WYDARZENIA Z ROKU 2016/2017

Wiedz jest drugim słońcem dla ludzi"

Platon

 

23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017.  Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak, w obecności władz miasta, nauczycieli i rodziców, podsumowując całoroczną pracę, wręczyła najlepszym uczniom nagrody książkowe, dyplomy oraz świadectwa z biało - czerwonym paskiem. Podziękowania i dyplomy  z rąk dyrekcji otrzymali również rodzice zaangażowani w pracę na rzecz szkoły.  Uczniowie z klas VI i dzieci z koła teatralnego pożegnali rok szkolny i wprowadzili zebranych w wakacyjny nastrój.  

 

ZESTAWIENIE UDZIAŁU W KONKURSACH W ROKU SZK. 2016/2017

PROGRAMY, PROJEKTY I AKCJE REALIZOWANE W SZKOLE 

W ROKU SZK. 2016/2017

PROPAGOWANIE CZYTELNICTWA W KLASACH I-III

Zgodnie z przyjętym programem rozwoju czytelnictwa w klasach młodszych, działania w tym zakresie polegały na:

-w klasach pierwszych -wspólnym ,cyklicznym  czytaniu wybranej lektury pod hasłem "ciąg dalszy nastąpi..." z podsumowaniem na plakacie  oraz rodzinnym, domowym czytaniu udokumentowanym zdjęciami pt." przyłapani na czytaniu".

-w klasach drugich -czytaniu dodatkowej lektury raz w miesiącu (razem 9 książek w ciągu roku) z ilustrowaniem jej i opisywaniem fragmentu w dzienniczku lektur.

-w klasach trzecich - prezentowaniu przez uczniów  wybranych książek na forum klasy w celu reklamowania ich i zachęcania do czytania (cyklicznie, wg możliwości i potrzeb) odbywającego się pod hasłem "radość z czytania".

Wszystkie działania spowodowały wzrost czytelnictwa w klasach młodszych, większe zainteresowanie literaturą dziecięcą oraz uwrażliwienie na doznania literackie i językowe. Koordynator- Anna Papka.

                                                                              

Informacja o zbiórce surowców wtórnych

 Szkolni koordynatorzy działań ekologicznych i prozdrowotnych informują, że w bieżącym roku szkolnym w zbiórce surowców wtórnych wzięło udział 99 uczniów. Zebraliśmy  2 tony makulatury, 2 tony elektrośmieci i 350 kg baterii.

Dziękujemy rodzicom i dzieciom za  aktywny udział w zbiórce.Uczniowie , którzy najbardziej aktywnie uczestniczyli w przynoszeniu surowców, zostali nagrodzeni wycieczką do łódzkiego Ogrodu Zoologicznego.

W tym roku szkolnym odbyliśmy okres przygotowawczy  do Sieci Szkół Promujących Zdrowie                                        

sprawozdanie

 

OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

6 czerwca po raz kolejny dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w XII Olimpiadzie Sportowej, której organizatorem było Miejskie Przedszkole nr 3. Wszystkie dzieci z przedszkoli i zerówek szkolnych spotkały się na stadionie Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji.  Drużyny były świetnie przygotowane do sportowej rywalizacji, z wielką radością i zaangażowaniem brały udział we wszystkich konkurencjach. Na Olimpiadzie nie mogło zabraknąć medali i tak w łącznej kwalifikacji zdobyliśmy 2 miejsce i przywieźliśmy do szkoły srebrne medale. Wszyscy wspaniale się bawili. Udział w Olimpiadzie nauczył dzieci zdrowej rywalizacji oraz dostarczył radości i satysfakcji z możliwości uczestnictwa w różnorodnych konkurencjach sportowych.

 

PIKNIK „WESOŁA SZKOŁA”

 3 czerwca odbył się, już po raz kolejny, piknik „Wesoła Szkoła”. Pogoda była wymarzona: ciepło i bez deszczu. Dzieci, rodzice, nauczyciele  i pracownicy szkoły wspólnie stworzyli imprezę, która pokazała, że warto działać wspólnie dla dobra społeczności szkolnej. Niezbędna okazała się pomoc rodziców przy ustawianiu stolików, krzesełek, tablic oraz przy obsłudze stanowisk: gastronomicznych, kiermaszu, loterii fantowej, kąciku szalonych fryzur, malowaniu twarzy i paznokci, tatuażach oraz stanowisk z mydełkami, świecami, balonami, figurkami gipsowymi i bańkami mydlanymi. Podczas pikniku uczniowie przedstawili swoje umiejętności, popisując się: w aktorstwie, w tańcu, w śpiewie, w grze na flażoletach. Na scenie pojawiły również się Mażoretki oraz po raz pierwszy pokazał się zespół taneczny z fitness „Blu”.

Wszystkim Przyjaciołom Szkoły - rodzicom, sponsorom, instytucjom - którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie pikniku serdecznie dziękujemy. Podziękowania należą się również nauczycielom i pracownikom szkoły za koordynację działań, czas poświęcony przed i w trakcie pikniku, pomysły i sugestie zawsze pomocne w lepszej organizacji pracy.

Piknik stał się okazją do promowania rodzinnego spędzania czasu  i pokazał dobrą współpracę całej społeczności szkolnej.

 

SUKCES NASZYCH ANGLISTÓW

Miło nam poinformować, iż uczniowie naszej szkoły zajęli wysokie miejsca, zdobywając jednocześnie wyróżnienia, w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego W konkursie tym brali udział uczniowie z całej Polski, więc była to idealna okazja, by sprawdzić i porównać swoja wiedzę i umiejętności. Antoni Krzyżanowski zajął 17 miejsce w Polsce, Ignacy Weremiuk 19 a Maciej Dworaczek i Oliwier Kalecki odpowiednio 21 i 22.

 

Drodzy rodzice!

Akcja charytatywna dla Domu Małego Dziecka w Łodzi została zakończona. Jej rezultaty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Ogromna ilość zabawek, słodyczy, ubrań, oraz środków do pielęgnacji ucieszyła dzieci oraz ich opiekunów. Zarówno Państwo, jak i dzieci- uczniowie naszej szkoły- wykazaliście się ogromną empatią. Wspólnie sprawiliście, że Dzień Dziecka w Domu Małego Dziecka był radosny i szczęśliwy. Za wszystko bardzo dziękujemy- 4c oraz maluchy z Domu Dziecka.

 

WIOSENNY TURNIEJ GIER I ZABAW RUCHOWYCH

31 maja  w naszej szkole odbyła się kolejna- XIV już edycja Wiosennego Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych. Wzięły w nim udział 10- osobowe drużyny ze wszystkich klas młodszych.

Dzieci brały udział w sześciu konkurencjach sportowych. W każdej grupie wiekowej konkurencje były inne. Dzieci świetnie poradziły sobie ze wszystkimi. Najtrudniejszą konkurencją był wyścig z przeskokiem przez płotek, ale wszyscy zawodnicy z klas trzecich poradzili sobie znakomicie. Nie tylko zawodnicy spisali się doskonale. Kibice gorąco zagrzewali do sportowej rywalizacji swoich kolegów. Nic więc dziwnego, że mali sportowcy bardzo się starali, by osiągnąć jak najlepsze wyniki.

Spośród klas trzecich I  miejsce zajęła klasa III d. W klasach drugich najlepsza okazała się klasa II c, a w klasach pierwszych zwyciężyła klasa Ib. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Turniej przygotowały panie J. Kuśmierek i E. Stanielewicz.

 

„Mały anglista”

W dniu 28 maja chętni uczniowie klas IV przystąpili do szkolnego konkursu z języka angielskiego „Mały anglista”. Konkurs ten sprawdzał znajomość słownictwa z działu dom, rodzina, szkoła, żywienie, umiejętność określania czasu, oraz znajomość struktur gramatycznych. Z zadaniami najlepiej poradzili sobie:
Amelia Dudzińska IV b - I miejsce
Jakub Kuna IV c - II miejsce
Igor Bratek IV c – III miejsce

 

TURNIEJ WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

25 maja w naszej szkole odbyła się XX edycja Turnieju Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki. Panie J.Misiak i B.Dziedzic przygotowały 8 konkurencji. Każda drużyna miała za zadanie zaprezentować wywiad z Rafałem Bratoszewskim  – założycielem naszego miasta. Trzeba było się także wykazać znajomością flory i fauny charakterystycznej dla Rezerwatu Przyrody Torfowisko – Rąbień. Nie zabrakło też pytań historycznych. W kolejnej konkurencji uczniowie rozpoznawali dworki ziemiańskie znajdujące  się na terenie naszej gminy. Inne zadanie wymagało skoncentrowania się na magicznym kwadracie, bowiem w nim znalazły się nazwiska wybitnych ludzi związanych z naszym miastem. Przyszedł czas na krótką przerwę. Wszystkich uczestników turnieju zaproszono na słodki poczęstunek. W tym czasie Jury podliczało punkty. Po krótkiej przerwie ogłoszono wyniki:

I miejsce- SP nr 4 w składzie: Zuzanna Papis z klasy Va,  Michał Lichwała z klasy Va , Hanna Kostowska z klasy Vc,

 II miejsce –SP w Rudzie Bugaj,

III miejsce – Zespół Szkół Sportowych.

Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem pani Agnieszki Krajewskiej – Daszkiewicz. Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak wraz z Panią Małgorzatą Małkiewicz – przedstawicielem Biblioteki Publicznej wręczyła puchary, dyplomy i nagrody. Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom za udział i opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu. Zapraszamy  za rok na XXI edycję Turnieju.

 

MALI RECYTATORZY

18 maja odbyła się VII edycja gminnego międzyprzedszkolnego konkursu recytatorskiego poświęconego twórczości Marii Konopnickiej, którego organizatorem  było Miejskie Przedszkole nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim. Naszą szkołę reprezentowały Zuzanna Waza i Nadia Niedźwiecka  z oddziału przedszkolnego „0PB”. Dziewczynki w urzekający sposób zaprezentowały wiersz pt. „Sposób na laleczkę”. Wywalczyły II miejsce i wróciły do grupy z przepięknym upominkiem.

 

GMINNY KONKURS WIEDZY O LITERATURZE DZIECIĘCEJ

23 maja w Szkole Podstawowej w Bełdowie odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Literaturze Dziecięcej. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością lektur z klas I - III, spostrzegawczością i refleksem.  Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Paulina Makowska, Karolina Grzelińska i Janek Kowalczyk z klasy III d spisała się znakomicie i zajęła I miejsce. Uczniów do konkursu przygotowała p. Renata Papis. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

 

„W MAGICZNYM ŚWIECIE NARNII”

We wtorek 23 maja klasy IV-te wzięły udział w konkursie czytelniczym pt: „W magicznym świecie Narnii”. Trzyosobowe drużyny sprawdzały swoją znajomość jednej z siedmiu części powieści fantasy „Lew, czarownica i stara szafa”. Uczniowie do wykonania mieli 6 zadań. Rozwiązywali krzyżówki, wybierali prawidłowe zakończenie fragmentu książki, dopasowywali prezenty od Świętego Mikołaja do postaci z lektury, odpowiadali na pytania związane z obejrzanym fragmentem filmu oraz prezentowali swoje zdolności aktorskie reklamując jedną z części Opowieści Narnii. Jury w składzie: pani dyrektor Jolanta Mistrzak, pani pedagog Wioletta Nolbrzak-Sibilska i nauczyciel wychowania fizycznego pani Urszula Kluszczyńska mieli nie lada problem, wyrównany poziom zawodników zadecydował o dogrywce. Konkurs czytelniczy wygrała klasa IVB w składzie: Marta Wawrzyniak, Gabriela Gramera i Amelia Dudzińska. II miejsce zdobyła klasa IVA w składzie: Zofia Kopycka, Daniel Woźniak, Wojciech Kotowski. III miejsce przypadło klasie IVC w składzie: Jakub Kuna, Mikołaj Papiernik, Kamil Kozanecki. Na zakończenie spotkania rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne towarzyszące imprezie.

Konkurs plastyczny „Projektujemy okładkę do jednej z siedmiu części Opowieści z Narnii”:

I miejsce Maja Sławińska IIa, Kacper Jarocki i Kamil Kozanecki IVc , II miejsce Kalina i Amelia Kopczackie VIa ,
III miejsce Igor Rosiński Vc

Prace wyróżnione w konkursie plastycznym na najciekawszy plakat o życiu i twórczości C. S. Lewisa: 
Amelia i Kalina Kopczackie VIa, Maria Rudnicka VIb, Maja Rawicka VIc.

W konkursie plastycznym na projekt okładki ulubionej książki zwycięską pracę wykonała Julia Majchrzycka, uczennica klasy VIb. Konkurs przygotowały panie Dorota Berenc i Marzena Wlazłowicz-Pietras.

 

KOŁO CZYTELNICZE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

We wtorek 9 maja w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek uczniowie z Koła Czytelniczego działającego przy SP4 wzięli udział w przedstawieniu, które odbyło się w Bibliotece Publicznej im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim. Młodzi „aktorzy - piraci” szukali ukrytego w bibliotece skarbu, którym okazały się książki i zachęcali aleksandrowskich przedszkolaków do systematycznego sięgania po ten skarb. Nie zabrakło również zagadek adresowanych do najmłodszych uczestników spotkania, którzy świetnie poradzili sobie z bajkowymi bohaterami. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali z rąk p. Justyny Sobczak - kierownika Filii Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży dyplom za udział w przedstawieniu dla najmłodszych oraz nagrody książkowe. Następnie piraci pożeglowali do macierzystego portu mieszczącego się w szkolnej bibliotece, w którym dla miejscowych przedszkolaków zaprezentowali swoje przedstawienie. Nagrodzeni piraci: Maja Grabarczyk, Antonina Ługowska, Julia Biniaszczyk, Luiza Kubala, Amelia Rucikowska, Daria Węcka i Katarzyna Nowowiejska.

 

Konstytucja 3 Maja

5 maja uczniowie klas V - Zuzanna Papis, Urszula Grzelczyk, Hanna Kostowska, Wiktoria Grzelak, Dawid Cieślak i Mateusz Silber zaprosili klasy IV, V i VI na wyjątkową lekcję powtórzeniową z historii. Na lekcję została zaproszona bardzo ważna osobistość - Konstytucja Majowa, która w przystępny sposób opowiedziała o sobie. Przybliżyła uczniom wydarzenia z 1791 roku, podkreśliła znaczenie dla Polski, Europy i świata tego, co miało miejsce w naszej ojczyźnie 226 lat temu. Na cześć Konstytucji zespół wokalny wykonał trzy utwory. Uroczysty apel aktorzy i wokaliści przygotowali pod kierunkiem p. Marzeny Wlazłowicz -Pietras, p. Jadwigi Joachimiak i p. Honoraty Koralewskiej.

 

Gminny Konkurs Recytatorski z j. angielskiego

W miesiącu kwietniu reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w IV Gminnym Konkursie Recytatorskim z języka angielskiego w MZS w Aleksandrowie Ł. Do konkursu przystąpiło sześć szkół z gminy i okolic.

Miło jest nam obwieścić, iż kolejny raz uczniowie naszej szkoły zajęli miejsca na podium. I tak:

 w kategorii klas czwartych   -  I miejsce zajęła Gabriela Gramera

w kategorii klas piątych  -  I miejsce przypadło Zuzannie Papis

w kategorii klas szóstych  -  I miejsce dla Oliwii Rogowskiej

Opiekunem grupy była p. Joanna Pawłowska.

 

KANGUR- WYNIKI
16 marca odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny -KANGUR. Wzięło w nim udział 19 079 uczniów w sześciu kategoriach. W
tegorocznej edycji konkursu uczniowie naszej szkoły uzyskali następujące wyniki:
 W kategorii Maluch klasy trzecie;
 wyróżnienie /87,25/ - Mateusz Kowalski
 wyróżnienie /78,75/ - Aleksandra Brzozowska
 wyróżnienie /78,75/ - Jacek Szulc
 wyróżnienie /76,25/ - Wojciech Roliński
 wyróżnienie /75,00/ - Izabela Krystek
 wyróżnienie /73,75/ - Paulina Makowska
 W kategorii Beniamin; klasy piąte
 wynik bardzo dobry / 126,25/ - Michał Lichwała  
 wyróżnienie /119/ -  Zuzanna Papis 
 wyróżnienie /98,50/ - Hanna Kostowska
 W kategorii Beniamin; klasy szóste
 wyróżnienie / 124,75/ - Adam Cieślak
 wyróżnienie /115,00/ - Oskar Kornacki
 wyróżnienie /110,75/ - Dominika Bekalarska
  Wszystkim nagrodzonym gratulujemy sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie  szkoły.

 

Gminny konkurs –„ Kochajmy przyrodę”

28 kwietnia  Maciej Dworaczek, Nikola Żaromińska i Kacper Kaczanowski reprezentowali naszą szkołę w konkursie zatytułowanym „Kosmos tak daleko, a jednak tak blisko”. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat kosmosu, lotów kosmicznych i historii poznawania nieba. Dzięki tym dzieciom oraz pomocy Dawida Marańdy, który wykonał prezentację multimedialną i  model statku latającego, wywalczyliśmy drugie miejsce. Dzieci były bardzo zadowolone z wygranej i udziału w konkursie, gdyż dobrze się bawiły i mogły spotkać z przedstawicielami łódzkiego Planetarium.

 

MALI AKTORZY NA DUŻEJ SCENIE – GMINNY PRZEGLĄD TEATRALNY

26 kwietnia odbył się XII gminny przegląd teatralny pod hasłem „Mali aktorzy na dużej scenie”, którego organizatorem było Miejskie Przedszkole nr 2. Grupę reprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego B w wierszu pt. „Kaczka dziwaczka”. Wszystkie dzieci świetnie poradziły sobie z tremą i w sposób perfekcyjny zaprezentowały się na scenie. Gratulujemy !!!

 

„ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

We wtorek 25 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z oddziałów przedszkolnych i klas I-IV. Spośród 31 uczestników do gminnego etapu konkursu organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim zakwalifikowało się pięć osób: Jan Jasiaczyk (IIE), Barbara Cyganek (IIIC), Amelia Olechnowicz (IIID), Julia Jaśkiewicz (IIID) i Maja Krysiak (IIIE).

Szkolny etap konkursu recytatorskiego przygotowały panie Marzena Wlazłowicz-Pietras i Ewa Kania.

 

POTYCZKI DRUGOKLASISTÓW

Jak co roku, pod koniec kwietnia nasza szkoła organizuje Gminny Konkurs "Potyczki drugoklasistów". Zgodnie z tradycją, 24 kwietnia gościliśmy przedstawicieli z pięciu gminnych szkół. Trzyosobowe drużyny  miały do wyboru konkurencje z różnych dziedzin, między innymi rozwiązywały zadania matematyczne,  "bawiły się słowami", rozpoznawały zwierzęta, wypowiadały się nt zdrowego trybu życia, wykorzystały wiedzę muzyczną i informatyczną. Oprócz rywalizacji, uczestnicy mięli okazję utrwalić swoje wiadomości, poprzez wizualizację pytań i odpowiedzi. Różnice w zdobytych punktach były nieznaczne. Tym razem laureatem konkursu została drużyna z S.P. nr 4 w składzie M. Jóźwiak, M.Kocik, A. Lubińska. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, uczestnikom i  opiekunom.

 

Światowy Dzień Ziemi

Co roku, 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. To jedno z największych ekologicznych wydarzeń na świecie, które obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce świętujemy Dzień Ziemi od 1990 roku. Dzień Ziemi to dobra okazja, aby przypomnieć o potrzebie ochrony środowiska naturalnego.

 

Parapetowe ogródki

  W kwietniu realizowany jest w naszej szkole projekt „Zielone ogródki parapetowe”. W każdej klasie pojawiły się hodowle rzeżuchy, cebuli oraz całe bogactwo ziół. Z tymi zielonymi witaminami uczniowie przygotowali zdrowe śniadanie. Działania tego typu podnoszą świadomość zdrowego żywienia.

 

Kwietniowe Pola Nadziei

Już po raz trzeci włączyliśmy w kampanię Pola Nadziei na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu.

W sobotę 8 kwietnia, grupa wolontariuszy z naszej szkoły pod opieką nauczycieli i rodziców, zbierała datki na budowę i bieżące potrzeby hospicjum. Ideą kampanii jest pozyskiwanie funduszy na działalność hospicjów, a także edukacja  i uwrażliwienie społeczeństwa na cierpienia i los osób nieuleczalnie chorych oraz propagowanie idei wolontariatu.  Za każdy wrzucony datek ofiarodawcy otrzymywali pięknego żonkila – symbol nadziei i odrodzenia. Zbiórkę przeprowadzili uczniowie z klas Va, Vc i VIc. Udało nam się zebrać aż 1004,33zł. Bardzo dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję. Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej: http://www.hospicjumzgierz.pl/

 

GMINNY KONKURS WIEDZY KOMUNIKACYJNEJ

7 kwietnia uczniowie klasy II b reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Wiedzy Komunikacyjnej „Jestem bezpieczny na drodze”. Konkurs odbył się  w Szkole Podstawowej im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rąbieniu.

W turnieju uczestniczyły zespoły ze wszystkich  szkół naszego miasta i gminy.

Dzieci rozwiązywały zagadki i krzyżówki związane z ruchem drogowym, odpowiadały na pytania jury. Odbyły się również nagrodzone wielkimi brawami mini- zawody sportowe, w których uczestniczył przedstawiciel każdej drużyny. Okazało się, że dzieci znakomicie poradziły sobie ze wszystkimi konkurencjami.

Po krótkiej przerwie jury ogłosiło wyniki.

Przedstawiciele naszej szkoły- zajęli IV miejsce. Szkołę reprezentowali: Natalia Karnowska, Maria Szymkowska i Jakub Szubert. Gratulujemy!

 

KIERMASZ WIELKANOCNY

6 kwietnia odbył się kiermasz wielkanocny prac wykonanych przez uczniów klas 0-VI. Każdy mógł wybrać sobie i kupić najciekawszą dla siebie ozdobę. Największym powodzeniem cieszyły się jajka wielkanocne wykonane różnymi technikami.

Dziękujemy wykonawcom za ciekawe i oryginalne pomysły. Rodzice dzieci  z klasy III A włączyli się w akcje sprzedaży podczas kiermaszu.

 

"Mały Mistrz Ortografii"

W IX Powiatowym Konkursie Ortograficznym "Mały Mistrz Ortografii", organizowanym przez Zespół Szkół Sportowych w Aleksandrowie Łódzkim, uczniowie klas młodszych z naszej szkoły, zdobyli najlepsze miejsce wśród miejscowych szkół. Ortograficzne rozgrywki składały się z dwóch etapów: indywidualnego dyktanda, dotyczącego zasad pisowni i interpunkcji, gdzie uczniowie pisali teksty w poszczególnych grupach wiekowych oraz drugim etapie czyli zmaganiach zespołowych. Laureaci byli nagradzani na podium medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Mistrz ortografii nie mógł popełnić żadnego błędu ortograficznego. Tytuł MISTRZA ORTOGRAFII i I miejsce zajęła Oliwia Król z klasy II b. W kategorii klas drugich, III miejsce zajęła Natalia Karnowska z klasy II b.

W kategorii klas trzecich, II miejsce Mateusz Kowalski z klasy III d. Po dwukrotnej dogrywce, okolicznościowy puchar za zajęcie I miejsca otrzymała szkoła z Łodzi, nasz zespół zajął II miejsce w rywalizacji drużynowej. W skład naszej drużyny wchodzili: Karnowska Natalia z II b, Amelia Gawęda II f, Kowalski Mateusz III d, Marcel Papis III e.

 

MATEMATYCZNY CZAR PAR

4 kwietnia dwuosobowa drużyna z naszej szkoły - jako jedyna z Aleksandrowa - wzięła udział w XV edycji konkursu MATEMATYCZNY CZAR PAR organizowanego dla klas czwartych przez Szkołę Podstawową nr 71 w Łodzi. Marta Wawrzyniak (klasa IVB) oraz Marta Pietruszewska (klasa IVb) dzielnie rywalizowały ze swoimi rówieśnikami z wielu łódzkich szkół. Do "przejścia" było sześć trudnych konkurencji - sudoku, krzyżówka, łamigłówki rysunkowe, trzy widoki, zagadki liczbowe, niespodzianka. Naszym uczennicom niewielu punktów zabrakło do miejsca na podium. Obie Marty wykazały się dużą umiejętnością logicznego myślenia i współpracy, spostrzegawczością i rozległą wiedzą matematyczną. Na koniec zmagań można było wygrać ciekawe nagrody w grze Bingo.

 

„JAK SIĘ UCZYĆ, ŻEBY SIĘ NAUCZYĆ A NIE NAMĘCZYĆ. RADY DLA UCZNIÓW”

We wtorek 28 marca uczniowie klas IV-VI wzięli udział w spotkaniu poświęconym trudnym, a zarazem arcyważnym zagadnieniom uczenia się. W krótkiej humorystycznej scence pt: „O niesfornym Piotrusiu” niejeden młody człowiek odnalazł lustrzane odbicie własnej „aktywności” szkolnej. Piotruś w końcu zmienił swój stosunek do szkoły. Mamy nadzieję, że metamorfoza Piotrusia przypadła uczniom do serca i u niejednego „ancymonka” dokonała pozytywnych przemyśleń. W drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt: „Jak się uczyć, żeby się nauczyć a nie namęczyć. Rady dla uczniów”. Spotkanie przygotowały p.p Marzena Wlazłowicz-Pietras i Joanna Pawłowska, w role aktorów wcieliły się uczennice z klas V-tych: Zuzanna Papis, Agnieszka Sowińska, Luiza Kubala, Urszula Grzelczyk, Antonina Ługowska, Maja Grabarczyk, Julia Biniaszczyk, Daria Węcka, Katarzyna Nowowiejska oraz Kinga Berenc uczennica klasy VIA.

 

Gminny Konkurs Bezpieczny Przedszkolak

Dnia 23 marca w Przedszkolu nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim odbył się IV Gminny Konkurs Bezpieczny Przedszkolak, naszą placówkę reprezentowała trójka dzieci z oddziału przedszkolnego A: Gaja Kaźmierczak, Piotr Klonowicz i Mikołaj Kędzia. Przedszkolaki zmagały się z zadaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, rozwiązywały zagadki, układały numery alarmowe, a nawet wzywały pomoc.  Nasza drużyna zdobyła pierwsze miejsce, maluchy dostały piękne dyplomy i upominki.  Gratulujemy naszym bezpiecznym przedszkolakom.

 

DZIEŃ WODY

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować. O tym ważnym problemie przypomina uczniom tablica na szkolnym korytarzu.

 

DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

Pierwszy Dzień Wiosny to już tradycyjnie w naszej szkole Dzień Zdrowej Żywności. W tym roku na stołach gościły soki owocowe i warzywne, koktajle mleczne, sałatki i surówki, koreczki oraz kanapki. Wszystkie dzieci mogły degustować przygotowane potrawy, ale także obejrzeć, przygotowane przez członków koła przyrodniczego, prezentacje multimedialne dotyczące piramidy zdrowego żywienia.  Jesteśmy przekonani, że nową porę roku przywitaliśmy zdrowo i  wesoło.  Składamy  podziękowania rodzicom, dziadkom i wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej imprezy.

 

NOWY OMNIBUS GMINY ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

8 marca odbyła się w naszej szkole VI edycja konkursu Omnibus Gminy Aleksandrów Łódzki. W rywalizacjo o miano najlepszego ucznia  wzięło udział 56 osób. Uczestnicy musieli, jak co roku, wykazać się wiedzą  ze wszystkich szkolnych przedmiotów. Uznali, że sprawdzian nie był łatwy, choć  noty końcowe okazały się dosyć wyrównane. Najlepszy wynik uzyskała Barbara Nykiel ze Szkoły Podstawowej nr 1, która otrzymała tablet ufundowany przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 4 oraz puchar przygotowany przez Pana Burmistrza Jacka Lipińskiego.

Pani Poseł Agnieszka Hanajczyk, reprezentowana przez panią Małgorzatę Olbińską podarowała Omnibusowi i dwóm  dziewczynkom: Oliwii   Rogowskiej z S.P. 4 oraz Aleksandrze Pietrzak z S.P .3, które zajęły równorzędne drugie miejsce, nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy tegorocznych zmagań zostali obdarowani dyplomami  i gadżetami przygotowanymi przez Wydział  Promocji Aleksandrowa Łódzkiego.  

Gratulujemy Omnibusowi i wszystkim uczestnikom dziękujemy za wyrównaną rywalizację.

 

PRZEDSTAWIENIA PROFILAKTYCZNE
Dnia 3 marca gościł w naszej szkole zespół teatralny ,,Grupa T" z Torunia, który przedstawił dwa spektakle. Jeden adresowany do uczniów kl. II-III pod tytułem ,,Supełki - nieoczekiwana zamiana miejsc". W zabawny sposób przedstawiona została opowieść o zwierzętach, które odczuwają zarówno ból jak i emocje, mają niepowtarzalną osobowość oraz potrzeby. Duża różnorodność postaci, gra aktorów zapewniła wyśmienite widowisko, śledzone przez młodych odbiorców z wielkim zainteresowaniem. Spektakl ten jeszcze bardziej uwrażliwił dzieci na empatię i szacunek do zwierząt, wyrabiając w nich pozytywną postawę wobec natury oraz potrzebę działania dla innych, czyli wolontariat.
Drugie widowisko adresowane było do uczniów kl. IV-VI pt.,,Wielka ucieczka". To przedstawienie profilaktyczne uświadomiło młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki. Dzięki wartkiej akcji, kunsztu kabaretowego aktorów, gamie oryginalnych bohaterów, uczniowie mieli okazję zobaczyć w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywności, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. Przekonali się, że można świetnie się bawić i aktywnie spędzać czas bez środków psychoaktywnych.

KONKURS "MAM TALENT"

Dnia 3 marca dyrektor szkoły p. J. Mistrzak wręczyła laureatom i uczestnikom dyplomy i upominki. Laureatami zostali: Luiza Kubala - układ taneczno - artystyczny, Zuzanna Papis - wokal Patrycja Tyniec - wokal, Marysia Rudnicka - układ taneczny

Nagrodzeni uczestnicy : Marysia Różycka, Zosia Różycka - układ taneczno - akrobatyczny, Kinga Marczewska - wokal, Urszula Grzelczyk - wokal, Jakub Dylik - kabaret (parodiowanie),  Klaudia Jakubiak - Jaros - układ taneczny, Patrycja Jakubiak - Jaros - wokal, Kacper Krawczyk - wokal, Natalia Adamiak- wokal, Agnieszka Sowińska, Zuzanna Zielińska - duet (wokal)

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za udział, a nagrodzonym uczniom gratulujemy.

 

drzwi otwarte w czwórce

22 lutego zorganizowano w naszej szkole Drzwi Otwarte. Była to okazja do zaprezentowania dokonań  placówki. Uczniowie wykorzystując swoje talenty, zdolności i dużą wiedzę uatrakcyjnili pobyt gości w Czwórce. I tak można było obejrzeć: przedstawienie w wykonaniu koła teatralnego pt. "Co król jada na śniadanie", występ koła tanecznego, wokalnego i koncert flażolecistów.  Na korytarzach i w salach zaprezentowano tematyczne wystawy prac przygotowane przez starszych kolegów. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w zabawach ruchowych, plastycznych, matematycznych, z tablicą interaktywną. Rodzice mogli porozmawiać z pedagogiem szkolnym, logopedą i nauczycielami. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w organizacji.

PRZYSTANEK BIBLIOTEKA

W poniedziałek 13 lutego uczniowie klas IV-VI spotkali się na „Przystanku biblioteka”. Tym razem w bibliotece szkolnej na przerwie obiadowej o godzinie 11.30 można było wysłuchać fragmentów powieści przygodowej Henryka Sienkiewicza pt: „W pustyni i w puszczy”. Książkę przełożoną na 21 języków, opowiadającą o przygodach Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison w Afryce przeczytała pani Anna Skawińska – nauczyciel przyrody.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

W lutym obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach obchodów odbyły się zajęcia tematyczne we wszystkich klasach, akcja informacyjna na terenie szkoły, prelekcja dla klas starszych dotycząca zagrożeń zdrowia związanych z niewłaściwym korzystaniem z monitorów, telefonów komórkowych itp. Odbyły się konkursy pod hasłem Bezpieczny-Niebezpieczny Internet:

- na najlepszy filmik – zwycięzcami są: Oliwier Kalecki z kl. 6b i Maciej Dworaczek z kl. 6a,

- na najlepszą animację - zwyciężyła Zuzanna Papis z kl. 5a, wyróżniające prace wykonały również Kalina i Amelia Kopczackie z kl. 6a,

- na najlepszą grafikę – zwyciężyła Agata Kraska z kl. 6a,

- na najlepszy plakat -  w klasach 1-3 zwyciężyła klasa 3a, w klasach 4-6 zwyciężyła klasa 5a.

Na wyróżnienie zasługują tutaj klasy 2d i 6b.

Wybrane plakaty można podziwiać na wystawie na terenie szkoły.

 

Woda w klasach naszej szkoły

 Z inicjatywy koordynatorów prac, w ramach aplikowania do Sieci Szkół Promujących Zdrowie i za zgodą rodziców od 07 lutego każda klasa może korzystać z wody źródlanej. Baniaki z napojami zostały umieszczone w klasach. Mamy nadzieję, że dzięki tym działaniom nasi uczniowie nabiorą nawyków spożywania wody zamiast niezdrowych napojów gazowanych.

 

ELEKTRONICZNE BRZMIENIE

9 lutego odbył się koncert zespołu Electric Duo. Występ pt. " Violinek i Cellinek- na muzycznej ścieżce" przeznaczony był dla dzieci młodszych. Uczniowie poznali brzmienie instrumentów elektronicznych -wiolonczeli i skrzypiec. Słuchali przebojów muzyki klasycznej, filmowej, dziecięcej, śpiewali i wyklaskiwali rytmy. Była to udana lekcja o muzyce.

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

2 lutego odbył się bal karnawałowy z udziałem dzieci klas I-II i oddziałów przedszkolnych. Uczniowie bawili się przy współczesnych przebojach dyskotekowych i pląsach, prezentując wysoki poziom uzdolnień tanecznych. Wszyscy przebrani w wspaniałe stroje, tworzyli korowody, pary, pociągi, koła. Tradycyjnie można było zatańczyć z biedronką, królewną, czarodziejką, żołnierzem, strażakiem, policjantem. Pojawili się także bohaterowie filmów i gier komputerowych.

https://youtu.be/MYmQVbPhQsw

 

PROGRAMY, PROJEKTY I AKCJE REALIZOWANE W SZKOLE            

I PÓŁROCZE 2016/2017

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

15 stycznia po raz 25 grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w tym finale. Dzieci z klasy IIc zaprezentowały swoje zdolności muzyczne na aleksandrowskiej scenie. Na aukcję wykonały zegar z logo Wielkiej Orkiestry. Rodzice wysoko wylicytowali nasze dzieło. Bardzo dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za wspólną zabawę
i niesienie pomocy tym, którzy tego potrzebują!!!

Poza uczniami klasy drugiej dzielnie wspierali Orkiestrę również starsi uczniowie szkoły, którzy w ramach wolontariatu zbierali pieniądze w naszym mieście. Serdecznie dziękujemy: Gabrysi Górskiej, Filipowi Chudzikowi, Katarzynie Gulak oraz Kindze Berenc.

 

KONCERT W KOŚCIELE PW. ZESŁANIA DUCHA ŚW.

W niedzielę 8 stycznia 2017 r. uczniowie z klasy 2d oraz koła flażoletowego pod opieką p. Iwony Onopy wzięli udział w corocznym koncercie kolęd w Kościele pw. Zesłania Ducha Św. w Aleksandrowie Ł. Zaśpiewali i zagrali na flażoletach dwie kolędy: „Gdy śliczna Panna” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Wśród uczestników koncertu znaleźli się młodzi artyści z MDK, z przedszkoli oraz młodzieżowy zespół parafialny. Spotkanie zakończyli księża śpiewając „Wśród nocnej ciszy”. Zebranym w kościele występy bardzo się podobały, nagrodzili wszystkich występujących gromkimi brawami. Każda grupa wykonawców otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz słodkości.

 

OLIMPIADA MATEMATYCZNA

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i reprezentowanie szkoły.

Wyniki uczniów klas IV - VI w Olimpiadzie Matematycznej.

Michał Lichwała, klasa V - 7 miejsce - dyplom laureata

Zuzanna Papis, klasa V - dyplom uznania

Szymon Włodarczyk, klasa V - dyplom uznania

Dominika Bekalarska, klasa VI - dyplom uznania

Krzysztof Pogoda, klasa VI - dyplom uznania

Marta Wawrzyniak, klasa IV- dyplom uznania

Aleksandra Sadowy, klasa IV - dyplom uznania

Michał Osieja, klasa IV - dyplom uznania

Amelia Dudzińska, klasa IV - dyplom uznania

Marta Pietruszewska, klasa IV - dyplom uznania

Amelia Siemińska, klasa IV - dyplom uznania

Maja Karnowska, klasa IV - dyplom uznania.

Gratulujemy Szkolnym Omnibusom! 

JASEŁKA

20 grudnia wszyscy uczniowie i nauczyciele spotkali się przy wspólnym kolędowaniu.  Dzieci z klasy II a, z pomocą uczennic klas starszych zaprezentowały program słowno- muzyczny, związany z chrześcijańską tradycją obchodów Bożego Narodzenia. Dzieci śpiewały i grały na instrumentach perkusyjnych przy popularnych kolędach i pastorałkach. Ubarwiły przedstawienie scenkami baletowymi przy kolędzie francuskiej "Gloria" z XVI w. i miniaturze Szostkowicza ilustrując "Taniec aniołów i pastuszków". Przepiękna dekoracja, wspaniałe występy i nastrojowa muzyka wprowadziła nas w czar i magię bożonarodzeniowych świąt.

Jasełka przygotowały panie: J. Joachimiak, E. Karaś i M. Więckowska.

 

BIEG MIKOŁAJKOWY

Po raz kolejny uczniowie klas młodszych wzięli udział w Biegu Mikołajkowym,

który został połączony z ubieraniem choinek w „Aleksandrowskiej Alei Bożonarodzeniowej”. 16 grudnia uczniowie klasy II f i III b udali się do Parku Miejskiego na spotkanie z Mikołajem. Po krótkim powitaniu przy muzyce dzieci wyruszyły w pogoń za gościem z dalekiej Północy. Na zmęczonych małych Mikołajów czekała nagroda- ciepła herbata i słodki poczęstunek.

Organizator  imprezy – Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy współpracy Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim jak co roku dostarczył wszystkim dużo atrakcji.

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

Co roku początek grudnia to wyjątkowy czas dla naszej szkoły. Rozpoczyna się okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, ale też obchodzimy święto naszej Czwórki.

W tym roku obchody Święta Szkoły przebiegały pod hasłem „Odkrycia i wynalazki”. Jak co roku spotkaliśmy się na akademii poświęconej Marii Skłodowskiej- Curie. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Jolanta  Mistrzak, która przypomniała uczniom o dokonaniach naszej patronki. Potem obejrzeliśmy poświęconą jej prezentację. Uczniowie klas IV b, IV c, V a i VI a pod kierunkiem p.Jadwigi Księżak przygotowali doświadczenia, które miały pokazać uczniom, że fizyka jest obecna w naszym codziennym życiu. I tak mogliśmy zobaczyć, jak działa najprostszy telefon, dlaczego herbata w termosie nie stygnie i dlaczego długopis zostawia ślad na kartce. Poznaliśmy też przepis na piasek kinetyczny, który można samodzielnie przygotować w domu. Akademię uświetniły też występy chóru pod kierunkiem p. Jadwigi Joachimiak, koła tanecznego przygotowanego przez p. Ewę Kanię i  koła flażoletowego oraz uczniów klasy II d pod kierunkiem p. Iwony Onopy. Organizatorami imprezy były panie- Jadwiga Księżak i Elżbieta Stanielewicz.

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

   W dniach 8 i 9 grudnia tradycyjnie, jak co roku, odbył się w naszej szkole kiermasz bożonarodzeniowy, na którym można było kupić ręcznie robione ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów i rodziców  naszej szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się świeczniki oraz stroiki świąteczne, choinki i bombki wykonane różnymi technikami, a także bałwanki z ryżu oraz pachnące cynamonem i imbirem pierniczki i wiele innych ozdób. Kiermasz upłynął w przedświątecznej, miłej atmosferze i cieszył się dużym powodzeniem. Cały dochód ze sprzedaży został przekazany  na konto Rady Rodziców. Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się  w przygotowanie i organizację kiermaszu.

 

Świąteczna kartka dobroczynna

Przedświąteczna aura i możliwość pomocy potrzebującym, skłoniła Samorząd Uczniowski do włączenia się w, kolejną w tym roku, akcję charytatywną. Tym razem sprzedawaliśmy kartki świąteczne. Dochód został przesłany na konto Stowarzyszenia Sursum corda, które wspiera osoby chore i niepełnosprawne. To niesamowite, ale wszystkie kartki znalazły swoich nowych właścicieli podczas jednej dwudziestominutowej przerwy! Dziękujemy za Waszą pomoc .

 

LEKCJA W KINIE

2 grudnia i 21 listopada uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w multimedialnej lekcji pt." Więc chodź, narysuj mój świat- jak powstają filmy". Podczas lekcji w kinie dzieci dowiedziały się, jak powstawały pierwsze filmy animowane, na czym polega praca animatora i jak ożywić postać z bajki.

Po zajęciach obejrzały opowiadający o prawdziwej przyjaźni i potędze wyobraźni film pt. "Mały książę"

 

„Gdy się ktoś zaczyta,
zawsze się czegoś nauczy,
albo zapomni o tym, co mu dolega,
albo zaśnie – w każdym razie wygra...”

Henryk Sienkiewicz

 

W środę 30 listopada w naszej szkole w ramach obchodów roku Henryka Sienkiewicza uczniowie klas IV-VI wzięli udział w spotkaniu pod hasłem: „W kręgu sienkiewiczowskich bohaterów”. W barwny i dynamiczny świat powieści historycznej wprowadzili gości nauczyciele naszej szkoły, którzy czytali wybrane fragmenty książek. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor – Jolanta Mistrzak, która przeniosła uczniów w czasy największego powstania kozackiego na Ukrainie – Powstania Chmielnickiego, czytając fragment powieści „Ogniem i mieczem” (I część „Trylogii”). W czasy potopu szwedzkiego brawurowo wprowadziła nas pani Jadwiga Misiak podejmując rękoma Andrzeja Kmicica – Babinicza próbę wysadzenia szwedzkiej kolubryny („Potop”). Do „Pana Wołodyjowskiego” (III część „Trylogii”) – broniącego granic Rzeczypospolitej przed najazdem tureckim zachęcał uczniów pan Ireneusz Jurek, który w zaprezentowanym fragmencie wyliczał zasługi „Małego Rycerza”. W okres świetności oręża polskiego - bitwa pod Grunwaldem - wprowadziła nas pani Ewa Kania, która przeczytała fragment powieści „Krzyżacy”. Nie zabrakło również starożytnego Rzymu za panowania cesarza Nerona. Fragment powieści przetłumaczonej na ponad pięćdziesiąt języków pt: „Quo Vadis” przeczytała pani  Magdalena Jarzęcka. Spotkanie urozmaicone zostało fragmentami ekranizacji czytanych książek oraz prezentacją multimedialną przybliżającą życie i twórczość laureata literackiej nagrody Nobla. Uroczystość przygotowały panie Dorota Berenc i Marzena Wlazłowicz-Pietras.

 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym się dzieli z innymi” .
                                                                                              Jan Paweł II

W listopadzie w naszej szkole odbyła się zbiórka maskotek, gier, malowanek oraz przyborów szkolnych. Akcja ta związana była ze Światowym Dniem Pluszowego Misia. Podarowane rzeczy trafiły do dzieci z oddziałów onkologicznych. Patronat nad akcją objęła  Fundacja Mam Marzenie.
Bardzo dziękujemy dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom za włączenie się w akcję charytatywną!
 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W piątek 25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej gościliśmy dzieci z oddziałów przedszkolnych A i B. Na wszystkich miłośników pluszowych misiów czekali ich ulubieni bohaterowie bajek. Nie zabrakło więc Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, czy Misia Uszatka. Mili goście odgadywali zagadki, słuchali wierszy i śpiewali piosenki. Dzieci brały również udział w zabawie „Rysuję Misia”. W narysowaniu Misia z zasłoniętymi oczyma zawodnikom pomagali widzący koledzy – podpowiadacze. Zadanie to wykonane zostało przez dzieci na piątkę z plusem. Na wszystkich uczestników piątkowego spotkania czekały malowanki z ich ulubieńcami. Na kolejne misiowe święto biblioteka szkolna zaprasza najmłodszych już za rok!

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

W dniu 21 listopada młodsi uczniowie naszej szkoły ozdobili drzwi swoich klas oraz świetlicy plakatami pod hasłem „Podajmy sobie ręce”, w salach lekcyjnych i na korytarzu zabrzmiały też słowa piosenki  pod tym samym tytułem. Starsi uczniowie mieli za zadanie wykonanie pracy, która definiowałaby pojęcie „Życzliwość”. Najlepsze prace wywieszone zostały na tablicy umieszczonej na  I piętrze. Pamiętajmy, aby dobre słowo, pomocna dłoń i uśmiech, towarzyszyły  nam wszystkim nie tylko w tym dniu, ale na co dzień.

 

FESTIWAL TWÓRCZOŚCI JULIANA TUWIMA

15 listopada dzieci z OP B wzięły udział w Festiwalu Twórczości Juliana Tuwima, organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim. Dzieci miały okazję zaprezentować się „szerokiej publiczności”. Świetnie  dały sobie radę. W podziękowaniu od organizatorów otrzymały przepiękne upominki.

 

98 rocznica Odzyskania Niepodległości

Podczas obchodów Święta Niepodległości, 9 listopada, uczniowie klas 1-3, ubrani na galowo oraz z przypiętymi kotylionami, spotkali się po raz trzeci na „Śpiewankach patriotycznych”. Pieśni patriotyczne to jeden z elementów składających się na polską kulturę. Znajomość ich ułatwia komunikację pomiędzy Polakami i zacieśnia więzi narodowe. W czasie akademii uczniowie obejrzeli krótką prezentację związaną z 98 rocznicą Odzyskania Niepodległości, wyrecytowali wspólnie wiersz pt. „Kto Ty jesteś –Polak mały” oraz odśpiewali pieśni patriotyczne: „Przybyli ułani”, „Na Nowej Górze”, „Pierwsza Kadrowa”, „Wojenko, Wojenko”, „O Mój Rozmarynie”, „Piechota”, „My Pierwsza Brygada” i „Płynie Wisła, Płynie”. Nie zabrakło również gry na flażolecie. Kolejne takie spotkanie już za rok.

https://youtu.be/F3ujm55sxos

 

KONKURS SKO – POLSKA EUROZŁOTÓWKA

Uczniowie klas 1-6 wzięli udział w konkursie plastycznym SKO. Zadaniem dzieci było wykonanie projektu POLSKIEJ EUROZŁOTÓWKI (banknot lub moneta)

- klasy 1 - 3 na kartonie A4 (farby, kredki, mazaki i inne materiały),

- klasy 4 - 6 na komputerze i wydrukowane (PAINT, GIMP)

Większe zainteresowanie było wśród młodszych dzieci. Prace były bardzo ciekawe. Uczniowie  zostali nagrodzeni podczas apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości oraz Śpiewanek Patriotycznych – 10 listopada 2016 r.

KLASY 1-3

2a- Maja Sławińska,  Nikola Komorek, 2b- Ala Wojtczyk, 2d- Lidia Grzegory,  Martyna Kędzia, Marta Kocik,  Amelka Lubińska,  Marysia Momola,  Julia Szewczyk,  Artur Turoboś,  Kacper Włodarczyk, 3a- Zosia Brewińska, 3b- Przemek Tkacz

3c- Grześ  Janik, Iza Krystek, Julia Kudra

KLASY 4-6

Amelka Kopczacka 6a, Kalina Kopczacka 6a, Zosia Kopycka 4a

 

„TYDZIEŃ WIERSZY NASZEGO DZIECIŃSTWA”

24 – 28 X

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym w ostatnim tygodniu października biblioteka szkolna zapraszała uczniów naszej szkoły na „Tydzień wierszy naszego dzieciństwa”, który uroczyście rozpoczęły klasy I-III dekorując swoje drzwi motywami ze znanych wierszy J. Brzechwy, czy J. Tuwima.

Od poniedziałku do czwartku uczniowie klas I-III brali udział w mini quizach ze znajomości wierszy. W bibliotece szkolnej na długich przerwach obiadowych młodzi czytelnicy rozwiązywali więc rebusy, krzyżówki, udzielali odpowiedzi na pytania.

W trakcie przedstawienia dla pierwszoklasistów rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne na projekt okładki do ulubionego wiersza z dzieciństwa dla klas I-II i konkurs pt: „Pudełko z wierszem” dla klas III. Nagrodzone prace można było podziwiać na I piętrze.

W środę uczennice klas VI-tych (Maja Kaczanowska, Natalia Adamiak, Julita Jaskulska, Maria Rudnicka, Julia Majchrzycka, Maja Rawicka, Iga Babiasz i Oliwia Rogowska) wzięły udział w akcji „Starsi – Młodszym”, która polegała na czytaniu w trakcie lekcji w klasach 0 - III wierszy W. Chotomskiej, L. J. Kerna i J. Papuzińskiej.

Biblioteka szkolna nie zapomniała również o nieco starszych czytelnikach. W piątek uczniowie klas IV-VI mogli wziąć udział w Szkolnym Detektywie. Uczniowie bez problemu wskazywali nie tylko tytuły wierszy ale również potrafili z pamięci odtworzyć brakujące ich fragmenty. Na zakończenie tego tygodnia biblioteka zaprosiła swoich czytelników na „Przystanek Biblioteka”. W trakcie przerwy obiadowej „starszacy” przypominając sobie czasy „leżakowania” w przedszkolu słuchali „Wierszyków domowych” Michała Rusinka. Do obchodów październikowego święta włączyli się młodzi członkowie koła „Mały czytelnik”, którzy pod kierunkiem opiekuna koła p. Doroty Kocik przygotowali plakat pt: „Czy znasz wiersze Jana Brzechwy?

Lista nagrodzonych w konkursie plastycznym na projekt okładki do ulubionego wiersza z dzieciństwa:

I miejsce

Amelia Lubińska IID
Malwina Silber IID
Marta Kocik IID
Jan Kuźmiński IB
Maja Sławińska II
A

II miejsce

Małgorzata Jóźwiak IID
Zuzanna Sowińska IB
Lena Leszczyńska IA
Amelia Skowrońska IIC

Lista nagrodzonych w konkursie plastycznym pt: „Pudełko z wierszem”:

I miejsce

Wojciech Weremiuk IIIC
Aleksandra Brzozowska IIID
Julia Jaśkiewicz IIID
Roksana Wieczorek IIID
Inga Wiśniewska IIIA
Barbara Cyganek IIIC
Jan Kowalczyk IIID
Nadia Ochal IIIA
Daniel Gliński III
A

 

PIRACI NA KSIĄŻKOLANDII

We wtorek 25 października do biblioteki szkolnej przypłynęły piratki, które dla świeżo upieczonych uczniów naszej szkoły, czyli pierwszaków przygotowały przedstawienie pt: „Piraci na Książkolandii”. W trakcie przedstawienia dzieci razem z załogą pirackiego statku poszukiwały pozostawionego na Książkolandii skarbu, poznając przy tym mieszkańców wyspy ukrytych w zagadkach. Okazało się więc, że tą tajemniczą wyspą jest biblioteka, a cennymi skarbami znalezionymi na niej są książki, prawdziwy skarb każdego człowieka. U brzegów wyspy na dzieci czekał władca Morza Wiedzy – Neptun, który uroczyście trójzębem dokonał pasowania uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. W przedstawieniu przygotowanym pod kierunkiem bibliotekarza wzięły udział uczennice z koła czytelniczego w składzie: Julia Biniaszczyk, Maja Grabarczyk, Urszula Grzelczyk, Luiza Kubala, Antonina Ługowska, Amelia Rucikowska, Julianna Wieczorek, Daria Węcka i Alicja Włodarek. Dekorację pomagali przygotować Katarzyna
i Szymon Nowowiejscy.

 

EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA

16 października obchodzimy EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA. Jak co roku uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji WOŚP bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. 17 października 250 uczniów klas II - VI w w czasie od 12.00 do 12.30 na czterech fantomach, rytm muzyki BeGess, wykonywało masaż serca. Akcja była świetną zabawą, a jednocześnie przypomnieniem zasad udzielania pierwszej pomocy. 

Bicie rekordu zorganizowała koordynator wychowania komunikacyjnego

 w szkole - Urszula Kluszczyńska.

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 14 października odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Tego dnia uczniowie klasy I a i I b w obecności rodziców, wychowawców, innych nauczycieli oraz przedstawicieli klas starszych złożyli ślubowanie. Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak wielkim ołówkiem pasowała każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie. . Rodzice pierwszoklasistów także złożyli przyrzeczenie, w którym  zobowiązali się do pomocy swoim pociechom. Z rąk wychowawców dzieci otrzymały dyplomy i legitymacje szkolne. Po części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek – przepyszny tort.

 

SZKOLNY DZIEŃ UŚMIECHU

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, 12 października, obchodziliśmy w Czwórce "Dzień Uśmiechu". Stał się on okazją do zaprezentowania kolegom

 i koleżankom swoich ulubionych żartów. Każda klasa ozdobiła drzwi swojej pracowni w zabawne ilustracje, obrazki i dowcipy. Ponadto, podczas długiej przerwy uczniowie mogli zapisać najzabawniejsze teksty i dowcipy na specjalnie przygotowanym plakacie, który przez kilka kolejnych dni był ozdobą szkolnego korytarza. Mamy nadzieję, że hasło "Śmiech to zdrowie", będzie przyświecało nam w codziennym życiu.

STYPENDIUM DLA NASZYCH ABSOLWENTEK

Miło nam poinformować, że dwie absolwentki naszej Szkoły Basia Bończak i Gabrysia Górska otrzymały Stypendium Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego za wybitne osiągnięcia w zakresie nauki i kultury.

Wniosek o przyznanie tego stypendium złożyły wychowawczynie pp. Magdalena Jarzęcka i Jadwiga Księżak oraz dyrektor szkoły p. Jolanta Mistrzak. Warunkiem przyznania była wysoka średnia ocen, osiągnięcia w konkursach na szczeblu co najmniej wojewódzkim, dodatkowe zainteresowania, aktywne uczestnictwo w życiu klasy i szkoły, wolontariat. Obie dziewczynki wykazały się ponadprzeciętnymi zdolnościami i umiejętnościami.

Uroczyste przyznanie nastąpiło w dniu 14.10.2016 r. w MDK-u na Gminnych Obchodach Dnia Edukacji Narodowej.

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Na apelu 13 października  został rozstrzygnięty wakacyjny konkurs fotograficzny: "Na nietypową nazwę miejscowości”, który ogłosiła Pani Dyrektor w czerwcu na zakończenie roku szkolnego 2015-2016r.
W konkursie wzięły udział dzieci z klas:
II f – Stanisław Chudzik,
III a – Iga Wiśniewska i Szymon Becht
III b – Arletta Michalak, Amelka Ciborowska, Piotr Urbańczyk , Martyna Owczarek, Przemysław Tkacz oraz Iga Błaszczyk,
III c - Iza Krystek, Lena Garlińska
III e – Justyna Jasiaczyk i Maja Krysiak
V c - Jakub Dylik
Zdjęcia konkursowe były wyeksponowane na tablicach szkolnej kroniki fotograficznej.

Wszystkie prace zostały nagrodzone! Gratulujemy!

 

ZAPRZYSIĘŻENIE SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 13 października odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowego Samorządu Szkolnego.  Nowo wybrana przewodnicząca, Kinga Berenc – uczennica kl. VIc, w obecności Pani Dyrektor oraz wszystkich uczniów, zobowiązała się godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię oraz bronić praw i interesów uczniów. Społeczność uczniowska obejrzała krótki film przypominający o Prawach i Obowiązkach Ucznia. W krótkim przedstawieniu uczniowie kl. 4a zaprezentowali prawa młodego obywatela i ważny dokument jaki stanowi Konwencja Praw Dziecka. Uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć naszego państwa

w dziedzinie ochrony praw dziecka. W swoim wystąpieniu uczniowie zwrócili szczególną uwagę na przestrzeganie i respektowanie praw przez wszystkich.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie kl. IVc wystąpili z krótkim programem artystycznym „Szkoła na wesoło”. Młodzi aktorzy wprowadzili wszystkich w miły nastrój. Złożyli również życzenia Pani Dyrektor, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom Szkoły. Apel prowadziły: Dominika Bekalarska i Maria Rudnicka – uczennice kl. VIb. Uroczystość przygotowały panie: M.Jarzęcka, M.Baczyńska, J.Misiak.

 

DZIEŃ GRUSZKI

6 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Gruszki. Wszyscy uczniowie obejrzeli prezentacje dotyczące tych pysznych owoców. Poznali właściwości gruszek oraz dowiedzieli się, jaki mają wpływ na nasze zdrowie. Prezentacje i plansze z informacjami o tym owocu przygotowali uczniowie uczęszczający na zajęcia koła ekologiczno – przyrodniczego. Tego dnia każdy uczeń spróbował jak smakują te owoce. Ponadto uczniowie klas I – III na drugie śniadanie zjedli gruszki dostarczone  w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”.  Akcja ta miała na celu przybliżenie dzieciom  zagadnień związanych ze zdrowym żywieniem i kształtowanie u nich zdrowych nawyków żywieniowych.

 

Międzynarodowy Dzień Muzyk

3 października obchodziliśmy po raz czwarty Międzynarodowy Dzień Muzyki. Do naszej szkoły przyjechali uczniowie z zaprzyjaźnionych placówek województwa łódzkiego

 oraz dzieci z Myślakowic i ze Starej Wsi,  z województwa mazowieckiego. Gościliśmy:

v  Zespół „Mateuski” prowadzony przez p. Jana Czerskiego

v  Niepubliczne Przedszkole "Papierowy Wiatraczek" pod opieką Grażyny Karasińskiej – Kraszkiewicz

v  Szkoła Podstawowa nr 23 w Łodzi pod opieką Magdaleny Brodowskiej

v  Szkoła Podstawowa nr 29 w Łodzi pod opieką Doroty Sosnowskiej

v  Szkoła Podstawowa nr 35 w Łodzi pod opieką Agnieszki Stępień

v  Szkoła Podstawowa nr 182 w Łodzi pod opieką Wioletty Łakomiak i Agnieszki Burdzińskiej

W spotkaniu wzięło udział ok. 300 uczniów grających na flażoletach. Pani dyrektor Jolanta Mistrzak przybliżyła zebranym na hali dzieciom postać Yehudi Menuhina, który zainicjował obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki na całym świecie od 1975 r. i przypomniała jak ważna jest muzyka w życiu każdego dziecka.

Koncert poprowadzili uczniowie klasy Vb: Ula Grzelczyk i Dawid Cieślak.

Wspólnie zagraliśmy na flażoletach sześć utworów: „Marysia ma małego baranka", „Jesienny deszcz", „Jabłka", „Jamniczek", „Sarna" i „U zegarmistrza gra muzyka”.

Muzyczne spotkanie uatrakcyjniły występy uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych gości. Obejrzeliśmy występy taneczne zespołu "Iskierki" oraz zespołu tanecznego klas IV. Wysłuchaliśmy solowego występu Oliwii Lisowkiej oraz Szymona Nowowiejskiego uczniów  kl. III e. Zatańczyła dla nas uczennica klasy III e – Oliwia Kapcewicz. Dziewczęta z  klasy VI - Agata Kraska, Kinga Berenc, Kasia Gulak oraz Dominika Bekalarska zagrały dla nas na gitarach utwór „Krajka”.

 Po krótkiej przerwie na herbatę miała miejsce prezentacja kolejnych grup. Nasi goście pięknie zagrali na flażoletach przygotowane utwory, zaśpiewali piosenki z repertuaru opoczyńskiego oraz zaproponowali wspólne zabawy muzyczno-ruchowe. Na koniec naszego spotkania wykonaliśmy wspólnie taniec „Le Bastringo”.

Wszyscy uczestnicy Międzynarodowego Dnia Muzyki poczęstowali się słodkim owocem- gruszką. Przy pięknej dekoracji goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Pięknie dziękujemy za udział wszystkim uczniom i nauczycielom biorącym udział w tej wielkiej, muzycznej i kolorowej  imprezie.

 

wybory do Samorządu Uczniowskiego

30 września  przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z klas IV-VI.

W Komisji Wyborczej zasiedli uczniowie klas czwartych, którzy sprawnie rozdawali karty do głosowania oraz czuwali nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu zliczyli głosy.
Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Kinga Berenc z klasy VIa (uzyskała 99 głosów), a zastępcą Dominika Bekalarska z klasy VIb (uzyskała 45 głosów). Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów były opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Monika Baczyńska oraz p. Magdalena Jarzęcka.

 

Sprzątanie Świata

    Dnia 16 września  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w corocznej akcji Sprzątanie Świata.  Porządkowali teren Torfowiska Rąbień wzdłuż ulicy Torfowej. Zebrali sporo  papierów, folii, szklanych butelek. Oczywiści jak zwykle można było także znaleźć porzucone opony.  Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem w prace porządkowe, co na pewno przełoży się na kształtowanie prawidłowych nawyków ekologicznych.

 

WITAJ SZKOŁO

1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017.

Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej przyszedł czas na kolejne spotkanie. Wypoczęci, opaleni, z uśmiechami na twarzach i pełni zapału do pracy wróciliśmy do murów naszej szkoły. Wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak oraz zastępca Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego Leszek Filipiak życząc  uczniom sukcesów w  nauce. Szczególnie ciepłe słowa zostały skierowane do najmłodszych uczniów, którzy w tym roku rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę w szkole podstawowej. Montaż słowno- muzyczny przygotowali uczniowie klas trzecich pod opieką pań: Renaty Papis, Małgorzaty Śmichury i Sylwii Chyła- Brzeskiej.

Całej społeczności szkolnej życzymy wytrwałości w pracy i samych sukcesów!!!

 

WYDARZENIA Z ROKU 2015/2016

23 i 24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.

W czwartek do grona absolwentów naszej szkoły dołączyli uczniowie klas VI, a w piątek promocję do klas wyższych otrzymali uczniowie klas I-V.

Na hali w obecności władz miasta, rodziców i nauczycieli nagrody dla najlepszych wręczała pani dyrektor Jolanta Mistrzak. Uroczystości uatrakcyjniły występy i popisy aktorko- taneczno- wokalne naszych uczniów.

Gratulujemy wszystkim i  życzymy udanych wakacji.

 

STOP AGRESJI!!!

W czwartek 16 czerwca w ramach szkolnego programu profilaktyki, w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt: „Stop agresji!!!” adresowane do klas IV-V. W krótkich scenkach zaprezentowanych przez uczniów z klasy VC (Maksymiliana Galbfacha, Oskara Kornackiego, Oliwiera Janowskiego, Krzysztofa Hanke) i uczennice z klasy VIC (Gabrielę Górską, Klaudię Włodarek), przedstawione zostały zachowania agresywne w środowisku rodzinnym i szkolnym. Uczniowie z uwagą śledzili poczynania głównego bohatera Michała, który w finałowej scenie opamiętał się i zmienił swój stosunek do młodszych kolegów, nie wyrządzając im więcej krzywdy. Organizatorami tego przedsięwzięcia były: p. Marlena Dziuba (pedagog szkolny), p. Marzena Wlazłowicz-Pietras (bibliotekarz) i p. Joanna Pawłowska (nauczyciel języka angielskiego). Mamy nadzieję, że za przykładem naszego Michała pójdą inni,

którzy tak jak on w porę zmienią swój stosunek do rówieśników i staną się przysłowiowymi „aniołkami”.

 

KONCERT MUZYCZNY KLASY II- III

 

Na ostatnim koncercie muzycznym w roku szkolnym 2015/2016 zaprezentowała się grupa wykonująca piosenki turystyczne i objazdowe. W ich rytmie przy dźwiękach gitary i harmonijki ustnej  oraz instrumentów perkusyjnych uczniowie maszerowali z plecakami. Z piosenką na ustach zwiedzali różne strony Polski, tańczyli i poznawali różne refreny. Gościem specjalnym był 10- letni Adaś , który wystąpił przed dziećmi solo - śpiewając i grając na gitarze. Uczniowie oklaskiwali go gorąco. Koncert pod tytułem ,,Wakacyjne refreny'' ukazał urok wspólnego muzykowania i zachęcał do śpiewania podczas wakacji.

 

PRZYŁAPANI NA CZYTANIU

 

W ramach programu rozwoju czytelnictwa w naszej szkole klasy młodsze podejmowały w tym roku szkolnym różne działania. Jednym z nich było domowe czytanie. Od lutego b.r. dzieci z klas pierwszych wspólnie z rodzicami czytały raz w miesiącu dodatkową lekturę. Efektem tego były opracowane do nich karty z "metryczką" książki oraz ilustracją, które stworzyły Albumy Domowego Czytania. Uczniowie klas drugich i trzecich prowadziły dzienniczki lektur. Jedna z klas trzecich (III b) napisała i wydała własną książkę, a także przygotowała przedstawienie zachęcające do czytania. W tę działalność zaangażowani byli rodzice, którzy z pierwszakami czytali książki w domu, a także przychodzili do szkoły na wspólne czytanie w klasie, jak to miało miejsce w przypadku klasy III c. Kroniką domowego czytania jest wystawa "Przyłapani na czytaniu"  dokumentująca działalność dzieci i rodziców. Można mieć nadzieję, że to wszystko przyczyniło się do wzrostu poziomu czytelnictwa w naszej szkole i będzie kontynuowane w następnym roku szkolnym.

Koordynator działań- Anna Papka

 

„PRZYSTANEK BIBLIOTEKA VI 2016”

W piątek 10 czerwca uczniowie klas IV-VI spotkali się na ostatnim w tym roku szkolnym „Przystanku biblioteka”. Tym razem w bibliotece szkolnej na przerwie obiadowej można było wysłuchać fragmentów książki Zbigniewa Nienackiego pt: „Pan Samochodzik i templariusze”.

Książkę  o przygodach historyka sztuki - detektywa noszącego to przezwisko przeczytała pani Marzena Wlazłowicz-Pietras– bibliotekarz szkolny. Na kolejne przygody Pana Samochodzika zapraszamy do biblioteki szkolnej!

 

MEDAL DLA PRZEDSZKOLAKÓW

We wtorek, 07 czerwca dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział  w "Olimpiadzie przedszkolaka".  Maluchy zdobyły drugie miejsce, do szkoły wróciły z medalami na szyi i uśmiechami na buzi.

 

ROK 2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA

 

W związku z rokiem Henryka Sienkiewicza w naszej szkole odbyły się dwa konkursy adresowane do klas V-tych: czytelniczy pt: „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” oraz „Konkurs Pięknego Czytania Dzieł Sienkiewicza”.

W konkursie czytelniczym wzięło udział 14 uczniów. I miejsce zajęła Maria Kaczmarek (klasa VC), II miejsce przypadło Ignacemu Weremiuk (klasa VA), III miejsce zajęła Justyna Stobiecka (klasa VC). Mistrzem Czytania Dzieł Henryka Sienkiewicza została Zuzanna Rogowska (klasa VC).

Na sali gimnastycznej uczniowie klas IV-V mieli okazję wysłuchać fragmentów powieści historycznej pisanej „ku pokrzepieniu serc”: „Ogniem i mieczem”, „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego”, czy powieści dla młodzieży „W pustyni i w puszczy”. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna pt: „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”. Na zakończenie uroczystości przygotowanej przez panie Izabelę Kraskę, Marzenę Wlazłowicz-Pietras i Dorotę Berenc wręczone zostały nagrody za plakat pt: „Książki moich marzeń”. I miejsce zajęli uczniowie z klasy VB: Dominika Bekalarska, Julia Majchrzycka i Adam Cieślak. II miejsce trafiło do klasy VIC: Gabrieli Górskiej i Oliwii Tomporowskiej. III miejsce przypadło Martynie Wyderka, uczennicy klasy VIA. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

JAK NIE UTONĄĆ W ŚMIECIACH?

 Uczniowie, którzy uczęszczają na lekcje etyki i uczniowie klasy IV c wzięli udział w międzyprzedmiotowym (przyroda, język polski, etyka) projekcie ekologicznym. Po zapoznaniu się z zadaniami dla poszczególnych grup pojechaliśmy na wycieczkę do Łódzkiej Sortowni Odpadów i poznaliśmy jej pracę. Następnie uczniowie samodzielnie pracowali nad realizacją przydzielonych zadań:

-  sporządzenie spisu tego, co znajduje się w domowym koszu na odpady przez jeden dzień,

- ukazanie najbliższego środowiska ,,ze śmieciami w tle”,

- wyjaśnienie, jak działa sortownia odpadów,

- przedstawienie pozytywnych i negatywnych skutków działania sortowni,

- przygotowanie objaśnień ekoznaków na różnych opakowaniach, wyjaśnienie zasady 3xR,

- wykonanie plakatu zachęcającego do segregacji odpadów.

 Wyniki pracy wszystkich grup zostały w bardzo ciekawy sposób przedstawione w formie plakatów i prezentacji multimedialnych podczas apelu dla klas IV. Wystąpieniom uczniów towarzyszyła wystawa surowców odzyskanych podczas recyklingu, przygotowana dzięki materiałom otrzymanym z Łódzkiej Sortowni Odpadów.

Projekt poszerzył wiedzę uczniów dotyczącą rodzajów odpadów, ich wpływu na środowisko, sposobów segregacji i przetwarzania odpadów, a także proekologicznych zachowań na co dzień. Pokazał też, że uczniowie klasy czwartej (oraz jeden uczeń klasy piątej i jeden szóstej) potrafią efektywnie pracować w grupie, wyszukiwać potrzebne informacje, a także w atrakcyjnej formie przedstawić wyniki swoich działań.

 

Piknik „Wesoła Szkoła”

 

Piknik „Wesoła Szkoła” już za nami. Dopisała pogoda i odwiedzający. Wspólnie stworzyliśmy, kolejny raz, imprezę, która pokazała, że możemy – dzieci, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły – zrobić coś razem. Przedstawienie swoich umiejętności w popisach artystycznych, zawodach sportowych, przygotowaniu prac plastycznych na aukcje, pokazaniu, że warto działać wspólnie

w harcerstwie, włączyło do pracy sporą grupę naszych uczniów. Niezbędna okazała się również ich pomoc przy ustawianiu stolików, krzesełek, tablic. Sądzimy, że niebagatelny wpływ mieli także na zaangażowanie się rodziców w przygotowanie tego święta. Wszystkim rodzicom, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie pikniku serdecznie dziękujemy, m.in.: mamom i babciom, które upiekły pyszne ciasta, sponsorom, dzięki którym mogliśmy urozmaicić ofertę atrakcji, rodzicom, którzy w letnich promieniach słońca pracowali przy stanowiskach, ustawiającym i składającym namioty, parasole, krzesełka, ławki i tym, którzy użyczyli nam sprzętu niezbędnego do organizacji pikniku. Dziękujemy również nauczycielom i pracownikom szkoły za koordynację działań, czas poświęcony przed i w trakcie pikniku, pomysły i sugestie zawsze pomocne w lepszej organizacji pracy.

Głęboko wierzymy w to, że piknik stał się okazją do promowania rodzinnego spędzania czasu i pokazał dobrą współpracę całej społeczności szkolnej.

Jolanta Mistrzak
Bożena Andrzejewska
Dorota Szymczak

www.youtube.com/watch?v=oHXVGenW1PM

 

ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE NA FESTIWALU PIOSENKI I TAŃCA DZIECIĘCEGO

7 czerwca dzieci z Oddziałów Przedszkolnych brały udział w IX Festiwalu Piosenki i Tańca Dziecięcego „ Wesołe Nutki 2016”  zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim. Impreza odbywała się w Młodzieżowym Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. Dzieci w pięknych strojach motyli zachwyciły widownię i jury swoimi umiejętnościami i talentami. Taniec tak urzekł organizatorów, że stanęliśmy na podium, zajmując I miejsce. Radość z występów i prezentów była wielka, każdy poczuł się doceniony. Gratulujemy !!!

SZKOLNY KONKURS DLA KLAS IV

 „ZNAM SWOJE PRAWA I CZUJĘ SIĘ BEZPIECZNIE”

 

 W dniu 3 czerwca  odbył się szkolny konkurs dla klas IV „Znam swoje prawa i czuję się bezpiecznie”. Celem konkursu było: upowszechnienie wśród uczniów znajomości konwencji praw dziecka, zapoznanie uczniów z prawami  i obowiązkami przysługującymi wszystkim dzieciom, upowszechnienie wśród uczniów przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, udzielania pomocy. w konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas IV . Organizacją konkursu zajęły się panie Jadwiga Misiak i Agnieszka Krajewska-Daszkiewicz.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce: Agnieszka Sowińska (IVa) , II miejsce: Weronika Wdowiak (IVa)

III miejsce: Urszula Grzelczyk (IVb) i Oliwia Nowak (IVa)

 

MYJĘ ZĘBY, BO  ...

 

W maju klasy pierwsze uczestniczyły w programie edukacji stomatologicznej

 pt. " Niesamowity świat higieny jamy ustnej". Uczniowie na zajęciach przygotowanych przez wychowawców,  uczyli się prawidłowych nawyków mycia i dbania o zęby. Na zebraniach rodzice otrzymali broszury dotyczące tego projektu. Organizatorem akcji była firma P&G, która zasponsorowała materiały dydaktyczne oraz środki higieniczne dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

 

TURNIEJ WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

31 maja w naszej szkole odbyła się XIX edycja Turnieju Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki. Pięć szkół wzięło udział w konkursie.

Było przygotowanych 8 konkurencji. Uczniowie mieli przedstawić reklamę zachęcającą do zamieszkania w naszym mieście. Kolejnymi zdaniami była: krzyżówka, karty pracy, wycieczka do Rezerwatu Przyrody Torfowisko-Rąbień i inne.

Jury oceniało prace. Po krótkiej przerwie ogłoszono wyniki.

I miejsce- SP nr 4 w składzie: Kinga Berenc z klasy Va,  Aleksandra Chrzanowska z klasy Vc , Adam Cieślak z klasy Vb,

II miejsce –SP w Rudzie Bugaj, III miejsce – MZS im J.Pawła II ,

IV miejsce -  SP w Rąbieniu, V miejsce – SP w Bełdowie

Reklamę telewizyjną do konkursu zachęcającą do zamieszkania w naszym mieście przygotowały: Barbara Bończak, Gabriela Górska, Anna Krystek i Oliwia Tomporowska.

Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem pani Agnieszki Krajewskiej – Daszkiewicz.

Burmistrz Pan Jacek Lipiński wraz z Panią Dyrektor Jolantą Mistrzak wręczył puchary, dyplomy i nagrody. Po konkursie na uczestników czekał słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy wszystkim opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu. Zapraszamy  za rok na XX edycję Turnieju.

 

Do szkoły rowerem!

 

Zachęcamy wszystkich rodziców i uczniów, aby ( jeśli to możliwe) przesiedli się

 z samochodów na rowery.

 • Rower, w przeciwieństwie do samochodu nie hałasuje, nie zanieczyszcza środowiska - należy do jednego z najbardziej ekologicznych środków transportu.

 •  Wybierając rower masz zapewnione "2 w 1" - środek transportu i codzienną porcję gimnastyki.

 •  Jazda rowerem odpręża, wprawia w dobry nastrój i nastraja pozytywnie do otoczenia.

Szkolni koordynatorzy Zielonej Flagi

GMINNY KONKURS PLASTYCZNY

"JA I MÓJ PRZYJACIEL ZWIERZAK"

 

W niedzielę 22 maja podczas Pikniku - "Aleksandrowski Przyjaciel Zwierząt" odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w II. edycji gminnego konkursu plastycznego pt. „Ja i mój przyjaciel zwierzak”. Na scenie w Parku Miejskim uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i gratulacje z rąk pani Poseł Agnieszki Hanajczyk oraz Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego pana Jacka Lipińskiego.

Mali artyści wykazali się ogromną pomysłowością, zaangażowaniem i plastycznym talentem w uchwyceniu piękna swoich małych pupili. Jury miało nie lada problem w wybraniu najlepszych prac, ale po burzliwych dyskusjach przyznano 8 nagród głównych oraz 5 wyróżnień.

Nagrody dla dzieci ufundowali Burmistrz naszego miasta oraz właścicielka figloraju „Alexland”, pani Aneta Celińska.

Laureatami zostali: Marcel Sierny, kl.IIa z SP w Rudzie Bugaj, Anna Grabowska, kl. IIb z SP w Rudzie Bugaj, Karolina Elijasik, kl. IIa z SP nr 1, Magdalena Gołębowska,

kl. IIIb z SP nr 1, Julia Kaczmarek, kl. IIIa z SP nr 1, Gabriela Michalak, kl.III z SP w Bełdowie, Sebastian Nowak, kl. IIIb w Rąbieniu, Szymon Becht, kl. IIa z SP nr 4.

Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Jóźwiak, kl.Id z SP nr 4, Jakub Nowak, kl. Ie z SP nr 4, Jakub Białas, kl.Id z SP w Rąbieniu, Anna Michaś, kl.II z SP W Bełdowie, Nadia Ścigaczewska, kl.IIIc z SP nr 1.

 

Zespół flażoletowy na festynie w parafii Zesłania Ducha Św.

 

15 maja  Parafia Zesłania Ducha Św. w Aleksandrowie Łódzkim obchodziła srebrny jubileusz, czyli 25-lecie istnienia. Z tej oto okazji zespół flażoletowy został zaproszony na występ i pokazanie swoich możliwości. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się grając na flażoletach kościelne i klasyczne utwory. Zagraliśmy: Jak paciorki różańca, Z dawna Polski tyś królowo, Przyszła wiosna do niedźwiedzia oraz Eliza Jane. Do wspólnego śpiewu zaproszeni byli również widzowie. Dzieci za przepiękny występ otrzymały gromkie brawa, a od organizatorów drobne upominki.

https://youtu.be/xW3l-pe9MzI

SZKOLNY KONKURS DLA KLAS IV-VI

„OBYCIE UMILA ŻYCIE”

 

 W dniu 13 maja odbył się szkolny konkurs „Obycie umila życie”,  promujący zasady kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach. Konkurs przygotowały panie Jadwiga Misiak i Agnieszka Krajewska-Daszkiewicz. 26 uczniów z klas IV-VI pisało test sprawdzający wiedzę z zasad savoir-vivre. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce: Agnieszka Sowińska (IVa) i Dominika Bekalarska (kl.Vb), II miejsce: Aleksandra Chrzanowska (Vc), III miejsce: Ignacy Weremiuk (Va)

IV  KONKURS HISTORYCZNY

 DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU ZGIERSKIEGO

 

Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w konkursie historycznym o zasięgu powiatowym, którego organizatorem jest pani Iwona Drzeń – doradca metodyczny z zakresu historii. Konkurs odbył się w Gimnazjum nr 3 w Zgierzu.

W dniu 9 maja cztery uczennice klas VI  pisały indywidualny test z zakresu historii z lat 1700-1815.  Uczennice z klas VI przygotowywały się do konkursu pod  kierunkiem pani Agnieszki Krajewskiej –Daszkiewicz. Wszyscy bardzo cieszymy się z osiągniętego sukcesu:

I miejsce – Gabriela Górska z klasy VI c, III miejsce – Anna Szymczak

z klasy VI b, IX miejsce – Barbara Bończak z klasy VI a

 

SZLAKIEM BAŚNI

W poniedziałek 9 maja w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 
w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt: „Szlakiem baśni”, które miało na celu rozpowszechnianie książek wśród młodych czytelników oraz wspieranie czytelnictwa.
W przedstawieniu adresowanym do oddziałów przedszkolnych i klas I-III, wzięli udział uczniowie
z klasy IIIB i IVB pod kierunkiem p.p. Anny Badury i Marzeny Wlazłowicz-Pietras. Nie zabrakło więc Czarownicy, Rycerza, Królewny, Wróżki, Czerwonego Kapturka, czy Krasnoludków. Narzekające na swój smutny los, nieczytane przez dzieci książkowe postacie postanowiły sprawdzić stan wiedzy bajkowej młodej widowni, która doskonale poradziła sobie z zagadkami. Na zakończenie spotkania ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego i czytelniczego przeprowadzonego w ramach tygodnia Andersena.

We wtorek 10 maja młodzi aktorzy wystąpili w Bibliotece Miejskiej dla Dzieci
i Młodzieży na Placu Tadeusza Kościuszki. Tym razem przedstawienie wystawione zostało dla dzieci z aleksandrowskich przedszkoli. Przedszkolaki bez trudu odpowiedziały na wszystkie zagadki Czerwonego Kapturka. Bohaterowie książek nie mają się więc o co martwić, dzieci znają ich przygody. Miejmy nadzieję, że książki na zawsze zagoszczą w życiu przedszkolaków, pobudzając ich wyobraźnię i fantazję.

Młodzi aktorzy w kolejności alfabetycznej

Dopierała Igor IIIB, Dudzińska Amelia IIIB, Gramera Gabriela IIIB, Grzelczyk Urszula IVB, Kaczanowski Kacper IIIB

Kubala Luiza IVB, Machnicki Szymon IIIB, Michałowska Anna IIIB, Pietruszewska Marta IIIB

Różycka Maria IIIB, Sadowy Aleksandra IIIB, Zbidi Anna IIIB, Żaromińska Nikola IVB

 

„ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

 

W czwartek 5 maja w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z oddziałów przedszkolnych i klas I-IV. Spośród 21 uczestników do gminnego etapu konkursu zakwalifikowało się pięć osób, które 12 maja reprezentowały naszą szkołę w MDK-u: Marta Kocik (ID), Jan Szymański (IE), Amelia Olechnowicz (IID), Agnieszka Sowińska (IVA), Zuzanna Papis (IVA).

Do wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowały się trzy osoby, w tym uczennica naszej szkoły Zuzanna Papis.

Szkolny konkurs recytatorski przygotowały panie Marzena Wlazłowicz-Pietras

i Anna Papka.

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

 

KONKURS WIEDZY O RUCHU DROGOWYM

 

27 kwietnia odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym w Rąbieniu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy II E Maja Krysiak, Szymon Nowowiejski i Nikodem Skowroński. Nasza drużyna już od pierwszych konkurencji wykazała się dużą wiedzą teoretyczną i prowadziła w ogólnej punktacji wysuwając się na prowadzenie. W ostatniej konkurencji sportowej przegraliśmy niewielką ilością punktów i ostatecznie zajęliśmy II miejsce. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy. Do konkursu uczniów przygotowała p. Ewa Kania, która również musiała odpowiedzieć na jedno z pytań konkursowych

 

TYDZIEŃ BAŚNI ANDERSENA

W kwietniu (18-22 IV) w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Baśni Andersena. W celu propagowania czytelnictwa, podkreślania wartości płynących z odkrywania literatury dla dzieci, rozwijania wrażliwości i wyobraźni, na terenie naszej szkoły zorganizowano konkursy adresowane do uczniów klas młodszych. Zainteresowani wychowankowie mieli możliwość przygotowania projektu okładki do ulubionej baśni wspomnianego autora oraz  stworzenia (w małych zespołach) plakatu poświęconego życiu i twórczości H. Ch. Andersena. Do biblioteki szkolnej napłynęło wiele ciekawych prac, ukazujących bogactwo fantazji „rysowników”. Pierwsze miejsce w kategorii: „Okładka do ulubionej baśni Andersena” otrzymali następujący uczniowie klas I i II: Natalia Chrzanowska, Barbara Cyganek, Bartosz Guziak, Patrycja Czechowicz, Marta Kocik, Amelia Majchrzycka, Wiktoria Matyjaszczyk, Jakub Nowak, Maja Sławińska i Roksana Wieczorek. Dzieci zilustrowały następujące baśnie H. Ch. Andersena: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Kalosze szczęścia”, „Królowa śniegu”, Księżniczka na ziarnku grochu”, „Latający kufer”, „Stokrotka”.

W konkurencji pt. „Plakat na temat życia i twórczości Hansa Christiana Andersena”  wyróżniono: Amelię Chojnacką, Wiktorię Walasik, Klaudię Szymczak, Michalinę Bobrowską, Amelię Siemińską, Amelię Dudzińską, Martę Wawrzniak. Zwycięskie prace można było podziwiać na I piętrze szkolnego korytarza, do końca roku szkolnego indywidualne prace plastyczne będą zdobiły szkolną bibliotekę.

Koordynatorki konkursów: pani Marzena Wlazłowicz - Pietras oraz pani Katarzyna Palla zachęciły również trzecioklasistów do zapoznania się z treścią wybranych baśni oraz wnikliwszego zainteresowania życiorysem sławnego Duńczyka. W ogłoszonej konkurencji czytelniczej wzięło udział dwunastu uczniów klas trzecich. Książkowymi upominkami nagrodzone zostały dwie uczennice: Maja Karnowska i Zofia Kopycka, które ex aequo zajęły I miejsce. Wszyscy wyróżnieni wychowankowie zostali uhonorowani dyplomami i drobnymi upominkami.

W ramach baśniowego tygodnia uczennice klas czwartych i piątych: Maja Bogdańska, Gabrysia Górska, Klaudia Jakubiak, Lidia Miller, Marysia Rudnicka zaangażowały się w czytanie młodszym koleżankom oraz kolegom z klas I-II andersenowskich utworów. Uczniowie poznali lub przypomnieli sobie treść wybranych baśni, pt. „Brzydkie kaczątko”, „Latający kufer”, „Mała Syrenka”, „Nowe szaty”, „Świniopas”.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim za aktywne włączenie się we wszelkie działania podkreślające wartość czytelnictwa.

 

Jak świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Już 29 kwietnia rozpoczęliśmy uroczyste obchody majowego święta.
Uczniowie klasy pierwszej, korzystający z dnia wolnego od lekcji, bawili się na majówce, zastanawiając się, dlaczego właściwie dzisiaj obchodzimy jakieś święto.
Nagle wśród nich pojawił się król, który ubolewał nad stanem wiedzy współczesnej młodzieży i postanowił to zmienić. Podążając za duchem czasu i rozwojem mediów, uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na wiadomości nadawane ze stolicy ze studia TVN 24. Dziennikarze zapoznali widzów z przebiegiem prac nad ustawą zasadniczą, następnie reporterzy przed gmachem sejmu przeprowadzili wywiad na temat uchwalonej konstytucji z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim i przedstawicielem opozycji parlamentarnej – hetmanem Potockim. Następnie poznaliśmy stanowisko Rosji i Francji , za sprawą korespondentów zagranicznych z Moskwy i Paryża, w sprawie uchwalenia polskiej konstytucji. Nie zabrakło też aktualnych wiadomości sportowych, prognozy pogody i notowania z listy przebojów.
 

W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klasy I d, którzy zagrali na flażoletach oraz wystąpili w majowym spotkaniu. Do studia TVN 24 zaprosili nas uczniowie klasy IV c.
Program przygotowały panie Iwona Onopa i Izabela Kraska, dekoracje opracowała i wykonała pani Marta Nawrocka.

KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

28 kwietnia reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w III Gminnym Konkursie Recytatorskim z języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim.

Miło jest nam obwieścić, iż kolejny raz uczniowie naszej szkoły zajęli miejsca na podium.

I tak:

·         w kategorii klas czwartych   -  I miejsce zajęła Urszula Grzelczyk

·         w kategorii klas piątych  -  II miejsce przypadło Maksymilianowi Galbfachowi

·         w kategorii klas szóstych  -  II miejsce dla Gabrieli Górskiej.

Do konkursu dzieci przygotowała Pani  Joanna Pawłowska.

 

SPOTKANIE Z PSZCZELARZAMI

- Ile pszczół mieszka w ulu?

- Co to jest pierzga?

- Jak długo żyje królowa matka? 

- Dlaczego miód może mieć różną barwę? 

 

 Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań otrzymali  drugoklasiści na spotkaniu z p. Dariuszem  Rudą i jego córką  Klaudią, które odbyło się  w dn. 28 kwietnia w naszej szkole. 

 

Pszczelarze w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o zwyczajach pszczelej rodziny oraz  o tym, jakie produkty oprócz miodu wytwarzają  te pożyteczne owady.  Zademonstrowali wnętrze ula oraz różne akcesoria pszczelarskie. Dzieci miały okazję przymierzyć strój pszczelarza oraz sprawdzić, jak smakuje pyłek kwiatowy zebrany przez pszczoły.

 

„Zwierzątko z odpadów”

 

Do konkursu organizowanego przez jedno z łódzkich przedszkoli należących do Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych przystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły. Zgłosiliśmy na konkurs trzy prace, które przedszkolaki wykonały razem ze swoimi mamami.

Są to prace Michała Jasińskiego, Mai Greszkiewicz  oraz Julii Stępień.

 

POTYCZKI DRUGOKLASISTÓW

 

Jak co roku, pod koniec kwietnia nasza szkoła organizuje Gminny Konkurs "Potyczki drugoklasistów". Zgodnie z tradycją, 27 kwietnia gościliśmy przedstawicieli z pięciu gminnych szkół. Rywalizacja odbywała się na zasadzie gry planszowej. Dzieci miały do wyboru konkurencje z różnych dziedzin, między innymi rozpoznawały utwory muzyczne, rozwiązywały zadania matematyczne, układały literackie puzzle, słuchały zagadek w j. angielskim, "bawiły się słowami". Wszystkie drużyny wybrały pytania dla odważnych i prawidłowo na nie odpowiedziały. Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany, a uczniowie z zaangażowaniem i w skupieniu wykonywali kolejne zadania. Laureatem konkursu został zespół ze S.P. w Rudzie Bugaj.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, uczestnikom i  opiekunom.

 

„PRZYSTANEK BIBLIOTEKA IV 2016”

 

We wtorek 26 kwietnia uczniowie klas IV-VI spotkali się na „Przystanku biblioteka”. Tym razem w bibliotece szkolnej na przerwach obiadowych 11.30 i 12.35 można było wysłuchać fragmentów książki Jean-Philippe Arrou-Vignoda pt: „Jaśki”. Książkę o perypetiach sześciu psocących, hałasujących i wpadających w liczne tarapaty braci przeczytała pani dyrektor Jolanta Mistrzak – nauczyciel języka polskiego. W spotkaniu wzięło udział 71 uczniów. Na kolejne przygody trochę wyrośniętych, ale za to z nowymi pomysłami Jaśków, zapraszamy do biblioteki szkolnej. Jaśki
i Jaśki Repeta czekają!

 

"KONKURS EKOLOGICZNY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM"

 

21 kwietnia dzieci z OP B wzięły udział w turnieju wiedzy ekologicznej pt. „ Chrońmy Naszą Ziemię”  zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole Nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim. Grupę reprezentowali: Maja Grzeszkiewicz, Maja Kubiak oraz Filip Chłopczyński. Dzieci zaprezentowały stroje w pokazie mody ekologicznej a następnie dzielnie zmagały się z pozostałymi uczestnikami zajmując 3 miejsce. Wróciły do przedszkola bogatsze w nową wiedzę, doświadczenia i oczywiście z nagrodami. Gratulujemy młodym ekologom.

 

KONCERT MUZYCZNY 
 

Na koncercie dla klas II- III  ,,A-B-A zabawa trwa'' prezentowana była trzyczęściowa forma muzyczna ABA na przykładach piosenek, utworów instrumentalnych,  tańca oraz tworzonych wspólnie z uczniami zabaw tekstowych. Duże zainteresowanie wzbudził RÓG/WALTORNIA - instrument dęty blaszany o miękkim, ciepłym dźwięku.

Podczas koncertu uczniowie mieli też okazję usłyszeć grę na 4 ręce

i zatańczyć razem śląskiego Trojaka.

 

Cegiełki dla Fundacji


W tym roku szkolnym już po raz drugi przyłączyliśmy się do akcji „Szkoło, pomóż i Ty!” organizowanej przez Fundację Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych POMÓŻ I TY. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podczas długich przerw sprzedawali specjalne cegiełki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem, gdyż sprzedaliśmy wszystkie w ciągu 2 dni! Udało nam się uzbierać aż 280 złotych. Zebrane środki zostały przekazane na konto Fundacji, która w tegorocznej akcji pomaga choremu na retinopatię wcześniaczą i autyzm - Jakubowi. Chłopiec ma 21 lat i potrzebuje specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, który ułatwi mu podróżowanie z najbliższymi i ukoi niepokój poprzez kontakt z naturą.

Za okazaną pomoc i serce bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Pola Nadziei – żonkile dla hospicjum

 

W sobotę 9 kwietnia uczniowie  naszej szkoły wzięli udział w kampanii na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu.  Deszczowa aura nie ugasiła zapału naszych dzielnych wolontariuszy. Uczniowie klas IVa, IVc, Vc i VIa rozdawali żonkile – symbole nadziei i zbierali datki  wśród mieszkańców naszego miasta. Ubrani w żółte chustyi i wyposażeni w balony nasi uczniowie byli widoczni

w całym mieście. Aleksandrowianie okazali się bardzo hojni i chętnie wspierali naszą akcję, wrzucając datki do puszek. Zebraliśmy aż 804,22 złotych.

Pieniądze zasilą konto Stowarzyszenia i trafią do podopiecznych fundacji. Uczniowie „Czwórki” pokazali, że los osób potrzebujących nie jest im obojętny i że lubią nieść bezinteresowną pomoc.

 Wszystkim osobom, które włączyły się w akcję serdecznie dziękujemy.

 

SUKCESY W OLIMPIADZIE Z J. ANGIELSKIEGO

 

Miło nam poinformować, iż uczniowie naszej szkoły uzyskali świetne wyniki w olimpiadzie z języka angielskiego o zasięgu ogólnopolskim. W konkursie wzięła udział grupa 16 uczniów z klas V i VI.
Karolina Grzechnik z klasy VI A wywalczyła 8 miejsce Polsce,
Basia Bończak z VI A -9 miejsce
Ola Rajczyk także z klasy VI a uzyskała 10 miejsce w Polsce.
11 miejsce przypadło Oliwierowi Kaleckiemu z V a,
12 miejsce Adamowi Cieślakowi z Vb oraz Krzysztofowi Pogodzie z Va
19 miejsce w Polsce przypadło Patrycji Matczak z Va i Filipowi Chudzikowi z Vb.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 

Konkurs „Bezpieczny przedszkolak”.

 

Dnia 7 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w konkursie „Bezpieczny przedszkolak”. Grupa udała się do Miejskiego Przedszkola nr 3 w Aleksandrowie gdzie zawzięcie walczyła. Dzieci musiały wykazać się znajomością znaków, numerów alarmowych oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.

Przedszkolaki z naszej szkoły zdobyły drugie miejsce i z wygranymi nagrodami, grzecznie i bezpiecznie wróciły do swoich grup. Gratulacje!

Uczestnicy konkursy: Maja Grzeszkiewicz,Filip Chłopczyński, Nikodem Mikołajczyk

 

PROGRAM ZDROWE- NIETRUDNE

  W marcu  poznaliśmy wyniki konkursu ,, Wycinanka - Zdrowe nietrudne''

Spośród  500 prac wysłanych z całej Polski  na konkurs   jedna  praca z klasy IIa otrzymała nagrodę.

Kanapka Michała Andrzejczaka została wybrana.

 

„PRZYSTANEK BIBLIOTEKA III 2016”

W czwartek 31 marca po raz kolejny uczniowie klas IV-VI spotkali się na „Przystanku biblioteka”. Tym razem w bibliotece szkolnej na przerwach obiadowych 11.30 i 12.35 można było wysłuchać fragmentów książki Agnieszki Stelmaszyk pt: „Zagadka Diamentowej Doliny” z serii Kroniki Archeo. Książkę pięknie przeczytała pani Marlena Dziuba-pedagog w naszej szkole. W spotkaniu wzięło udział 59 uczniów. Na kolejne „przystanki” serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej. 

 

Konkurs – Polub baterie


Jak informowaliśmy wcześniej nasza szkoła przystąpiła do konkursu dotyczącego prawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, uczniów i nauczycieli oddaliśmy już ponad 160 kg baterii.

Zrealizowaliśmy również kolejne zadania konkursowe:

 • Pani A. Skawińska przeprowadziła lekcję dotyczącą prawidłowego postępowania z bateriami.

 • Wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzony został konkurs na imię dla „Pani Baterii”. Zwyciężyła klasa I b - autorka imienia Alkalinka.

 • Wśród uczniów klas starszych odbył się konkurs na projekt pojemnika na baterie. Zwycięzcami zostali: Gabriela Hofschneider ucz. kl. VI c oraz Mateusz Rogacki, Kuba Urbaniak, Krzysztof Hanke, Szymon Wojtysiak, Maciej Śródka – ucz. kl. V c.

 • Dzięki p. Małgorzacie Bobrowskiej zrealizowaliśmy jeszcze jeden etap konkursu – uruchomiliśmy nowy punkt zbierania baterii w sklepie Intermarche.

 

22 marca - Światowy Dzień Wody

Powodem ustanowienia tego dnia był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Wiele rejonów w Polsce cierpi na braki wody – zasoby wody pitnej na jednego mieszkańca w Polsce mamy takie same, jak w Egipcie. Przygotowana tablica informacyjna miała na celu uświadomienie uczniom, jak wielką rolę odgrywa woda i jak każdy z nas może ją oszczędzać.

 

KIERMASZ WIELKANOCNY

 

22 marca odbył się kiermasz wielkanocny prac wykonanych przez uczniów klas 0-VI. Każdy mógł wybrać sobie wielkanocną ozdobę i ją zakupić. Zebrane pieniądze zostały przekazane mamie Kamilka Pawlaka na zakup łóżka rehabilitacyjnego.

Organizatorzy: Bożena Dziedzic, Sylwia Chyła-Brzeska i rodzice z klasy II a dziękują wszystkim za aktywne włączenie się w akcje pomocy Kamilkowi.

 

ZDROWO NA WIOSNĘ

 

   21 marca to w naszej szkole dzień wyjątkowy, nie tylko ze względu na rozpoczynającą się wiosnę, ale także dlatego, że ( jak co roku) organizujemy Dzień Zdrowej Żywności. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało nam się zorganizować prawdziwą zdrową ucztę. Rodzice wraz z dziećmi  przygotowali same smakołyki takie jak: napoje owocowe i mleczne, koreczki owocowe i warzywne, sałatki i surówki oraz piękne kolorowe kanapki. Wszystkich tych smakołyków mogliśmy spróbować, doceniając jednocześnie ich walory zdrowotne. Uczniowie  także obejrzeli prezentacje multimedialne (przygotowane przez członków koła przyrodniczego i innych uczniów naszej szkoły) przedstawiające zasady zdrowego stylu życia oraz znaczenie  witamin i innych składników pokarmowych dla naszego zdrowia. Dodatkowo przygotowany został przez rodziców tygodniowy jadłospis dla dzieci w wieku 7-13 lat.  Cała impreza przebiegała w smakowitej atmosferze.

   Dziękujemy rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi za ogromne zaangażowanie  w przygotowanie tego projektu, gdyż tylko dzięki wspólnemu działaniu mogliśmy  sfinalizować  taką ciekawą i pożyteczną imprezę

DZIĘKUJEMY NIŻEJ WYMIENIONYM RODZICOM ZA POMOC

W ZORGANIZOWANIU DNIA ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

Oddział przedsz. A

Oddział przedsz. B

Klasa I a

Patrycja Bergius- Kaźmierczak

Magdalena Becht

Monika Sąsiadek

Patrycja Poprawka

Jolanta Grzeszkiewicz

Joanna Kuźmińska

Joanna Kubiak

Justyna Osada

Ewelina Brzozowska

 Aneta Czechowicz

Katarzyna Głowacka

Klasa I b

Klasa I c

Klasa I d

Teresa Szubat

Monika Szpukowska

Małgorzata Bojanowska

Izabela Jurczyk

Agnieszka Karnowska

Monika Kowalczyk

Agnieszka Potocka

Zuzanna Wojtczak

Agata i Sebastian Kaczmarkowie

Małgorzata Kędzia

Edyta Włodarczyk

Klasa I e

Klasa I f

Klasa II a

Elżbieta Grabarczyk

Soki przygotowali :p. Cichecka

p. Fugliński, p. Górecka,

p. Hanuszkiewicz,

p. Hofschneider, p. Kuźmińska

p. Mądry,p. Mielczarek,

p. Mokrzyńska, p. Nieradka, p. Nowak, p. Przybylak, p.Rajchert, p. Skurzak, p.Stroińska, p. Tkacz

Kamila Chudzik

Karolina Gawęda

Beata Bilska

Katarzyna Baniewicz

Iwona Makuch

Klasa II b

Klasa II c

Klasa II d

Marzena Adamowska

Aneta Sztiber

Arkadiusz Krystek

Aleksandra Kudra

Aleksandra Wojtaszek

Dorota Cyganek

Anna Lewandowska

Agnieszka Kupryjańczyk

Aneta Jaśkiewicz

Agnieszka Kowalczyk

Monika Talarek

Anna Mokrosińska

Anna Grabowska

Agnieszka Wieczorek

Klasa II e

Klasa III a

Klasa III b

Agnieszka Nowowiejska

Anna Wojtkowska

Monika Bugajna

Sława Doniak

Katarzyna Pietrucha

Iwona Skowrońska

Anna Kapcewicz

Katarzyna Kopycka

Anna Pietrzak

Małgorzata Bobrowska

Natalia Siemińska

Katarzyna Sadowy

Halina Pietruszewska

Krystyna Kwiatkowska

Klasa III c

Klasa IV a

Klasa IV b

Ewa Kosińska

Justyna Jagusiak

Ewa Papiernik

p. Czekajewska

p. Zielińska

Marzena Dębowska

Jolanta Marańda

Joanna Jaworska

Joanna Jakubowska

Marta Kumór

Katarzyna Biniaszczyk

Beata Rucikowska

Agata Grabarczyk

Klasa IV c

Klasa V a

Klasa V b

Agnieszka Nowowiejska

Dorota Szymczak

Monika Dylik

Katarzyna Pasikowska

Anna Sułkowska

Agnieszka Rosińska

Magdalena Kostowska

Małgorzata Pacholska

Marzena Andrzejewska- Kopczacka

Anna Grodzicka

Aleksandra Wojtaszek

Izabela Kraska

Dorota Berenc

Paweł Cieślak, Aneta Cieślak

Kamila Chudzik

Klasa V c

Klasa VI a

Klasa VI b

Monika Rogacka

Agata Tyburska- Śródka

Justyna Niewiadomska

Anetta Wojtysiak

Marta Tyniec

Krystyna Kwiatkowska

Renata Gostyńska

Ewa Golbfach

Anna Rawicka

Agnieszka Rogowska

Mariola Dylik

Monika Grabska

p. Jaśkiewicz

Agnieszka Paś

 Dorota Szymczak

Klasa VI c

 

 

Izabela Przerwa

Agata Włodarek

Iwona Hofschneider

Aneta Paszkiewicz

Aneta Misztela

Marta Michalak

 

 

 

KONKURS PLASTYCZNY


17 marca w sali USC aleksandrowskiego urzędu odbyło się podsumowanie etapu gminnego XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2015/2016 pod hasłem „W trosce o nasze bezpieczeństwo".
Grupa uczniów z klasy I C wzięła udział w tym konkursie, a praca
Nadii Siemińskiej zdobyła III miejsce.
 Gratulujemy  !!!

 

KONCERT MUZYCZNY

 

15 marca odbył się koncert ,, Idzie gama po drabinie'' dla uczniów klas 0-I ,

który zapoznał dzieci z gamą C-dur oraz z fagotem. Chodzący po drabinie Furby pomógł zrozumieć układ dźwięków gamy wstępującej i zstępującej. Piosenki Do-re-mi , Polka-Fasolka utrwaliły nazwy solmizacyjne, a nazwy literowe wprowadził wierszyk o gamie C-dur . Bohaterem spotkania był Fago, największy instrument z grupy dętej drewnianej. Koncert dopełniły akcenty związane ze Świętami Wielkiej Nocy.

 

OMNIBUS KLAS VI

 

10 marca w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się już V edycja Gminnego Konkursu Omnibus klas VI. Honorowym patronatem objęli to wydarzenie Poseł na Sejm Pani Agnieszka Hanajczyk oraz Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Pan Jacek Lipiński. Wzięło w nim udział ponad czterdzieścioro szóstoklasistów ze szkół naszej gminy, którzy na zakończenie klasy piątej otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Najlepsi uczniowie sprawdzali swoją wiedzę, rozwiązując w czasie godziny test zawierający 85 pytań ze wszystkich przedmiotów szkolnych. Zagadnienia konkursowe częściowo wykraczały poza materiał objęty podstawą programową, więc stanowiły wyzwanie dla młodych uczestników. Najlepszym z najlepszych okazał się uczeń Szkoły Podstawowej w Rąbieniu Jan Nowak. Zwycięzca odebrał nagrodę książkową wręczoną przez Dyrektora Biura Poselskiego Panią Katarzynę Rezler oraz puchar ufundowany przez Burmistrza Pana Jacka Lipińskiego. Upominkiem dla Omnibusa był także tablet zakupiony przez Radę Rodziców SP 4. Pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom wręczyli honorowi goście wraz z Panią Dyrektor Jolantą Mistrzak.

Gratulujemy szóstoklasistom dobrych wyników i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

 

Otwarcie ekopracowni EKO-Patrol

 

3 marca w naszej szkole nastąpiło oficjalne otwarcie ekopracowni „EKO-Patrol”. Uroczystość rozpoczęła się  przecięciem ekologicznej wstęgi. Następnie przedstawiona została historia powstawania pracowni, od narodzenia się pomysłu poprzez wybór pomocy i wyposażenia, po zaprezentowanie klasy rodzicom na Drzwiach Otwartych. Szczególne zainteresowanie wzbudził wizualizer, dzięki któremu można na monitorze przedstawić małe obiekty, rysunki, zdjęcia. Część oficjalną uwieńczyły podziękowania dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi,  dla Dyrekcji szkoły, dla władz i pracowników Gminy Aleksandrów Łódzki, gdyż ogromna liczba życzliwych osób pomogła nam sfinalizować to przedsięwzięcie. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem dla gości i uczniów zaangażowanych w powstanie i zaprezentowanie ekopracowni.

 

Konkurs plastyczny „Czytanie jest trendy”

1 marca 2016 r. w trakcie apelu samorządu szkolnego, podsumowującego

I semestr, uczniowie klas IV – V biorący udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Czytanie jest trendy” otrzymali dyplomy i nagrody. Nagrodzone plakaty promujące czytanie można było oglądać na pierwszym piętrze.

Obecnie prace można podziwiać w bibliotece szkolnej, która organizowała konkurs.

I miejsce:

Amelia Kopczacka, Kalina Kopczacka, Agata Kraska (VA)

Przemysław Pawlak, Igor Rosiński, Igor Wieczorek, Dawid Dybała, Szymon Maciaszczyk, Wojciech Łopaciński (IVC)

Wyróżnienie:

Natalia Adamiak, Barbara Włodarek, Maja Kaczanowska, Wiktoria Papiernik (VA)

Zuzanna Papis (IVA)

 

I OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY „KLIO 2015R.” – „WIELCY POLACY”

Organizatorem konkursu  jest Centrum Edukacji Historycznej „Klio” w Wałbrzychu. Nasza szkoła co roku bierze udział w konkursach „Klio”. W listopadzie 2015r.  wysłanych zostało 30 prac w kategorii plastycznej i 9 prac w kategorii fotograficznej.

Miło nam poinformować, że I miejsce w województwie w kategorii praca plastyczna zajęła Aleksandra  Dylik – uczennica klasy VIa,  I miejsce w szkole w tej samej kategorii zdobyła Anna Szymczak z klasy VIb, natomiast  I miejsce w szkole  w kategorii fotograficznej zajął Kacper Grabski z klasy VIa.  Wręczenie nagród i dyplomów było na apelu podsumowującym I półrocze.  Szkolnym koordynatorem tego konkursu była pani Agnieszka Krajewska-Daszkiewicz.

 

WARZYWA JEM!

 

12 lutego odbył się spektakl profilaktyczny teatru „Grupa T” z Torunia zatytułowany: „Mniam, mniam”. Inscenizację oglądali wszyscy uczniowie klas 0-III. Dzieci były zafascynowane kolorowymi kostiumami aktorów i żywymi dialogami. Przedstawienie bardzo podobało się uczniom, gdyż w zabawny sposób przypomniało wszystkim

 o zdrowym odżywianiu, zdrowym stylu życia oraz walce z uzależnieniami.

 

DRZWI OTWARTE W „CZWÓRCE”

9 lutego 2016 roku drzwi Czwórki stanęły otworem dla wszystkich pięcio i sześciolatków oraz ich rodziców, którzy chcieli ją lepiej poznać. O godzinie 17:00 goście zostali powitani przez Panią Dyrektor Jolantę Mistrzak. Obejrzeli i posłuchali dzieci uzdolnionych muzycznie. Były to: Julia Kudra z klasy IIc (gra na skrzypcach), Basia Bończak z klasy VIa (gra na gitarze), Antosia Mikołajczyk z klasy IIc (gra na harfie), Zuzia Papis z klasy IVa (śpiew), Marysia Rudnicka z klasy Vb (taniec) oraz wychowankowie koła tanecznego „Iskierki” i flażoletowego z naszej szkoły. Wspólny śpiew i taniec małych gości z występującymi uczniami wśród karnawałowych dekoracji stanowił początek atrakcji czekających na przybyłych. Później mogli poczuć się jak w kinie, oglądając bajki SE-MA-FORA w sali multimedialnej i wystawę koła filmowego zatytułowaną „W świecie polskich animacji”. Pracownie informatyczne proponowały maluchom gry i zabawy komputerowe oraz tangramy matematyczne. Skarby przyrody odkrywano w sali 28. Klasy, w których w następnym roku zasiądą pierwszaki witały zabawami dydaktycznymi na tablicach interaktywnych, zajęciami plastycznymi oraz łamigłówkami matematycznymi. W sali oddziału przedszkolnego dzieci mogły ozdobić maskę karnawałową, malować kolorowym piaskiem. W hali sportowej trwały zmagania na torze przeszkód o tytuł Mistrza Sprawności. Świetlica zapraszała do Krainy Świetliczaka. Ponadto, były zabawy językowe (język angielski), konsultacje logopedyczno-pedagogiczne, a na szkolnym korytarzu można było obejrzeć prezentację multimedialną „Z życia szkoły”. Biblioteka zapraszała do Krainy Baśni. Dla wszystkich chętnych stała otworem kawiarenka.

Mamy nadzieję, że przygotowane zajęcia, występy, rozmowy z nauczycielami i uczniami Czwórki pozwoliły wszystkim zainteresowanym poznać bliżej naszą szkołę, a spędzone w ostatkowej atmosferze godziny na pewno ułatwią rodzicom podjęcie ważnej decyzji o wyborze szkoły.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania Drzwi Otwartych SP4. Szczególne słowa podziękowania dla Pań: Kamili Chudzik, Małgorzaty Bekalarskiej i Małgorzaty Rudnickiej za upieczenie ciast.

 

Konkurs "Alfik Matematyczny"

 

25 listopada 2015r. odbyła się w naszej szkole XXI edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Alfik Matematyczny." W rozgrywce wzięło udział 13 392 uczniów kl. II z całej Polski, a 20 z naszej szkoły. W ciągu 75 minut uczniowie mieli rozwiązać 30 zadań tekstowych.
W styczniu nadeszły wyniki!!!
DYPLOM UZNANIA za uzyskanie bardzo dobrego wyniku otrzymali
PAULINA MAKOWSKA z kl.II d i MATEUSZ KOWALSKI z kl. II d,
a za uzyskanie dobrego wyniku - JULIA JAŚKIEWICZ z kl. II d.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

2 lutego odbył się karnawałowy bal dla uczniów klas I-II oraz z oddziałów przedszkolnych. W trakcie zabawy były tańce, pląsy, konkursy i zagadki. Każde dziecko mogło zaprezentować się w swoim przebraniu podczas pląsów w kole, wężach i występach solo. Zabawa była super udana!

 

PODSUMOWANIE WYNIKÓW - I SEMESTR 2015/16

 

Najlepsi uczniowie

 

Podziękowania dla rodziców

 

KONCERT KOLĘD

 

17 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XX Jubileuszowym Parafialnym Koncercie Kolęd "Maleńka Miłość w żłobie śpi". Liczna grupa flażolecistów zagrała kolędy "Anioł pasterzom mówił " oraz "Gdy śliczna Panna". Naszą szkołę reprezentowali też soliści: Barbara Cyganek IIc, Zuzanna Papis IVa, Jan Szymański Ie oraz zespół wokalny Humorki złożony z uczennic klas V- VI. Wszyscy artyści otrzymali gromkie brawa, słodkie upominki oraz podziękowania za wspólne kolędowanie.

 

„PRZYSTANEK BIBLIOTEKA”

W środę 13 stycznia po raz trzeci uczniowie klas IV-VI spotkali się na „Przystanku biblioteka”. Tym razem w bibliotece szkolnej na przerwach obiadowych 11.30 i 12.35 można było wysłuchać fragmentów książki Ricka Riordana pt: „Złodziej pioruna”. Książkę przeczytała p. Bożena Andrzejewska – wicedyrektor naszej szkoły. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania „przystankowe”, a miłośników Percy Jacksona zapraszamy do biblioteki po kolejne części pięciotomowego cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna, Morze potworów, Klątwa Tytana, Bitwa w Labiryncie, Ostatni Olimpijczyk.

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

10 stycznia po raz 24 grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w tym finale. Dzieci z klasy Ic zaprezentowały swoje zdolności muzyczne na aleksandrowskiej scenie. Na aukcję wykonały kalendarz z pracami plastycznymi. Rodzice wysoko wylicytowali nasze dzieło.

Bardzo dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za wspólną zabawę
i niesienie pomocy tym, którzy tego potrzebują!!!

Poza pierwszakami dzielnie wspierali Orkiestrę również starsi uczniowie szkoły, którzy
w ramach wolontariatu zbierali pieniądze w naszym mieście. Serdecznie dziękujemy: Klaudii Miszteli, Maksowi Zemła, Martynie Majchrzyckiej, Julii Majchrzyckiej, Zuzannie Górskiej, Gabrysi Górskiej, Natalii Borkowiej, Filipowi Chudzikowi, Katarzynie Gulak, Kindze Berenc, Jakubowi Pietrzakowi, Ewelinie Semenowicz, Igorowi Ziąbce, Lidii Grzegory oraz Mikołajowi Janiakowi.

KLUB MIŁOŚNIKÓW FLAŻOLETU

10 stycznia uczniowie klas drugich i czwartych wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Klub Miłośników Flażoletu. Na wspólne granie kolęd i pastorałek spotkaliśmy się w Bazylice Katedralnej w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. Do Katedry przyjechało bardzo wiele zespołów flażoletowych. Wspólnie dzieci zagrały przygotowany wcześniej repertuar. Dziękujemy wszystkim rodzicom występujących uczniów za umożliwienie dzieciom udziału w koncercie.

 

Bożonarodzeniowe szopki

Kultywowanie i upowszechnianie tradycji, także tych związanych z Bożym Narodzeniem to jedno z założeń działalności Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. W związku z tym, ogłosiliśmy świąteczny konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Komisja konkursowa nie miała łatwego wyboru, gdyż wszystkie prace wykonane były niezwykle starannie i pomysłowo. Po długich debatach wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – Amelia Siemińska 3b oraz Anita Antczak 5c

II miejsce – Piotr Wojas 6c i Mateusz Winnicki 6c

III miejsce – Michał Lichwała 4a oraz Ksenia Mielczarek 1e

Wszystkich uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom.

 

JASEŁKA

Dnia  22 grudnia odbyły  się  Jasełka  szkolne.  W programie  wzięły udział  dzieci  klas I – VI. Kolędy wykonali  uzdolnieni uczniowie  naszej  szkoły: na harfie, skrzypcach, keyboardzie, gitarach  klasycznych, flażoletach oraz  śpiewali  soliści

( dzieci obdarzone pięknym  głosem).   Barwne  Jasełka, w  których wzięło udział około 70  uczniów  wprowadziły  nas w  radosny czas Bożego  Narodzenia

 

JABŁKA

Agencja Rynku Rolnego przekazała naszej szkole w ramach bezpłatnej dystrybucji świeże polskie jabłka. Każdy uczeń naszej szkoły otrzymał porcję jabłek. Mamy nadzieję, że powstało  z nich mnóstwo pysznych szarlotek, soków i deserów. Była to świetna okazja, by utrwalać wśród uczniów dobre nawyki żywieniowe.

Uczniowie wraz z koordynatorami Zielonej Flagi przygotowali informacje na temat „Dlaczego warto jeść jabłka”.

 

„PACZKA OD ŚW. MIKOŁAJA”

Kolejny raz uczniowie i rodzice naszej szkoły zaangażowali się w akcję charytatywną „Paczka od Św. Mikołaja”. Akcja skierowana była do trzech rodzin uczniów naszej szkoły. Zbierano artykuły spożywcze, chemiczne, przemysłowe, ubrania i zabawki. Środki finansowe przeznaczone zostały na zakup odzieży i zabawek.

Emocje, które towarzyszyły przy przekazywaniu paczek były ogromne, zarówno ze strony przekazujących jak i obdarowywanych.

Dlatego też pragniemy z całego serca podziękować wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w przeprowadzenie zbiórki, za poświęcenie cennego, prywatnego czasu. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Doroty Szymczak – koordynatora całej akcji, „dobrego ducha” wszystkich przedsięwzięć Rady Rodziców.

Dyrekcja

 

KONCERT MUZYCZNY 


15 grudnia w naszej szkole odbył się koncert muzyczny dla uczniów klas II i III

,, Z kolędą przez świat''.
Dzieci mogły posłuchać kolęd bożonarodzeniowych oraz wspólnie

z muzykami je zaśpiewać. 
Koncert upłynął w miłej atmosferze przy kolędach i pięknie ubranej choince.

 

V POWIATOWY KONKURS PATRIOTYCZNY 2015

„Przystoi walczyć w obronie praw, wolności, ojczyzny.”

Cyceron

W piątek 11 grudnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim miało miejsce uroczyste wręczenie nagród V Powiatowego Konkursu Patriotycznego. Organizatorem konkursu był  Zespół Szkół Sportowych.
W konkursie recytatorskim I miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła uczennica naszej szkoły Zuzanna Papis (klasa IVA, opiekun p. Dorota Berenc). Wyróżnienie przypadło Mai Kaczanowskiej uczennicy klasy VA (opiekun
p. Jolanta Mistrzak). Zwycięzcom i opiekunom serdecznie gratulujemy!

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

 

W dniach 10,11 grudnia zorganizowany został kiermasz Bożonarodzeniowy, który na stałe wpisał się w kalendarzu uroczystości naszej szkoły. Na stoiskach znalazły się przepiękne ozdoby - stroiki, bombki, aniołki, szopki, kartki świąteczne, pierniki i inne świąteczne cudeńka- własnoręcznie wykonane przez dzieci i rodziców.

Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem , a dochód ze sprzedaży świątecznych dekoracji zasilił  konto Rady Rodziców.

Twórcom ozdób i kupującym serdecznie dziękujemy, a na kolejny szał świątecznych zakupów zapraszamy już za rok.

Twórcy Świątecznych Ozdób

Klasa

Brzostowska L., Kaźmierczak G.,

Trelińska M., Mielczarek A.,

0A 

Osada S., Grzeszkiewicz M. Kuźmiński J. Chłopczyński F., Kołaczkowski A. Kobiak M., Jasiński M., Galanciak I.

0B

Komarek N., Maja S., Niewiadomska Z.

IA

 

Siemińska N., Skowrońska A., Krajewska A., Nieradka A.

 

IC

Kacper, Kocik M., Matera P., Grzegory L., Lubińska A.,

Kędzia M.,

ID

Tkacz A., Jasiaczyk J. Cichecka D., Nowak J., Hanuszkiewicz J., Mielczarek K.,

IE

Chudzik S., Witkowski K., Zientek J., Kotowski, Stępniak T., Chrzanowska N., Kowalczyk D., Grzelak M., Szczepański J., Tomaszewska W.

IF

Brewińska Z., Makuch K., Dominowski D., Popović A., Wojtyniak Sz., Ochal N., Opala A., Marańda N., Becht M., Borysewicz W., Kaczor M., Tyniec P.,  Urbaniak K., Wiśniewska I., Gliński D., Zawadzka J., orentowicz L., Andrzejczak M., Soja W., pani Sylwia Chyła- Brzeska

IIA

Zwierzchowska O., Hołownia M., Gara A., Owczarek M., Przybysz K., Jakóbiak J., Tkacz P., Ciborowska A., Adamowski J.

IIB

Garlińska L., Wojtaszek J., Janik G., Cyganek B., Kudra J.

Weremiuk W.

IIC

Cwietkowska W., Wieczorek R., Talarek J., Kowalski M., Włodarek Sz.

IID

Szpryngel O., Wojtkowska M.

IIE

Kotowski W.

IIIA

Siemińska A., Dopierała I.

IIIB

Szymczak K.

IIIC

Wojtysiak J., Sowińska A., Lichwała M.

IVA

Wojtkowski J., Rosiński I., Wieczorek I., Pacholska W., Dylik J.

IVC

Kalecki O., Wojtaszek A., Kraska A.

VA

Chudzik F., Rudnicka M., Cieślak A.

VB

Weremiuk I., Hanke K., Malska O., Kowalczyk M., Rogowska O., Chrzanowska O.

VC

Jaśkiewicz O., Grabski K., Rajczyk A., Dylik A.

VIA

Włodarek K., Górska G.

       VIC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzice biorący udział w przygotowaniu kiermaszu 

p. Dorota Szymczak

p. Agnieszka Kupryjańczyk

p. Marzena Drzewoszewska (Borowska)

Rodzice sprzedający
Ozdoby Świąteczne

p. Dorota Szymczak

p. Agnieszka Rosińska

p. Agnieszka Kupryjańczyk

p. Roksana Janicka

p. Elżbieta Grabarczyk

p. Ewa Tomczyk

p. Aleksandra Wojtaszek

p. Dorota Cyganek

p. Małgorzata Kosieradzka

p. Marzena Drzewoszewska (Borowska)

p. Monika Snarska

p. Maciej Wojtaszek

p. Witek Pietrzak

p. Marzena Kopczacka

p. Renata Gostyńska

p. Renata Budziarek

p. Joanna Kuźmińska

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

10 grudnia obchodziliśmy Święto Szkoły. Czwórka w tym roku kończyła 56 lat.  Na hali szkolnej zebrali się zaproszeni goście: burmistrz Aleksandrowa Ł. Jacek Lipiński, Cezary Duraj - asystent posłanki Agnieszki Hanajczyk, Stanisława Raczyńska -prezes ZNP oraz cała społeczność Czwórki. Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak przypomniała wszystkim o dokonaniach naszej patronki Marii Skłodowskiej- Curie. Zachęcała uczniów, aby brali przykład z tak wybitej i niepowtarzalnej osobowości.

Z okazji jubileuszu przeprowadzono konkursy: wiedzy o patronce "M-jak Maria"  i plastyczno- informatyczny na napis "Czwórka". Podczas akademii nagrodzono laureatów.

W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie: z zespołu flażoletowego w utworach „Kaisa” i „La cambo”, zespołu tanecznego  "Iskierki" i grupy rytmicznej. Scenkę pt. „ W kawiarni. Spotkanie z Marią Skłodowską- Curie” przedstawiły dzieci z 6c. W tym dniu wszyscy mieli możliwość obejrzenia konkursowych prac, kronik szkolnych, oraz dokonania zakupów na szkolnym kiermaszu ozdób świątecznych.

 

SZKOLNY KONKURS WIEDZY - "M JAK MARIA"

I miejsce- Patrycja Tyniec 5c, Zuzanna Papis 4a
II miejsce- Weronika Wdowiak 4a
III miejsce- Dorota Pietruszewska 4a

 

SZKOLNY KONKURS NA NAPIS „CZWÓRKA”- laureaci
plastyczny kl IV-VI
I miejsce- Barbara Bończak 6a
II miejsce- Oliwia Zapart 6c
III miejsce- Kacper Grabski 6a
wyróżnienie – Kalina Kopczacka 5a
plastyczno-informatyczny
I miejsce- Zuzanna Papis 4a
II miejsce- Krzysztof Hanke 5c
III miejsce- Wiktor Ochal 6b
wyróżnienie – Jan Talarek 2d
plastyczny
I miejsce- Arletta Michalak 2b, Przemysław Tkacz 2b
II miejsce- Amelia Ciborowska 2b, Jakub Nowak 1e
III miejsce- Artur Turboś 1d, Wojtek Wereniuk 2c
wyróżnienia za prace przestrzenne
Amelia Lubińska 1d,
Mateusz Kowalski 2d,
Anita Hofschneider 1e,
Kacper Włodarczyk 1d,
Adam Nieradka 1e
 

 

BIEG MIKOŁAJKOWY

 

Jak co roku uczniowie z klas młodszych wzięli udział w Biegu za Mikołajem.

Impreza organizowana jest przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy OPS w Aleksandrowie Łódzkim i przy współpracy Urzędu Miejskiego.

W tym roku 7 grudnia naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IIe z wychowawcą Ewą Kanią. Dzieci początkowo tańczyły ze Śnieżynką w rytm muzyki, następnie brały udział w konkursach sprawnościowych z nagrodami, a na koniec każdy z uczestników otrzymał czekoladowego mikołajka.

Impreza była bardzo udana, a uczniowie zadowoleni. Niestety – w tym roku zabrakło jedynie atrybutu zimy – śniegu.

 

SZKOLNY DETEKTYW

 

4 grudnia na długiej przerwie uczniowie klas IV-VI szukali ukrytych po całej szkole fragmentów książki Rudyarda Kiplinga „Księga dżungli”. Tym razem detektyw okazał się bardzo trudny i tylko połowie uczniów udało się poprawnie rozwiązać zagadki.

21 grudnia (poniedziałek) biblioteka szkolna zaprasza na świąteczną zabawę
w detektywa. Tym razem będzie to książka
Charlesa Dickensa pt: „Opowieść Wigilijna”. Młodych detektywów zapraszam do biblioteki szkolnej po książkę

Lista grudniowych zwycięzców:

Zosia Kopycka IIIA

IVA

Zuzia Papis,

Adrian Kusiński,

Kuba Pisarek,

Julia Wojtysiak,

Patrycja Jakubiak

VA

Ziąbka Igor,

Szymon Wrzesiński

VIA

Maksymilian Becht,

Ilona Zdziechowicz,

Zuzia Paś,

Martyna Juryta,

Marceli Mikołajczyk, Ewelina Semenowicz,

Damian Błaszczyk,

Kacper Grabski

IVB

Nikola Żaromińska,

Luiza Kubala

VB

Filip Chudzik,

Oliwia Adrianowska

VIB

Kuba Augustyniak

IVC

Dobroniak Zuzia,

Alan Banasiak,

Wiktoria Pacholska

VC

Rogowska Zuzia,

Dominik Opas

VIC

Oliwia Tomporowska,

Mateusz Szabela,

Błażej Ćwikowski

 

ZWYCIĘSTWO CZWÓRKI W GMINNYM KONKURSIE

„MOJA POLSKA – POLSKA JEST NAJ…”

 

 W dniu 30 listopada  w Miejskim Zespole Szkół im. Jana Pawła II  odbyła się VII edycja Gminnego Konkursu „Moja Polska- Polska jest Naj…”.  Adresatami konkursu byli uczniowie klas VI szkół podstawowych z terenu Gminy Aleksandrów Łódzki. Jury konkursu oceniało wiedzę uczniów z zakresu języka polskiego, geografii i sztuki – wiadomości przewidziane podstawą programową dla drugiego etapu kształcenia oraz znajomości polskich „naj” w położeniu, hydrologii, klimacie czy demografii; rozpoznawanie osobliwości przyrody, pereł architektury itp. – pytania wykraczały poza program szkoły podstawowej.  Drużyna naszej szkoły , w składzie :

 Barbara Bończak (kl.VIa), Oliwia Jaśkiewicz (kl.VIa), Górska Gabriela (kl.VIc)

zajęła I miejsce.

Opiekunami drużyny były: Izabela Kraska, Anna Skawińska, Agnieszka Krajewska-Daszkiewicz.

 

DZIĘKUJEMY!

 

Bardzo duża grupa uczniów włączyła się w akcję „Pomóżmy dzikim zwierzętom przetrwać zimę” organizowaną przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych. Zebrane kasztany i żołędzie tak jak w poprzednich latach zostaną przekazane Kołu Łowieckiemu Nr 24 „Leśnik” w Łodzi. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy wzięli udział w tej akcji. Szczególne słowa podziękowania należą się p. Dorocie Szymczak, która zapewniła transport zbiorów do PM Nr 208 w Łodzi.

Szkolni Koordynatorzy Zielonej Flagi

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

W czwartek 26 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej gościliśmy dzieci z oddziałów przedszkolnych A i B, na które czekały ich ulubione „pluszaki”. Najbardziej znanym misiem okazał się Kubuś Puchatek. Dzieci bez problemu rozpoznały misia o małym „rozumku” i jego przyjaciół. Natomiast najbardziej znanym rodzimym misiem okazał się Miś Uszatek. Mili goście odgadywali zagadki, słuchali i śpiewali piosenki. Na wszystkich uczestników czekały malowanki z ich ulubieńcami. Na kolejne misiowe święto biblioteka szkolna zaprasza już za rok!

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

 

16 listopada w naszej szkole obchodzony był po raz pierwszy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  Na korytarzu szkolnym umieszczone zostało drzewko życzliwości, na którego listkach uczniowie napisali miłe słowa, życzenia lub pozdrowienia. Na drzwiach od sal lekcyjnych pojawiły się plakaty na temat życzliwości i uśmiechu. Wychowawcy i nauczyciele przeprowadzili z uczniami wiele rozmów dotyczących właściwego zachowania się w szkole, używania zwrotów grzecznościowych w różnych sytuacjach. Mamy nadzieję, iż motto dzisiejszego dnia zagości w naszym codziennym życiu.

 

TYDZIEŃ PATRIOTYCZNY

 

Uczniowie naszej szkoły  kolejny już raz włączyli się w obchody Tygodnia Patriotycznego. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie z klas I -III i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Zebrani na sali gimnastycznej uczniowie zaśpiewali i zagrali na flażoletach pieśni patriotyczne: "Na Nowej Górze", "Przybyli ułani", "Wojenko, wojenko", "Piechota", "Pierwsza Kadrowa", "O mój rozmarynie". Wszyscy uczniowie własnoręcznie przygotowali na to spotkanie kotyliony w barwach narodowych.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 10 listopada odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy II e. Uczniowie przypomnieli wszystkim o trudnej drodze naszej Ojczyzny do wolności, ważnych datach i wydarzeniach z okresu rozbiorów Polski, sposobach walki o niepodległość na obczyźnie. Warto podkreślić, że podczas uroczystości oglądająca młodzież z ochotą i przyjemnością włączyła się do śpiewania prezentowanych pieśni patriotycznych. Ostatnim punktem programu była prezentacja multimedialna, która obrazowała zmieniające się granice państwa polskiego na przestrzeni wieków. Dzięki właściwie dobranym utworom poetyckim i muzycznym apel był lekcją patriotyzmu i historii.
Apel przygotowały panie: Ewa Kania i Marlena Dziuba.

 

UDZIAŁ W OBCHODACH TYGODNIA PATRIOTYCZNEGO

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Pikniku Niepodległościowym   w łódzkiej Manufakturze. Uczniowie klas II, IV i V zagrali na flażoletach utwory patriotyczne. W naszym repertuarze znalazły się pieśni wojskowe "Na Nowej Górze", "Przybyli ułani", "Wojenko, wojenko", "Pierwsza Kadrowa", "Piechota". Zgromadzona przed sceną publiczność dołączyła do śpiewania wszystkich pieśni żołnierskich. Występ został przyjęty gromkimi brawami. Po koncercie wszyscy przybyli na Piknik mieli okazję zapoznać się z pracą i wyposażeniem służb mundurowych. Atrakcją były też liczne grupy rekonstrukcyjne.

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za umożliwienie dzieciom wzięcia

udziału w uroczystości.

https://youtu.be/AcUpraMJNaw

 

„PRZYSTANEK BIBLIOTEKA”

 

W poniedziałek 9 listopada po raz drugi uczniowie klas IV-VI spotkali się na „Przystanku biblioteka”. Tym razem w bibliotece szkolnej na przerwach obiadowych 11.30 i 12.35 można było wysłuchać fragmentów książki Lucy Maud Montgomery
pt: „Ania z Zielonego Wzgórza”. Książkę pięknie przeczytała p. Anna Skawińska – nauczyciel przyrody. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania „przystankowe”,

a miłośników kanadyjskiej autorki zapraszamy do biblioteki

po kolejne części przygód Ani.

 

FESTIWAL TWÓRCZOŚCI JULIANA TUWIMA
 
 5 listopada dzieci z oddziałów A i B wzięły udział w Festiwalu
twórczości Juliana Tuwima organizowanym przez zaprzyjaźnione przedszkole
Nr. 2 w Aleksandrowie Łódzkim. Dzieci miały okazję zaprezentować się
"szerokiej publiczności". Świetnie dały sobie radę. Otrzymali
podziękowania i upominki  od organizatora.

 

DZIEŃ SPÓDNICZKI I NIEBIESKIEJ KOSZULKI


30 października był w naszej szkole dniem spódniczki i niebieskiej koszulki. Dziewczynki miały za zadanie przyjść tego dnia w spódnicach, a chłopcy w błękitnych podkoszulkach. Bardzo wielu uczniów wzięło udział w tym wydarzeniu. Na pamiątkę każdy mógł zrobić sobie zdjęcie. Po zadowolonych i uśmiechniętych buziach widać było, że uczniom naszej szkoły spodobał się pomysł Samorządu Uczniowskiego.

Na pewno powtórzymy tę akcję w przyszłości.

 

Projekty, programy i  akcje, w których uczestniczą nasi uczniowie

w  roku szkolnym 2015/2016

 

Zbiórka na rzecz Schroniska Medor


   W październiku  Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zgierzu. Zarówno uczniowie klas młodszych jak i ich starsi koledzy i koleżanki z klas 4-6 spisali się na medal – zebraliśmy ogromne ilości karmy dla psów i kotów, koce, smycze, miski oraz zabawki dla zwierząt. Przyniesione rzeczy zostały posegregowane, zapakowane i przewiezione do schroniska. Szkoła otrzymała podziękowanie od schroniska, ale największą radość sprawiła nam możliwość pomocy potrzebującym zwierzętom.

Wszystkim uczniom i rodzicom, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy

i zachęcamy do pomocy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Zgierzu przez cały rok!

 

SZKOLNY DETEKTYW

 

30 października na długiej przerwie uczniowie klas IV-VI szukali ukrytych po całej szkole fragmentów książki Juliusza Verne’a
„W osiemdziesiąt dni dookoła świata”.

30 listopada (poniedziałek) biblioteka szkolna zaprasza na kolejną zabawę w detektywa. Tym razem będzie to książka Rudyarda Kiplinga „Księga dżungli”. Młodych detektywów zapraszam do biblioteki szkolnej po książkę.

Lista październikowych zwycięzców:

Zosia Kopycka z IIIA (gościnnie)

IVA

Zuzia Papis (2 razy),

Zuzia Zielińska

VA

Igor Ziąbka,

Krzyś Pogoda

 

VIA

Maksymilian Zemła,

Konrad Nazarek,

Janek Ługowski

IVB

Ula Grzelczyk,

Luiza Kubala,

Amelka Rucikowska

VB

Kacper Treliński,
Oliwia Adrianowska

VIB

Kuba Andrzejczak

IVC

brak

VC

Szymon Wojtysiak,

Dominik Opas

(2 razy),

Maciek Śródka

VIC

Gabrysia Górska (2 razy),

Oliwia Tomporowska,

Lidka Miller,

Kuba Chopta,

Błażej Ćwikowski,

Mateusz Piątkowski,

Angelika Lichańska,

Patryk Kupryjańczyk (4 razy),

Gabrysia Hofschneider (2 razy),

Wiktoria Juszczak,

Klaudia Misztela,

Michał Joachimiak,

Kacper Bieliński,

Krzyś Groblewski

 

DZIEŃ MARCHEWKI

 

W środę 21 października w ramach działań Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych zorganizowaliśmy Dzień Marchewki. A wszystko po to, aby zachęcić dzieci do spożywania warzywa, jakim jest marchewka. Był to bardzo zdrowy dzień. W tym dniu dzieci ubrały pomarańczowe stroje i przyniosły wspaniałe okazy marchewek. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, jakie wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. W czasie przerw odpowiadały na pytania z quizu odnoszące się do wiadomości zdobytych w trakcie zajęć. Tego dnia dzieci chrupały marchewkę, a nawet jadły marchewkowe babeczki. Po takiej dawce witamin wszystkie dzieci będą zdrowe i uśmiechnięte.

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 

14 października odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Tego dnia 143 uczniów w obecności swoich bliskich, wychowawców i innych nauczycieli złożyło ślubowanie, deklarując przestrzeganie praw ucznia, dziecka i Polaka. Potem Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak wielkim ołówkiem pasowała każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie.

W klasach z rąk wychowawców dzieci otrzymały akty pasowania i legitymacje szkolne. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę integrującą z rodzicami. W rytmie znanych piosenek i przebojów, śpiewając oraz tańcząc rodzice i ich pociechy uczcili przyjęcie pierwszoklasistów do grona Czwóreczki.

 

ZAPRZYSIĘŻENIE SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 

13 października społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 była świadkiem uroczystego zaprzysiężenia nowego Samorządu Szkolnego. Nowo wybrana przewodnicząca, Klaudia Włodarek, w obecności Pani Dyrektor oraz wszystkich uczniów, zobowiązała się godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię oraz bronić praw i interesów uczniów.

Uroczystość była też okazją do przypomnienia Praw i Obowiązków Ucznia. Uczniowie kl. 4a, 6a w krótkim przedstawieniu raz jeszcze wymienili wszystkie prawa małego obywatela, które powinny być przez wszystkich przestrzegane i respektowane.

Uczniowie złożyli również życzenia Pani Dyrektor, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom Szkoły z okazji nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej, a uczniowie klasy VIc zatańczyli układ taneczny „belgijka”. Na koniec uczniowie klas IV-tych pod okiem p. Iwony Onopy uraczyli wszystkich zgromadzonych piękną melodią zagraną na flażoletach.

Nowo wybranym członkom Samorządu Szkolnego oraz całemu Gronu Pedagogicznemu składamy życzenia pomyślnej i owocnej pracy oraz wielu sukcesów w roku szkolnym 2015/2016.

 

NASZE ZWIERZAKI

 

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który przypada na 4 października, Samorząd Uczniowski zorganizował wystawę prac plastycznych pt. „Nasze kochane zwierzaki”. W akcję zaangażowali się uczniowie klas IV-tych, którzy przygotowali piękne rysunki swoich domowych pupili.

 

Muzyka bawi i uczy

 

W dniach 6 i 13 października odbyły się koncerty muzyczne,, Muzyka bawi i uczy'' dla uczniów klas 0-III. Dzieci poznały nowe instrumenty muzyczne- obój i rożek. Posłuchały pięknych piosenek. Wzięły udział w konkursie, zatańczyły poloneza. Wszystkim dopisywał dobry humor. Na kolejny koncert zapraszamy w listopadzie.

 

SZKOLNY DETEKTYW

 

30 września na długiej przerwie uczniowie klas IV-VI szukali ukrytych po całej szkole fragmentów książki C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii "Lew, czarownica i stara szafa”.

Lista wrześniowych zwycięzców:

IVA

Szymon Włodarczyk, Agnieszka Sowińska, Kabacińska Berenika, ,

VA

Gulak Kasia,
Krzyżanowski Antek, Wrzesiński Szymon, Matczak Patrycja,
Ziąbka Igor

VIA

Bogdańska Maja, Bojarzyńska Ola

IVB

Ula Grzelczyk

VB

Cieślak Adam, Krzyżanowski Krystain, Rudnicka Marysia, Raczyńska Julka,
Treliński Kacper,
Jeziorski Tomek, Bekalarska Dominika, Olczyk Krystian

VIB

Szałek Daniel,
Gleń Roksana, Wrzesiński Kuba, Dębowska Oliwia, Andrzejczak Kuba, Milczarek Martyna.

IVC

Grzelak Wiktoria, Dobroniak Zuzia, Dobroniak Zosia, Kostowska Hania

VC

Wojtysiak Szymon, Rogowska Zuzia, Chrzanowska Ola, Opas Dominik

VIC

Piątkowski Mateusz, Górska Gabrysia, Tomporowska Oliwia,

 

PRZYSTANEK BIBLIOTEKA

 

W środę,  7 października ruszył „Przystanek biblioteka”. Uczniowie klas III-V mogli w bibliotece szkolnej na przerwach obiadowych (11.30 i 12.35) wysłuchać fragmentów książki Astrid Lindgren pt: „Emil ze Smalandii”. Książkę zaproponowała i pięknie przeczytała p. Izabela Kraska – nauczyciel języka polskiego. W trakcie dwóch przerw bibliotekę odwiedziło 59 uczniów naszej szkoły. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania „przystankowe” , a miłośników szwedzkiej autorki zapraszamy do biblioteki po kolejne propozycje książkowe.

 

ŚWIĘTO DRZEWA

 

W poniedziałek 5 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział
w warsztatach plastycznych edukacji ekologicznej organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego posadzenia ambrowca w Parku Miejskim. Następnie udaliśmy się do MDK-u, gdzie reprezentanci szkół podstawowych z terenu naszej gminy przygotowywali kompozycje plastyczne z kwiatów i liści. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Zuzia Papis, Kuba i Kacper Sałata, Natalia Karasiak i Kasia Nowowiejska,

pod opieką p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras.

 

„EKO-Patrol- moja wymarzona ekopracownia”-projekt realizowany

przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Aleksandrowie ŁódzkimW ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do konkursu ogłoszonego przez

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi pt.” Moja wymarzona ekopracownia- 2015”.

Uzyskaliśmy dofinansowanie w formie dotacji ze środków WFOŚiGW w Łodzi w wysokości 32 300zł.

Całkowity koszt realizacji zadania to 35 300,00zł.

W ramach tej kwoty zakupione zostały:

1. Pomoce dydaktyczne np.: mikroskopy, preparaty mikroskopowe, programy multimedialne o tematyce przyrodniczej i ekologiczne, atlasy uczniowskie,  przyrządy do obserwacji przyrodniczych np. lupy, kompasy, stacja pogody, modele przedstawiające budowę człowieka, materiały do doświadczeń chemicznych i fizycznych np. szkło laboratoryjne, magnesy, przyrząd do rozczepiania światła białego i do mieszania barw, zestaw do badania rozszerzalności cieplnej, latarka ładowana ręcznie, waga laboratoryjna, zestaw skał i minerałów, modele np. zamian energii odnawialnych, obieg wody w przyrodzie, rysowanie poziomic

2. Sprzęt multimedialny: monitor dotykowy, wizualizer, laptop, aparat fotograficzny

3. Wyposażenie pracowni w meble: ławki jednoosobowe, krzesła, biurko i krzesło nauczyciela, stolik projekcyjny, tablica suchościeralna

4. Z funduszy własnych udało się: pomalować pracownię, przygotować i zamontować dwie tablice magnetyczno- kredowe


Dodatkowo przy wsparciu Rady Rodziców przygotowano nową podłogę, zakupiono firanki i doniczki.

Celem podjęcia działań o utworzenie ekopracowni była chęć przygotowania atrakcyjnego warsztatu dydaktycznego dla nauczycieli, aby uczniowie lepiej, sprawniej, szybciej zrozumieli jak prawidłowo funkcjonować, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko naturalne.

Przygotowane pomoce dydaktyczne i audiowizualne uatrakcyjnią proces dydaktyczny i pozwolą uczniom lepiej zrozumieć prawidłowości rządzące naszym światem oraz realizować program nauczania przyrody w szkole podstawowej.

Dzięki dotacji WFOŚiGW w Łodzi oraz wkładowi własnemu pracownia zyskała nowy wygląd, jest wyposażona w atrakcyjne pomoce naukowe i uczniom przyjemniej się uczy w odnowionym otoczeniu.

Dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (www.wfosigw.lodz.pl )za pozytywne rozpatrzenie naszego projektu, Gminie za wsparcie finansowe i merytoryczne, rodzicom oraz dzieciom za pomoc w przygotowaniu nowej pracowni.


Dyrekcja i nauczyciel przyrody Szkoły Podstawowej nr 4

Spotkanie flażolecistów w Czwórce

Dnia 1 października, po raz trzeci, do Szkoły Podstawowej nr 4 przybyło wielu gości z województwa łódzkiego, by wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Gościliśmy w progach naszej szkoły:iczną grupę uczniów z Zespołu Szkół w Rogowie, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 35 z Łodzi, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 182 z Łodzi, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 23 z Łodzi, uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Łodzi oraz najmłodszych z Niepublicznego Przedszkola „Papierowy Wiatraczek” w Łodzi.

Imprezę rozpoczęła p. dyrektor Jolanta Mistrzak, witając serdecznie wszystkich miłośników flażoletów. Na początku wystąpił w strojach regionalnych zespół ludowy „Aleksandrowianie”, który zaśpiewał dwa utwory. Flażoletowe muzykowanie uświetnił również występ naszego nauczyciela matematyki p. Piotra Bartosa, który wykonał utwory na akordeonie. Każdą graną melodię poprzedzał występ uzdolnionych muzycznie uczniów naszej szkoły. Można było usłyszeć przepiękną muzykę płynącą z takich instrumentów jak: harfa, skrzypce i gitary. Na scenie pojawiły się: zespół małych cheerleaderek, przygotowany przez p. Renatę Papis, zespół taneczny, pod kierownictwem p. Ewy Kani, które roztańczyły całą rodzinę flażoletową.

Wszystkie zgromadzone na hali dzieci wspólnie zagrały na flażoletach i dzwonkach przygotowane wcześniej na tę okazję utwory muzyczne, m.in.: Marysię, Deszcz, Sarnę, Jabłka, Eliza Jane, Amazing Grace i Na Nowej Górze. Radosne dźwięki płynące z ogromnej liczby instrumentów sprawiły, że wszyscy widzowie włączyli się do wspólnego śpiewania fragmentów piosenek, klaskali, tańczyli lub ruchem przeżywali słuchaną muzykę.

W przerwie muzycznego spotkania wszyscy uczestnicy przy herbatce uzupełnili zapasy energii przed  udziałem w drugiej części muzykowania. Na koniec imprezy flażoleciści zostali poczęstowani dorodnymi śliwkami.

Na tle dekoracji z mottami znanych uczonych, otoczeni przyjazną atmosferą oraz wspaniałą muzyką uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za wspólnie spędzon

https://youtu.be/P0eu0BjSEqY

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

30 września przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z klas IV-VI, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 6 kandydatów.

 Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została

 Klaudia Włodarek z klasy VIc, a zastępcą Oliwia Jaśkiewicz z klasy VIa.  Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów były opiekunki Samorządu Uczniowskiego B. Sobczak, M. Jarzęcka.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

    18 września 130 uczniów naszej szkoły wzięło udział w „Sprzątaniu świata”.  Terenem porządkowanym był rezerwat ścisły- „Torfowisko Rąbień”. Podzieleni na grupy przeszliśmy przez las przy Ulicy Torfowej i Piaskowej. Ku naszemu zaskoczeniu obszar nie był bardzo zanieczyszczony, ale kilkanaście worków zapełniliśmy.

 Głównie zbieraliśmy plastikowe opakowania po napojach, torebki foliowe o

raz opakowania po alkoholu.

   Mamy nadzieję, że z roku na rok jest i będzie wokół nas coraz bardziej czysto, gdyż systematycznie uczymy się „walczyć” ze śmieciami.

 

WITAJ SZKOŁO!

 

1 września Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak powitała wszystkich uczniów, nauczycieli

i rodziców zgromadzonych na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.

W uroczystości inauguracyjnej uczestniczyły również Pani Poseł Agnieszka Hanajczyk oraz Sekretarz Gminy Pani Iwona Dąbek.

Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom owocnej nauki i przyjemnych chwil spędzonych w szkole. Uczniowie klas trzecich przedstawili krótki program artystyczny, który pozwolił uczniom powrócić do szkolnej rzeczywistości i obowiązków.

Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, gdzie zostali zapoznani z organizacją roku szkolnego.

 

 

WYDARZENIA Z ROKU 2014/2015

Nagrody i podziękowania okazji zakończenie roku szkolnego 2014/15

Uczniowie wyróżniający się w oddziałach przedszkolnych i w klasach I –III

Uczniowie nagrodzeni w klasach IV-VI

Uczniowie ze 100 % frekwencją

Statuetki

Podziękowania dla rodziców

 

BEZPIECZNE WAKACJE. PL

Celem ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne Wakacje" jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa

 spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

Więcej informacji na stronie

http://bezpiecznewakacje.pl

 

Podsumowanie roku szkolnego 2014/15

W ramach współpracy ze środowiskiem współpracowaliśmy:

1.      Urzędem Gminy (uczestnictwo w Gminnych Obchodach , uchwalenie Konstytucji 3 Maja, honorowe patronaty Posła RP A. Hanajczyk, patronaty Burmistrza, konkursów: „Omnibus”, „Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki, „Aleksandrów w barwach pór roku”, „Mój przyjaciel zwierzak”, zaproszenie p. A,. Hanajczyk do udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”).

2.      Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych („Dzień Radości”, spotkania Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego).

3.      MOPS (pomoc rodzinom w trudnej sytuacji, działalność świetlicy środowiskowej, współpraca z kuratorami i asystentami rodzin, organizacja wypoczynku letniego).

4.      PPP (stała współpraca w zakresie pomocy dydaktyczno-wychowawczej uczniom i rodzicom).

5.      Parafią (ufundowanie nagród dla uczniów (religia), finansowanie obiadów, udział zespołu flażolecistów w Koncercie Dziękczynnym – Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego).

6.      Siecią szkół i przedszkoli ekologicznych w ramach programu „ECO-SCHOOL”.

7.      Siecią szkół i przedszkoli grających na flażoletach.

8.      PKO (udział w programie „Szkolne Kasy Oszczędności”).

9.      Stowarzyszeniem Hospicjum im. Jana Pawła II (udział w kampanii na rzecz podopiecznych fundacji).

10.  Regionalnym Kołem Pszczelarzy (zorganizowanie I Łódzkiej Konferencji Pszczelarskiej; sponsoring nagród w konkursie plastycznym, lekcja z pszczelarzem).

11.  NZOZ KA-MED. (zajęcia ze stomatologiem, pielęgniarzem medycznym, prowadzenie cyklicznych gazetek ściennych w siedzibie KA-MED., sponsoring gadżetów dla dzieci).

12.  Klubem „OTOFITNESS” (udział w Dniach Sportu).

 

Przeprowadzone imprezy i uroczystości w II półroczu roku szkolnego 2014/2015

1.        Przedstawienie dotyczące profilaktyki uzależnień „Z pamiętnika narkomana…” 29.01.2015 (V. Nolbrzak-Sibilska, M. Wlazłowicz-Pietras)

2.        Szkolna debata ekologiczna – luty 2015 (A. Skawińska, B. Dziedzic)

3.        Apel podsumowujący I półrocze; sprawozdanie samorządów klasowych i szkolnych dotyczący podjętych działań. (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

4.        Koncerty muzyczne - 24.02, 24.03 (S. Chyła-Brzeska)

5.        Drzwi Otwarte w SP 4 – 26.02.2015 (opiekunowie SU, przewodniczący zespołów wychowawczych)

6.        Zorganizowanie Gminnego Konkursu „Omnibus” dla uczniów klas VI ze średnią powyżej 4.75 – 11.03.2015 (A. Skawińska, D. Berenc)

7.        Dzień Zdrowej Żywności – 20.03 (rodzice poszczególnych klas; A. Skawińska, B. Dziedzic)

8.        Tydzień Sportu (K. Szabela, J. Kuśmierek, I. Jurek< U. Kluszczyńska, E. Stanielewicz)

9.        Międzyszkolny Gminny Konkurs „Potyczki drugoklasistów”- 21.04.2015 D.Kocik, A.Papka

10.     „W mocy żywiołów” - Dzień Ziemi – międzyklasowy projekt skierowany do uczniów IV-VI – 22.04.2015 (I. Kraska, D. Berenc)

11.     Przedstawienie teatralne „W królestwie odpadów” dla OP-III 23.04.2015 (B. Dziedzic)

12.     Święto Konstytucji 3 Maja 29 kwietnia (V. Nolbrzak-Sibilska, M. Wlazłowicz-Pietras, J. Joachimiak, H. Bilant)

13.     XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – przedstawienie „Tuwim znany i lubiany” – 18.05 (M. Wlazłowicz-Pietras)

14.     XVIII Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki 26.05.2015 (M. Wlazłowicz- Pietras, A. Papka)

15.     Koncert muzyczny z okazji Dnia Dziecka 01.06.2015 (U. Pakuła)

16.     Występ koła teatralnego „Baśniowy ambaras 09.06.2015 (A. Papka, K. Ziąbka)

17.     „Dzień Truskawki” – 11.06.2015 (A. Skawińska, B. Dziedzic)

18.     Występ Grupy Artystycznej „Rekonstrukto” – „Życie i kultura w średniowieczu” 11.06.2015

19.     Apel „Stop dyskryminacji – 18.06.2015 (V. Nolbrzak-Sibilska, J. Misiak)

20.     Uroczysta dyskoteka zakończeniowa kl. VI (rodzice kl. VI, A. Skawińska, I. Kraska, B. Sobczak)

21.     Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015: kl. VI (I. Kraska, A.Skawińska, B. Sobczak) kl. IV-V (A. Krajewska-Daszkiewicz, D. Berenc)

              kl. OPI; II-III (D. Kocik, A. Badura)

 

STOP  DYSKRYMINACJI…

           W dniu 18 czerwca 2015r.uczniowie naszej szkoły zaproszeni zostali do udziału w apelu poświęconym zagadnieniu związanym z dyskryminacją i tolerancją.

Grupa młodych artystów z klas: IVb i Vc na deskach teatru szkolnego zaprezentowała spektakl pt. „Kopciuszek”. Przedstawienie zostało przyjęte z wielką uwagą i zainteresowaniem.  Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi na wagę poszanowania dla różnorodności i przeciwstawienia się przejawom dyskryminacji. Tego dnia chętni uczniowie ucharakteryzowani na ludzi o różnych narodowościach, różnym pochodzeniu etnicznym wskazywali na tolerancję wobec inności. Dzięki temu wszystkie dzieci  miały okazję zastanowić się nad hasłami zmuszającymi do myślenia nad różnorodnością nie tylko w społeczeństwie ale i w społeczności uczniowskiej. Wśród znanych pojęć pojawiły się: godność, tolerancja, prawo, rozwój, różnorodność, równość i wiele innych. Aby wzmocnić działania uczniowie: Dominik Przychodniak z kl.VIc i Łukasz Krajewski z kl.VIa przygotowali prezentacje multimedialne. Chłopcy w swoich wystąpieniach zwrócili szczególną uwagę na rodzaje dyskryminacji. Warto pamiętać, że tak naprawdę różnimy się. Zatem każdy z nas jest wyjątkowym i niepowtarzalnym człowiekiem.

           W związku z realizacją jednego z priorytetów Programu Wychowawczego i Profilaktycznego –działania antydyskryminacyjne zorganizowano w  klasach I-III:

Konkurs Plastyczny  „Tak pięknie się różnimy”.  Celem konkursu było uświadomienie różnic między ludźmi oraz akceptacja innych bez względu na przynależność narodową, religijną, kolor skóry, wygląd zewnętrzny, status materialny, niepełnosprawność, chorobę.  Wyróżniono 19 prac, których autorzy w interesujący sposób zaprezentowali trudną dla tej grupy wiekowej tematykę antydyskryminacyjną. Prace odznaczały się różnorodnością technik i form plastycznych. Wystawa zaprezentowana była w sali gimnastycznej podczas apelu. Następnie można ją było oglądać na korytarzu szkolnym.

„To dobrze, że każdy się różni od siebie   Jak chmurka, od chmurki na błękitnym niebie”  - lecz razem możemy wiele!

Igor Wieczorek – IIIc, Igor Rosiński – IIIc, Dawid Dybała – IIIc,

Agnieszka Sowińska – IIIa, Anna Zbidi – IIb, Oliwia Nowak – IIIa,

Jakub Pisarek – IIIa, Szymon Włodarczyk – IIIa, Maja Krysiak – Ie,

Daria Biegańska – Ie, Weronika Wdowiak – IIIa, Anna Michałowska – IIb,

Katarzyna Rybczyńska – IIIa, Zuzanna Papis – IIIa, Adrian Wolf – IIIa,

Piotr Urbańczyk – Ib, Anna Dzikowicz – Ia, Weronika Augustyniak – Ia,

Sebastian Dylik – Ib.

        Uroczystość przygotowały panie: V.Nolbrzak-Sibilska ,J.Misiak, A.Badura

 

SUKCES NASZYCH INFORMATYKÓW

W dniu 16 czerwca w Szkole Podstawowej w Rudzie Bugaj odbyło się uroczyste podsumowanie I edycji Międzyszkolnego Gminnego Konkursu "Zaopiekuj się mną - jak mogę pomóc bezdomnym zwierzętom". Honorowy patronat nad konkursem objęli: Poseł na Sejm RP pani Agnieszka Hanajczyk oraz Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego pan Jacek Lipiński.

Laureatem i niekwestionowanym zwycięzcą konkursu został Oskar Kornacki - uczeń klasy IV c naszej szkoły. W uzasadnieniu werdyktu, jury konkursowe stwierdziło: " Prezentacja Oskara wyróżnia się pod względem różnorodności zastosowania narzędzi informatycznych, jest oryginalna, zawiera własne przemyślenia Oskara na temat właściwych postaw wobec bezdomnych i krzywdzonych zwierząt, a także wskazuje konkretne zachowania w stosunku do nich".

Wielki sukces w konkursie odniosło jeszcze dwoje naszych uczniów:

Oliwia Rogowska z kl. IV c, która zajęła I miejsce w kategorii klas czwartych oraz Piotr Cieślak z kl. VI a,  który zajął II miejsce wśród szóstoklasistów.

Oskar Kornacki i Oliwia Rogowska swoje prace przygotowali pod opieką

 p. Renaty Papis.

 Piotr Cieślak pracował pod opieką pani Anny Niewiadomskiej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

DZIEŃ RADOŚCI

16 czerwca uczniowie klasy I a i I b uczestniczyli w imprezie zorganizowanej przez Komisję do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla dzieci z klas I – III szkół podstawowych w sali widowiskowej MDK-u w Aleksandrowie Ł.

W pierwszej części dzieci obejrzały spektakl pt. „Nygusek” w wykonaniu aktorów z Teatru KRÓLA w Łodzi. Na podstawie historii pewnej Kurki dowiedziały się, że kłamstwo nie popłaca, a lenistwo doprowadza do zepsucia i braku serca dla innych, że nie wolno ufać obcym i przyjmować od nich prezentów oraz co może zaszkodzić zdrowiu.

W drugiej części nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom gminnego konkursu plastycznego pt. „Ja i mój przyjaciel zwierzak”.  Konkurs zorganizowali nauczyciele z SP nr 4 – Małgorzata Śmichura i Sylwia Chyła- Brzeska

pod honorowym patronatem Poseł na Sejm RP pani Agnieszki Hanajczyk oraz Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego pana Jacka Lipińskiego.

Głównym celem konkursu było rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi oraz kształtowanie właściwego podejścia każdego dziecka do zwierząt.

Z rąk pani Poseł Agnieszki Hanajczyk laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego pana Jacka Lipińskiego.

Na zakończenie wszyscy uczniowie świetnie się bawili uczestnicząc w grach i zabawach ruchowych prowadzonych przez organizatorów imprezy, po czym w wesołych nastrojach wrócili do szkoły.

LAUREACI GMINNEGO KONKURSU "JA I MÓJ PRZYJACIEL ZWIERZAK"

Miejsce I

Arletta Michalak

SP nr 4, kl. I

Antonina Kowalska

SP nr 1, kl II

Marta Masiarek

SP w Rudzie Bugaj, kl. III

Miejsce II

Zuzanna Nagłowska

SP nr 1, kl. I

Natalia Zdziaszek

SP nr 1, kl. II

Patrycja Trepilak

SP w Rudzie Bugaj, kl. III

Miejsce III

Anna Grabowska

SP w Rudzie Bugaj, kl. I

Julia Kaczmarek,

SP nr 1, kl. II

Wiktoria Blaźniak

SP nr 1, kl. III

Wyróżnienia:

Sebastian Dylik, Przemysław Tkacz, SP nr 4, kl. I

Zuzanna Kornacka, SP nr 1 kl.I

Jan Fronczak, ZSS, kl. I

Nagroda specjalna:

Zofia Brewińska, SP nr 4, kl.I

Kacper Kaczanowski

SP nr 4, kl. II

 

 

 

EVENT EDUKACYJNY W KLASIE I D

15 czerwca odbył się w naszej szkole event edukacyjny z okazji zakończenia realizacji I etapu projektu pt. "Od dziecięcej ciekawości do dojrzałości poznawczej".  Podczas spotkania uczniowie prezentowali przed rodzicami swoje umiejętności i brali udział w kreatywnych zajęciach plastycznych. Uczestnicy projektu otrzymali z rąk wicedyrektor szkoły p. Bożeny Andrzejewskiej certyfikaty potwierdzające ukończenie I etapu projektu. W drugiej części spotkania, wszyscy zostali zaproszeni na "zdrowy" poczęstunek złożony z owoców i zbożowych ciasteczek.Projekt "Od dziecięcej ciekawości do dojrzałości poznawczej" wdrażany jest w naszej szkole przez pp. Ewę Adamkiewicz i Renatę Papis.

http://youtu.be/AXFigIDU5qc.

 

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

11 czerwca w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja historii. Zaprezentowała ją Grupa Artystyczna ,,Rekonstrukto" i dotyczyła  ona ,,Życia i kultury w średniowieczu". Uczniowie pozyskali wiele  cennych i ciekawych informacji na temat tego okresu. Mieli okazję zobaczyć jak wyglądało rycerskie uzbrojenie i ekwipunek. Zapoznali się też ze średniowiecznym prawem i karami. Na własnej skórze mogli się przekonać, jak były one dotkliwe. Byli świadkami pasowania na rycerza kolegi

 i wysłuchali kodeksu rycerskiego. Niektórzy uczniowie – ochotnicy przeszli próbę ,,ciężkiego miecza". Mogli również zobaczyć, dotknąć i wypróbować używaną przez rycerzy broń.

 

Święto truskawki
Truskawki to, jak się okazało ze szkolnej debaty, najbardziej lubiane polskie owoce. Dlatego też postanowiliśmy 11 czerwca ogłosić Dniem Truskawki. Uczennice koła przyrodniczego i członkowie Zielonej Flagi przygotowali wiadomości, ciekawostki

 i przepisy kulinarne związane z tymi pysznymi owocami. Podczas szkolnych obchodów uczennice klasy VI odczytywały w klasach informacje o truskawkach, a na przerwach rozdawały nalepki z rysunkiem tych owoców. Wszyscy byli zgodni, że truskawki

są pyszne i że stanowczo zbyt krótko można świeże kupić.

 

„Aleksandrów w barwach pór roku"

 

10 czerwca odbyło się w naszej szkole, rozstrzygniecie Gminnego Konkursu Regionalno- Plastycznego „Aleksandrów w barwach pór roku" przeznaczonego dla dzieci od 5 do 6 lat.Konkurs objęty jest honorowym patronatem Poseł RP Agnieszki Hanajczyk i Burmistrza Miasta Aleksandrów Łódzki Jacka Lipińskiego.

Główne cele konkursu: kształtowanie szacunku dla własnego regionu, zachęcanie do znajomości tradycji, zabytków i walorów przyrodniczych regionu, wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności, wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne.

Do konkursu zgłoszono 49 prac.

Nagrody otrzymali:

1.      Alicja Leek SP w Rąbieniu I miejsce

2.      Amelia Mokrzyńska SP nr 4 I miejsce

3.      Wiktoria Smyka Zespól Szkół Sportowych im. Józefa Jaworskiego II miejsce

4.      Patrycja Czechowicz SP nr 4 III miejsce

Wyróżnienia otrzymali:

5.      Natalia Grzelak Miejskie Przedszkole nr 2 Im. J. Tuwima

6.      Jakub Nowak SP nr 4

7.      Antonina Trafalska Miejskie Przedszkole nr 1 imienia M. Konopnickiej

8.      Borys Błoch SP nr 4

9.      Zuzanna Bugała Przedszkole Niepubliczne Artystyczno- Ekologiczne „ Bajkowe Ogrody”.

 

BAŚNIOWY AMBARAS

 

9 czerwca szkolne koło teatralne "W krzywym zwierciadle" wystąpiło w ostatniej w tym roku szkolnym premierze. Młodzi aktorzy pokazali przedstawienie pt. "Baśniowy ambarans". Sądząc po reakcji widzów (klasy I - IV i oddziały przedszkolne), występ się podobał. Z kołem żegnają się uczniowie klasy IVc : Maks Galbfach, Oliwia Rogowska,Patrycja Tyniec i Krzyś Hanke. Opiekunowie koła, panie A.Papka oraz K. Ziąbka, bardzo dziękują za włożoną pracę i pasję, z jaką podchodzili do działań koła a także rodzicom dbającym o odpowiednie kostiumy. Zapraszamy do teatralnej przygody w przyszłym roku szkolnym.

 

KONKURS WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

W dniu 26 maja odbyła się XVIII edycja Konkursu Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki. Do konkursu przystąpiły 3-osobowe zespoły. Reprezentowały Szkołę Podstawową nr 4, Miejski ZespółSzkół nr 1, Zespół Szkół Sportowych oraz Szkołę Podstawową w Rąbieniu.Konkurs rozpoczęła prezentacja scenek dramowych przedstawiających postać znanego aleksandrowianina. Było to zadanie przygotowane wcześniej przez zespoły i stanowiło jednocześnie zagadkę konkursową. Kolejne zadania sprawdzały wiedzę uczniów na temat historii naszego miasta i jego okolic, zabytków, przyrody, oraz postaci wywodzących się z Aleksandrowa wpływających na jego dawne i obecne funkcjonowanie. Zespoły rozwiązywały zadania przedstawione w formie krzyżówki, filmu, prezentacji multimedialnej, listu, występu rapera. Były urozmaicone i stanowiły ciekawe wyzwanie dla uczestników konkursu, którzy wykazali się wysokim poziomem wiedzy o naszym mieście i gminie.

W skład jury oceniającego wyniki konkursu weszli:

-Pani Hanna Beda- naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu,

-Pan Leszek Filipiak- wiceburmistrz Miasta i Gminy Aleksandrów,

-Pani Barbara Nowak - przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Aleksandrowa

-pani Elżbieta Grochulska- przedstawiciel Partnerstwa na rzecz Aleksandrowa Ł.

-Pani Stanisława Raczyńska- prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego,

-pani Justyna Sobczak- przedstawiciel Biblioteki Miejskiej w Aleksandrowie Ł.

Zwycięzcą konkursu okazała się drużyna Szkoły Podstawowej nr 4 w składzie:

-Anna Szymczak (kl.Vb), Gabriela Górska (kl.Vc), Barbara Bończak (kl.Va)

Opiekunem przygotowującym zespół była Pani Agnieszka Krajewska-Daszkiewicz.

W scence teatralnej, którą przygotowała Pani Edyta Włodarczyk wystąpili uczniowie kl.VIc: Lidia Falkenberg, Dominik Przychodniak i Marcin Radziejewski.Drugie miejsce zajął Miejski Zespół Szkół, trzecie - Zespół Szkół Sportowych a czwarte - Szkoła Podstawowa w Rąbieniu. Konkurs został przygotowany przez panie Marzenę Wlazłowicz - Pietras i Annę Papka.

Wszyscy uczestnicy konkursu nie tylko mogli wykazać się wiedzą o swoim mieście i okolicy ale także świetnie się bawili oraz integrowali. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na następną – XIX edycję konkursu w przyszłym roku szkolnym.

 

ZNAMY LITERATURĘ DZIECIĘCĄ

22 maja uczennice z klasy 3a Berenika Kabacińska, Oliwia Nowak i Katarzyna Rybczyńska wzięły udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Literaturze Dziecięcej. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością lektur szkolnych, wierszy, baśni i bajek. Przedstawicielki naszej szkoły zajęły II miejsce. Gratulujemy!

 

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

W czwartek 21 maja w Miejskim Domu Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski

o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”. W rywalizacji wzięło udział 26 uczniów z terenu całej gminy. Naszą szkołę reprezentowała grupa pięcioosobowa w składzie: Jan Szymański 0B, Julia Jaśkiewicz ID, Zuzanna Papis IIIA, Agnieszka Sowińska IIIA i Urszula Grzelczyk IIIB. Do wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowały się trzy osoby, w tym 2 uczennice naszej szkoły Zuzia Papis i Julia Jaśkiewicz oraz Paweł Szymański – uczeń Miejskiego Zespołu Szkół. Jury, któremu przewodniczyła p. Hanna Beda (Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu), wyróżniło dwie osoby, w tym naszą uczennicę Urszulę Grzelczyk, której za rok będziemy gorąco kibicować w recytatorskich zmaganiach.

 

Gość z Asyżu
14 maja koło „OBIEŻYŚWIAT” gościło franciszkanina – ojca Łukasza, który aktualnie przebywa w klasztorze w Asyżu. Jest to jedna z najstarszych bazylik w Europie. Franciszkanin opowiedział nam o swoim codziennym życiu w klasztorze.

Odpowiadał również dzieciom na pytania dotyczące Włoch. Spotkanie z ojcem Łukaszem będą przypominały dzieciom pamiątki, które otrzymał każdy członek koła.

 

XII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2015

„Wybieram bibliotekę”

W piątek 15 maja 2015 r. w ramach tygodnia bibliotek uczniowie z koła regionalnego wzięli udział w przedstawieniu pt: „Tuwim znany i lubiany”, które zaprezentowali najmłodszej widowni przedszkolnej w Bibliotece Miejskiej im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim. Wesoła lokomotywa z wierszykami Juliana Tuwima włączyła się w ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo i dojechała na stację sala gimnastyczna SP nr 4., gdzie dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych przypomniały sobie twórczość poety. Nie zabrakło również nagród książkowych dla zwycięzców konkursu plastycznego na zilustrowanie ulubionego wiersza Juliana Tuwima.

Jury w składzie p. wicedyrektor Bożena Andrzejewska i nauczyciel plastyki p. Jadwiga Joachimiak nagrodziło I miejscem 4 prace. Wśród wyróżnionych uczniów znalazły się następujące osoby: Małgorzata Jóźwiak OB, Nikola Jędrzejczak OB, Szymon Becht IA, Piotr Sztiber IB, Daria Biegańska IE i Dawid Porczyński IIIB.

Laureaci konkursu plastycznego – I miejsce:

1.     Jakub Nowak OA

2.     Sebastian Dylik IB

3.     Jan Kowalczyk ID

4.     Dawid Marańda IIIB

Przedstawieniem tym koło regionalne w składzie: Kamila Kędzia, Marta Zagozda, Wiktoria Zapart, Izabela Grzelczyk, Dominik Przychodniak, Kacper Woźniak, Marcin Radziejewski, Jakub Mielczarek, Miłosz Serafin, Emilia Kubiak i Gabriela Górska, zakończyło trzyletnią  działalność promującą czytelnictwo i swój region w środowisku szkolnym i lokalnym.
Za wszystkie wspólne akcje serdecznie dziękuje opiekun koła - Marzena Wlazłowicz-Pietras.

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

12 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych A i C wybrały się

do Biblioteki Miejskiej w celu obejrzenia spektaklu pt.  „To jasne jest jak słońce”

w wykonaniu grupy Teatrino z Łódzkiej Szkoły Filmowej.

 Przedstawienie to było jedną z wielu atrakcji przewidzianych w bibliotece

z okazji XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

 

KONKURS RECYTATORSKI- WYRÓŻNIENIE

Dzieci z oddziału przedszkolnego C, 7 maja uczestniczyły w  "Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim poświęconym twórczości Marii Konopnickiej" organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 1, uzyskując wyróżnienie i nagrodę książkową.

 

„ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

We wtorek 5 maja w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z oddziałów przedszkolnych i klas I -I V. Spośród 42 uczestników do gminnego etapu konkursu zakwalifikowało się pięć osób: Jan Szymański (0B), Julia Jaśkiewicz (ID), Agnieszka Sowińska (IIIA), Zuzanna Papis (IIIA), Urszula Grzelczyk (IIIB).

 

Ogólnopolski Konkurs „SAVOIR VIVRE na co dzień” – 27.04.2015r.
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Savoir vivre na co dzień”. Wyróżnienie otrzymali: Maja Rawicka – uczennica kl.IVc i Adam Cieślak – uczeń kl. IVb. Konkurs sprawdzał wiele umiejętności. Zagadnienia dotyczyły porządku pierwszeństwa np. kolejności witania, zabierania głosu, wchodzenia i wychodzenia. Trzeba było wykazać się znajomością zasad dobrego zachowania przy stole oraz zasad używania sztućców. Nie zabrakło pytań z zakresu korespondencji, punktualności i różnych sytuacji życiowych. Uczniowie musieli umiejętnie wybrnąć z różnych sytuacji niezręcznych.
Większość dzieci weźmie udział w kolejnej edycji konkursu.
Uczniowie wzięli także udział w ogólnopolskich konkursach: „Z ortografią na co dzień”, „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Wśród najlepszych znawców zasad ortografii polskiej znaleźli się: Gabriela Górska – Vc, Oliwia Rogowska – IVc, Aleksandra Chrzanowska – IVc, Filip Chudzik – IVb. Wyróżnienie otrzymała Patrycja Matczak – uczennica kl. IVa.

 

KONSTYTUCJA 3 MAJA

 

Dnia 24 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie okolicznościowe, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna wykonali ucz.kl. VI: Zuzia Górska, Kamila Kędzia, Dominik Przychodniak, Kacper Woźniak pod kierunkiem p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras i p. Violetty Nolbrzak-Sibilskiej.

Zespół wokalny prowadzony przez p. Jadwigę Joachimiak zaprezentowałpiosenki patriotyczne.

Obchody miejscowego święta uatrakcyjniła gazetka poświęcona tymwydarzeniom przygotowana przez p. Halinę Bilant.

 

W Królestwie Odpadów

Celem obchodów Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole było  propagowanie postaw ekologicznych. Z tej okazji uczniowie klasy II c 23 kwietnia zaprezentowali przedstawienie  pt.: „ W Królestwie Odpadów”.

Przesłaniem spektaklu było zachęcenie uczniów klas 0 -3 do segregacji odpadów

i dbałości o środowisko naturalne

Spektakl można obejrzeć „zaglądając” do Galerii.

 

,,W MOCY ŻYWIOŁÓW”

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI W CZWÓRCE

  22 kwietnia na całej kuli ziemskiej dzień trwa tyle samo, co noc. W kulturach starożytnych data ta wiązała się ze świętem rodzącego się życia.

Uczniowie klas IV -VI  spotykali się, aby przypomnieć o trosce o planetę, która jest naszym wspólnym dobrem – dobrem ludzi odmiennych ras i religii, żyjących w różnych zakątkach globu, także tu, w Polsce.

Już wiele wieków temu św. Franciszek zwracał człowiekowi uwagę na ważną prawdę: „Ziemia została ci powierzona jako ogród, rządź nią z mądrością.”

Powinniśmy odpowiedzialnie czerpać z obfitości tego ogrodu, umieć go pielęgnować i dostrzegać niezwykłe piękno, którym nas obdarowuje.

Uczniowie klas VI przygotowali prezentacje wierszy pokazujących obraz świata w mocy trzech żywiołów – ziemi, wody i powietrza.

Ziemia to najbliższy człowiekowi spośród czterech żywiołów, podstawa dla wszystkich pozostałych. Mamy z nią w zasadzie stały kontakt – kiedy chodzimy, siadamy, jemy, pracujemy. Ziemia zaspokaja nasze podstawowe potrzeby, daje oparcie, pokarm, schronienie. Bliski kontakt z naturą zapewnia praca w ogrodzie, chodzenie boso po trawie, spacery po lesie.

  Woda daje spokój, ukojenie, umiejętność płynięcia z nurtem życia, przystosowania się do tego, co nam przynosi. Kiedy brakuje żywiołu wody, trudniej się zrelaksować, wyciszyć, czujemy napięcie. Aby połączyć się z żywiołem wody, trzeba zwolnić tempo życia, pójść nad jezioro, rzekę, wybrać się na spacer w deszczu albo we mgle.

  Powietrze ma energię najlżejszą ze wszystkich żywiołów. Jest niewidzialne, niezależne, wciąż się zmienia. To źródło wolności, swobody, inspiracji. Dzięki niemu możemy unosić się nad ziemią, marzyć. Powietrze przynosi nowe pomysły, rozwiązania, nowe spojrzenie na świat. 

 Dziękujemy uczniom klas szóstych za przygotowanie i przedstawienie pięknych prezentacji. Każdy z nas może zrobić coś dla Ziemi. D. Przychodniak i M. Radziejewski przygotowali dla nas podpowiedzi, jak dbać o ziemię, wodę i powietrze. Informacje w formie ulotki przekazali uczniom  klas IV – VI.

Międzyklasowy projekt  opracowały i zrealizowały Dorota Berenc i Izabela Kraska.

 

POTYCZKI DRUGOKLASISTÓW

 

21 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs "Potyczki Drugoklasistów".

W zmaganiach wzięli udział uczniowie z wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. Trzyosobowe drużyny odpowiadały na pytania związane z różnymi dziedzinami wiedzy. Wszyscy radzili sobie świetnie, znali chronione rośliny, słówka z j. angielskiego, rozwiązywali zadania matematyczne, wskazywali sławnych Polaków. Między konkurencjami, występowały 5-osobowe zespoły dopingujące. Najlepsza okazała się drużyna ze S.P. z Bełdowa.

Gratulujemy wszystkim i dziękujemy opiekunom  za przygotowanie dzieci.

organizatorzy: D.Kocik, A.Papka

 

KONCERT DZIĘKCZYNNY

12 kwietnia zespół flażoletowy wystąpił na Koncercie Dziękczynnym zorganizowanym przez parafię Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie Ł. Uczniowie klasy III b, II b oraz IV c kolejny już raz reprezentowali naszą szkołę występując w gronie najlepszych zespołów wokalnych, solistów i muzyków naszego miasta. Tym razem flażoleciści zagrali utwór "Amazing Grace". Dziękujemy wszystkim rodzicom występujących uczniów za umożliwienie dzieciom udziału w koncercie.

 

Pola Nadziei – żonkile dla hospicjum
W sobotę 11 kwietnia wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w drugiej części kampanii na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu.
Uczniowie klas IVb, Va i VIc rozdawali żonkile – symbole nadziei i zbierali datki wśród mieszkańców naszego miasta. Ubrani w żółte koszulki i wyposażeni w balony nasi uczniowie byli widoczni w całym mieście. Aleksandrowianie okazali się bardzo hojni i chętnie wspierali naszą akcję, wrzucając datki do puszek.

Zebraliśmy aż 891,12 złotych. Pieniądze zasilą konto Stowarzyszenia i trafią

do podopiecznych fundacji. Uczniowie „Czwórki” pokazali, że los osób potrzebujących nie jest im obojętny i że lubią nieść bezinteresowną pomoc.

 Wszystkim osobom, które włączyły się w akcję serdecznie dziękujemy.

 

WYNIKI KONKURSU MULTIMEDIALNEGO

Ogólnopolski Konkurs Multimedialny zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu

 i pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiegozakończył się ogromnym sukcesem naszej uczennicy Barbary Bończak, która otrzymała wyróżnienie za przygotowani prezentacji multimedialnej „ Przyjaciel lasu”

Gratulujemy!

 

TYDZIEŃ SPORTU

W dniach 23.03 - 27.03 w ramach obchodów „Tygodnia Sportu” nauczyciele zorganizowali cykl imprez oraz konkursów

o tematyce sportowej.

W pierwszym dniu do rywalizacji w grach i zabawach ruchowych przystąpiły klasy I – III. W dziesięcioosobowych składach drużyn reprezentujących klasy znajdowało się po pięciu chłopców i pięć dziewczynek, natomiast pozostali uczniowie z klasy

gorąco dopingowali na trybunach. Do rywalizacji przystąpiły kolejno klasy - trzecie, drugie i pierwsze. Uczestnicy zawodów

brali udział w sześciu konkurencjach sprawnościowych, a na koniec każdy otrzymał słodką niespodziankę.

 

W kolejnym dniu rywalizowały ze sobą klasy IV- VI. Najpierw konkurowały ze sobą uczniowie klas czwartych,

gdzie bezkonkurencyjna okazała się klasa IV a, następnie występowały klasy piąte, a najlepszy wynik osiągnęła klasa V c .

Jako ostatnie w tym dniu wystąpiły klasy szóste. Na tym poziomie najlepsi okazali się uczniowie klasy VI a.

 

We wtorek także reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły brała udział w wojewódzkim turnieju piłki nożnej

o puchar „Tymbarku”, który odbył się w Łodzi. Drużyna nasza zajęła III miejsce w grupie, co jest dobrym wynikiem ,

biorąc pod uwagę wojewódzką rangę zawodów.

 

W związku z „ Tygodniem Sportu” ogłosiliśmy konkurs na prezentacje multimedialną n. t. „Bezpieczeństwo na arenach

sportowych i kultura kibicowania”. Najlepsze prace zaprezentowaliśmy uczniom klas IV- VI podczas zajęć wychowania fizycznego,

a autorów prac nagrodziliśmy. Nagrody książkowe otrzymali: Oliwia Toporowska , Kinga Berenc IV a i Jakub Pietrzak IV a.

 

W czwartek w sali gimnastycznej mogliśmy podziwiać wystawę kolekcji sportowych naszych uczniów. Kolekcjonerzy medali,

piłek, pucharów, książek, kart, gazet sportowych- również zostali nagrodzeni. Wyróżnienia otrzymali: Kajetan Goss VI a,

Igor Ziąbka IV a, Krystian Pecyna VI b, Lidia Falkenberg VI c.

 

W piątek gościliśmy w naszej szkole instruktorów tańca z grupy „OTOFITNESS”. Wszyscy uczniowie wzięli czynny

udział w zajęciach tanecznych. Uczestnicy warsztatów tanecznych byli zachwyceni pokazem tańca breakdance, który zaprezentowali instruktorzy na koniec swoich występów.

Wszystkim uczniom oraz opiekunom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na następny Tydzień Sportu za rok.

 

Dziękujemy za udział w akcji "Ołówek dla
Afryki". Zebraliśmy dużo zeszytów, ołówków, długopisów,
kredek, gumek do ścierania, mazaków, kilka piórników, bloków
rysunkowych, notesów i farb. 
Myślimy, że dzieci w Afryce będą szczęśliwe.
Koordynator akcji- Sylwia Chyła-Brzeska. 

 

WYBRANE DZIAŁANIA KSZTAŁTUJĄCE ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE UCZNIÓW W RAMACH PROGRAMU "OWOCE I WARZYWA W SZKOLE".

https://youtu.be/Z9Z6q3LMZCM

 

DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

 20 marca  to w naszej szkole, już tradycyjnie, Dzień Zdrowej Żywności. Jak w ubiegłych latach tak i teraz, rodzice, dzieci i nauczyciele przygotowali zdrowe posiłki. Wśród nich znalazły się : naturalne soki, koktajle owocowe, kanapki, sałatki owocowe i warzywne oraz koreczki. Dzieci z ogromnym apetytem zajadały kolorowe  specjały, które oprócz walorów smakowych, miały za zadanie zachęcać  do codziennego sięgania po produkty dla nas najzdrowsze. Poza degustacją uczniowie obejrzeli także prezentacje multimedialne na temat zdrowego stylu życia i przebywania  w zdrowym otoczeniu.

DZIĘKUJEMY NIŻEJ WYMIENIONYM RODZICOM ZA POMOC

W ZORGANIZOWANIU DNIA ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

 

3b

BEATA RUCIKOWSKA JOANNA JAWORSKA MARTA KUMÓR

3A

ANETTA WOJTYSIAK EWELINA PISAREK MAGDALENA WDOWIAK

6b

EDYTA OMIOTEK EWA PAPIERNIK

4C

MAGDALENA ZIELIŃSKA JOANNA ŁACZKOWSKA

1A

BEATA BILSKA

KATARZYNA DOMINOWSKA ANNA KOŁODZIEJCZYK IWONA MAKUCH

4A

ALEKSANDRA WEREMIUK KATARZYNA KOCHANIAK WITOLD PIETRZAK

1C

ALEKSANDRA WEREMIUK KATARZYNA KOCHANIAK

2C

JUSTYNA JAGUSIAK EWA KOSIŃSKA

EWELINA KOCHANOWSKA ANNA MICHALAK

2B

PATRYCJA BERGIUS-KAŹMIERCZAK KRYSTYNA KWIATKOWSKA MAGDALENA GRAMERA MAŁGORZATA BOBROWSKA

6C

ANNA PRZYCHODNIAK

3C

DOROTA SZYMCZAK ANETA DYBAŁA ANNAWOJTKOWSKA EWA KUSTOSZ ALEKSANDRA KARASIAK AGNIESZKA ROSIŃSKA

5B

ANNA KIFER-WOJTCZAK MARZENA DRZEWOSZEWSKA DOROTA SZYMCZAK

5A

JOLANTA BŁASZCZYK MARIOLA DYLIK AGNIESZKA PAŚ MONIKA GRABSKA

4B

KAMILA CHUDZIK ANETA CIEŚLAK SYLWIA SIKORA IZABELA MAJCHRZYCKA JUSTYNA JAGUSIAK

0A

SYLWIA SIKORA KATARZYNA CZECHOWICZ ANETA DYBAŁA

0C

EWELINA BRZOZOWSKA ANETA CZECHOWICZ

1E

KATARZYNA CZECHOWICZ

AGNIESZKA NOWOWIEJSKA EWELINA BIŃKOWSKA

JUSTYNA ROGOWSKA

0B

JOANNA KUŹMIŃSKA

 

W tym roku szkolnym w szkole zrealizowane zostały programy profilaktyki palenia tytoniu:

 ,,Znajdź właściwe rozwiązanie” dla kl. IV
,,Nie pal przy mnie, proszę” dla kl. II-III
,,Palić nie palić? Oto jest pytanie dla kl. V
W ramach wdrażanych programów odbyły się zajęcia dotyczące:

 • Kształtowania u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie

 • Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia

 • Uwrażliwienia dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem

 •  Uczenia się zachowań asertywnych ( sposoby odmowy)

 • Uczenia się umiejętności radzenia sobie z problemami
  Realizacja zajęć warsztatowych wzbogacona była o prezentację multimedialną

,,Palić nie palić”, projekcję filmu ,,Nikotyna legalny narkotyk”,

konkursy plastyczne skierowane do ucz. kl. II ,,Od czego zależ nasze zdrowie”

i kl. III ,,,,Nie pal przy mnie, proszę”.
Działania te służyły zapobieganiu palenia tytoniu przez uczniów teraz i w przyszłości

Violetta Nolbrzak - Sibilska
 

 

OMNIBUS 2015

 

   Marzec od czterech lat jest miesiącem Omnibusa, czyli najlepszego szóstoklasisty naszej gminy. W tym roku szkolnym  do tej rywalizacji przystąpiło 38 uczniów.Przed konkursem niektórzy się denerwowali,  a niektórzy umilali sobie czas zabawą  telefonami.  Prawdziwe emocje dały  o sobie znać, gdy już otworzone zostały zestawy konkursowe i można się było zapoznać z pytaniami. Wśród zadań  znalazły się te, które omawia się podczas  realizacji podstawy programowej oraz te, które wymagają wiedzy ogólnej i pozaszkolnej. Po godzinnym skupieniu nadszedł czas na sprawdzenie przygotowanych rozwiązań.

Jury, w  skład którego wchodzili nauczyciele gminnych szkół, skupione było nad testami i po mniej więcej godzinie było już widomo kto wypadł najlepiej. 

W tym roku Gminnym Omnibusem został  Dominik Przychodniak ze Szkoły Podstawowej nr 4. Chłopiec otrzymał  puchar  ufundowany przez   Pana Burmistrza Jacka Lipińskiego oraz tablet zasponsorowany przez organizatora konkursu.    

Gratulujemy wygranej i życzymy kolejnych naukowych osiągnięć – Anna Skawińska, Dorota Berenc

 

Rozstrzygnięcie konkursu   „Cudaki – Zwierzaki”

Organizatorzy konkursu „Cudaki – Zwierzaki” informują, iż rozstrzygnięta została rywalizacja na najciekawsze przestrzenne modele zwierząt,  wykonanych z surowców wtórnych.  Z  przyjemności informujemy, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. W związku z tym jury miało  problem  z dokonaniem wyboru najładniejszych i najciekawszych prac. Po długich i kilkudniowych debatach wyłoniono zwycięzców:              

        Kategoria uczniowie klas I – III szkoły podstawowej

II miejsce – Zuzanna Papis – SP 4 w Aleksandrowie Łódzkim

II miejsce – Paulina Makowska – SP 4 w Aleksandrowie Łódzkim

III miejsce – Igor Dopierała- SP 4 w Aleksandrowie Łódzkim

Prace były tak bardzo interesujące, że organizatorzy postanowili pokazać je podczas Drzwi Otwartych, które odbyły się 26.02.2015r.

Zwiedzający szkołę z zaciekawieniem  zatrzymywali się przy wystawie i podziwiali wytwory dziecięcych rąk.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie w konkurs. Mamy nadzieję, że oprócz rywalizacji dzieci także nauczyły się czegoś ważnego, a mianowicie, że niepotrzebne może stać się potrzebne, a odpady można wykorzystać jeszcze raz.       

Organizatorzy konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim –  A. Badura, B. Dziedzic, Sylwia Chyła-Brzeska, A. Skawińska

 

"CZWÓRKA" NAJLEPSZA!

25 lutego w Szkole Podstawowej nr 48 w Łodzi odbył się drugi etap XV międzyszkolnego konkursu matematyczno - przyrodniczego.

Naszą szkołę reprezentowała dwuosobowa drużyna - Nadia Durska (klasa Vb) i Barbara Bończak (klasa Va). W konkursie brały udział szkoły z Aleksandrowa i Łodzi. Dziewczyny odniosły ogromny sukces, zajmując I miejsce.

Inne drużyny nie miały żadnych szans. Nadia i Basia wspaniale odpowiadały na trudne pytania z matematyki i przyrody. Otrzymały dyplomy i piękne albumy przyrodnicze.Uczennice do konkursu przygotowywały się

pod kierunkiem pań - Honoraty Koralewskiej i Anny Skawińskiej.

 

PRZEPROWADZONE IMPREZY I UROCZYSTOŚCI

W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2014/2015:

1.   Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 z programem artystycznym -1.09.2014 (I. Onopa,A.  Papka, D. Kocik)Uczestnictwo w gminnych obchodach wybuchu II wojny światowej (I. Jurek, I. Kraska, A. Skawińska)

2.   Międzynarodowy Dzień Języków Obcych - 26.09.2014 (E. Włodarczyk)

3.   Dzień z Historią – 27.09.2014 r. (A. Krajewska-Daszkiewicz, J. Misiak)

4.   Międzynarodowy Dzień Muzyki z udziałem uczniów łódzkich szkół i przedszkoli- 1.10. 2014 (E. Adamkiewicz, I. Onopa)

5.   Uroczysty apel – zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego, przypomnienie Praw i Obowiązków Ucznia; Dzień Edukacji Narodowej- 10.10.2014 (B. Sobczak, M. Jarzęcka, J. Pawłowska, M. Wlazłowicz-Pietras, H. Koralewska)

6.   Ślubowanie klas pierwszych -14.10.2014 (wychowawcy klas I-II)

7.   Apel „Październik miesiącem oszczędzania” X.2014 r. (K. Ziąbka, A. Papka)

8.   Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości dla kl. III- VI – 12.11.2014 (J. Pawłowska, J. Misiak, J. Joachimiak)

Uczestnictwo w gminnych obchodach Święta Niepodległości (I. Jurek, M. Śmichura, J. Mistrzak) 9.Tydzień patriotyczny ( ogólnopolski projekt ZHR)- 13.11.2014 wspólne śpiewanie żołnierskich pieśni w kl. I-III i oddziałach przedszkolnych  (E. Adamkiewicz, I. Onopa)

10. Ogólnoszkolna akcja charytatywna „Paczka od Św. Mikołaja” (Rada Rodziców, D. Szymczak, B. Andrzejewska)

11.Święto Szkoły – 55-lecie 12.12.2014 (koordynatorzy: I. Kraska, A. Niewiadomska, E. Adamkiewicz,E. Karaś)

12.    Kiermasz bożonarodzeniowy – 15-17.12.2014 r. (J. Łaczkowska, Rada Rodziców, A. Papka, M. Wlazłowicz-Pietras)

13.    Jasełka bożonarodzeniowe -19.12.2014 (H. Bilant, M. Więckowska, J. Joachimiak) 14.Dyskoteka szkolna dla kl. IV- VI -22.01.2015 (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

15.    Przedstawienie profilaktyczne „Z pamiętnika narkomana” dla kl. VI- 29.01.2015 (V. Nolbrzak-Sibilska, M. Wlazłowicz-Pietras)

16.    Zabawa karnawałowa dla oddziałów przedszkolnych i kl. I- III -30.01.2015 (wychowawcy OP-III)

 

W RAMACH WSPÓŁPRACY ZE ŚRODOWISKIEM WSPÓŁDZIAŁALIŚMY Z:

1.        Urzędem Gminy (uczestnictwo w gminnych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej, Święta Niepodległości, obchodach Święta Drzewa, „ Sprzątaniu świata”, akcjach:

„Aleksandrowska Aleja Bożonarodzeniowa”, wigilia dla mieszkańców Aleksandrowa – wykonanie stroików);

2.        Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych („Bieg z Mikołajem”, uczestnictwo w spotkaniach Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w ramach „Niebieskich Kart” – pedagog, przedstawienie teatralne dla klas II i III „Strach ma wielkie oczy” – teatr Grupa T – Toruń);

3.        MOPS (pomoc rodzinom w trudnej sytuacji, działalność świetlicy środowiskowej);

4.        PPP (stała współpraca w zakresie pomocy dydaktyczno-wychowawczej uczniom i rodzicom, zajęcia integracyjno-wspierające dla kl. I, zajęcia wspierające dla klas III, spotkania edukacyjne dla rodziców uczniów kl. I i III)

5.        Parafią (sponsoring plecaków z wyposażeniem (35 uczniów), impreza mikołajkowa w Teatrze Wielkim „Dziadek do orzechów” (21 uczniów), paczki świąteczne (38 uczniów), finansowanie obiadów (11 uczniów), udział zespołu flażoletowego w koncercie kolęd w Bazylice Katedralnej w Łodzi, udział zespołu flażoletowego w koncercie kolęd w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie Łódzkim przygotowanie do liturgii Mszy Św.);

6.        WOŚP (udział uczniów- wolontariuszy w akcji WOŚP w dn. 11.01.2015, występ oddziału przedszkolnego A (I. Andrysiak) w gminnych obchodach, przeprowadzenie Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca);

7.        Schroniskiem „MEDOR” (zbiórka karmy);

8.        Firmą PROCTER & GAMBLE (warsztaty dla uczennic kl. VI – „Między nami kobietkami”);

9.        Policją (warsztaty dla oddziałów przedszkolnych i kl. I i OP- „ Bezpieczeństwo na drodze”, Centrum Prewencji Policji w Łodzi –uczestnictwo w pokazach technik policyjnych kl. VI, Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego – WORD – mobilne miasteczko na terenie szkoły)

10.      10. Siecią szkół i przedszkoli ekologicznych w ramach programu „ECO- SCHOOL”;

11.      Siecią szkół i przedszkoli grających na flażoletach;

12.      PKO (udział w programie „Szkolne Kasy Oszczędności”).

13.      Stowarzyszeniem Hospicjum im. Jana Pawła II (kampania „Pola Nadziei”)

14.     Fundacją na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych (zbiórka funduszy na rzecz podopiecznych)

15.    Uniwersytetem Łódzkim i Kolegium Nauczycielskim (warsztaty – wykrywanie składników odżywczych, praktyki studenckie)

UDZIAŁ W PROGRAMACH, PROJEKTACH:

1.   Europejski Program e-Twinning (E. Włodarczyk)

2.   Ogólnopolski Program „Szkoły dla Ekorozwoju”. Ubieganie się o Międzynarodowy Certyfikat ZIELONEJ FLAGI III edycja (A. Skawińska, B. Dziedzic);

3.   Ogólnopolski Program Bezpieczna Szkoła (U. Kluszczyńska)

4. Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków: Akademia Aquafresh (E. Stanielewicz)

5.   Ogólnopolski Program „Cała Polska Czyta Dzieciom” (E. Karaś)

6.Ogólnopolski Projekt „Klub Bezpiecznego Puchatka” (wychowawcy klas I)

7.Ogólnopolski Program „Szkolne Kasy Oszczędności” (K. Ziąbka)

8. Ogólnopolski Program „Od grosika do złotówki” (D. Kocik, A. Papka, I. Onopa, K. Ziąbka, A. Badura,B. Dziedzic)

9. Ogólnopolski Program Edukacyjno- Terapeutyczny „Ortograffiti” (J. Misiak, I. Kraska, D. Berenc)

10.    Projekt edukacyjny współfinansowany ze środków UE „Od dziecięcej ciekawości do dojrzałości poznawczej” (R. Papis, B. Sobczak, E. Adamkiewicz)

11.    Ogólnopolski program z profilaktyki uzależnień „Tak czy Nie” W. Skrzypczaka (V. Nolbrzak-Sibilska,I. Kraska)

12.    Ogólnopolski Program Antynikotynowy „Nie pal przy mnie proszę” (V. Nolbrzak-Sibilska)

13.    Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę” (A. Skawińska)

14.    Ogólnopolski Program „Owoce i warzywa w szkole” (B. Andrzejewska)

15.    Projekt Powiatowy współfinansowany ze środków UE „Większa wiedza – skuteczna praktyka – doskonalenie kadr oświaty powiatu zgierskiego. (skierowany do rady pedagogicznej)

 

AKCJE I KONKURSY SKIEROWANE DO UCZNIÓW:

1.   Zbiórka surowców wtórnych - makulatura, baterie, sprzęt elektroniczny, nakrętki (A. Skawińska, B. Dziedzic)

2.   Sprzątanie Świata” (A. Skawińska, M. Jarzęcka, J. Kuśmierek, B. Dziedzic)

3.   Moja fotka z…” wiersz o wakacjach - konkurs literacki (J. Mistrzak, J. Pawłowska)

4.   „Pomóż zwierzętom”- zbiórka karmy dla schroniska „Medor” (M.Jarzęcka, B. Sobczak)

5.   Szkolny Konkurs Halloween w Czwórce (E. Włodarczyk)

6.   „Światowy Dzień Pluszowego Misia” (M. Wlazłowicz-Pietras)

7.   „Pomóż dzikim zwierzętom przetrwać zimę”- zbiórka żołędzi kasztanów dla koła łowieckiego (A. Skawińska, B. Dziedzic)

8.   Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy (rada rodziców)

9.   „Szkolne Święto Śliwki”, „Szkolne Święto Jabłka”- propagowanie zdrowego odżywiania (A. Skawińska, B. Dziedzic)

10.    „Światowy Tydzień Przedsiębiorczości” (A. Niewiadomska)

11.    „Nakarm psa z OLT”- dożywianie psów (A. Niewiadomska)

12.    „Światowy Dzień Informatyki – Godzina Kodowania (A. Niewiadomska)

13.    „Światowy Dzień Życzliwości, Tolerancji i Pozdrowień” (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

14.    Ogólnopolska Akcja „Góra Grosza”- wsparcie finansowe rodzinnych domów dziecka (M. Jarzęcka,B. Sobczak)

15.    Konkursy z okazji 55-lecia szkoły: konkurs na strój z epoki, konkurs literacki o zasięgu wojewódzkim, konkurs plastyczny, konkurs informatyczny.


 

16.    „Podziel się kanapką”- całoroczna akcja skierowana do uczniów naszej szkoły (V. Nolbrzak- Sibilska)

17.    Spotkanie z muzyką – koncert muzyczny „Muzyka Południowej i Środkowej Ameryki”

18.    Ogólnopolska Akcja „Dzień Bezpiecznego Internetu” (A. Niewiadomska)

19.    Szkolna Akcja Charytatywna „Paczka od Św. Mikołaja” (Rada Rodziców)

20.    Ogólnopolska Akcja „Szkoło pomóż i Ty” (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

21.    Szkolny Konkurs „Znam swoje prawa i czuję się bezpiecznie” (V. Nolbrzak-Sibilska)

22.    Dzień Kubusia Puchatka w oddziałach przedszkolnych (E. Karaś).

 

Szkolna debata ekologiczna- luty 2015

  W pierwszych tygodniach lutego Komitet Lokalny Zielonej Flagi zorganizował szkolną debatę dotyczącą  ograniczania odpadów. Uczniowie chętnie zapisywali swoje pomysły. Często powtarzało się : segregowanie odpadów, używanie toreb wielokrotnego użytku, zgniatanie pojemników, sprzątanie świata, oszczędzanie energii elektrycznej i wody. Zapisane informacje świadczą o dużej świadomości społeczności uczniowskiej i dlatego też na parterze ustawiliśmy  pojemniki na papier, puszki

i plastiki, aby dzieci kształciły w praktyce prawidłowe nawyki ekologiczne.

 

„Z PAMIĘTNIKA NARKOMANA…”
W czwartek 29 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach profilaktyki uzależnień, adresowane do uczniów klas VI-tych, poświęcone narkotykom i dopalaczom. Uczniowie z koła regionalnego w składzie: Dominik Przychodniak, Karolina Kozanecka, Kamila Kędzia, Karolina Bielecka, Zuzanna Górska, Izabela Grzelczyk, Marcin Radziejewski, Kacper Woźniak, Natalia Michalska, Jakub Mielczarek i Lidia Falkenberg, pod opieką pań Wioletty Nolbrzak-Sibilskiej i Marzeny Wlazłowicz-Pietras przygotowali

przedstawienie pt: „Z pamiętnika narkomana…” poruszające omawianą tematykę. Spotkaniu towarzyszyła muzyka zespołu Dżem oraz film przygotowany przez ucznia I klasy gimnazjum Mateusza Pietrasa pt: „Ryszard Riedel i jego walka z nałogiem”. Dzień ten stanowił podsumowanie udziału klas VI-tych w projekcie antynarkotykowym. Każda klasa VI-ta mogła więc zaprezentować swój plakat pod hasłem: „Stop narkotykom (dopalaczom)!” oraz pochwalić się swoimi zdolnościami aktorskimi, przygotowując krótką scenkę dotyczącą asertywnego odmawiania zażywania narkotyków (dopalaczy).
„W życiu piękne są tylko chwile” jak śpiewał bohater filmu. Życzymy wszystkim uczestnikom spotkania pięknego - zdrowego życia wolnego od nałogów i uzależnień.

 

PODSUMOWANIE WYNIKÓW NAUCZANIA

ZA I SEMESTR 2014/2015 R.

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyżej w klasach IV-VI

w roku szkolnym 2014/2015 – I półrocze

 

IV a śr. klasy 4,7

Berenc Kinga – 5,2 wzorowe

Gulak Katarzyna – 5,2 wzorowe

Kraska Agata – 5,1 wzorowe

Krzyżanowski Jan – 5,1 wzorowe

Matczak Patrycja – 5,1 wzorowe

Pietrzak Jakub – 5,1 wzorowe

Wojtaszek Agata – 5,1 wzorowe

Kopczacka Amelia – 5,1 bardzo dobre

Pogoda Krzysztof – 5,1 bardzo dobre

Dworaczek Maciej – 5,0 wzorowe

Krzyżanowski Antoni – 5,0 wzorowe

Ziąbka Igor – 5,0 wzorowe

Kopczacka Kalina – 5,0 bardzo dobre

Weremiuk Ignacy – 4,9 wzorowe

Kalecki Oliwier – 4,9 bardzo dobre

Jaskulska Julita – 4,8 wzorowe

Włodarek Barbara – 4,6 bardzo dobre

Kaczanowska Maja – 4,5 bardzo dobre

Onopa Jakub – 4,5 bardzo dobre

IV c śr. klasy 4,6

Rogowska Oliwia – 5,4 wzorowe

Chrzanowska Aleksandra – 5,3 wzorowe

Galbfach Maksymilian – 5,2 wzorowe

Kaczmarek Maria – 5,2 bardzo dobre

Tyniec Patrycja – 5,1 wzorowe

Kornacki Oskar – 5,1 bardzo dobre

Rawicka Maja – 5,1 bardzo dobre

Duda Zofia – 5,0 wzorowe

Janowski Oliwier – 4,9 bardzo dobre

Pospiszyl Paweł – 4,9 bardzo dobre

Malska Oliwia – 4,8 bardzo dobre

Kowalczyk Martyna – 4,7 bardzo dobre

Antczak Anita – 4,6 bardzo dobre

Pietrzak Patryk – 4,6 bardzo dobre

Pałągiewicz Oliwia – 4,5 bardzo dobre

 

IV b śr. klasy 4,0

Bekalarska Dominika – 5,2 wzorowe

Chudzik Filip – 5,0 wzorowe

Cieślak Adam – 5,0 wzorowe

Majchrzycka Julia – 4,9 wzorowe

Wójcik Ernest – 4,6 bardzo dobre

 

V a śr. klasy 4,1

Krystek Anna 5,2 wzorowe

Rajczyk Aleksandra – 5,1 wzorowe

Grzechnik Karolina - 5,1 bardzo dobre

Bończak Barbara – 5,0 wzorowe

Jaśkiewicz Oliwia – 4,8 wzorowe

Grabski Kacper – 4,8 bardzo dobre

Onopa Julia – 4,7 wzorowe

Paś Zuzanna – 4,6 wzorowe

Wyderka Martyna – 4,6 bardzo dobre

V b śr. klasy 3,7

Durska Nadia – 5,3 wzorowe

Szymczak Anna – 5,2 wzorowe

Szałek Daniel – 5,0 wzorowe

Skonieczka Maciej – 4,9 wzorowe

Ciesek Jan – 4,7 wzorowe

Jarczyńska Aleksandra – 4,6 wzorowe

Majchrzycka Martyna – 4,6 wzorowe

Ścibisz Oliwia – 4,5 wzorowe

V c śr. klasy 3,7

Górska Gabriela – 5,3 wzorowe

Tomporowska Oliwia – 4,8 wzorowe

Miller Lidia – 4,7 wzorowe

Przerwa Julia – 4,6 bardzo dobre

 

VI a śr. klasy 4,0

Górska Zuzanna – 5,4 wzorowe

Cieślak Piotr– 5,0 bardzo dobre

Goss Kajetan– 5,0 bardzo dobre

Krajewski Łukasz – 5,0 bardzo dobre

Grzelczyk Izabela – 4,8 wzorowe

Borowski Bartłomiej– 4,7 bardzo dobre

Kędzia Kamila – 4,6 wzorowe

Postek Maciej – 4,5 bardzo dobre

 

VI c śr. klasy 4,2

Przychodniak Dominik – 5,2 wzorowe

Olejnik Wiktoria – 5,0 wzorowe

Woźniak Kacper – 5,0 wzorowe

Doroń Zuzanna – 4,9 wzorowe

Olczyk Klaudia – 4,8 wzorowe

Kubiak Emilia – 4,7 wzorowe

Radziejewski Marcin – 4,7 wzorowe

Falkenberg Lidia – 4,6 wzorowe

Michalska Natalia – 4,6 wzorowe

Matusiak Alicja – 4,6 wzorowe

Mielczarek Jakub – 4,5 wzorowe

Mokrosińska Aleksandra – 4,5 wzorowe

Kustosz Natalia – 4,5 wzorowe

Tadeusiak Julia – 4,5 wzorowe

Michałek Adrian – 4,5 bardzo dobre

VI b śr. klasy 3,6

Kleczewski Symeon – 4,9 wzorowe

Komisarczyk Natalia– 4,6 wzorowe

Ziętera Małgorzata – 4,6 wzorowe

 

 

 

 

Uczniowie wyróżniający się w Oddziałach Przedszkolnych i w klasach I -III

              w roku szkolnym 2014/2015 – I półrocze

 

Oddział Przedszkolny „A”

Błoch Borys

Chudzik Stanisław

Czechowicz Patrycja

Nowak Jakub

Tomaszewska Aleksandra

Oddział Przedszkolny „B”

Jóźwiak Małgorzata

Kędzia Martyna

Krzyżanowska Martyna

Szymański Jan

 

Oddział Przedszkolny „C”

Dąbrowska Wiktoria

Dymecki Krystian

Kupczewski Szymon

Micielska Nadia

Mokrzyńska Amelia

Tomczyk Gabriela

 

I a

Becht Milena

Becht Szymon

Bilski Dorian

Dominowski Damian

Dzikowicz Anna

Kaczor Michał

Lorentowicz Linda

Marczak Adam

Tyniec Piotr

Urbaniak Krystian

Wiśniewska Inga

Wojtyniak Szymon

I b

Adamowski Jakub

Chmielak Kamil

Dylik Sebastian

Michalak Arletta

Przybysz Kacper

Tkacz Przemysław

Urbańczyk Piotr

Wólczyński Konrad

 

I c

Cyganek Barbara

Garlińska Lena

Jaskulska Jagoda

Krystek Izabela

Kudra Julia

Szadkowski Oskar

Roliński Wojciech

Złotnicki Franciszek

 

I d

Brzozowska Aleksandra

Budziarek Szymon

Ćwietkowska Wiktoria

Grabowski Michał

Grzelińska Karolina

Jaśkiewicz Julia

Kowalczyk Jan

Kowalski Mateusz

Makowska Paulina

Matyjaszczyk Wiktoria

Mokrosińska Kinga

Pawlak Julita

Talarek Jan

Wieczorek Roksana

I e

Biegańska Daria

Bugajny Dawid

Krysiak Maja

Lisowska Oliwia

Mańka Wiktor

Nowowiejski Szymon

Papis Marcel

 

II a

Augustyniak Weronika

Jałowiecki Igor

Kopycka Zofia

Marchewa Jakub

Matusiak Oliwia

Rymień Dawid

Siudzik Dawid

Wachowicz Wiktor

Włodarek Oliwia

 

II b

Dopierała Igor

Dudzińska Amelia

Gramera Gabriela

Jarczyński Maciej

Kaczanowski Kacper

Kaźmierczak Nikodem

Machnicki Szymon

Michałowska Anna

Mirowski Maksym

Osieja Michał

Sadowy Aleksandra

Wawrzyniak Marta

Zbidi Anna

II c

Bratek Igor

Chojnacka Amelia

Dymecka Julia

Hałas Weronika

Jarocki Kacper

Kaczała Łukasz

Kozanecki Kamil

Kuna Jakub

Lesiak Hubert

Papiernik Mikołaj

Raczyńska Amelia

 

III a

Czekajewski Łukasz

Kabacińska Berenika

Kabaciński Artur

Lichwała Michał

Nowak Oliwia

Papis Zuzanna

Pietruszewska Dorota

Rybczyńska Katarzyna

Sowińska Agnieszka

Wdowiak Weronika

Włodarczyk Szymon

Zielińska Zuzanna

III b

Cieślak Dawid

Grzelczyk Urszula

Kubala Luiza

Pawlina Błażej

Sobanty Zofia

Wdowiak Szymon

Żaromińska Nikola

 

III c

Dobroniak Zofia

Dobroniak Zuzanna

Grzelak Wiktoria

Kostowska Hanna

Krupiński Michał

Kustosz Zofia

Maciaszczyk Szymon

Pacholska Wiktoria

Rosiński Igor

Wieczorek Igor

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją

w roku szkolnym 2014/2015

 

Kacper Makuch I a

Inga Wiśniewska I a

Sebastian Dylik I b

Jagoda Jaskulska I c

Zuzanna Lipska I c

Oskar Szadkowski I c

Wojciech Roliński I c

Julia Wojtaszek I c

Franciszek Złotnicki I c

 

Mateusz Kowalski I d

Paulina Makowska I d

 

Justyna Jasiaczyk I e

Maja Krysiak I e

Wojciech Kotowski II a
Krzysztof Porczyński II a
Kinga Kowalska II a
Daniel Woźniak II a
Michał Woźniak II a
Dawid Rymień II a
Zofia Kopycka II a

Anna Michałowska II b
Maksym Mirowski II b
Michał Osieja II b
Damian Pięta II b

 

Aleksandra Kostowska III a

Agnieszka Sowińska III a

Dawid Tomaszewski III a

 

Paweł Jaworski III b

Antonina Ługowska III b

Nikola Żaromińska III b

Kacper Wyderka III b

Urszula Grzelczyk III b

 

Alan Banasiak III c

Wiktoria Grzelak III c

Katarzyna Nowowiejska III c

Wiktoria Pacholska III c

Oliwier Kalecki IV a

Amelia Kopczacka IV a

Kalina Kopczacka IV a

Agata Kraska IV a

Krzysztof Pogoda IV a

Agata Wojtaszek IV a

Patrycja Matczak IV a

Jakub Pietrzak IV a

 

Adam Cieślak IV b

Igor Grzelak IV b

Kinga Radziejewska IV b

Jakub Syguła IV b

 

Aleksandra Chrzanowska IV c

Oskar Kornacki IV c

Paweł Pospiszyl IV c

Jakub Urbaniak IV c

Oliwia Snarska V b

Anna Szymczak V b

Lena Wiśniewska V b

 

Gabriela Górska V c

Krzysztof Groblewski V c

Natalia Syguła V c

Mateusz Szabela V c

 

Zuzanna Górska VI a

Nikola Marszałek VI a

Piotr Cieślak VI a

Patryk Sobczak VI a

 

Dominik Przychodniak VI c

Marcin Radziejewski VI c

Aleksandra Mokrosińska VI c

Emilia Kubiak VI c

 

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców Szkoły

serdecznie dziękują wszystkim rodzicom,

którym leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie

          naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy 

           sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły

m.in. w akcjach charytatywnych, Zielona Flaga, Góra grosza,

 Kiermasz bożonarodzeniowy i inne imprezy klasowe lub szkolne.

Za stałą współpracę D Z I Ę K U J E M Y

   

Oddział Przedszkolny „a”

Kamila Kostrzewa-Chudzik

Iwona Jałkiewicz

Sylwia Matkowska-Sikora

Grzegorz Gregory

 

Oddział Przedszkolny „b”

Anna Jóźwiak

Małgorzata Kędzia

 

Oddział Przedszkolny „c”

Katarzyna Kotowska

Justyna Tarka

Magdalena Strózik

Anna Witkowska

I a

Beata Bilska

Marzena Becht

Katarzyna Dominowska

Iwona Dzikowicz

Anna Kołodziejczyk

Iwona Makuch

Ewa Urbaniak

Anna Wiśniewska

 

I b

Marzena Adamowska

Aneta Sztiber

Marzena Urbańczyk

 

I c

Dorota Cyganek

Aleksandra Weremiuk

Michał Kurda

 

I d

Wioletta Kowalska

Dorota Kacprzak

Aneta Jaśkiewicz

 Liliana Ćwietkowska

Agnieszka Kupryjańczyk

 

I e

Monika Bugajna

Sława Doniak

Agnieszka Nowowiejska

II a

Małgorzata Wachowicz

Agata Włodarek

Anna Pietrzak

Dominika Porczyńska

Bogusława Siudzik

Małgorzata Matusiak

 

 

II b

Małgorzata Bobrowska

Magdalena Gramera

Patrycja Bergius-Kaźmieczak

 

II c

Ewa Kosińska

Justyna Jagusiak

Ewa Papiernik

III a

Izabela Czekajewska

Magdalena Zielińska

Halina Pietruszewska

Ewa Nowak

 

III b

Joanna Jaworska

Marzena Dębowska

Marta Kumór

Katarzyna Biniaszczyk

 

III c

Agnieszka Wieczorek

Agnieszka Rosińska

Małgorzata Dobroniak

Agnieszka Nowowiejska

 

IV a

Aleksandra Weremiuk

 

IV b

Izabella Majchrzycka

Justyna Jagusiak

Sylwia Matkowska-Sikora

 

IV c

Joanna Łaczkowska

Agnieszka Rogowska

Magdalena Zielińska

V a

Agnieszka Paś

Mariola Dylik

 

V b

Dorota Szymczak

Anna Kifer-Wojtczak

Marzena Drzewoszewska

 

VI b

Edyta Omiotek

Ewa Papiernik

 

VI c
Jolanta Serafin

Joanna Kubiak

Marzena Opas

 

 

Dnia 13 stycznia w naszej szkole gościł teatr z Torunia GRUPA T. Uczniowie kl. II i III mieli okazję przeżyć fascynującą przygodę

z bohaterami owadziego świata (Piegowatą, Żądełkiem, Karaluchem Ochydkiem).

To zabawne przedstawienie dostarczyło dzieciom wielu walorów edukacyjnych (uświadomiło im, że agresorzy nie mogą czuć się bezkarni, zrozumieli, że w trudnej sytuacji nie muszą sięgać po używki (papierosy, alkohol). Dowiedzieli się do kogo mogą zwrócić się o pomoc, co mają robić kiedy są świadkami przemocy. Ponadto mieli okazję do bezpośredniej zabawy z aktorami.
Spektakl ,,Strach ma wielkie oczy" był dla nich niesamowitym przeżyciem.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

11 stycznia 2015 po raz 23 grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzieci z oddziału przedszkolnego A grały wspólnie

z orkiestrą. Przedstawiły program artystyczny i wykonały na aukcje zapachowe świeczki. Rodzice wysoko wylicytowali nasze dzieło. DZIĘKUJEMY DRODZY RODZICE! Wspólnie mogliśmy pomóc innym.

Poza przedszkolakami dzielnie wspierali Orkiestrę również starsi uczniowie naszej szkoły, którzy w ramach wolontariatu zbierali pieniądze w naszym mieście. Serdecznie dziękujemy: Natalii Borkowskiej,  Kindze Berenc, Kasi Gulak, Jakubowi Przybylakowi, Martynie Majchrzyckiej, Julii Majchrzyckiej, Zuzannie Górskiej, Gabrieli Górskiej, Izabeli Grzelczyk, Maksowi Zemła oraz Lidii Grzegory.
 

 

WITAMY PLUSZOWEGO MISIA

Wraz z Nowym Rokiem, przybył do nas bohater naszego projektu -pluszowy miś. Przyjechał do nas z Turcji, odwiedzając po drodze szkoły w swoim krajuoraz w Hiszpanii i Rumuni. Miś zostanie z nami do 17 stycznia po czym odwiedzi Grecję, Słowację, Portugalię

 i wróci do swojego domu, do Turcji.Grupa etwinning otrzymała wiele listów i pozdrowień od uczniów z innych krajów, chcących nawiązać kontakt drogą listową i elektroniczną. Mamy nadzieję, iż mis  będzie czuł się dobrze w naszej szkole, a my nawiążemy ciekawe znajomości i poćwiczymy język angielski.

                                              Grupa etwinning SP4

 

MAMY NOWE POMOCE
Komitet Lokalny „Zielonej flagi” ma przyjemność poinformować, że za zbiórkę

ZSEE w roku szkolnym 2013/2014 uzyskaliśmy 2123 punkty,
za które mogliśmy wybrać pomoce naukowe:
*Pompowany model serca
*Rozmnażanie – tablice naukowe
*Preparaty zoologiczne
*Budowa człowieka – zestaw magnetyczny
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i osobom z lokalnego środowiska za zaangażowanie w ochronę naszego środowiska.

Koordynatorki ZF – B. Dziedzic i A. Skawińska

 

55- lecie Szkoły Podstawowej nr 4
im. Marii Skłodowskiej- Curie

12 grudnia 2014 roku, w samo południe do hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 4 przybyli znamienici goście: pani poseł na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk, pan burmistrz Jacek Lipiński wraz z radnymi do Rady Miejskiej Aleksandrowa Łódzkiego, radna Sejmiku Wojewódzkiego pani Ilona Rafalska, przedstawiciel starostwa Powiatu Zgierskiego pan Krzysztof Kozanecki, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w osobie pani wizytator Małgorzaty Bury, dyrektor WODN w Łodzi pani Paciejewska - Stolarz,  ksiądz proboszcz parafii Świętych Archaniołów Gabriel Kołodziej, prezes Oddziału ZNP w Aleksandrowie Łódzkim pani Stanisława Raczyńska, przedstawiciele wielu instytucji, stowarzyszeń i firm działających w naszym mieście. Miejsca na widowni zajęli także członkowie Rady Rodziców, nauczyciele, którzy dawniej uczyli w naszej szkole, byli dyrektorzy placówki, obecna Rada Pedagogiczna, pracownicy szkoły, uczniowie, ich rodzice, dziadkowie.

Tę wielką grupę ludzi połączyła chęć uczczenia 55 rocznicy powstania Szkoły Podstawowej nr 4. Gości serdecznie powitała pani dyrektor Jolanta Mistrzak, która w swoim przemówieniu odnosiła się do wartości, do jakich odwołuje się szkoła, nosząca imię słynnej Polki Marii Skłodowskiej – Curie. Wartości uniwersalnych, drogich każdemu Polakowi, które także jej pozwoliły odnieść sukces w trudnych czasach końca XIX i początku XX wieku. „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę” – ten cytat z wypowiedzi wielkiej Polki stał się mottem całej uroczystości.

Po przemówieniu pani dyrektor Jolanty Mistrzak, głos zabrali zaproszeni goście, którzy zgodnie podkreślali, że to, co ich urzeka, to wspaniała, serdeczna atmosfera panująca w szkole, która pozwala na wszechstronne rozwijanie zdolności uczniów, atmosfera tak niezapomniana, że placówkę przy Alei Wyzwolenia miło wspomina się  po latach.

Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak wręczyła gościom szczególnie zasłużonym dla „Czwórki” statuetki „Przyjaciel Szkoły”.  Tą nagrodą zostali uhonorowani: burmistrz Aleksandrowa łódzkiego Jacek Lipiński, poseł na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk, skarbnik gminy Grzegorz Siech, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Hanna Będa, prezes Oddziału ZNP Stanisława Raczyńska, sekretarz Aleksandrowa Łódzkiego Iwona Dąbek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Aleksandrowa Leszek Pierlejewski, trenerzy UKS „Czwórka” Marian i Marcin Buchali, przedstawiciele Rady Rodziców – Joanna Łaczkowska i Dorota Szymczak, Firma Legs, Emilia Rosińska z PKO BP, prezes Straży Pożarnej Artur Dylik, ks. proboszcz Gabriel Kołodziej z parafii pw. Św. Archaniołów Michała i Rafała.

Część artystyczna uroczystości rozpoczęła się pięknie odtańczonym przez uczniów klas VI polonezem, do którego tło muzyczne – piosenkę o naszej szkole - przygotował zespół wokalny.

Na scenie pojawili się młodzi aktorzy przebrani w piękne stroje znane z przełomu IX i XX wieku. Widzowie szybko zostali przeniesieni w okres młodości Marii Skłodowskiej, trudne czasy dla polskiej młodzieży, kiedy edukacja kończyła się na szkole elementarnej, trudne czasy dla polskich dziewczynek, dla których możliwości dalszego uczenia się na wyższych uczelniach w Polsce praktycznie nie istniały. Zobaczyli naszą rodaczkę na tajnych kompletach, potem w Paryżu, dokąd musiała wyjechać, by realizować swoje pasje, na uniwersytecie, w laboratorium i podczas wręczania jej nagrody Nobla. Nowa ojczyzna dziewczyny z dalekiej Polski - Francja doceniła olbrzymie osiągnięcia Marii Skłodowskiej – Curie. Nasza rodaczka stała się tam niekwestionowanym autorytetem. Sceny z życia polskiej noblistki pokazane zostały w sposób szczególny – czuło się i atmosferę szkoły XiX wieku, i niezwykły klimat paryskich ulic, podkreślony piosenką Edith Piaf oraz ciekawą scenografią. Występ młodych artystów wszystkim bardzo się podobał, został nagrodzony gromkimi brawami.

Klimat początku lat XX został pokazany także na prezentacji multimedialnej zdjęć sportowców z tamtych czasów. Wątek sportowy szybko przeniósł wszystkich widzów do czasów współczesnych. Zobaczyli wspaniały pokaz umiejętności piłkarskich absolwentów „Czwórki”.  Wirtuozów piłki nożnej żegnały olbrzymie brawa.

Umiejętności muzyczne instrumentalne zaprezentowały zespoły uczniów grających na oryginalnych instrumentach perkusyjnych i flażoletach. Znakomite występy młodych muzyków spotkały się z wielkim uznaniem słuchaczy, na ich zakończenie wspólnie odśpiewano „Sto lat”. Goście mogli podziwiać także talent wokalny Zuzi Papis, pięknie też bawił widzów szkolny zespół wokalny. Swoje umiejętności taneczne i akrobatyczne zaprezentowały uczestniczki koła tanecznego oraz zespół Mażoretek. Wszystkie popisy młodych artystów spotkały się z wielkim uznaniem i nagrodzono je rzęsistymi brawami.

 Widzowie obejrzeli etiudę filmową „Dzień z życia szkoły”, a na zakończenie bawili się na klipie „Happy Czwórka”.  Po występach artystycznych wszyscy spotkali się w jadalni szkolnej, gdzie już w czasie nieformalnych rozmów mogli się wymienić wrażeniami.

 Filmowa relacja z obchodów 55- lecia.

http://youtu.be/secUc2m2q0M

Prezentacja "Współczesna Szkoła"

http://youtu.be/DB0pgRQJdqc

 

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

Grudzień to magiczny miesiąc, który przybliża nas do cudownych Świąt Bożego Narodzenia. W naszej szkole, jak co roku, zorganizowany został świąteczny kiermasz, który powstał dzięki współpracy rodziców, dzieci i nauczycieli. Zaangażowanie rodziców sprzedających ozdoby i ich twórców zaowocowało zbiórką niemałej kwoty 1826,02 złotych. Koordynatorami kiermaszu w naszej szkole były p. p. Marzena Wlazłowicz-Pietras i Anna Papka.

Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kiermaszu składamy serdeczne podziękowania i życzymy serdecznych świąt otulonych śniegiem i ciepłem rodzinnym oraz wiele szczęścia w Nowym 2015 Roku!

Twórcy Świątecznych Ozdób

Klasa

Chudzik Stanisław

0A

 

Pawlak Marika

Kuźmiński Jan

0B

Galanciak Igor

Zientek Jakub

0C

Becht Milena

IA

 

Becht Szymon

Bilski Dorian

Borysewicz Wiktor

Brewińska Zofia

Dominowski Damian

Dzikowicz Anna

Gliński Daniel

Kaczor Michał

Makuch Kacper

Marańda Nikola

Marczak Adam

Ochal Nadia

Opala Aneta

Popović Aleksander

Tyniec Piotr

Urbaniak Krystian

Wiśniewska Inga

Wojtyniak Szymon

Zawadzka Jolanta

Hołownia Magdalena

IB

Ciborowska Amelia

Jakóbiak Jan

Owczarek Martyna

Tkacz Przemysław

Błaszczyk Weronika

IC

Lipska Zuzanna

Garlińska Lena

Kudra Julia

Cyganek Barbara

Wojtaszek Julia

Weremiuk Wojciech

Włodarek Szymon

ID

Kochan Wiktor

Janaszkiewicz Michał

Makowska Paulina

Brzozowska Aleksandra

Wieczorek Roksana

Matyjaszczyk Wiktoria

Kowalski Mateusz

Grzelińska Karolina

Talarek Jan

Ćwietkowska Wiktoria

Kawalec Alicja

Wojtkowska Martyna

IE

Porczyński Krzysztof

IIA

Marczewska Kinga

Kopycka Zofia

Kaczanowski Kacper

IIB

Szymczak Klaudia

Dopierała Igor

Wawrzyniak Marta

Siemińska Amelia

Karnowska Maja

Pietruszewska Marta

Zbidi Anna

Machnicki Szymon

Pawlak Martyna

Michalak Maciej

IIC

Wojtysiak Julia

IIIA

Pietruszewska Dorota

Sowińska Agnieszka

Rybczyńska Katarzyna

Dębowska Justyna

IIIB

Porczyński Dawid

Kumór Bartłomiej

Rucikowska Amelia

Kostowska Hanna

IIIC

Grzelak Wiktoria

Pacholska Wiktoria

Wojtkowski Jakub

Rosiński Igor

Kustosz Zofia

Dobroniak Zofia

Dobroniak Zuzanna

Wieczorek Igor

Łopaciński Wojciech

Szymczak Michał

Włodarek Barbara

IVA

Grodzicka Martyna

Matczak Patrycja

Kaczanowska Maja

Kopczacka Amelia

Kopczacka Kalina

Wojtaszek Agata

Weremiuk Ignacy

Berenc Kinga

Chudzik Filip

IVB

Radziejewska Kinga

Wójcik Ernest

Cieślak Adam

Majchrzycka Julia

Kornacki Oskar

IVC

Chrzanowska Aleksandra

Wojtysiak Szymon

Rogowska Oliwia

Tyniec Patrycja

Malska Oliwia

Łaczkowski Kamil

Pospiszyl Paweł

Zieliński Jakub

Duda Zofia

p. Magdalena Jarzęcka –

wychowawca VA

VA

Rajczyk Aleksandra

Dębowski Jakub

Oleksijenko Daria

Leszczyńska Wiktoria

Bojarzyńska Aleksandra

Jaśkiewicz Oliwia

Juryta Martyna

Paś Zuzanna

Milczarek Martyna

VB

Szymczak Anna

Górska Gabriela

VC

Górska Zuzanna

VIA

Cieślak Piotr

Płóciennik Paulina

VIC

Radziejewski Marcin

Michalska Natalia

Olczyk Klaudia

Mielczarek Jakub

Korab Katarzyna

Matusiak Alicja

Kustosz Natalia

Kubiak Emilia

p. Elżbieta Karaś – nauczyciel oddziału przedszkolnego

 

p. Jadwiga Joachimiak – nauczyciel muzyki i plastyki

 

 

L.P.

Rodzice Sprzedający
Ozdoby Świąteczne

1.     

p. Dorota Szymczak

2.    

p. Joanna Łaczkowska

3.     

p. Ewa Kustosz

4.     

p. Witold Pietrzak

5.     

p. Aleksandra Wojtaszek

6.     

p. Agnieszka Kupryjańczyk

7.     

p. Agnieszka Paś

8.     

p. Monika Grabska

9.     

p. Agnieszka Rosińska

10.   

p. Małgorzata Kędzia

11.   

p. Marzena Drzewoszewska

12.   

p. Iwona Hofschneider

 

„Dobrze widzi się tylko sercem.

 Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

A. de Saint-Exupery.


Dziękujemy wszystkim Tym, którzy pozwolili nam dostrzec sens i cel działania, za wrażliwość, wewnętrzne piękno, życzliwość, szlachetność, otwartość na potrzeby innych.Serdecznie dziękujemy Tym, którzy włączyli się w akcję charytatywną „Paczka od Św. Mikołaja”, skierowaną do rodzin trzech uczniów naszej szkoły. Artykuły żywnościowe, chemiczne, papiernicze, ubrania zostały już dostarczone zainteresowanym. Środki finansowe przeznaczyliśmy na zakup potrzebnej odzieży.
Dziękujemy za fachową pomoc, materiały budowlane, meble i artykuły gospodarstwa domowego. Słowa podziękowania należą się również Tym z Państwa, którzy pełnili dyżur przy zbiórce: Marzenie Drzewoszewskiej, Aleksandrze Milczarek, Małgorzacie Dobroniak, Małgorzacie Kędzi, Anecie Jaśkiewicz, Annie Wojtas, Annie Wojtczak, Wiesławowi Joachimiakowi, Marzenie Opas. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Doroty Szymczak - koordynatora wszystkich działań.
Z radością przekazujemy tą drogą słowa wdzięczności od wszystkich rodzin objętych pomocą charytatywną.

 

BIEG MIKOŁAJKOWY

10 grudnia klasy Ib, IIc, IIIc z naszej szkoły wzięły udział w "Biegu za św. Mikołajem". Imprezę zorganizowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim. Dzieci razem z paniami: M. Śmichurą, A. Papką, B. Dziedzic uczestniczyły w zabawach: zawodach sportowych i tańcach.  Humory dopisywały, a gorąca herbata rozgrzewała.

 

ŚWIATOWY TYDZIEŃ INFORMATYKI

Godzina KODOWANIA

8 – 14 grudnia 2014

Godzina Kodowania to pierwszy krok w podróży do wiedzy o tym, czym jest prawdziwa informatyka, jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje. To możliwość zasmakowania prawdziwej informatyki w czasie 60 minut. W Godzinie Kodowania można brać udział będąc w szkole lub na uczelni, w miejscu pracy, w domu lub w dowolnym innym miejscu. Musisz mieć jedynie godzinę i osiągalny Internet z Twojego komputera lub urządzenia mobilnego. Faktycznie, ta akcja jest prowadzona przez cały rok, zapraszamy więc do korzystania w oferowanych aktywności oraz środowisk programowania i kształcenia informatycznego przez cały rok.

 

WARSZTATY SZKOLENIOWE DLA NAUCZYCIELI

W dniu 27 listopada w hali sportowej SP 4 odbyło się szkolenie dla nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej o tematyce: "Piłka nożna w formie zabawowej dla każdego etapu nauczania w szkole podstawowej". W zajęciach w formie pokazowej uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klas IV- VI.

Zajęcia otwarte dla nauczycieli prowadził mgr Krzysztof Szabela.

http://youtu.be/PDmRuMeCN-w

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W środę 26 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej gościliśmy dzieci z oddziałów przedszkolnych A, B i C. Na wszystkich miłośników pluszowych misiów czekali ich ulubieni bohaterowie bajek. Wśród pluszaków „światowych” najwięcej fanów zaskarbił sobie Kubuś Puchatek - miś o „małym rozumku”, a zarazem wielki smakosz miodku. Natomiast najbardziej znanym rodzimym misiem okazał się Miś Uszatek.

Mili goście odgadywali zagadki, słuchali i śpiewali piosenki. Na wszystkich uczestników czekały malowanki z ich ulubieńcami oraz cukierki. W trakcie przerw nie zabrakło również quizów, zagadek i rebusów misiowych, w których wzięło udział 110 czytelników z klas I - III. Na kolejne misiowe święto biblioteka szkolna zaprasza już za rok

 

Cegiełki dla KamilA

W tym roku szkolnym przyłączyliśmy się do akcji „Szkoło, pomóż i Ty!” organizowanej przez Fundację Na Rzecz Osób Niewidomych

i Niepełnosprawnych POMÓŻ I TY.  Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podczas długich przerw sprzedawali specjalne cegiełki. Udało nam się uzbierać 250 złotych. Zebrane środki zostały przekazane na konto Fundacji, która w tegorocznej akcji pomaga choremu na mózgowe porażenie dziecięce Kamilowi. Chłopiec ma 17 lat i potrzebuje specjalistycznego sprzętu, który pozwoli mu się uczyć i rozwijać.

 Za okazaną pomoc i serce bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Światowy Dzień Życzliwości

Tolerancji i PozdrowieŃ

 

21 listopada już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości Tolerancji i Pozdrowień. Samorząd Uczniowski uruchomił „Skrzynkę Życzliwości”, w której uczniowie umieszczali kartki z życzeniami i pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek i nauczycieli. Kartki z miłymi słowami zostały rozdane uczniomi nauczycielom. Każdy obdarowany dziękował za otrzymane pozdrowienia szczerym i szerokim uśmiechem J Ponadto, na korytarzu szkolnym stanęło Drzewo Życzliwości – na gałązkach tego magicznego drzewa każdy mógł napisać miłe słowo, życzenia lub pozdrowienia. Na drzwiach od sal lekcyjnych pojawiły się plakaty na temat życzliwości, tolerancji i uśmiechu. Można było także „poczęstować się” darmowymi komplementami, które znajdowały się na korytarzach szkolnych. Mamy nadzieję, że motto dzisiejszego dnia zagości w sercach naszych uczniów na dłużej.

„Znajdź się wśród życzliwych. Dzięki bezinteresownym dobrym uczynkom codzienność staje się bardziej kolorowa”

 

SZÓSTOKLASIŚCI W SPA

20 listopada uczniowie klasy VIc  w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości  zapoznali się z ofertą i działalnością firmy ,,Instytut Zdrowia i Urody SPA ANNA”. Właścicielka salonu opowiedziała nam, czym zajmuje się w swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że  można tu skorzystać z różnych zabiegów zdrowotnych, poprawiających kondycję ciała – masaży, hydrokolonoterapii, przystawiania pijawek, redukowania tkanki tłuszczowej.  Poznaliśmy też zabiegi kosmetyczne – oczyszczanie twarzy, usuwanie martwego naskórka z dłoni przez specjale rybki (tego doświadczyliśmy na własnej skórze, bardzo łaskotało).

Firma ,,Level”  zaprezentowała nam różne sposoby dbania o sylwetkę i dobrą kondycje poprzez uprawianie sportu – taniec, gimnastykę, sztuki walki. Wiele się dowiedzieliśmy o pracy w SPA i potrzebnych do niej kwalifikacjach. Bardzo dziękujemy właścicielce salonu, Pani Annie Przychodniak, za umożliwienie nam zwiedzenia 

Instytutu Zdrowia i Urody.

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
19 listopada w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” odbyło się wspólne czytanie w oddziałach przedszkolnych. Zaproszenie do czytania przyjęli harcerze ze Szczepu Harcerskiego „Zarzewie”
w Aleksandrowie Łódzkim. Po wspólne wysłuchanej historii o Kubusiu Puchatku, harcerze wraz z przedszkolakami wspólne się bawili i pląsali.
 

CZWÓRKA W GRONIE NAJAKTYWNIEJSZYCH SZKÓŁ W POLSCE!

Nasza szkoła znalazła się wśród laureatów wyróżnionych tytułem  "Najaktywniejsza szkoła” w programie „ Otwarta firma” w 2013r. „Otwarta firma” to największa inicjatywa realizowana w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce. Koordynatorem działań związanych z przystąpieniem do programu w szkole była Anna Niewiadomska. Uczniowie uczyli się przedsiębiorczości zwiedzając wybrane firmy z regionu łódzkiego. W czasie tych wycieczek poznawali specyfikę różnych zawodów.

      W dniu 14 listopada 2014r.  odbyła się uroczysta gala, podczas której  wręczono dyplomy i statuetki „Najaktywniejsza Szkoła” w programie „Otwarta firma”. W zabytkowej sali Centralnej Biblioteki Rolniczej  na Krakowskim Przedmieściu  w Warszawie delegacja naszej szkoły ( w składzie: Agnieszka Krajewska –Daszkiewicz, Dorota Szymczak i uczennice Lidia Falkenberg i Anna Szymczak) odebrała nagrodę.  Wszyscy uczestnicy gali, wyróżnione szkoły – koordynatorzy i uczniowie z całej Polski zwiedzali Zamek Królewski w Warszawie.Uroczysta gala zainaugurowała  Światowy Tydzień Przedsiębiorczości  2014r. W tym roku szkolnym, wzorem lat poprzednich, nasza szkoła weźmie udział w tym Programie.

 

MATEMATYCZNE ŁAMIGŁÓWKI

14 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu matematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Łodzi. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VI a - Łukasz Krajewski, Piotr Cieślak, Kajetan Goss oraz klasy VI c - Dominik Przychodniak, Marcin Radziejewski, Aleksandra Mokrosińska, Wiktoria Olejnik. Eliminacje wygrał Łukasz Krajewski, uzyskując 22 punkty na 24 możliwe i zakwalifikował się do kolejnego, rejonowego etapu. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem pań - Honoraty Koralewskiej i Jadwigi Księżak. Łukaszowi gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach z matematyką.

 

DROGA DO WOLNOŚCI…

12 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbył się uroczysty apel. Uczniowie w swoich wystąpieniach podkreślili niezwykłą postawę narodu polskiego, który przez 123 lata niewoli nie dał się wynarodowić. Przypomnieli o rozbiorach Polski, recytowali wiersze o ojczyźnie. Pod kierunkiem p. J.Joachimiak dzieci śpiewały pieśni patriotyczne. Wiemy, że pieśń patriotyczna towarzyszyła Polakom w najtrudniejszych i najpiękniejszych momentach dziejowych.  Święto Odzyskania Niepodległości  jest też okazją  do szukania odpowiedzi na pytanie: dlaczego i za co warto kochać ojczyznę. Przygotowany program artystyczny tworzył wyjątkowy, pełen powagi i refleksji nastrój. Organizatorzy: J.Pawłowska, J.Misiak, J.Joachimiak

 

Tydzień patriotyczny

13 listopada dzieci klas 1-3 oraz oddziałów przedszkolnych aktywnie uczestniczyły w Śpiewankach Patriotycznych. Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją związaną ze Świętem Niepodległości. Uczniowie radośnie śpiewali pieśni wymachując przy tym biało-czerwonymi chorągiewkami. Każda klasa przygotowała inny utwór: „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Pierwsza brygada”, „Pierwsza kadrowa”. Chętni wystąpili na środku sali. W śpiewankach również zaprezentowali się flażoleciści z pieśniami „Piechota”, „Przybyli ułani” oraz „Na Nowej Górze”. Na zakończenie uroczystości wyświetlony został film pt. „Animowana historia Polski” przedstawiająca w krótkim zarysie dzieje Polaków na przełomie od powstania państwa polskiego aż po czasy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Uczniowie klasy 3b i 4a, tworzący zespół flażolecistów naszej szkoły, wzięli udział w corocznych obchodach Święta  Niepodległości zorganizowanych w Łódzkiej Manufakturze. Wraz z dziećmi ze szkół łódzkich oraz z Rogowa zaprezentowali znane pieśni patriotyczne. Przed sceną zebrało się dużo ludzi, którzy włączali się do śpiewu, bili gromkie brawa po wysłuchaniu pieśni granych na flażoletach. Wszystkim występ się podobał, dlatego też nie zabrakło bisów. Po zakończeniu koncertu dzieci mogły obejrzeć stanowiska przygotowane przez Wojsko Polskie, Wojskową Straż Pożarną, Policję oraz poobserwować legionistów jeżdżących na koniach. 

http://youtu.be/_SW3vAwvIGU

 

FESTIWAL TWÓRCZOŚCI JULIANA TUWIMA

Dzieci z oddziału przedszkolnego C wystąpiły w Festiwalu Twórczości Juliana Tuwima, prezentując wiersz „Rzeczka”. Otrzymały dyplomy i nagrody od Burmistrza Miasta Aleksandrowa Łódzkiego.

 

,,PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA”

W ostatnim tygodniu października uczniowie ze szkolnego koła teatralnego zaprezentowali klasom I-III, IV c i OP krótkie przedstawienie pokazujące dlaczego warto oszczędzać. Spotkaliśmy się również po to, aby nagrodzić wszystkich uczniów biorących udział w konkursie ,,Moja skarbonka”.

Wybór najładniejszej skarbonki był dla Jury (Lidia Falkenberg-przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Zuzanna Doroń, Aleksandra Mokrosińska, p. Katarzyna Ziąbka-opiekun SKO, p. Iwona Onopa) bardzo trudny, ponieważ aż 79  uczniów przyniosło pięknie wykonane skarbonki.

 

RATUJEMY I UCZYMY SIĘ RATOWAĆ

16 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca". 

W godz.12.00-12.30 podjęli się wyzwania koordynacji próby pobicia ubiegłorocznego wyniku. Dzieci z klas VI, IV i III wykonywały resuscytację krążeniowo- oddechową na fantomach, zachowując odpowiedni rytm i ciągłość.

Organizatorem działań była p.U.Kluszczyńska

 

http://www.youtube.com/watch?v=yLyA86dHAlU

 

ZAPRZYSIĘŻENIE SAMORZĄDU SZKOLNEGO
10 października społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 była świadkiem uroczystego zaprzysiężenia nowego Samorządu Szkolnego. Nowo wybrana przewodnicząca, Lidia Falkenberg, w obecności Pani Dyrektor oraz wszystkich uczniów, zobowiązała się godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię oraz bronić praw i interesów uczniów.
Uroczystość była też okazją do przypomnienia Praw i Obowiązków Ucznia. Uczniowie kl. 5a, 5b i 6b w krótkim przedstawieniu raz jeszcze wymienili wszystkie prawa małego obywatela, które powinny być przez wszystkich przestrzegane i respektowane.
Ponadto, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, której celem było wyjaśnienie, czym jest Statut naszej szkoły i jakie ważne informacje zawiera.
Przygotowaniem prezentacji zajęły się Panie:M. Wlazłowicz-Pietras i J. Pawłowska.
Uczniowie złożyli również życzenia Pani Dyrektor, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom Szkoły z okazji nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej.Nowo wybranym członkom Samorządu Szkolnego oraz całemu Gronu Pedagogicznemu składamy życzenia pomyślnej i owocnej pracy oraz wielu sukcesów w roku szkolnym 2014/2015.

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

14 października, w dniu Święta Edukacji Narodowej nasi najmłodsi uczniowie w obecności Pani Dyrektor, wychowawców, starszych kolegów  oraz rodziców składali uczniowskie przyrzeczenie. Każdy z nich został pasowany na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4, zobowiązując się do tego, że będzie dobrym uczniem. Pierwszakom wręczone zostały legitymacje szkolne, słowniki  ortograficzne ufundowane przez Radę Rodziców oraz maskotki- Ekoludki od uczniów klas II. Zgodnie z tradycją  rodzice wkopali przed szkołą kolejne drzewko klas pierwszych.

 Część artystyczną poprowadziła pani Ula Pakuła włączając uczniów i rodziców do wspólnej zabawy.

Pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i niezapomnianych chwil spędzonych wśród braci uczniowskiej naszej szkoły.

 

ŚWIĘTO DRZEWA

W poniedziałek 6 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział
w warsztatach plastycznych edukacji ekologicznej organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. W związku z obchodami Święta Drzewa spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego posadzenia dziesiątego już drzewa w Parku Miejskim - ambrowca amerykańskiego. Następnie udaliśmy się do MDK-u, gdzie reprezentanci szkół podstawowych z terenu naszej gminy przygotowywali kompozycje plastyczne z owoców drzew tropikalnych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Alicja Matusiak, Łukasz Kalina, Dawid Ochal, Natalia Syguła i Gabriela Górska, pod opieką p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras. Na zakończenie spotkania uczniowie wzięli udział w quizie przyrodniczym.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Do naszej szkoły przyjechali uczniowie z zaprzyjaźnionych placówek województwa łódzkiego. W spotkaniu wzięło udział 150 uczniów grających na flażoletach, 50 uczniów grających na instrumentach perkusyjnych oraz około 300 uczniów śpiewających wcześniej ustalony repertuar. Tegoroczny koncert poświęcony był jednemu z cichociemnych. Pani dyrektor Jolanta Mistrzak przybliżyła zebranym na hali dzieciom postać dzielnego, pełnego odwagi i hartu ducha 94-letniego Aleksandra Tarnowskiego.

http://youtu.be/_B7HGW5KayU

 

UDAŁO SIĘ!

POBILIŚMY REKORD GUINNESSA!

30 września przedszkolaki z naszej szkoły brały udział w próbie ustanowienia nowego Rekordu Guinnessa w największej liczbie dzieci myjących zęby w tym samym czasie.

Punktualnie o godz. 12.00 wszystkie dzieciaki uzbrojone w szczoteczki do zębów i kubeczki z wodą rozpoczęły szczotkowanie zębów.

Mycie zębów trwało 2 minuty. O godz. 12.30 już wiedzieliśmy! Polskie przedszkolaki ustanowiły nowy Rekord Guinnessa! Udało nam się pobić rekord należący do Indii i ustanowiony w 2007r. W próbie bicia rekordu wzięło udział 257 500 dzieci z całej Polski.

Akcja została przeprowadzona w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków "Akademia Aquafresh".

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 29 września przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole.
Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z klas IV-VI. W głosowaniu wzięło udział 261 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Lidia Falkenberg z klasy VIc, a zastępcą Anna Krystek z klasy Va.
Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów były opiekunki Samorządu Uczniowskiego B. Sobczak, M. Jarzęcka.

 

ŻONKILE DLA HOSPICJUM

W tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w kampanię Pola Nadziei na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu. Akcja składa się z dwóch części – jesiennej i wiosennej. Ta pierwsza już za nami – przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ze szkolnej Komisji ds. Ekologii i Ochrony Środowiska , posadzili pod koniec września cebulki żonkili w specjalnie przygotowanym  miejscu przed naszą szkołą. Wiosną zetniemy kwitnące już żonkile i przeprowadzimy kwestę, zbierając datki na budowę stacjonarnego hospicjum w Zgierzu oraz na doraźne potrzeby Stowarzyszenia. Ofiarodawcy otrzymają za przekazany datek kwiat żonkila - symbol odrodzenia i nadziei. Ideą kampanii jest pozyskiwanie funduszy na działalność hospicjów, a także edukacja  i uwrażliwienie społeczeństwa na cierpienia i los osób nieuleczalnie chorych oraz propagowanie idei wolontariatu. Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej: http://www.hospicjumzgierz.pl/

 

Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi

po raz drugi „w naszych rękach”.

 Ponownie odebraliśmy Międzynarodowy Certyfikat Ekologiczny

Zielona flaga. Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom administracji zaangażowanym w prace ekologiczne. Dzięki wspólnym działaniom udało nam się systematycznie zbierać surowce wtórne, poszerzać wiedzę ekologiczną i prozdrowotną, kształtować pozytywne nawyki oraz dobrze się bawić.

   Szkolne Koordynatorki Zielonej  Flagi – B. Dziedzic, A. Skawińska

 

JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE
We wrześniu uczniowie klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych gościli policjantów, którzy rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówili zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomnieli również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze.
 

DZIEŃ  POLSKIEJ  ŚLIWKI

29 września Komitet Lokalny Zielonej Flagi przygotował Szkolny Dzień Śliwki. Dzieci najpierw wyszukały informacje  o pochodzeniu, rodzajach oraz walorach zdrowotnych śliwek. Następnie podczas długich przerw dzieliły się swoją wiedzą i częstowały dzieci pysznymi owocami. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

SZKOLNE OBCHODY 75 ROCZNICY POWSTANIA

POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

„My z niego wszyscy…”

 

27 września 1939r. rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenu na skalę światową. Uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii zapoznali się z historią naszego kraju i narodu w czasach drugiej wojny światowej. Na korytarzu mogli zobaczyć  gazetkę tematyczną – wykorzystano materiały Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku kalendarzowym odbył się w naszej szkole  Dzień z historią. Uczniowie, rodzice, zaproszeni goście obejrzeli prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów klas VI w ramach projektu edukacyjnego „Śladami bohaterów Powstania Warszawskiego”.W bieżącym roku szkolnym szóstoklasiści podtrzymują tradycję szkoły – będą uczestniczyli  w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego i odwiedzą Powązki.Szkoła uczciła 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

 i 75 rocznicę powstania struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych.

26 września uczniowie naszej szkoły świętowali Międzynarodowy Dzień Języków Obcych.

Dzień ten stał się okazją do propagowania nauki języków obcych oraz przełamywania barier międzykulturowych. Cała społeczność szkolna mogła  poznać flagi innych krajów i jednocześnie nauczyć się prostych zwrotów niezbędnych w komunikowaniu się w codziennych sytuacjach.Nauczyliśmy się na przykład jak powiedzieć " DZIEŃ DOBRY ", " DZIĘKUJĘ" czy "DO WIDZENIA"  w Szwecji, Albanii, Chorwacji, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Japonii, Korei, na Jamajce, w Niemczech, Rumunii, na Słowacji  itd.

Wszyscy pamiętamy, iż uczenie się języków pomaga nie tylko w porozumieniu między ludźmi, ale przyczynia się także do przełamywania barier intelektualnych. Udowodniliśmy to przygotowując wystawę prac plastycznych przypominających wszystkim po co i jak skutecznie  uczyć sie języka obcego.

Pamiętamy także, iż w ciągle globalizującym się społeczeństwie umiejętność mówienia obcymi językami zwiększa szansę – szansę na pracę, szansę na naukę, szansę na lepsze życie we własnym kraju, jak i w innych częściach świata.

 

KONCERT FLAŻOLETOWY  PODCZAS IX KONGRESU ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ OSKKO

Uczniowie klasy III b i IVa reprezentowali naszą szkołę podczas  Kongresu OSKKO . Spotkanie kadry kierowniczej oświaty: dyrektorów szkół, pracowników organów prowadzących i organów nadzoru pedagogicznego odbyło się w Łodzi w Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Budynek Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, znajdujący się przy ul. Jana Matejki 22/26, należy do najnowocześniejszych w grupie ośrodków akademickich. Uczniowie naszej szkoły zagrali dla gości zagranicznych, przedstawicieli Sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, Ministerstwa Edukacji Narodowej, instytucji centralnych i organizacji oświatowych państw Unii Europejskiej.

Koncert w wykonaniu około setki dzieci i młodzieży Łódzkiego Ruchu Flażoletowego odbył się w głównej auli. Flażoleciści zagrali utwory: „Marysia ma małego baranka”, „Jesienny deszcz”, „Trzy kurki”, „Jabłka”oraz „Marysia country”. Uczniowie otrzymali gromkie brawa oraz podziękowania i ciepłe słowa uznania od zgromadzonych na auli gości. Dla wszystkich występujących organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 19 września nasza placówka wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie klas IV- VI , w imponującej ilości prawie stu osób zechcieli zadbać o czystość swojego miasta. Pod opieką p. B.Dziedzic,

 M. Jarzęckie, J. Kuśmierek i A. Skawińskiej dzieci udały się na łąkę sąsiadującą z ulicą Machulskiego. Okazało się, że miały ręce pełne roboty, bo puszek, butelek, plastików i różnego rodzaju opakowań było co nie miara. Nie zabrakło jednak zapału i zaangażowania. Dzięki temu społeczność szkolna przyczyniła się do uporządkowania najbliższego nam otoczenia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom.

 

Projekt eTwinning

Miło nam poinformować, iż realizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 projekt HEALTHY AND HAPPY, został uhonorowany Europejską Odznaką Jakości. Europejska Odznaka Jakości (EOJ) przyznawana jest przez Centralne Biuro Programu eTwinning wybitnym projektom, które osiągnęły europejski standard i z zaangażowaniem dążą do podnoszenia jakości pracy oraz otwierania się na współpracę europejska.

 

Przystąpienie do projektów w roku szkolnym 2014/201

 1. Zielona flaga – III edycja – Fundacja Partnerstwo dla Środowiska – ubieganie się o Międzynarodowy Certyfikat.

 2. „Klub Bezpiecznego Puchatka” – kl. I.

 3. „Od grosika do złotówki” – kl. II-III.

 4. „Tydzień przedsiębiorczości” – kl. VI.

 5. Ogólnopolski program profilaktyki „Znajdź właściwe rozwiązanie” – kl. IV.

 6. Ogólnopolski program edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków Akademia Aquafresch – OP ABC.

 7. Ogólnopolski Program „Cała Polska czyta dzieciom” – OP i świetlica kl. I-III

 8. Projekt edukacyjny współfinansowany ze środków UE „Od dziecięcej ciekawości do dojrzałości poznawczej” kl. I c, d.

 9. Program wsparcia uczniów w nauce czytania i pisania Metodą Ortograffiti – kl. V-VI

 10. Ogólnopolski program z profilaktyki uzależnień „Tak czy nie” – kl. VI

 11. Ogólnopolski program z profilaktyki agresji i przemocy (elementy)

 12. „Trening relacji opiekuńczych TROP” (elementy)

 13. Programy edukacji prozdrowotnej: „Nie pal przy mnie proszę” kl. II-III, „Trzymaj formę” – kl. IV

 

1 września pani Dyrektor Jolanta Mistrzak w obecności zaproszonych gości Pani Poseł Agnieszki Hanajczyk i Burmistrza Aleksandrowa Ł. Pana Jacka Lipińskiego oraz zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkolny.

Wszyscy życzyli uczniom samych sukcesów, ciekawych odkryć i pouczających doświadczeń, a nauczycielom cierpliwości i zadowolenia

z pracy. Uczniowie klas trzecich i ich wychowawcy przygotowali część artystyczną akademii. Teksty wierszy i piosenek zaprezentowanych przez trzecioklasistów pomogły zebranym pożegnać wakacje

i przywitać szkołę.

 

WYDARZENIA Z ROKU 2013/2014

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014.  Pani dyrektor Jolanta Mistrzak  podsumowując  całoroczną pracę wręczyła najlepszym uczniom  nagrody książkowe, dyplomy oraz świadectwa z biało - czerwonym paskiem. Podziękowania i dyplomy  

z rąk dyrekcji otrzymali również rodzice zaangażowani w pracę na rzecz szkoły. Podczas uroczystości gościliśmy przedstawicieli władz samorządowych. Uczniowie klas młodszych mieli okazję spotkać się

p. Jackiem Lipińskim - burmistrzem oraz p. Grzegorzem Siechem - skarbnikiem Aleksandrowa Łódzkiego. Na uroczystość do klas starszych przybyła p. Iwona Dąbek - sekretarz Aleksandrowa  Łódzkiego.

O oprawę artystyczną uroczystości w klasach młodszych zadbali uczniowie z klas III a i III c pod opieką pp. Ewy Adamkiewicz i Renaty Papis. Część artystyczną dla starszej grupy wiekowej przygotowali uczniowie z klas  IV a i IV c  pod opieką pp. Jadwigi Joachimiak,  Magdaleny Jarzęckiej i Jadwigi Księżak.

Pani dyrektor Jolanta Mistrzak życzyła wszystkim wspaniałych

i aktywnych wakacji.

 

 Na zakończenie ogłosiła dwa wakacyjne konkursy: fotograficzny pt. "Moja fotka z ..."  i poetycki na wiersz o wakacjach.

 

Życzymy wszystkim wspaniałych i radosnych wakacji,

słonecznych plaż, gór sięgających nieba,

pachnących, ukwieconych łąk i błękitnych jezior.

 

TURNIEJ WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

12 czerwca  w ramach Dni Aleksandrowa , w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki. W jury zasiedli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Aleksandrowa, Partnerstwa na Rzecz Aleksandrowa Łódzkiego i Biblioteki Miejskiej. Turniej ten ma już swoją wieloletnią tradycję, w tym roku został rozegrany po raz 17. Uczestniczyli w nim uczniowie klas piątych ze wszystkich gminnych szkół podstawowych (oprócz Bełdowa).

W tym roku hasłem przewodnim było hasło „Przedsiębiorczy Aleksandrów” i wiele pytań (zadań), z którymi spotkali się uczniowie nawiązywało właśnie do  przedsiębiorczości. Zawodnicy rozpoznawali obiekty przemysłowe, komponowali ogłoszenie do prasy reklamujące otwarcie nowej firmy, przygotowali plakat reklamujący „Przedsiębiorczy Aleksandrów” a także rozwiązywali zadanie matematyczne związane z prowadzeniem sklepiku szkolnego.  Nie zabrakło oczywiście pytań sprawdzających wiedzę historyczną o naszej małej ojczyźnie, czy też wiedzę przyrodniczą. Fani drużyn przygotowali gorący doping, który w pewnych momentach był popisem ich dużych umiejętności tanecznych i gimnastycznych.

Z wszystkich zadań nałożonych na zawodników najlepiej wywiązała się drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 1, którą przygotowała pani Beata Pietryk. Drugie miejsce zdobył zespół spoza Aleksandrowa – ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Bugaj, a trzecie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Poza podium znalazły się kolejno – Szkoła Podstawowa nr 3 (ZSS w Aleksandrowie) oraz Szkoła Podstawowa w Rąbieniu.  Na zakończenie Turnieju  burmistrz Jacek Lipiński pogratulował zawodnikom i wręczył nagrody zwycięzcom.

FESTIWAL PIOSENKI I TAŃCA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

 12 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim odbył się VIII Festiwal Piosenki i Tańca Dziecięcego

„Wesołe Nutki 2014” dla przedszkolaków z terenu gminy.
Mali artyści zaprezentowali się w czterech kategoriach: piosenka dziecięca – solowa lub zespołowa, taniec, gra na instrumencie.
Miło nam poinformować, iż dzieci z oddziałów przedszkolnych A i C zajęły II miejsca.

W kategorii piosenka zespołowa wystąpiły- Maja Krysiak, Jagoda Jaskulska, Amelia Ciborowska, Martyna Wojtkowska, w kategorii gra na instrumencie swoje muzyczne umiejętności zaprezentowali- Szymon Budziarek, Barbara Cyganek, Konrad Witkowski, Magdalena Hołownia, Michał Kochaniak, Nadia Micielska. Do konkursu przygotowały dzieci pp. Małgorzata Śmichura i Elżbieta Karaś.
Serdecznie gratulujemy naszym najmłodszym artystom
sukcesu na dużej scenie.

 

DZIEŃ Z HISTORIĄ


W poniedziałek 9 czerwca w naszej szkole uczniowie klas IV–VI obejrzeli prezentacje multimedialne przygotowane przez swoich kolegów w roku szkolnym 2013/2014, dotyczące przeszłości swojego miasta (150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego) i regionu (Centralne Muzeum Włókiennictwa, Księży Młyn), a także okresu II wojny światowej (ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego). Społeczność szkolna miała okazję w tym dniu obejrzeć także wystawę historyczną związaną z omawianym okresem oraz posłuchać młodych przewodników oprowadzających po zabytkach Łodzi. Uczniowie przygotowywali swoje prace w ramach projektów: „Czy znasz swoje miasto?”, „Spacerkiem po Księżym Młynie”, „Śladami bohaterów – Powstanie Warszawskie”.
Prace te można było oglądać w czasie pikniku rodzinnego organizowanego co roku w naszej szkole. Na zwiedzających czekały również rozrywki umysłowe przygotowane przez uczestników koła historycznego i regionalnego (rebusy, quizy, zagadki historyczne).
Prace powstały pod kierunkiem wychowawców klas VI - tych:. Doroty Berenc, Jadwigi Misiak, Anny Niewiadomskiej oraz nauczycieli historii: Agnieszki Krajewskiej–Daszkiewicz i Marzeny Wlazłowicz–Pietras.

 

PIKNIK 2014

7 czerwca 2014 odbył się coroczny  piknik zorganizowany przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Dla gości przygotowano  liczne atrakcje.

W ramach DNIA TALENTÓW  w sali nr 13 zobaczyć można było prezentacje przygotowane przez uczestników koła regionalnego, historycznego i informatycznego. Poznaliśmy też finalistów konkursu informatycznego ,, Malowanie na ekranie”.

  Na scenie pojawili się artyści z naszej szkoły, którzy śpiewali, tańczyli, recytowali, grali na różnych instrumentach. Podziwialiśmy  również umiejętności taneczne i sprawność ruchową zaproszonych gości  - Mażoretek i grupy ćwiczącej zumbę.

   W czasie trwania pikniku  kawiarenka oferowała  pyszne ciasta upieczone przez rodziców,  degustacja  potraw z grilla również cieszyła się powodzeniem. Najmłodsi bawili się na nowo powstałym  placu zabaw, korzystali ze zjeżdżalni i trampoliny oraz zajęć w namiocie harcerzy.  Chętni mogli pomalować gipsowe figurki, zobaczyć pokaz tresury psów. Wiele osób zadbało także o urodę – zmieniło fryzurę, pomalowało twarz i paznokcie, zrobiło sobie tatuaż. Działały też  stanowiska z balonami, wikliną, filcem, można było własnoręcznie zrobić pachnące mydełko  lub dokonać zakupów w kramiku różności.

  W słoneczną sobotę spędziliśmy czas w miłej, radosnej atmosferze. Po raz kolejny rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły  przygotowali piękną i udaną imprezę integracyjną.

Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w organizacji pikniku   

 

Sylwia Brocik - Popović  0 a

Agnieszka Chmielak 0 a

Anita Jakóbiak 0 a

Agnieszka Kupryjańczyk 0 b

Anna Jóżwiak 0 b

Dorota Cyganek 0 c

Katarzyna Kochaniak 0 c

Renata Kuźmińska 0 c

Anna Burska 0 c

Sebastian Budziarek 0 c

Małgorzata Wachowicz 1 a

Sławomir Wachowicz 1 a

Katarzyna Kopycka 1 a

Izabela Tomczyk 1 a

Anna Plichta 1 a

Małgorzata Matusiak 1 a

Marzena Zbidi  1 b

Magdalena Gramera 1 b

Bartłomiej Siemiński 1 b

Ewelina Kochanowska 1 c

Anna Michalak 1 c

Justyna Jarocka 1 c

Magdalena Zielińska 2 a

Izabela Czekajewska 2 a

Aleksandra Milczarek 2 a

Agnieszka Kabacińska  2 a

Magdalena Wdowiak 2 a

Sebastian Tomaszewski 2 a

Sowińska Iwona 2 a

Monika Cieślak 2 b

Joanna Wdowiak 2 b

Mariola Dylik 2 c

Magdalena Kostowska 2 c

Agnieszka Rosińska 2 c

Małgorzata Pacholska 2 c

Małgorzata Dobroniak 2 c

Aleksandra Karasiak 2 c

Ewelina Ścibor 3 a

Marzena i Grzegorz Kaczanowscy 3 a

Lucyna Kowalska 3 a

 

Wioletta Krzyżanowska 3 a

Justyna Jagusiak 3 b

Izabella Majchrzycka 3 b

Justyna Jagusiak 3 b

Aneta Cieślak 3 b

Agata Tyburska – Śródka 3 c

Marzena Stobiecka 3 c

Beata Duda 3 c

Magdalena Zielińska 3 c

Renata Gostyńska – Hanke 3 c

Joanna Łaczkowska  3c

Jarosław Łaczkowski 3 c

Agnieszka Rogowska 3 c

Aneta Jaśkiewicz 4 a

Monika i Tomasz Grabscy  4 a

Magłorzata  Grzechnik 4 a

Wiesława Małkiewicz 4 a

Agnieszka Paś 4 a

Dorota Szymczak 4 b

Marzena Drzewoszewska 4 b

Anna Kifer - Wojtczak 4 b

Agata Włodarek 4 c

Iwona Kozanecka 5 a

Mariusz Goss 5 a

Joanna Kuźmińska 5 a

Małgorzata Grzelczyk 5 a

Sławena Komisarczyk 5 b

Edyta Omiotek 5 b

Iwona Sobczak 5 b

Irena Doroń 5 c

Ewa Kustosz 5 c

Krzysztof Kustosz 5 c

Joanna Kubiak 5 c

Jolanta Serafin 5 c

Marzena Opas 5 c

Jacek Falkenberg 5 c

Elżbieta Nowak 6 a

Agnieszka Żabińska 6 a

Marta i Leszek Janowscy 6 a

Iwona Janiszewska 6 b

Tomasz Tomporowski 6 a

Małgorzata Nowak 6 b

Ewa Bednarek 6 c

 Ewa Smus 6 c

 

 

 

KRAJOBRAZY POLSKI- GRAFIKA KOMPUTEROWA

 

7 czerwca podczas pikniku szkolnego pani dyrektor Jolanta Mistrzak wraz z organizatorami pp. Renatą Papis i Małgorzatą Śmichurą wręczyły nagrody młodym artystom, utalentowanym w dziedzinie grafiki komputerowej, czyli laureatom Wojewódzkiego Konkursu

"Malowanie na ekranie". Konkurs współorganizowany jest przez naszą szkołę we współpracy z WODN w Łodzi. Klasy młodsze tworzyły grafikę w programie Paint, natomiast klasy starsze próbowały swoich sił w Gimpie. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie. Ogromne podziękowania należą się też opiekunom, którzy zachęcili i przygotowali młodych twórców do "namalowania" pięknych, polskich krajobrazów.

 

IX OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

6 czerwca w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyła się IX Olimpiada Sportowa Przedszkolaków przygotowana i prowadzona przez nauczycielki z MP3. Wzięły w niej udział dzieci ze wszystkich aleksandrowskich przedszkoli oraz szkół.
Sześciolatki brały udział w konkurencjach sportowych- skakały na piłkach, zbierały piłeczki na czas i skakały w workach. Była również konkurencja- niespodzianka dla nauczycieli. Nie tylko zawodnicy spisali się doskonale. Kibice gorąco zagrzewali do sportowej rywalizacji swoich kolegów. Nic więc dziwnego, że mali sportowcy bardzo się starali, by osiągnąć jak najlepsze wyniki.
Przedstawiciele naszej szkoły: Damian Dominowski, Kamil Kowalczykowski, Seweryn Uziełło, Jagoda Jaskulska, Jakub Adamowski, Jan Pietrzak, Arletta Michalak, Michał Kochaniak zajęli III miejsce.
Zawody zakończyło uroczyste wręczenie medali, oraz dyplomów i nagród rzeczowych przeznaczonych dla całej grupy.

W LUSTRZE POEZJI

5 czerwca 2014r w samo południe w Szkole Podstawowej nr 4 odbyło się niezwykłe wydarzenie. Młodzi, utalentowani literacko uczniowie z aleksandrowskich podstawówek mieli okazję zaprezentować swoją twórczość.

    Najpierw organizatorzy zaprosili wszystkich na spotkanie z Niną Kubasiak, uczennicą klasy VI c z ,,Czwórki” i jej światem zapisanym w poezji. Usłyszeliśmy kilkanaście wierszy – utrwalonych na papierze ulotnych emocji, wrażeń, skojarzeń, przeżyć. Utwory te powstały w ciągu ostatnich miesięcy, a ich inspiracją były codzienne sytuacje, spotkani ludzie, oglądane miejsca. Publiczność miała okazję przekonać się, jak niezwykła staje się rzeczywistość w poetyckim lustrze.

  W drugiej części spotkania usłyszeliśmy wiersze i fragmenty prozy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Jan Paweł II. Święty Uśmiechnięty”.

  To wyjątkowe wydarzenie dostarczyło uczniom SP 4 i zaproszonym gościom wielu wzruszeń, i niewątpliwie było ciekawą przygodą z literaturą, której autorami są młodzi adepci pióra.

 

PREMIERA KOŁA TEATRALNEGO

W dniu 4 czerwca Szkolne Koło Teatralne "W krzywym zwierciadle" zaprezentowało swoja kolejną, siódmą już, premierę. Tym razem była to współczesna wersja bajki "Kopciuszek". Członkowie koła, uczniowie klas I- IV wystąpili dwa razy przed publicznością składającą się z uczniów klas I- IV , oddziałami przedszkolnymi oraz zaproszonymi gośćmi: klasami drugimi ze Szkoły Podstawowej w Rąbieniu i Zespołu Szkół Sportowych  w Aleksandrowie Ł. Wnioskując z reakcji publiczności występ młodych aktorów podobał się i dostał duże brawa. Akcja spektaklu osadzona była w realiach współczesnych, zdominowana wątkami komediowymii zawierała przesłanie, że "rodzina jest najważniejsza".Opiekunowie koła,pani A. Papka i K. Ziąbka bardzo doceniają entuzjazm i zaangażowanie dzieci w trakcie zajęć teatralnych oraz pomoc ich rodziców.

Obecność koła teatralnego w ofercie zajęć dodatkowych naszej szkoły spotyka się co roku z dużym zainteresowaniem, co widoczne jest zawsze w trakcie castingów.

 

PIKNIK PARAFIALNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA


Zespół flażoletowy klas IIb i IIIa wystąpił podczas pikniku parafialnego przy Kościele pw Św. Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim. Uczniowie zagrali dwa utwory instrumentalne "Amazing Grace" oraz "Barkę".

 

WIEDZA O LITERATURZE

29 maja uczniowie klasy 3b reprezentowali naszą szkołę na Gminnym Konkursie Wiedzy o Literaturze Dziecięcej. Drużyna dobrze poradziła sobie z zadaniami świetnie się przy tym bawiąc, w rezultacie zajęła III miejsce.

 Gratulujemy!!!

 

"Matematyka dla Smyka"

 

28 maja uczniowie klasy 2a - Zuzanna Papis, Agnieszka Sowińska, Michał Lichwała i Paweł Środek reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie "Matematyka dla Smyka".

Drużyna świetnie poradziła sobie z zagadkami, zadaniami tekstowymi i obliczeniami, często wykraczającymi poza podstawę programową. Zajęła II miejsce, myląc się tylko w jednym zadaniu.

Gratulujemy.

X EDYCJA KONKURSU „MALOWANIE NA EKRANIE”

28 maja w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi rozstrzygnięto konkurs informatyczny „Malowanie na ekranie- Krajobrazy Polski”. W X edycji konkursu zadaniem uczniów klas II- VI było wykonanie pracy przedstawiającej wybrany krajobraz Polski dowolną techniką grafiki komputerowej.

 Podsumowanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród laureatom odbędzie się 7 czerwca podczas Rodzinnego Pikniku w naszej szkole. Organizatorzy- p.p. Renata Papis i Małgorzata Śmichura  wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulują talentu oraz pięknych i pomysłowych prac.

Po burzliwych obradach jury pod przewodnictwem doradcy do spraw informatyki Katarzyny Paliwody

 wyłoniło zwycięzców:

LAUREACI

SZKOŁA

OPIEKUN

KLASY II

I miejsce

Karolina Kozłowska

Szkoła Podstawowa

z oddziałami integracyjnymi

w Rudzie Bugaj

 

Jolanta Ogińska

II miejsce

Maja Waluch

 

Miejski Zespół Szkół

w Aleksandrowie Ł.

Urszula Andrzejczak

KLASY III

I miejsce

Aleksandra Rydz

 

Szkoła Podstawowa

w Woli Zaradzyńskiej

Marzanna Ludziejewska

II miejsce

Aleksandra Łepska

 

Szkoła Podstawowa

w Bełdowie

Elżbieta Antosik

III miejsce

Bartosz Niewiadomski

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Renata Papis

KLASY IV- V

I miejsce

Bartosz Wojtysiak

 

Szkoła Podstawowa

 w Rąbieniu

Bogusława Skonieczka

II miejsce

Aleksandra Kurasik

 

Szkoła Podstawowa

w Woli Zaradzyńskiej

Marzanna Ludziejewska

III miejsce

Łukasz Gapiński

 

Szkoła Podstawowa nr 1

w Poddębicach

Renata Olczyk

Wyróżnienie

Kacper Grabski

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Renata Papis

Klasy VI

I miejsce

Aleksandra Ziętera

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Anna Niewiadomska

II miejsce

Karolina Ciebiada

Szkoła Podstawowa

w Woli Zaradzyńskiej

Marzanna Ludziejewska

 

 

III miejsce

Natalia Łabuda

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Anna Niewiadomska

Wyróżnienie

Bartosz Nowak

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Anna Niewiadomska

 

VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY „KLIO 2014”


Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Klio” na stałe wpisał się w kalendarz konkursów, w których biorą udział uczniowie naszej szkoły. Ciekawe formy konkursu pozwalają na wzięcie w nim udziału dużej liczbie dzieci. W VI edycji tego konkursu wzięło udział 491 szkół

z 16 województw – 8372 uczniów.
W naszej szkole rozdamy na zakończenie roku szkolnego 51 dyplomów uczestnikom konkursu.
Z wielką przyjemnością przekazujemy wyniki VI Ogólnopolskiego Konkursu Mitologicznego „Klio 2014”
Anna Szymczak z klasy IVb zdobyła I miejsce w województwie (nagroda wojewódzka) w kategorii fotograficznej i I miejsce w szkole w kategorii plastycznej,
Zuzanna Górska z klasy Va zdobyła VIII miejsce w kraju, I miejsce w szkole w kategorii test wiedzy,
Aleksandra Ziętera z klasy VIa zdobyła X miejsce w kraju w kategorii test,

Ewa Sowińska z klasy VIc zajęła I miejsce w szkole w kategorii fotograficznej.
Gratulujemy!

 

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

„ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

 

 21 maja w Miejskim Domu Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie z pięciu gminnych szkół: SP1, SP3, SP4, Bełdowa oraz Rąbienia. Naszą szkołę reprezentowała grupa pięcioosobowa w składzie Martyna Krzyżanowska 0B, Zuzanna Papis IIA, Luiza Kubala IIB, Patrycja Tyniec IIIC i Maksymilian Galbfach IIIC. Spośród 25 uczestników do wojewódzkiego etapu konkursu, zakwalifikowało się pięć osób, w tym uczennica naszej szkoły Zuzia Papis, która po mistrzowsku wyrecytowała bardzo trudny i długi wiersz Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Obok Zuzi w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury 31maja wystąpią: Paweł Szymański, Kalina Łabuz, Lena Gadomska i Daria Chruściany.

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI

15 maja uczniowie z klas I-IV i oddziałów przedszkolnych wzięli udział w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki". Spośród 31 osobowej gromadki, jury w składzie p.p. Marzena Wlazłowicz-Pietras i Wioletta Nolbrzak-Sibilska wyłoniło 5 zwycięzców reprezentujących szkołę w gminnym etapie konkursu

o tematyce przyrodniczej.

W konkursie obok wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima zaprezentowana została poezja W. Szymborskiej, W. Chotomskiej, M. Konopnickiej, E. Szelburg-Zarembiny, Wł. Broniewskiego, Cz. Janczarskiego, F. Kobryńczuka, M. Czerkawskiej, J. Drozdowskiej, St., Karaszewskiego, M. Terlikowskiej, M. Wojsa, czy J. Sztaudyngera.

Laureaci szkolnego etapu konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki”:Martyna Krzyżanowska 0B, Zuzanna Papis IIA, Luiza Kubala IIB, Maksymilian Galbfach IIIC, Patrycja Tyniec IIIC

Wszystkim uczestnikom za udział w konkursie dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w MDK-u.

 

15 maja – Święto Polskiej Niezapominajki,

to w naszej szkole Święto Polskiego Jabłka

 

Do obchodów tego dnia przygotowaliśmy się już wcześniej, gdyż Komitet Lokalny Zielonej Flagi, ogłosił akcję polegającą na przygotowaniu się do mini konkursu wiedzy o jabłkach oraz udekorowaniu drzwi klas jabłuszkami i informacjami, co dobrego nam one dają. W dniu święta, podczas długich przerw uczniowie mieli możliwość pochwalić się wiedzą na temat jabłek i dostać do zjedzenia piękny, zdrowy, polski owoc. Zainteresowanie i wiedza dzieci na temat korzyści wynikających
z jedzenia tych owoców były bardzo duże.

 

Zabawę uważamy za bardzo udaną- Bożena Dziedzic, Anna Skawińska
i Komitet Lokalny Zielonej Flagi.

 

II POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY


W II półroczu 2013/2014 grupa uczniów klas V i VI (członków koła regionalnego i historycznego) pod opieką pań: Marzeny Wlazłowicz – Pietras, Jadwigi Misiak i Agnieszki Krajewskiej – Daszkiewicz, przygotowywała się do II Powiatowego Konkursu Historycznego. Organizatorem konkursu była zgierska szkoła – Gimnazjum nr 3. Eliminacje szkolne wygrali: Aleksandra Ziętera (kl.VI a), Ewa Sowińska (kl.VI c) i Dominik Przychodniak (kl.V c) i to oni 5 maja 2014r. pojechali do Zgierza, godnie reprezentowali naszą szkołę. Pisząc indywidualnie test nasi uczniowie wykazali się rozległą wiedzą historyczną z zakresu: wielkich odkryć geograficznych, renesansu, ostatnich
Jagiellonów i pierwszej elekcji.
Miło nam poinformować , że laureatami II Powiatowego Konkursu Historycznego są:

Aleksandra Ziętera ( kl. VI a) – zdobyła I miejsce, Ewa Sowińska (kl.VI c) – zdobyła II miejsce.

 

WIWAT TRZECI MAJ!

3 maja delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w powiatowych obchodach Święta Konstytucji w Kościele

Św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim. Po mszy patriotycznej złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

W szkole akademia odbyła się 7 maja. Uczniowie klas IIb i IIc pod opieką pań I. Onopy i A. Papki przygotowali montaż słowno-muzyczny przybliżający genezę Święta Konstytucji. Zaprezentował się takżezespół flażolecistów z klas IIb i IIIa prowadzony przez panie I.Onopę i E. Adamkiewicz oraz szkolny chór pod kierunkiem pani J.Joachimiak. Występ kończyła prezentacja multimedialna zawierająca podsumowanie informacji historycznych. Tłem do występu uczniów była wystawa prac plastycznych klas trzecich i czwartych na temat "Konstytucja Państwa Naszych Marzeń".

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY - KANGUR

 

W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Matematycznym - "Kangur" wzięło udział 16 509 uczniów w sześciu kategoriach: Żaczek - 2009 uczniów, Maluch - 5 113, Beniamin - 4397 uczniów, Kadet - 2 634, Student - 703 uczniów.

W tegorocznej edycji konkursu uczniowie naszej szkoły zdobyli wyróżnienia.

 

Kategoria Żaczek Lichwała Michał - 82,50 pkt

 

Kategoria Maluch klasa III Kornacki Oskar - 81,25 pkt, Rogowska Oliwia - 75 pkt, Chudzik Filip - 71,25 pkt

 

Kategoria Maluch klasa IV Krystek Anna - 87 pkt, Górska Gabriela - 83,75 pkt

 

Kategoria Beniamin klasa V Krajewski Łukasz - 96,25 pkt

 

Kategoria Beniamin klasa VI Sowińska Ewa - 112,50 pkt, Rajczyk Jakub - 106,25 pkt, Kabaciński Jakub - 100,00 pkt. 

 

Gratulujemy.

Zielony Aleksandrów

29 kwietnia z okazji „Światowego Dnia Ziemi” (22 kwietnia) placówkiz Aleksandrowa Łódzkiego należące do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych zorganizowały wspólną akcję pod hasłem „Zielony Aleksandrów”. Dzieci wręczyły władzom miasta własnoręcznie wykonane albumy, odczytały list Ekoludka, zaśpiewały hymn ekologiczny i posadziły drzewo. Następnie ozdobiły nasz park rysunkami drzewi kwiatów. Nie zabrakło też haseł i okrzyków o ochronie przyrody.

OCZAMI PRZYRODNIKA

Uczniowie klas IV-tych wzięli udział w konkursie przyrodniczym zorganizowanym w naszej szkole. Konkurs polegał na przygotowaniu gazetki o tematyce przyrodniczej zatytułowanej „Oczami przyrodnika”. Prace były zbierane do końca marca. Wszyscy uczestnicy wykazali się umiejętnościami redakcyjnymi. Każda gazetka była unikatowa i ciekawa. Jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Kacper Grabski (IVa)

II miejsce – Barbara Bończak (IVa)

III miejsce – Aleksandra Rajczyk (IVa)

Zorganizowaniem konkursu zajęła się p. Magdalena Jarzęcka.

WODA JAKO ŹRÓDŁO ŻYCIA

 

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów oddziałów przedszkolnych i klas I – III organizowany przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych „WODA JAKO ŹRÓDŁO ŻYCIA”.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:


I miejsce Amelka Kopczacka – kl. III a
II miejsce Maja Karnowska – kl. I b
III miejsce Kalina Kopczacka – kl. III a

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

KONCERT FLAŻOLETOWY KU CZCI JANA PAWŁA II


W Niedzielę Miłosierdzia - 27 kwietnia 2014 r. - w Parafii Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie Łódzkim odbył się koncert dziękczynny pt. „Aleksandrów Łódzki dziękuje Ojcu Świętemu”. Obok zespołów i chórów z naszego miasta zaprezentowali się również uczniowie klasy IIb i IIIa, którzy zagrali na flażoletach „Barkę”, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II. Każdy występ nagrodzony był gromkimi brawami.

 

KONKURS O RUCHU DROGOWYM

 

25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Rąbieniu odbyła  się kolejna edycja gminnego  konkursu „Bądź bezpieczny na drodze”. Naszą szkołę reprezentował zespół uczniów z klasy II c w składzie: Szymon Maciaszczyk, Igor Rosiński, Igor Wieczorek

pod opieką wychowawcy, p. Anny Papki.

Zadania dotyczyły treści programowych z zakresu edukacji komunikacyjnej. Należało także pokonać sprawnościowy tor przeszkód. Uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce zostawiając w tyle pozostałe szkoły z terenu miasta i gminy. Zostali obdarowani interesującymi nagrodami. Zwycięzcom  należą się gratulacje i podziękowania , że tak pięknie reprezentowali naszą szkołę.

 

„NIE TYLKO ŚMIGUS- DYNGUS.
W KRĘGU WIELKANOCNYCH TRADYCJI”

W poniedziałek 14 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs wielkanocny pod hasłem „Nie tylko śmigus – dyngus. W kręgu wielkanocnych tradycji”. W szkolnej rywalizacji wzięły udział trzyosobowe drużyny z klas IV-VI. Jury konkursu oceniało zdolności plastyczne, literackie, a także zręcznościowe uczestników zabawy. Zawodnicy rozwiązywali rebusy, krzyżówkę, odpowiadali na pytania dotyczące tradycji Świąt Wielkiej Nocy, układali życzenia dla wielkanocnego zajączka oraz brali udział w „zabawie na wybitki”. Ponadto każda drużyna musiała przygotować plakat ”Pisanka XXI wieku” oraz dokonać jego prezentacji. Nie zabrakło również pytań skierowanych do publiczności. Konkurs przygotowały panie Honorata Koralewska i Marzena Wlazłowicz – Pietras.

Największymi znawcami tradycji świątecznych okazali się przedstawiciele klasy IVA, drugie miejsce zajęła klasa VC, trzecie–klasa IVC. Zwycięskie drużyny otrzymały z rąk pani Dyrektor dyplomy oraz nagrody. Wszystkim gratulujemy!

Uczestnikom zabawy dziękujemy za udział i życzymy kolorowych jajeczek, wycinanych owieczek, rozkicanych króliczków, pyszności w koszyczku, a przede wszystkim udanego lania w mokrym „dniu suchego ubrania”.

CHCECIE BAJKI, OTO BAJKA

Dzieci z oddziału przedszkolnego C uczestniczyły w konkursie zorganizowanym przez Miejskie  Przedszkole nr 1,

nt. "Chcecie bajki, oto bajka".Dzieci wspólnie stworzyły tekst do bajki pt. "O tym jak wiosna szukała drogi", a czwórka dziewczynek wykonała ilustracje i zdobyła I miejsce w konkursie.

 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ


Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniejszą pisankę. Praca mogła mieć formę rysunku lub tradycyjnego ozdobionego jajka (spożywczego lub styropianowego). Otrzymaliśmy ponad 70 prac! Każda pisanka była wykonana inną techniką, z wykorzystaniem różnych materiałów.

Ozdoby zachwycały pomysłowością i bogactwem barw. Z uwagi na niepowtarzalność każdej z pisanek jury postanowiło nagrodzić wszystkich, którzy wykonali i przynieśli pracę na konkurs. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek z rąk pani Dyrektor. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji SU serdecznie dziękujemy.

 

 

10 kwietnia 2014r. w naszej szkole zorganizowaliśmy DZIEŃ BEZ PRZEMOCY. Celem przygotowanego przez nas programu miało być  zwrócenie uwagi na problem przemocy pojawiający się coraz częściej wśród dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie jej, zwiększenie świadomości problemu, a także skłonienie do zastanowienia się nad własnym zachowaniem.

 W przygotowania włączyli się wszyscy, którzy z pomocą swych wychowawców wykonywali wyznaczone zadania. Uczniowie klas I podczas apelu prezentowali okrzyk klasowy przeciwko przemocy. Wystawę prac plastycznych przygotowały kl. II pod hasłem - „Szkoła wolna od przemocy” oraz kl. III - „Co mogę zrobić, aby innym w mojej klasie, żyło się lepiej”. Spotkanie uświetniło przedstawienie profilaktyczne pt. „Wilk i zając, czyli każdy może się dogadać”. Uczniowie kl. IVc w ciekawej scenerii prowadzili mediacje nt. zachowań agresywnych. Wcielili się w postacie zwierząt, które w sugestywny sposób poruszały zagadnienia związane z rozwiązywaniem konfliktów i tolerancją. Spektakl był bardzo ciekawy i został  dobrze przyjęty przez młodą widownię. Na szczególną uwagę zasługiwały drogowskazy wskazujące uczniom, jak mają postępować w kontaktach z innymi.  

 Wśród nich pojawiły się następujące hasła:

„AGRESJI – STOP”

„Używanie grzecznych słów nie trudzi”

„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”

„Kto się śmieje, temu uśmiech nie rdzewieje”

„Bez złości mamy więcej radości” 

 Dużym zainteresowaniem cieszyły się scenki rodzajowe z udziałem młodzieży. Tematyka scenek zaczerpnięta była z ich życia codziennego. Najczęstszym obrazem było namawianie młodego człowieka do zejścia na „złą drogę”. Dzieci wykazały się niesamowitą kreatywnością i pomysłowością.W programie nie zabrakło też prezentacji multimedialnych. Przygotowali je uczniowie klas szóstych: Aleksandra Ziętera – kl.VIa, Mateusz Miller – kl.VIb, Oliwia Forysiak – kl.VIc.Uczniowie działający w Kole Regionalnym przeprowadzili  sondę uliczną dotyczącą bezpieczeństwa w naszym mieście. Jej wyniki odczytane zostały podczas apelu. Na zakończenie każda z klas otrzymała po kilka egzemplarzy specjalnego wydania gazetki szkolnej dotyczącej dzisiejszego dnia. Znalazła się w nim twórczość literacka dzieci klas IV-VI oraz Mały poradnik współżycia w klasie. Przedstawiciele wszystkich klas przyjęli od prowadzących Klasowy Regulamin Walki z Przemocą, który znajdzie się w każdej sali lekcyjnej.

Program przygotowały panie: W. Nolbrzak-Sibilska i J.Misiak

 

 „ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI"

 

W dniu 3 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 149 w Łodzi odbyła się VI edycja WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU SZARADZIARSKIEGO „ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI",w której uczestniczyły 24 dwuosobowe reprezentacje kl. III z terenu województwa.
Po eliminacjach szkolnych, do finału ,zakwalifikowały się OLA CHRZANOWSKA i OLIWIA ROGOWSKA z kl. III c.

Dwugodzinne zmagania przy rozwiązywaniu diagramów, dopisywanek, sudoku, eliminatek, rebusów zaowocowały

 uzyskaniem V miejsca w województwie.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!
Dziękujemy p. Annie Chrzanowskiej za pomoc w organizacji wyjazdu do Łodzi.

 

MALI AKTORZY NA DUŻEJ SCENIE

W środę 2 kwietnia na scenie Miejskiego Domu Kultury odbył się IX Gminny Przegląd Teatralny Sześciolatków

„Mali aktorzy na dużej scenie”. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego B pod opieką p. E. Stanielewicz. Sześciolatki zaprezentowały inscenizację pt. „Ballada o uprzejmym rycerzu” na motywach utworu

I. Sikiryckiego. Na scenie pojawił się groźny smok, król i jego piękna córka oraz dama dworu i dzielni rycerze. Za swój występ mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz wyróżnieniem. Otrzymali także nagrody rzeczowe- zabawki przeznaczone dla całej grupy.

Obsada: uprzejmy rycerz- Szymon Nowowiejski, smok- Wiktor Kochan, król- Damian Dominowski, królewna- Jola Zawadzka, dama dworu- Maja Szulc, rycerze- Kamil Kowalczykowski i Szymon Włodarek.

Ortograficzne łamanie głowy

 

W dn. 26 marca odbyła sie kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Mały Mistrz Ortografii"  dla klas II - III, organizowanego przez Zespół Szkół Sportowych w Aleksandrowie Ł. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni

 w szkolnych eliminacjach:

Dorota Pietruszewska IIa, Nikola Żaromińska IIb,

Hania Kostkowska IIc, Oliwier Kalecki IIIa,

Ola Chrzanowska IIIc i Oliwia Rogowska IIIc.

Konkurs składał się z dwóch części.

Najpierw uczestnicy indywidualnie pisali dyktando, a następnie rozwiązywali krzyżówki, zagadki i inne łamigłówki

ortograficzne - drużynowo.

Nasi zawodnicy świetnie poradzili sobie w ortograficznych zmaganiach:

Ola Chrzanowska zajęła drugie miejsce wśród trzecioklasistów,

Dorota Pietruszewska była na III miejscu wśród drugoklasistów.

Drużynowo zajęliśmy II miejsce wśród dziewięciu szkół,

minimalnie przegrywając z drużyną z Ozorkowa.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Ortograficzne sukcesy


24 marca odbyła się szósta edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Szkoły Podstawowej”.
Uczniowie z czwórki pochwalili się swoją wiedzą z tego zakresu.

Nasza drużyna w składzie :

 Nadia Durska, Wiktoria Olejnik, Wiktoria Zarzycka zdobyła III miejsce.

W konkursie indywidualnym polegającym na napisaniu dyktanda w kategorii klas IV zwyciężyła Nadia Durska.

Wśród szóstoklasistów III miejsce zajęła Wiktoria Zarzycka z kl. VI c. Dzieci do konkursu przygotowały panie D. Berenc, I. Kraska, J. Misiak.
Gratulujemy uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do tego, aby pierwszy dzień wiosny  2014 był jedynym  i niepowtarzalnym :

Oddział przedszkolny A:  pp. MARZENA ADAMOWSKA, AGNIESZKA I PIOTR CHMIELAKOWIE,

 JOANNA I  RAFAŁ  JASKULSCY

Oddział przedszkolny B: pp. KATARZYNA DOMINOWSKA, MAŁGORZATA KĘDZIA,

AGNIESZKA KUPRIAŃCZYK

Oddział przedszkolny C: p.  DOROTA CYGANEK

Klasa I A: pp. AGNIESZKA JANEK,  AGATA WŁODAREK, KATARZYNA KOPYCKA,  ANNA PIETRZAK,

IZABELA MARCINIAK –TOMCZYK, KATARZYNA KOTOWSKA

Klasa I B: pp.  EMILIA BEDNAREK, AGNIESZKA OSIEJA, KATARZYNA MACHNICKA, MAŁGORZATA MICHAŁOWSKA,

 KRYSTYNA URBANIAK, IWONA AUGUSTYNIAK

Klasa I C: pp. EWA KOSIŃSKA, EWA PAPIERNIK, AGATA KUNA, JUSTYNA JAGUSIAK, AGNIESZKA I PIOTR CHMIELAKOWIE

Klasa II A: pp. HALINA PIETRUSZEWSKA, MAGDALENA ZIELIŃSKA,  BARBARA I EWELINA PISAREK

Klasa II B: pp. KATARZYNA BINIASZCZYK, MARZENA DĘBOWSKA, MAŁGORZATA GRZELCZYK,  JOANNA  JAWORSKA

Klasa II C: pp. ALEKSANDRA KARASIAK, AGNIESZKA ROSIŃSKA, MAŁGORZATA KOZERA

Klasa III A: pp., EWELINA ŚCIBOR, ANNA GRODZICKA,  GRZEGORZ KACZANOWSKI, JOANNA I  RAFAŁ  JASKULSCY

Klasa III B: pp.  JUSTYNA JAGUSIAK, SYLWIA  MATKOWSKA – SIKORA, ANETA CIEŚLAK, IZABELLA MAJCHRZYCKA

Klasa III C: pp.  JOANNA ŁACZKOWSKA,  AGATA ŚRÓDKA, AGNIESZKA ROGOWSKA, MAGDALENA ZIELIŃSKA

Klasa IV A: pp. MONIKA GRABSKA, MARIOLA DYLIK, JOLANTA BŁASZCZYK, AGNIESZKA PAŚ,

ANETA JAŚKIEWICZ, MAGDALENA KRYSTEK

Klasa IV B : pp. ANNA KIFER- WOJTCZAK, DOROTA SZYMCZAK

Klasa IV C : pp.  AGNIESZKA ĆWIKOWSKA,  JOANNA ZAPART, BARBARA WALCZAK, AGATA WŁODAREK,

IZABELA PRZERWA, WIOLETTA SIEMIEŃCZUK,  MARIA NOWAK

Klasa V A : pp. MAŁGORZATA GRZELCZYK, ANETA CIEŚLAK

Klasa V B : pp. KATARZYNA  ZELEK, IWONA SOBCZAK, EDYTA OMIOTEK

Klasa V C : pp. JOLANTA SERAFIN, JOANNA KUBIAK

Klasa VI A : pp.  KATARZYNA BINIASZCZYK, MARIA NOWAK, MAŁGORZATA WALCZAK, EWA URBANIAK,

AGNIESZKA TOMCZAK, AGNIESZKA BEDNAREK, GRZEGORZ ZALEWSKI, DOROTA KULAK

Klasa VI B : uczniowie samodzielnie zorganizowali  stoisko ( Natalia Czachowska, Kamil Tomczak, Kamila Grabarz, 

Bartek Błaszczyk, Oliwia Olczyk, Oliwia Goździewicz, Natalia Łabuda)

Klasa VI C : pp.  MAŁGORZATA ZARZYCKA, IWONA SOWIŃSKA, KATARZYNA MACHNICKA, BOŻENA KUBASIAK,

JOANNA FORYSIAK- GOŁĘBIOWSKA, ILONA JANICKA, MONIKA STHER

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

24 marca uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Pani  podkom. Aneta Kominiak z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu przeprowadziła zajęcia pt. „Bezpieczna droga”. Dzieci utrwaliły: zasady przechodzenia przez jezdnię, reagowania w sytuacjach niebezpiecznych.

 

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

Wiemy, że warzywa i owoce są źródłem witamin i powinniśmy zjadać je w postaci surowej. Dlatego też 21 marca cała społeczność uczniowska brała udział w prawdziwej uczcie, zorganizowanej pod hasłem  

„Dzień Zdrowego Odżywiania”.  

Uczniowie chętnie próbowali przygotowanych specjałów: naturalnych soków owocowych i warzywnych, koktajli mleczno - owocowych, różnorodnych sałatek, kanapek i koreczków na widok których od razu burczało nam w brzuchu. Do degustacji zachęcały kolorowe plakaty informujące o wartościach odżywczych produktów użytych do przygotowania potraw i ich pochodzeniu.

Po degustacji uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klas VI, przedstawiającą informacje o owocach, warzywach, witaminach, minerałach i ich znaczeniu dla organizmu.

Dyrekcja, nauczyciele i cała społeczność szkolna serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w przygotowaniu i organizacji tej imprezy.

WARSZTATY EKOLOGICZNE


20 marca
 uczniowie klasy I c uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, które odbyły się na terenie Ośrodka Działań  Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Tematem warsztatów była WODA.

Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. W ich trakcie dowiedzieli się jakie znaczenie ma woda w życiu człowieka, poznali jej stany skupienia oraz sposoby oszczędzania wody w domu. Mam nadzieję, że zdobytą wiedzę dzieci będą umiały zastosować w praktyce.

Organizator warsztatów – B. Dziedzic  

KONKURS PLASTYCZNY "COŚ Z NICZEGO"

 

Konkurs plastyczny „Coś z niczego”  organizowany przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych został rozstrzygnięty.

Łódzkie Jury wyróżniło pracę ucznia klasy II c – Michała Szymczaka, który zdobył III miejsce.

Gratulujemy!

 

Koordynatorzy: A. Skawińska i B. Dziedzic

Szkolny Dzień Wody

 

   W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Wody, w naszej szkole te obchody już się odbyły. Prowadząc  drugi rok z rzędu tę imprezę mamy nadzieję, że zachęcamy nasze dzieci do picia wody. Pani Dziedzic przygotowała wystawę edukacyjną, przedstawiającą informacje o wodzie i jej życiodajnym znaczeniu. 

W piątek 14 marca Przedstawiciele Komitetu Lokalnego „Zielonej Flagi”, podczas długich przerw, zapoznawali swoich kolegów z zaletami tego napoju i częstowali zdrową mineralną wodą. Uczniowie ustawiali się w długiej kolejce, aby dostać kubeczek wody, co świadczy zrozumieniu ogromnego znaczenia tego płynu.

 Pozdrawiamy – Komitet Lokalny i koordynatorzy:

B. Dziedzic i A. Skawińska

KONCERT FLAŻOLETOWY

W dniu 11 marca podczas długiej przerwy obiadowej uczniowie klas II b i III a zagrali koncert flażoletowy.

Melodie „Dzień kobiet”, „Wiosna tuż, tuż”, „Przyszła wiosna do niedźwiedzia” oraz „Kurczątka” umiliły wszystkim czas, przypominając również o niedługim nadejściu upragnionej wiosny.

 

III edycja Gminnego Konkursu Omnibus klas VI

   7 marca 2014 roku odbyła się kolejna edycja konkursu, który pozwolił wyłonić Omnibusa wśród uczniów klas VI-tych.

  Podczas godzinnych zmagań dzieci odpowiadały na pytania ze wszystkich przedmiotów, ale swoją wiedzą musiały wykraczać poza podstawę programową. Jak się okazało świetnie sobie poradziły, gdyż wyniki były bardzo wyrównane.

„Najlepszą z najlepszych” okazała się uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 – Aleksandra Ziętera . Dziewczynka otrzymała tablet ufundowany przez Radę Rodziców naszej szkoły i puchar, który był prezentem od honorowego patrona, burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego – Pana Jacka Lipińskiego.

Warto także wspomnieć, że II miejsce, z ilością o dwa punkty mniejszą w porównaniu z laureatką, otrzymał Konrad Stefaniak z Zespołu Szkół Sportowych. III lokata przypadła Natalii Pełce ze Szkoły Podstawowej w Rąbieniu. Uczniowie ci zostali obdarowani książkami, które za pośrednictwem Pana asystenta Cezarego Duraja , przekazała Pani Poseł – Agnieszka Hanajczyk. Naszą uroczystość zaszczyciła także swoją obecnością Pani Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego – Stanisława Raczyńska.

   Gratulujemy uczestnikom ogromnej wiedzy i umiejętności- nauczyciele SP 4, którzy przygotowywali pytania i zorganizowali konkurs.

Maska karnawałowa

 

Szkolny konkurs SKO ,,Maska karnawałowa” został rozstrzygnięty.
We wtorek 4 marca wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i małe upominki za udział w konkursie.

Wyróżniliśmy najciekawsze i najładniejsze maski.
I miejsce – Wiktoria Pacholska II c Jakub Nowak OP a
II miejsce – Kinga Berenc III a Julita Jaskulska III a
III miejsce – Jakub Kuna I c

Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych.
Zachęcamy również do zapisania się do naszej

 Szkolnej Kasy Oszczędności.

Opiekun SKO Katarzyna Ziąbka

SIECIAKI

5 marca uczniowie klas IV i V obejrzeli spektakl kabaretowo-edukacyjny grupy „T” z Torunia pt. Sieciaki. W przedstawieniu w ciekawy sposób poruszony został problem cyberprzemocy – zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci. Prześladowanie przez Internet jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne dla wszystkich w bardzo krótkim czasie i pozostają w sieci na zawsze. Aktorzy w trakcie przedstawienia zapraszali uczniów na scenę, by wspólnie zaprezentować ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu, niekoniecznie przed monitorem komputera, czy ekranem telewizora. Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu można znaleźć na stronie www.sieciaki.pl. 

 

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

5 marca w Miejskim Przedszkolu nr 3 w Aleksandrowie odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs pod hasłem „Bezpieczny Przedszkolak”. Zakres wiadomości, którymi popisywały się dzieci, był bardzo rozległy. Przedszkolaki musiały znać numery alarmowe, losowały  obrazki przedstawiające konkretne sytuacje i wzywały pomoc przez telefon. Popisywały się znajomością znaków drogowych, zasad poruszania się pieszych i  znajomością apteczki. Doskonale poradziły sobie z pytaniami dotyczącymi kontaktów z nieznajomymi i ze zwierzętami.Drużyna reprezentująca naszą szkołę świetnie poradziła sobie ze wszystkimi konkurencjami i zdobyła II miejsce spośród 7 startujących zespołów. W jej skład weszły dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych:

Maja Krysiak- grupa A

Szymon Nowowiejski- grupa B

Marcel Papis- grupa C

 

Indianin w naszej szkole


W piątek 28 lutego uczniowie klas młodszych uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z Panem Jarosławem Pruchniewskim z Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, właścicielem wioski indiańskiej TATANKA w Solcy Małej. Spotkanie to poświęcone było muzyce indiańskiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodne instrumenty muzyczne (grzechotki, bębny, flety), porównać ich dźwięki, a także wysłuchać pieśni indiańskich śpiewanych przez Pana Jarosława z użyciem instrumentów. Dzieci próbowały również nauczyć się tańców indiańskich.

Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia z Indianinem, które odbędą się pod koniec marca.

 

WARSZTATY KREATYWNEGO ROZWOJU

19 i 26 lutego uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach kreatywnego rozwoju, które poprowadzili instruktorzy z Akademii Rozwoju i Twórczej Edukacji Planet ARTE. Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach jogi. Dzieci wzmacniały ciało fizyczne, uczyły się jak rozluźniać  umysł i uspokajać emocje oraz buduje pozytywne relacje pośród ćwiczących rówieśników.  Jednak przede wszystkim była to swobodna i pełna dynamiki zabawa z wykorzystaniem ruchu ciała, która miała zachęcić uczniów do aktywnego wypoczynku. Po ćwiczeniach na dzieci czekała nagroda w postaci rozgrywek sportowych przeprowadzonych na konsoli do gier video X-Box Kinect, która wykorzystuje ideę kreatywnego ruchu i mobilizuje do dynamicznych ćwiczeń fizycznych za pomocą zabawy. Drugi warsztat, który został przygotowany dla naszych uczniów to zajęcia Mały Einstein. Zajęcia z eksperymentów naukowych miały za zadanie ukazać twórcze i praktyczne zastosowanie praw fizyki i chemii. Dzieci pracowały z suchym lodem, wykonały domowy wulkan i miały okazję zobaczyć wyjątkowe bańki mydlane z niespodzianką.

 

ALFIK MATEMATYCZNY

Dnia 27 listopada odbyła się w naszej szkole  XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu ALFIK MATEMATYCZNY skierowana do uczniów kl. III. W matematycznej rozgrywce wzięło udział  11 492 trzecioklasistów z całej Polski, a 13 z naszej szkoły. W ciągu 75 minut  uczniowie mieli rozwiązać 30 zadań tekstowych.  NADESZŁY  WYNIKI !!!                                                                           

Dyplom Uznania za bardzo dobry wynik otrzymała 

ALEKSANDRA CHRZANOWSKA z kl. IIIc. 

Następne zmagania matematyczne  w Międzynarodowym Konkursie

 „ Kangur Matematyczny” odbędą się

 20.03. 2014r.

ŻYCZYMY POWODZENIA!

 

PRZEGLĄD ZIELONEJ PIOSENKI

20 lutego dziewczynki z oddz. przed. A w składzie: A.Ciborowska, J. Jaskulska, M. Krysiak, M.Wojtkowska wzięły udział w Przeglądzie Zielonej Piosenki zorganizowanym w ramach działalności Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w MP nr 2 w Aleksandrowie Ł. Tematyką piosenek prezentowanych przez dzieci była przyroda, ekologia i natura. Nasze małe artystki zaśpiewały utwór pt. "Pyszne jabłuszka". Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i ogromne kosze zdrowych i pysznych owoców.

 

14 LUTEGO - ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH

Uczniom naszej szkoły tego dnia humory dopisywały. Drzwi wszystkich klas przyozdobione były serduszkami, łabędziami i innymi symbolami miłości. Od rana działała Poczta Walentynkowa. Przedstawicielki samorządu szkolnego rozdawały kartki walentynkowe, które zebrały od uczniów. 20 lutego odbyła się dyskoteka walentynkowa klas IV - VI. Wszyscy dobrze się bawili. Mamy nadzieję, że stanie się to naszą szkolną tradycją. 
                                                                                                                                                      Wiktoria Zarzycka, VIc

 

NARKOTYKOM- STOP

 

Rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów klas VI "Narkotykom - STOP- podążaj za marzeniami, nie narkotykami". Pani v- ce dyrektor Bożena Andrzejewska wręczyła dyplomy i nagrody laureatom:

I miejsce- Weronika Jakóbiak

II miejsce- Klaudia Janiak

III miejsce- Wiktoria Zarzycka

wyróżnienie- Anna Skóra

 

DRZWI OTWARTE W „CZWÓRCE"

13 lutego nasza szkoła zorganizowała "Drzwi otwarte" dla przyszłorocznych pierwszoklasistów i przedszkolaków oraz ich rodziców.  Licznie przybyli goście mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, rozmowy z dyrekcją, pedagogiem i nauczycielami , a także obejrzenia klas  oraz innych  pomieszczeń szkolnych.

Na to czwartkowe popołudnie uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali liczne atrakcje. Pierwszą z nich było spotkanie w sali gimnastycznej. Tam Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak,  przywitała wszystkich, a następnie zaprosiła   na prezentacje artystyczne, podczas których  uczniowie  grali  na flażoletach, prezentowali układy  taneczne, śpiewali  piosenki i deklamowali  wiersze Juliana Tuwima.  Po występach, na małych gości czekały kolejne atrakcje: zajęcia sportowe i świetlicowe, zagadki  i zajęcia plastyczne w klasach, gry i zabawy w języku angielskim, edukacyjne gry komputerowe, zabawy matematyczne i techniki koncentracji, wystawa "W świecie dinozaurów", pokaz filmów animowanych oraz  wystawa  "W świecie animacji".

Dużym powodzeniem cieszyła się kawiarenka, w której można było napić się herbaty lub soku oraz zjeść pyszne ciastko.

Panującą w naszej szkole atmosferę pomogły przybliżyć odwiedzającym prezentacja multimedialna pt. "Z życia szkoły" oraz wzbudzający ogromne zainteresowanie teledysk  "Happy Czwórka".

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZY

11 lutego  w Szkole Podstawowj nr 48 w Łodzi o