska Kinga
Rudnicka Maria
Sikora Patryk
I c
Chrzanowska Aleksandra
Duda Zofia
Galbfach Maksymilian
Janowski Oliwier
Kaczmarek Maria
Kornacki Oskar
Malska Oliwia
Pospiszyl Paweł
Rawicka Maja
Rogowska Oliwia
Stobiecka Justyna
II a
Błaszczyk Damian
Ferenc Zuzanna
Gajdka Bartosz
Grabski Kacper
Hawryluk Julia
Jaśkiewicz Oliwia
Krystek Anna
Onopa Julia
Paś Zuzanna
Rajczyk Aleksandra
Wyderka Martyna
Grzechnik Karolina
II b
Ciesek Jan
Durska Nadia
Skonieczka Maciej
Szałek Daniel
Szymczak Anna
Ścibisz Oliwia
Zasadziński Bartosz
Majchrzycka Martyna
Snarska Oliwia
Andrzejczak Jakub
II c
Górska Gabriela
Grubski Sebastian
Jałowiecka Wiktoria
Juszczak Wiktoria
Miller Lidia
Misztela Klaudia
Przerwa Julia
Syguła Natalia
Tomporowska Oliwia
Włodarek Klaudia
III a
Bielecka Karolina
Borowski Bartłomiej
Gajdka Katarzyna
Goss Kajetan
Górska Zuzanna
Grzelczyk Izabela
Kędzia Kamila
Kozanecka Karolina
Krajewski Łukasz
Postek Maciej
III b
Goluch Cezary
Kleczewski Symeon
Koczaska Iga
Komisarczyk Natalia
Papiernik Mateusz
Piątkowska Patrycja
III c
Przychodniak Dominik
Woźniak Kacper
Kustosz Natalia
Mokrosińska Aleksandra
Kubiak Emilia
Olczyk Klaudia
Falkenberg Lidia
Michalska Natalia
Olejnik Wiktoria
Doroń Zuzanna
Michałek Adrian
Serafin Miłosz
Radziejewski Marcin
Przerwa BartoszUczniowie ze średnią 4,5 i wyżej się w klasach IV-VI
w roku szkolnym 2011/2012
 

IV a śr. klasy 4,1
Julita Zalewska – 5,1 wzorowe
Patryk Janowski – 5,1 wzorowe
Aleksandra Ziętera – 5,1 wzorowe
Zuzanna Włodarek – 4,9 wzorowe
Jakub Rajczyk – 4,9 wzorowe
Jakub Lewandowski – 4,9 wzorowe
Jakub Kabaciński – 4,9 wzorowe
Natalia Tomczak – 4,8 wzorowe
Monika Nowak – 4,8 wzorowe
Weronika Kulak – 4,8 wzorowe
Wiktoria Wyrzykowska – 4,5 bardzo dobre
IV b śr. klasy 3,8
Dominika Zawadzka – 5,0 wzorowe
Bartosz Nowak – 4,9 wzorowe
IV c śr. klasy 4,3
Ewa Sowińska – 5,4 wzorowe
Natalia Dąbrowska – 5,1 wzorowe
Wiktoria Zarzycka – 5,1 wzorowe
Sonia Stehr – 5,0 wzorowe
Alicja Majewska – 5,0 wzorowe
Oliwia Forysiak – 4,9 wzorowe
Marta Klonowicz – 4,9 wzorowe
Artur Trybuła – 4,8 bardzo dobre
Klaudia Janiak – 4,7 wzorowe
Jolanta Zwierzchowska – 4,7 wzorowe
Małgorzata Sobaszek – 4,6 wzorowe
V a śr. klasy 3,9
Jan Czerwiec – 5,3 wzorowe
Kamil Szczepaniak – 5,1 wzorowe
Milena Pijarowska – 4,8 wzorowe
V b śr. klasy 4,4
Katarzyna Góralska – 5,6 wzorowe
Alicja Forysiak – 5,3 wzorowe
Paweł Koralewski – 5,3 wzorowe
Martyna Pietrzak – 5,2 wzorowe
Tomasz Świerczyński – 5,1 bardzo dobre
Wiktoria Bużyńska – 4,9 wzorowe
Paweł Rodewald – 4,9 bardzo dobre
Aleksandra Jóźwiak – 4,8 wzorowe
Julia Olechnowicz – 4,8 wzorowe
Maria Baniewicz – 4,7 wzorowe
Michał Dziewierzyński – 4,6 bardzo dobre
Zuzanna Nowak – 4,5 wzorowe
V c śr. klasy 3,8
Joanna Szczepaniak – 5,2 wzorowe
Milena Kleczewska – 4,9 wzorowe
Szymon Pasikowski – 4,8 wzorowe
Karolina Podsiadła – 4,8 wzorowe
Oliwia Szyszka – 4,7 wzorowe
VI a śr. klasy 4,0
Filip Gil – 5,2 bardzo dobre
Dominik Górski – 5,1 wzorowe
Milena Cieślak – 5,1 wzorowe
Ewelina Poszczyk 5,0 wzorowe
Patrycja Chamczak 4,8 wzorowe
Mikołaj Mrozowski – 4,8 bardzo dobre
VI b śr. klasy 4,2
Paulina Łucarz – 5,5 wzorowe
Piotr Pospiszyl – 5,3 wzorowe
Paulina Kozanecka – 5,1 wzorowe
Magdalena Pietruszewska – 5,1 wzorowe
Wiktoria Kocięba 5,0 wzorowe
Przemysław Pietrzak – 5,0 bardzo dobre
Karina Łaczkowska – 4,9 bardzo dobre
Weronika Butelo – 4,8 wzorowe
Julia Szulc – 4,7 wzorowe
Angelika Jędrzejczak – 4,6 wzorowe
VI C śr. klasy 4,0
Karolina Pietrzak – 5,2 wzorowe
Julia Wolska – 5,2 wzorowe
Michał Witczak – 4,9 wzorowe
Dominik Pietrzak – 4,8 wzorowe
Alexander Lewiński – 4,6 wzorowe
Anna Osiewała – 4,5 wzorowe
Jakub Ziąbka – 4,5 bardzo dobre
 


Uczniowie ze 100 % frekwencją
w roku szkolnym 2011/2012

Adam Cieślak I b
Igor Grzelak I b
Krystian Olczyk I b
Julia Raczyńska I b
Zofia Duda I c
Maksymilian Galbfach I c
Oskar Kornacki I c
Paweł Pospiszyl I c
Oliwia Rogowska I c
Oliwia Jaśkiewicz II a
Karolina Grzechnik II a
Oliwia Zapart II c
Piotr Cieślak III a
Patryk Sobczak III a
Wiktoria Zapart III a
Dominik Przychodniak III c
Marcin Radziejewski III c
Piotr Żabiński IV a Bartłomiej Błaszczyk IV b
Gabriela Kuleta IV c
Krystian Lemiesz IV c
Ewa Sowińska IV c
Martyna Pietrzak V b
Tobiasz Pizulski V b
Milena Cieślak VI a
Dominik Górski VI a
 

 

Zbiórka  makulatury, baterii i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

w roku szkolnym 2011/2012

W tegorocznej zbiórce makulatury, zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) wzięła udział rekordowa liczba dzieci ( zamieszczona poniżej lista).

Świadczy to o tym, że uczniowie naszej szkoły dobrze wiedzą, jak ważna jest segregacja i zbiórka odpadów dla  środowiska naturalnego, a więc dla nich samych. 

1.. W ciągu całego roku zebrane zostało około 8900 kg makulatury, rekordzista  –Grabski Kacper kl.IIa

    dostarczył do szkoły 720 kg makulatury.  Klasa Ic zebrała  1474 kg, IIa -1427 kg , klasa IIb-1081 kg

2. Zużyte baterie zbieraliśmy we współpracy z firmą „Reba” – w ciągu całego roku zebrano ponad 195 kg

    zużytych baterii (do wykorzystania  jest 250 punktów)  Najwięcej baterii dostarczył do szkoły Nowak

    Bartosz kl.IVa (1833szt) i Magnussen Adrian kl. IVb (1400 szt)

 3. Zbiórka zużytych pojemników na tusze do kopiarek i kserokopiarek- zebrany został cały karton

     pozostawiony przez firmę Ecocollect

 4.  Zbiórka ZSEE  ( zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) w ramach konkursu

    ekologicznego „LOP kontra elektrośmieci”

     I semestr- oddano do utylizacji   500 kg

    Za dostarczenie największej ilości elektrośmieci  3 osoby  zostały nagrodzone przez organizatorów

     konkursu-Lichańska Angelika kl.IIc, Duda Zosia kl. Ic i Nowak Bartosz kl IVb

    II semestr – oddano do utylizacji  około 1000 kg

    Najwięcej elektrośmieci dostarczyły następujące dzieci:Nowak Bartosz kl IVb, Gralec Kacper kl IVa,

    Lichańska Angelika kl IIc  i Hofschneider Gabriela  kl.IIc 

Dzieci biorące udział w zbiórce w sposób najbardziej aktywny zostały  nagrodzone. wycieczką  do ZOO dnia 27 czerwca, natomiast  wszystkie dzieci z powyższej listy otrzymają  dyplomy za aktywny udział w akcji.

Wszystkim dzieciom oraz  ich rodzicom gorąco  dziękujemy za dojrzałą proekologiczną postawę i mamy. nadzieję, że w przyszłym roku  szkolnym wszystkie dzieci naszej szkoły znajdą się na poniższej licie  przyjaciół  Ziemi i środowiska  

Pamiętajmy, że liczy się każdy kilogram makulatury, który pozwoli oszczędzić drzewo, każda bateria

i  zepsuty odkurzacz czy zabawka elektroniczna, która zamiast na wysypisko powędruje do odzysku

                                                                                                                              Opiekunowie zbiórki

Lista dzieci biorących udział w zbiórce w roku szkolnym 2011/2012

0a

1. Zarzycki Mateusz

2. Sowińska Agnieszka

3. Adamkiewicz  Kacper

0b

1. Woźniak Sara

2. Pietruszewska  Dorota

 

 

 

 

 

1a

1. Gulak Katarzyna

2. Kraska Agata

3. Wojtczak Agata

4. Gałamon Julia

5. Czachowski Damian

6. Ziąbka Igor   

7. Kapczacka Amelia

8. Kapczacka Kalina

9. Onopa Jakub 

10. Pietrzak Jakub

11. Jaskulska Julita  

12. Matczak Patrycja 

13  Berenc Kinga

 

 

1b

1. Bakalarska Dominika 

2. Majchrzycka Julia

3. Sikora Patryk  

4. Treliński Kacper

5. Cieślak Adam 

1.c

1.Przybysz Kinga

2. Jatczak Jakub

3. Rogowska Oliwia

4. Pospiszyl Paweł

5. Zieliński Jakub

6. Niewiadomski Bartosz

7. Tyniec Patrycja

8. Rogowski Mateusz

9 Chrzanowska Aleksandra . 10.Urbaniak Jakub

11. Śródka Maciej

12. Stobiecka Justyna

13. Janowski Oliwier

14. Pietrzak  Patryk

15. Kornacki Oskar                                                                                                16.Rawicka Maja

17. Michalak Gabriela 

18. Treliński Kacper

19.Antczak Anita

20.Galbfach Maks

21. Hanke Krzysztof 

22 Duda Zofia

23.Gulak Katarzyna

24. Rogowska Zuzanna

2a

1.Grabski Kacper

2. Mikołajczyk Marcel

3. Błaszczyk Damian

4. Wyderka Martyna

5. Dylik Aleksandra

6. Juryta Martyna

7. Paś Zuzanna

8. Jaśkiewicz Oliwia

9. Onopa Julia

10. Dębowski Jakub

11. Bogdańska Maja

12. Kowalska Zofia

13.Kowalewska Gabriela

2b

1.Borowski Aleksander

2. Ciesek Jan

3. Maj Dawid

4. Przybylak Jakub

5. Wojtczak Roksana

6. Majchrzycka Martyna

7. Ścibisz Oliwia

8. Ochal Wktor

9. Ławniczak Weronika

10. Borowska Natalia

11. Dębowska Oliwia

12. Durska Nadia

13. Hryniewicz Nikola

14. Mikusik Adam

15. Milczarek Martyna

16 Snarska Oliwia

17. Szałek Dawid

18. Wiśniewska Lena

19. Wrzesiński Jakub

20. Wrzesiński Mikołaj

21. Zasadziński Bartosz

2c

1. Bieliński Kacper

2. Grubski Sebastian

3. Nisztela Klaudia

4. Gorska Gabriela

5. Jałowiecka Wiktoria

6. Michalak Gabriela

7. Hofschneider Gabriela

8. Tomporowska  Oliwia

9. Małkiewicz Zuzanna

10. Lichańska Angelika

 

 

3a

1. Chojnacki Bartosz

2. Sobczak Patryk

3. Górska Zuzanna

4. Zapart Wiktoria

5. Cieślak Piotr

6. Kozanecka Karolina

3b

1. Goluch Cezary

2. Piątkowski Radosław

3. Piątkowska  Patrycja

4. Dubicka Justyna

 

3c

1. Chojnacki Bartosz

2. Serafin Miłosz

3 Woźniak Kacper

4. Kubiak Emilia

 

 

4a

1.Nowak Monika

2.Urbaniak Wiktoria 

3. Kulak Weronika

4. Kukulak Justyna 

5. Janowski Patryk

6. Wyrzykowska Wiktoria

7. Włodarek Zuzanna

8. Gralec Kacper

9. Kwiatkowski Michał

10. Tomporowski Oliver

11. Glapski Arkadiusz

12. Semenowicz Filip

4b

1. Nowak Bartosz

2. Pawlina Przemysław

3. Olczyk Paulina

4. Magnussen Adrian

5. Olczyk Oliwia

6. Grabarz Kamila

7.Kosieradzka Klaudia

8.Bogdańdki Mateusz

9. Łabuda Natalia

10. Elijasik Sebastian

 

 

4c

1. Adamkiewicz Bartłomiej

2. Klonowicz Marta

3. Sowińska Ewa

4. Kuleta Gabriela

5. Zarzycka Wiktoria

6. Szymański Jakub

7. Stehr Sonia 

8. Popłońska Weronika 

9. Zwierzchowska Jolanta

10. Bednarek Karol

11.Trybuła Artur

12.Trybuła Marek 

5a

1.Pijarowska Milena

2. Bakalarska Weronika

 

 

5b

1.Dziewierzyński Michał

2. Koralewski Paweł

3. Baniewicz  Maria 

4. Pizulski Tobiasz

5c

1. Pasikowski Szymon

2. Dominowska Laura

3. Szczepaniak Joanna

4. Grzelak Sylwia

5.  Stańczyk Natalia

6a

1. Poszczyk Ewelina

2. Malinowski Konrad

3. Chamczak Patrycja 

4. Piotrowska Marlena

5. Micielski Daniel

6b

1. Nowak Kinga

2. Pospiszyl Piotr

6c

1.Ziąbka Jakub

2. Witczak Michał

3. Andrzejewski Ignacy

4. Osiewała  Anna

5. Brzozowska Patrycja

6 Witczak Michał

                                                                                                Lista dzieci nagrodzonych

0a

1.Zarzycki Mateusz

3a

 Cieślak Piotr

1a

1. Kapczacka Amelia

2. Kapczacka Kalina

3. Jaskulska Julita 

4 Matczak Patrycja

3b

Piątkowski Radoslaw

 

3c

1 Woźniak Kacper

1.c

1. Pospiszyl Paweł

2 Niewiadomski Bartosz

3. Rogowski Mateusz

4. Chrzanowska Aleksandra

5.. Stobiecka Justyna

6. Pietrzak  Patryk

7. Kornacki Oskar

8.  Przybysz Kinga

9. .Śródka Maciej

10.Tyniec Patrycja 

11. Hanke Krzysztof 

 

4a

1.Nowak Monika

2.Urbaniak Wiktoria 

3. Gralec Kacper 

4b

1. Nowak Bartosz

2. Magnussen Adrian

3. Olczyk Paulina

4.. Olczyk Oliwia

 

2a

1.Grabski Kacper

2. Mikołajczyk Marcel

3. Dylik Aleksandra

4. Jaśkiewicz Oliwia

5. Dębowski Jakub

6. Juryta Martyna 

4c

1. Sowińska Ewa

2. Kuleta Gabriela 

3. Adamkiewicz Bartek 

4. Szymański Jakub

5. Bednarek Karol 

 

2b

1.Borowski Aleksander

2. Ciesek Jan

3. Maj Dawid

4. Majchrzycka Martyna

5. Ścibisz Oliwia

6. Ławniczak Weronika

7.Wiśniewska Lena

 5b

1.Dziewierzyński Michał

2. Koralewski Paweł

3. Pizulski Tobiasz

 

5c

1Pasikowski Szymon

2c

1. Bieliński Kacper

2. Grubski Sebastian

3. Michalak Gabriela

4.Hofschneider Gabriela

5. Lichańska Angelika

6b

1.. Pospiszyl Piotr

WYCIECZKA DO ZOO- NAGRODA ZA ZBIÓRKĘ MAKULATURY, ZUŻYTYCH BATERII I ELEKTROSPRZĘTU

Dnia 27 czerwca uczniowie naszej szkoły, którzy najbardziej aktywnie uczestniczyli  w zbiórce  surowców wtórnych pojechali w nagrodę na wycieczkę do łódzkiego ZOO.

Dzieci były bardzo zainteresowane zwierzętami, które obserwowały. Współczucie wzbudziła samotna żyrafa, pozbawiona towarzystwa dwóch innych żyraf, które padły przez bezmyślnych wandali. W mini ZOO chętni mogli karmić kozy, które świetnie wyczuwały,  kto ma dla nich specjalny pokarm.

Dużo radości sprawił dzieciom relaks na placu zabaw. Była  okazja, żeby sprawdzić, jak się chodzi bosymi stopami po piasku, kamieniach i leśnym podłożu i porównać długość rąk z rozpiętością skrzydeł wielkich ptaków np. kondora. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone.

 

"MALOWANIE NE EKRANIE"

18 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu "Malowanie na ekranie". Celem działania jest rozwijanie umiejętności tworzenia grafiki komputerowej. W tym roku uczniowie klas młodszych wykonali w edytorze graficznym Paint projekt maskotki Euro 2012. Uczniowie klas starszych tworzyli plakat w dowolnym edytorze graficznym na temat twórczości i życia J. Korczaka : „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i oryginalnością. Zebranym laureatom nagrody wręczali: Burmistrz Aleksandrowa Jacek Lipiński, konsultant metodyczny Katarzyna Paliwoda
i Dyrektor S.P. nr 4 Jolanta Mistrzak.

Nagrody ufundowała S.P. 4, a patronat objął WODN w Łodzi.

Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy!

 

Kolejne zwycięstwo „czwórki”!


15 czerwca odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Literaturze Dziecięcej przeznaczonego dla klas trzecich.
Do Szkoły Podstawowej w Bełdowie, która jest organizatorem konkursu pojechał zespół pod opieką p. Anny Papka w składzie:
Zuzanna Górska – kl. III a
Patrycja Piątkowska – kl. III b
Alicja Matusiak – kl. III c
Dziewczynki godnie zaprezentowały naszą szkołę wyprzedzając pozostałe szkoły z naszej gminy. Zajęliśmy I miejsce razem ze Szkołą Podstawową w Bełdowie. Uczennicą należą się gratulacje za znajomość lektur, refleks, spostrzegawczość i umiejętność pracy w zespole.

 

PRZEDSZKOLNY FESTIWAL PIOSENKI I TAŃCA

12 czerwca w MDK odbył się VII Festiwal Piosenki i Tańca Dziecięcego "Wesołe Nutki 2012" organizowany przez MP nr 1. Przedszkolni artyści prezentowali się w kategoriach: piosenka solowa, zespołowa, taniec i gra na instrumentach. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i talentów muzycznych dzieci.

W kategorii piosenka solowa Złotą Nutkę otrzymała Zuzanna Papis z oddz. przedszkolnego A, w kategorii gra na niekonwencjonalnch instrumentach perkusyjnych wyróżnienie otrzymał zespół z oddz.przedszkolnego C w składzie: J.Olińska, J.Sarbak, J.Dymecka, J.Felkowski, O.Ruciński, N.Karosiak.

 

OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

5 czerwca dzieci sześcioletnie z placówek oświatowych Aleksandrowa Łódzkiego wzięły udział w VII Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Zawody sportowe odbyły sie w hali sportowej naszej szkoły, a organizatorem było MP nr 2. Ośmioosobowe drużyny sprawdzały swoje umiejętności w siedmiu konkurencjach, min. "Skaczące piłeczki", "Wyścig w workach", "Zbieranie piłeczek na czas". Podczas zawodów panowała niezwykle radosna atmosfera. Nad przebiegiem imprezy czuwało jury pod przewodnictwem byłego olimpijczyka, p. Andrzeja Grabarczyka.

Nasza drużyna w składzie: M.Zarzycki, K.Wyderka, J.Dylik, P.Pawlak, A. Tomecki, J.Olińska, J.Sarbak, P.Tomaszewska zdobyła brązowy medal.

Najmłodszym sportowcom serdecznie gratulujemy.

 

PIKNIK „WESOŁA SZKOŁA 2012”

W sobotę 2 czerwca 2012 r. odbył się w naszej szkole, po rocznej przerwie, Piknik „Wesoła szkoła 2012”.
Pomimo niesprzyjającej pogody na jego uczestników czekało wiele atrakcji i każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Stanowiska kosmetyczne (malowanie paznokci, szalone fryzury, malowanie twarzy, tatuaże) oblegane były nie tylko przez dziewczęta. Na warsztatach plastyczno – technicznych każdy mógł wyczarować wiatraczek, niespodzianki z orgiami, kwiatek z krepiny czy zrobić prawie profesjonalną wycinankę łowicką. Dorośli mogli zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru we krwi oraz zakupić zioła lub rośliny skalne.
Na boisku szkolnym górowała dmuchana zjeżdżalnia, trampolina oraz podnośnik i wozy strażackie. Można było także obejrzeć pokazy grupy poszukiwawczej z psami.
W hali sportowej, można było obejrzeć występy naszych uczniów: pokaz tańca zespołu Iskierki, gry na flażoletach, laureatów konkursu „Mam talent”, pokaz Towarzystwa Obserwatorów Słońca oraz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Nie zabrakło oczywiście akcentów sportowych. Każdy, duży i mały, mógł pretendować do uzyskania tytułu MISTRZA SPRAWNOŚCI. Na zakończenie rozegrany został mecz piłki nożnej, w którym rywalizowały mieszane zespoły rodzic dziecko.
W przerwach między występami uczestnicy Pikniku mogli posłuchać hitowych piosenek w wykonaniu Zespołu „Rekonstrukcja”, a także skosztować przepysznych ciast upieczonych przez nasze mamy, frytek oraz kaszanki i kiełbasy z grilla.


Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom, którzy włączyli się w organizację Pikniku „Wesoła szkoła”.

KLASA 0 A
p. Adamkiewicz Włodzimierz – zdjęcia
p. Ciemcioch Emilia – stoisko, namioty
p. Cieślak Monika – ciasto
p. Zielińska Magdalena – fanty
KLASA 0 B
p. Nowowiejska Agnieszka – ciasto
p. Wojtysiak Anetta – ciasto
KLASA 0 C
P. Felkowscy Marlena i Jarosław – fanty, sponsoring
p. Sarbak Monika i Jarosław – sponsoring
KLASA I A
p. Gulak Urszula i Piotr – fanty
p. Kaleccy Beata i Grzegorz – fanty
p. Kochaniak Katarzyna i Piotr – fanty, organizacja
p. Ścibor Ewelina – stoisko
p. Weremiuk Adrian – organizacja, namioty
p. Wrzesińska Agnieszka – ciasto
KLASA I B
p. Hryniewicz Joanna – ciasto
p. Pieczewscy Małgorzata i Andrzej – fanty
KLASA I C
p. Chrzanowscy Anna i Przemysław – organizacja, sponsoring
p. Duda Beata i Konrad – fanty, stoisko
p. Gostyńska Renata – fanty, stoisko
p. Janowscy Marta i Leszek – fanty, stoisko
p. Łaczkowscy Joanna i Jarosław – organizacja, stoisko
p. Bartczak Katarzyna – fanty, stoisko
p. Rawicki Mariusz – zjeżdżalnia - stoisko
p. Rogowska Agnieszka – stoiska
p. Dederko Justyna – ciasto
p. Stobiecka Marzena – ciasto, organizacja –zjeżdżalnia
p. Tyburska – Śródka Agata – organizacja
p. Wojtysiak Anetta – ciasto
p. Zielińska Magdalena – sponsoring, stoiska
KLASA II A
p. Błaszczyk Jolanta – fanty, stoisko
p. Dylik Mariola i Artur – organizacja, stoisko
p. Bator – Ferenc Katarzyna – organizacja, stoisko
p. Grabscy Monika – organizacja, sponsoring
p. Jaśkiewicz Aneta – stoisko
p. Paś Agnieszka – fanty
p. Rajczyk Aneta – ciasto
p. Szatkowski Krzysztof – stoisko
KLASA II B
p. Kifer – Wojtczak Anna – ciasto, stoisko
KLASA II C
p. Grubska Agnieszka – fanty
p. Hofschneider Iwona i Dariusz – organizacja
KLASA IIIA
p. Borowscy Monika i Radosław – fanty
p. Kużmińska Joanna – ciasto
p. Postek Jadwiga i Marek – fanty
KLASA III B
p. Komisarczyk Sławena – ciasto
KLASA III C
p. Falkenberg Jacek – organizacja, zawody sportowe
p. Kubiak Joanna i Michał – fanty
p. Serafin Jolanta – ciasto
p. Barańscy Jadwiga i Jan – sponsoring
p. Sobaszek Renata – ciasto, stoisko
KLASA IV A
p. Kulak Dorota – ciasto
p. Rajczyk Aneta – ciasto
p. Żabińska Agnieszka – ciasto, stoisko
KLASA IV B
p. Łabuda Dorota – ciasto
p. Polakowska – Magnussen Urszula – fanty
p. Janiszewska Iwona – sponsoring, stoisko
KLASA IV C
p. Bednarek Ewa – sponsoring
p. Smus Ewa – sponsoring
p. Sobaszek Renata - ciasto, stoisko
KLASA V A
p. Czerwiec Hanna – fanty, ciasto
p. Naja Danuta– ciasto, stoisko
p. Tomecki Arkadiusz - organizacja
KLASA V B
p. Dolińska – Olechnowicz Marzena – ciasto
p. Rodewald Grażyna i Jacek – fanty
KLASA V C
p. Chylińscy Marzena i Jacek – organizacja, stoisko
KLASA VI A
p. Malinowscy Maria i Jerzy – organizacja
p. Modrzejewska – Mrozowska Xenia – ciasto
KLASA VI B
p. Butelo Jolanta i – Dariusz - fanty
p. Chylińscy Marzena i Jacek – ciasta, stoisko
p. Kozanecka Iwona - organizacja stoisko
p. Łaczkowscy Joanna i Jarosław – organizacja, stoisko
p. Bentlejewska Sylwia – ciasto
KLASA VI C
p. Stępień – Andrzejewska Joanna – stoisko
p. Joachimiak Beata – ciasto
p. Mazurkiewicz Agnieszka – ciasto
p. Mieszała Marlena – ciasto
p. Osiewała Beata i Tomasz – fanty
p. Smolarska Agnieszka – ciasta, stoisko
p. Witczak Ewa – ciasta, stoisko

Szczególne podziękowania składamy:
p. Łaczkowskiej Joannie i p. Zielińskiej Magdalenie.

„Dobroć jest czymś bardzo prostym:
być zawsze do dyspozycji drugich,
nigdy nie szukać samego siebie.”
                                        Dag Hammarskjold

 

 

XV Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów

30 maja drużyny z pięciu aleksandrowskich szkół wzięły udział w zmaganiach konkursowych w Szkole Podstawowej nr 4. Uczestnicy Turnieju wykazali się rzetelną wiedzą dotyczącą historii miasta i regionu, faktów biograficznych i dokonań ludzi, którzy tu żyli i pracowali. Przedstawili też postacie patronów swoich szkół. Zastanawiali się, jakie atuty, mocne strony ma miejscowość, w której mieszkają.
Zwycięzcą Turnieju Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr4.
II miejsce zajęła drużyna z Miejskiego Zespołu Szkół,
III miejsce zajęła drużyna z Bełdowa.
BEZPIECZNA DROGA

28 maja  w naszej szkole odbyło się przedstawienie skierowane do uczniów klas 0 – III wystawione przez Teatr im. Jaracza oraz WORD. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Podczas przedstawienia aktorzy w przystępny sposób starali się przedstawić dzieciom zagrożenia związane z poruszaniem się pieszych po jezdni, zasady obowiązujące w ruchu drogowym i niebezpieczeństwa na które narażeni są ludzie. Wspólnie poznaliśmy działanie sygnalizacji świetlnej oraz podstawowe znaki drogowe
 

WYCIECZKA KOŁA EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZEGO DO  OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W RUDZIE BUGAJ

Dnia 21 maja  uczniowie z  Koła Ekologiczno - przyrodniczego   udali się do miejskiej oczyszczalni ścieków  w Rudzie Bugaj. Specjaliści z oczyszczalni pokazali dzieciom  pomieszczenie, w którym można kierować pracą wszystkich urządzeń oczyszczalni

Oczyszczalnia ścieków  odbiera ścieki z Aleksandrowa i okolic. Jest  to oczyszczalnia mechaniczno - biologiczna  z chemicznym wspomaganiem  wytrącania fosforu  Są tu oczyszczane ścieki socjalno-bytowe i ścieki przemysłowe. Obecnie oczyszczalnia może odbierać 5000 m3 na dobę a po rozpoczętej już modernizacji, polegającej na  dodaniu dodatkowej linii oczyszczania biologicznego oraz osadnika, jej przepustowość wzrośnie do  9000 m3 na dobę

Po wstępnej pogadance na temat działalności oczyszczalni pracownik oprowadził dzieci po terenie oczyszczalni pokazując, gdzie odbywają się poszczególne etapy oczyszczania ścieków, które dopływają kanalizacją  lub są dowożone.

Produkcja ścieków a więc również zużycie wody wzrasta szybciej niż przewidywano. Wymogiem chwili obecnej jest konieczność oszczędnego gospodarowania wodą. Taki wniosek wyciągnęli uczestnicy wycieczki, na podstawie uzyskanych informacji i posiadanej wiedzy na temat zasobów wody w Polsce i spodziewanych zmian klimatycznych.

 

I MIEJSCE W GMINNYM KONKURSIE DLA KLAS II
„MATEMATYKA DLA SMYKA”

 22 maja  w Miejskim Zespole Szkół odbył się gminny konkurs
dla klas II „Matematyka dla smyka”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych, kształcenie logicznego i twórczego myślenia, doskonalenie umiejętności zgodnej współpracy w grupie.
I miejsce dla naszej szkoły wywalczyła drużyna
uczniów kl. IIa w składzie:
Anna Krystek
Bartosz Gajdka
Aleksandra Rajczyk
Karolina Grzechnik
Nad przygotowaniem uczniów do konkursu czuwała
p. Katarzyna Nawrocka.
Gratulujemy

 

Piękno polskich lasów

Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu "Eko- Planeta" ogłosili temat tegorocznej rywalizacji- "Piękno polskich lasów".
Uczennica - Joanna Szczepaniak kl. VC wykonała album z pięknymi zdjęciami i rysunkami przedstawiającymi uroki naszych lasów. Album doceniło jury i Asia otrzymała trzecią nagrodę w kraju.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

 

CO UCZNIOWIE ZOSTAWIAJĄ W KSIĄŻKACH?

We wtorek 22 maja w bibliotece szkolnej uczniowie mogli obejrzeć niecodzienną wystawę, do powstania której przyczynili się sami, zostawiając w książkach cenne dla bibliotekarza znaleziska. Efektem trwających 2 lata poszukiwań było powstanie wystawki, składającej się z 55 „eksponatów”, które nasi czytelnicy zostawiali w książkach.

Uczniowie do zaznaczania tekstu używali zakładek nie tylko wykonanych samodzielnie, ale również zakładki okolicznościowe np: Jubileusz 45- lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, Pasowanie na Czytelnika SP4, Muzeum Chleba. Pojawiły się zakładki-linijki, zakładki-ściągi np: tabliczka mnożenia, alfabet polski, definicje. Odważnymi propozycjami czytelników były: spinka do włosów, wkład do długopisu, spinacz do włosów, okładka do płyty CD „Przeboje Lata z Radiem”.

Nie zabrakło akcentów religijnych np: święty obrazek z kolędy, modlitwa z Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. Uczniowie zostawiali również klasówki, ulotki kandydatów na przewodniczącego szkoły, karty do gry np: Joker, Ben Ten, kalendarzyki, wizytówki. Roztargniony wnuczek zapomniał podarować babci zaproszenie na występ z okazji Dnia Babci, a fan Śmigusa–Dyngusa opakowanie po pistolecie na wodę. Miłośnik historii przeniósł nas w przeszłość, zostawiając kalendarz związany z ważną datą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Inny czytelnik pozostawił konturową mapę Polski. Propozycje czytelników są zatem różnorodne. Zakładką może być prawie wszystko, ważne aby nie niszczyła książki i służyła do zaznaczania miejsca, w którym skończyliśmy czytać. Czasami potrzeba chwili podsuwa nam nietypowe rozwiązania. Starajmy się, żeby zakładki były nam zawsze potrzebne, co będzie świadczyło o dobrym stanie czytelnictwa w dobie wszechwładnego Internetu.

not. Marzena Wlazłowicz - Pietras

 

,,Kochamy góry jak papież”

18 maja  w Miejskim Zespole Szkół odbyło się uroczyste podsumowanie VII edycji ogólnopolskiego konkursu pt. ,,Wstańcie, chodźmy”, poświęconego nauczaniu Jana Pawła II.
Piotr Pospiszyl, uczeń klasy VI b zajął II miejsce za pracę literacką. Michał Dziewierzyński, uczeń klasy V b otrzymał wyróżnienie za pracę plastyczną.
 

POTYCZKI  DRUGOKLASISTÓW 2012

17  maja w naszej szkole odbyła się  VIII edycja Międzyszkolnego Konkursu "Potyczki Drugoklasistów".  W konkursie wzięli udział drugoklasiści ze wszystkich podstawówek z naszej gminy.

Trzyosobowe drużyny rozwiązywały zadania w ośmiu kategoriach: matematyczne, ortograficzne, informatyczne, plastyczne, muzyczne, przyrodnicze, literackie oraz z zakresu j. angielskiego. Zawodników do walki zagrzewali kibice, którzy mogli się też wykazać w konkurencjach sportowych. Wszystkie drużyny zaprezentowały wszechstronną wiedzę. Najwięcej punków zdobyły zespoły:

I miejsce - Miejski Zespół Szkół

II miejsce - SP w Rąbieniu

III miejsce -  Zespół Szkół Sportowych

Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród, dyplomów oraz słodkim poczęstunkiem. Organizacją konkursu zajęły się w tym roku pp. Ewa Adamkiewicz, Ewa Kania i Renata Papis.

Serdecznie dziękujemy p. Adamowi Hawrylukowi za ufundowanie  pysznych pączków i ciastek  na poczęstunek dla zawodników.

 

MAM TALENT

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom, którzy wzięli udział w eliminacjach do szkolnego konkursu  „Mam Talent” za ciekawe pomysły, rywalizację i czas poświęcony na przygotowania.

       Na szkolnym pikniku (2 czerwca) wystąpią:               

Magdalena Biniaszczyk i Natalia Tomczak kl. IVa ( taniec)

Wiktoria Wyrzykowska, Weronika Kulak i Julita Zalewska kl. IVa (taniec)

Katarzyna Malanowska  kl.IVc (śpiew)

Nina Kubasiak kl.IVc (gra na harfie)

Tomek Świerczyński i Kuba Lewandowski kl. Vb (taniec)

 Damian Mieszalski kl.VIa (sztuka orgiami)

Ewelina Poszczyk  kl.VIa (śpiew)

 

Dzień Polskiej Niezapominajki

15 maja obchodziliśmy Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody  mające na celu promowanie jej walorów, przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. W naszej szkole tego dnia królował kolor zielony. Na drugie śniadanie każdy uczeń miał zdrowe produkty, zapakowane w kanapniki lub ekologiczne torebki. Akcję zorganizowano w ramach projektu „Z energią na rzecz ochrony klimatu".
Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy.

 

Mistrzostwa Gminy w Mini Piłce Nożnej

9 maja w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Gminy w Mini Piłce Nożnej z udziałem 6 drużyn szkół podstawowych z: Aleksandrowa Ł, Bełdowa, Rąbienia, Rudy Bugaj.
I miejsce zajęła Czwórka
II miejsce SP Nr3 w Aleksandrowie Ł.
III miejsce SP w Rąbieniu
Organizatorem zawodów był K.Szabela.

Skład drużyny SP4: Smolarski A., Osajda K., Ziąbka J.,KuberskiA., Świercz S., Jatczak D., Janowski P., Zdziechowicz P., Bednarek B., Nowak A.

 

Turniej  wiedzy ekologiczno – matematycznej

„Ochrona przyrody ochroną człowieka”

Dnia 8 maja odbył się, jak co roku wiosną, turniej  związany z Dniem Ziemi.  Rywalizowały  z sobą trzyosobowe zespoły z klas piątych i szóstych. Każdy z nich przygotował plakat przedstawiający styl życia rodziny przyjazny dla środowiska (oszczędzanie energii, wody, surowców, postępowania z odpadami itp.) Najlepiej z tego zadania wywiązała się klasa Vc, której plakat otrzymał maksymalną ilość punktów i najlepiej pokazywał  problem.

Drużyny spotkały się w sali gimnastycznej, gdzie rozegrano pięć konkurencji. Były to: zadanie na  rozpoznawanie roślin inwazyjnych i zwierząt tzw. konfliktowych, krzyżówka, pytania testowe i zadanie matematyczne dotyczące obliczeń związanych ze szkółką leśną.  Tematyka zadań obejmowała też sposoby  ochrony  przyrody w Polsce,  postępowanie z  odpadami, skutki działalności człowieka dla środowiska,   konwencjonalne  i odnawialne źródła energii, oszczędzania wody i energii, oraz problemy zdrowia człowieka w związku ze zmianami w środowisku. W czasie gdy zespoły rozwiązywały krzyżówkę i zadanie matematyczne, uczniowie z klasy VIc zaprezentowali pokaz przemian energii mechanicznej w elektryczną (dynamo), słonecznej w elektryczną (fotoogniwo), chemicznej w elektryczną (bateria jabłuszkowa) oraz przemiany energii wody (śruba Archimedesa i koło wodne) Po przeprowadzeniu konkursu ustalono następującą kolejność  zespołów:I miejsce  klasa Vc, II miejsce klasa VIb, III miejsce klasa VIc po dogrywce z klasą  VIa

 Konkurs przygotowały panie: Honorata Koralewska i Anna Lutomska korzystając z pomocy technicznej pani Katarzyny Ziąbki i Anny Niewiadomskiej a w jury zasiadały panie: Anna Skawińska, Dorota Berenc i Marzena Wlazłowicz  

 

WIWAT 3 MAJ!

26 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Święta Flagi Narodowej. W występie udział brali uczniowie klasy lVc i Va. 
Uroczystość 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania przez społeczność szkolną całości hymnu ,,Mazurka Dąbrowskiego". Póżniej przypomnieliśmy klasom starszym, a młodszym objaśniliśmy, co to jest konstytucja i jak ważne było jej uchwalenie dla naszej Ojczyzny. Mówiliśmy też o Dniu Flagi Państwowej obchodzonym 2 maja. Szkolny zespół wokalny zaśpiewał ,,Witaj Majowa Jutrzenko'' i ,,Mazurek 3 Maja", nasza koleżanka recytowała piękny wiersz Wandy Chotomskiej pt. ,,Twój dom", a druga- wiersz Czesława Janczarskiego pt. ,,Flaga". Recytowaliśmy też ,,Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Uzupełnieniem występu była prezentacja multimedialna przedstawiająca między innymi obraz Jana Matejki ,,Konstytucja 3 maja" oraz historię symboli narodowych. Dekorację stanowiła wystawa rycin ilustrujących tekst ,,Mazurka Dąbrowskiego".
Nasze przedstawienie pod hasłem ,,Wolność, Naród, Ojczyzna" było bardzo pouczające i wszystkim się podobało, czego dowodem były oklaski publiczności po zakończonym występie.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI
24 kwietnia w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi.W tym roku związany był on z obchodami Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi i odbywał się pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich".
Z tej okazji uczniowie klasy IIa pod kierunkiem wychowawczyni – pani Katarzyny Nawrockiej przygotowali okolicznościowy apel.
Staraliśmy się uświadomić całej społeczności szkolnej realne zagrożenie jakie niesie dla Ziemi działalność człowieka. Promowaliśmy potrzebę ochrony klimatu, zapobieganie efektowi cieplarnianemu oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Przedstawiliśmy program słowno-muzyczny, który poruszał te zagadnienia.
Apel uświetniły piosenki ekologiczne oraz „zielone” tańce z balonami.
Uczniowie klas młodszych, którzy uczestniczyli w konkursie plastycznym na plakat
pt: „Oszczędzamy energię” otrzymali pamiątkowe dyplomy.
I miejsce - klasa III c
II miejsce – klasa Ib
Serdecznie dziękujemy uczniom klasy VI c, którzy pod opieką p. Anny Skawińskiej przygotowali bardzo ciekawe doświadczenia dotyczące odnawialnych źródeł energii i z zaangażowaniem przekazali swoją wiedzę młodszym kolegom i koleżankom.
„Moja Polska – Polscy Sportowcy”

Dnia 23 kwietnia  w Miejskim Zespole Szkół odbył się Gminny Konkurs: „Moja Polska – Polscy Sportowcy”. Zadania wykonywaliśmy w zespołach. Naszą szkołę reprezentowała Julia Wolska kl. VIc, Przemysław Pietrzak kl. VIb i ja.
Konkurs podzielony był na cztery etapy. Dla mnie najciekawsza była trzecia konkurencja – „Sportowa Rozgrzewka”. Trzeba było wymyślić dziesięć punktów, w których opisane miały być zasady zachowania dobrego kibica. Po zmaganiach z historią polskiego sportu, okazało się, że zajęliśmy drugie miejsce.

Paulina Łucarz kl. VIb

 

SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI

 

Dnia 24 kwietnia odbył się uroczysty apel, na którym zostały wręczone dyplomy i nagrody dla tych, którzy bardzo systematycznie oszczędzali.

 

31 wpłat - I miejsce  Majewska Alicja IVc  

21 wpłat – II miejsce  Zapart Oliwia IIc, Bieliński  Kacper IIc

20 wpłat – III miejsce Ziąbka Igor Ia 

 

19 wpłat  - IV miejsce  Górska Gabriela IIc, Włodarek Klaudia IIc 

18 wpłat- V miejsce Jakóbiak Weronika IVc 

11 wpłat – VI miejsce Matczak Patrycja Ia, Misztela Klaudia IIc, Górska Zuzanna IIIa

Gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszym oszczędzaniu.

 

POMOC PRZEDLEKARSKA

W kwietniu uczniowie klas V-tych przygotowywali projekt dotyczący pomocy przedlekarskiej. Dzieci w sposób praktyczny przedstawiały zasady postępowania w sytuacji uszkodzenia ciała, zakrztuszenia czy zatrzymania akcji serca.
Mam nadzieję, że praktyczne działania umożliwią zapamiętanie właściwego postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Organizatorem projektu była p. Anna Skawińska

 

GMINNY TURNIEJ EKOLOGICZNY

"CHROŃMY NASZĄ PLANETĘ"

 

20 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w gminnym konkursie ekologicznym, który odbył się w Miejskim Przedszkolu Nr2. Nasi najmłodsi musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu właściwych postaw proekologicznych. Spośród 10 drużyn zespół z klasy „0" b  w składzie:

Julia Biniaszczyk, Urszula Grzelczyk, Nikola Żaromińska

zajął II miejsce,

zespoły z klasy „0" a i „0”c zajęły IV miejsce

Najmłodszym życzymy dalszych sukcesów w klasie I.

 

WIOSENNY TURNIEJ GIER I ZABAW RUCHOWYCH

12 kwietnia w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Wiosennego Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych. Wzięły w nim udział 10- osobowe drużyny ze wszystkich klas młodszych.
Dzieci brały udział w sześciu konkurencjach sportowych. W każdej grupie wiekowej konkurencje były inne. Dzieci świetnie poradziły sobie ze wszystkimi. Najtrudniejszą konkurencją był wyścig z przewrotem w przód, ale wszyscy zawodnicy z klas trzecich poradzili sobie znakomicie.
Nie tylko zawodnicy spisali się doskonale. Kibice gorąco zagrzewali do sportowej rywalizacji swoich kolegów. Nic więc dziwnego, że mali sportowcy bardzo się starali, by osiągnąć jak najlepsze wyniki.

I miejsce: Ic (16p), IIa (16p), IIIb (15p)

II miejsce: Ia (12p), IIc (13p), IIIa (12p)

III miejsce: Ib (8p), IIb (9p), IIIc (10p)

Turniej przygotowały panie J. Kuśmierek i E. Stanielewicz.

ZAJĘLIŚMY 16 MIEJSCE W KONKURSIE "AKTYWNIE PO ZDROWIE"

Do projektu przystąpiły 443 szkoły z całej Polski, a rywalizację ukończyły 92 placówki. Organizatorem konkursu był Bank Ochrony Środowiska. 
W ramach projektu uczniowie klasy 3b z opiekunem D. Kocik zorganizowali na terenie szkoły akcje promujące zdrowe odżywianie zgodnie z zasadą - "Zdrowo jem, więcej wiem!". W przygotowanie inscenizacji, plakatów, itp. włączyli się również rodzice.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.

 

AGENTKI JOGURTOWE W KLASACH MŁODSZYCH

Uczestnicy koła ekologicznego „EKO-mania” przygotowali dla uczniów wszystkich klas program artystyczny promujący zdrowe odżywianie. Dzieci przebrane za owoce i warzywa , opowiadały o ich wartościach odżywczych, zadawały pytania, przygotowały dla uczniów krzyżówki i zagadki. Chłopców, którzy jedli chipsy, wafelki, kolorowe żelki zaatakowały różne dolegliwości i choroby : ból brzucha, mdłości, brzydka cera, próchnica, cukrzyca, otyłość. Na szczęście na ratunek przybyły Agentki Jogurtowe, które wytłumaczyły im, że muszą dbać o zdrową dietę, aby w przyszłości uniknąć kłopotów ze zdrowiem. Agentki zachęcały dzieci do spożywania jogurtów, warzyw i owoców. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę pt: „Witaminki”. Spektakl był doskonałym uzupełnieniem obchodów Dnia Zdrowej Żywności w naszej szkole.

 

"PRZYPOWIEŚĆ O NIELITOŚCIWYM DŁUŻNIKU"

 

W czasie rekolekcji wielkopostnych dnia 27 marca uczniowie naszej szkoły przedstawili przypowieść Pana Jezusa "Obowiązek przebaczania- Przypowieść o nielitościwym dłużniku". Program w trzech grupach wiekowych w kościele parafialnym "Św. Arch. Rafała i Michała" obejrzeli uczniowie SP nr 1, nr 3, oraz nr 4. Wystąpili uczniowie: oddz. przed."A"- Agnieszka Sowińska, kl.IVc- Jakub Szymański, Ewa Sowińska, kl.Vb- Katarzyna Góralska, Martyna Pietrzak, Alicja Forysiak, Aleksandra Jóźwiak, kl.VIa- Dominik Górski, Rafał Szwed, Damian Mieszalski, Daniel Micielski, kl.VIc- Weronika Joachimiak oraz Michał Witczak.

Uwagę przyciągały stroje występujących- błyszczące cekinami i świecącymi obszyciami. Najważniejszy był przekaz ewangelicznej treści: " wybaczać mamy nie 7 razy, lecz 77 razy czyli ZAWSZE". Żyjemy dzięki miłosierdziu Bożemu. Dlatego powinniśmy być miłosierni w codziennym życiu. Powinniśmy naśladować dobrego Boga. Czynić dobrze tym, którzy nas nienawidzą; mówić dobrze o tych, którzy mówią źle o nas; modlić się za tych, którzy nas prześladują. Treść przypowieści przekazanej przez uczniów naszej szkoły uświadomiła zebranym w kościele, jak ważne jest życie zgodne z nauką Pana Jezusa.

katechetka Halina Bilant

 

Dzień Zdrowej Żywności


     W dniu 21 marca z okazji pierwszego dnia wiosny odbył się w naszej szkole Dzień Zdrowej Żywności. Każda z klas na ten dzień przygotowała posiłki składające się wyłącznie ze zdrowych produktów.

Oddziały przedszkolne – owoce i warzywa
Klasy I - koktajle
Klasy II - sałatki
Klasy III - surówki
Klasy IV - propozycje drugiego śniadania
Klasy V - warzywa i owoce
Klasy VI – witaminy

Degustację poprzedziło omówienie przez uczniów klas starszych piramidy zdrowego odżywiania oraz przypomnienie wiadomości o witaminach w formie prezentacji multimedialnej.

Dzień zmieni się w tydzień, tydzień w miesiąc… Mamy nadzieję, że podjęte działania zaowocują w życiu codziennym.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za czynny udział w uroczystości oraz przygotowanie tak różnorodnych propozycji zdrowych posiłków i przekąsek.


Koordynatorzy akcji B. Sobczak K. Nawrock

 

NA STRAGANIE- AKTYWNIE PO ZDROWIE

Uczniowie klasy 3 b w ramach realizacji zadań z projektu "Aktywnie po zdrowie" przygotowali inscenizację wiersza Jana Brzechwy pt. "Na straganie". 13 marca zaprezentowali się oddziałom przedszkolnym naszej szkoły. Po występie rozdali maluchom broszury dotyczące prawidłowych zasad zdrowego odżywiania. Odbyła się także degustacja jabłek i marchewek. Dzieci i rodzice kl. 3b aktywnie zaangażowali się w przygotowanie występu. Pomysłowe stroje, wzbudzały zachwyt oglądających. Mamy nadzieję, że poprzez nasze działania, dzieci będą pamiętać o spożywaniu warzyw i owoców.

 

Najlepszy w labiryncie wiedzy

 1 marca 2012 roku w murach Szkoły Podstawowej nr 4 odbył się I Gminny Konkurs „Omnibus klas  VI”. Honorowy patronat nad turniejem sprawowali Poseł na Sejm Pani Agnieszka Hanajczyk oraz Burmistrz Miasta Aleksandrowa Pan Jacek Lipiński. Wzięło w nim udział 39 uczniów , którzy ukończyli piątą klasę ze średnią 4.75 bądź wyższą . Najlepsi szóstoklasiści z naszej gminy w ciągu godziny udzielili odpowiedzi na 65 pytań z poszczególnych dziedzin objętych szkolnym programem nauczania. Pytania z języka polskiego, angielskiego i matematyki, przyrody, historii, informatyki, techniki, muzyki, plastyki oraz sportu wymagały wszechstronnej wiedzy. Ułożone przez nauczycieli z SP 4 zadania okazały się dość trudne, nawet dla najlepszych. Niezwykłe emocje wśród uczestników turnieju prawdopodobnie także dały o sobie znać. Nikomu nie udało się podać wszystkich prawidłowych odpowiedzi. Po  sprawdzeniu testów przez jury wyłoniono zwycięzcę , którym została Paulina Łucarz, uczennica SP nr 4 (43 punkty). O włos od wygranej była Aleksandra Kośmider z SP nr 1 (42 punkty) ,natomiast trzecie miejsce z jednakową liczbą punktów zajęli   Mateusz Pietrzak, uczeń SP nr 3 (40 punktów) i  Przemysław Pietrzak z „ czwórki”. Okazały  puchar ufundowany przez Burmistrza Miasta Aleksandrowa oraz tablet zakupiony przez Radę Rodziców SP nr 4 wręczyli Omnibusowi goście specjalni Pan Jacek Lipiński oraz Pani  Iwona Dąbek.

      Organizatorzy mają nadzieję , że formuła konkursu zyskała swoich zwolenników, a zaszczytny laur najlepszego szóstoklasisty stanie się motywacją dla młodszych kolegów do jeszcze systematyczniejszej pracy i poszerzania swoich zainteresowań. Gratulujemy Omnibusowi 2012 oraz wszystkim uczestnikom osiągniętych wyników.

 

DRZWI OTWARTE  W CZWÓRCE

24 lutego odbyły się w naszej szkole "Drzwi otwarte". Była to doskonała okazja do tego, aby przyszłoroczni pierwszoklasiści oraz ich rodzice mogli zwiedzić szkołę, obejrzeć sale lekcyjne, zapoznać się z ofertą edukacyjną, porozmawiać z dyrekcją, nauczycielami, pedagogiem oraz uczniami naszej szkoły. Specjalnie na ten dzień przygotowano wiele atrakcji. Nasi goście mieli okazję obejrzeć bajkę pt. "Nie całkiem śpiąca królewna" w wykonaniu szkolnego teatrzyku "W krzywym zwierciadle", posłuchać występów koła wokalnego, oraz obejrzeć premierowy występ dzieci z koła tanecznego. Po występach przyszedł czas na zwiedzanie szkoły, oglądanie wystaw i prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów i nauczycieli. Przedszkolaki przez chwilę mogły się poczuć jak uczniowie - zasiadając w szkolnych ławkach, żeby wykonać przygotowane dla nich zadania, zagadki, łamigłówki itp. Każdy maluch mógł też przejść próbę sprawnościową przeprowadzoną przez nauczycieli w - f oraz wziąć udział w zabawach ruchowych w hali sportowej. Rodzice mogli zasięgnąć porady pedagoga szkolnego na temat dojrzałości szkolnej.
Doskonałą okazją do podzielenia się wrażeniami na temat szkoły były chwile spędzone przy pysznym ciastku w kawiarence.

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA 2012

17 lutego dzieci z klas młodszych wraz z oddziałami przedszkolnymi wzięły udział w zabawie karnawałowej. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, na której w rytm wesołej muzyki bawili się mali przebierańcy. Jak co roku nad wszystkim czuwała i zapraszała do zabawy pani Ula Pakuła. Karnawał 2012 kończyliśmy w znakomitych nastrojach.

 

Uczniowie wyróżniający się w Oddziałach Przedszkolnych i w klasach I -III

w roku szkolnym 2011/2012 – I półrocze

Oddział Przedszkolny „A”

Papis Zuzanna

Sowińska Agnieszka

Zarzycki Mateusz

Zielińska Zuzanna

 

Oddział Przedszkolny „B”

Grzelczyk Urszula

Nowowiejska Katarzyna

Ługowska Antonina

Pawlak Przemysław

Dylik Jakub

Wojtysiak Julia

Biniaszczyk Julia

 

Oddział Przedszkolny „C”

Grzelewska Paulina

Koliński Michał

Olińska Julia

Podgórski Patryk

Sarbak Julia

Tomaszewska Paulina

Wdowiak Weronika

Karasiak Natalia

Tomecki Arkadiusz

 

I a

Berenc Kinga

Gałaman Julia

Gulak Katarzyna

Kopczacka Kalina

Kraska Agata

Ziąbka Igor

Krzyżanowski Antoni

Krzyżanowski Jan

Matczak Patrycja

Onopa Jakub

Pietrzak Jakub

Weremiuk Ignacy

Wojtaszek Agata

I b

Bekalarska Dominika

Chudzik Filip

Cieslak Adam

Majchrzycka Julia

Grzelak Igor

Pieczewski Jakub

Rudnicka Maria

 

I c

Chrzanowska Aleksandra

Duda Zofia

Galbfach Maksymilian

Janowski Oliwier

Kaczmarek Maria

Kornacki Oskar

Kowalczyk Martyna

Malska Oliwia

Pospiszyl Paweł

Rawicka Maja

Rogowska Oliwia

Stobiecka Justyna

Tyniec Patrycja

II a

Błaszczyk Damian

Gajdka Bartosz

Ferenc Zuzanna

Grabski Kacper

Jaśkiewicz Oliwia

Krystek Anna

Onopa Julia

Paś Zuzanna

Rajczyk Aleksandra

Wyderka Martyna

 

II b

Andrzejczak Jakub

Ciesek Jan

Durska Nadia

Snarska Oliwia

Szałek Daniel

Zasadziński Bartosz

Szymczak Anna

Majchrzycka Martyna

Skonieczka Maciej

Ścibisz Oliwia

Ławniczak Weronika

II c

Górska Gabriela

Jałowiecka Wiktoria

Juszczak Wiktoria

Tomporowska Oliwia

Grubski Sebastian

Włodarek Klaudia

Chopta Jakub

Misztela Klaudia

Przerwa Julia

 

III a

Borowski Bartłomiej

Bielecka Karolina

Cieślak Piotr

Gajdka Katarzyna

Goss Kajetan

Górska Zuzanna

Kędzia Kamila

Krajewski Łukasz

Pietrzak Katarzyna

Postek Maciej

Grzelczyk Izabela

III b

Piątkowska Patrycja

Papiernik Mateusz

Konopka Patryk

Komisarczyk Natalia

Koczaska Iga

Goluch Cezary

Kleczewski Symeon

 

III c

Przychodniak Dominik

Mokrosińska Aleksandra

Kustosz Natalia

Woźniak Kacper

Olczyk Klaudia

Michalska Natalia

Serafin Miłosz

Kubiak Emilia

Falkenberg Lidia

Doroń Zuzanna

Radziejewski Marcin

Olejnik Wiktoria

Bartosz Przerwa

 

 

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyżej się w klasach IV-VI

w roku szkolnym 2011/2012 – I półrocze

 

IV a śr. klasy 4,04

Julita Zalewska – 5,1 wzorowe

Patryk Janowski – 5,0 wzorowe

Jakub Lewandowski – 4,9 wzorowe

Jakub Rajczyk – 4,9 wzorowe

Aleksandra Ziętera – 4,9 wzorowe

Natalia Tomczak – 4,8 wzorowe

Zuzanna Włodarek – 4,8 wzorowe

V a śr. klasy 3,7

Kamil Szczepaniak – 5,0  wzorowe

Jan Czerwiec – 5,0 wzorowe

 

VI a śr. klasy 3,84

Dominik Górski – 4,9 wzorowe

Rafał Szwed – 4,8 wzorowe

 

IV b śr. klasy 3,92

Bartosz Nowak – 4,8 wzorowe

Dominika Zawadzka – 4,8 bardzo dobre

 

V b śr. klasy 4,2

Katarzyna Góralska – 5,3  wzorowe

Alicja Forysiak – 5,1  wzorowe

Paweł Koralewski – 5,1 wzorowe

Tomasz Świerczyński – 5,0 bardzo dobre

Martyna Pietrzak – 4,9 wzorowe

 

VI b śr. klasy 4,0

Paulina Łucarz – 5,0 wzorowe

Piotr Pospiszyl – 5,0 wzorowe

Paulina Kozanecka – 5,0 wzorowe

Magdalena Pietruszewska – 4,9 wzorowe

Przemysław Pietrzak – 4,9 bardzo dobre

Wiktoria Kocięba 4,8 wzorowe

IV c śr. klasy 4,25

Natalia Dąbrowska – 5,1 wzorowe

Alicja Majewska – 5,0 wzorowe

Ewa Sowińska – 5,0 wzorowe

Sonia Stehr – 5,0 wzorowe

Wiktoria Zarzycka – 5,0 wzorowe

V c śr. klasy 3,6

Joanna Szczepaniak – 5,0  wzorowe

 

VI C śr. klasy 3,8

Dominik Pietrzak – 5,0 wzorowe

Julia Wolska – 5,0 wzorowe

Karolina Pietrzak – 4,9 wzorowe

 

 

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją
w roku szkolnym 2011/2012 – I półrocze

Kinga Berenc I a

Julita Jaskulska I a

Antoni Krzyżanowski I a

Jan krzyżanowski I a

Jakub Pietrzak I a

Adrian Tyc I a

Agata Wojtaszek I a

Adam Cieślak I b

Igor Grzelak I b

Krystian Olczyk I b

Julia Raczyńska I b

Patryk Sikora I b

 

Zofia Duda I c

Maksymilian Galbfach I c

Oliwier Janowski I c

Oskar Kornacki I c

Dominik Opas I c

Paweł Pospiszyl I c

Oliwia Rogowska I c

Szymon Wojtysiak I c

Martyna Kowalczyk I c

Zofia Kowalska II a

Oliwia Jaśkiewicz II a

Bartosz Gajdka II a

Martyna Juryta II a

Anna Krystek II a

Jan Ługowski II a

 

Lena Wiśniewska II b

Wiktor Ochal II b

 

Krzysztof Groblewski II c

Klaudia Misztela II c

Dawid Opas II c

Oliwia Tomporowska II c

Mateusz Winnicki II c

Oliwia Zapart II c

Sebastian Winnicki II c

Katarzyna Gajdka III a

Piotr Cieślak III a

Kajetan Goss II a

Katarzyna Pietrzak III a

Patryk Sobczak III a

Wiktoria Zapart III a

Łukasz Krajewski III a

Dominik Przychodniak III c

Marcin Radziejewski III c

Paulina Płóciennik III c

Emilia Kubiak III c

 

Gabriel Lewandowski IV a

 

 

Bartłomiej Błaszczyk IV b

Marta Klonowicz IV c

Gabriela Kuleta IV c

Katarzyna malanowska IV c

Ewa Sowińska IV c

Marek Trybuła IV c

Martyna Pietrzak V b

Tobiasz Pizulski V b

Paweł Rodewald V b

Julia Woźniak V b

Szymon Pasikowski V c

Karolina Podsiadła V c

 

Milena Cieślak VI a

 

Adrian Piątkowski VI b

Michał Witczak VI c

Julia Wolska VI c     

 

 

 

 Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców

                 Szkoły serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którym

      leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie

          naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy 

           sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły.

 

Oddział Przedszkolny „a”

Ewa Kustosz

Ewelina Kochanowska

Renata Ziąbka

Emilia Ciemcioch

Grzegorz Maciaszczyk  

 

Oddział Przedszkolny „b”

Małgorzata Bobrowska

Marzena Dębowska

Mariola Dylik

Halina Pietruszewska

Anetta Wojtysiak

Oddział Przedszkolny „c”

Bogusława Siudzik

Jarosław Sarbak

Marlena Felkowska

Magdalena Kowalczyk

Wiesława Janik

Marta Michalak

I a

Aleksandra i Adrian  Weremiuk

Katarzyna Kochaniak

Witold Pietrzak

 

 

I b

Malwina Adrianowska

Agnieszka Krzyżanowska

Sylwia Matkowska-Sikora

 

I c

Renata Gostyńska

Anna Chrzanowska

Agnieszka Rogowska

Marta Janowska

Agata Tyburska-Śródka

Katarzyna Spychalska

II a

Mariola Dylik

Monika Grabska

Aneta Jaśkiewicz

Agnieszka Paś

II b

Dorota Szymczak

Anna Wiśniewska

Anna Wojtczak

 

III a

Małgorzata Grzelczyk

Iwona Kozanecka

 

III b

Edyta Omiotek

Katarzyna Zelek

Celestyna Wójt-Goluch

 

III c

Jolanta Serafin

Ewa Kustosz

Magdalena Woźniak

Joanna Kubiak

IV a

Elżbieta Nowak

Małgorzata Grzejszczak

Małgorzata Walczak

Agnieszka Żabińska

 

IV b

Dorota Łabuda

Ewa Kantorek

Urszula Polakowska-Magnussen

Elżbieta Rek

Iwona Skóra

Małgorzata Nowak

Katarzyna Bogdańska

IV c

Izabela Majewska

Monika Stehr

Jolanta Klonowicz

 

V a

Katarzyna Gibalska

Maciej Drożdżyński

Hanna Czerwiec

V b

Beata Antczak

Anna Jóźwiak

Ilona Świerczyńska

 

 

V c

Małgorzata Szczepaniak

Dorota Kisiel

Emilia Dominowska

VI a

Jolanta Nowocień

Agnieszka Strzelczyk

 

VI b

Halina Pietruszewska

Joanna Łaczkowska

Agnieszka Jaroszewicz

 

VI c

Joanna Stępień-Andrzejewska

 

 

 

 

 

AWANS NASZYCH SIATKAREK

19 stycznia w Zgierzu odbyły się rejonowe zawody w mini piłce siatkowej dziewcząt, w których uczestniczyła nasza szkoła. Drużyna dziewcząt zajęła I miejsce, pokonując reprezentacje szkół z Konstantynowa i z Uniejowa, awansując do Mistrzostw Województwa Łódzkiego w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt.
Skład drużyny:
Pietrzak Karolina, Czech Marta, Mazurkiewicz Klaudia, Joachimiak Weronika, Szulc Julia, Pietruszewska Magdalena, Burzyńska Wiktoria, Mozga Martyna, Nowak Zuzanna, Jędrzejczak Angelika.

Opiekunem zespołu jest Urszula Kluszczyńska

 

SUKCESY W OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADZIE

Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w różnych konkursach. Grupa przyrodniczek przygotowała prace plastyczne na Ogólnopolski Konkurs zatytułowany: "Fascynująca przyroda polskich lasów". Albumy zrobiły: Joanna Szczepaniak Vc, Wiktoria Kocięba VIb, Zuzanna Rzepecka Va, Milena Cieślak VIa, Kamila Sikorska VIa, Karolina Poszczyk VIa. Życzymy wysokich miejsc w przyrodniczej rywalizacji.
Nad przygotowaniem prac czuwały : Anna Skawińska i Anna Lutomska - nauczyciele przyrody.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu organizowanego przez firmę Olimpus okazały się dla naszych uczniów dużym sukcesem. Pani Dyrektor - Jolanta Mistrzak wręcza laureatom dyplomy i nagrody książkowe. Sukcesy osiągnęli: Alexander Lewiński VI c - II miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z j. angielskiego, Jan Czerwiec Va- 8 miejsce w tym samym konkursie i Katarzyna Góralska Vb- 9 miejsce w Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej. Nauczyciel opiekunowie - Joanna Pawłowska, Barbara Sobczak- nauczycielki j. angielskiego i Anna Skawińska - opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego.

 

Ogólnopolski Program Edukacji Ekologicznej
„ŹRÓDŁA POZYTYWNEJ ENERGII WOKÓŁ NAS”

Znamy już laureatów konkursu pt: 
„ENERGOWŁADNI W KRAINIE POZYTYWNEJ ENERGII”
Jury wybierało laureatów spośród autorów 50 prac, które otrzymały największą liczbę głosów od internautów. Mimo, że konkurencja była bardzo silna  - praca plastyczna ucznia naszej szkoły Kacpra Grabskiego z klasy II a została wyróżniona. Kacper zdobył 351 głosów.

Wszystkim uczestnikom ogólnopolskiego konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

 

BOŻONARODZENIOWE ZWYCZAJE

Dnia 20 grudnia społeczność uczniowska zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy usłyszeli słowa:

"Jest taki dzień wyjątkowy,

który wigilią się nazywa.

Każdy chyba go wypatruje,

On tajemnicę jakąś skrywa."

Zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia przedstawione przez uczniów klas IV- VI: ubieranie choinki, wieczerza wigilijna- stół nakryty białym obrusem, smaczne 12 potraw (bezmięsnych), puste miejsce przy stole, dzielenie się opłatkiem, wspólna modlitwa, czytanie Pisma Świętego, do tego fragment filmu na DVD o narodzeniu Zbawiciela świata oraz popularne kolędy grane indywidualnie przez uczniów (dzwonki- Damian Mieszalski z kl.VIa, gitara- Alicja Forysiak z kl. Vb, harfa- Nina Kubasiak z kl. IVc, trąbka- Alex Lewiński z kl. VIc) i piękne nastrojowe pastorałki wykonane przez chór szkolny (kl.II-VI) prowadzony przez p.Małgorzatę Domeradzką, wyciszyły nas, wprowadziły w piękny, niepowtarzalny nastrój świąteczny.

 

TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE

 

Wywiad z księdzem kanonikiem Leszkiem Druchem

proboszczem Parafii Świętych Archaniołów Rafała i Michała

w Aleksandrowie Łódzkim

 

przeprowadzony przez członków koła regionalnego w składzie:

Kamil i Krzyś Pawlak, Ewelina Poszczyk, Paulina Łucarz,  Piotr Pospiszyl, Asia Szczepaniak, Oliwia Szyszka, Julia Woźniak

pod kierunkiem opiekuna Marzeny Wlazłowicz - Pietras

1. Jakie tradycje bożonarodzeniowe pielęgnowane były w domu rodzinnym księdza proboszcza?

Dla każdego Boże Narodzenie to wyjątkowe święta. W moim domu święta kojarzą mi się ze wspólnym ubieraniem choinki, wieczerzą wigilijną spędzoną z rodziną (bratem, siostrą, rodzicami i dziadkami)  oraz z pięknym zwyczajem świątecznym – Pasterką o północy. Do zimnego kościoła szliśmy drogą ok. 8 km, na skróty przez pola i lasy 5 km. Dla dzieci pójście w środku nocy do kościoła i powrót około 3 nad ranem sprawiało wiele radości.

   2. Jaka była ulubiona potrawa wigilijna księdza proboszcza?

Kiedyś lubiłem karpia, teraz taką potrawą jest zupa grzybowa z dużą ilością suszonych grzybów (kapeluszy). W moim rodzinnym domu nigdy nie przywiązywaliśmy wagi do 12 potraw. Zawsze ważna była dla nas atmosfera, wspólne kolędowanie, nie kładliśmy również sianka pod obrus. Liczył się czas spędzony w rodzinnym gronie.

  3. Czy w dzieciństwie wierzył ksiądz w św. Mikołaja i jak się ksiądz do jego wizyty przygotowywał?

Nadal wierzę w św. Mikołaja – świętego patrona, który dziś jest symbolem obdarowywania ludzi miłością i dobrocią, często mylony jest on ze skrzatem, który przynosi prezenty. Kiedy byłem małym chłopcem  nie chciałem otrzymać rózgi, z trwogą więc oczekiwałem przyjścia Mikołaja, starając się być grzecznym zwłaszcza w Wigilię.

4.      4. Jaki prezent najbardziej utkwił księdzu pamięci?

Nie pamiętam. Uwielbiałem książki. Niestety dostęp do nich był ograniczony, ponieważ mieszkaliśmy na wsi i do księgarni było daleko. W tamtych czasach nie było takich pięknych, kolorowych książek jak dzisiaj.  Teraz posiadam spory księgozbiór, w którym znajdują się książki z różnych dziedzin: historii sztuki, literatury klasycznej, czy historii.

5.       5. Czy lubił ksiądz proboszcz ubierać w dzieciństwie choinkę i jak wyglądało to świąteczne drzewko księdza?

Tak, razem z rodziną ubieraliśmy naturalną choinkę  przynoszoną z lasu. Żywe drzewko wydobywało piękny zapach igliwia, który mieszał się z bakaliami.
Na choince wieszaliśmy bombki, cukierki w kształcie sopli, łańcuchy robione ręcznie z kolorowych papierków. Moja obecna choinka różni się od tej z czasów mojego dzieciństwa. Teraz koło południa w Wigilię ubieram sztuczne drzewko.

6.        6.Jaka była ulubiona księdza proboszcza kolęda, którą śpiewał ksiądz będąc chłopcem?

Wśród nocnej ciszy. Kolędą tą rozpoczynano Pasterkę, jak również rodzinną Wigilię. Jest ona chyba najbardziej znana wśród Polaków. Obecnie lubię Cichą noc, która w czasach mojego dzieciństwa nie była tak popularna.

    7. Jak będą wyglądały tegoroczne święta Bożego Narodzenia u księdza proboszcza?

Zawsze zbieraliśmy się u rodziców, teraz Wigilię spędzam z rodzeństwem. Raz jestem u siostry w Pabianicach, innym razem u brata w Łasku. Kiedy przychodzi moja kolej, rodzinę zapraszam do siebie. W tym roku Wigilię spędzę u siostry, wieczorem wrócę na pasterkę, aby o północy celebrować uroczystą mszę. Jak co roku spotkam się również z moimi współpracownikami w parafii, złożymy sobie życzenia i podzielimy się opłatkiem.

Święta to nie tylko choinka. To my mamy zaprosić pana Jezusa do naszego serca, aby zrobić mu miejsce w serduszku musimy poczynić pewne przygotowania:

                               Przystąpić do spowiedzi świętej. Pojawić się w kościele i pokłonić się dzieciątku Jezus w żłóbku. Celebrować stary, uświęcony tradycją zwyczaj udawania się o północy na pasterkę. Zachowujmy piękną starą obrzędowość wigilijną, na którą czekamy rok.

 

w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej

Szkolny Klub Europejski miał okazję uczestniczyć w lekcji unijnej, zorganizowanej w Regionalnym Centrum Informacji Europejskiej w Łodzi. Dzieci mogły dowiedzieć się jakie korzyści odniosła Polska przez 7 lat  uczestnictwa unijnego. Klubowicze chętnie odpowiadali na pytania, rozwiązywali testy i zadawali dociekliwe pytania. Atmosfera pracy w Centrum i miejsce, w którym przebywali słynni Europejczycy, sprawiły, że uczniowie wycieczkę uważają  za bardzo udaną.
Wyjazd zorganizowany był z inicjatywy radnej Sejmiku Województwa Łódzkiego p. Ilonę Rafalską.

 

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

W dniu 13 i 14 grudnia holl na parterze zaiskrzył kolorami i świecidełkami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia. Pięknie wykonane przez dzieci, rodziców i dziadków ozdoby wprowadzały w czas przedświątecznych przygotowań. Świąteczne ozdoby zrobione zostały ze wstążek, gałązek, cekinów, papieru, masy solnej, drucików, bibuły, koralików- różnymi technikami.
Pachnące goździkami i korzennymi przyprawami pierniki potęgowały świąteczny nastrój.
Przedmioty wystawione na kiermaszu wzbudzały zainteresowanie oglądających uczniów i dorosłych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie ozdób. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile były niepowtarzalnym przedświątecznym prezentem. Dziękujemy również paniom, które zaangażowały się w organizację kiermaszu: pp. Joannie Łaczkowskiej, Agacie Tryburskiej- Śródka, Renacie Gostyńskiej, Dorocie Szymczak, Jolancie Klonowicz, Katarzynie Spychalskiej Edycie Jaroszewicz, Paulinie Formal, Natalii Walczak i Edycie Omiotek.

Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup gier i pomocy do świetlicy szkolnej.

 

RODZIŁAM SIĘ W WARSZAWIE …

Jak co roku 10 grudnia nasza szkoła obchodzi swoje święto. Tego bowiem dnia patronka szkoły Maria Skłodowska – Curie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.  W tym roku minął właśnie wiek od tamtych wydarzeń, kiedy Maria jako jedyna kobieta dostąpiła tego zaszczytu dwukrotnie.

Szkolne obchody święta miały miejsce 12 grudnia w poniedziałek. W tym dniu odbył się konkurs adresowany dla klas IV – VI o życiu i pracy naukowej patronki. Trzyosobowe zespoły rozwiązywały krzyżówki, rebusy, układały puzzle oraz popisywały się swoimi zdolnościami plastycznymi. Poziom wiedzy uczestników konkursu był imponujący.

 

Pierwsze miejsce zajęła klasa VIC w składzie: Julia Wolska, Karolina Pietrzak, Karolina Michalska, drugie miejsce przypadło klasie VIB - Paulina Kozanecka, Paulina Łucarz i Weronika Butelo, natomiast trzecie miejsce na podium zdobyła klasa VB - Martyna Pietrzak, Maria Baniewicz, Katarzyna Góralska.

 

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło w trakcie akademii szkolnej, której towarzyszyła prezentacja multimedialna poświęcona Marii Skłodowskiej – Curie. Dla najmłodszych uczestników święta przygotowany został pokaz filmu o głównej bohaterce dnia. Nie zabrakło również nagród dla uczestników konkursu plastycznego adresowanego do klas I – III.  

Uczniowie nagrodzeni w konkursie plastycznym:

Klasy I

I miejsce Maria Kaczmarek IC

II miejsce Patrycja Tyniec IC

III miejsce ex aequo Jakub Pietrzak IA i Agata Kraska IA

Klasy II

I miejsce Oliwia Ścibisz IIB

II miejsce Nadia Durska IIB

Klasy III

I miejsce Zuzia Górska IIIA

II miejsce Karolina Bielecka IIIA

III miejsce Partycja Torzewska IIIB

 Laureaci konkursów otrzymali pamiątkowe monety i znaczki pocztowe z wizerunkiem Marii Skłodowskiej- Curie ufundowane przez Radę Rodziców.

 

Europejska bombka

Biuro poselskie Europosła- Jacka Saryusza- Wolskiego ogłosiło konkurs: "Europejska bombka".  Wynikiem ogłoszonej w nasze szkole rywalizacji było przyniesienie przez uczniów wielu ciekawych prac, które 13.12.2011r. zostały  zawiezione do siedziby jury. Warto zauważyć, że nasi uczniowie wykazali się dużą  pomysłowością.  Zalazły się bowiem prace zrobione na papierze, ale także bombki przestrzenne wymagające dużego nakładu pracy.

 

III GMINNY KONKURS PATRIOTYCZNY

W poniedziałek 5 grudnia uczniowie z naszej szkoły w składzie:
Paweł Koralewski, Dominik Pietrzak, Karolina Pietrzak, Joanna Szczepaniak pod opieką p. Marzeny Wlazłowicz – Pietras wzięli udział w uroczystym rozstrzygnięciu III Gminnego Konkursu Patriotycznego zorganizowanego w Zespole Szkół Sportowych w ramach obchodów
Miesiąca Pamięci Narodowej.

Wyniki Konkursu Literackiego
„Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie,
zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”
Kl. IV – VI SP

Joanna Szczepaniak VC - II miejsce – opiekun p. Dorota Berenc.
Karolina Pietrzak VI c – wyróżnienie - opiekun p. Dorota Berenc.

Wyniki Konkursu Historycznego
Kl. IV - VI SP

Paweł Koralewski VB – I miejsce – opiekunowie:
p. p. Jadwiga Misiak i Marzena Wlazłowicz – Pietras.

Dominik Pietrzak VIC – II miejsce – opiekunowie:
p. p. Jadwiga Misiak i Marzena Wlazłowicz – Pietras.

Zwycięzcom gratulujemy!!!

W szkolnym etapie Konkursu Historycznego przygotowanego przez p. Marzenę Wlazłowicz – Pietras brało udział 11 uczniów. Uczestnicy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki reprezentowali naszą szkołę 25 listopada w eliminacjach gminnych, które odbyły się w Zespole Szkół Sportowych. Byli to: Aleksandra Ziętara IVA, Paweł Koralewski VB, Dominik Pietrzak VIC.

 

ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI

Przez cały miesiąc listopad uczniowie naszej szkoły z wielkim poświęceniem i z głowami pełnymi pomysłów przygotowywali zakładki do książki, które wzięły później udział w konkursie organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie Łódzkim.

W zmaganiach plastycznych brały udział 24 osoby, które przygotowały 30 propozycji zakładek do książki.

Lista uczestników konkursu pt: „Zakładka do książki”:

Agnieszka Sowińska 0A, Zuzanna Zielińska 0A, Zuzanna Papis 0A, Przemysław Pawlak 0B, Antonina Ługowska 0B, Jakub Dylik 0B, Kalina i Amelia Kopczackie IA, Kinga Berenc IA, Patrycja Tyniec IC, Oliwia Jaśkiewicz IIA, Mikołaj Wrzesiński IIB, Jakub Wrzesiński IIB, Katarzyna Pietrzak IIIA, Kamila Kędzia IIIA, Marta Zagozda IIIA, Milena Mieszalska IIIA, Zuzanna Górska IIIA, Marek Śliwkiewicz IIIB, Mateusz Papiernik IIIB, Angelika Dobrocińska IIIB, Emilia Kubiak IIIC, Ewa Sowińska IVC, Damian Mieszalski VIA

Wyniki konkursu podane zostaną w późniejszym terminie.

 

Szkoła Samodzielnego Myślenia

W dniach 1 i 2 grudnia uczniowie klasy IV c brali udział w projekcie Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE), z siedzibą w Warszawie, Szkoła Samodzielnego Myślenia. Byliśmy jedną ze stu wylosowanych z terenu całego kraju szkół podstawowych. Celem tego projektu było sprawdzenie umiejętności argumentacji i interpretacji z zakresu j. polskiego oraz rozumowania matematycznego. Test z języka polskiego trwał 120 minut, z matematyki 170 minut.
Zarówno rodzice, uczniowie i nauczyciele wypełniali ankietę dotyczącą doświadczeń i stosunku do nauki.

Wyniki testów uczniów, opracowane przez ekspertów Instytutu, przekazane zostaną szkole w postaci ogólnych zestawień statystycznych. Stanowić one będą przydatne materiały przy planowaniu strategii rozwoju placówki.

 

STRAŻ  POŻARNA  U PIERWSZAKÓW

1 grudnia klasy pierwsze gościły na lekcji przedstawiciela Komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi  - pana Leszka Janowskiego. Opowiedział on pierwszakom o swojej   ciekawej, ale jakże niebezpiecznej  pracy. Uczniowie mogli obejrzeć, a nawet przymierzyć  różne rodzaje strażackich mundurów i hełmów.  Pan strażak zadawał dzieciom pytania dotyczące ich zachowania,  gdyby w szkole wybuchł pożar.  Okazało się, że wszyscy   są dobrze poinformowani,  gdyż  brali udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym,  który odbył się w naszej szkole  w październiku. Ciekawym elementem spotkania były  też  odgrywane przez dzieci  scenki  wzywania straży pożarnej i rozmowy telefonicznej z dyspozytorem.  To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia. 

 

GMINNY KONKURS WIEDZY O KUBUSIU PUCHATKU

 

22 listopada w Miejskim Przedszkolu nr 1 odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Kubusiu Puchatku „Przyjaciele Kubusia Puchatka”.
Oddziały przedszkolne naszej szkoły reprezentowali:

Agnieszka Sowińska "A"
 Urszula Grzelczyk, Przemek Pawlak, Dorota Pietruszewska "B"
 Weronika Wdowiak "C"

Przedstawiciele naszej szkoły zdobyli najwięcej garnuszków z miodem- czyli punktów i uzyskali I miejsce.
Gratulujemy!

 

CO WIEMY O UNII EUROPEJSKIEJ?

Dnia 16 listopada pięć uczennic z  naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej. Dziewczynki przez godzinę zmagały się z zadaniami konkursowymi, takimi jak: ile krajów należy do UE, jaką funkcje pełni w UE Jerzy Buzek, jak wyglądają unijne banknoty i monety, czym się zajmuje Parlament Europejski itp.
Po napisaniu testu okazało się, że nie był on zbyt trudny, ale na wyniki trzeba poczekać do lutego 2012 roku.
Gratulujemy odwagi i ogromnej wiedzy na temat Unii Europejskiej  Uczniów przygotowała p. Anna Skawińska - opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego.

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada z okazji 11 Listopada - Narodowego Święta Niepodległości społeczność uczniowska z klas IV-VI miała okazję obejrzeć przedstawienie dotyczące tamtych dni. Zobaczyć, co w momentach przełomowych dla kraju czuł przeciętny Polak? O czym rozmawiał z rodziną? Z jakimi problemami borykał się na co dzień ?  Wspaniała scenografia, stroje, gra aktorska, wybrane melodie i piosenki z epoki przeniosły widzów w czasie. Pozwoliły na chwilę refleksji  nad tym, co mogło dziać się w mieszkaniach, sercach i umysłach przeciętnego Polaka w 1918r.- roku odzyskania niepodległości. Umożliwiło to zobaczenie zwykłych ludzi- członków przeciętnej polskiej rodziny. Doskonale wcielili się w grane postacie uczniowie kl. VI, co zauważyli widzowie nagradzając ich zasłużonymi brawami.

Nad całością czuwały panie: V.Nolbrzak- Sibilska, J Pawłowska, oprawa muzyczna- J. Joachimiak.

 

ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM

W dniach 17, 18 i 19 października br. w klasach pierwszych odbyły się zajęcia aktywizujące  „Wspieranie u progu nauki szkolnej” prowadzone przez psychologa z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Aleksandrowie Łódzkim. Celem zajęć było m.in. budowanie klimatu bezpieczeństwa i zaufania, tak niezbędnego dla efektywnej nauki w szkole, doskonalenie już posiadanych umiejętności, nauka przyjaznego współdziałania z innymi, kształtowanie postaw otwartości na potrzeby innych.Dzieci uczestnicząc w grach i zabawach psychoedukacyjnych miały okazję  doskonalić swoje umiejętności porozumiewania się w zespole, ćwiczyć ekspresję i inwencję twórczą, wzmacniać poczucie własnej wartości.Pozytywny klimat zajęć sprawił, że uczniowie chętnie, z dużą otwartością i zaangażowaniem brali udział w proponowanych grach i zabawach, ujawniając tkwiący w nich potencjał.

Porozumiewanie się jest podstawową umiejętnością społeczną, ale efektywna komunikacja jest też sztuką. Ową sztukę doskonalili uczniowie klas IV uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Aleksandrowie Łódzkim, w dniach 25 i 26 października br. Dzięki zajęciom uczniowie poznali istotę i cele procesu komunikacji, zapoznali się z technikami sprzyjającymi efektywnej komunikacji m.in. komunikaty typu „ja”, aktywne słuchanie, pytania otwarte, parafrazowanie, empatia. Podczas zajęć odczytywali znaczenie przekazów niewerbalnych oraz określali przyczyny zakłóceń w komunikacji. Świadomi, iż warto doskonalić tę sztukę aktywnie uczestniczyli w zajęciach, a zdobyta wiedza i umiejętności może poprawić ich relacje z rówieśnikami i dorosłymi. Zajęcia prowadziły panie J. Stanisz K. Rajtar- Graczyk

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

Dnia 19 października odbyło się uroczyste Zaprzysiężenie na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

Uczennica Karolina Pietrzak w obecności dyrekcji szkoły, nauczycieli i społeczności uczniowskiej klas IV-VI  złożyła przysięgę. Zobowiązała się do troski o dbanie o honor i tradycje szkoły,  godne i kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią, właściwe reagowanie na przejawy krzywdy i zła.

Pani dyrektor mgr Jolanta Mistrzak przypomniała wszystkim o prawach i obowiązkach ucznia, natomiast uczniowie kl.Vb i VIa zapoznali wszystkich z ważnym dokumentem – Konwencją o Prawach Dziecka. Wskazali trzy grupy praw: socjalne osobiste i polityczne. Myślą przewodnią apelu stał się wiersz,  pt. „Prawa Dziecka” M.Brykczyńskiego. Wybory do samorządu uczniowskiego to wspaniała lekcja demokracji w szkole.

 

MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO

17 października w Szkole Podstawowej nr 3, klasy Ib, Ic i IIc uczestniczyły w spotkaniu z funkcjonariuszami  z wydziału ruchu drogowego w Zgierzu. Uczniowie mieli okazję  w sposób praktyczny zastosować poznane w szkole i na lekcji zasady ruchu drogowego, w specjalnie przygotowanym do tego celu mini miasteczku ruchu drogowego imitującym prawdziwą ulicę. Dzieci rozpoznawały i nazywały znaki zakazu, nakazu, ostrzegawcze i informacyjne. Każdy z uczniów pod bacznym okiem policjanta miał okazję do prawidłowego przejścia przez jezdnię po pasach, stosując 5 zasad pieszego poruszającego się w ruchu ulicznym. W tym samym czasie pozostali uczniowie  w małych grupach doskonale bawili się naśladując jazdę samochodem. Spotkania z uczniami z aleksandrowskich szkół prowadzone są w ramach akcji „ZNICZ” we współudziale Komendy Policji i Towarzystwa Ubezpieczeniowego AVIVA.

 

"LATAWCE, DMUCHAWCE, WIATR..."

14 października w naszej szkole odbył się pokaz modeli latających. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych i piątych. Prelekcję i pokaz przeprowadził pan Jerzy Klimczak przy współpracy z panem Pawłem Andrzejewskim. Modele latające sterowane były radiem, były też latające na uwięzi (napędzane silnikami spalinowymi), nakręcane wiatrakami lub ręcznie (pozycje 65- 70 sek.). Duże zainteresowanie wzbudziła bumówka, czyli model z silnikiem gumowym- nie sterowany, ale poruszany tylko przez wiatr. Modele były bardzo kolorowe. Uczniów zainteresował model akrobacyjny kierowany za pomocą linek- był on dwustronnie malowany- w tym celu, aby było wiadomo, czy leci prawidłowo, czy też w powietrzu odwrócił się w przeciwną stronę. Silniki tych modeli to 2.5 cm, ale był też 12,5 cm z tłumikiem, gazikiem, zasilane alkoholem metylowym z rycyną. Pan Jerzy Klimczak zachęcał uczniów do czytania ogólnopolskiego czasopisma pt."Modelarz". W jednym z nich na tytułowej stronie było zdjęcie, które przedstawiało prowadzącego z jego modelem "Wicherek"- pokaz odbył się na Ogólnopolskim Pikniku Modelarskim w Wilczych Laskach. Inni uczniowie również z klas czwartych i piątych brali udział w spotkaniu prowadzonym przez pana Zbigniewa Placzyńskiego dotyczącym konstruowania, budowania i sposobu puszczania latawcy. Z ogromnym zapałem uczniowie z przyniesionych przez siebie materiałów wykonywali latawce- według własnych projektów, jak również pod kierunkiem prowadzącego spotkanie. Najwięcej radości wzbudziło puszczanie latawcy na szkolnym boisku- tego dnia silniejszy wiatr pomógł zrealizować marzenia małych konstruktorów ze Szkoły Podstawowej nr 4.

not. Halina Bilant

 

„WITAJ PIERWSZA KLASO…”

12 października 2011r. był wyjątkowym dniem dla Pierwszaków, którzy złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Kilka tygodni wcześniej rozpoczęły się przygotowania. Pierwszacy poznawali szkołę, kolegów, zaznajamiali się ze swoimi prawami i obowiązkami, wdrażali się do wspólnego życia w społeczności szkolnej. Pomagali im w tym starsi koledzy, wychowawczynie, pracownicy szkoły i oczywiście rodzice

Wreszcie 12 października nadeszła upragniona, długo oczekiwana chwila. Jej świadkami byli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, nauczyciele. Do hali gimnastycznej weszły, w strojach galowych, dzieci z trzech klas pierwszych. Wprowadzono Sztandar Szkoły, odśpiewano Hymn Polski. Pani dyrektor przywitała przybyłych gości, a w sposób szczególny pierwszaków. Punktem kulminacyjnym całej uroczystości był sam akt ślubowania i pasowania na ucznia. Ślubowanie złożyli też rodzice. Klasy drugie przywitały swoich młodszych kolegów słowami wiersza oraz podarunkiem – kolorową lekturą „Przygody Koziołka Matołka”

Na pamiątkę ślubowania rodzice pierwszoklasistów posadzili przed szkołą drzewko.Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadziła pani Ula Pakuła. Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy goście. Było wspólne śpiewanie, pląsanie, muzyczne zadania dla wszystkich.Na zakończenie uroczystości, wychowawcy wręczyli pierwszakom dyplomy i legitymacje uczniów. Rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstune

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły! Zostaliście nowymi członkami, naszej wielkiej szkolnej rodziny!

 

WPUSZCZENI W KANAŁ

W czwartek 22 września uczniowie z koła regionalnego i biblijnego pod opieką p.p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras i Haliny Bilant postanowili odwiedzić Łódź. Głównym punktem programu był Plac Wolności, czyli Rynek Nowego Miasta, który w I poł. XIXw. stał się centrum osady sukienniczej. Po zapoznaniu się z historią pierwszych, reprezentacyjnych budowli Nowego Rynku, postanowiliśmy odwiedzić na nim takie miejsce, którego nie widać, czyli tzw. „Dętkę” – jeden z najstarszych łódzkich kanałów. Kiedyś był on wykorzystywany jako zbiornik wodny do spłukiwania kanałów w centrum miasta. Obecnie mieści się w nim Muzeum Kanału „Dętka”. Na szlaku zabytków nie zabrakło miejsca, które wyzwoliło wśród zwiedzających chwilę refleksji i zadumy. Był to kościół garnizonowy pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego, dawniej ewangelicki św. Trójcy, który przebudowany zmienił całkowicie swój pierwotny wygląd. Zwiedzanie Placu zakończyliśmy przy Studzience Zakochanych, ulubionym miejscu nowożeńców, fotografujących się przy nim na szczęście. I tak pożegnaliśmy Plac Wolności.

Z okien autobusu zerkaliśmy jeszcze na górujący nad placem pomnik bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki, bez którego dziś trudno wyobrazić sobie to miejsce.

 

SPRZĄTAMY ŚWIAT

16 września  uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji " Sprzątanie świata". Hasło przewodnie tegorocznego sprzątania brzmiało "Lasy to życie - chrońmy je" na cześć obchodów Międzynarodowego Roku Lasów. Wszyscy z dużym zaangażowaniem i starannością porządkowali okolice szkoły i pobliskie lasy.

 

PIERWSZAKI POZNAJĄ ZASADY RUCHU DROGOWEGO

15 września uczniów klas pierwszych odwiedziła pani policjantka. Rozmawiała z dziećmi na temat zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące ulicznych sygnałów, znaków drogowych oraz podstawowego wyposażenia roweru.

 

CZAS DO SZKOŁY!
1 września cała społeczność uczniowska, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły uroczyście powitali nowy 2011/2012 rok szkolny.
Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak życzyła wszystkim uczniom, aby nauka była ich pasją, która pozwoli realizować marzenia. Dzieci z klas trzecich przygotowały krótką inscenizację o letnich przygodach i czekających nas obowiązkach.

 
 

WYDARZENIA Z ROKU 2010/2011

 

22 czerwca Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak oficjalnie zakończyła rok szkolny 2010/2011.

W czasie uroczystości nagrodzono najlepszych uczniów,  podziękowano rodzicom za aktywny udział w życiu szkoły. Zaprezentowano także montaże słowno- muzyczne przygotowane przez dzieci z koła teatralnego „ W krzywym zwierciadle” i  uczniów z klasy Vb  oraz występy taneczne koła tanecznego. Uczniów przygotowały: p. A. Papka, K. Ziąbka, I. Kraska, J. Wieniakowska.

Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom życzymy udanych wakacji.

 

PODSUMOWANIE II SEMESTRU

Zakończyliśmy II semestr nauki w roku szkolnym 2010/2011.

Wszystkim życzymy udanego odpoczynku w czasie wakacji.


Nasi najlepsi uczniowie

UCZNIOWIE NAGRODZENI W KLASACH IV-VI
w roku szkolnym 2010/2011
 

IV a

Jan Czerwiec – 5,2 wzorowe

Kamil Szczepaniak – 5,1  wzorowe

Milena Pijarowska – 5,0  wzorowe

Jakub Drewniak – 4,7 bardzo dobre

 

IV b

Alicja Forysiak – 5,1  wzorowe

Katarzyna Góralska – 5,1  wzorowe

Paweł Koralewski – 5,0  wzorowe

Martyna Pietrzak – 4,9 wzorowe

Maria Baniewicz – 4,8  wzorowe

Tomasz Świerczyński  – 4,8  bardzo dobre

Julia Olechnowicz – 4,7 wzorowe

Wiktoria Bużyńska – 4,5 wzorowe

IV c

Joanna Szczepaniak – 5,1  wzorowe

Karolina Podsiadła – 4,8  wzorowe

Oliwia Szyszka – 4,6 wzorowe

Milena Kleczewska – 4,6 wzorowe

 

 

V a

Dominik Górski – 5,1 wzorowe

Filip Gil – 5,0 bardzo dobre

Milena Cieślak – 4,9 wzorowe

Patrycja Chamczak – 4,8 wzorowe

Mikołaj Mrozowski – 4,8 bardzo dobre

Ewelina Poszczyk – 4,6 wzorowe

Klaudia Nowocień – 4,5 bardzo dobre

V b

Piotr Pospiszyl – 5,4 wzorowe

Paulina Łucarz – 5,3 wzorowe

Przemysław Pietrzak –5,0 bardzo dobre

Paulina Kozanecka – 4,9 wzorowe

Julia Szulc – 4,9 wzorowe

Weronika Butelo – 4,8 wzorowe

Karina Łaczkowska – 4,8 wzorowe

Magdalena Pietruszewska – 4,8 wzorowe

Wiktoria Kocięba – 4,5 wzorowe

V c

Karolina Pietrzak – 5,2 wzorowe

Julia Wolska – 5,1 wzorowe

Michał Witczak – 4,9 wzorowe

Dominik Pietrzak – 4,8 wzorowe

Adrian Smolarski – 4,5 bardzo dobre

 

VI a

 

Justyna Rogowska – 5,7 wzorowe

Natalia Sibilska – 5,4 wzorowe

Mateusz Bukowski – 5,4  wzorowe

Kamil Żaczek – 5,1 wzorowe

Adrianna Górecka – 4,7 wzorowe

Karolina Krajewska – 4,6 bardzo dobre

 

VI b

Karolina Szewczyk – 5,6 wzorowe

Anita Pawlak – 5,4 wzorowe

Aleksandra Pach – 5,3 wzorowe

Anna Brzozowska – 5,2 wzorowe

Aleksandra Dyaczyńska – 5,2  wzorowe

Magdalena Kleczewska – 5,1 wzorowe

Jagoda Drożdżyńska – 5,1 wzorowe

Dominika Soja – 5,1 wzorowe

Magdalena Kaczmarska – 4,8 bardzo dobre

Wiktoria Jatczak – 4,6 wzorowe

Anna Wawrzyniak – 4,5 wzorowe

VI c

Karolina Adamczyk – 5,4 wzorowe

Katarzyna Fijałkowska – 5,4 wzorowe

Maciej Górniak – 5,4 wzorowe

Weronika Marzec – 5,4 wzorowe

Aleksandra Onopa – 5,2 wzorowe

Krzysztof Papiernik – 5,2 wzorowe

Bartłomiej Bączyk – 5,1 wzorowe

Zuzanna Daszkiewicz – 5,0 wzorowe

Juliusz Wojciechowski – 5,0 bardzo dobre

Szymon Jarzyński – 4,9 wzorowe

Aleksandra Szymańska – 4,9 wzorowe

Wiktoria Drygowska - 4,8 wzorowe

Magdalena Tadeusiak – 4,6 bardzo dobre

 

 

UCZNIOWIE WYRÓŻNIAJĄCY SIĘ W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

I W KLASACH I -III

 

Oddział Przedszkolny „A”
Adrianowska Oliwia
Berenc Kinga
Kraska Agata
Onopa Jakub
Papis Zuzanna
Pietrzak Jakub
Wojtaszek Agata
Ziąbka Igor

 

Oddział Przedszkolny „B”
Bekalarska Dominika
Chudzik Filip
Kowalczyk Martyna
Karasińska Lena
Majchrzycka Julia
Wojtysiak Szymon
 
I a
Błaszczyk Damian
Gajdka Bartosz
Ferenc Zuzanna
Hawryluk Julia
Krystek Anna
Onopa Julia
Paś Zuzanna
Rajczyk Aleksandra
Wyderka Martyna
Juryta Martyna
 
I b
Andrzejczak Jakub
Ciesek Jan
Durska Nadia
Ławniczak Weronika
Majchrzycka Martyna
Ścibisz Oliwia
Skonieczka Maciej
Snarska Oliwia
Szałek Daniel
Szymczak Anna
I c
Chopta Jakub
Górska Gabriela
Małkiewicz Zuzanna
Misztela Klaudia
Przerwa Julia
Syguła Natalia
Tomporowska Oliwia
Włodarek Klaudia
Podgórska Patrycja

 

 
II a
Borowski Bartłomiej
Gajdka Katarzyna
Goss Kajetan
Górska Zuzanna
Grzelczyk Izabela
Kędzia Kamila
Kozanecka Karolina
Krajewski Łukasz
Mieszalska Milena
Pietrzak Katarzyna
Postek Maciej

 

II b
Koczaska Iga
Komisarczyk Natalia
Papiernik Mateusz
Piątkowska Patrycja
Kleczewski Symeon
 
II c
Doroń Zuzanna
Flakenberg Lidia
Kubiak Emilia
Kustosz Natalia
Mokrosińska Aleksandra
Olczyk Klaudia
Olejnik Wiktoria
Przerwa Bartosz
Radziejewski Marcin
Serafin Miłosz
Woźniak Kacper
Michałek Adrian

 

 
III a
Daszkiewicz Natasza
Kabaciński Jakub
Miszczuk Bartłomiej
Rajczyk Jakub
Zalewska Julita
Ziętera Aleksandra
Jatczak Daniel
Kwiatkowski Michał
Lewandowski Jakub
Wyrzykowska Wiktoria
 
III b
Elijasik Klaudiusz
Łabuda Natalia
Magnussen Adrian
Miller Mateusz
Nowak Bartosz
Pawlina Przemysław
Pietrasik Jakub
Pawlak Mateusz
Zawadzka Dominika
 
III c
Dąbrowska Natalia
Forysiak Oliwia
Majewska Alicja
Malanowska Katarzyna
Sowińska Ewa
Stehr Sonia
Zarzycka Wiktoria
Zwierzchowska Jolanta
Janiak Klaudia

 

 

UCZNIOWIE ZE 100 % FREKWENCJĄ
W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

Zuzanna Paś I a

Piotr Cieślak II a

Natalia Kustosz II c

Ewa Sowińska III c

Wiktoria Burzyńska IV b
Martyna Pietrzak IV b
Tobiasz Pizulski IV b

Adrian Kisiel IV c

Mateusz Woźniak V a
Dominik Górski V a

Aleksandra Mruk V b

Katarzyna Fijałkowska VI c

GRATULUJEMY !!!

Z dniem zakończenia roku szkolnego 2010/2011 kończy się również kadencja obecnej Rady Rodziców.

Dyrekcja Szkoły w imieniu własnym, wszystkich pracowników i uczniów wyraża uznanie i serdeczne podziękowanie za współpracę w trudnej, szlachetnej pracy na rzecz dobra dzieci i wizerunku szkoły, za pracę, która wymagała osobistego zaangażowania i umiejętności wczuwania się w sytuację drugiego człowieka.

Szczególne podziękowania kierujemy do pp.

Grażyny i Marka Szewczyków, Ewy Bruskiej, Agnieszki Rogowskiej, Agnieszki Brzozowskiej, Julii i Andrzeja Daszkiewiczów, Joanny Stępień-Andrzejewskiej,

osób, które od lat wspierały nasze przedsięwzięcia tworząc znakomitą atmosferę wspólnych działań.

Dziękujemy także wszystkim rodzicom, którzy działali na terenie klas, bo każdy najmniejszy gest pomocy był cennym darem dla dzieci.

W szczególności:

Oddział Przedszkolny „a”- Malwinie Adrianowskiej, Maciejowi Wojtaszkowi, Oddział Przedszkolny „b”- Małgorzacie Karasińskiej, Joannie Łaczkowskiej, Izabelli Majchrzyckiej, I a- Agnieszce Paś, I b -Izabelli Majchrzyckiej, Dorocie Szymczak, Markowi Ławniczakowi, I c- Marzenie Juszczak, Agacie Włodarek, Joannie i Krzysztofowi Bielińskim, II a- Małgorzacie Grzelczyk, Iwonie Kozaneckiej, II b- Edycie Omiotek, II c- Jolancie Serafin, Magdalenie i Michałowi Woźniakom, Ewie Kustosz,
Joannie Kubiak, III a- Monice Bojarzyńskie, Izabeli Kabacińskiej, Julii i Andrzejowi Daszkiewiczom, III b- Ewie Kantorek, Dorocie Łabudzie, III c- Joannie Gołębiewskiej- Forysiak, Izabeli Majewskiej, Beacie Jajszczak, IV a- Hannie Czerwiec, IV b- Annie Jóźwiak, Ilonie Świerczyńskiej, Beacie Antczak, IV c- Dorocie Kisiel, Emilii Dominowskiej, Małgorzacie Szczepaniak, V a- Monice Cieślak, Jolancie Nowocień, Jerzemu Malinowskiemu, V c- Annie Pietrzak, Joannie Stępień-Andrzejewskiej, Bogumile Góreckiej, VI a- Agnieszce Rogowskiej, VI b- Grażynie Szewczyk, Ewie Burskiej, Agnieszce Brzozowskiej, VI c- Joannie Stępień-Andrzejewskiej

Życzymy wytrwałości i sukcesów w codziennej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU "KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA"

      W roku szkolnym 2010/2011 klasy pierwsze wzięły udział w programie edukacyjnym "Klub Bezpiecznego Puchatka"
Celem programu było przekazanie dzieciom niezbędnej wiedzy o tym,  jak być bezpiecznym na drodze, w szkole i w domu.
      W ciągu roku nauczyciele przeprowadzili zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na podstawie materiałów edukacyjnych w postaci scenariusza: "Bezpieczeństwo na drodze", "Bezpieczeństwo w szkole", "Bezpieczeństwo w domu", "Bezpieczny odpoczynek".
      W trakcie zajęć uczniowie otrzymali książeczki, dzięki którym mogły utrwalić zdobyte umiejętności. Rodzicom zostały przekazane broszury o tej samej tematyce.

Dzięki programowi "Klub Bezpiecznego Puchatka" uczniowie: Zapoznali się z zasadami bezpiecznego poruszania się poi drogach, rozwinęli umiejętność odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach, jakie napotkają w czasie drogi do szkół, uświadomili sobie niebezpieczne sytuacje jakie mogą zaistnieć w dom i szkole oraz wykształcili umiejętności odpowiedniej reakcji na zaistniałe zagrożenia, dowiedzieli się jak bezpiecznie spędzić wakacje i utrwalili znajomość telefonów alarmowych.

 

Szkoła otrzymała certyfikat "Klubu Bezpiecznego Puchatka".

wychowawca klasy Ia

Anna Badura

 

Bezpieczne wakacje


Dnia 15 czerwca 2011 roku w klasie Ia odbyły się zajęcia z przedstawicielem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Pan Robert Pogorzelski opowiedział dzieciom o niebezpiecznych sytuacjach, które mogą się wydarzyć podczas letniego wypoczynku. Objaśnił jak ich unikać i jak radzić sobie w przypadku skaleczeń i innych urazów. Uczniowie utrwalili sobie znajomość telefonów alarmowych. Największą atrakcją był pokaz udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Z wykorzystaniem manekina "phantom". Uczniowie samodzielnie odgrywali scenki, które mogłyby się wydarzyć i wykonywali odpowiednie czynności według wskazówek ratownika.
Istotą zajęć był przekaz, aby nie odwracać się od trudnych sytuacji i umieć pomóc ludziom będącym w potrzebie.

 

VI OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

10 czerwca w hali sportowej naszej szkoły odbyła się VI Olimpiada Sportowa Przedszkolaków pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Organizatorem imprezy było Miejskie Przedszkole nr 3. Gościem specjalnym był pan Andrzej Grabarczyk- były olimpijczyk z naszego miasta. W olimpiadzie przedszkolaków udział wzięło sześć drużyn. Sześciolatki brały udział w konkurencjach sportowych- skakały na piłkach, zbierały piłeczki na czas i skakały w workach.

 

Po zaciętej rywalizacji drużyna przedszkolaków z SP nr 4 w składzie: Filip Chudzik, Szymon Wojtysiak, Dominika Bekalarska, Jakub Dylik, Igor Ziąbka, Julia Gałaman, Oskar Olejnik, Jakub Onopa zdobyła II miejsce.

Zawody zakończył wspólny bieg zawodników i kibiców, który poprowadził były olimpijczyk A. Grabarczyk.

Impreza odbyła się pod patronatem burmistrza Jacka Lipińskiego, który zasponsorował nagrody dla wszystkich drużyn - piłki, medale i dyplomy.

Małym sportowcom serdecznie gratulujemy!

 

Od 2 listopada 2010 roku klasa  I c uczestniczy w realizacji  III  Etapu  Projektu  ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Jest to Projekt Edukacyjny współfinansowany przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 Głównym celem Projektu jest wdrożenie modelu edukacji, dostosowanego do potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego i motorycznego dzieci odbywa się przez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Wykorzystanie w praktyce tej teorii zapewnia uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Umożliwia działania we wszystkich dziedzinach aktywności prowadzących do rozwijania kompetencji kluczowych, a szczególnie: językowej, matematyczno-przyrodniczej, artystycznej, ruchowej, komunikacyjnej oraz społecznej.

Praca z dziećmi prowadzona jest podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych rozpoczynających się 3 stycznia 2011 roku - 4 godz. tygodniowo do 20 czerwca 2011roku.
 Projekt stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dzieci, kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. Rozwija umiejętności uczniów, podnosi ich wiedzę, dostarcza elementarnej wiedzy o świecie. Efektem uczestnictwa uczniów w zajęciach dodatkowych będzie pokaz ich osiągnięć w czerwcu 2011 roku.

8 czerwca 2011 roku pokazem efektów zakończył się III etap Projektu

 ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

Zajęcia w ramach  Projektu bardzo zintegrowały zespół klasowy. Dostarczyły dzieciom wielu nowych doświadczeń i przeżyć. Udowodniły, że każde dziecko jest zdolne, w każdym drzemie potencjał wiedzy i umiejętności, który należy dostrzec, odpowiednio rozwijać i wspierać. Przez pięć miesięcy uczniowie klasy I c pracowali w grupach, co przyczyniło się między innymi do  lepszego współdziałania z innymi kolegami. Rodziły się nowe przyjaźnie, stare umacniały. Uczestnicząc w Projekcie klasa zdobywała wiedzę i umiejętności wymagane do skutecznego dzielenia się radością i uśmiechem, budzenia optymizmu i chęci do działania, tworzenia klimatu, w którym nauka staje się tak atrakcyjna i ciekawa jak zabawa. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem.

       Podczas prezentacji efektów pt.