WYDARZENIA Z ROKU 2014/2015

Nagrody i podziękowania okazji zakończenie roku szkolnego 2014/15

Uczniowie wyróżniający się w oddziałach przedszkolnych i w klasach I –III

Uczniowie nagrodzeni w klasach IV-VI

Uczniowie ze 100 % frekwencją

Statuetki

Podziękowania dla rodziców

 

BEZPIECZNE WAKACJE. PL

Celem ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne Wakacje" jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa

 spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

Więcej informacji na stronie

http://bezpiecznewakacje.pl

 

Podsumowanie roku szkolnego 2014/15

W ramach współpracy ze środowiskiem współpracowaliśmy:

1.      Urzędem Gminy (uczestnictwo w Gminnych Obchodach , uchwalenie Konstytucji 3 Maja, honorowe patronaty Posła RP A. Hanajczyk, patronaty Burmistrza, konkursów: „Omnibus”, „Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki, „Aleksandrów w barwach pór roku”, „Mój przyjaciel zwierzak”, zaproszenie p. A,. Hanajczyk do udziału w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”).

2.      Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych („Dzień Radości”, spotkania Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego).

3.      MOPS (pomoc rodzinom w trudnej sytuacji, działalność świetlicy środowiskowej, współpraca z kuratorami i asystentami rodzin, organizacja wypoczynku letniego).

4.      PPP (stała współpraca w zakresie pomocy dydaktyczno-wychowawczej uczniom i rodzicom).

5.      Parafią (ufundowanie nagród dla uczniów (religia), finansowanie obiadów, udział zespołu flażolecistów w Koncercie Dziękczynnym – Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego).

6.      Siecią szkół i przedszkoli ekologicznych w ramach programu „ECO-SCHOOL”.

7.      Siecią szkół i przedszkoli grających na flażoletach.

8.      PKO (udział w programie „Szkolne Kasy Oszczędności”).

9.      Stowarzyszeniem Hospicjum im. Jana Pawła II (udział w kampanii na rzecz podopiecznych fundacji).

10.  Regionalnym Kołem Pszczelarzy (zorganizowanie I Łódzkiej Konferencji Pszczelarskiej; sponsoring nagród w konkursie plastycznym, lekcja z pszczelarzem).

11.  NZOZ KA-MED. (zajęcia ze stomatologiem, pielęgniarzem medycznym, prowadzenie cyklicznych gazetek ściennych w siedzibie KA-MED., sponsoring gadżetów dla dzieci).

12.  Klubem „OTOFITNESS” (udział w Dniach Sportu).

 

Przeprowadzone imprezy i uroczystości w II półroczu roku szkolnego 2014/2015

1.        Przedstawienie dotyczące profilaktyki uzależnień „Z pamiętnika narkomana…” 29.01.2015 (V. Nolbrzak-Sibilska, M. Wlazłowicz-Pietras)

2.        Szkolna debata ekologiczna – luty 2015 (A. Skawińska, B. Dziedzic)

3.        Apel podsumowujący I półrocze; sprawozdanie samorządów klasowych i szkolnych dotyczący podjętych działań. (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

4.        Koncerty muzyczne - 24.02, 24.03 (S. Chyła-Brzeska)

5.        Drzwi Otwarte w SP 4 – 26.02.2015 (opiekunowie SU, przewodniczący zespołów wychowawczych)

6.        Zorganizowanie Gminnego Konkursu „Omnibus” dla uczniów klas VI ze średnią powyżej 4.75 – 11.03.2015 (A. Skawińska, D. Berenc)

7.        Dzień Zdrowej Żywności – 20.03 (rodzice poszczególnych klas; A. Skawińska, B. Dziedzic)

8.        Tydzień Sportu (K. Szabela, J. Kuśmierek, I. Jurek< U. Kluszczyńska, E. Stanielewicz)

9.        Międzyszkolny Gminny Konkurs „Potyczki drugoklasistów”- 21.04.2015 D.Kocik, A.Papka

10.     „W mocy żywiołów” - Dzień Ziemi – międzyklasowy projekt skierowany do uczniów IV-VI – 22.04.2015 (I. Kraska, D. Berenc)

11.     Przedstawienie teatralne „W królestwie odpadów” dla OP-III 23.04.2015 (B. Dziedzic)

12.     Święto Konstytucji 3 Maja 29 kwietnia (V. Nolbrzak-Sibilska, M. Wlazłowicz-Pietras, J. Joachimiak, H. Bilant)

13.     XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – przedstawienie „Tuwim znany i lubiany” – 18.05 (M. Wlazłowicz-Pietras)

14.     XVIII Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki 26.05.2015 (M. Wlazłowicz- Pietras, A. Papka)

15.     Koncert muzyczny z okazji Dnia Dziecka 01.06.2015 (U. Pakuła)

16.     Występ koła teatralnego „Baśniowy ambaras 09.06.2015 (A. Papka, K. Ziąbka)

17.     „Dzień Truskawki” – 11.06.2015 (A. Skawińska, B. Dziedzic)

18.     Występ Grupy Artystycznej „Rekonstrukto” – „Życie i kultura w średniowieczu” 11.06.2015

19.     Apel „Stop dyskryminacji – 18.06.2015 (V. Nolbrzak-Sibilska, J. Misiak)

20.     Uroczysta dyskoteka zakończeniowa kl. VI (rodzice kl. VI, A. Skawińska, I. Kraska, B. Sobczak)

21.     Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015: kl. VI (I. Kraska, A.Skawińska, B. Sobczak) kl. IV-V (A. Krajewska-Daszkiewicz, D. Berenc)

              kl. OPI; II-III (D. Kocik, A. Badura)

 

STOP  DYSKRYMINACJI…

           W dniu 18 czerwca 2015r.uczniowie naszej szkoły zaproszeni zostali do udziału w apelu poświęconym zagadnieniu związanym z dyskryminacją i tolerancją.

Grupa młodych artystów z klas: IVb i Vc na deskach teatru szkolnego zaprezentowała spektakl pt. „Kopciuszek”. Przedstawienie zostało przyjęte z wielką uwagą i zainteresowaniem.  Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi na wagę poszanowania dla różnorodności i przeciwstawienia się przejawom dyskryminacji. Tego dnia chętni uczniowie ucharakteryzowani na ludzi o różnych narodowościach, różnym pochodzeniu etnicznym wskazywali na tolerancję wobec inności. Dzięki temu wszystkie dzieci  miały okazję zastanowić się nad hasłami zmuszającymi do myślenia nad różnorodnością nie tylko w społeczeństwie ale i w społeczności uczniowskiej. Wśród znanych pojęć pojawiły się: godność, tolerancja, prawo, rozwój, różnorodność, równość i wiele innych. Aby wzmocnić działania uczniowie: Dominik Przychodniak z kl.VIc i Łukasz Krajewski z kl.VIa przygotowali prezentacje multimedialne. Chłopcy w swoich wystąpieniach zwrócili szczególną uwagę na rodzaje dyskryminacji. Warto pamiętać, że tak naprawdę różnimy się. Zatem każdy z nas jest wyjątkowym i niepowtarzalnym człowiekiem.

           W związku z realizacją jednego z priorytetów Programu Wychowawczego i Profilaktycznego –działania antydyskryminacyjne zorganizowano w  klasach I-III:

Konkurs Plastyczny  „Tak pięknie się różnimy”.  Celem konkursu było uświadomienie różnic między ludźmi oraz akceptacja innych bez względu na przynależność narodową, religijną, kolor skóry, wygląd zewnętrzny, status materialny, niepełnosprawność, chorobę.  Wyróżniono 19 prac, których autorzy w interesujący sposób zaprezentowali trudną dla tej grupy wiekowej tematykę antydyskryminacyjną. Prace odznaczały się różnorodnością technik i form plastycznych. Wystawa zaprezentowana była w sali gimnastycznej podczas apelu. Następnie można ją było oglądać na korytarzu szkolnym.

„To dobrze, że każdy się różni od siebie   Jak chmurka, od chmurki na błękitnym niebie”  - lecz razem możemy wiele!

Igor Wieczorek – IIIc, Igor Rosiński – IIIc, Dawid Dybała – IIIc,

Agnieszka Sowińska – IIIa, Anna Zbidi – IIb, Oliwia Nowak – IIIa,

Jakub Pisarek – IIIa, Szymon Włodarczyk – IIIa, Maja Krysiak – Ie,

Daria Biegańska – Ie, Weronika Wdowiak – IIIa, Anna Michałowska – IIb,

Katarzyna Rybczyńska – IIIa, Zuzanna Papis – IIIa, Adrian Wolf – IIIa,

Piotr Urbańczyk – Ib, Anna Dzikowicz – Ia, Weronika Augustyniak – Ia,

Sebastian Dylik – Ib.

        Uroczystość przygotowały panie: V.Nolbrzak-Sibilska ,J.Misiak, A.Badura

 

SUKCES NASZYCH INFORMATYKÓW

W dniu 16 czerwca w Szkole Podstawowej w Rudzie Bugaj odbyło się uroczyste podsumowanie I edycji Międzyszkolnego Gminnego Konkursu "Zaopiekuj się mną - jak mogę pomóc bezdomnym zwierzętom". Honorowy patronat nad konkursem objęli: Poseł na Sejm RP pani Agnieszka Hanajczyk oraz Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego pan Jacek Lipiński.

Laureatem i niekwestionowanym zwycięzcą konkursu został Oskar Kornacki - uczeń klasy IV c naszej szkoły. W uzasadnieniu werdyktu, jury konkursowe stwierdziło: " Prezentacja Oskara wyróżnia się pod względem różnorodności zastosowania narzędzi informatycznych, jest oryginalna, zawiera własne przemyślenia Oskara na temat właściwych postaw wobec bezdomnych i krzywdzonych zwierząt, a także wskazuje konkretne zachowania w stosunku do nich".

Wielki sukces w konkursie odniosło jeszcze dwoje naszych uczniów:

Oliwia Rogowska z kl. IV c, która zajęła I miejsce w kategorii klas czwartych oraz Piotr Cieślak z kl. VI a,  który zajął II miejsce wśród szóstoklasistów.

Oskar Kornacki i Oliwia Rogowska swoje prace przygotowali pod opieką

 p. Renaty Papis.

 Piotr Cieślak pracował pod opieką pani Anny Niewiadomskiej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

DZIEŃ RADOŚCI

16 czerwca uczniowie klasy I a i I b uczestniczyli w imprezie zorganizowanej przez Komisję do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla dzieci z klas I – III szkół podstawowych w sali widowiskowej MDK-u w Aleksandrowie Ł.

W pierwszej części dzieci obejrzały spektakl pt. „Nygusek” w wykonaniu aktorów z Teatru KRÓLA w Łodzi. Na podstawie historii pewnej Kurki dowiedziały się, że kłamstwo nie popłaca, a lenistwo doprowadza do zepsucia i braku serca dla innych, że nie wolno ufać obcym i przyjmować od nich prezentów oraz co może zaszkodzić zdrowiu.

W drugiej części nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom gminnego konkursu plastycznego pt. „Ja i mój przyjaciel zwierzak”.  Konkurs zorganizowali nauczyciele z SP nr 4 – Małgorzata Śmichura i Sylwia Chyła- Brzeska

pod honorowym patronatem Poseł na Sejm RP pani Agnieszki Hanajczyk oraz Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego pana Jacka Lipińskiego.

Głównym celem konkursu było rozwijanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi oraz kształtowanie właściwego podejścia każdego dziecka do zwierząt.

Z rąk pani Poseł Agnieszki Hanajczyk laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego pana Jacka Lipińskiego.

Na zakończenie wszyscy uczniowie świetnie się bawili uczestnicząc w grach i zabawach ruchowych prowadzonych przez organizatorów imprezy, po czym w wesołych nastrojach wrócili do szkoły.

LAUREACI GMINNEGO KONKURSU "JA I MÓJ PRZYJACIEL ZWIERZAK"

Miejsce I

Arletta Michalak

SP nr 4, kl. I

Antonina Kowalska

SP nr 1, kl II

Marta Masiarek

SP w Rudzie Bugaj, kl. III

Miejsce II

Zuzanna Nagłowska

SP nr 1, kl. I

Natalia Zdziaszek

SP nr 1, kl. II

Patrycja Trepilak

SP w Rudzie Bugaj, kl. III

Miejsce III

Anna Grabowska

SP w Rudzie Bugaj, kl. I

Julia Kaczmarek,

SP nr 1, kl. II

Wiktoria Blaźniak

SP nr 1, kl. III

Wyróżnienia:

Sebastian Dylik, Przemysław Tkacz, SP nr 4, kl. I

Zuzanna Kornacka, SP nr 1 kl.I

Jan Fronczak, ZSS, kl. I

Nagroda specjalna:

Zofia Brewińska, SP nr 4, kl.I

Kacper Kaczanowski

SP nr 4, kl. II

 

 

 

EVENT EDUKACYJNY W KLASIE I D

15 czerwca odbył się w naszej szkole event edukacyjny z okazji zakończenia realizacji I etapu projektu pt. "Od dziecięcej ciekawości do dojrzałości poznawczej".  Podczas spotkania uczniowie prezentowali przed rodzicami swoje umiejętności i brali udział w kreatywnych zajęciach plastycznych. Uczestnicy projektu otrzymali z rąk wicedyrektor szkoły p. Bożeny Andrzejewskiej certyfikaty potwierdzające ukończenie I etapu projektu. W drugiej części spotkania, wszyscy zostali zaproszeni na "zdrowy" poczęstunek złożony z owoców i zbożowych ciasteczek.Projekt "Od dziecięcej ciekawości do dojrzałości poznawczej" wdrażany jest w naszej szkole przez pp. Ewę Adamkiewicz i Renatę Papis.

http://youtu.be/AXFigIDU5qc.

 

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

11 czerwca w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja historii. Zaprezentowała ją Grupa Artystyczna ,,Rekonstrukto" i dotyczyła  ona ,,Życia i kultury w średniowieczu". Uczniowie pozyskali wiele  cennych i ciekawych informacji na temat tego okresu. Mieli okazję zobaczyć jak wyglądało rycerskie uzbrojenie i ekwipunek. Zapoznali się też ze średniowiecznym prawem i karami. Na własnej skórze mogli się przekonać, jak były one dotkliwe. Byli świadkami pasowania na rycerza kolegi

 i wysłuchali kodeksu rycerskiego. Niektórzy uczniowie – ochotnicy przeszli próbę ,,ciężkiego miecza". Mogli również zobaczyć, dotknąć i wypróbować używaną przez rycerzy broń.

 

Święto truskawki
Truskawki to, jak się okazało ze szkolnej debaty, najbardziej lubiane polskie owoce. Dlatego też postanowiliśmy 11 czerwca ogłosić Dniem Truskawki. Uczennice koła przyrodniczego i członkowie Zielonej Flagi przygotowali wiadomości, ciekawostki

 i przepisy kulinarne związane z tymi pysznymi owocami. Podczas szkolnych obchodów uczennice klasy VI odczytywały w klasach informacje o truskawkach, a na przerwach rozdawały nalepki z rysunkiem tych owoców. Wszyscy byli zgodni, że truskawki

są pyszne i że stanowczo zbyt krótko można świeże kupić.

 

„Aleksandrów w barwach pór roku"

 

10 czerwca odbyło się w naszej szkole, rozstrzygniecie Gminnego Konkursu Regionalno- Plastycznego „Aleksandrów w barwach pór roku" przeznaczonego dla dzieci od 5 do 6 lat.Konkurs objęty jest honorowym patronatem Poseł RP Agnieszki Hanajczyk i Burmistrza Miasta Aleksandrów Łódzki Jacka Lipińskiego.

Główne cele konkursu: kształtowanie szacunku dla własnego regionu, zachęcanie do znajomości tradycji, zabytków i walorów przyrodniczych regionu, wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności, wypowiadania się poprzez sztuki plastyczne.

Do konkursu zgłoszono 49 prac.

Nagrody otrzymali:

1.      Alicja Leek SP w Rąbieniu I miejsce

2.      Amelia Mokrzyńska SP nr 4 I miejsce

3.      Wiktoria Smyka Zespól Szkół Sportowych im. Józefa Jaworskiego II miejsce

4.      Patrycja Czechowicz SP nr 4 III miejsce

Wyróżnienia otrzymali:

5.      Natalia Grzelak Miejskie Przedszkole nr 2 Im. J. Tuwima

6.      Jakub Nowak SP nr 4

7.      Antonina Trafalska Miejskie Przedszkole nr 1 imienia M. Konopnickiej

8.      Borys Błoch SP nr 4

9.      Zuzanna Bugała Przedszkole Niepubliczne Artystyczno- Ekologiczne „ Bajkowe Ogrody”.

 

BAŚNIOWY AMBARAS

 

9 czerwca szkolne koło teatralne "W krzywym zwierciadle" wystąpiło w ostatniej w tym roku szkolnym premierze. Młodzi aktorzy pokazali przedstawienie pt. "Baśniowy ambarans". Sądząc po reakcji widzów (klasy I - IV i oddziały przedszkolne), występ się podobał. Z kołem żegnają się uczniowie klasy IVc : Maks Galbfach, Oliwia Rogowska,Patrycja Tyniec i Krzyś Hanke. Opiekunowie koła, panie A.Papka oraz K. Ziąbka, bardzo dziękują za włożoną pracę i pasję, z jaką podchodzili do działań koła a także rodzicom dbającym o odpowiednie kostiumy. Zapraszamy do teatralnej przygody w przyszłym roku szkolnym.

 

KONKURS WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

W dniu 26 maja odbyła się XVIII edycja Konkursu Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki. Do konkursu przystąpiły 3-osobowe zespoły. Reprezentowały Szkołę Podstawową nr 4, Miejski ZespółSzkół nr 1, Zespół Szkół Sportowych oraz Szkołę Podstawową w Rąbieniu.Konkurs rozpoczęła prezentacja scenek dramowych przedstawiających postać znanego aleksandrowianina. Było to zadanie przygotowane wcześniej przez zespoły i stanowiło jednocześnie zagadkę konkursową. Kolejne zadania sprawdzały wiedzę uczniów na temat historii naszego miasta i jego okolic, zabytków, przyrody, oraz postaci wywodzących się z Aleksandrowa wpływających na jego dawne i obecne funkcjonowanie. Zespoły rozwiązywały zadania przedstawione w formie krzyżówki, filmu, prezentacji multimedialnej, listu, występu rapera. Były urozmaicone i stanowiły ciekawe wyzwanie dla uczestników konkursu, którzy wykazali się wysokim poziomem wiedzy o naszym mieście i gminie.

W skład jury oceniającego wyniki konkursu weszli:

-Pani Hanna Beda- naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu,

-Pan Leszek Filipiak- wiceburmistrz Miasta i Gminy Aleksandrów,

-Pani Barbara Nowak - przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Aleksandrowa

-pani Elżbieta Grochulska- przedstawiciel Partnerstwa na rzecz Aleksandrowa Ł.

-Pani Stanisława Raczyńska- prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego,

-pani Justyna Sobczak- przedstawiciel Biblioteki Miejskiej w Aleksandrowie Ł.

Zwycięzcą konkursu okazała się drużyna Szkoły Podstawowej nr 4 w składzie:

-Anna Szymczak (kl.Vb), Gabriela Górska (kl.Vc), Barbara Bończak (kl.Va)

Opiekunem przygotowującym zespół była Pani Agnieszka Krajewska-Daszkiewicz.

W scence teatralnej, którą przygotowała Pani Edyta Włodarczyk wystąpili uczniowie kl.VIc: Lidia Falkenberg, Dominik Przychodniak i Marcin Radziejewski.Drugie miejsce zajął Miejski Zespół Szkół, trzecie - Zespół Szkół Sportowych a czwarte - Szkoła Podstawowa w Rąbieniu. Konkurs został przygotowany przez panie Marzenę Wlazłowicz - Pietras i Annę Papka.

Wszyscy uczestnicy konkursu nie tylko mogli wykazać się wiedzą o swoim mieście i okolicy ale także świetnie się bawili oraz integrowali. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na następną – XIX edycję konkursu w przyszłym roku szkolnym.

 

ZNAMY LITERATURĘ DZIECIĘCĄ

22 maja uczennice z klasy 3a Berenika Kabacińska, Oliwia Nowak i Katarzyna Rybczyńska wzięły udział w Gminnym Konkursie Wiedzy o Literaturze Dziecięcej. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością lektur szkolnych, wierszy, baśni i bajek. Przedstawicielki naszej szkoły zajęły II miejsce. Gratulujemy!

 

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

W czwartek 21 maja w Miejskim Domu Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski

o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”. W rywalizacji wzięło udział 26 uczniów z terenu całej gminy. Naszą szkołę reprezentowała grupa pięcioosobowa w składzie: Jan Szymański 0B, Julia Jaśkiewicz ID, Zuzanna Papis IIIA, Agnieszka Sowińska IIIA i Urszula Grzelczyk IIIB. Do wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowały się trzy osoby, w tym 2 uczennice naszej szkoły Zuzia Papis i Julia Jaśkiewicz oraz Paweł Szymański – uczeń Miejskiego Zespołu Szkół. Jury, któremu przewodniczyła p. Hanna Beda (Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu), wyróżniło dwie osoby, w tym naszą uczennicę Urszulę Grzelczyk, której za rok będziemy gorąco kibicować w recytatorskich zmaganiach.

 

Gość z Asyżu
14 maja koło „OBIEŻYŚWIAT” gościło franciszkanina – ojca Łukasza, który aktualnie przebywa w klasztorze w Asyżu. Jest to jedna z najstarszych bazylik w Europie. Franciszkanin opowiedział nam o swoim codziennym życiu w klasztorze.

Odpowiadał również dzieciom na pytania dotyczące Włoch. Spotkanie z ojcem Łukaszem będą przypominały dzieciom pamiątki, które otrzymał każdy członek koła.

 

XII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2015

„Wybieram bibliotekę”

W piątek 15 maja 2015 r. w ramach tygodnia bibliotek uczniowie z koła regionalnego wzięli udział w przedstawieniu pt: „Tuwim znany i lubiany”, które zaprezentowali najmłodszej widowni przedszkolnej w Bibliotece Miejskiej im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie Łódzkim. Wesoła lokomotywa z wierszykami Juliana Tuwima włączyła się w ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo i dojechała na stację sala gimnastyczna SP nr 4., gdzie dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych przypomniały sobie twórczość poety. Nie zabrakło również nagród książkowych dla zwycięzców konkursu plastycznego na zilustrowanie ulubionego wiersza Juliana Tuwima.

Jury w składzie p. wicedyrektor Bożena Andrzejewska i nauczyciel plastyki p. Jadwiga Joachimiak nagrodziło I miejscem 4 prace. Wśród wyróżnionych uczniów znalazły się następujące osoby: Małgorzata Jóźwiak OB, Nikola Jędrzejczak OB, Szymon Becht IA, Piotr Sztiber IB, Daria Biegańska IE i Dawid Porczyński IIIB.

Laureaci konkursu plastycznego – I miejsce:

1.     Jakub Nowak OA

2.     Sebastian Dylik IB

3.     Jan Kowalczyk ID

4.     Dawid Marańda IIIB

Przedstawieniem tym koło regionalne w składzie: Kamila Kędzia, Marta Zagozda, Wiktoria Zapart, Izabela Grzelczyk, Dominik Przychodniak, Kacper Woźniak, Marcin Radziejewski, Jakub Mielczarek, Miłosz Serafin, Emilia Kubiak i Gabriela Górska, zakończyło trzyletnią  działalność promującą czytelnictwo i swój region w środowisku szkolnym i lokalnym.
Za wszystkie wspólne akcje serdecznie dziękuje opiekun koła - Marzena Wlazłowicz-Pietras.

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

12 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych A i C wybrały się

do Biblioteki Miejskiej w celu obejrzenia spektaklu pt.  „To jasne jest jak słońce”

w wykonaniu grupy Teatrino z Łódzkiej Szkoły Filmowej.

 Przedstawienie to było jedną z wielu atrakcji przewidzianych w bibliotece

z okazji XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

 

KONKURS RECYTATORSKI- WYRÓŻNIENIE

Dzieci z oddziału przedszkolnego C, 7 maja uczestniczyły w  "Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim poświęconym twórczości Marii Konopnickiej" organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 1, uzyskując wyróżnienie i nagrodę książkową.

 

„ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

We wtorek 5 maja w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z oddziałów przedszkolnych i klas I -I V. Spośród 42 uczestników do gminnego etapu konkursu zakwalifikowało się pięć osób: Jan Szymański (0B), Julia Jaśkiewicz (ID), Agnieszka Sowińska (IIIA), Zuzanna Papis (IIIA), Urszula Grzelczyk (IIIB).

 

Ogólnopolski Konkurs „SAVOIR VIVRE na co dzień” – 27.04.2015r.
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Savoir vivre na co dzień”. Wyróżnienie otrzymali: Maja Rawicka – uczennica kl.IVc i Adam Cieślak – uczeń kl. IVb. Konkurs sprawdzał wiele umiejętności. Zagadnienia dotyczyły porządku pierwszeństwa np. kolejności witania, zabierania głosu, wchodzenia i wychodzenia. Trzeba było wykazać się znajomością zasad dobrego zachowania przy stole oraz zasad używania sztućców. Nie zabrakło pytań z zakresu korespondencji, punktualności i różnych sytuacji życiowych. Uczniowie musieli umiejętnie wybrnąć z różnych sytuacji niezręcznych.
Większość dzieci weźmie udział w kolejnej edycji konkursu.
Uczniowie wzięli także udział w ogólnopolskich konkursach: „Z ortografią na co dzień”, „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. Wśród najlepszych znawców zasad ortografii polskiej znaleźli się: Gabriela Górska – Vc, Oliwia Rogowska – IVc, Aleksandra Chrzanowska – IVc, Filip Chudzik – IVb. Wyróżnienie otrzymała Patrycja Matczak – uczennica kl. IVa.

 

KONSTYTUCJA 3 MAJA

 

Dnia 24 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie okolicznościowe, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna wykonali ucz.kl. VI: Zuzia Górska, Kamila Kędzia, Dominik Przychodniak, Kacper Woźniak pod kierunkiem p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras i p. Violetty Nolbrzak-Sibilskiej.

Zespół wokalny prowadzony przez p. Jadwigę Joachimiak zaprezentowałpiosenki patriotyczne.

Obchody miejscowego święta uatrakcyjniła gazetka poświęcona tymwydarzeniom przygotowana przez p. Halinę Bilant.

 

W Królestwie Odpadów

Celem obchodów Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole było  propagowanie postaw ekologicznych. Z tej okazji uczniowie klasy II c 23 kwietnia zaprezentowali przedstawienie  pt.: „ W Królestwie Odpadów”.

Przesłaniem spektaklu było zachęcenie uczniów klas 0 -3 do segregacji odpadów

i dbałości o środowisko naturalne

Spektakl można obejrzeć „zaglądając” do Galerii.

 

,,W MOCY ŻYWIOŁÓW”

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI W CZWÓRCE

  22 kwietnia na całej kuli ziemskiej dzień trwa tyle samo, co noc. W kulturach starożytnych data ta wiązała się ze świętem rodzącego się życia.

Uczniowie klas IV -VI  spotykali się, aby przypomnieć o trosce o planetę, która jest naszym wspólnym dobrem – dobrem ludzi odmiennych ras i religii, żyjących w różnych zakątkach globu, także tu, w Polsce.

Już wiele wieków temu św. Franciszek zwracał człowiekowi uwagę na ważną prawdę: „Ziemia została ci powierzona jako ogród, rządź nią z mądrością.”

Powinniśmy odpowiedzialnie czerpać z obfitości tego ogrodu, umieć go pielęgnować i dostrzegać niezwykłe piękno, którym nas obdarowuje.

Uczniowie klas VI przygotowali prezentacje wierszy pokazujących obraz świata w mocy trzech żywiołów – ziemi, wody i powietrza.

Ziemia to najbliższy człowiekowi spośród czterech żywiołów, podstawa dla wszystkich pozostałych. Mamy z nią w zasadzie stały kontakt – kiedy chodzimy, siadamy, jemy, pracujemy. Ziemia zaspokaja nasze podstawowe potrzeby, daje oparcie, pokarm, schronienie. Bliski kontakt z naturą zapewnia praca w ogrodzie, chodzenie boso po trawie, spacery po lesie.

  Woda daje spokój, ukojenie, umiejętność płynięcia z nurtem życia, przystosowania się do tego, co nam przynosi. Kiedy brakuje żywiołu wody, trudniej się zrelaksować, wyciszyć, czujemy napięcie. Aby połączyć się z żywiołem wody, trzeba zwolnić tempo życia, pójść nad jezioro, rzekę, wybrać się na spacer w deszczu albo we mgle.

  Powietrze ma energię najlżejszą ze wszystkich żywiołów. Jest niewidzialne, niezależne, wciąż się zmienia. To źródło wolności, swobody, inspiracji. Dzięki niemu możemy unosić się nad ziemią, marzyć. Powietrze przynosi nowe pomysły, rozwiązania, nowe spojrzenie na świat. 

 Dziękujemy uczniom klas szóstych za przygotowanie i przedstawienie pięknych prezentacji. Każdy z nas może zrobić coś dla Ziemi. D. Przychodniak i M. Radziejewski przygotowali dla nas podpowiedzi, jak dbać o ziemię, wodę i powietrze. Informacje w formie ulotki przekazali uczniom  klas IV – VI.

Międzyklasowy projekt  opracowały i zrealizowały Dorota Berenc i Izabela Kraska.

 

POTYCZKI DRUGOKLASISTÓW

 

21 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs "Potyczki Drugoklasistów".

W zmaganiach wzięli udział uczniowie z wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. Trzyosobowe drużyny odpowiadały na pytania związane z różnymi dziedzinami wiedzy. Wszyscy radzili sobie świetnie, znali chronione rośliny, słówka z j. angielskiego, rozwiązywali zadania matematyczne, wskazywali sławnych Polaków. Między konkurencjami, występowały 5-osobowe zespoły dopingujące. Najlepsza okazała się drużyna ze S.P. z Bełdowa.

Gratulujemy wszystkim i dziękujemy opiekunom  za przygotowanie dzieci.

organizatorzy: D.Kocik, A.Papka

 

KONCERT DZIĘKCZYNNY

12 kwietnia zespół flażoletowy wystąpił na Koncercie Dziękczynnym zorganizowanym przez parafię Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie Ł. Uczniowie klasy III b, II b oraz IV c kolejny już raz reprezentowali naszą szkołę występując w gronie najlepszych zespołów wokalnych, solistów i muzyków naszego miasta. Tym razem flażoleciści zagrali utwór "Amazing Grace". Dziękujemy wszystkim rodzicom występujących uczniów za umożliwienie dzieciom udziału w koncercie.

 

Pola Nadziei – żonkile dla hospicjum
W sobotę 11 kwietnia wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w drugiej części kampanii na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu.
Uczniowie klas IVb, Va i VIc rozdawali żonkile – symbole nadziei i zbierali datki wśród mieszkańców naszego miasta. Ubrani w żółte koszulki i wyposażeni w balony nasi uczniowie byli widoczni w całym mieście. Aleksandrowianie okazali się bardzo hojni i chętnie wspierali naszą akcję, wrzucając datki do puszek.

Zebraliśmy aż 891,12 złotych. Pieniądze zasilą konto Stowarzyszenia i trafią

do podopiecznych fundacji. Uczniowie „Czwórki” pokazali, że los osób potrzebujących nie jest im obojętny i że lubią nieść bezinteresowną pomoc.

 Wszystkim osobom, które włączyły się w akcję serdecznie dziękujemy.

 

WYNIKI KONKURSU MULTIMEDIALNEGO

Ogólnopolski Konkurs Multimedialny zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu

 i pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiegozakończył się ogromnym sukcesem naszej uczennicy Barbary Bończak, która otrzymała wyróżnienie za przygotowani prezentacji multimedialnej „ Przyjaciel lasu”

Gratulujemy!

 

TYDZIEŃ SPORTU

W dniach 23.03 - 27.03 w ramach obchodów „Tygodnia Sportu” nauczyciele zorganizowali cykl imprez oraz konkursów

o tematyce sportowej.

W pierwszym dniu do rywalizacji w grach i zabawach ruchowych przystąpiły klasy I – III. W dziesięcioosobowych składach drużyn reprezentujących klasy znajdowało się po pięciu chłopców i pięć dziewczynek, natomiast pozostali uczniowie z klasy

gorąco dopingowali na trybunach. Do rywalizacji przystąpiły kolejno klasy - trzecie, drugie i pierwsze. Uczestnicy zawodów

brali udział w sześciu konkurencjach sprawnościowych, a na koniec każdy otrzymał słodką niespodziankę.

 

W kolejnym dniu rywalizowały ze sobą klasy IV- VI. Najpierw konkurowały ze sobą uczniowie klas czwartych,

gdzie bezkonkurencyjna okazała się klasa IV a, następnie występowały klasy piąte, a najlepszy wynik osiągnęła klasa V c .

Jako ostatnie w tym dniu wystąpiły klasy szóste. Na tym poziomie najlepsi okazali się uczniowie klasy VI a.

 

We wtorek także reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły brała udział w wojewódzkim turnieju piłki nożnej

o puchar „Tymbarku”, który odbył się w Łodzi. Drużyna nasza zajęła III miejsce w grupie, co jest dobrym wynikiem ,

biorąc pod uwagę wojewódzką rangę zawodów.

 

W związku z „ Tygodniem Sportu” ogłosiliśmy konkurs na prezentacje multimedialną n. t. „Bezpieczeństwo na arenach

sportowych i kultura kibicowania”. Najlepsze prace zaprezentowaliśmy uczniom klas IV- VI podczas zajęć wychowania fizycznego,

a autorów prac nagrodziliśmy. Nagrody książkowe otrzymali: Oliwia Toporowska , Kinga Berenc IV a i Jakub Pietrzak IV a.

 

W czwartek w sali gimnastycznej mogliśmy podziwiać wystawę kolekcji sportowych naszych uczniów. Kolekcjonerzy medali,

piłek, pucharów, książek, kart, gazet sportowych- również zostali nagrodzeni. Wyróżnienia otrzymali: Kajetan Goss VI a,

Igor Ziąbka IV a, Krystian Pecyna VI b, Lidia Falkenberg VI c.

 

W piątek gościliśmy w naszej szkole instruktorów tańca z grupy „OTOFITNESS”. Wszyscy uczniowie wzięli czynny

udział w zajęciach tanecznych. Uczestnicy warsztatów tanecznych byli zachwyceni pokazem tańca breakdance, który zaprezentowali instruktorzy na koniec swoich występów.

Wszystkim uczniom oraz opiekunom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na następny Tydzień Sportu za rok.

 

Dziękujemy za udział w akcji "Ołówek dla
Afryki". Zebraliśmy dużo zeszytów, ołówków, długopisów,
kredek, gumek do ścierania, mazaków, kilka piórników, bloków
rysunkowych, notesów i farb. 
Myślimy, że dzieci w Afryce będą szczęśliwe.
Koordynator akcji- Sylwia Chyła-Brzeska. 

 

WYBRANE DZIAŁANIA KSZTAŁTUJĄCE ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE UCZNIÓW W RAMACH PROGRAMU "OWOCE I WARZYWA W SZKOLE".

https://youtu.be/Z9Z6q3LMZCM

 

DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

 20 marca  to w naszej szkole, już tradycyjnie, Dzień Zdrowej Żywności. Jak w ubiegłych latach tak i teraz, rodzice, dzieci i nauczyciele przygotowali zdrowe posiłki. Wśród nich znalazły się : naturalne soki, koktajle owocowe, kanapki, sałatki owocowe i warzywne oraz koreczki. Dzieci z ogromnym apetytem zajadały kolorowe  specjały, które oprócz walorów smakowych, miały za zadanie zachęcać  do codziennego sięgania po produkty dla nas najzdrowsze. Poza degustacją uczniowie obejrzeli także prezentacje multimedialne na temat zdrowego stylu życia i przebywania  w zdrowym otoczeniu.

DZIĘKUJEMY NIŻEJ WYMIENIONYM RODZICOM ZA POMOC

W ZORGANIZOWANIU DNIA ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

 

3b

BEATA RUCIKOWSKA JOANNA JAWORSKA MARTA KUMÓR

3A

ANETTA WOJTYSIAK EWELINA PISAREK MAGDALENA WDOWIAK

6b

EDYTA OMIOTEK EWA PAPIERNIK

4C

MAGDALENA ZIELIŃSKA JOANNA ŁACZKOWSKA

1A

BEATA BILSKA

KATARZYNA DOMINOWSKA ANNA KOŁODZIEJCZYK IWONA MAKUCH

4A

ALEKSANDRA WEREMIUK KATARZYNA KOCHANIAK WITOLD PIETRZAK

1C

ALEKSANDRA WEREMIUK KATARZYNA KOCHANIAK

2C

JUSTYNA JAGUSIAK EWA KOSIŃSKA

EWELINA KOCHANOWSKA ANNA MICHALAK

2B

PATRYCJA BERGIUS-KAŹMIERCZAK KRYSTYNA KWIATKOWSKA MAGDALENA GRAMERA MAŁGORZATA BOBROWSKA

6C

ANNA PRZYCHODNIAK

3C

DOROTA SZYMCZAK ANETA DYBAŁA ANNAWOJTKOWSKA EWA KUSTOSZ ALEKSANDRA KARASIAK AGNIESZKA ROSIŃSKA

5B

ANNA KIFER-WOJTCZAK MARZENA DRZEWOSZEWSKA DOROTA SZYMCZAK

5A

JOLANTA BŁASZCZYK MARIOLA DYLIK AGNIESZKA PAŚ MONIKA GRABSKA

4B

KAMILA CHUDZIK ANETA CIEŚLAK SYLWIA SIKORA IZABELA MAJCHRZYCKA JUSTYNA JAGUSIAK

0A

SYLWIA SIKORA KATARZYNA CZECHOWICZ ANETA DYBAŁA

0C

EWELINA BRZOZOWSKA ANETA CZECHOWICZ

1E

KATARZYNA CZECHOWICZ

AGNIESZKA NOWOWIEJSKA EWELINA BIŃKOWSKA

JUSTYNA ROGOWSKA

0B

JOANNA KUŹMIŃSKA

 

W tym roku szkolnym w szkole zrealizowane zostały programy profilaktyki palenia tytoniu:

 ,,Znajdź właściwe rozwiązanie” dla kl. IV
,,Nie pal przy mnie, proszę” dla kl. II-III
,,Palić nie palić? Oto jest pytanie dla kl. V
W ramach wdrażanych programów odbyły się zajęcia dotyczące:

 • Kształtowania u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie

 • Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia

 • Uwrażliwienia dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem

 •  Uczenia się zachowań asertywnych ( sposoby odmowy)

 • Uczenia się umiejętności radzenia sobie z problemami
  Realizacja zajęć warsztatowych wzbogacona była o prezentację multimedialną

,,Palić nie palić”, projekcję filmu ,,Nikotyna legalny narkotyk”,

konkursy plastyczne skierowane do ucz. kl. II ,,Od czego zależ nasze zdrowie”

i kl. III ,,,,Nie pal przy mnie, proszę”.
Działania te służyły zapobieganiu palenia tytoniu przez uczniów teraz i w przyszłości

Violetta Nolbrzak - Sibilska
 

 

OMNIBUS 2015

 

   Marzec od czterech lat jest miesiącem Omnibusa, czyli najlepszego szóstoklasisty naszej gminy. W tym roku szkolnym  do tej rywalizacji przystąpiło 38 uczniów.Przed konkursem niektórzy się denerwowali,  a niektórzy umilali sobie czas zabawą  telefonami.  Prawdziwe emocje dały  o sobie znać, gdy już otworzone zostały zestawy konkursowe i można się było zapoznać z pytaniami. Wśród zadań  znalazły się te, które omawia się podczas  realizacji podstawy programowej oraz te, które wymagają wiedzy ogólnej i pozaszkolnej. Po godzinnym skupieniu nadszedł czas na sprawdzenie przygotowanych rozwiązań.

Jury, w  skład którego wchodzili nauczyciele gminnych szkół, skupione było nad testami i po mniej więcej godzinie było już widomo kto wypadł najlepiej. 

W tym roku Gminnym Omnibusem został  Dominik Przychodniak ze Szkoły Podstawowej nr 4. Chłopiec otrzymał  puchar  ufundowany przez   Pana Burmistrza Jacka Lipińskiego oraz tablet zasponsorowany przez organizatora konkursu.    

Gratulujemy wygranej i życzymy kolejnych naukowych osiągnięć – Anna Skawińska, Dorota Berenc

 

Rozstrzygnięcie konkursu   „Cudaki – Zwierzaki”

Organizatorzy konkursu „Cudaki – Zwierzaki” informują, iż rozstrzygnięta została rywalizacja na najciekawsze przestrzenne modele zwierząt,  wykonanych z surowców wtórnych.  Z  przyjemności informujemy, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. W związku z tym jury miało  problem  z dokonaniem wyboru najładniejszych i najciekawszych prac. Po długich i kilkudniowych debatach wyłoniono zwycięzców:              

        Kategoria uczniowie klas I – III szkoły podstawowej

II miejsce – Zuzanna Papis – SP 4 w Aleksandrowie Łódzkim

II miejsce – Paulina Makowska – SP 4 w Aleksandrowie Łódzkim

III miejsce – Igor Dopierała- SP 4 w Aleksandrowie Łódzkim

Prace były tak bardzo interesujące, że organizatorzy postanowili pokazać je podczas Drzwi Otwartych, które odbyły się 26.02.2015r.

Zwiedzający szkołę z zaciekawieniem  zatrzymywali się przy wystawie i podziwiali wytwory dziecięcych rąk.

Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie w konkurs. Mamy nadzieję, że oprócz rywalizacji dzieci także nauczyły się czegoś ważnego, a mianowicie, że niepotrzebne może stać się potrzebne, a odpady można wykorzystać jeszcze raz.       

Organizatorzy konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim –  A. Badura, B. Dziedzic, Sylwia Chyła-Brzeska, A. Skawińska

 

"CZWÓRKA" NAJLEPSZA!

25 lutego w Szkole Podstawowej nr 48 w Łodzi odbył się drugi etap XV międzyszkolnego konkursu matematyczno - przyrodniczego.

Naszą szkołę reprezentowała dwuosobowa drużyna - Nadia Durska (klasa Vb) i Barbara Bończak (klasa Va). W konkursie brały udział szkoły z Aleksandrowa i Łodzi. Dziewczyny odniosły ogromny sukces, zajmując I miejsce.

Inne drużyny nie miały żadnych szans. Nadia i Basia wspaniale odpowiadały na trudne pytania z matematyki i przyrody. Otrzymały dyplomy i piękne albumy przyrodnicze.Uczennice do konkursu przygotowywały się

pod kierunkiem pań - Honoraty Koralewskiej i Anny Skawińskiej.

 

PRZEPROWADZONE IMPREZY I UROCZYSTOŚCI

W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2014/2015:

1.   Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 z programem artystycznym -1.09.2014 (I. Onopa,A.  Papka, D. Kocik)Uczestnictwo w gminnych obchodach wybuchu II wojny światowej (I. Jurek, I. Kraska, A. Skawińska)

2.   Międzynarodowy Dzień Języków Obcych - 26.09.2014 (E. Włodarczyk)

3.   Dzień z Historią – 27.09.2014 r. (A. Krajewska-Daszkiewicz, J. Misiak)

4.   Międzynarodowy Dzień Muzyki z udziałem uczniów łódzkich szkół i przedszkoli- 1.10. 2014 (E. Adamkiewicz, I. Onopa)

5.   Uroczysty apel – zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego, przypomnienie Praw i Obowiązków Ucznia; Dzień Edukacji Narodowej- 10.10.2014 (B. Sobczak, M. Jarzęcka, J. Pawłowska, M. Wlazłowicz-Pietras, H. Koralewska)

6.   Ślubowanie klas pierwszych -14.10.2014 (wychowawcy klas I-II)

7.   Apel „Październik miesiącem oszczędzania” X.2014 r. (K. Ziąbka, A. Papka)

8.   Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości dla kl. III- VI – 12.11.2014 (J. Pawłowska, J. Misiak, J. Joachimiak)

Uczestnictwo w gminnych obchodach Święta Niepodległości (I. Jurek, M. Śmichura, J. Mistrzak) 9.Tydzień patriotyczny ( ogólnopolski projekt ZHR)- 13.11.2014 wspólne śpiewanie żołnierskich pieśni w kl. I-III i oddziałach przedszkolnych  (E. Adamkiewicz, I. Onopa)

10. Ogólnoszkolna akcja charytatywna „Paczka od Św. Mikołaja” (Rada Rodziców, D. Szymczak, B. Andrzejewska)

11.Święto Szkoły – 55-lecie 12.12.2014 (koordynatorzy: I. Kraska, A. Niewiadomska, E. Adamkiewicz,E. Karaś)

12.    Kiermasz bożonarodzeniowy – 15-17.12.2014 r. (J. Łaczkowska, Rada Rodziców, A. Papka, M. Wlazłowicz-Pietras)

13.    Jasełka bożonarodzeniowe -19.12.2014 (H. Bilant, M. Więckowska, J. Joachimiak) 14.Dyskoteka szkolna dla kl. IV- VI -22.01.2015 (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

15.    Przedstawienie profilaktyczne „Z pamiętnika narkomana” dla kl. VI- 29.01.2015 (V. Nolbrzak-Sibilska, M. Wlazłowicz-Pietras)

16.    Zabawa karnawałowa dla oddziałów przedszkolnych i kl. I- III -30.01.2015 (wychowawcy OP-III)

 

W RAMACH WSPÓŁPRACY ZE ŚRODOWISKIEM WSPÓŁDZIAŁALIŚMY Z:

1.        Urzędem Gminy (uczestnictwo w gminnych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej, Święta Niepodległości, obchodach Święta Drzewa, „ Sprzątaniu świata”, akcjach:

„Aleksandrowska Aleja Bożonarodzeniowa”, wigilia dla mieszkańców Aleksandrowa – wykonanie stroików);

2.        Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych („Bieg z Mikołajem”, uczestnictwo w spotkaniach Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego w ramach „Niebieskich Kart” – pedagog, przedstawienie teatralne dla klas II i III „Strach ma wielkie oczy” – teatr Grupa T – Toruń);

3.        MOPS (pomoc rodzinom w trudnej sytuacji, działalność świetlicy środowiskowej);

4.        PPP (stała współpraca w zakresie pomocy dydaktyczno-wychowawczej uczniom i rodzicom, zajęcia integracyjno-wspierające dla kl. I, zajęcia wspierające dla klas III, spotkania edukacyjne dla rodziców uczniów kl. I i III)

5.        Parafią (sponsoring plecaków z wyposażeniem (35 uczniów), impreza mikołajkowa w Teatrze Wielkim „Dziadek do orzechów” (21 uczniów), paczki świąteczne (38 uczniów), finansowanie obiadów (11 uczniów), udział zespołu flażoletowego w koncercie kolęd w Bazylice Katedralnej w Łodzi, udział zespołu flażoletowego w koncercie kolęd w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie Łódzkim przygotowanie do liturgii Mszy Św.);

6.        WOŚP (udział uczniów- wolontariuszy w akcji WOŚP w dn. 11.01.2015, występ oddziału przedszkolnego A (I. Andrysiak) w gminnych obchodach, przeprowadzenie Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca);

7.        Schroniskiem „MEDOR” (zbiórka karmy);

8.        Firmą PROCTER & GAMBLE (warsztaty dla uczennic kl. VI – „Między nami kobietkami”);

9.        Policją (warsztaty dla oddziałów przedszkolnych i kl. I i OP- „ Bezpieczeństwo na drodze”, Centrum Prewencji Policji w Łodzi –uczestnictwo w pokazach technik policyjnych kl. VI, Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego – WORD – mobilne miasteczko na terenie szkoły)

10.      10. Siecią szkół i przedszkoli ekologicznych w ramach programu „ECO- SCHOOL”;

11.      Siecią szkół i przedszkoli grających na flażoletach;

12.      PKO (udział w programie „Szkolne Kasy Oszczędności”).

13.      Stowarzyszeniem Hospicjum im. Jana Pawła II (kampania „Pola Nadziei”)

14.     Fundacją na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych (zbiórka funduszy na rzecz podopiecznych)

15.    Uniwersytetem Łódzkim i Kolegium Nauczycielskim (warsztaty – wykrywanie składników odżywczych, praktyki studenckie)

UDZIAŁ W PROGRAMACH, PROJEKTACH:

1.   Europejski Program e-Twinning (E. Włodarczyk)

2.   Ogólnopolski Program „Szkoły dla Ekorozwoju”. Ubieganie się o Międzynarodowy Certyfikat ZIELONEJ FLAGI III edycja (A. Skawińska, B. Dziedzic);

3.   Ogólnopolski Program Bezpieczna Szkoła (U. Kluszczyńska)

4. Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków: Akademia Aquafresh (E. Stanielewicz)

5.   Ogólnopolski Program „Cała Polska Czyta Dzieciom” (E. Karaś)

6.Ogólnopolski Projekt „Klub Bezpiecznego Puchatka” (wychowawcy klas I)

7.Ogólnopolski Program „Szkolne Kasy Oszczędności” (K. Ziąbka)

8. Ogólnopolski Program „Od grosika do złotówki” (D. Kocik, A. Papka, I. Onopa, K. Ziąbka, A. Badura,B. Dziedzic)

9. Ogólnopolski Program Edukacyjno- Terapeutyczny „Ortograffiti” (J. Misiak, I. Kraska, D. Berenc)

10.    Projekt edukacyjny współfinansowany ze środków UE „Od dziecięcej ciekawości do dojrzałości poznawczej” (R. Papis, B. Sobczak, E. Adamkiewicz)

11.    Ogólnopolski program z profilaktyki uzależnień „Tak czy Nie” W. Skrzypczaka (V. Nolbrzak-Sibilska,I. Kraska)

12.    Ogólnopolski Program Antynikotynowy „Nie pal przy mnie proszę” (V. Nolbrzak-Sibilska)

13.    Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę” (A. Skawińska)

14.    Ogólnopolski Program „Owoce i warzywa w szkole” (B. Andrzejewska)

15.    Projekt Powiatowy współfinansowany ze środków UE „Większa wiedza – skuteczna praktyka – doskonalenie kadr oświaty powiatu zgierskiego. (skierowany do rady pedagogicznej)

 

AKCJE I KONKURSY SKIEROWANE DO UCZNIÓW:

1.   Zbiórka surowców wtórnych - makulatura, baterie, sprzęt elektroniczny, nakrętki (A. Skawińska, B. Dziedzic)

2.   Sprzątanie Świata” (A. Skawińska, M. Jarzęcka, J. Kuśmierek, B. Dziedzic)

3.   Moja fotka z…” wiersz o wakacjach - konkurs literacki (J. Mistrzak, J. Pawłowska)

4.   „Pomóż zwierzętom”- zbiórka karmy dla schroniska „Medor” (M.Jarzęcka, B. Sobczak)

5.   Szkolny Konkurs Halloween w Czwórce (E. Włodarczyk)

6.   „Światowy Dzień Pluszowego Misia” (M. Wlazłowicz-Pietras)

7.   „Pomóż dzikim zwierzętom przetrwać zimę”- zbiórka żołędzi kasztanów dla koła łowieckiego (A. Skawińska, B. Dziedzic)

8.   Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy (rada rodziców)

9.   „Szkolne Święto Śliwki”, „Szkolne Święto Jabłka”- propagowanie zdrowego odżywiania (A. Skawińska, B. Dziedzic)

10.    „Światowy Tydzień Przedsiębiorczości” (A. Niewiadomska)

11.    „Nakarm psa z OLT”- dożywianie psów (A. Niewiadomska)

12.    „Światowy Dzień Informatyki – Godzina Kodowania (A. Niewiadomska)

13.    „Światowy Dzień Życzliwości, Tolerancji i Pozdrowień” (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

14.    Ogólnopolska Akcja „Góra Grosza”- wsparcie finansowe rodzinnych domów dziecka (M. Jarzęcka,B. Sobczak)

15.    Konkursy z okazji 55-lecia szkoły: konkurs na strój z epoki, konkurs literacki o zasięgu wojewódzkim, konkurs plastyczny, konkurs informatyczny.


 

16.    „Podziel się kanapką”- całoroczna akcja skierowana do uczniów naszej szkoły (V. Nolbrzak- Sibilska)

17.    Spotkanie z muzyką – koncert muzyczny „Muzyka Południowej i Środkowej Ameryki”

18.    Ogólnopolska Akcja „Dzień Bezpiecznego Internetu” (A. Niewiadomska)

19.    Szkolna Akcja Charytatywna „Paczka od Św. Mikołaja” (Rada Rodziców)

20.    Ogólnopolska Akcja „Szkoło pomóż i Ty” (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

21.    Szkolny Konkurs „Znam swoje prawa i czuję się bezpiecznie” (V. Nolbrzak-Sibilska)

22.    Dzień Kubusia Puchatka w oddziałach przedszkolnych (E. Karaś).

 

Szkolna debata ekologiczna- luty 2015

  W pierwszych tygodniach lutego Komitet Lokalny Zielonej Flagi zorganizował szkolną debatę dotyczącą  ograniczania odpadów. Uczniowie chętnie zapisywali swoje pomysły. Często powtarzało się : segregowanie odpadów, używanie toreb wielokrotnego użytku, zgniatanie pojemników, sprzątanie świata, oszczędzanie energii elektrycznej i wody. Zapisane informacje świadczą o dużej świadomości społeczności uczniowskiej i dlatego też na parterze ustawiliśmy  pojemniki na papier, puszki

i plastiki, aby dzieci kształciły w praktyce prawidłowe nawyki ekologiczne.

 

„Z PAMIĘTNIKA NARKOMANA…”
W czwartek 29 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach profilaktyki uzależnień, adresowane do uczniów klas VI-tych, poświęcone narkotykom i dopalaczom. Uczniowie z koła regionalnego w składzie: Dominik Przychodniak, Karolina Kozanecka, Kamila Kędzia, Karolina Bielecka, Zuzanna Górska, Izabela Grzelczyk, Marcin Radziejewski, Kacper Woźniak, Natalia Michalska, Jakub Mielczarek i Lidia Falkenberg, pod opieką pań Wioletty Nolbrzak-Sibilskiej i Marzeny Wlazłowicz-Pietras przygotowali

przedstawienie pt: „Z pamiętnika narkomana…” poruszające omawianą tematykę. Spotkaniu towarzyszyła muzyka zespołu Dżem oraz film przygotowany przez ucznia I klasy gimnazjum Mateusza Pietrasa pt: „Ryszard Riedel i jego walka z nałogiem”. Dzień ten stanowił podsumowanie udziału klas VI-tych w projekcie antynarkotykowym. Każda klasa VI-ta mogła więc zaprezentować swój plakat pod hasłem: „Stop narkotykom (dopalaczom)!” oraz pochwalić się swoimi zdolnościami aktorskimi, przygotowując krótką scenkę dotyczącą asertywnego odmawiania zażywania narkotyków (dopalaczy).
„W życiu piękne są tylko chwile” jak śpiewał bohater filmu. Życzymy wszystkim uczestnikom spotkania pięknego - zdrowego życia wolnego od nałogów i uzależnień.

 

PODSUMOWANIE WYNIKÓW NAUCZANIA

ZA I SEMESTR 2014/2015 R.

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyżej w klasach IV-VI

w roku szkolnym 2014/2015 – I półrocze

 

IV a śr. klasy 4,7

Berenc Kinga – 5,2 wzorowe

Gulak Katarzyna – 5,2 wzorowe

Kraska Agata – 5,1 wzorowe

Krzyżanowski Jan – 5,1 wzorowe

Matczak Patrycja – 5,1 wzorowe

Pietrzak Jakub – 5,1 wzorowe

Wojtaszek Agata – 5,1 wzorowe

Kopczacka Amelia – 5,1 bardzo dobre

Pogoda Krzysztof – 5,1 bardzo dobre

Dworaczek Maciej – 5,0 wzorowe

Krzyżanowski Antoni – 5,0 wzorowe

Ziąbka Igor – 5,0 wzorowe

Kopczacka Kalina – 5,0 bardzo dobre

Weremiuk Ignacy – 4,9 wzorowe

Kalecki Oliwier – 4,9 bardzo dobre

Jaskulska Julita – 4,8 wzorowe

Włodarek Barbara – 4,6 bardzo dobre

Kaczanowska Maja – 4,5 bardzo dobre

Onopa Jakub – 4,5 bardzo dobre

IV c śr. klasy 4,6

Rogowska Oliwia – 5,4 wzorowe

Chrzanowska Aleksandra – 5,3 wzorowe

Galbfach Maksymilian – 5,2 wzorowe

Kaczmarek Maria – 5,2 bardzo dobre

Tyniec Patrycja – 5,1 wzorowe

Kornacki Oskar – 5,1 bardzo dobre

Rawicka Maja – 5,1 bardzo dobre

Duda Zofia – 5,0 wzorowe

Janowski Oliwier – 4,9 bardzo dobre

Pospiszyl Paweł – 4,9 bardzo dobre

Malska Oliwia – 4,8 bardzo dobre

Kowalczyk Martyna – 4,7 bardzo dobre

Antczak Anita – 4,6 bardzo dobre

Pietrzak Patryk – 4,6 bardzo dobre

Pałągiewicz Oliwia – 4,5 bardzo dobre

 

IV b śr. klasy 4,0

Bekalarska Dominika – 5,2 wzorowe

Chudzik Filip – 5,0 wzorowe

Cieślak Adam – 5,0 wzorowe

Majchrzycka Julia – 4,9 wzorowe

Wójcik Ernest – 4,6 bardzo dobre

 

V a śr. klasy 4,1

Krystek Anna 5,2 wzorowe

Rajczyk Aleksandra – 5,1 wzorowe

Grzechnik Karolina - 5,1 bardzo dobre

Bończak Barbara – 5,0 wzorowe

Jaśkiewicz Oliwia – 4,8 wzorowe

Grabski Kacper – 4,8 bardzo dobre

Onopa Julia – 4,7 wzorowe

Paś Zuzanna – 4,6 wzorowe

Wyderka Martyna – 4,6 bardzo dobre

V b śr. klasy 3,7

Durska Nadia – 5,3 wzorowe

Szymczak Anna – 5,2 wzorowe

Szałek Daniel – 5,0 wzorowe

Skonieczka Maciej – 4,9 wzorowe

Ciesek Jan – 4,7 wzorowe

Jarczyńska Aleksandra – 4,6 wzorowe

Majchrzycka Martyna – 4,6 wzorowe

Ścibisz Oliwia – 4,5 wzorowe

V c śr. klasy 3,7

Górska Gabriela – 5,3 wzorowe

Tomporowska Oliwia – 4,8 wzorowe

Miller Lidia – 4,7 wzorowe

Przerwa Julia – 4,6 bardzo dobre

 

VI a śr. klasy 4,0

Górska Zuzanna – 5,4 wzorowe

Cieślak Piotr– 5,0 bardzo dobre

Goss Kajetan– 5,0 bardzo dobre

Krajewski Łukasz – 5,0 bardzo dobre

Grzelczyk Izabela – 4,8 wzorowe

Borowski Bartłomiej– 4,7 bardzo dobre

Kędzia Kamila – 4,6 wzorowe

Postek Maciej – 4,5 bardzo dobre

 

VI c śr. klasy 4,2

Przychodniak Dominik – 5,2 wzorowe

Olejnik Wiktoria – 5,0 wzorowe

Woźniak Kacper – 5,0 wzorowe

Doroń Zuzanna – 4,9 wzorowe

Olczyk Klaudia – 4,8 wzorowe

Kubiak Emilia – 4,7 wzorowe

Radziejewski Marcin – 4,7 wzorowe

Falkenberg Lidia – 4,6 wzorowe

Michalska Natalia – 4,6 wzorowe

Matusiak Alicja – 4,6 wzorowe

Mielczarek Jakub – 4,5 wzorowe

Mokrosińska Aleksandra – 4,5 wzorowe

Kustosz Natalia – 4,5 wzorowe

Tadeusiak Julia – 4,5 wzorowe

Michałek Adrian – 4,5 bardzo dobre

VI b śr. klasy 3,6

Kleczewski Symeon – 4,9 wzorowe

Komisarczyk Natalia– 4,6 wzorowe

Ziętera Małgorzata – 4,6 wzorowe

 

 

 

 

Uczniowie wyróżniający się w Oddziałach Przedszkolnych i w klasach I -III

              w roku szkolnym 2014/2015 – I półrocze

 

Oddział Przedszkolny „A”

Błoch Borys

Chudzik Stanisław

Czechowicz Patrycja

Nowak Jakub

Tomaszewska Aleksandra

Oddział Przedszkolny „B”

Jóźwiak Małgorzata

Kędzia Martyna

Krzyżanowska Martyna

Szymański Jan

 

Oddział Przedszkolny „C”

Dąbrowska Wiktoria

Dymecki Krystian

Kupczewski Szymon

Micielska Nadia

Mokrzyńska Amelia

Tomczyk Gabriela

 

I a

Becht Milena

Becht Szymon

Bilski Dorian

Dominowski Damian

Dzikowicz Anna

Kaczor Michał

Lorentowicz Linda

Marczak Adam

Tyniec Piotr

Urbaniak Krystian

Wiśniewska Inga

Wojtyniak Szymon

I b

Adamowski Jakub

Chmielak Kamil

Dylik Sebastian

Michalak Arletta

Przybysz Kacper

Tkacz Przemysław

Urbańczyk Piotr

Wólczyński Konrad

 

I c

Cyganek Barbara

Garlińska Lena

Jaskulska Jagoda

Krystek Izabela

Kudra Julia

Szadkowski Oskar

Roliński Wojciech

Złotnicki Franciszek

 

I d

Brzozowska Aleksandra

Budziarek Szymon

Ćwietkowska Wiktoria

Grabowski Michał

Grzelińska Karolina

Jaśkiewicz Julia

Kowalczyk Jan

Kowalski Mateusz

Makowska Paulina

Matyjaszczyk Wiktoria

Mokrosińska Kinga

Pawlak Julita

Talarek Jan

Wieczorek Roksana

I e

Biegańska Daria

Bugajny Dawid

Krysiak Maja

Lisowska Oliwia

Mańka Wiktor

Nowowiejski Szymon

Papis Marcel

 

II a

Augustyniak Weronika

Jałowiecki Igor

Kopycka Zofia

Marchewa Jakub

Matusiak Oliwia

Rymień Dawid

Siudzik Dawid

Wachowicz Wiktor

Włodarek Oliwia

 

II b

Dopierała Igor

Dudzińska Amelia

Gramera Gabriela

Jarczyński Maciej

Kaczanowski Kacper

Kaźmierczak Nikodem

Machnicki Szymon

Michałowska Anna

Mirowski Maksym

Osieja Michał

Sadowy Aleksandra

Wawrzyniak Marta

Zbidi Anna

II c

Bratek Igor

Chojnacka Amelia

Dymecka Julia

Hałas Weronika

Jarocki Kacper

Kaczała Łukasz

Kozanecki Kamil

Kuna Jakub

Lesiak Hubert

Papiernik Mikołaj

Raczyńska Amelia

 

III a

Czekajewski Łukasz

Kabacińska Berenika

Kabaciński Artur

Lichwała Michał

Nowak Oliwia

Papis Zuzanna

Pietruszewska Dorota

Rybczyńska Katarzyna

Sowińska Agnieszka

Wdowiak Weronika

Włodarczyk Szymon

Zielińska Zuzanna

III b

Cieślak Dawid

Grzelczyk Urszula

Kubala Luiza

Pawlina Błażej

Sobanty Zofia

Wdowiak Szymon

Żaromińska Nikola

 

III c

Dobroniak Zofia

Dobroniak Zuzanna

Grzelak Wiktoria

Kostowska Hanna

Krupiński Michał

Kustosz Zofia

Maciaszczyk Szymon

Pacholska Wiktoria

Rosiński Igor

Wieczorek Igor

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją

w roku szkolnym 2014/2015

 

Kacper Makuch I a

Inga Wiśniewska I a

Sebastian Dylik I b

Jagoda Jaskulska I c

Zuzanna Lipska I c

Oskar Szadkowski I c

Wojciech Roliński I c

Julia Wojtaszek I c

Franciszek Złotnicki I c

 

Mateusz Kowalski I d

Paulina Makowska I d

 

Justyna Jasiaczyk I e

Maja Krysiak I e

Wojciech Kotowski II a
Krzysztof Porczyński II a
Kinga Kowalska II a
Daniel Woźniak II a
Michał Woźniak II a
Dawid Rymień II a
Zofia Kopycka II a

Anna Michałowska II b
Maksym Mirowski II b
Michał Osieja II b
Damian Pięta II b

 

Aleksandra Kostowska III a

Agnieszka Sowińska III a

Dawid Tomaszewski III a

 

Paweł Jaworski III b

Antonina Ługowska III b

Nikola Żaromińska III b

Kacper Wyderka III b

Urszula Grzelczyk III b

 

Alan Banasiak III c

Wiktoria Grzelak III c

Katarzyna Nowowiejska III c

Wiktoria Pacholska III c

Oliwier Kalecki IV a

Amelia Kopczacka IV a

Kalina Kopczacka IV a

Agata Kraska IV a

Krzysztof Pogoda IV a

Agata Wojtaszek IV a

Patrycja Matczak IV a

Jakub Pietrzak IV a

 

Adam Cieślak IV b

Igor Grzelak IV b

Kinga Radziejewska IV b

Jakub Syguła IV b

 

Aleksandra Chrzanowska IV c

Oskar Kornacki IV c

Paweł Pospiszyl IV c

Jakub Urbaniak IV c

Oliwia Snarska V b

Anna Szymczak V b

Lena Wiśniewska V b

 

Gabriela Górska V c

Krzysztof Groblewski V c

Natalia Syguła V c

Mateusz Szabela V c

 

Zuzanna Górska VI a

Nikola Marszałek VI a

Piotr Cieślak VI a

Patryk Sobczak VI a

 

Dominik Przychodniak VI c

Marcin Radziejewski VI c

Aleksandra Mokrosińska VI c

Emilia Kubiak VI c

 

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców Szkoły

serdecznie dziękują wszystkim rodzicom,

którym leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie

          naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy 

           sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły

m.in. w akcjach charytatywnych, Zielona Flaga, Góra grosza,

 Kiermasz bożonarodzeniowy i inne imprezy klasowe lub szkolne.

Za stałą współpracę D Z I Ę K U J E M Y

   

Oddział Przedszkolny „a”

Kamila Kostrzewa-Chudzik

Iwona Jałkiewicz

Sylwia Matkowska-Sikora

Grzegorz Gregory

 

Oddział Przedszkolny „b”

Anna Jóźwiak

Małgorzata Kędzia

 

Oddział Przedszkolny „c”

Katarzyna Kotowska

Justyna Tarka

Magdalena Strózik

Anna Witkowska

I a

Beata Bilska

Marzena Becht

Katarzyna Dominowska

Iwona Dzikowicz

Anna Kołodziejczyk

Iwona Makuch

Ewa Urbaniak

Anna Wiśniewska

 

I b

Marzena Adamowska

Aneta Sztiber

Marzena Urbańczyk

 

I c

Dorota Cyganek

Aleksandra Weremiuk

Michał Kurda

 

I d

Wioletta Kowalska

Dorota Kacprzak

Aneta Jaśkiewicz

 Liliana Ćwietkowska

Agnieszka Kupryjańczyk

 

I e

Monika Bugajna

Sława Doniak

Agnieszka Nowowiejska

II a

Małgorzata Wachowicz

Agata Włodarek

Anna Pietrzak

Dominika Porczyńska

Bogusława Siudzik

Małgorzata Matusiak

 

 

II b

Małgorzata Bobrowska

Magdalena Gramera

Patrycja Bergius-Kaźmieczak

 

II c

Ewa Kosińska

Justyna Jagusiak

Ewa Papiernik

III a

Izabela Czekajewska

Magdalena Zielińska

Halina Pietruszewska

Ewa Nowak

 

III b

Joanna Jaworska

Marzena Dębowska

Marta Kumór

Katarzyna Biniaszczyk

 

III c

Agnieszka Wieczorek

Agnieszka Rosińska

Małgorzata Dobroniak

Agnieszka Nowowiejska

 

IV a

Aleksandra Weremiuk

 

IV b

Izabella Majchrzycka

Justyna Jagusiak

Sylwia Matkowska-Sikora

 

IV c

Joanna Łaczkowska

Agnieszka Rogowska

Magdalena Zielińska

V a

Agnieszka Paś

Mariola Dylik

 

V b

Dorota Szymczak

Anna Kifer-Wojtczak

Marzena Drzewoszewska

 

VI b

Edyta Omiotek

Ewa Papiernik

 

VI c
Jolanta Serafin

Joanna Kubiak

Marzena Opas

 

 

Dnia 13 stycznia w naszej szkole gościł teatr z Torunia GRUPA T. Uczniowie kl. II i III mieli okazję przeżyć fascynującą przygodę

z bohaterami owadziego świata (Piegowatą, Żądełkiem, Karaluchem Ochydkiem).

To zabawne przedstawienie dostarczyło dzieciom wielu walorów edukacyjnych (uświadomiło im, że agresorzy nie mogą czuć się bezkarni, zrozumieli, że w trudnej sytuacji nie muszą sięgać po używki (papierosy, alkohol). Dowiedzieli się do kogo mogą zwrócić się o pomoc, co mają robić kiedy są świadkami przemocy. Ponadto mieli okazję do bezpośredniej zabawy z aktorami.
Spektakl ,,Strach ma wielkie oczy" był dla nich niesamowitym przeżyciem.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

11 stycznia 2015 po raz 23 grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzieci z oddziału przedszkolnego A grały wspólnie

z orkiestrą. Przedstawiły program artystyczny i wykonały na aukcje zapachowe świeczki. Rodzice wysoko wylicytowali nasze dzieło. DZIĘKUJEMY DRODZY RODZICE! Wspólnie mogliśmy pomóc innym.

Poza przedszkolakami dzielnie wspierali Orkiestrę również starsi uczniowie naszej szkoły, którzy w ramach wolontariatu zbierali pieniądze w naszym mieście. Serdecznie dziękujemy: Natalii Borkowskiej,  Kindze Berenc, Kasi Gulak, Jakubowi Przybylakowi, Martynie Majchrzyckiej, Julii Majchrzyckiej, Zuzannie Górskiej, Gabrieli Górskiej, Izabeli Grzelczyk, Maksowi Zemła oraz Lidii Grzegory.
 

 

WITAMY PLUSZOWEGO MISIA

Wraz z Nowym Rokiem, przybył do nas bohater naszego projektu -pluszowy miś. Przyjechał do nas z Turcji, odwiedzając po drodze szkoły w swoim krajuoraz w Hiszpanii i Rumuni. Miś zostanie z nami do 17 stycznia po czym odwiedzi Grecję, Słowację, Portugalię

 i wróci do swojego domu, do Turcji.Grupa etwinning otrzymała wiele listów i pozdrowień od uczniów z innych krajów, chcących nawiązać kontakt drogą listową i elektroniczną. Mamy nadzieję, iż mis  będzie czuł się dobrze w naszej szkole, a my nawiążemy ciekawe znajomości i poćwiczymy język angielski.

                                              Grupa etwinning SP4

 

MAMY NOWE POMOCE
Komitet Lokalny „Zielonej flagi” ma przyjemność poinformować, że za zbiórkę

ZSEE w roku szkolnym 2013/2014 uzyskaliśmy 2123 punkty,
za które mogliśmy wybrać pomoce naukowe:
*Pompowany model serca
*Rozmnażanie – tablice naukowe
*Preparaty zoologiczne
*Budowa człowieka – zestaw magnetyczny
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i osobom z lokalnego środowiska za zaangażowanie w ochronę naszego środowiska.

Koordynatorki ZF – B. Dziedzic i A. Skawińska

 

55- lecie Szkoły Podstawowej nr 4
im. Marii Skłodowskiej- Curie

12 grudnia 2014 roku, w samo południe do hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 4 przybyli znamienici goście: pani poseł na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk, pan burmistrz Jacek Lipiński wraz z radnymi do Rady Miejskiej Aleksandrowa Łódzkiego, radna Sejmiku Wojewódzkiego pani Ilona Rafalska, przedstawiciel starostwa Powiatu Zgierskiego pan Krzysztof Kozanecki, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w osobie pani wizytator Małgorzaty Bury, dyrektor WODN w Łodzi pani Paciejewska - Stolarz,  ksiądz proboszcz parafii Świętych Archaniołów Gabriel Kołodziej, prezes Oddziału ZNP w Aleksandrowie Łódzkim pani Stanisława Raczyńska, przedstawiciele wielu instytucji, stowarzyszeń i firm działających w naszym mieście. Miejsca na widowni zajęli także członkowie Rady Rodziców, nauczyciele, którzy dawniej uczyli w naszej szkole, byli dyrektorzy placówki, obecna Rada Pedagogiczna, pracownicy szkoły, uczniowie, ich rodzice, dziadkowie.

Tę wielką grupę ludzi połączyła chęć uczczenia 55 rocznicy powstania Szkoły Podstawowej nr 4. Gości serdecznie powitała pani dyrektor Jolanta Mistrzak, która w swoim przemówieniu odnosiła się do wartości, do jakich odwołuje się szkoła, nosząca imię słynnej Polki Marii Skłodowskiej – Curie. Wartości uniwersalnych, drogich każdemu Polakowi, które także jej pozwoliły odnieść sukces w trudnych czasach końca XIX i początku XX wieku. „Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę” – ten cytat z wypowiedzi wielkiej Polki stał się mottem całej uroczystości.

Po przemówieniu pani dyrektor Jolanty Mistrzak, głos zabrali zaproszeni goście, którzy zgodnie podkreślali, że to, co ich urzeka, to wspaniała, serdeczna atmosfera panująca w szkole, która pozwala na wszechstronne rozwijanie zdolności uczniów, atmosfera tak niezapomniana, że placówkę przy Alei Wyzwolenia miło wspomina się  po latach.

Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak wręczyła gościom szczególnie zasłużonym dla „Czwórki” statuetki „Przyjaciel Szkoły”.  Tą nagrodą zostali uhonorowani: burmistrz Aleksandrowa łódzkiego Jacek Lipiński, poseł na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk, skarbnik gminy Grzegorz Siech, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Hanna Będa, prezes Oddziału ZNP Stanisława Raczyńska, sekretarz Aleksandrowa Łódzkiego Iwona Dąbek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Aleksandrowa Leszek Pierlejewski, trenerzy UKS „Czwórka” Marian i Marcin Buchali, przedstawiciele Rady Rodziców – Joanna Łaczkowska i Dorota Szymczak, Firma Legs, Emilia Rosińska z PKO BP, prezes Straży Pożarnej Artur Dylik, ks. proboszcz Gabriel Kołodziej z parafii pw. Św. Archaniołów Michała i Rafała.

Część artystyczna uroczystości rozpoczęła się pięknie odtańczonym przez uczniów klas VI polonezem, do którego tło muzyczne – piosenkę o naszej szkole - przygotował zespół wokalny.

Na scenie pojawili się młodzi aktorzy przebrani w piękne stroje znane z przełomu IX i XX wieku. Widzowie szybko zostali przeniesieni w okres młodości Marii Skłodowskiej, trudne czasy dla polskiej młodzieży, kiedy edukacja kończyła się na szkole elementarnej, trudne czasy dla polskich dziewczynek, dla których możliwości dalszego uczenia się na wyższych uczelniach w Polsce praktycznie nie istniały. Zobaczyli naszą rodaczkę na tajnych kompletach, potem w Paryżu, dokąd musiała wyjechać, by realizować swoje pasje, na uniwersytecie, w laboratorium i podczas wręczania jej nagrody Nobla. Nowa ojczyzna dziewczyny z dalekiej Polski - Francja doceniła olbrzymie osiągnięcia Marii Skłodowskiej – Curie. Nasza rodaczka stała się tam niekwestionowanym autorytetem. Sceny z życia polskiej noblistki pokazane zostały w sposób szczególny – czuło się i atmosferę szkoły XiX wieku, i niezwykły klimat paryskich ulic, podkreślony piosenką Edith Piaf oraz ciekawą scenografią. Występ młodych artystów wszystkim bardzo się podobał, został nagrodzony gromkimi brawami.

Klimat początku lat XX został pokazany także na prezentacji multimedialnej zdjęć sportowców z tamtych czasów. Wątek sportowy szybko przeniósł wszystkich widzów do czasów współczesnych. Zobaczyli wspaniały pokaz umiejętności piłkarskich absolwentów „Czwórki”.  Wirtuozów piłki nożnej żegnały olbrzymie brawa.

Umiejętności muzyczne instrumentalne zaprezentowały zespoły uczniów grających na oryginalnych instrumentach perkusyjnych i flażoletach. Znakomite występy młodych muzyków spotkały się z wielkim uznaniem słuchaczy, na ich zakończenie wspólnie odśpiewano „Sto lat”. Goście mogli podziwiać także talent wokalny Zuzi Papis, pięknie też bawił widzów szkolny zespół wokalny. Swoje umiejętności taneczne i akrobatyczne zaprezentowały uczestniczki koła tanecznego oraz zespół Mażoretek. Wszystkie popisy młodych artystów spotkały się z wielkim uznaniem i nagrodzono je rzęsistymi brawami.

 Widzowie obejrzeli etiudę filmową „Dzień z życia szkoły”, a na zakończenie bawili się na klipie „Happy Czwórka”.  Po występach artystycznych wszyscy spotkali się w jadalni szkolnej, gdzie już w czasie nieformalnych rozmów mogli się wymienić wrażeniami.

 Filmowa relacja z obchodów 55- lecia.

http://youtu.be/secUc2m2q0M

Prezentacja "Współczesna Szkoła"

http://youtu.be/DB0pgRQJdqc

 

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

Grudzień to magiczny miesiąc, który przybliża nas do cudownych Świąt Bożego Narodzenia. W naszej szkole, jak co roku, zorganizowany został świąteczny kiermasz, który powstał dzięki współpracy rodziców, dzieci i nauczycieli. Zaangażowanie rodziców sprzedających ozdoby i ich twórców zaowocowało zbiórką niemałej kwoty 1826,02 złotych. Koordynatorami kiermaszu w naszej szkole były p. p. Marzena Wlazłowicz-Pietras i Anna Papka.

Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kiermaszu składamy serdeczne podziękowania i życzymy serdecznych świąt otulonych śniegiem i ciepłem rodzinnym oraz wiele szczęścia w Nowym 2015 Roku!

Twórcy Świątecznych Ozdób

Klasa

Chudzik Stanisław

0A

 

Pawlak Marika

Kuźmiński Jan

0B

Galanciak Igor

Zientek Jakub

0C

Becht Milena

IA

 

Becht Szymon

Bilski Dorian

Borysewicz Wiktor

Brewińska Zofia

Dominowski Damian

Dzikowicz Anna

Gliński Daniel

Kaczor Michał

Makuch Kacper

Marańda Nikola

Marczak Adam

Ochal Nadia

Opala Aneta

Popović Aleksander

Tyniec Piotr

Urbaniak Krystian

Wiśniewska Inga

Wojtyniak Szymon

Zawadzka Jolanta

Hołownia Magdalena

IB

Ciborowska Amelia

Jakóbiak Jan

Owczarek Martyna

Tkacz Przemysław

Błaszczyk Weronika

IC

Lipska Zuzanna

Garlińska Lena

Kudra Julia

Cyganek Barbara

Wojtaszek Julia

Weremiuk Wojciech

Włodarek Szymon

ID

Kochan Wiktor

Janaszkiewicz Michał

Makowska Paulina

Brzozowska Aleksandra

Wieczorek Roksana

Matyjaszczyk Wiktoria

Kowalski Mateusz

Grzelińska Karolina

Talarek Jan

Ćwietkowska Wiktoria

Kawalec Alicja

Wojtkowska Martyna

IE

Porczyński Krzysztof

IIA

Marczewska Kinga

Kopycka Zofia

Kaczanowski Kacper

IIB

Szymczak Klaudia

Dopierała Igor

Wawrzyniak Marta

Siemińska Amelia

Karnowska Maja

Pietruszewska Marta

Zbidi Anna

Machnicki Szymon

Pawlak Martyna

Michalak Maciej

IIC

Wojtysiak Julia

IIIA

Pietruszewska Dorota

Sowińska Agnieszka

Rybczyńska Katarzyna

Dębowska Justyna

IIIB

Porczyński Dawid

Kumór Bartłomiej

Rucikowska Amelia

Kostowska Hanna

IIIC

Grzelak Wiktoria

Pacholska Wiktoria

Wojtkowski Jakub

Rosiński Igor

Kustosz Zofia

Dobroniak Zofia

Dobroniak Zuzanna

Wieczorek Igor

Łopaciński Wojciech

Szymczak Michał

Włodarek Barbara

IVA

Grodzicka Martyna

Matczak Patrycja

Kaczanowska Maja

Kopczacka Amelia

Kopczacka Kalina

Wojtaszek Agata

Weremiuk Ignacy

Berenc Kinga

Chudzik Filip

IVB

Radziejewska Kinga

Wójcik Ernest

Cieślak Adam

Majchrzycka Julia

Kornacki Oskar

IVC

Chrzanowska Aleksandra

Wojtysiak Szymon

Rogowska Oliwia

Tyniec Patrycja

Malska Oliwia

Łaczkowski Kamil

Pospiszyl Paweł

Zieliński Jakub

Duda Zofia

p. Magdalena Jarzęcka –

wychowawca VA

VA

Rajczyk Aleksandra

Dębowski Jakub

Oleksijenko Daria

Leszczyńska Wiktoria

Bojarzyńska Aleksandra

Jaśkiewicz Oliwia

Juryta Martyna

Paś Zuzanna

Milczarek Martyna

VB

Szymczak Anna

Górska Gabriela

VC

Górska Zuzanna

VIA

Cieślak Piotr

Płóciennik Paulina

VIC

Radziejewski Marcin

Michalska Natalia

Olczyk Klaudia

Mielczarek Jakub

Korab Katarzyna

Matusiak Alicja

Kustosz Natalia

Kubiak Emilia

p. Elżbieta Karaś – nauczyciel oddziału przedszkolnego

 

p. Jadwiga Joachimiak – nauczyciel muzyki i plastyki

 

 

L.P.

Rodzice Sprzedający
Ozdoby Świąteczne

1.     

p. Dorota Szymczak

2.    

p. Joanna Łaczkowska

3.     

p. Ewa Kustosz

4.     

p. Witold Pietrzak

5.     

p. Aleksandra Wojtaszek

6.     

p. Agnieszka Kupryjańczyk

7.     

p. Agnieszka Paś

8.     

p. Monika Grabska

9.     

p. Agnieszka Rosińska

10.   

p. Małgorzata Kędzia

11.   

p. Marzena Drzewoszewska

12.   

p. Iwona Hofschneider

 

„Dobrze widzi się tylko sercem.

 Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

A. de Saint-Exupery.


Dziękujemy wszystkim Tym, którzy pozwolili nam dostrzec sens i cel działania, za wrażliwość, wewnętrzne piękno, życzliwość, szlachetność, otwartość na potrzeby innych.Serdecznie dziękujemy Tym, którzy włączyli się w akcję charytatywną „Paczka od Św. Mikołaja”, skierowaną do rodzin trzech uczniów naszej szkoły. Artykuły żywnościowe, chemiczne, papiernicze, ubrania zostały już dostarczone zainteresowanym. Środki finansowe przeznaczyliśmy na zakup potrzebnej odzieży.
Dziękujemy za fachową pomoc, materiały budowlane, meble i artykuły gospodarstwa domowego. Słowa podziękowania należą się również Tym z Państwa, którzy pełnili dyżur przy zbiórce: Marzenie Drzewoszewskiej, Aleksandrze Milczarek, Małgorzacie Dobroniak, Małgorzacie Kędzi, Anecie Jaśkiewicz, Annie Wojtas, Annie Wojtczak, Wiesławowi Joachimiakowi, Marzenie Opas. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Doroty Szymczak - koordynatora wszystkich działań.
Z radością przekazujemy tą drogą słowa wdzięczności od wszystkich rodzin objętych pomocą charytatywną.

 

BIEG MIKOŁAJKOWY

10 grudnia klasy Ib, IIc, IIIc z naszej szkoły wzięły udział w "Biegu za św. Mikołajem". Imprezę zorganizowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Miejski w Aleksandrowie Łódzkim. Dzieci razem z paniami: M. Śmichurą, A. Papką, B. Dziedzic uczestniczyły w zabawach: zawodach sportowych i tańcach.  Humory dopisywały, a gorąca herbata rozgrzewała.

 

ŚWIATOWY TYDZIEŃ INFORMATYKI

Godzina KODOWANIA

8 – 14 grudnia 2014

Godzina Kodowania to pierwszy krok w podróży do wiedzy o tym, czym jest prawdziwa informatyka, jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje. To możliwość zasmakowania prawdziwej informatyki w czasie 60 minut. W Godzinie Kodowania można brać udział będąc w szkole lub na uczelni, w miejscu pracy, w domu lub w dowolnym innym miejscu. Musisz mieć jedynie godzinę i osiągalny Internet z Twojego komputera lub urządzenia mobilnego. Faktycznie, ta akcja jest prowadzona przez cały rok, zapraszamy więc do korzystania w oferowanych aktywności oraz środowisk programowania i kształcenia informatycznego przez cały rok.

 

WARSZTATY SZKOLENIOWE DLA NAUCZYCIELI

W dniu 27 listopada w hali sportowej SP 4 odbyło się szkolenie dla nauczycieli wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej o tematyce: "Piłka nożna w formie zabawowej dla każdego etapu nauczania w szkole podstawowej". W zajęciach w formie pokazowej uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klas IV- VI.

Zajęcia otwarte dla nauczycieli prowadził mgr Krzysztof Szabela.

http://youtu.be/PDmRuMeCN-w

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W środę 26 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej gościliśmy dzieci z oddziałów przedszkolnych A, B i C. Na wszystkich miłośników pluszowych misiów czekali ich ulubieni bohaterowie bajek. Wśród pluszaków „światowych” najwięcej fanów zaskarbił sobie Kubuś Puchatek - miś o „małym rozumku”, a zarazem wielki smakosz miodku. Natomiast najbardziej znanym rodzimym misiem okazał się Miś Uszatek.

Mili goście odgadywali zagadki, słuchali i śpiewali piosenki. Na wszystkich uczestników czekały malowanki z ich ulubieńcami oraz cukierki. W trakcie przerw nie zabrakło również quizów, zagadek i rebusów misiowych, w których wzięło udział 110 czytelników z klas I - III. Na kolejne misiowe święto biblioteka szkolna zaprasza już za rok

 

Cegiełki dla KamilA

W tym roku szkolnym przyłączyliśmy się do akcji „Szkoło, pomóż i Ty!” organizowanej przez Fundację Na Rzecz Osób Niewidomych

i Niepełnosprawnych POMÓŻ I TY.  Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podczas długich przerw sprzedawali specjalne cegiełki. Udało nam się uzbierać 250 złotych. Zebrane środki zostały przekazane na konto Fundacji, która w tegorocznej akcji pomaga choremu na mózgowe porażenie dziecięce Kamilowi. Chłopiec ma 17 lat i potrzebuje specjalistycznego sprzętu, który pozwoli mu się uczyć i rozwijać.

 Za okazaną pomoc i serce bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Światowy Dzień Życzliwości

Tolerancji i PozdrowieŃ

 

21 listopada już po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości Tolerancji i Pozdrowień. Samorząd Uczniowski uruchomił „Skrzynkę Życzliwości”, w której uczniowie umieszczali kartki z życzeniami i pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek i nauczycieli. Kartki z miłymi słowami zostały rozdane uczniomi nauczycielom. Każdy obdarowany dziękował za otrzymane pozdrowienia szczerym i szerokim uśmiechem J Ponadto, na korytarzu szkolnym stanęło Drzewo Życzliwości – na gałązkach tego magicznego drzewa każdy mógł napisać miłe słowo, życzenia lub pozdrowienia. Na drzwiach od sal lekcyjnych pojawiły się plakaty na temat życzliwości, tolerancji i uśmiechu. Można było także „poczęstować się” darmowymi komplementami, które znajdowały się na korytarzach szkolnych. Mamy nadzieję, że motto dzisiejszego dnia zagości w sercach naszych uczniów na dłużej.

„Znajdź się wśród życzliwych. Dzięki bezinteresownym dobrym uczynkom codzienność staje się bardziej kolorowa”

 

SZÓSTOKLASIŚCI W SPA

20 listopada uczniowie klasy VIc  w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości  zapoznali się z ofertą i działalnością firmy ,,Instytut Zdrowia i Urody SPA ANNA”. Właścicielka salonu opowiedziała nam, czym zajmuje się w swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, że  można tu skorzystać z różnych zabiegów zdrowotnych, poprawiających kondycję ciała – masaży, hydrokolonoterapii, przystawiania pijawek, redukowania tkanki tłuszczowej.  Poznaliśmy też zabiegi kosmetyczne – oczyszczanie twarzy, usuwanie martwego naskórka z dłoni przez specjale rybki (tego doświadczyliśmy na własnej skórze, bardzo łaskotało).

Firma ,,Level”  zaprezentowała nam różne sposoby dbania o sylwetkę i dobrą kondycje poprzez uprawianie sportu – taniec, gimnastykę, sztuki walki. Wiele się dowiedzieliśmy o pracy w SPA i potrzebnych do niej kwalifikacjach. Bardzo dziękujemy właścicielce salonu, Pani Annie Przychodniak, za umożliwienie nam zwiedzenia 

Instytutu Zdrowia i Urody.

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
19 listopada w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” odbyło się wspólne czytanie w oddziałach przedszkolnych. Zaproszenie do czytania przyjęli harcerze ze Szczepu Harcerskiego „Zarzewie”
w Aleksandrowie Łódzkim. Po wspólne wysłuchanej historii o Kubusiu Puchatku, harcerze wraz z przedszkolakami wspólne się bawili i pląsali.
 

CZWÓRKA W GRONIE NAJAKTYWNIEJSZYCH SZKÓŁ W POLSCE!

Nasza szkoła znalazła się wśród laureatów wyróżnionych tytułem  "Najaktywniejsza szkoła” w programie „ Otwarta firma” w 2013r. „Otwarta firma” to największa inicjatywa realizowana w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce. Koordynatorem działań związanych z przystąpieniem do programu w szkole była Anna Niewiadomska. Uczniowie uczyli się przedsiębiorczości zwiedzając wybrane firmy z regionu łódzkiego. W czasie tych wycieczek poznawali specyfikę różnych zawodów.

      W dniu 14 listopada 2014r.  odbyła się uroczysta gala, podczas której  wręczono dyplomy i statuetki „Najaktywniejsza Szkoła” w programie „Otwarta firma”. W zabytkowej sali Centralnej Biblioteki Rolniczej  na Krakowskim Przedmieściu  w Warszawie delegacja naszej szkoły ( w składzie: Agnieszka Krajewska –Daszkiewicz, Dorota Szymczak i uczennice Lidia Falkenberg i Anna Szymczak) odebrała nagrodę.  Wszyscy uczestnicy gali, wyróżnione szkoły – koordynatorzy i uczniowie z całej Polski zwiedzali Zamek Królewski w Warszawie.Uroczysta gala zainaugurowała  Światowy Tydzień Przedsiębiorczości  2014r. W tym roku szkolnym, wzorem lat poprzednich, nasza szkoła weźmie udział w tym Programie.

 

MATEMATYCZNE ŁAMIGŁÓWKI

14 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu matematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Łodzi. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VI a - Łukasz Krajewski, Piotr Cieślak, Kajetan Goss oraz klasy VI c - Dominik Przychodniak, Marcin Radziejewski, Aleksandra Mokrosińska, Wiktoria Olejnik. Eliminacje wygrał Łukasz Krajewski, uzyskując 22 punkty na 24 możliwe i zakwalifikował się do kolejnego, rejonowego etapu. Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem pań - Honoraty Koralewskiej i Jadwigi Księżak. Łukaszowi gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach z matematyką.

 

DROGA DO WOLNOŚCI…

12 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbył się uroczysty apel. Uczniowie w swoich wystąpieniach podkreślili niezwykłą postawę narodu polskiego, który przez 123 lata niewoli nie dał się wynarodowić. Przypomnieli o rozbiorach Polski, recytowali wiersze o ojczyźnie. Pod kierunkiem p. J.Joachimiak dzieci śpiewały pieśni patriotyczne. Wiemy, że pieśń patriotyczna towarzyszyła Polakom w najtrudniejszych i najpiękniejszych momentach dziejowych.  Święto Odzyskania Niepodległości  jest też okazją  do szukania odpowiedzi na pytanie: dlaczego i za co warto kochać ojczyznę. Przygotowany program artystyczny tworzył wyjątkowy, pełen powagi i refleksji nastrój. Organizatorzy: J.Pawłowska, J.Misiak, J.Joachimiak

 

Tydzień patriotyczny

13 listopada dzieci klas 1-3 oraz oddziałów przedszkolnych aktywnie uczestniczyły w Śpiewankach Patriotycznych. Spotkanie rozpoczęło się krótką prezentacją związaną ze Świętem Niepodległości. Uczniowie radośnie śpiewali pieśni wymachując przy tym biało-czerwonymi chorągiewkami. Każda klasa przygotowała inny utwór: „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Pierwsza brygada”, „Pierwsza kadrowa”. Chętni wystąpili na środku sali. W śpiewankach również zaprezentowali się flażoleciści z pieśniami „Piechota”, „Przybyli ułani” oraz „Na Nowej Górze”. Na zakończenie uroczystości wyświetlony został film pt. „Animowana historia Polski” przedstawiająca w krótkim zarysie dzieje Polaków na przełomie od powstania państwa polskiego aż po czasy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Uczniowie klasy 3b i 4a, tworzący zespół flażolecistów naszej szkoły, wzięli udział w corocznych obchodach Święta  Niepodległości zorganizowanych w Łódzkiej Manufakturze. Wraz z dziećmi ze szkół łódzkich oraz z Rogowa zaprezentowali znane pieśni patriotyczne. Przed sceną zebrało się dużo ludzi, którzy włączali się do śpiewu, bili gromkie brawa po wysłuchaniu pieśni granych na flażoletach. Wszystkim występ się podobał, dlatego też nie zabrakło bisów. Po zakończeniu koncertu dzieci mogły obejrzeć stanowiska przygotowane przez Wojsko Polskie, Wojskową Straż Pożarną, Policję oraz poobserwować legionistów jeżdżących na koniach. 

http://youtu.be/_SW3vAwvIGU

 

FESTIWAL TWÓRCZOŚCI JULIANA TUWIMA

Dzieci z oddziału przedszkolnego C wystąpiły w Festiwalu Twórczości Juliana Tuwima, prezentując wiersz „Rzeczka”. Otrzymały dyplomy i nagrody od Burmistrza Miasta Aleksandrowa Łódzkiego.

 

,,PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM OSZCZĘDZANIA”

W ostatnim tygodniu października uczniowie ze szkolnego koła teatralnego zaprezentowali klasom I-III, IV c i OP krótkie przedstawienie pokazujące dlaczego warto oszczędzać. Spotkaliśmy się również po to, aby nagrodzić wszystkich uczniów biorących udział w konkursie ,,Moja skarbonka”.

Wybór najładniejszej skarbonki był dla Jury (Lidia Falkenberg-przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Zuzanna Doroń, Aleksandra Mokrosińska, p. Katarzyna Ziąbka-opiekun SKO, p. Iwona Onopa) bardzo trudny, ponieważ aż 79  uczniów przyniosło pięknie wykonane skarbonki.

 

RATUJEMY I UCZYMY SIĘ RATOWAĆ

16 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca". 

W godz.12.00-12.30 podjęli się wyzwania koordynacji próby pobicia ubiegłorocznego wyniku. Dzieci z klas VI, IV i III wykonywały resuscytację krążeniowo- oddechową na fantomach, zachowując odpowiedni rytm i ciągłość.

Organizatorem działań była p.U.Kluszczyńska

 

http://www.youtube.com/watch?v=yLyA86dHAlU

 

ZAPRZYSIĘŻENIE SAMORZĄDU SZKOLNEGO
10 października społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 była świadkiem uroczystego zaprzysiężenia nowego Samorządu Szkolnego. Nowo wybrana przewodnicząca, Lidia Falkenberg, w obecności Pani Dyrektor oraz wszystkich uczniów, zobowiązała się godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię oraz bronić praw i interesów uczniów.
Uroczystość była też okazją do przypomnienia Praw i Obowiązków Ucznia. Uczniowie kl. 5a, 5b i 6b w krótkim przedstawieniu raz jeszcze wymienili wszystkie prawa małego obywatela, które powinny być przez wszystkich przestrzegane i respektowane.
Ponadto, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, której celem było wyjaśnienie, czym jest Statut naszej szkoły i jakie ważne informacje zawiera.
Przygotowaniem prezentacji zajęły się Panie:M. Wlazłowicz-Pietras i J. Pawłowska.
Uczniowie złożyli również życzenia Pani Dyrektor, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom Szkoły z okazji nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej.Nowo wybranym członkom Samorządu Szkolnego oraz całemu Gronu Pedagogicznemu składamy życzenia pomyślnej i owocnej pracy oraz wielu sukcesów w roku szkolnym 2014/2015.

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

14 października, w dniu Święta Edukacji Narodowej nasi najmłodsi uczniowie w obecności Pani Dyrektor, wychowawców, starszych kolegów  oraz rodziców składali uczniowskie przyrzeczenie. Każdy z nich został pasowany na ucznia Szkoły Podstawowej nr 4, zobowiązując się do tego, że będzie dobrym uczniem. Pierwszakom wręczone zostały legitymacje szkolne, słowniki  ortograficzne ufundowane przez Radę Rodziców oraz maskotki- Ekoludki od uczniów klas II. Zgodnie z tradycją  rodzice wkopali przed szkołą kolejne drzewko klas pierwszych.

 Część artystyczną poprowadziła pani Ula Pakuła włączając uczniów i rodziców do wspólnej zabawy.

Pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i niezapomnianych chwil spędzonych wśród braci uczniowskiej naszej szkoły.

 

ŚWIĘTO DRZEWA

W poniedziałek 6 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział
w warsztatach plastycznych edukacji ekologicznej organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. W związku z obchodami Święta Drzewa spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego posadzenia dziesiątego już drzewa w Parku Miejskim - ambrowca amerykańskiego. Następnie udaliśmy się do MDK-u, gdzie reprezentanci szkół podstawowych z terenu naszej gminy przygotowywali kompozycje plastyczne z owoców drzew tropikalnych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie: Alicja Matusiak, Łukasz Kalina, Dawid Ochal, Natalia Syguła i Gabriela Górska, pod opieką p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras. Na zakończenie spotkania uczniowie wzięli udział w quizie przyrodniczym.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Do naszej szkoły przyjechali uczniowie z zaprzyjaźnionych placówek województwa łódzkiego. W spotkaniu wzięło udział 150 uczniów grających na flażoletach, 50 uczniów grających na instrumentach perkusyjnych oraz około 300 uczniów śpiewających wcześniej ustalony repertuar. Tegoroczny koncert poświęcony był jednemu z cichociemnych. Pani dyrektor Jolanta Mistrzak przybliżyła zebranym na hali dzieciom postać dzielnego, pełnego odwagi i hartu ducha 94-letniego Aleksandra Tarnowskiego.

http://youtu.be/_B7HGW5KayU

 

UDAŁO SIĘ!

POBILIŚMY REKORD GUINNESSA!

30 września przedszkolaki z naszej szkoły brały udział w próbie ustanowienia nowego Rekordu Guinnessa w największej liczbie dzieci myjących zęby w tym samym czasie.

Punktualnie o godz. 12.00 wszystkie dzieciaki uzbrojone w szczoteczki do zębów i kubeczki z wodą rozpoczęły szczotkowanie zębów.

Mycie zębów trwało 2 minuty. O godz. 12.30 już wiedzieliśmy! Polskie przedszkolaki ustanowiły nowy Rekord Guinnessa! Udało nam się pobić rekord należący do Indii i ustanowiony w 2007r. W próbie bicia rekordu wzięło udział 257 500 dzieci z całej Polski.

Akcja została przeprowadzona w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków "Akademia Aquafresh".

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 29 września przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole.
Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie z klas IV-VI. W głosowaniu wzięło udział 261 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 5 kandydatów. Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.

Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Lidia Falkenberg z klasy VIc, a zastępcą Anna Krystek z klasy Va.
Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów były opiekunki Samorządu Uczniowskiego B. Sobczak, M. Jarzęcka.

 

ŻONKILE DLA HOSPICJUM

W tym roku szkolnym nasza szkoła włączyła się w kampanię Pola Nadziei na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu. Akcja składa się z dwóch części – jesiennej i wiosennej. Ta pierwsza już za nami – przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ze szkolnej Komisji ds. Ekologii i Ochrony Środowiska , posadzili pod koniec września cebulki żonkili w specjalnie przygotowanym  miejscu przed naszą szkołą. Wiosną zetniemy kwitnące już żonkile i przeprowadzimy kwestę, zbierając datki na budowę stacjonarnego hospicjum w Zgierzu oraz na doraźne potrzeby Stowarzyszenia. Ofiarodawcy otrzymają za przekazany datek kwiat żonkila - symbol odrodzenia i nadziei. Ideą kampanii jest pozyskiwanie funduszy na działalność hospicjów, a także edukacja  i uwrażliwienie społeczeństwa na cierpienia i los osób nieuleczalnie chorych oraz propagowanie idei wolontariatu. Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej: http://www.hospicjumzgierz.pl/

 

Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi

po raz drugi „w naszych rękach”.

 Ponownie odebraliśmy Międzynarodowy Certyfikat Ekologiczny

Zielona flaga. Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom administracji zaangażowanym w prace ekologiczne. Dzięki wspólnym działaniom udało nam się systematycznie zbierać surowce wtórne, poszerzać wiedzę ekologiczną i prozdrowotną, kształtować pozytywne nawyki oraz dobrze się bawić.

   Szkolne Koordynatorki Zielonej  Flagi – B. Dziedzic, A. Skawińska

 

JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE
We wrześniu uczniowie klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych gościli policjantów, którzy rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówili zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomnieli również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze.
 

DZIEŃ  POLSKIEJ  ŚLIWKI

29 września Komitet Lokalny Zielonej Flagi przygotował Szkolny Dzień Śliwki. Dzieci najpierw wyszukały informacje  o pochodzeniu, rodzajach oraz walorach zdrowotnych śliwek. Następnie podczas długich przerw dzieliły się swoją wiedzą i częstowały dzieci pysznymi owocami. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

SZKOLNE OBCHODY 75 ROCZNICY POWSTANIA

POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

„My z niego wszyscy…”

 

27 września 1939r. rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenu na skalę światową. Uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii zapoznali się z historią naszego kraju i narodu w czasach drugiej wojny światowej. Na korytarzu mogli zobaczyć  gazetkę tematyczną – wykorzystano materiały Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku kalendarzowym odbył się w naszej szkole  Dzień z historią. Uczniowie, rodzice, zaproszeni goście obejrzeli prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów klas VI w ramach projektu edukacyjnego „Śladami bohaterów Powstania Warszawskiego”.W bieżącym roku szkolnym szóstoklasiści podtrzymują tradycję szkoły – będą uczestniczyli  w wycieczce do Muzeum Powstania Warszawskiego i odwiedzą Powązki.Szkoła uczciła 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

 i 75 rocznicę powstania struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych.

26 września uczniowie naszej szkoły świętowali Międzynarodowy Dzień Języków Obcych.

Dzień ten stał się okazją do propagowania nauki języków obcych oraz przełamywania barier międzykulturowych. Cała społeczność szkolna mogła  poznać flagi innych krajów i jednocześnie nauczyć się prostych zwrotów niezbędnych w komunikowaniu się w codziennych sytuacjach.Nauczyliśmy się na przykład jak powiedzieć " DZIEŃ DOBRY ", " DZIĘKUJĘ" czy "DO WIDZENIA"  w Szwecji, Albanii, Chorwacji, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Japonii, Korei, na Jamajce, w Niemczech, Rumunii, na Słowacji  itd.

Wszyscy pamiętamy, iż uczenie się języków pomaga nie tylko w porozumieniu między ludźmi, ale przyczynia się także do przełamywania barier intelektualnych. Udowodniliśmy to przygotowując wystawę prac plastycznych przypominających wszystkim po co i jak skutecznie  uczyć sie języka obcego.

Pamiętamy także, iż w ciągle globalizującym się społeczeństwie umiejętność mówienia obcymi językami zwiększa szansę – szansę na pracę, szansę na naukę, szansę na lepsze życie we własnym kraju, jak i w innych częściach świata.

 

KONCERT FLAŻOLETOWY  PODCZAS IX KONGRESU ZARZĄDZANIA OŚWIATĄ OSKKO

Uczniowie klasy III b i IVa reprezentowali naszą szkołę podczas  Kongresu OSKKO . Spotkanie kadry kierowniczej oświaty: dyrektorów szkół, pracowników organów prowadzących i organów nadzoru pedagogicznego odbyło się w Łodzi w Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Budynek Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, znajdujący się przy ul. Jana Matejki 22/26, należy do najnowocześniejszych w grupie ośrodków akademickich. Uczniowie naszej szkoły zagrali dla gości zagranicznych, przedstawicieli Sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, Ministerstwa Edukacji Narodowej, instytucji centralnych i organizacji oświatowych państw Unii Europejskiej.

Koncert w wykonaniu około setki dzieci i młodzieży Łódzkiego Ruchu Flażoletowego odbył się w głównej auli. Flażoleciści zagrali utwory: „Marysia ma małego baranka”, „Jesienny deszcz”, „Trzy kurki”, „Jabłka”oraz „Marysia country”. Uczniowie otrzymali gromkie brawa oraz podziękowania i ciepłe słowa uznania od zgromadzonych na auli gości. Dla wszystkich występujących organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 19 września nasza placówka wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie klas IV- VI , w imponującej ilości prawie stu osób zechcieli zadbać o czystość swojego miasta. Pod opieką p. B.Dziedzic,

 M. Jarzęckie, J. Kuśmierek i A. Skawińskiej dzieci udały się na łąkę sąsiadującą z ulicą Machulskiego. Okazało się, że miały ręce pełne roboty, bo puszek, butelek, plastików i różnego rodzaju opakowań było co nie miara. Nie zabrakło jednak zapału i zaangażowania. Dzięki temu społeczność szkolna przyczyniła się do uporządkowania najbliższego nam otoczenia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom.

 

Projekt eTwinning

Miło nam poinformować, iż realizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 projekt HEALTHY AND HAPPY, został uhonorowany Europejską Odznaką Jakości. Europejska Odznaka Jakości (EOJ) przyznawana jest przez Centralne Biuro Programu eTwinning wybitnym projektom, które osiągnęły europejski standard i z zaangażowaniem dążą do podnoszenia jakości pracy oraz otwierania się na współpracę europejska.

 

Przystąpienie do projektów w roku szkolnym 2014/201

 1. Zielona flaga – III edycja – Fundacja Partnerstwo dla Środowiska – ubieganie się o Międzynarodowy Certyfikat.

 2. „Klub Bezpiecznego Puchatka” – kl. I.

 3. „Od grosika do złotówki” – kl. II-III.

 4. „Tydzień przedsiębiorczości” – kl. VI.

 5. Ogólnopolski program profilaktyki „Znajdź właściwe rozwiązanie” – kl. IV.

 6. Ogólnopolski program edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków Akademia Aquafresch – OP ABC.

 7. Ogólnopolski Program „Cała Polska czyta dzieciom” – OP i świetlica kl. I-III

 8. Projekt edukacyjny współfinansowany ze środków UE „Od dziecięcej ciekawości do dojrzałości poznawczej” kl. I c, d.

 9. Program wsparcia uczniów w nauce czytania i pisania Metodą Ortograffiti – kl. V-VI

 10. Ogólnopolski program z profilaktyki uzależnień „Tak czy nie” – kl. VI

 11. Ogólnopolski program z profilaktyki agresji i przemocy (elementy)

 12. „Trening relacji opiekuńczych TROP” (elementy)

 13. Programy edukacji prozdrowotnej: „Nie pal przy mnie proszę” kl. II-III, „Trzymaj formę” – kl. IV

 

1 września pani Dyrektor Jolanta Mistrzak w obecności zaproszonych gości Pani Poseł Agnieszki Hanajczyk i Burmistrza Aleksandrowa Ł. Pana Jacka Lipińskiego oraz zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców oficjalnie rozpoczęła nowy rok szkolny.

Wszyscy życzyli uczniom samych sukcesów, ciekawych odkryć i pouczających doświadczeń, a nauczycielom cierpliwości i zadowolenia

z pracy. Uczniowie klas trzecich i ich wychowawcy przygotowali część artystyczną akademii. Teksty wierszy i piosenek zaprezentowanych przez trzecioklasistów pomogły zebranym pożegnać wakacje

i przywitać szkołę.

 

WYDARZENIA Z ROKU 2013/2014

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014.  Pani dyrektor Jolanta Mistrzak  podsumowując  całoroczną pracę wręczyła najlepszym uczniom  nagrody książkowe, dyplomy oraz świadectwa z biało - czerwonym paskiem. Podziękowania i dyplomy  

z rąk dyrekcji otrzymali również rodzice zaangażowani w pracę na rzecz szkoły. Podczas uroczystości gościliśmy przedstawicieli władz samorządowych. Uczniowie klas młodszych mieli okazję spotkać się

p. Jackiem Lipińskim - burmistrzem oraz p. Grzegorzem Siechem - skarbnikiem Aleksandrowa Łódzkiego. Na uroczystość do klas starszych przybyła p. Iwona Dąbek - sekretarz Aleksandrowa  Łódzkiego.

O oprawę artystyczną uroczystości w klasach młodszych zadbali uczniowie z klas III a i III c pod opieką pp. Ewy Adamkiewicz i Renaty Papis. Część artystyczną dla starszej grupy wiekowej przygotowali uczniowie z klas  IV a i IV c  pod opieką pp. Jadwigi Joachimiak,  Magdaleny Jarzęckiej i Jadwigi Księżak.

Pani dyrektor Jolanta Mistrzak życzyła wszystkim wspaniałych

i aktywnych wakacji.

 

 Na zakończenie ogłosiła dwa wakacyjne konkursy: fotograficzny pt. "Moja fotka z ..."  i poetycki na wiersz o wakacjach.

 

Życzymy wszystkim wspaniałych i radosnych wakacji,

słonecznych plaż, gór sięgających nieba,

pachnących, ukwieconych łąk i błękitnych jezior.

 

TURNIEJ WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

12 czerwca  w ramach Dni Aleksandrowa , w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się Turniej Wiedzy o Mieście i Gminie Aleksandrów Łódzki. W jury zasiedli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Aleksandrowa, Partnerstwa na Rzecz Aleksandrowa Łódzkiego i Biblioteki Miejskiej. Turniej ten ma już swoją wieloletnią tradycję, w tym roku został rozegrany po raz 17. Uczestniczyli w nim uczniowie klas piątych ze wszystkich gminnych szkół podstawowych (oprócz Bełdowa).

W tym roku hasłem przewodnim było hasło „Przedsiębiorczy Aleksandrów” i wiele pytań (zadań), z którymi spotkali się uczniowie nawiązywało właśnie do  przedsiębiorczości. Zawodnicy rozpoznawali obiekty przemysłowe, komponowali ogłoszenie do prasy reklamujące otwarcie nowej firmy, przygotowali plakat reklamujący „Przedsiębiorczy Aleksandrów” a także rozwiązywali zadanie matematyczne związane z prowadzeniem sklepiku szkolnego.  Nie zabrakło oczywiście pytań sprawdzających wiedzę historyczną o naszej małej ojczyźnie, czy też wiedzę przyrodniczą. Fani drużyn przygotowali gorący doping, który w pewnych momentach był popisem ich dużych umiejętności tanecznych i gimnastycznych.

Z wszystkich zadań nałożonych na zawodników najlepiej wywiązała się drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 1, którą przygotowała pani Beata Pietryk. Drugie miejsce zdobył zespół spoza Aleksandrowa – ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Bugaj, a trzecie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Poza podium znalazły się kolejno – Szkoła Podstawowa nr 3 (ZSS w Aleksandrowie) oraz Szkoła Podstawowa w Rąbieniu.  Na zakończenie Turnieju  burmistrz Jacek Lipiński pogratulował zawodnikom i wręczył nagrody zwycięzcom.

FESTIWAL PIOSENKI I TAŃCA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

 12 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim odbył się VIII Festiwal Piosenki i Tańca Dziecięcego

„Wesołe Nutki 2014” dla przedszkolaków z terenu gminy.
Mali artyści zaprezentowali się w czterech kategoriach: piosenka dziecięca – solowa lub zespołowa, taniec, gra na instrumencie.
Miło nam poinformować, iż dzieci z oddziałów przedszkolnych A i C zajęły II miejsca.

W kategorii piosenka zespołowa wystąpiły- Maja Krysiak, Jagoda Jaskulska, Amelia Ciborowska, Martyna Wojtkowska, w kategorii gra na instrumencie swoje muzyczne umiejętności zaprezentowali- Szymon Budziarek, Barbara Cyganek, Konrad Witkowski, Magdalena Hołownia, Michał Kochaniak, Nadia Micielska. Do konkursu przygotowały dzieci pp. Małgorzata Śmichura i Elżbieta Karaś.
Serdecznie gratulujemy naszym najmłodszym artystom
sukcesu na dużej scenie.

 

DZIEŃ Z HISTORIĄ


W poniedziałek 9 czerwca w naszej szkole uczniowie klas IV–VI obejrzeli prezentacje multimedialne przygotowane przez swoich kolegów w roku szkolnym 2013/2014, dotyczące przeszłości swojego miasta (150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego) i regionu (Centralne Muzeum Włókiennictwa, Księży Młyn), a także okresu II wojny światowej (ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego). Społeczność szkolna miała okazję w tym dniu obejrzeć także wystawę historyczną związaną z omawianym okresem oraz posłuchać młodych przewodników oprowadzających po zabytkach Łodzi. Uczniowie przygotowywali swoje prace w ramach projektów: „Czy znasz swoje miasto?”, „Spacerkiem po Księżym Młynie”, „Śladami bohaterów – Powstanie Warszawskie”.
Prace te można było oglądać w czasie pikniku rodzinnego organizowanego co roku w naszej szkole. Na zwiedzających czekały również rozrywki umysłowe przygotowane przez uczestników koła historycznego i regionalnego (rebusy, quizy, zagadki historyczne).
Prace powstały pod kierunkiem wychowawców klas VI - tych:. Doroty Berenc, Jadwigi Misiak, Anny Niewiadomskiej oraz nauczycieli historii: Agnieszki Krajewskiej–Daszkiewicz i Marzeny Wlazłowicz–Pietras.

 

PIKNIK 2014

7 czerwca 2014 odbył się coroczny  piknik zorganizowany przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły. Dla gości przygotowano  liczne atrakcje.

W ramach DNIA TALENTÓW  w sali nr 13 zobaczyć można było prezentacje przygotowane przez uczestników koła regionalnego, historycznego i informatycznego. Poznaliśmy też finalistów konkursu informatycznego ,, Malowanie na ekranie”.

  Na scenie pojawili się artyści z naszej szkoły, którzy śpiewali, tańczyli, recytowali, grali na różnych instrumentach. Podziwialiśmy  również umiejętności taneczne i sprawność ruchową zaproszonych gości  - Mażoretek i grupy ćwiczącej zumbę.

   W czasie trwania pikniku  kawiarenka oferowała  pyszne ciasta upieczone przez rodziców,  degustacja  potraw z grilla również cieszyła się powodzeniem. Najmłodsi bawili się na nowo powstałym  placu zabaw, korzystali ze zjeżdżalni i trampoliny oraz zajęć w namiocie harcerzy.  Chętni mogli pomalować gipsowe figurki, zobaczyć pokaz tresury psów. Wiele osób zadbało także o urodę – zmieniło fryzurę, pomalowało twarz i paznokcie, zrobiło sobie tatuaż. Działały też  stanowiska z balonami, wikliną, filcem, można było własnoręcznie zrobić pachnące mydełko  lub dokonać zakupów w kramiku różności.

  W słoneczną sobotę spędziliśmy czas w miłej, radosnej atmosferze. Po raz kolejny rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły  przygotowali piękną i udaną imprezę integracyjną.

Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w organizacji pikniku   

 

Sylwia Brocik - Popović  0 a

Agnieszka Chmielak 0 a

Anita Jakóbiak 0 a

Agnieszka Kupryjańczyk 0 b

Anna Jóżwiak 0 b

Dorota Cyganek 0 c

Katarzyna Kochaniak 0 c

Renata Kuźmińska 0 c

Anna Burska 0 c

Sebastian Budziarek 0 c

Małgorzata Wachowicz 1 a

Sławomir Wachowicz 1 a

Katarzyna Kopycka 1 a

Izabela Tomczyk 1 a

Anna Plichta 1 a

Małgorzata Matusiak 1 a

Marzena Zbidi  1 b

Magdalena Gramera 1 b

Bartłomiej Siemiński 1 b

Ewelina Kochanowska 1 c

Anna Michalak 1 c

Justyna Jarocka 1 c

Magdalena Zielińska 2 a

Izabela Czekajewska 2 a

Aleksandra Milczarek 2 a

Agnieszka Kabacińska  2 a

Magdalena Wdowiak 2 a

Sebastian Tomaszewski 2 a

Sowińska Iwona 2 a

Monika Cieślak 2 b

Joanna Wdowiak 2 b

Mariola Dylik 2 c

Magdalena Kostowska 2 c

Agnieszka Rosińska 2 c

Małgorzata Pacholska 2 c

Małgorzata Dobroniak 2 c

Aleksandra Karasiak 2 c

Ewelina Ścibor 3 a

Marzena i Grzegorz Kaczanowscy 3 a

Lucyna Kowalska 3 a

 

Wioletta Krzyżanowska 3 a

Justyna Jagusiak 3 b

Izabella Majchrzycka 3 b

Justyna Jagusiak 3 b

Aneta Cieślak 3 b

Agata Tyburska – Śródka 3 c

Marzena Stobiecka 3 c

Beata Duda 3 c

Magdalena Zielińska 3 c

Renata Gostyńska – Hanke 3 c

Joanna Łaczkowska  3c

Jarosław Łaczkowski 3 c

Agnieszka Rogowska 3 c

Aneta Jaśkiewicz 4 a

Monika i Tomasz Grabscy  4 a

Magłorzata  Grzechnik 4 a

Wiesława Małkiewicz 4 a

Agnieszka Paś 4 a

Dorota Szymczak 4 b

Marzena Drzewoszewska 4 b

Anna Kifer - Wojtczak 4 b

Agata Włodarek 4 c

Iwona Kozanecka 5 a

Mariusz Goss 5 a

Joanna Kuźmińska 5 a

Małgorzata Grzelczyk 5 a

Sławena Komisarczyk 5 b

Edyta Omiotek 5 b

Iwona Sobczak 5 b

Irena Doroń 5 c

Ewa Kustosz 5 c

Krzysztof Kustosz 5 c

Joanna Kubiak 5 c

Jolanta Serafin 5 c

Marzena Opas 5 c

Jacek Falkenberg 5 c

Elżbieta Nowak 6 a

Agnieszka Żabińska 6 a

Marta i Leszek Janowscy 6 a

Iwona Janiszewska 6 b

Tomasz Tomporowski 6 a

Małgorzata Nowak 6 b

Ewa Bednarek 6 c

 Ewa Smus 6 c

 

 

 

KRAJOBRAZY POLSKI- GRAFIKA KOMPUTEROWA

 

7 czerwca podczas pikniku szkolnego pani dyrektor Jolanta Mistrzak wraz z organizatorami pp. Renatą Papis i Małgorzatą Śmichurą wręczyły nagrody młodym artystom, utalentowanym w dziedzinie grafiki komputerowej, czyli laureatom Wojewódzkiego Konkursu

"Malowanie na ekranie". Konkurs współorganizowany jest przez naszą szkołę we współpracy z WODN w Łodzi. Klasy młodsze tworzyły grafikę w programie Paint, natomiast klasy starsze próbowały swoich sił w Gimpie. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie. Ogromne podziękowania należą się też opiekunom, którzy zachęcili i przygotowali młodych twórców do "namalowania" pięknych, polskich krajobrazów.

 

IX OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

6 czerwca w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyła się IX Olimpiada Sportowa Przedszkolaków przygotowana i prowadzona przez nauczycielki z MP3. Wzięły w niej udział dzieci ze wszystkich aleksandrowskich przedszkoli oraz szkół.
Sześciolatki brały udział w konkurencjach sportowych- skakały na piłkach, zbierały piłeczki na czas i skakały w workach. Była również konkurencja- niespodzianka dla nauczycieli. Nie tylko zawodnicy spisali się doskonale. Kibice gorąco zagrzewali do sportowej rywalizacji swoich kolegów. Nic więc dziwnego, że mali sportowcy bardzo się starali, by osiągnąć jak najlepsze wyniki.
Przedstawiciele naszej szkoły: Damian Dominowski, Kamil Kowalczykowski, Seweryn Uziełło, Jagoda Jaskulska, Jakub Adamowski, Jan Pietrzak, Arletta Michalak, Michał Kochaniak zajęli III miejsce.
Zawody zakończyło uroczyste wręczenie medali, oraz dyplomów i nagród rzeczowych przeznaczonych dla całej grupy.

W LUSTRZE POEZJI

5 czerwca 2014r w samo południe w Szkole Podstawowej nr 4 odbyło się niezwykłe wydarzenie. Młodzi, utalentowani literacko uczniowie z aleksandrowskich podstawówek mieli okazję zaprezentować swoją twórczość.

    Najpierw organizatorzy zaprosili wszystkich na spotkanie z Niną Kubasiak, uczennicą klasy VI c z ,,Czwórki” i jej światem zapisanym w poezji. Usłyszeliśmy kilkanaście wierszy – utrwalonych na papierze ulotnych emocji, wrażeń, skojarzeń, przeżyć. Utwory te powstały w ciągu ostatnich miesięcy, a ich inspiracją były codzienne sytuacje, spotkani ludzie, oglądane miejsca. Publiczność miała okazję przekonać się, jak niezwykła staje się rzeczywistość w poetyckim lustrze.

  W drugiej części spotkania usłyszeliśmy wiersze i fragmenty prozy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Jan Paweł II. Święty Uśmiechnięty”.

  To wyjątkowe wydarzenie dostarczyło uczniom SP 4 i zaproszonym gościom wielu wzruszeń, i niewątpliwie było ciekawą przygodą z literaturą, której autorami są młodzi adepci pióra.

 

PREMIERA KOŁA TEATRALNEGO

W dniu 4 czerwca Szkolne Koło Teatralne "W krzywym zwierciadle" zaprezentowało swoja kolejną, siódmą już, premierę. Tym razem była to współczesna wersja bajki "Kopciuszek". Członkowie koła, uczniowie klas I- IV wystąpili dwa razy przed publicznością składającą się z uczniów klas I- IV , oddziałami przedszkolnymi oraz zaproszonymi gośćmi: klasami drugimi ze Szkoły Podstawowej w Rąbieniu i Zespołu Szkół Sportowych  w Aleksandrowie Ł. Wnioskując z reakcji publiczności występ młodych aktorów podobał się i dostał duże brawa. Akcja spektaklu osadzona była w realiach współczesnych, zdominowana wątkami komediowymii zawierała przesłanie, że "rodzina jest najważniejsza".Opiekunowie koła,pani A. Papka i K. Ziąbka bardzo doceniają entuzjazm i zaangażowanie dzieci w trakcie zajęć teatralnych oraz pomoc ich rodziców.

Obecność koła teatralnego w ofercie zajęć dodatkowych naszej szkoły spotyka się co roku z dużym zainteresowaniem, co widoczne jest zawsze w trakcie castingów.

 

PIKNIK PARAFIALNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA


Zespół flażoletowy klas IIb i IIIa wystąpił podczas pikniku parafialnego przy Kościele pw Św. Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim. Uczniowie zagrali dwa utwory instrumentalne "Amazing Grace" oraz "Barkę".

 

WIEDZA O LITERATURZE

29 maja uczniowie klasy 3b reprezentowali naszą szkołę na Gminnym Konkursie Wiedzy o Literaturze Dziecięcej. Drużyna dobrze poradziła sobie z zadaniami świetnie się przy tym bawiąc, w rezultacie zajęła III miejsce.

 Gratulujemy!!!

 

"Matematyka dla Smyka"

 

28 maja uczniowie klasy 2a - Zuzanna Papis, Agnieszka Sowińska, Michał Lichwała i Paweł Środek reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie "Matematyka dla Smyka".

Drużyna świetnie poradziła sobie z zagadkami, zadaniami tekstowymi i obliczeniami, często wykraczającymi poza podstawę programową. Zajęła II miejsce, myląc się tylko w jednym zadaniu.

Gratulujemy.

X EDYCJA KONKURSU „MALOWANIE NA EKRANIE”

28 maja w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi rozstrzygnięto konkurs informatyczny „Malowanie na ekranie- Krajobrazy Polski”. W X edycji konkursu zadaniem uczniów klas II- VI było wykonanie pracy przedstawiającej wybrany krajobraz Polski dowolną techniką grafiki komputerowej.

 Podsumowanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród laureatom odbędzie się 7 czerwca podczas Rodzinnego Pikniku w naszej szkole. Organizatorzy- p.p. Renata Papis i Małgorzata Śmichura  wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulują talentu oraz pięknych i pomysłowych prac.

Po burzliwych obradach jury pod przewodnictwem doradcy do spraw informatyki Katarzyny Paliwody

 wyłoniło zwycięzców:

LAUREACI

SZKOŁA

OPIEKUN

KLASY II

I miejsce

Karolina Kozłowska

Szkoła Podstawowa

z oddziałami integracyjnymi

w Rudzie Bugaj

 

Jolanta Ogińska

II miejsce

Maja Waluch

 

Miejski Zespół Szkół

w Aleksandrowie Ł.

Urszula Andrzejczak

KLASY III

I miejsce

Aleksandra Rydz

 

Szkoła Podstawowa

w Woli Zaradzyńskiej

Marzanna Ludziejewska

II miejsce

Aleksandra Łepska

 

Szkoła Podstawowa

w Bełdowie

Elżbieta Antosik

III miejsce

Bartosz Niewiadomski

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Renata Papis

KLASY IV- V

I miejsce

Bartosz Wojtysiak

 

Szkoła Podstawowa

 w Rąbieniu

Bogusława Skonieczka

II miejsce

Aleksandra Kurasik

 

Szkoła Podstawowa

w Woli Zaradzyńskiej

Marzanna Ludziejewska

III miejsce

Łukasz Gapiński

 

Szkoła Podstawowa nr 1

w Poddębicach

Renata Olczyk

Wyróżnienie

Kacper Grabski

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Renata Papis

Klasy VI

I miejsce

Aleksandra Ziętera

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Anna Niewiadomska

II miejsce

Karolina Ciebiada

Szkoła Podstawowa

w Woli Zaradzyńskiej

Marzanna Ludziejewska

 

 

III miejsce

Natalia Łabuda

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Anna Niewiadomska

Wyróżnienie

Bartosz Nowak

 

Szkoła Podstawowa nr 4

w Aleksandrowie Ł.

Anna Niewiadomska

 

VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY „KLIO 2014”


Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Klio” na stałe wpisał się w kalendarz konkursów, w których biorą udział uczniowie naszej szkoły. Ciekawe formy konkursu pozwalają na wzięcie w nim udziału dużej liczbie dzieci. W VI edycji tego konkursu wzięło udział 491 szkół

z 16 województw – 8372 uczniów.
W naszej szkole rozdamy na zakończenie roku szkolnego 51 dyplomów uczestnikom konkursu.
Z wielką przyjemnością przekazujemy wyniki VI Ogólnopolskiego Konkursu Mitologicznego „Klio 2014”
Anna Szymczak z klasy IVb zdobyła I miejsce w województwie (nagroda wojewódzka) w kategorii fotograficznej i I miejsce w szkole w kategorii plastycznej,
Zuzanna Górska z klasy Va zdobyła VIII miejsce w kraju, I miejsce w szkole w kategorii test wiedzy,
Aleksandra Ziętera z klasy VIa zdobyła X miejsce w kraju w kategorii test,

Ewa Sowińska z klasy VIc zajęła I miejsce w szkole w kategorii fotograficznej.
Gratulujemy!

 

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

„ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

 

 21 maja w Miejskim Domu Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”.

W rywalizacji wzięli udział uczniowie z pięciu gminnych szkół: SP1, SP3, SP4, Bełdowa oraz Rąbienia. Naszą szkołę reprezentowała grupa pięcioosobowa w składzie Martyna Krzyżanowska 0B, Zuzanna Papis IIA, Luiza Kubala IIB, Patrycja Tyniec IIIC i Maksymilian Galbfach IIIC. Spośród 25 uczestników do wojewódzkiego etapu konkursu, zakwalifikowało się pięć osób, w tym uczennica naszej szkoły Zuzia Papis, która po mistrzowsku wyrecytowała bardzo trudny i długi wiersz Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Obok Zuzi w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury 31maja wystąpią: Paweł Szymański, Kalina Łabuz, Lena Gadomska i Daria Chruściany.

Laureatom serdecznie gratulujemy!!!

ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI

15 maja uczniowie z klas I-IV i oddziałów przedszkolnych wzięli udział w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki". Spośród 31 osobowej gromadki, jury w składzie p.p. Marzena Wlazłowicz-Pietras i Wioletta Nolbrzak-Sibilska wyłoniło 5 zwycięzców reprezentujących szkołę w gminnym etapie konkursu

o tematyce przyrodniczej.

W konkursie obok wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima zaprezentowana została poezja W. Szymborskiej, W. Chotomskiej, M. Konopnickiej, E. Szelburg-Zarembiny, Wł. Broniewskiego, Cz. Janczarskiego, F. Kobryńczuka, M. Czerkawskiej, J. Drozdowskiej, St., Karaszewskiego, M. Terlikowskiej, M. Wojsa, czy J. Sztaudyngera.

Laureaci szkolnego etapu konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki”:Martyna Krzyżanowska 0B, Zuzanna Papis IIA, Luiza Kubala IIB, Maksymilian Galbfach IIIC, Patrycja Tyniec IIIC

Wszystkim uczestnikom za udział w konkursie dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w MDK-u.

 

15 maja – Święto Polskiej Niezapominajki,

to w naszej szkole Święto Polskiego Jabłka

 

Do obchodów tego dnia przygotowaliśmy się już wcześniej, gdyż Komitet Lokalny Zielonej Flagi, ogłosił akcję polegającą na przygotowaniu się do mini konkursu wiedzy o jabłkach oraz udekorowaniu drzwi klas jabłuszkami i informacjami, co dobrego nam one dają. W dniu święta, podczas długich przerw uczniowie mieli możliwość pochwalić się wiedzą na temat jabłek i dostać do zjedzenia piękny, zdrowy, polski owoc. Zainteresowanie i wiedza dzieci na temat korzyści wynikających
z jedzenia tych owoców były bardzo duże.

 

Zabawę uważamy za bardzo udaną- Bożena Dziedzic, Anna Skawińska
i Komitet Lokalny Zielonej Flagi.

 

II POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY


W II półroczu 2013/2014 grupa uczniów klas V i VI (członków koła regionalnego i historycznego) pod opieką pań: Marzeny Wlazłowicz – Pietras, Jadwigi Misiak i Agnieszki Krajewskiej – Daszkiewicz, przygotowywała się do II Powiatowego Konkursu Historycznego. Organizatorem konkursu była zgierska szkoła – Gimnazjum nr 3. Eliminacje szkolne wygrali: Aleksandra Ziętera (kl.VI a), Ewa Sowińska (kl.VI c) i Dominik Przychodniak (kl.V c) i to oni 5 maja 2014r. pojechali do Zgierza, godnie reprezentowali naszą szkołę. Pisząc indywidualnie test nasi uczniowie wykazali się rozległą wiedzą historyczną z zakresu: wielkich odkryć geograficznych, renesansu, ostatnich
Jagiellonów i pierwszej elekcji.
Miło nam poinformować , że laureatami II Powiatowego Konkursu Historycznego są:

Aleksandra Ziętera ( kl. VI a) – zdobyła I miejsce, Ewa Sowińska (kl.VI c) – zdobyła II miejsce.

 

WIWAT TRZECI MAJ!

3 maja delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w powiatowych obchodach Święta Konstytucji w Kościele

Św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim. Po mszy patriotycznej złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

W szkole akademia odbyła się 7 maja. Uczniowie klas IIb i IIc pod opieką pań I. Onopy i A. Papki przygotowali montaż słowno-muzyczny przybliżający genezę Święta Konstytucji. Zaprezentował się takżezespół flażolecistów z klas IIb i IIIa prowadzony przez panie I.Onopę i E. Adamkiewicz oraz szkolny chór pod kierunkiem pani J.Joachimiak. Występ kończyła prezentacja multimedialna zawierająca podsumowanie informacji historycznych. Tłem do występu uczniów była wystawa prac plastycznych klas trzecich i czwartych na temat "Konstytucja Państwa Naszych Marzeń".

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY - KANGUR

 

W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Matematycznym - "Kangur" wzięło udział 16 509 uczniów w sześciu kategoriach: Żaczek - 2009 uczniów, Maluch - 5 113, Beniamin - 4397 uczniów, Kadet - 2 634, Student - 703 uczniów.

W tegorocznej edycji konkursu uczniowie naszej szkoły zdobyli wyróżnienia.

 

Kategoria Żaczek Lichwała Michał - 82,50 pkt

 

Kategoria Maluch klasa III Kornacki Oskar - 81,25 pkt, Rogowska Oliwia - 75 pkt, Chudzik Filip - 71,25 pkt

 

Kategoria Maluch klasa IV Krystek Anna - 87 pkt, Górska Gabriela - 83,75 pkt

 

Kategoria Beniamin klasa V Krajewski Łukasz - 96,25 pkt

 

Kategoria Beniamin klasa VI Sowińska Ewa - 112,50 pkt, Rajczyk Jakub - 106,25 pkt, Kabaciński Jakub - 100,00 pkt. 

 

Gratulujemy.

Zielony Aleksandrów

29 kwietnia z okazji „Światowego Dnia Ziemi” (22 kwietnia) placówkiz Aleksandrowa Łódzkiego należące do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych zorganizowały wspólną akcję pod hasłem „Zielony Aleksandrów”. Dzieci wręczyły władzom miasta własnoręcznie wykonane albumy, odczytały list Ekoludka, zaśpiewały hymn ekologiczny i posadziły drzewo. Następnie ozdobiły nasz park rysunkami drzewi kwiatów. Nie zabrakło też haseł i okrzyków o ochronie przyrody.

OCZAMI PRZYRODNIKA

Uczniowie klas IV-tych wzięli udział w konkursie przyrodniczym zorganizowanym w naszej szkole. Konkurs polegał na przygotowaniu gazetki o tematyce przyrodniczej zatytułowanej „Oczami przyrodnika”. Prace były zbierane do końca marca. Wszyscy uczestnicy wykazali się umiejętnościami redakcyjnymi. Każda gazetka była unikatowa i ciekawa. Jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Kacper Grabski (IVa)

II miejsce – Barbara Bończak (IVa)

III miejsce – Aleksandra Rajczyk (IVa)

Zorganizowaniem konkursu zajęła się p. Magdalena Jarzęcka.

WODA JAKO ŹRÓDŁO ŻYCIA

 

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów oddziałów przedszkolnych i klas I – III organizowany przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych „WODA JAKO ŹRÓDŁO ŻYCIA”.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:


I miejsce Amelka Kopczacka – kl. III a
II miejsce Maja Karnowska – kl. I b
III miejsce Kalina Kopczacka – kl. III a

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

KONCERT FLAŻOLETOWY KU CZCI JANA PAWŁA II


W Niedzielę Miłosierdzia - 27 kwietnia 2014 r. - w Parafii Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie Łódzkim odbył się koncert dziękczynny pt. „Aleksandrów Łódzki dziękuje Ojcu Świętemu”. Obok zespołów i chórów z naszego miasta zaprezentowali się również uczniowie klasy IIb i IIIa, którzy zagrali na flażoletach „Barkę”, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II. Każdy występ nagrodzony był gromkimi brawami.

 

KONKURS O RUCHU DROGOWYM

 

25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Rąbieniu odbyła  się kolejna edycja gminnego  konkursu „Bądź bezpieczny na drodze”. Naszą szkołę reprezentował zespół uczniów z klasy II c w składzie: Szymon Maciaszczyk, Igor Rosiński, Igor Wieczorek

pod opieką wychowawcy, p. Anny Papki.

Zadania dotyczyły treści programowych z zakresu edukacji komunikacyjnej. Należało także pokonać sprawnościowy tor przeszkód. Uczniowie naszej szkoły zdobyli I miejsce zostawiając w tyle pozostałe szkoły z terenu miasta i gminy. Zostali obdarowani interesującymi nagrodami. Zwycięzcom  należą się gratulacje i podziękowania , że tak pięknie reprezentowali naszą szkołę.

 

„NIE TYLKO ŚMIGUS- DYNGUS.
W KRĘGU WIELKANOCNYCH TRADYCJI”

W poniedziałek 14 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs wielkanocny pod hasłem „Nie tylko śmigus – dyngus. W kręgu wielkanocnych tradycji”. W szkolnej rywalizacji wzięły udział trzyosobowe drużyny z klas IV-VI. Jury konkursu oceniało zdolności plastyczne, literackie, a także zręcznościowe uczestników zabawy. Zawodnicy rozwiązywali rebusy, krzyżówkę, odpowiadali na pytania dotyczące tradycji Świąt Wielkiej Nocy, układali życzenia dla wielkanocnego zajączka oraz brali udział w „zabawie na wybitki”. Ponadto każda drużyna musiała przygotować plakat ”Pisanka XXI wieku” oraz dokonać jego prezentacji. Nie zabrakło również pytań skierowanych do publiczności. Konkurs przygotowały panie Honorata Koralewska i Marzena Wlazłowicz – Pietras.

Największymi znawcami tradycji świątecznych okazali się przedstawiciele klasy IVA, drugie miejsce zajęła klasa VC, trzecie–klasa IVC. Zwycięskie drużyny otrzymały z rąk pani Dyrektor dyplomy oraz nagrody. Wszystkim gratulujemy!

Uczestnikom zabawy dziękujemy za udział i życzymy kolorowych jajeczek, wycinanych owieczek, rozkicanych króliczków, pyszności w koszyczku, a przede wszystkim udanego lania w mokrym „dniu suchego ubrania”.

CHCECIE BAJKI, OTO BAJKA

Dzieci z oddziału przedszkolnego C uczestniczyły w konkursie zorganizowanym przez Miejskie  Przedszkole nr 1,

nt. "Chcecie bajki, oto bajka".Dzieci wspólnie stworzyły tekst do bajki pt. "O tym jak wiosna szukała drogi", a czwórka dziewczynek wykonała ilustracje i zdobyła I miejsce w konkursie.

 

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ


Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniejszą pisankę. Praca mogła mieć formę rysunku lub tradycyjnego ozdobionego jajka (spożywczego lub styropianowego). Otrzymaliśmy ponad 70 prac! Każda pisanka była wykonana inną techniką, z wykorzystaniem różnych materiałów.

Ozdoby zachwycały pomysłowością i bogactwem barw. Z uwagi na niepowtarzalność każdej z pisanek jury postanowiło nagrodzić wszystkich, którzy wykonali i przynieśli pracę na konkurs. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek z rąk pani Dyrektor. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji SU serdecznie dziękujemy.

 

 

10 kwietnia 2014r. w naszej szkole zorganizowaliśmy DZIEŃ BEZ PRZEMOCY. Celem przygotowanego przez nas programu miało być  zwrócenie uwagi na problem przemocy pojawiający się coraz częściej wśród dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie jej, zwiększenie świadomości problemu, a także skłonienie do zastanowienia się nad własnym zachowaniem.

 W przygotowania włączyli się wszyscy, którzy z pomocą swych wychowawców wykonywali wyznaczone zadania. Uczniowie klas I podczas apelu prezentowali okrzyk klasowy przeciwko przemocy. Wystawę prac plastycznych przygotowały kl. II pod hasłem - „Szkoła wolna od przemocy” oraz kl. III - „Co mogę zrobić, aby innym w mojej klasie, żyło się lepiej”. Spotkanie uświetniło przedstawienie profilaktyczne pt. „Wilk i zając, czyli każdy może się dogadać”. Uczniowie kl. IVc w ciekawej scenerii prowadzili mediacje nt. zachowań agresywnych. Wcielili się w postacie zwierząt, które w sugestywny sposób poruszały zagadnienia związane z rozwiązywaniem konfliktów i tolerancją. Spektakl był bardzo ciekawy i został  dobrze przyjęty przez młodą widownię. Na szczególną uwagę zasługiwały drogowskazy wskazujące uczniom, jak mają postępować w kontaktach z innymi.  

 Wśród nich pojawiły się następujące hasła:

„AGRESJI – STOP”

„Używanie grzecznych słów nie trudzi”

„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”

„Kto się śmieje, temu uśmiech nie rdzewieje”

„Bez złości mamy więcej radości” 

 Dużym zainteresowaniem cieszyły się scenki rodzajowe z udziałem młodzieży. Tematyka scenek zaczerpnięta była z ich życia codziennego. Najczęstszym obrazem było namawianie młodego człowieka do zejścia na „złą drogę”. Dzieci wykazały się niesamowitą kreatywnością i pomysłowością.W programie nie zabrakło też prezentacji multimedialnych. Przygotowali je uczniowie klas szóstych: Aleksandra Ziętera – kl.VIa, Mateusz Miller – kl.VIb, Oliwia Forysiak – kl.VIc.Uczniowie działający w Kole Regionalnym przeprowadzili  sondę uliczną dotyczącą bezpieczeństwa w naszym mieście. Jej wyniki odczytane zostały podczas apelu. Na zakończenie każda z klas otrzymała po kilka egzemplarzy specjalnego wydania gazetki szkolnej dotyczącej dzisiejszego dnia. Znalazła się w nim twórczość literacka dzieci klas IV-VI oraz Mały poradnik współżycia w klasie. Przedstawiciele wszystkich klas przyjęli od prowadzących Klasowy Regulamin Walki z Przemocą, który znajdzie się w każdej sali lekcyjnej.

Program przygotowały panie: W. Nolbrzak-Sibilska i J.Misiak

 

 „ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI"

 

W dniu 3 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 149 w Łodzi odbyła się VI edycja WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU SZARADZIARSKIEGO „ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI",w której uczestniczyły 24 dwuosobowe reprezentacje kl. III z terenu województwa.
Po eliminacjach szkolnych, do finału ,zakwalifikowały się OLA CHRZANOWSKA i OLIWIA ROGOWSKA z kl. III c.

Dwugodzinne zmagania przy rozwiązywaniu diagramów, dopisywanek, sudoku, eliminatek, rebusów zaowocowały

 uzyskaniem V miejsca w województwie.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!
Dziękujemy p. Annie Chrzanowskiej za pomoc w organizacji wyjazdu do Łodzi.

 

MALI AKTORZY NA DUŻEJ SCENIE

W środę 2 kwietnia na scenie Miejskiego Domu Kultury odbył się IX Gminny Przegląd Teatralny Sześciolatków

„Mali aktorzy na dużej scenie”. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z oddziału przedszkolnego B pod opieką p. E. Stanielewicz. Sześciolatki zaprezentowały inscenizację pt. „Ballada o uprzejmym rycerzu” na motywach utworu

I. Sikiryckiego. Na scenie pojawił się groźny smok, król i jego piękna córka oraz dama dworu i dzielni rycerze. Za swój występ mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz wyróżnieniem. Otrzymali także nagrody rzeczowe- zabawki przeznaczone dla całej grupy.

Obsada: uprzejmy rycerz- Szymon Nowowiejski, smok- Wiktor Kochan, król- Damian Dominowski, królewna- Jola Zawadzka, dama dworu- Maja Szulc, rycerze- Kamil Kowalczykowski i Szymon Włodarek.

Ortograficzne łamanie głowy

 

W dn. 26 marca odbyła sie kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Mały Mistrz Ortografii"  dla klas II - III, organizowanego przez Zespół Szkół Sportowych w Aleksandrowie Ł. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni

 w szkolnych eliminacjach:

Dorota Pietruszewska IIa, Nikola Żaromińska IIb,

Hania Kostkowska IIc, Oliwier Kalecki IIIa,

Ola Chrzanowska IIIc i Oliwia Rogowska IIIc.

Konkurs składał się z dwóch części.

Najpierw uczestnicy indywidualnie pisali dyktando, a następnie rozwiązywali krzyżówki, zagadki i inne łamigłówki

ortograficzne - drużynowo.

Nasi zawodnicy świetnie poradzili sobie w ortograficznych zmaganiach:

Ola Chrzanowska zajęła drugie miejsce wśród trzecioklasistów,

Dorota Pietruszewska była na III miejscu wśród drugoklasistów.

Drużynowo zajęliśmy II miejsce wśród dziewięciu szkół,

minimalnie przegrywając z drużyną z Ozorkowa.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Ortograficzne sukcesy


24 marca odbyła się szósta edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Szkoły Podstawowej”.
Uczniowie z czwórki pochwalili się swoją wiedzą z tego zakresu.

Nasza drużyna w składzie :

 Nadia Durska, Wiktoria Olejnik, Wiktoria Zarzycka zdobyła III miejsce.

W konkursie indywidualnym polegającym na napisaniu dyktanda w kategorii klas IV zwyciężyła Nadia Durska.

Wśród szóstoklasistów III miejsce zajęła Wiktoria Zarzycka z kl. VI c. Dzieci do konkursu przygotowały panie D. Berenc, I. Kraska, J. Misiak.
Gratulujemy uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do tego, aby pierwszy dzień wiosny  2014 był jedynym  i niepowtarzalnym :

Oddział przedszkolny A:  pp. MARZENA ADAMOWSKA, AGNIESZKA I PIOTR CHMIELAKOWIE,

 JOANNA I  RAFAŁ  JASKULSCY

Oddział przedszkolny B: pp. KATARZYNA DOMINOWSKA, MAŁGORZATA KĘDZIA,

AGNIESZKA KUPRIAŃCZYK

Oddział przedszkolny C: p.  DOROTA CYGANEK

Klasa I A: pp. AGNIESZKA JANEK,  AGATA WŁODAREK, KATARZYNA KOPYCKA,  ANNA PIETRZAK,

IZABELA MARCINIAK –TOMCZYK, KATARZYNA KOTOWSKA

Klasa I B: pp.  EMILIA BEDNAREK, AGNIESZKA OSIEJA, KATARZYNA MACHNICKA, MAŁGORZATA MICHAŁOWSKA,

 KRYSTYNA URBANIAK, IWONA AUGUSTYNIAK

Klasa I C: pp. EWA KOSIŃSKA, EWA PAPIERNIK, AGATA KUNA, JUSTYNA JAGUSIAK, AGNIESZKA I PIOTR CHMIELAKOWIE

Klasa II A: pp. HALINA PIETRUSZEWSKA, MAGDALENA ZIELIŃSKA,  BARBARA I EWELINA PISAREK

Klasa II B: pp. KATARZYNA BINIASZCZYK, MARZENA DĘBOWSKA, MAŁGORZATA GRZELCZYK,  JOANNA  JAWORSKA

Klasa II C: pp. ALEKSANDRA KARASIAK, AGNIESZKA ROSIŃSKA, MAŁGORZATA KOZERA

Klasa III A: pp., EWELINA ŚCIBOR, ANNA GRODZICKA,  GRZEGORZ KACZANOWSKI, JOANNA I  RAFAŁ  JASKULSCY

Klasa III B: pp.  JUSTYNA JAGUSIAK, SYLWIA  MATKOWSKA – SIKORA, ANETA CIEŚLAK, IZABELLA MAJCHRZYCKA

Klasa III C: pp.  JOANNA ŁACZKOWSKA,  AGATA ŚRÓDKA, AGNIESZKA ROGOWSKA, MAGDALENA ZIELIŃSKA

Klasa IV A: pp. MONIKA GRABSKA, MARIOLA DYLIK, JOLANTA BŁASZCZYK, AGNIESZKA PAŚ,

ANETA JAŚKIEWICZ, MAGDALENA KRYSTEK

Klasa IV B : pp. ANNA KIFER- WOJTCZAK, DOROTA SZYMCZAK

Klasa IV C : pp.  AGNIESZKA ĆWIKOWSKA,  JOANNA ZAPART, BARBARA WALCZAK, AGATA WŁODAREK,

IZABELA PRZERWA, WIOLETTA SIEMIEŃCZUK,  MARIA NOWAK

Klasa V A : pp. MAŁGORZATA GRZELCZYK, ANETA CIEŚLAK

Klasa V B : pp. KATARZYNA  ZELEK, IWONA SOBCZAK, EDYTA OMIOTEK

Klasa V C : pp. JOLANTA SERAFIN, JOANNA KUBIAK

Klasa VI A : pp.  KATARZYNA BINIASZCZYK, MARIA NOWAK, MAŁGORZATA WALCZAK, EWA URBANIAK,

AGNIESZKA TOMCZAK, AGNIESZKA BEDNAREK, GRZEGORZ ZALEWSKI, DOROTA KULAK

Klasa VI B : uczniowie samodzielnie zorganizowali  stoisko ( Natalia Czachowska, Kamil Tomczak, Kamila Grabarz, 

Bartek Błaszczyk, Oliwia Olczyk, Oliwia Goździewicz, Natalia Łabuda)

Klasa VI C : pp.  MAŁGORZATA ZARZYCKA, IWONA SOWIŃSKA, KATARZYNA MACHNICKA, BOŻENA KUBASIAK,

JOANNA FORYSIAK- GOŁĘBIOWSKA, ILONA JANICKA, MONIKA STHER

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

24 marca uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Pani  podkom. Aneta Kominiak z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu przeprowadziła zajęcia pt. „Bezpieczna droga”. Dzieci utrwaliły: zasady przechodzenia przez jezdnię, reagowania w sytuacjach niebezpiecznych.

 

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

Wiemy, że warzywa i owoce są źródłem witamin i powinniśmy zjadać je w postaci surowej. Dlatego też 21 marca cała społeczność uczniowska brała udział w prawdziwej uczcie, zorganizowanej pod hasłem  

„Dzień Zdrowego Odżywiania”.  

Uczniowie chętnie próbowali przygotowanych specjałów: naturalnych soków owocowych i warzywnych, koktajli mleczno - owocowych, różnorodnych sałatek, kanapek i koreczków na widok których od razu burczało nam w brzuchu. Do degustacji zachęcały kolorowe plakaty informujące o wartościach odżywczych produktów użytych do przygotowania potraw i ich pochodzeniu.

Po degustacji uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przygotowaną przez uczniów klas VI, przedstawiającą informacje o owocach, warzywach, witaminach, minerałach i ich znaczeniu dla organizmu.

Dyrekcja, nauczyciele i cała społeczność szkolna serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którzy wzięli udział w przygotowaniu i organizacji tej imprezy.

WARSZTATY EKOLOGICZNE


20 marca
 uczniowie klasy I c uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, które odbyły się na terenie Ośrodka Działań  Ekologicznych „Źródła” w Łodzi. Tematem warsztatów była WODA.

Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. W ich trakcie dowiedzieli się jakie znaczenie ma woda w życiu człowieka, poznali jej stany skupienia oraz sposoby oszczędzania wody w domu. Mam nadzieję, że zdobytą wiedzę dzieci będą umiały zastosować w praktyce.

Organizator warsztatów – B. Dziedzic  

KONKURS PLASTYCZNY "COŚ Z NICZEGO"

 

Konkurs plastyczny „Coś z niczego”  organizowany przez Sieć Przedszkoli i Szkół Ekologicznych został rozstrzygnięty.

Łódzkie Jury wyróżniło pracę ucznia klasy II c – Michała Szymczaka, który zdobył III miejsce.

Gratulujemy!

 

Koordynatorzy: A. Skawińska i B. Dziedzic

Szkolny Dzień Wody

 

   W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Wody, w naszej szkole te obchody już się odbyły. Prowadząc  drugi rok z rzędu tę imprezę mamy nadzieję, że zachęcamy nasze dzieci do picia wody. Pani Dziedzic przygotowała wystawę edukacyjną, przedstawiającą informacje o wodzie i jej życiodajnym znaczeniu. 

W piątek 14 marca Przedstawiciele Komitetu Lokalnego „Zielonej Flagi”, podczas długich przerw, zapoznawali swoich kolegów z zaletami tego napoju i częstowali zdrową mineralną wodą. Uczniowie ustawiali się w długiej kolejce, aby dostać kubeczek wody, co świadczy zrozumieniu ogromnego znaczenia tego płynu.

 Pozdrawiamy – Komitet Lokalny i koordynatorzy:

B. Dziedzic i A. Skawińska

KONCERT FLAŻOLETOWY

W dniu 11 marca podczas długiej przerwy obiadowej uczniowie klas II b i III a zagrali koncert flażoletowy.

Melodie „Dzień kobiet”, „Wiosna tuż, tuż”, „Przyszła wiosna do niedźwiedzia” oraz „Kurczątka” umiliły wszystkim czas, przypominając również o niedługim nadejściu upragnionej wiosny.

 

III edycja Gminnego Konkursu Omnibus klas VI

   7 marca 2014 roku odbyła się kolejna edycja konkursu, który pozwolił wyłonić Omnibusa wśród uczniów klas VI-tych.

  Podczas godzinnych zmagań dzieci odpowiadały na pytania ze wszystkich przedmiotów, ale swoją wiedzą musiały wykraczać poza podstawę programową. Jak się okazało świetnie sobie poradziły, gdyż wyniki były bardzo wyrównane.

„Najlepszą z najlepszych” okazała się uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 – Aleksandra Ziętera . Dziewczynka otrzymała tablet ufundowany przez Radę Rodziców naszej szkoły i puchar, który był prezentem od honorowego patrona, burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego – Pana Jacka Lipińskiego.

Warto także wspomnieć, że II miejsce, z ilością o dwa punkty mniejszą w porównaniu z laureatką, otrzymał Konrad Stefaniak z Zespołu Szkół Sportowych. III lokata przypadła Natalii Pełce ze Szkoły Podstawowej w Rąbieniu. Uczniowie ci zostali obdarowani książkami, które za pośrednictwem Pana asystenta Cezarego Duraja , przekazała Pani Poseł – Agnieszka Hanajczyk. Naszą uroczystość zaszczyciła także swoją obecnością Pani Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego – Stanisława Raczyńska.

   Gratulujemy uczestnikom ogromnej wiedzy i umiejętności- nauczyciele SP 4, którzy przygotowywali pytania i zorganizowali konkurs.

Maska karnawałowa

 

Szkolny konkurs SKO ,,Maska karnawałowa” został rozstrzygnięty.
We wtorek 4 marca wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i małe upominki za udział w konkursie.

Wyróżniliśmy najciekawsze i najładniejsze maski.
I miejsce – Wiktoria Pacholska II c Jakub Nowak OP a
II miejsce – Kinga Berenc III a Julita Jaskulska III a
III miejsce – Jakub Kuna I c

Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych.
Zachęcamy również do zapisania się do naszej

 Szkolnej Kasy Oszczędności.

Opiekun SKO Katarzyna Ziąbka

SIECIAKI

5 marca uczniowie klas IV i V obejrzeli spektakl kabaretowo-edukacyjny grupy „T” z Torunia pt. Sieciaki. W przedstawieniu w ciekawy sposób poruszony został problem cyberprzemocy – zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci. Prześladowanie przez Internet jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne dla wszystkich w bardzo krótkim czasie i pozostają w sieci na zawsze. Aktorzy w trakcie przedstawienia zapraszali uczniów na scenę, by wspólnie zaprezentować ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu, niekoniecznie przed monitorem komputera, czy ekranem telewizora. Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu można znaleźć na stronie www.sieciaki.pl. 

 

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

5 marca w Miejskim Przedszkolu nr 3 w Aleksandrowie odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs pod hasłem „Bezpieczny Przedszkolak”. Zakres wiadomości, którymi popisywały się dzieci, był bardzo rozległy. Przedszkolaki musiały znać numery alarmowe, losowały  obrazki przedstawiające konkretne sytuacje i wzywały pomoc przez telefon. Popisywały się znajomością znaków drogowych, zasad poruszania się pieszych i  znajomością apteczki. Doskonale poradziły sobie z pytaniami dotyczącymi kontaktów z nieznajomymi i ze zwierzętami.Drużyna reprezentująca naszą szkołę świetnie poradziła sobie ze wszystkimi konkurencjami i zdobyła II miejsce spośród 7 startujących zespołów. W jej skład weszły dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych:

Maja Krysiak- grupa A

Szymon Nowowiejski- grupa B

Marcel Papis- grupa C

 

Indianin w naszej szkole


W piątek 28 lutego uczniowie klas młodszych uczestniczyli w kolejnym spotkaniu z Panem Jarosławem Pruchniewskim z Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, właścicielem wioski indiańskiej TATANKA w Solcy Małej. Spotkanie to poświęcone było muzyce indiańskiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodne instrumenty muzyczne (grzechotki, bębny, flety), porównać ich dźwięki, a także wysłuchać pieśni indiańskich śpiewanych przez Pana Jarosława z użyciem instrumentów. Dzieci próbowały również nauczyć się tańców indiańskich.

Z niecierpliwością czekamy na następne zajęcia z Indianinem, które odbędą się pod koniec marca.

 

WARSZTATY KREATYWNEGO ROZWOJU

19 i 26 lutego uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach kreatywnego rozwoju, które poprowadzili instruktorzy z Akademii Rozwoju i Twórczej Edukacji Planet ARTE. Nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach jogi. Dzieci wzmacniały ciało fizyczne, uczyły się jak rozluźniać  umysł i uspokajać emocje oraz buduje pozytywne relacje pośród ćwiczących rówieśników.  Jednak przede wszystkim była to swobodna i pełna dynamiki zabawa z wykorzystaniem ruchu ciała, która miała zachęcić uczniów do aktywnego wypoczynku. Po ćwiczeniach na dzieci czekała nagroda w postaci rozgrywek sportowych przeprowadzonych na konsoli do gier video X-Box Kinect, która wykorzystuje ideę kreatywnego ruchu i mobilizuje do dynamicznych ćwiczeń fizycznych za pomocą zabawy. Drugi warsztat, który został przygotowany dla naszych uczniów to zajęcia Mały Einstein. Zajęcia z eksperymentów naukowych miały za zadanie ukazać twórcze i praktyczne zastosowanie praw fizyki i chemii. Dzieci pracowały z suchym lodem, wykonały domowy wulkan i miały okazję zobaczyć wyjątkowe bańki mydlane z niespodzianką.

 

ALFIK MATEMATYCZNY

Dnia 27 listopada odbyła się w naszej szkole  XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu ALFIK MATEMATYCZNY skierowana do uczniów kl. III. W matematycznej rozgrywce wzięło udział  11 492 trzecioklasistów z całej Polski, a 13 z naszej szkoły. W ciągu 75 minut  uczniowie mieli rozwiązać 30 zadań tekstowych.  NADESZŁY  WYNIKI !!!                                                                           

Dyplom Uznania za bardzo dobry wynik otrzymała 

ALEKSANDRA CHRZANOWSKA z kl. IIIc. 

Następne zmagania matematyczne  w Międzynarodowym Konkursie

 „ Kangur Matematyczny” odbędą się

 20.03. 2014r.

ŻYCZYMY POWODZENIA!

 

PRZEGLĄD ZIELONEJ PIOSENKI

20 lutego dziewczynki z oddz. przed. A w składzie: A.Ciborowska, J. Jaskulska, M. Krysiak, M.Wojtkowska wzięły udział w Przeglądzie Zielonej Piosenki zorganizowanym w ramach działalności Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w MP nr 2 w Aleksandrowie Ł. Tematyką piosenek prezentowanych przez dzieci była przyroda, ekologia i natura. Nasze małe artystki zaśpiewały utwór pt. "Pyszne jabłuszka". Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i ogromne kosze zdrowych i pysznych owoców.

 

14 LUTEGO - ŚWIĘTO ZAKOCHANYCH

Uczniom naszej szkoły tego dnia humory dopisywały. Drzwi wszystkich klas przyozdobione były serduszkami, łabędziami i innymi symbolami miłości. Od rana działała Poczta Walentynkowa. Przedstawicielki samorządu szkolnego rozdawały kartki walentynkowe, które zebrały od uczniów. 20 lutego odbyła się dyskoteka walentynkowa klas IV - VI. Wszyscy dobrze się bawili. Mamy nadzieję, że stanie się to naszą szkolną tradycją. 
                                                                                                                                                      Wiktoria Zarzycka, VIc

 

NARKOTYKOM- STOP

 

Rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów klas VI "Narkotykom - STOP- podążaj za marzeniami, nie narkotykami". Pani v- ce dyrektor Bożena Andrzejewska wręczyła dyplomy i nagrody laureatom:

I miejsce- Weronika Jakóbiak

II miejsce- Klaudia Janiak

III miejsce- Wiktoria Zarzycka

wyróżnienie- Anna Skóra

 

DRZWI OTWARTE W „CZWÓRCE"

13 lutego nasza szkoła zorganizowała "Drzwi otwarte" dla przyszłorocznych pierwszoklasistów i przedszkolaków oraz ich rodziców.  Licznie przybyli goście mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły, rozmowy z dyrekcją, pedagogiem i nauczycielami , a także obejrzenia klas  oraz innych  pomieszczeń szkolnych.

Na to czwartkowe popołudnie uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali liczne atrakcje. Pierwszą z nich było spotkanie w sali gimnastycznej. Tam Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak,  przywitała wszystkich, a następnie zaprosiła   na prezentacje artystyczne, podczas których  uczniowie  grali  na flażoletach, prezentowali układy  taneczne, śpiewali  piosenki i deklamowali  wiersze Juliana Tuwima.  Po występach, na małych gości czekały kolejne atrakcje: zajęcia sportowe i świetlicowe, zagadki  i zajęcia plastyczne w klasach, gry i zabawy w języku angielskim, edukacyjne gry komputerowe, zabawy matematyczne i techniki koncentracji, wystawa "W świecie dinozaurów", pokaz filmów animowanych oraz  wystawa  "W świecie animacji".

Dużym powodzeniem cieszyła się kawiarenka, w której można było napić się herbaty lub soku oraz zjeść pyszne ciastko.

Panującą w naszej szkole atmosferę pomogły przybliżyć odwiedzającym prezentacja multimedialna pt. "Z życia szkoły" oraz wzbudzający ogromne zainteresowanie teledysk  "Happy Czwórka".

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZY

11 lutego  w Szkole Podstawowj nr 48 w Łodzi odbył się międzyszkolny konkurs matematyczno - przyrodniczy dla czniów klas V. Naszą "Czwórkę" reprezentowali: Kajeten Goss (Va) i Dominik Przychodniak (Vc). Chłopcy wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą i matematyczną. Zajęli bardzo dobre IV miejsce. Gratulujemy!

 

KONKURS ROSSMANA

 

Wszystkie klasy młodsze zostały zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez sieć drogerii "Rossman" propagującegohigieniczny tryb życia. Konkurs odbywał się pod hasłem "CZYSTY I WESOŁY CHODZĘ DO SZKOŁY" i polegał na wykonaniu prac plastycznych ilustrujących hasło. Prace wykonało wielu uczniów: były to rysunki i wiersze. Wyróżniono prace następujących uczniów: Pospiszyl P. -IIIc, Wieczorek I. –Iib, Kaczmarek M. –IIIc, Rybczyńska K.-IIa,Nowak O. II a, Przybyłek A. III b, Biniaszczyk J. II b, Jaworski P. II b, Babiasz I. IIIc, Ługowska A. II b, Rosiński I. II c, Pietrzak J. III a, Cieślak D. II a, Berenc K. III a, Wasilewski J. II b, Kraska A. III a

W styczniu b.r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Wszyscy uczniowie klas I-III ( w liczbie 249 ) zostali nagrodzeni pakietami "TWÓJ NIEZBĘDNIK HIGIENICZNY", w skład którego wchodziło: mydło,szampon do włosów, szczotka i pasta do zębów, chusteczki higieniczne. Koordynatorem konkursu na terenie szkoły była p. Anna Papka. Bardzo dużą pomoc okazała jedna z mam, p. Dorota Szymczak, która przywiozła wszystkie pakiety ze sklepu ROSSMAN do szkoły swoim samochodem i dostarczyła je do klas. Bardzo dziękujemy.

 

ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE

W naszej szkole w bieżącym roku szkolnym realizowany jest Ogólnopolski Program Profilaktyki Palenia Tytoniu ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”. W ramach tego programu w I semestrze przeprowadzone zostały w kl. V zajęcia z cyklu ,,Palić nie palić! Oto jest pytanie?”  połączone z projekcją filmu ,,Nikotyna legalny narkotyk”.  W kl. VI zajęcia warsztatowe, na których omawiano substancje trujące znajdujące się w dymie tytoniowym oraz skutki palenia papierosów. Uczniowie uczyli się – jak należy prawidłowo oddychać. Ponadto projektowali znaczki: ,,Nie palę”, ,,Nie pal”. Pod opieką nauczycieli wystawili  dla klas IV –VI przestawienie teatralne ,,Sąd nad papierosem’’ połączone z prezentacja multimedialną.

 

SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW

 

Z przyjemnością informujemy, że nasza placówka uzyskała w roku szkolnym 2013/2014

tytuł SZKOŁY ODKRYWCÓW TALENTÓW.

Wyróżnienie przyznane zostało przez Ośrodek Rozwoju Edukacji www.ore.edu.pl/odkrywamytalenty i świadczy o tym, że przyczyniamy się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży.

 

DZIAŁANIA SZKOŁY W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

PRZEPROWADZONE IMPREZY I UROCZYSTOŚCI PRZEWIDZIANE W HARMONOGRAMIE PRACY SZKOŁY:

 

1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 z programem artystycznym -3.09.2013 (E. Adamkiewicz, R. Papis)

2. Międzynarodowy Dzień Muzyki z udziałem uczniów łódzkich szkół i przedszkoli- 1.10. 2013 (E. Adamkiewicz, I. Onopa)

3. Uroczysty apel – zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego, przypomnienie Praw i Obowiązków Ucznia;  Dzień Edukacji Narodowej- 11.10. 2013 (B. Sobczak, M. Jarzęcka,  A.Krajewska-Daszkiewicz)

4. Ślubowanie klas pierwszych -14.10.2013 (A. Badura, B. Dziedzic, K. Ziąbka, D. Kocik, I. Onopa, A.Papka)  

5.Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości dla kl. III- VI – 8.11.2013 (J. Księżak, J. Misiak, J. Joachimiak)

6.Tydzień patriotyczny ( ogólnopolski projekt ZHR)- 12.11.2013 wspólne śpiewanie żołnierskich pieśni w kl. I-III i oddziałach przedszkolnych  (E. Adamkiewicz, I. Onopa)

7.Dyskoteka szkolna dla kl. IV- VI -28.11.2013 (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

8.Przedstawienie profilaktyczne „Palić , nie palić – Sąd nad papierosem” dla kl. IV-VI- 5.12.2013 ( V.Nolbrzak- Sibilska, M. Wlazłowicz- Pietras)

9.Święto Szkoły – „SZKOŁA TO MY…” 10.12.2013 (D. Kocik, I. Andrysiak, E. Stanielewicz, I.Jurek,)

10. Jasełka bożonarodzeniowe -8.01.2014 (H. Bilant, s. M. Jaros ,J. Joachimiak)

11. Zabawa karnawałowa dla oddziałów przedszkolnych i kl. I- III  -17.01.2014

 

W RAMACH WSPÓŁPRACY ZE ŚRODOWISKIEM WSPÓŁDZIAŁALIŚMY Z:

1. Urzędem Gminy (uczestnictwo w gminnych obchodach Święta Niepodległości, obchodach Święta Drzewa, „ Sprzątaniu świata”, akcjach: „Misio dla Jasia”, „Aleksandrowska Aleja Bożonarodzeniowa,” wigilia dla mieszkańców Aleksandrowa – wykonanie stroików);

2. Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych („Bieg z Mikołajem”, warsztaty dla uczniów kl. IV- VI „ Zrozumieć agresję” prowadzone przez trenera z Ośrodka Profilaktyki z Krakowa);

3. Ligą Kobiet Polskich  (Charytatywna impreza gwiazdkowa „Mikołajki 2013 – Łódź”)

4. MOPS ( pomoc rodzinom w trudnej sytuacji, współpraca ze studentami w ramach praktyk, na świetlicy środowiskowej);

5. PPP (stała współpraca w zakresie pomocy dydaktyczno- wychowawczej uczniom i rodzicom, zajęcia integracyjno- wspierające dla kl .I,  zajęcia wspierające „ Bezpieczna  szkoła – jak radzić sobie z trudnościami” dla kl. V- VI, zajęcia wspierające „Jestem OK” dla kl.IV, spotkanie edukacyjne dla rodziców uczniów kl. I- III „ Praca z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo”);

6. Stowarzyszeniem „Wiosna” (udział w akcji „ Szlachetna Paczka”);

7. Parafią (uczestnictwo w uroczystościach Nawiedzenia figury św. Michała Archanioła, udział w koncercie kolęd w Bazylice Katedralnej w Łodzi, przygotowanie do liturgii Mszy Św.);

8. WOŚP (udział uczniów- wolontariuszy w akcji WOŚP  w dn. 12.01. 2014, przeprowadzenie Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, realizacja projektu „Ratujemy i uczymy się Ratować”- współpraca ze Studenckim Kołem Naukowym Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof w Łodzi);

9.   Schroniskiem „MEDOR” (zbiórka karmy );

10.  Firmą PROCTER & GAMBLE (warsztaty dla uczennic kl.VI – „Między nami kobietkami”);

11.  Policją (warsztaty dla oddziałów przedszkolnych i kl. I- „ Bezpieczeństwo na drodze”, Centrum Prewencji Policji w Łodzi –uczestnictwo w pokazach technik policyjnych kl. VI i IVa, pogadanki w kl. IV – „Bezpieczne zachowanie”)

12.  Urzędem Statystycznym w Łodzi (warsztaty w kl. V- VI „Edukacja statystyczna dzieci i młodzieży”);

13.  Siecią szkół i przedszkoli ekologicznych w ramach programu „ECO- SCHOOL”;

14.  Siecią szkół  i przedszkoli grających na flażoletach;

15.  PKO (udział w programie „Szkolne Kasy Oszczędności”).

 

UDZIAŁ W PROGRAMACH, PROJEKTACH, AKCJACH:

1.Ogólnopolski Program „Szkoły dla Ekorozwoju”. Ubieganie się o Międzynarodowy Certyfikat ZIELONEJ FLAGI (A. Skawińska, B. Dziedzic);

2.Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków: Akademia Aquafresh ( E. Karaś, E. Stanielewicz, M. Śmichura)

3.Ogólnopolski Projekt „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”( E. Karaś, E. Stanielewicz, M. Śmichura)

4.Ogólnopolski Projekt „Klub Bezpiecznego Puchatka” (K. Ziąbka, B. Dziedzic, A.Badura)

5.Ogólnopolski Program „ Szkolne Kasy Oszczędności” (K. Ziąbka)

6.Ogólnopolski Program Profilaktyki Palenia Tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie”  (V. Nolbrzak- Sibilska)

7.gólnopolski Program „Od grosika do złotówki”( D. Kocik, A. Papka, I. Onopa)

8.Ogólnopolski Program Edukacyjno- Terapeutyczny „Ortograffiti” (J. Misiak, I. Kraska, D. Berenc)

9.Ogólnopolski Projekt MEN „Ćwiczyć każdy może” w ramach „Roku Szkoły w ruchu”  (U. Kluszczyńska, K. Szabela, I. Jurek, J. Kuśmierek)

10.Wojewódzki Projekt „Historie u Fabrykanta” (M. Wlazłowicz – Pietras)

 

AKCJE I KONKURSY SKIEROWANE DO UCZNIÓW:

1. Zbiórka surowców wtórnych - makulatura, baterie, sprzęt elektroniczny, nakrętki (A. Skawińska, B. Dziedzic)

2. Sprzątanie Świata” ( A. Skawińska, M. Jarzęcka, B. Andrzejewska)

3.Najpiękniejszy zachód słońca”- konkurs fotograficzny (H. Bilant, s. M. Jaros)

4.Światowy Dzień Noszenia Spódnic” (M. Jarzęcka, B. Sobczak)

5.„Pomóż zwierzętom”- zbiórka karmy dla schroniska „Medor” (M.Jarzęcka, B. Sobczak)

6.Jesienny konkurs- „Najciekawszy ludzik” kl. I- III, „Najciekawszy bukiet” kl. IV- VI” (M.Jarzęcka, B. Sobczak)

7.„Światowy Dzień Pluszowego Misia” (E. Karaś, E. Stanielewicz, M. Śmichura)

8.„Ratujemy i uczymy się ratować” kl. I- III (R. Papis, D. Kocik)

9.„Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” kl. IV- VI ( U. Kluszczyńska)

10.„ Pomóż dzikim zwierzętom przetrwać zimę”- zbiórka żołędzi kasztanów dla koła łowieckiego (A. Skawińska, B. Dziedzic)

11.„Szlachetna Paczka”- zbiórka darów dla wybranych rodzin (rada rodziców)

12.Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy (rada rodziców)

13.„Misio dla Jasia” – zbiórka maskotek dla dzieci

14.„Szkolne Święto Mandarynki”- propagowanie zdrowego odżywiania (A. Skawińska, B. Dziedzic)

15.„Światowy Tydzień Przedsiębiorczości” (A. Niewiadomska)

16.„Nakarm psa z Tablicą”- dożywianie psów (A. Niewiadomska)

17.„Światowy Tydzień Informatyki – Godzina Kodowania dla kl. VI (A. Niewiadomska)

18.Ogólnopolska Akcja „Góra Grosza”- wsparcie finansowe rodzinnych domów dziecka (M.Jarzęcka, B. Sobczak)

19.„Kartka z pamiętnika M. Skłodowskiej –Curie”, „ Laurka dla szkoły” – konkursy w ramach obchodów Święta Szkoły (D. Kocik, E. Stanielewicz, I. Andrysiak)

20„Czysty i wesoły chodzę do szkoły” (A.Papka)

21.„Podziel się kanapką”- całoroczna akcja skierowana do uczniów naszej szkoły (V. Nolbrzak- Sibilska)

22.„Poznajemy kulturę Indian” – spotkanie kl. I- III i oddziałów przedszkolnych z J. Pruchniewskim, członkiem Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian (I. Onopa)

23.„ Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”- spotkanie uczniów kl. V i kl. IIIc   z Przemysławem Wieczorkiem, wicemistrzem świata i Europy w parataekwondo (M. Jarzęcka)

 

KARNAWAŁ 2014

 

17 stycznia, w ostatnim dniu przed feriami zimowymi odbyła się zabawa karnawałowa dla najmłodszych uczniów. Przy dźwiękach skocznej muzyki fantazyjnie przebrane dzieci rozpoczęły pląsy i tańce. Szkolną zabawę poprowadziła animatorka, pani Ula Pakuła.

Jak zwykle wszyscy bawili się znakomicie.

 

SZKOLNY DZIEŃ MANDARYNEK

   Dnia 16 stycznia  Szkolny Komitet Lokalny Zielonej Flagi i Samorząd Uczniowski zorganizowali Szkolne Święto Mandarynki. Organizatorzy poprosili, aby uczniowie tego dnia ubrali się na pomarańczowo. Przygotowany został quiz wiedzy o mandarynach, który przeprowadzono wśród uczniów klas 0-VI podczas dwóch dużych przerw. Dzieci odpowiadały na pytania związane z wartościami odżywczymi mandarynek, ich zaletami i pochodzeniem. Za prawidłowe odpowiedzi można było uzyskać nagrodę – mandarynkę. Jak ciekawie się wszyscy bawili można zobaczyć na zdjęciach. Szczególnie warto obejrzeć pomarańczową gwiazdę utworzoną z dzieci klasy I C.Zabawa była przednia, więc postanowiliśmy kontynuować projekt i zorganizować kolejne święta owoców lub warzyw.

 Szkolni Koordynatorzy Zielonej Flagi

„DOPÓKI WALCZYSZ JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ”

W czwartek 16 stycznia 2014 roku Samorząd Uczniowski zorganizował spotkanie z wyjątkowym gościem – p. Przemysławem Wieczorkiem, który opowiedział uczniom naszej szkoły o trudnej drodze, jaką przebył w swoim życiu. W wyniku wypadku Pan Przemysław stracił obie ręce. Pomimo trudnych początków odnalazł w sobie siłę do walki, wiarę we własne siły i wykazał się niebywałą determinacją w dążeniu do osiągnięcia marzeń i planów. Obecnie trenuje taekwondo i odnosi imponujące sukcesy. Na Mistrzostwach Świata w Lozannie zdobył srebrny medal! Dla naszych uczniów była to niezapomniana lekcja. Mamy nadzieję, że postawa i słowa naszego Gościa zostaną w pamięci dzieci na długo.

Podsumowanie wyników nauczania za I semestr 2013/2014 r.

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyżej się w klasach IV-VI

w roku szkolnym 2013/2014 – I półrocze

IV a śr. klasy 4,3

Krystek Anna 5,2 wzorowe

Grzechnik Karolina - 5,2 bardzo dobre

Bończak Barbara – 5,1 wzorowe

Paś Zuzanna - 5,1 bardzo dobre

Grabski Kacper – 5,0 wzorowe

Onopa Julia – 4,8 bardzo dobre

Rajczyk Aleksandra – 4,8 bardzo dobre

Jaśkiewicz Oliwia – 4,7 wzorowe

Błaszczyk Damian – 4,7 bardzo dobre

Bogdańska Maja – 4,7 bardzo dobre

Wyderka Martyna – 4,6 bardzo dobre

Dylik Aleksandra – 4,5 bardzo dobre

Ferenc Zuzanna – 4,5 bardzo dobre

Kowalewska Gabriela – 4,5 bardzo dobre

IV b śr. klasy 4,2

Durska Nadia – 5,1wzorowe

Majchrzycka Martyna – 5,0 wzorowe

Szałek Daniel – 5,0 wzorowe

Szymczak Anna – 5,0 wzorowe

Skonieczka Maciej – 4,9 wzorowe

Ciesek Jan – 4,6 wzorowe

Ścibisz Oliwia – 4,6 wzorowe

Wiśniewska Lena – 4,6 wzorowe

Ławniczak Weronika  – 4,6 bardzo dobre

Jarczyńska Aleksandra – 4,5 bardzo dobre

IV c śr. klasy 4,1

Górska Gabriela – 5,2 wzorowe

Przerwa Julia – 4,9 wzorowe

Tomporowska Oliwia – 4,9 wzorowe

Miller Lidia – 4,7 wzorowe

Syguła Natalia – 4,6 wzorowe

Groblewski Krzysztof – 4,5 wzorowe

V a śr. klasy 4,00

Górska Zuzanna – 5,2 wzorowe

Cieślak Piotr– 5,0 bardzo dobre

Goss Kajetan– 4,9 wzorowe

Krajewski Łukasz – 4,9 bardzo dobre

Postek Maciej – 4,7 bardzo dobre

Pietrzak Katarzyna – 4,6 wzorowe

Kędzia Kamila – 4,6 wzorowe

Borowski Bartłomiej– 4,6 bardzo dobre

Przerwa Bartosz – 4,6 bardzo dobre

Grzelczyk Izabela – 4,5 wzorowe

Kozanecka Karolina – 4,5 wzorowe

V b śr. klasy 3,5

Kleczewski Symeon – 4,7 bardzo dobre

Sobczak Piotr– 4,5 wzorowe

Komisarczyk Natalia– 4,5 bardzo dobre

V c śr. klasy 3,9

Przychodniak Dominik – 5,0 wzorowe

Woźniak Kacper – 4,9 wzorowe

Kustosz Natalia – 4,8 wzorowe

Radziejewski Marcin – 4,8 wzorowe

Kubiak Emilia – 4,7 wzorowe

Mokrosińska Aleksandra – 4,7 wzorowe

Mielczarek Jakub – 4,7 bardzo dobre

Olczyk Klaudia – 4,7 bardzo dobre

Falkenberg Lidia – 4,6 wzorowe

Olejnik Wiktoria – 4,6 wzorowe

VI a śr. klasy 3,8

Ziętera Aleksandra – 5,1 wzorowe

Rajczyk Jakub – 5,1 wzorowe

Zalewska Julita – 5,0 wzorowe

Włodarek Zuzanna – 4,9 wzorowe

Janowski Patryk – 4,8 wzorowe

Kabaciński Jakub – 4,8 bardzo dobre

Lewandowski Jakub – 4,7 bardzo dobre

Kulak Weronika – 4,6 wzorowe

VI b śr. klasy 3,7

Nowak Bartosz – 5,0 wzorowe

Zawadzka Dominika – 5,0 wzorowe

Skóra Anna– 4,8 wzorowe

Olczyk Oliwia – 4,7 wzorowe

VI c śr. klasy 3,9

Sowińska Ewa – 5,8 wzorowe

Zarzycka Wiktoria – 5,6 wzorowe

Stehr Sonia – 5,2 wzorowe

Majewska Alicja – 5,1 wzorowe

Forysiak Oliwia – 5,0 wzorowe

Trybuła Artur – 4,9 wzorowe

Dąbrowska Natalia  – 4,6 bardzo dobre

 

 

Uczniowie wyróżniający się w Oddziałach Przedszkolnych i w klasach I -III

              w roku szkolnym 2013/2014 – I półrocze

Oddział Przedszkolny „A”

Krysiak Maja

Przybysz Kacper

Michalak Arletta

Pietrzak Jan

Oddział Przedszkolny „B”

Kapcewicz Olivia

Nowowiejski Szymon

Włodarek Szymon

Oddział Przedszkolny „C”

Biegańska Daria

Cyganek Barbara

Papis Marcel

Budziarek Szymon

Dymecka Wiktoria

Kochaniak Michał

Burski Jakub

Micielska Nadia

Kupczewski Szymon

I a

Kopycka Zofia

Wachowicz Wiktor

Siudzik Dawid

Rymień Dawid

Włodarek Oliwia

Marczewska Kinga

Augustyniak Weronika

Sikorski Bartłomiej

Matusiak Oliwia

Marchewa Jakub

I b

Dudzińska Amelia

Gramera Gabriela

Kaczanowski Kacper

Machnicki Szymon

Michałowska Anna

Pietruszewska Marta

Pięta Damian

Sadowy Aleksandra

Wawrzyniak Marta

Ziąbka Martyna

I c

Bratek Igor

Chojnacka Amelia

Dymecka Julia

Hałas Weronika

Jarocki Kacper

Jóźwiak Jakub

Kaczała Łukasz

Kozanecki Kamil

Kuna Jakub

Lesiak Norbert

Papiernik Mikołaj

Raczyńska Amelia

Kochanowska Kinga

II a

Papis Zuzanna

Sowińska Agnieszka

Lichwała Michał

Włodarczyk Szymon

Zielińska Zuzanna

Pisarek Jakub

Rybczyńska Katarzyna

Pietruszewska Dorota

Wojtysiak Julia

Kabaciński Artur

Kabacińska Berenika

Nowak Oliwia

II b

Biniaszczyk Julia

Grzelczyk Urszula

Jaworski Paweł

Kubala Luiza

Pawlina Błażej

Sobanty Zofia

Wdowiak Szymon

Żaromińska Nikola

 

II c

Kostowska Hanna

Dobroniak Zuzanna

Dobroniak Zofia

Wieczorek Igor

Rosiński Igor

Dybała Dawid

Kustosz Zofia

Łopaciński Wojciech

Maciaszczyk Szymon

III a

Berenc Kinga

Gulak Katarzyna

Kalecki Oliwier

Kraska Agata

Krzyżanowski Antoni

Krzyżanowski Jan

Langowska Agata

Matczak Patrycja

Pietrzak Jakub

Weremiuk Ignacy

Wojtaszek Agata

Ziąbka Igor

III b

Bekalarska Dominika

Chudzik Filip

Wójcik Ernest

Cieślak Adam

Majchrzycka Julia

III c

Chrzanowska Aleksandra

Galbfach Maksymilian

Hanke Krzysztof

Janowski Oliwier

Kaczmarek Maria

Kornacki Oskar

Kowalczyk Martyna

Rogowska Oliwia

Stobiecka Justyna

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją

w roku szkolnym 2013/2014

Włodarek Oliwia I a

Porczyński Krzysztof I a

Matczak Eryk I b

Osieja Michał I b

Pięta Damian I b

Sadowy Aleksandra I b

Szymczak Klaudia I b

Zbidi Anna I b

Walasik Wiktoria I c

Adamkiewicz Kacper II a

Kabacińska Berenika II a

Kostowska Aleksandra II a

Sowińska Agnieszka II a

Wyderka Kacper II b

Jaworski Paweł II b

Kumór Bartek II b

Porczyński Dawid II b

Woźniak Sara II b

Kostowska Hanna II c
Kozera Hubert II c

Rosiński Igor II c

Pawlak Przemysław II c

Szalkowski Dawid II c

Wieczorek Igor II c

Nowowiejska Katarzyna II c

Pacholska Wiktoria II c

Kopczacka Kalina III a

Pietruszka Dawid III a

Cieślak Adam III b

Majchrzycka Julia III b

Chudzik Filip III b

Bekalarska Dominika III b

Kornacki Oskar III c

Rogowska Oliwia III c

Chrzanowska Aleksandra III c

Malska Oliwia III c

Pospiszyl Paweł III c

Krzysztof Hanke

Bończak Barbara IV a

Grabski Kacper IV a

Grzechnik Karolina IV a

Krystek Anna IV a

Onopa Julia IV a

Wyderka Martyna IV a

Gajdka Bartosz IV a

Paś Zuzanna IV a

Kowalska Zofia IV a

Durska Nadia IV b

Ławniczak Weronika IV b

Majchrzycka Martyna IV b

Nadskakuła Nikola IV b

Snarska Oliwia IV b

Zasadziński Bartosz IV b

Groblewski Krzysztof IV c

Misztela Klaudia IV c

 

Cieślak Piotr V a

Gajdka Katarzyna V a

Goss Kajetan V a

Górska Zuzanna V a

Pietrzak Katarzyna V a

Postek Maciej V a

Sobczak Patryk V a

Zagozda Marta V a

Zapart Wiktoria V a

Konopka Patryk V b

Opas Kamil V c

Przychodniak Dominik V c

Płóciennik Paulina V c

Janowski Patryk VI a

Kabaciński Jakub VI a

Nowak Monika VI a

Człapińska Sandra VI b

Olczyk Oliwia VI b

Lemiesz Krystian VI c

Sowińska Ewa VI c

Zwierzchowska Jolanta VI c

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców Szkoły serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którym leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy  sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły min. w akcjach:

Szlachetna Paczka, Zielona Flaga, Misio dla Jasia, Góra grosza, Kiermasz bożonarodzeniowy i inne imprezy klasowe lub szkolne.

           

Za stałą współpracę D Z I Ę K U J E M Y:   

Oddział Przedszkolny „a”

Magdalena Becht

Agnieszka Pietrzak

Anita Jakóbiak

Magdalena Ciborowska

Zbigniew Nowak

Oddział Przedszkolny „b”

Katarzyna Dominowska

Małgorzata Kędzia

Anna Jóźwiak

Agnieszka Kupryjańczyk

Agnieszka Nowowiejska

Oddział Przedszkolny „c”

Dorota Cyganek

Katarzyna i Piotr Kochaniakowie

Katarzyna Kotowska

Renata Budziarek

Anna Witkowska

I a

Małgorzata Wachowicz

Anna Pietrzak

Agata Włodarek

Izabela Marciniak-Tomczyk

Dominika Porczyńska

I b

Małgorzata Bobrowska

Patrycja Bergius-Kaźmieczak

Magdalena Gramera

I c

Ewa Kosińska

Justyna Jagusiak

II a

Marlena Felkowska

Izabela Czekajewska

Magdalena Zielińska

Halina Pietruszewska

II b

Joanna Jaworska

Marzena Dębowska

 

II c

Agnieszka Rosińska

Agnieszka Wieczorek

Małgorzata Dobroniak

III a

Aleksandra Weremiuk

Katarzyna Kochaniak

III b

Izabella Majchrzycka

Justyna Jagusiak

Sylwia Matkowska-Sikora

III c

Anna Chrzanowska

Renata Gostyńska-Hanke

Joanna Łaczkowska

Agnieszka Rogowska

Magdalena Zielińska

Agata Śródka

IV a

Agnieszka Paś

Monika Grabska

Mariola Dylik

Marzena Dębowska

IV b

Dorota Szymczak

Izabella Majchrzycka

 

IV c

Marzena Juszczak

V a

Małgorzata Grzelczyk

Iwona Kozanecka

Aneta Cieślak

V b

Edyta Omiotek

Katarzyna Zelek

Iwona i Stanisław Sobczakowie

V c

Jolanta Serafin

Joanna Kubiak

Magdalena Woźniak

VI a

Elżbieta Nowak

VI b

Dorota Łabuda

Ewa Kantorek

Elżbieta Rek

Katarzyna i Waldemar Bogdańscy

Andrzej Olczyk

VI c
Aneta Janiak

Monika Stehr

Jolanta Klonowicz

 

GÓRA GROSZA

W drugim tygodniu stycznia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z klas VIb i IVa policzyli datki zebrane podczas akcji GÓRA GROSZA, która została przeprowadzona w grudniu zeszłego roku. Pieniądze trafią na konto Towarzystwa Nasz Dom i pomogą w tworzeniu i dofinansowaniu rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych oraz domów dziecka. W tej akcji udało nam się uzbierać:

920 monet 1gr

493 monety 2gr

248 monet 5gr

55 monet 10gr

34 monet 20gr

16 monet 50gr

7 monet 1zł

8 monet 2zł

Dało to łączną kwotę: 74,36 zł. Wszystkim, którzy wykazali się empatią i przyłączyli się do zbiórki serdecznie dziękujemy.

 

LUB MIŁOŚNIKÓW FLAŻOLETU

12 stycznia klasy II b i III a wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym przez Klub Miłośników Flażoletu. Na wspólne granie kolęd i pastorałek spotkaliśmy się w Bazylice Katedralnej w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej. Do Katedry przyjechało bardzo wiele zespołów flażoletowych. Wspólnie, dzieci zagrały przygotowany wcześniej repertuar.

 

CIEKAWE LEKCJE MATEMATYKI

8, 9 i 10 stycznia uczniowie klas VI i V  naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach matematyki innych niż zwykle. Pani Barbara Spodzieja, która pracuje w Urzędzie Statystycznym w Łodzi przeprowadziła zajęcia w ramach projektu "EDUKACJA STATYSTYCZNA DZIECI I MŁODZIEŻY".

Celem tych warsztatów było zapoznanie uczniów z działalnością Urzędu Statystycznego, a także poszerzenie wiedzy i uzyskanie ważnych informacji o życiu społecznym, gospodarczym oraz kulturalnym naszego regionu, Polski i Unii Europejskiej.

Ponadto zajęcia wspomagały naukę właściwej interpretacji danych statystycznych i doskonaliły umiejętności korzystania z informacji przedstawionych w formie różnych diagramów i wykresów, a co za tym idzie kształciły przyszłych, świadomych respondentów. Prezentowane materiały dostosowane były do zdolności percepcyjnych dzieci i spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem. Ukazywały praktyczne zastosowanie i nieco inne oblicze matematyki w życiu codziennym.

Tematem zajęć dla klas VI był "Rocznik Statystyczny Polski 2013", a dla klas V "Województwo łódzkie na tle innych województw w Polsce". Podobne akcje na pewno będą odbywać się w następnych latach.

 Nad sprawnym przebiegiem warsztatów w szkole czuwały panie: Honorata Koralewska, Jadwiga Księżak i Anna Niewiadomska.

 

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ

W dniach 10-11 grudnia odbył się w naszej szkole kiermasz przedświąteczny. Piękne, kolorowe ozdoby i świąteczne dekoracje przybliżyły nam klimat nadchodzących świąt, na które wszyscy z niecierpliwością czekamy.
Sprzedażą zajmowali się rodzice: Panie Kunor, Porczyńska, Kaczmarek, Paś, Łaczkowska, Rogowska, Szymczak.

 Jak co roku, składamy Państwu podziękowania za zaangażowanie i okazaną pomoc.

0A

Martyna Owczarek

Jaś Jakubiak

 

0B

Gabiela Rogowska

 

IA

Dawid Janek

Kinga Kowalska

Dawid Siudzie

Kinga Marczewska

Wiktoria Szpak

Kinga Kowalska

 

IB

Szymon Machnicki

Amelia Dudzińska

Marta Wawrzyniak

Kacper Kaczanowski

Eryk Matczak

Amelia Siemińska

Kacper Jóźwiak

Anna Zbidi

 

IC

Amelia Raczyńska

Igor Bratek


 

IIA

Agnieszka Sowińska

Julia Wojtysiak

 

IIB

Dawid Porczyński

Amelia Rucikowska

Bartek Kumór

Ala Włodarek

Justyna Dębowska

Michał Szymczak

 

IIC

 

Wiktoria Pacholska

Zosia Dobroniak

Zuzia Dobronia

Igor Rosiński

Hania Kostowska

 

IIIA

Mateusz Kochaniak

Martyna Grodzicka

Julita Jaskulska

Amelia Kopczacka

Kalina Kopczacka

 

IIIB

Adam Cieślak

Kacper Treliński

Dominika Bekalarska

Julia Raczyńska

 

IIIC

Kinga Przybysz

Kamil Łaczkowski

Zosia Duda

Kuba Zieliński

Kuba Jatczak

Patrycja Tyniec

Ola Chrzanowska

 

IVA

Oliwia Jaśkiewicz

Ilona Zdziechowicz

Ola Rajczyk

Zosia Kowalska

 

IVB

Anna Szymczak

Jakub Wrzesiński

 

IVC

Oliwia Zapart

Gabrysia Górska

 

VA

Piotr Cieślak

Patryk Sobczak

Wiktoria Zapart

Kajetan Goss

 

VC

Klaudia Olczyk

Jakub Mielczarek

Łukasz Kalina

Katarzyna Korab

Alicja Matusiak

Emilia Kubiak

 

VIA

Jakub Rajczyk

 

VIB

Adrian Magnussen

 

VIC

Wiktoria Zarzycka

Jolanta Zwierzchowska

Alicja Majewska

Krzysztof  Jurek

Ewa Sowińska

Artur Trybuła


 

 

 

OLIMPUS

 

Uczniowie klas szóstych, uczestnicy koła matematycznego sprawdzili

swoją wiedzę i umiejętności w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej "OLIMPUS".

 

Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady "Olimpus" Sesja jesienna 2013 -Matematyka

 

1. Rajczyk Jakub kl. VIa - 12 miejsce, 216 punktów - dyplom laureata

2. Zarzycka Wiktoria kl. VIc - 17 miejsce, 206 punktów - dyplom uznania

3. Sowińska Ewa kl. VIc - 20 miejsce, 200 punktów - dyplom uznania.

 

W województwie łódzkim w olimpiadzie uczestniczyło 2108 uczniów klas

szóstych.

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

10 grudnia nasza Czwóreczka obchodziła Święto Szkoły. Był to 54 jubileusz powstania placówki.
Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Jolanta Mistrzak, która zwróciła uwagę na to, że wizerunek ucznia, jego postawa wpływa na obraz szkoły. Wspomniała o osiągnięciach naszych uczniów i nauczycieli oraz życzyła wszystkim dalszych sukcesów. Potem nastąpiła część artystyczna. Zaprezentowano inscenizację słowno-muzyczną pt. "Szkoła to my ..." w wykonaniu uczniów koła teatralnego, zespołu wokalnego i zespołu instrumentalnego (flażolety). Zebrani obejrzeli też prezentację multimedialną pt. "Szkoła w liczbach". Na akademii zostali również nagrodzeni uczniowie wyróżnieni w konkursach literackim i plastycznym pt. "Kartka z pamiętnika M. Skłodowskiej-Curie". Wszyscy w ciągu całego dnia mogli obejrzeć i przeczytać prace konkursowe. Na korytarzach wyeksponowano kroniki szkolne i "Laurki dla Szkoły", przygotowane przez każdą klasę .

Nagrodzeni  w konkursie plastycznym pt. „Karta z pamiętnika Marii Skłodowskie-Curie”

 

Kinga Kochanowska Ic

Kalina Kopczacka IIIa

Wiktoria  Pacholska IIc

Zuzanna Papis IIa

Igor Rosiński IIc

 

Nagrodzeni  w konkursie literackim pt. „Karta z pamiętnika Marii Skłodowskie-Curie”

 

Zuzanna Górska Va

Kacper Gralski IVa

Oliwia Jaśkiewicz IVa

Kamila Kędzia Va

Julia Onopa IVa

 

ŚWIATOWY TYDZIEŃ INFORMATYKI – GODZINA KODOWANIA

W dniach 9-15 grudnia  klasy Va,b,c, VI a,b,c i klasa IVc wzięły udział w wydarzeniu, które przygotowały dla młodych programistów znane firmy informatyczne (Microsoft, Google, Facebook, Yahoo i inne), pod nazwą: „Światowy Tydzień Informatyki – Godzina Kodowania”. Uczniowie rozwiązywali 20 różnego typu zadań programistycznych, w których wykorzystano najważniejsze narzędzia dla każdego programisty: różnego rodzaju pętle i instrukcje.  Uczniowie wykorzystywali przy tym system blokowy – innowacyjne, intuicyjne środowisko programistyczne, które zostało przygotowane specjalnie na okoliczność obchodów Światowego Tygodnia Informatyki , przystępne dla internautów w każdym wieku.

Akcję „Godzina Kodowania” poparli Prezydent USA Barack Obama, Bill Gates, Mark Zuckerberg, założyciel Black Eyed Peas will.i.am i gwiazda NBA Chris Bosh, którzy mówili o ogromnej roli programowania we współczesnych czasach, bez względu na dziedzinę życia.

26 500 461 internautów wzięło udział w tej akcji.

 

MIKOŁAJKOWE SZALEŃSTWO W CZWÓRCE

  Dnia 6 grudnia korytarze naszej szkoły zabarwiły się na czerwono. Składaliśmy sobie mikołajkowe życzenia. Zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie mieli na sobie czapkę św. Mikołaja lub jakiś inny element jego stroju. Pojawiły się nawet rogi renifera. Na pierwszej przerwie obiadowej zebraliśmy się na korytarzu, by zrobić sobie wspólne zdjęcie zapamiętując ten moment na długo.
                                                               Wiktoria Zarzycka VIc

ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

W dniach 18-24 listopada 2013 roku po raz szósty został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w ponad 120 krajach. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem ŚTP jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W październiku i listopadzie 2013 roku klasy VIA, VIB, VIC i IVA wzięły udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości. Tym razem nasze klasy pojechały do Centrum Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji. Zwiedzały ośrodek, oglądały sprzęt policyjny, obserwowały manewry policyjne m.in. ćwiczenia z udziałem patrolu konnego. Uczniowie na lekcji do dyspozycji wykonali rysunki obrazujące pracę policjantów.

Uczniowie i nauczyciele dziękują Państwu Bogdańskim za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

 

W dniach 25-29.XI.2013 r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Szlachetna paczka”. Jest to przedsięwzięcie organizowane przez Krakowskie Stowarzyszenie „Wiosna” z prezesem ks. Jackiem Stryczkiem na czele. Celem projektu jest pomoc rodzinom potrzebującym. Z inicjatywy rodziców naszej szkoły cała społeczność włączyła się w akcję zbierania najpotrzebniejszych rzeczy dla wybranej rodziny z Aleksandrowa Łódzkiego. Dzięki ogromnemu sercu i wrażliwości na potrzeby innych zebraliśmy żywność, środki czystości, pomoce szkolne. Za pieniądze zebrane do skarbonki kupiliśmy odzież i zabawki dla dzieci z wybranej rodziny.


BARDZO DZIĘKUJEMY ZA DOBRE SERCA, KTÓRE BIJĄ DLA POTRZEBUJĄCYCH POMOCY. Państwa wsparcie jest dowodem na istnienie ludzi dobrej woli, ludzi, na których zawsze można polegać.

 

Słowa podziękowania kierujemy do komitetu organizacyjnego akcji w szkole: pp. Renaty Gostyńskiej, Doroty Szymczak, Joanny Łaczkowskiej oraz dziękujemy pp. Marcie Tyniec, Magdalenie Zielińskiej i Agnieszce Rogowskiej za poświęcony czas, zaangażowanie, zrozumienie.

 

I TY TAKŻE POTRAFISZ UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY

W dn. 25-29 listopada w klasach I-III przeprowadzono projekt z cyklu „Ratujemy i Uczymy Ratować” . Celem zajęć było nauczenie dzieci zasad powiadamiania służb ratunkowych i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas działań z wychowawcami uczniowie: obejrzeli film pt. "Doktor Kręciołek", tworzyli scenki dramowe, wypełniali karty pracy. 27 listopada wszyscy ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia te poprowadzili ratownicy Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof w Łodzi.
Dzieci pod opieką instruktorów sprawdzały przytomność poszkodowanego, wzywały pomoc,
wykonywały oddechy i uciskanie klatki piersiowej.

PLUSZOWY MIŚ

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji nauczyciele oddziałów przedszkolnych ogłosili konkurs plastyczny pt. „Mój Miś” skierowany do dzieci z klas młodszych.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem , choć zadanie do wykonania nie było łatwe- w tym roku należało zaprojektować misia jako formę przestrzenną. Uczestnicy plastycznych zmagań wykazali się kreatywnością i ogromną wyobraźnią. Możemy więc podziwiać misie wykonane z gałganków, styropianu, plasteliny, ciastoliny, papieru, tworzyw sztucznych itd., itd.

Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli klas I- III i oddziałów przedszkolnych oceniła dzieła „małych artystów”  i wyłoniła zwycięzców:

 I miejsce

Amelia i Kalina Kopczackie- kl.III a, Zuzanna Zielińska- kl.II a

 

II miejsce

Paweł Jaworski- kl. II b, Adrian Wolf- kl. II a, Igor Rosiński- kl. II c

Amelka Ciborowska-  oddz. przed. A

 

III miejsce

Dawid Cieślak- kl. II b, Dawid Siudzik- kl. I a, Barbara Włodarek- kl. III a

Szymon Włodarczyk- kl. II a, Agnieszka Sowińska- kl. II a

Wszystkim serdecznie gratulujemy !

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI,

TOLERANCJI I POZDROWIEŃ

21 listopada już po raz drugi obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości Tolerancji i Pozdrowień. Każdy uczeń i nauczyciel został tego dnia obdarowany serduszkiem z cytatem o życzliwości, który nosiliśmy przyklejone do ubrania przez cały dzień. Na korytarzu szkolnym znajdowała się tablica z napisem „Napisz kolego coś miłego”. Wielu uczniów skorzystało z możliwości i napisało miłe słowa, życzenia lub pozdrowienia. Na drzwiach od sal lekcyjnych pojawiły się plakaty na temat życzliwości, tolerancji i uśmiechu. Dzisiejsze święto przypomniało nam, że często pod pretekstem tysiąca spraw, stresu przemykamy obok siebie gubiąc swoją szansę na przyjaźń. Może ktoś właśnie potrzebuje uśmiechu, drobnego gestu, kilku ciepłych słów by nie czuć się samotnie. Motto dzisiejszego dnia na pewno zagości w sercach naszych uczniów na dłużej.

„ Znajdź się wśród życzliwych. Dzięki bezinteresownym dobrym uczynkom codzienność staje się bardziej kolorowa”

 

Ewaluacja za nami

W dniach 03.X.2013 – 17.X.2013 r. w naszej szkole została przeprowadzona ewaluacja zewnętrzna (problemowa) w obszarach wyznaczonych przez wymagania państwa:

1.     Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.

2.     Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.

3.     Respektowane są normy społeczne.

Ewaluacja zewnętrzna polegała na zbieraniu i analizowaniu informacji nt. funkcjonowania  szkoły. Zespół wizytatorów ds. ewaluacji Kuratorium Oświaty w Łodzi objął badaniem uczniów, rodziców, nauczycieli; przeprowadził wywiad z dyrektorem i wicedyrektorem placówki, pracownikami obsługi
i administracji, przedstawicielami samorządu lokalnego i partnerami szkoły; obserwował lekcje, analizował dokumenty.

Wyniki i wnioski z ewaluacji zostały przedstawione dyrektorowi i radzie pedagogicznej w dniu 24 października 2013 r.

Cały raport z ewaluacji wewnętrznej można znaleźć na stronie Systemu Ewaluacji Oświaty (SEO).

 

Zwycięstwo w V edycji Gminnego Konkursu

 „Moja Polska- polskie tradycje i zwyczaje”

 

Uczniowie naszej szkoły:

Julita Zalewska, klasa VIa

Ewa Sowińska, klasa VIc

Wiktoria Zarzycka, klasa VIc

w dniu 18 listopada 2013r. zajęły I miejsce w V edycji Gminnego Konkursu „Moja Polska – polskie tradycje i zwyczaje”.

Organizatorem rywalizacji był Miejski  Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim.

Szóstoklasiści wykazali się wiedzą z różnych dziedzin: literatury, historii, przyrody, muzyki, plastyki, filmu.  Uczniowie znali: ważne daty z historii Polski, zagadnienia związane z małą ojczyzną, krainy geograficzne, rośliny chronione, zabytki,  dzieła Jana Matejki,  Juliana Tuwima, nazwiska wybitnych polskich reżyserów, tytuły pieśni niepodległościowych. Hasłem wiodącym tegorocznej edycji były tradycje i zwyczaje polskie. Dziewczyny świetnie radziły sobie z pytaniami dotyczącymi zwyczajów regionalnych, np. podłaźnika, pucheroków,  wieszania Judasza, symboliki bociana.

Uczennice do konkursu zostały przygotowane przez panie:

Dorotę Berenc Agnieszkę Krajewską – Daszkiewicz

 

INDIANIN W NASZEJ SZKOLE

14 listopada uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III uczestniczyli w spotkaniu poświęconym kulturze Indian Ameryki Północnej, które prowadzone było przez Pana Jarosława Pruchniewskiego, wieloletniego członka Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian. Opowieść o różnorodności strojów, rzeczy codziennego użytku, broni poparta była pokazem licznych eksponatów, gromadzonych od 20 lat przez właściciela.

 

Tydzień Patriotyczny to szereg wydarzeń organizowanych przez różne organizacje i instytucje z okazji Święta Niepodległości. W tym roku Szkoła Podstawowa nr 4 również przyłączyła się do tej akcji. Łącząc tradycje z aktywnym działaniem, 12 listopada uczniowie klas I-III oraz oddziałów przedszkolnych spotkali się na wspólnym śpiewaniu pieśni żołnierskich.

Przy akompaniamencie flażoletów zaśpiewaliśmy pieśni:

„Przybyli ułani pod okienko”, „Piechota”, „Pierwsza kadrowa”

„O mój rozmarynie”.

 

LEKCJA PATRIOTYZMU

8 listopada uczniowie klas VIa i IVc wrócili do kart naszej historii. Przypomnieli o przeszło stuletniej niewoli naszej ojczyzny. Od 11 listopada 1918 roku datuje się historia Niepodległego Państwa Polskiego związana na zawsze z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego. W tle muzyki poważnej płynęły słowa poetów opowiadające o naszej Ojczyźnie, o tym, jak Polacy z oddaniem walczyli o wolność. Program wypełniły pieśni patriotyczne śpiewane przez zespół wokalny, który prowadzi pani Jadwiga Joachimiak. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

Po występach artystycznych pani vicedyrektor Bożena Andrzejewska podziękowała paniom: J.Księżak, J.Misiak i J.Joachimiak za przygotowanie programu poetycko-muzycznego, uczniom za występ, a widowni za udział w apelu. Widzowie nagrodzili brawami występujących, a następnie wszyscy wrócili na pozostałe w tym dniu lekcje.

 

KONKURS JESIENNY

 

Jesień przyszła do nas w tym roku, niosąc ze sobą koszyk pełen wspaniałości. Począwszy od pięknej, słonecznej pogody, aż po różnobarwne liście, dorodne kasztany i żołędzie. Samorząd Uczniowski postanowił wykorzystać te dary i zorganizował konkurs na najciekawszego ludzika (dla klas I-III) oraz na najpiękniejszy bukiet jesienny (klasy IV-VI). Każda z prac była niepowtarzalna i piękna.

Po burzliwej debacie jury wyłoniło zwycięzców konkursu:

Klasy I-III Najciekawszy ludzik

I miejsce – Justyna Dębowska IIb oraz Kinga Berenc IIIa

II miejsce – Amelka Siemińska Ib oraz Agnieszka Sowińska IIa

III miejsce – Hanna Kostowska IIc oraz Zofia Kustosz IIc

 

Klasy IV-VI Najpiękniejszy bukiet

I miejsce – Emilia Kubiak Vc oraz Aleksandra Dylik IVa

II miejsce – Nikola Nadskakuła IVb oraz Ewa Sowińska VIc

III miejsce – Wiktoria Zarzycka VIc oraz Julia Ruszkowska VIb

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, a prace zdobiły szkolny korytarz przez ostatni tydzień.

Dzieciom, które wzięły udział w konkursie serdecznie dziękujemy.

 

HISTORIE U FABRYKANTA

SUKCES W KONKURSIE PLASTYCZNYM

 

W październiku uczniowie z koła regionalnego wzięli udział w konkursie plastycznym. Zadanie polegało na wykonaniu kolażu przedstawiającego lokalny zabytek pochodzący z okresu rewolucji przemysłowej. Nasza grupa w składzie Zuzanna Górska, Karolina Kozanecka, Karolina Bielecka i Kamila Kędzia przygotowały pod opieką p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras pracę przedstawiającą Willę Alberta Stillera z 1908 r.-właściciela fabryki pończoszniczej z charakterystyczną magnolią. Zabytek wykonany został z kawałeczków tkanin, włóczek, tasiemek co nawiązuje do historii regionu jako ośrodka przemysłu tekstylnego. Tło powstało przy wsparciu koła historycznego. Jury spośród 12 prac wyłoniło 3 zwycięskie, wśród których znalazła się nasza willa.

 

ŚLUBUJEMY...

14 października odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.  Na ten szczególnie ważny dzień pierwszoklasiści czekali z niecierpliwością.  Do ślubowania przystąpiło 92 uczniów, którzy w obecności Pani Dyrektor, nauczycieli oraz rodziców i opiekunów złożyli przysięgę i zostali pasowani na uczniów Czwórki. "Będę dobrym uczniem"- tak brzmiało przyrzeczenie wszystkich dzieci. Pani Dyrektor oraz koledzy z klas starszych życzyli pierwszakom sukcesów, wytrwałości i cierpliwości. Rodzice pierwszoklasistów także złożyli przyrzeczenie, w którym  zobowiązali się do pomocy swoim pociechom. Na pamiątkę i w nadziei na owocną współpracę  wkopano przed szkołą drzewka ufundowane przez rodziców. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadziła pani Ula Pakuła.
Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy goście.

 

MAMY ZIELONĄ FLAGĘ!

11 października w Krakowie odbyła się uroczystość wręczania szkołom z całego kraju Międzynarodowego Certyfikatu -" Zielona Flaga". Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej oraz ubiegłorocznym szóstoklasistom udało nam sie uzyskać ten prestiżowy tytuł. Mam nadzieję, że i w tym roku podejmiemy działania, aby powtórzyć ubiegłoroczny sukces. Choć pracy jest dużo, to warto pracować dla siebie i swojego środowiska

 

ŚWIĘTO DRZEWA

W poniedziałek 7 października uczennice  naszej szkoły wzięły udział w warsztatach plastycznych edukacji ekologicznej organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. W związku z obchodami Święta Drzewa spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego posadzenia drzewa w Parku Miejskim. W tym roku był to buk kolumnowy, który dzięki naszym życzeniom miejmy nadzieję wyrośnie na zdrowe drzewko. Następnie udaliśmy się do MDK-u, gdzie reprezentanci szkół podstawowych z terenu naszej gminy przygotowywali  kompozycje plastyczne składające się z liści. Naszą szkołę reprezentowały uczennice w składzie: Wiktoria Juszczak, Alicja Majewska, Natalia Dąbrowska, Oliwia Forysiak, Oliwia Bienias, pod opieką p. Marzeny Wlazłowicz-Pietras

Drzewa są naszą przyszłością dostarczając nam niezbędny do życia tlen. Pamiętajmy więc o tym i chrońmy je przed bezmyślną wycinką i wandalizmem człowieka.

 

AKCJA "POMÓŻ ZWIERZĘTOM"

Na przełomie września i października uczniowie naszej szkoły czynnie zaangażowali się w akcję niesienia pomocy bezdomnym zwierzętom. W tym roku udało nam się zebrać 80kg. karmy suchej i 30kg. karmy mokrej. 11 października karma trafiła do podopiecznych schroniska „Medor” w Zgierzu.

Dziękujemy, że mimo wielu ważnych obowiązków, niesiecie pomoc także naszym mniejszym braciom i że los bezbronnych zwierząt nie jest Wam obojętny.

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM JESZCZE RAZ BARDZO DZIĘKUJEMY

                                                                          Opiekunowie SU

ŚWIATOWY DZIEŃ NOSZENIA SPÓDNIC

Już po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy, a raczej obchodziłyśmy Światowy Dzień Noszenia Spódnic. W tym dniu dziewczyny założyły swoje ulubione spódniczki. Wszystko po to, by czuć się ładnie i modnie. Mamy nadzieję, iż świętowanie to wpisze się już na stałe w tradycje naszej szkoły, gdyż wszystkie wiemy, iż noszenie spódniczek nigdy nie wyjdzie z mody.

                                                                         Opiekunowie SU

ZAPRZYSIĘŻENIE SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 

11 października społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 była świadkiem niezwykle uroczystego zaprzysiężenia nowego Samorządu Szkolnego. Nowo wybrana przewodnicząca, Ewa Sowińska, w obecności Pani Dyrektor oraz wszystkich uczniów, zobowiązała się godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię oraz bronić praw i interesów uczniów.
 

Uroczystość była też okazją do przypomnienia Praw i Obowiązków Ucznia. Uczniowie kl. 4a, 5a, 5c oraz 6c. w krótkim przedstawieniu raz jeszcze wymienili wszystkie prawa małego obywatela, które powinny być przez wszystkich przestrzegane i respektowane oraz przypomnieli uczniom jakie mają obowiązki.

 

Uczniowie złożyli również życzenia Pani Dyrektor, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom Szkoły z okazji nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej.

 

Nowo wybranym członkom Samorządu Szkolnego oraz całemu Gronu Pedagogicznemu składamy życzenia pomyślnej i owocnej pracy oraz wielu sukcesów w roku szkolnym 2013/2014.

                                                                               Opiekunowie SU

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

 

30 września odbyły się wybory do nowego Samorządu Uczniowskiego, który obejmie władzę w roku szkolnym 2013/2014. Tegoroczne wybory poprzedziła kampania wyborcza, podczas której kandydaci starali się przekonać do siebie uczniów naszej szkoły. Na korytarzach pojawiły się plakaty, zachęcające do głosowania. Rozdawano także ulotki. Głosowanie przebiegło sprawnie i zgodnie z zasadami demokracji. Komisja wyborcza odpowiedzialna za przeprowadzenie głosowania, po zakończeniu swojej pracy podała do publicznej wiadomości wyniki głosowania.

Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Ewa Sowińska - uczennica kl. VI c, natomiast jej zastępcą Kacper Gralec - uczeń kl. VI a. Obowiązki rzecznika prasowego przejmie Bartosz Nowak  – uczeń z kl. VI b.
Nad przebiegiem kampanii oraz czuwała p. Jadwiga Misiak wraz z opiekunkami Samorządu: p. Magdaleną Jarzęcką i p. Barbarą Sobczak.


Gratulujemy i życzymy sukcesów w tegorocznej pracy samorządowej.

 

MUZYKOWANIE W CZWÓRCE


Dnia 1 października, do Szkoły Podstawowej nr 4 przybyło wielu gości z łódzkich oraz gminnych szkół i przedszkoli, by wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Muzyki. Wszystkie zgromadzone na hali dzieci wspólnie zagrały na flażoletach przygotowane wcześniej na tę okazję utwory muzyczne. Wesołe dźwięki płynące z ogromnej liczby instrumentów sprawiły, że wszyscy widzowie włączyli się do wspólnego śpiewania fragmentów piosenek, klaskali lub ruchem przeżywali słuchaną muzykę.
Flażoletowe muzykowanie uświetniły występy uzdolnionych muzycznie uczniów naszej szkoły. Każdą graną melodię poprzedzał wiersz, zagadka, taniec lub muzyka płynąca z takich instrumentów jak harfa i skrzypce. Na tle jesiennej dekoracji, otoczeni przyjazną atmosferą oraz wspaniałą muzyką uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki.
W przerwie muzycznego spotkania wszyscy uczestnicy spotkali się przy herbatce, by uzupełnić zapasy energii przed udziałem w zabawach muzyczno – ruchowych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich opiekunom za wspólnie spędzony czas.
Zagrali z nami: Zespół Szkół w Rogowie, Szkoła Podstawowa nr 35 z Łodzi, Szkoła Podstawowa nr 182 z Łodzi, Przedszkole Miejskie nr 149 Niepubliczne Przedszkole „Papierowy Wiatraczek”.
Wystąpili: Gra na harfie : Nina Kubasiak VI c, gra na skrzypcach : Zuzanna Wrońska VI c, zespól wokalny dziewcząt z klasy VI c pod opieką p. Jadwigi Joachimiak, zespół taneczny dziewcząt z klasy IV a, uczniowie klasy III c – układ ruchowy - pod opieką p. Renaty Papis (wiersze : Maja Rawicka, Maksymilian Galbfach, Krzysztof Hanke),uczniowie klasy IIa (śpiew – Zuzanna Papis) pod opieką p. Doroty Kocik

Pięknie dziękujemy p. Katarzynie Ziąbce za techniczną oprawę imprezy.
Całość koordynowały: p. Ewa Adamkiewicz, p. Iwona Onopa

NAJPIĘKNIEJSZY ZACHÓD SŁOŃCA

 

W naszej szkole przeprowadzono konkurs fotograficzny

pt." Najpiękniejszy zachód słońca". Prace zostały ocenione przez profesjonalistę- panią fotograf Aleksandrę Saganowską (która prowadzi zakład fotograficzny w Aleksandrowie Ł. przy ul. Warszawskiej). Najlepsze zdjęcia wykonali: Adam Cieślak kl. IIIb, Amelia Raczyńska kl. Ic, Agata Kraska kl. IIIa, Piotr Cieślak kl. Va.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

20 września 90-osobowa grupa uczniów z klas IV-VI wzięła udział, pod opieką pani wicedyrektor B. Andrzejewskiej i nauczycielek przyrody- M. Jarzęckiej i A. Skawińskiej, w akcji- Sprzątanie Świata. Terenem przez nas porządkowanym było Torfowisko Rąbień. Okazało się , że sam obszar rezerwatu nie jest zbyt zanieczyszczony, natomiast okolice wokół wymagają dużego nakładu pracy. Udało nam się posprzątać obszar chroniony oraz okolice stadionu, natomiast z powodu deszczu nie pozbieraliśmy śmieci znajdujących się wzdłuż ulicy Torfowej. Uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem, co świadczy o ich dużej świadomości ekologicznej.Dziękujemy rodzicom za wsparcie i udzielenie zgody na udział ich dzieci w tym przedsięwzięciu.

 

MAMY ZIELONĄ FLAGĘ!

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie, rodzice i pracownicy naszej szkoły starali się o uzyskanie międzynarodowego certyfikatu - " Zielona Flaga". Jest to tytuł nadawany na całym świecie w  ramach programu - Eco-School. Dzięki licznym przedsięwzięciom podnoszona jest świadomość ekologiczna młodzieży poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii, surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu.

  Z ogromną przyjemnością informujemy,
iż certyfikat został nam przyznany
.

  Jest to duża satysfakcja i ogromne wyróżnienie uzyskane dzięki aktywnej pracy uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły. Mamy nadzieję, że ten rok także będzie obfitował w liczne przedsięwzięcia ekologiczne w szkole i środowisku.

Szkolny Komitet Zielonej Flagi

Dzień dobry szkoło, dzień dobry!

Rok zaczynamy nowy.

Witamy cię pieśnią, książką

w radosny dzień wrześniowy".

 

Wakacje minęły. 2 września mury naszej szkoły znów zatętniły życiem.  Kolejne grupy wiekowe przybywały do hali sportowej na spotkanie z kolegami i nauczycielami. Pani dyrektor Jolanta Mistrzak uroczyście ogłosiła rozpoczęcie nowego roku szkolnego i życzyła wszystkim uczniom wielu sukcesów.  Podczas uroczystości mieliśmy okazję  gościć  przedstawiciela  Biura Poselskiego  Poseł Agnieszki Hanajczyk. Odczytał on list od Minister Sportu Joanny Muchy oraz zaprezentował  film pt. "STOP zwolnieniom z WF-u"!, w którym gwiazdy i autorytety polskiego sportu zachęcają do aktywnego uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego.  W ten sposób zainaugurowana została w naszej szkole kampania społeczna  promująca  aktywność  fizyczną  wśród dzieci i młodzieży.

O stronę artystyczną uroczystości zadbali uczniowie z klas III a i III c, którzy pod opieką pp. Ewy Adamkiewicz i  Renaty Papis przygotowali wiersze, piosenki oraz występ flażoletowy. Nad  oprawą dźwiękową i nagłośnieniem czuwała p. Katarzyna Ziąbka.

 

WYDARZENIA Z ROKU 2012/2013
 

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyżej w klasach IV-VI
w roku szkolnym 2012/2013

 

IV a śr. klasy 4,2

 

Zuzanna Górska – 5,4 wzorowe

Izabela Grzelczyk – 5,3 wzorowe

Maciej Postek – 5,1 bardzo dobre

Kajetan Goss– 5,0 wzorowe

Bartłomiej Borowski– 5,0 bardzo dobre

Kamila Kędzia – 5,0 wzorowe

Piotr Cieślak – 4,9 bardzo dobre

Łukasz Krajewski – 4,9 bardzo dobre

Karolina Kozanecka – 4,5 wzorowe

Katarzyna Pietrzak – 4,5 wzorowe

Patryk Sobczak – 4,5 wzorowe

 

IV b śr. klasy 3,7

Natalia Komisarczyk – 4,8 wzorowe

Patrycja Piątkowska – 4,6 bardzo dobre

Piotr Sobczak – 4,5 bardzo dobre

Patryk Konopka – 4,5 bardzo dobre

 

IV c śr. klasy 4,1

Emilia Kubiak – 5,1wzorowe

Dominik Przychodniak – 5,1 wzorowe

Bartosz Przerwa – 5,0 wzorowe

Natalia Kustosz – 4,9 wzorowe

Aleksandra Mokrosińska – 4,9 wzorowe

Wiktoria Olejnik – 4,9 wzorowe

Marcin Radziejewski – 4,9 wzorowe

Kacper Woźniak – 4,9 wzorowe

Julia Tadeusiak – 4,8 wzorowe

Klaudia Olczyk – 4,8 bardzo dobre

Adrian Michałek – 4,6 bardzo dobre

Natalia Michalska – 4,6 bardzo dobre

Lidia Falkenberg – 4,6 bardzo dobre

V a śr. klasy 4,1

 

Julita Zalewska – 5,5 wzorowe

Aleksandra Ziętera – 5,0 wzorowe

Jakub Lewandowski – 5,0 wzorowe

Jakub Rajczyk – 5,0 wzorowe

Patryk Janowski – 4,9 wzorowe

Jakub Kabaciński – 4,9 wzorowe

Natalia Tomczak – 4,9 wzorowe

Zuzanna Włodarek – 4,9 wzorowe

Weronika Kulak – 4,8 wzorowe

Magdalena Biniaszczyk 4,5 wzorowe

Kacper Gralec – 4,5 wzorowe

Monika Nowak – 4,5 wzorowe

Oliwer Tomporowski – 4,5 bardzo dobre

Marcelina Wota – 4,5 bardzo dobre

 

V b śr. klasy 3,8

 

Bartosz Nowak – 5,0 wzorowe

Dominika Zawadzka – 5,0 wzorowe

Anna Skóra – 4,9 wzorowe

Sandra Człapińska – 4,5 wzorowe

Natalia Łabuda – 4,5 wzorowe

Patrycja Brusiłowicz – 4,5 wzorowe

 

V c śr. klasy 4,2

 

Ewa Sowińska – 5,5 wzorowe

Wiktoria Zarzycka – 5,4 wzorowe

Sonia Stehr – 5,2 wzorowe

Alicja Majewska – 5,1 wzorowe

Natalia Dąbrowska – 5,0 wzorowe

Oliwia Forysiak – 4,9 wzorowe

Jolanta Zwierzchowska – 4,9 wzorowe

Marta Klonowicz 4,8 wzorowe

Artur Trybuła – 4,8 bardzo dobre

Klaudia Janiak – 4,6 bardzo dobre

VI a śr. klasy 3,9

 

Jan Czerwiec – 5,4 wzorowe

Kamil Szczepaniak – 5,0 wzorowe

Barbara Nykiel – 5,0 wzorowe

Weronika Bekalarska – 4,6 wzorowe

Milena Pijarowska – 4,5 wzorowe

 

VI b śr. klasy 4,3

 

Katarzyna Góralska – 5,6  wzorowe

Paweł Koralewski – 5,5 wzorowe

Alicja Forysiak – 5,4  wzorowe

Tomasz Świerczyński – 5,2 wzorowe

Julia Olechnowicz – 5,1 wzorowe

Martyna Pietrzak – 5,0 wzorowe

Maria Baniewicz – 5,0 wzorowe

Wiktoria Bużyńska – 4,6 wzorowe

Aleksandra Jóźwiak – 4,6 wzorowe

Michał Dziewierzyński – 4,6 bardzo dobre

 

VI C śr. klasy 3,8

 

Joanna Szczepaniak – 5,6  wzorowe

Karolina Podsiadła – 5,1 wzorowe

Szymon Pasikowski – 4,8 wzorowe

Milena Kleczewska – 4,8 bardzo dobre

 

Najlepszy sportowiec szkoły 2012/2013

Martyna Mozga VI b
Szymon Świercz VI b

Sprinter nauki w roku szkolnym 2012/2013

Sandra Człapińska V b

 

Uczniowie wyróżniający się w Oddziałach Przedszkolnych

i w klasach I -III

w roku szkolnym 2012/2013

Oddział Przedszkolny „A”

Jarczyński Maciej

Kuna Jakub

Kwiatkowska Julia

Machnicki Szymon

Osieja Michał

Ziąbka Martyna

 

Oddział Przedszkolny „B”

Chojnacka Amelia

Gramera Gabriela

Kaczała Łukasz

Matusiak Oliwia

Wawrzyniak Marta

 

Oddział Przedszkolny „C”

Dymecka Julia

Pawlak Wiktoria

Pięta Damian

Sikorski Bartłomiej

Siudzik Dawid

Szalkowski Oliwier

Zbidi Anna

 

I a

Kabacińska Berenika

Kostowska Aleksandra

Nowak Oliwia

Papis Zuzanna

Pietruszewska Dorota

Pisarek Jakub

Rybczyńska Katarzyna

Sowińska Agnieszka

Włodarczyk Szymon

Wojtysiak Julia

Zielińska Zuzanna

 

I b

Cieślak Dawid

Dębowska Justyna

Grzelczyk Urszula

Kosak Dominik

Kubala Luiza

Pawlina Błażej

Sobanty Zofia

Żaromińska Nikola

 

I c

Dobroniak Zofia

Dobroniak Zuzanna

Dybała Dawid

Grzelak Wiktoria

Kostowska Hanna

Kustosz Zofia

Maciaszczyk Szymon

Pacholska Wiktoria

Rosiński Igor

Wieczorek Igor

 

II a

Berenc Kinga

Gulak Katarzyna

Kraska Agata

Krzyżanowski Antoni

Krzyżanowski Jan

Matczak Patrycja

Pietrzak Jakub

Weremiuk Ignacy

Wojtaszek Agata

Ziąbka Igor

 

II b

Bekalarska Dominika

Chudzik Filip

Cieślak Adam

Grzelak Igor

Majchrzycka Julia

Pieczewski Jakub

Radziejewska Kinga

 

II c

Chrzanowska Aleksandra

Galbfach Maksymilian

Janowski Oliwier

Kaczmarek Maria

Kornacki Oskar

Malska Oliwia

Pospiszyl Paweł

Rawicka Maja

Rogacki Mateusz

Rogowska Oliwia

 

III a

Becht Maksymilian

Ferenc Zuzanna

Gajdka Bartosz

Grabski Kacper

Grzechnik Karolina

Jaśkiewicz Oliwia

Krystek Anna

Paś Zuzanna

Rajczyk Aleksandra

 

III b

Ciesek Jan

Durska Nadia

Jarczyńska Aleksandra

Majchrzycka Martyna

Skonieczka Maciej

Snarska Oliwia

Szałek Daniel

Szymczak Anna

Ścibisz Oliwia

 

III c

Górska Gabriela

Jałowiecka Wiktoria

Miller Lidia

Misztela Klaudia

Przerwa Julia

Tomporowska Oliwia

Włodarek Klaudia

 

Uczniowie ze 100 % frekwencją

w roku szkolnym 2012/2013

 

Agnieszka Sowińska I a

Wiktoria Grzelak I c

Igor Rosiński I c

 

Adam Cieślak II b

Igor Grzelak II b

Julia Majchrzycka II b

Julia Raczyńska II b

 

Oskar Kornacki II c

Oliwia Rogowska II c

Bartosz Niewiadomski II c

 

Piotr Cieślak IV a

Katarzyna Gajdka IV a

Marta Zagozda IV a

Klaudiusz Iglewski IV a

Justyna Dubicka IV c

Kacper Gralec V a

Ewa Sowińska V c

Wiktoria Zarzycka V c

 

Julia Woźniak VI b

Tobiasz Pizulski VI b

 

 

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców

                 Szkoły serdecznie dziękują wszystkim rodzicom,

którym leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie

          naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy 

           sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły.

 

Oddział Przedszkolny „a”

Emilia Ciemcioch

Dorota Cyganek

Katarzyna Machnicka

Oddział Przedszkolny „b”

Małgorzata Bobrowska

Patrycja Bergius-Kaźmierczak

Justyna Jagusiak

Krystyna Kwiatkowska

Magdalena Gramera

Oddział Przedszkolny „c”

Katarzyna Kotowska

Bogusława Siudzik

Małgorzata Nowak

 

I a

Magdalena Zielińska

Marlena Felkowska

Izabela Czekajewska

Emilia i Sebastian Tomaszewscy

 

I b

Joanna Jaworska

Monika Cieślak

Marzena Dębowska

Katarzyna Biniaszczyk

 

I c

Agnieszka Wieczorek

Agnieszka Rosińska

Ewa Kustosz

Mariola Dylik

 

 

II a

Katarzyna Kochaniak

Aleksandra Weremiuk

Witold Pietrzak

 

II b

Justyna Jagusiak

Sylwia Matkowska-Sikora

Izabella i Rafał Majchrzyccy

 

II c

Joanna Łaczkowska

Magdalena Zielińska

Agnieszka Rogowska

Marta i Leszek Janowscy

Renata Gostyńska-Hanke

 

III a

Agnieszka Paś

Mariola Dylik

Aneta Jaśkiewicz

Monika i Tomasz Grabscy

 

III b

Dorota Szymczak

Izabella Majchrczycka

Anna Kifer-Wojtczak

 

III c

Marzena Juszczak

 

IV a

Małgorzata Grzelczyk

 

IV b

Edyta Omiotek

Katarzyna Zelek

Iwona Sobczak

 

IV c

Jolanta Serafin

Magdalena Woźniak

Ewa Kustosz

Joanna Kubiak

 

V a

Elżbieta Nowak

Agnieszka Żabińska

 

V b

Dorota Łabuda

 

V c

Aneta i Krzysztof Janiak

Monika Stehr

Jolanta Klonowicz

Ewa Smus

Ewa Bednarek

Rafał Bienias

 

VI a

Katarzyna Gibalska

Marzena i Maciej Drożdżyńscy

Hanna Czerwiec

Małgorzata Bekalarska

Danuta Naja

 

VI b

Ilona Świerczyńska

Beata Antczak

Anna Jóźwiak

Marzena Kawalec

Monika i Marcin Baniewicz

Alina Dziewierzyńska

Marzena Dolińska-Olechnowicz

Joanna Gołębiowska-Forysiak

 

VI c

Małgorzata Szczepaniak

Emilia Dominowska

Dorota Kisiel

 

 

OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

W sobotę 22 czerwca  na stadionie MOSiR odbyła się Olimpiada Sportowa Przedszkolaków przygotowana i prowadzona przez nauczycielki

z MP3. Wzięły w niej udział dzieci ze wszystkich aleksandrowskich przedszkoli oraz Szkół Podstawowych nr 3 i 4.

Gościem specjalnym był pan Andrzej Grabarczyk- były olimpijczyk z naszego miasta.

Sześciolatki brały udział w konkurencjach sportowych- skakały na piłkach, zbierały piłeczki na czas i skakały w workach. Nie tylko zawodnicy spisali się doskonale. Licznie zgromadzeni kibice- rodzice i dziadkowie gorąco zagrzewali do sportowej rywalizacji swoje pociechy. Nic więc dziwnego, że mali sportowcy bardzo się starali, by osiągnąć jak najlepsze wyniki.

W olimpiadzie zwyciężyła drużyna z MP 1. Przedstawiciele naszej szkoły: Eryk Matczak, Szymon Machnicki, Michał Osieja, Bartosz Kołodziejski, Nikodem Kaźmierczak, Damian Pięta, Dawid Siudzik i Anna Zbidi zajęli czwarte miejsce. W nagrodę zawodnicy otrzymali piłkę i pamiątkowe dyplomy. Zawody zakończył wspólny bieg zawodników, który poprowadził dyrektor MOSiR p. Arkadiusz Cichecki. 

 

"MALOWANIE NE EKRANIE 2013"

 

21 czerwca w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji wojewódzkiego konkursu informatycznego "Malowanie na ekranie". W tym roku uczniowie klas młodszych wykonali w edytorze graficznym Paint prace przedstawiające autorską ilustrację wybranego bohatera wiersza Juliana Tuwima, natomiast uczniowie klas starszych mieli za zadanie wykonać frontową stronę  okładki do tomiku wierszy Juliana Tuwima w dowolnym programie graficznym. Na konkurs wpłynęło około 90 prac z 15 szkół województwa łódzkiego. Organizatorzy konkursu - doradca metodyczny pani Katarzyna Paliwoda, nauczyciele SP nr 4 p.p. Renata Papis, Małgorzata Śmichura gratulują wszystkim laureatom talentu, umiejętności z zakresu informatyki oraz innowacyjności w przedstawieniu tematu.

 

Laureaci konkursu „Malowanie na ekranie” 2013

Klasy II

Miejsce I

Ignacy Wośko - Szkoła Podstawowa w Rąbieniu

Opiekun: Violetta Granosik

Miejsce II

Oskar Kornacki- Szkoła Podstawowa nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim

Opiekun: Renata Papis      

Małgorzata Ogrodowicz - Prywata Szkoła Podstawowa Krzysztofa Augustyniaka

Opiekun: Justyna Wenus

Miejsce III

Oliwia Najmrodzka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim

Opiekun: Małgorzata Ogrodowczyk

Klasy III

Miejsce I

Jędrzej Szczawiński- Szkoła Podstawowa nr 79 w Łodzi

Opiekun: Małgorzata Wędrychowicz

Miejsce II

Anna Jaczech – Szkoła Podstawowa w Woli Zaradzyńskiej

Opiekun: Marzanna Ludziejewska

Miejsce III

Michał Modranka- Szkoła Podstawowa nr 3 w Aleksandrowie Łódzkim

Opiekun: Mirosława Sicińska

Klasy IV i V

Miejsce I

Igor Szczawiński – Szkoła Podstawowa nr 79 w Łodzi

Opiekun: Małgorzata Wędrychowicz

Miejsce II

Dominika Tomala - Szkoła Podstawowa nr 182 w Łodzi

Opiekun: Przemysław  Wegenko

Miejsce III

Patrycja Trzepiecińska  – Szkoła Podstawowa w Bałdrzychowie

Opiekun: Dorota Janiak

Wyróżnienie

Anna Mikołajczyk - Szkoła Podstawowa nr 1 w Poddębicach

Opiekun: Renata Olczyk

Klasy VI

Miejsce I

Joanna Szczepaniak – Szkoła Podstawowa nr 4 w Aleksandrowie Łódzkim

Opiekun: Anna Niewiadomska

Miejsce II

Kaja Gruntkowska – Szkoła Podstawowa w Rąbieniu

Opiekun: Jolanta Seta

Miejsce III

Alicja Bodnar – Szkoła Podstawowa nr 1 w Poddębicach

Opiekun: Dorota Janiak

Wyróżnienie

Daniel Stachowiak – Szkoła Podstawowa w Starych Skoszewach

Opiekun: Aneta Łyszcz

 

JESTEŚMY EKO!

Nasz szkoła zajęła I miejsce w VII edycji ekologicznego projektu "Makulowe Dzieci".

W drugim półroczu zebraliśmy 10 244 kg makulatury. Na pierwszym miejscu w szkole uplasowała się klasa III b - 2239 kg, na drugim klasa II c - 1109 kg, na trzecim klasa I a - 1065 kg.

Z dużym zaangażowaniem włączyliśmy się też w zbiórkę ZSEE i zużytych baterii. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za duże zrozumienie akcji ekologicznych i olbrzymie zaangażowanie w działania mające na celu dbanie o nasze środowisko.

 

FLAŻOLECIŚCI W ROGOWIE

Tradycją łódzkiego ruchu flażoletowego jest wspólne muzykowanie przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. To Spotkania z Flażoletem, odbywające się z różnych okazji, dwa - trzy razy do roku.

Uczniowie klasy I b i II a wspólnie z liczną grupą flażolecistów powitała lato w Rogowie - koncertem flażoletowym, śpiewaniem i wspólnymi zabawami w Alpinarium. Zwiedzaliśmy też Arboretum, Muzeum Lasu i Drewna oraz składaliśmy origami.

 

PIKNIK "WESOŁA SZKOŁA"

 

1 czerwca społeczność Czwórki spotkała się na pikniku "Wesoła Szkoła". Dla uczniów i rodziców czekało wiele atrakcji. Na scenie podziwialiśmy występy taneczne, wokalne, recytatorskie i muzyczne dzieci z naszej szkoły. Oglądaliśmy pokazy: jogi, karate, kulturystyki. Na licznych stanowiskach, każdy mógł wybrać coś dla siebie np. szaloną fryzurę, makijaż, tatuaż, wykonać prace plastyczno- techniczne, zakupić upominki. Na boisku dużym powodzeniem cieszyły się: zjeżdżalnia, trampolina, konna przejażdżka, podnośnik i wozy strażackie oraz pokaz grupy poszukiwawczej z psami. 
W kawiarence i grill-barze mogliśmy zadbać o nasze podniebienie

i skosztować smakołyków przygotowanych przez rodziców.
Piknik, jak co roku, integruje naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli, jest ciekawą formą spędzenia wolnego czasu.

 

WSZYSTKIM DZIECIOM, RODZICOM, NAUCZYCIELOM I SPONSOROM, KTÓRZY POMOGLI W REALIZACJI TEJ IMPREZY

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

Oddział przedszkolny A

p. Emilia Ciemcioch

p. Dorota Cyganek

 

Oddział przedszkolny B

p. Patrycja Bergius- Kaźmierczak

p. Justyna Jagusiak

Oddział przedszkolny C

p. Marzena Zbidi

p. Katarzyna Kotowska

p. Emilia Zwierzchowska

Klasa I A

p. Magdalena Zielińska

p. Katarzyna Włodarczyk

p. Sebastian Tomaszewski

p. Halina Pietruszewska

Klasa I B

p. Monika Cieślak

p. Joanna Jaworska

p. Marzena Dębowska

Klasa I C

p. Magdalena Kostowska

p. Agnieszka Rosińska

p. Marzena Walczak

p. Agnieszka Walczak

p. Małgorzata Dobroniak

Klasa II A

p. Marlena Kaczanowska

p. Aleksandra Wojtaszek

Klasa II B

p. Sylwia Matkowska- Sikora

p. Izabella Majchrzycka

p. Justyna Jagusiak

p. Malwina Adrianowska

p. Ewelina Grzelak

p. Małgorzata Pieczewska

 

Klasa II C

p. Joanna Łaczkowska

p. Jarosław Łaczkowski

p. Przemysław Chrzanowski

p. Anna Chrzanowska

p. Mariusz Rawicki

p. Magdalena Zielińska

p. Jolanta Jatczak

p. Renata Hanke

p. Marta Janowska

p. Leszek Janowski

p. Agnieszka Rogowska

p. Agata Tyburska- Śródka

 

Klasa III A

p. Aneta Jaśkiewicz

p. Monika Grabska

p. Tomasz Grabski

p. Mariola Dylik

p. Artur Dylik

p. Agnieszka Paś

Klasa III B

p. Dorota Szymczak

p. Wojtczak- Kifer

p. Marzena Borowska

 

Klasa III C

p. Iwona Hofschneider

p. Barbara Tomporowska

p. Małgorzata Górska

 

Klasa IV A

p. Małgorzata Kędzia

p. Iwona Kozanecka

p. Marta Goss

p. Jolanta Wiktorska

p. Aneta Cieślak

p. Jadwiga Postek

p. Radosław Borowski

Klasa IV B

p. Edyta Omiotek

p. Iwona Sobczak

p. Magdalena Pepłońska

 

Klasa IV C

p. Jolanta Serafin

 

Klasa V A

p. Agnieszka Żabińska

p. Krzysztof Żabiński

p. Aneta Rajczyk

p. Maciej Kwiatkowski

p. Elżbieta Nowak

Klasa V B

p. Małgorzata Nowak

 

Klasa V C

p. Aneta Janiak

p. Krzysztof Janiak

p. Jolanta Klonowicz

p. Anita Jakubiak

p. Ewa Smus

p. Rafał Bienias

p. Ewa Bednarek

 

Klasa VI A

p. Agata Nykiel

p. Danuta Naja

Hanna Czerwiec

 

Klasa VI B

p. Ilona Świerczyńska

p. Monika Baniewicz

p. Marzena Dolińska – Olechnowicz

p. Anna Jóźwiak

 

Klasa VI C

p. Marzena Podsiadła

 

 

 Szczególne podziękowania dla Pani Doroty Szymczak

 

XVI EDYCJA TURNIEJU WIEDZY

O MIEŚCIE I GMINIE ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

 

Dnia 29 maja  w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się coroczny Turniej Wiedzy o naszym mieście i gminie. Uczniowie klas piątych podczas 11 konkurencji musieli wykazać się znajomością historii naszego miasta, walorami przyrodniczymi i turystycznymi naszej okolicy, znajomością i położeniem obiektów zarówno współczesnych jak i z przeszłości. Jednym z zadań było wykonanie przewodnika turystycznego.

XVI Turniej wygrały dzieci z Zespołu Szkół Sportowych, drugie miejsce otrzymały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bełdowie i trzecie miejsce, przegrywając tylko 0,5 punktem, zdobyła SP nr 4.

Puchary za pierwsze, drugie i trzecie miejsca ufundował pan Burmistrz Jacek Lipiński. Dodatkowo nagrody zasponsorowali: mBank, firma Primavera, firma Legs, Bank Spółdzielczy, Adam Hawryluk, Rada Rodziców oraz Wydział Promocji Miasta reprezentowany przez panią Dorotę Bełdowską-Zemła. Wszystkie konkurencje oceniało jury w składzie: przewodnicząca p. Hanna Będą, p. Elżbieta Grochulska, p.  Sylwana Plucińska, p. Dorota Bełdowska-Zemła oraz p. Leszek Pierlejewski. Turniej przygotowały panie: Bożena Dziedzic, Honorata Koralewska i Iwona Onopa.

ZUZIA PAPIS LAUREATKĄ KONKURSU RECYTATORSKIEGO W MDK-U

 

W czwartek 23 maja w Miejskim Domu Kultury odbył się gminny konkurs recytatorski o tematyce przyrodniczej pt: „Świerszczykowe wierszyki”. Rywalizację poprzedziło przedstawienie pt: „Kopciuszek”, które przygotowane zostało przez dzieci z koła teatralnego działającego przy MDK-u. W konkursie wzięli udział uczniowie z czterech gminnych szkół: SP4, SP3, Bełdowa oraz Rudy Bugaj.

Spośród wszystkich uczestników do wojewódzkiego etapu konkursu, zakwalifikowały się 2 osoby: z SP4 i Rudy Bugaj. Uczennica naszej szkoły Zuzanna Papis po mistrzowsku wyrecytowała wiersz Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”, czym zaskarbiła sobie uznanie jury zajmując I miejsce. Drugi laureat konkursu uczeń ze szkoły w Rudzie Bugaj przekonał jury deklamując wiersz pt: „Ptasie radio”. Dziećmi w drodze do MDK-u opiekowała się p. Ilona Kowalska-nauczyciel świetlicy.

Dwójce wspaniałych laureatów serdecznie gratulujemy!!!

 

KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

21 maja w naszej szkole odbył się dwuetapowy konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii. Do etapu pierwszego przystąpili wszyszcy chętni uczniowie klas II i III. Pytania sprawdzały ogólną wiedzę o krajach anglojęzycznych ( stolice krajów, pogoda, zwierzeta, święta i uroczystości itd).

Etap drugi wymagał od uczniów  wyszukania, selekcjonowania i przetworzenia informacji na temat Londynu,  jego atrakcji turystycznych oraz rodziny królewskiej. Pytania dla większości nie okazały się trudne a różnica punktów zdobytych przez zwycięzców była naprawdę niewielka-0,5 do 1 pkt. A oto oni:

                           I miejsce Oskar Kornacki II c

                           II mejsce Ania Szymczak i Daniel Szałek  IIIb

                           III miejsce Klaudia Misztela  IIIc

W nagrodę za wkład pracy i ogromne zaangażowanie naszych najmłodszych,wszyscy  uczestnicy drugiego etapu otrzymają książeczkę w języku angielskim, by w czasie wakacji ćwiczyć czytanie i utrwalać słownictwo.   

 

„ŚWIERSZCZYKOWE WIERSZYKI”

 

W poniedziałek 20 maja uczniowie z klas 0-IV wzięli udział w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki”. Spośród 43 osobowej gromadki, jury w składzie p.p. Ewa Kania i Marzena Wlazłowicz-Pietras wyłoniło 7 zwycięzców reprezentujących szkołę w gminnym  etapie konkursu o tematyce przyrodniczej.

W konkursie nie mogło zabraknąć twórczości Juliana Tuwima, któremu zadedykowany został rok 2013. I tak, jeszcze raz liczyliśmy wagony lokomotywy, poznawaliśmy problemy zdrowotne wawelskiego smoka oraz słonia Trąbalskiego, mieliśmy również wielką ochotę pobawić się z niesfornym Murzynkiem Bambo, czy wspólnie z Dyziem położyć się na łące i marzyć.

Laureaci szkolnego etapu konkursu recytatorskiego pt: „Świerszczykowe wierszyki”:

Jakub Kuna oddz.przed. A, Martyna Ziąbka oddz.przed. A,

Zuzanna Papis Ia, Urszula Grzelczyk Ib, Maksymilian Galbfach IIc,

Lidia Falkenberg IVc

Wszystkim uczestnikom za udział w konkursie dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w MDK-u.

 

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI JULIANA TUWIMA

 

19 maja  w Zespole Szkół Sportowych im. Józefa Jaworskiego odbył się  Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima, pod patronatem pani Agnieszki Hanajczyk  Poseł na Sejm RP i pana Jacka Lipińskiego Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego. W konkursie wzięło udział 36 uczniów z sześciu szkół.

Laureatami w kategorii klas I – III zostali:

W kategorii klas I Zuzia Papis z klasy I a – III miejsce

W kategorii klas II  Kuba Pieczewski z klasy II b – III miejsce

Gratulujemy.

JULIAN TUWIM – ZNANY I LUBIANY

W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci oraz stulecie poetyckiego debiutu Julian Tuwima. Obie rocznice  stanowią więc okazję do oddania hołdu temu wielkiemu Poecie, który kształtował język, wyobraźnię wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. W naszej szkole postać pisarza urodzonego w Łodzi i spędzającego w niej swoje młodzieńcze lata, przybliżyli uczniowie koła regionalnego pod kierunkiem pań Wioletty Nolbrzak-Sibilskiej i Marzeny Wlazłowicz-Pietras.

Niecodzienna lekcja pod hasłem: ”Julian Tuwim – znany i lubiany”, w której wzięła udział młodzież całej naszej szkoły, odbyła się w środę 15 maja. Znane i popularne wiersze dla dzieci przypomniane zostały przez młodych aktorów, w składzie: Karolina Kozanecka, Karolina Bielecka, Zuzanna Górska, Katarzyna Pietrzak, Izabela Grzelczyk, Kamila Kędzia, Marcin Radziejewski, Kacper Woźniak, Dominik Przychodniak, Aleksandra Ziętera, Mateusz Miller, Adrian Magnussen, Julia Woźniak i Katarzyna Góralska. Największym zainteresowaniem cieszyły się nawiązujące do współczesności interpretacje spóźnionego słowika, Grzesia – kłamczucha, roztargnionego pana Hilarego, czy lokomotywy ciągnącej z mozołem 40 wagonów. Na zakończenie spotkania uczniowie przy dźwiękach Gdańskiego Przeboju Roku 1983 wykonanego przez Tomasza Piotrowskiego
pt: „Lokomotywa Blues”, obejrzeli prezentację multimedialną mówiącą o życiu i twórczości głównego bohatera spotkania.

 

POWIATOWY KONKURS O EUROPIE

 

15 maja członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego wzięli udział

w 8 Powiatowym Konkursie o Europie, Europejczykach i Unii Europejskiej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Rąbieniu.

Drużyna w składzie: Katarzyna Góralska (VIb), Zuzanna Górska (IVa) i Marta Klonowicz (Vc) zajęła III miejsce.

Jedną z konkurencji było zaprezentowanie wybranej baśni H.CH. Andersena metodą dramy. Nasza szkoła wystawiła „Kwiaty małej Idy”. W inscenizacji poza członkiniami drużyny wzięli udział: Izabela Grzelczyk (IVa), Dominika Zawadzka (Vb) i Paweł Koralewski (VIb).

Przygotowaniem drużyny do konkursu zajęły się p. Agnieszka Krajewska-Daszkiewicz i p. Magdalena Jarzęcka.

 

Dzień Polskiej Niezapominajki

 

15 maja obchodziliśmy Dzień Polskiej Niezapominajki. Miał  on na celu przypominać nam o ważnych rzeczach, w tym także o ochronie środowiska. Z tego też powodu odbyła się w szkole lekcja ekologiczna, dla uczniów koła przyrodniczego- Jak Eko  spotkał Lansa. Po zajęciach , następnego dnia, przedstawiciele Szkolnego Komitetu Ekologicznego przygotowali wystawę portretów ludzi Eko i ludzi Lans. Zorganizowali także szkolną akcję, podczas, której uczniowie wpisywali swoje preferencje - Czy chcesz być EKO, czy może interesuje Cię LANS. Okazało się, że nasze dzieci są świadome ekologicznie i zdeklarowały chęć życia  w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

 

KONKURS RECYTATORSKI POEZJI JULIANA TUWIMA

 

14 maja  w Zespole Szkół Sportowych im. Józefa Jaworskiego odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima. W kategorii klas IV laureatami zostali:

Lidia Falkenberg z klasy IV c – II miejsce

Kamila Kędzia z klasy IV a i Dominik Przychodniak z klasy IV c – III miejsce.

Gratulujemy.

„OJCZYZNA TO SAMO ŻYCIE”

 

  30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Uczniowie spojrzeli w przeszłość naszej ojczyzny. Na tę okoliczność wszyscy wspólnie odśpiewali hymn narodowy. Przypomnieli krótką historię powstania Konstytucji 3 Maja, jej postanowienia oraz jej wielkość i znaczenie dla narodu polskiego.  Występujący wykazali się umiejętnościami wokalnymi oraz recytatorskimi. Ze sceny płynęły słowa pełne szacunku wydarzeniom historycznym. Uczniowie przypomnieli wszystkim o innych ważnych świętach obchodzonych w maju. Informacje dotyczyły Święta Pracy i Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To była dla nas wszystkich ważna lekcja patriotyzmu i przywiązania do historii i symboli narodowych.

Montaż  słowno-muzyczny został przygotowany przez panie:

J.Joachimiak, J.Misiak, A.Krajewska-Daszkiewicz.

Na zakończenie pani wicedyrektor Bożena Andrzejewska podziękowała wszystkim za naprawdę udaną lekcję historii.

 

ZACZAROWANY ŚWIAT WIERSZY JULIANA TUWIMA

 

Rok 2013 uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima. W naszej szkole twórczość poety przybliżyli uczniowie klas I-III, którzy w poniedziałek 29 kwietnia wzięli udział w szkolnym etapie konkursu recytatorskiego. Spośród 20 osobowej gromadki, jury w składzie p.p. Ewa Kania i Marzena Wlazłowicz- Pietras wyłoniło 6 zwycięzców reprezentujących szkołę w gminnych zmaganiach konkursowych.                                                                             

Zanim młodzi uczestnicy przystąpili do rywalizacji nastąpiło przełamanie pierwszych lodów podczas wspólnego tańca w rytm piosenki „Tańcowały dwa Michały”. Dla innych uczestników spotkania cenną lekcję deklamacji dostarczyły wiersze poety zaprezentowane przez znanego aktora p. Piotra Fronczewskiego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w SP nr 3.

Laureaci szkolnego etapu konkursu recytatorskiego:

Zuzia Papis IA

Ula Grzelczyk IB

Kuba Pieczewski IIB

Maksymilian Galbfach IIC

Zuzia Ferenc IIIA

Oliwia Tomporowska IIIC

DO UNIEJOWA Z CAŁĄ KLASĄ!

 

26 kwietna uczniowie klas drugich a, b i c wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do Uniejowa, aby skorzystać z atrakcji  znajdującego się tam Kompleksu  Termalno – Basenowego.  Dla klasy II c wyjazd ten był nagrodą zdobytą przez jednego z uczniów - Oliwiera Janowskiego w  konkursie zorganizowanym przez Radio ZET pt. „Do Uniejowa z całą klasą”.

W promieniach wiosennego słońca wszyscy doskonale się bawili i korzystali z leczniczych właściwości solanek termalnych. Wielkim powodzeniem cieszyły się  zjeżdżalnie, rwąca rzeka, statek piracki, wyspa z jacuzzi oraz różnorodne hydromasaże i gejzery wodne. Po trzygodzinnych harcach  w cieplutkich basenach wszyscy z apetytem spałaszowali pizzę w basenowej restauracji.

Pobyt na basenie to doskonały sposób na zdrowe i aktywne spędzenie czasu wolnego. Wszyscy  zrelaksowani, odprężeni i pełni energii wrócili do Aleksandrowa.

SUKCESY PRZEDSZKOLAKÓW

 

Dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w V Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim poświęconym twórczości Marii Konopnickiej, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim.
Poszczególne oddziały przedszkolne reprezentowały zespoły:
A: Martyna Ziąbka, Klaudia Szymczak, Julia Kwiatkowska, Martyna Pawlak, Szymon Machnicki.
B:Gabriela Gramera, Oliwia Marciniak, Amelia Chojnacka, Marta Wawrzyniak.
C: Julia Dymecka, Damian Pięta, Anna Zbidi.
Zespoły otrzymały 2 wyróżnienia i 3 miejsce w klasyfikacji zespołowej.

24 kwietnia zespół przedszkolaków w składzie: Gabriela Gramera, Anna Zbidi, Szymon Machnicki zdobył III miejsce w IX Turnieju Ekologicznym pod hasłem- „Chrońmy naszą Ziemię”, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 2.
Dzieci z oddziału przedszkolnego  C (Julia Dymecka, Damian Pięta, Bartłomiej Sikorski, Oliwier Szalkowski, Anna Zbidi), brały udział w VIII Gminnym Przeglądzie Teatralnym Sześciolatków „Mali Aktorzy na Dużej Scenie”, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim. Uzyskały wyróżnienie.

Julia Dymecka otrzymała wyróżnienie za pracę w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Przygody wróbelka Elemelka", zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 1 w Aleksandrowie Łódzkim.

 

POTYCZKI DRUGOKLASISTÓW

 

25 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs pt. "Potyczki Drugoklasistów" W rywalizacji wzięli udział uczniowie z terenu naszej gminy. Trzyosobowe zespoły poruszały się po medialnej grze planszowej. Miały do rozwiązania zadania z różnych dziedzin min. z literatury, matematyki, przyrody, j. angielskiego, plastyki, muzyki. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z rozwiązaniem zagadnień, stawiając na rozsądek i współpracę. Do walki mobilizował grupy doping, przygotowany przez specjalne zespoły z każdej szkoły.

Po podsumowaniu wyników ustalono,

że szkoły zajęły następujące miejsca:

I miejsce - S.P. nr 4

II miejsce - M.Z.S

III miejsce- Szkoły z Bełdowa, Rąbienia i Rudy Bugaj.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem nagród, dyplomów oraz słodkim poczęstunkiem, które ufundowała Dyrekcja Szkoły.

Organizatorkami konkursu w tym roku były: D. Kocik, A. Papka

 

I MIEJSCE NASZYCH EKOLOGÓW

 

25 kwietnia przedstawiciele gminnych szkół podstawowych spotkali się w gościnnej Rudzie Bugaj na V Turnieju Ekologicznym zatytułowanym:

" Eko- bohaterzy na tropie energetycznych alternatyw" .

Podczas konkursu uczniowie prezentowali makietę elektrowni wodnej, brali udział w licznych, ciekawych konkurencjach, spośród których na szczególną uwagę zasługiwał bieg terenowy z ekologicznymi zadaniami do wykonania. Po prawie trzygodzinnych zmaganiach jury ogłosiło bardzo dla nas korzystny werdykt, a mianowicie uzyskanie pierwszej lokaty.

Autorami tego zwycięstwa byli : Katarzyna Góralska kl. VI b, Jan Czerwiec kl. VIa, Julita Zalewska kl. Vb, Izabela Grzelczyk kl. IVa.

Do konkursu przygotowała uczniów nauczycielka przyrody - A. Skawińska

 

DZIEŃ ZIEMI W CZWÓRCE

Przyrodo nasza nie giń
Żyć wraz z tobą chcemy
Więc składamy obietnicę, ŻE CI POMOŻEMY!

Dnia 22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Postanowiliśmy w tym roku zorganizować ogólnoszkolną imprezę proekologiczną.  W tygodniu poprzedzającym obchody wszyscy uczniowie, pod kierunkiem wychowawców, wypisywali swoje działania, mające na celu ochronę naszej planety. Przygotowaliśmy wystawę plakatów dotyczących ochrony wody i  kodeksów ekologa. Przeprowadziliśmy apel, podczas którego uczniowie z klas IV-Vi pokazywali swoje prezentacje multimedialne o wodzie i ZSEE. Przypomnieliśmy działania w ramach projektu:  "Zielona flaga"  i pokazaliśmy makiety elektrowni korzystających z alternatywnych źródeł energii. Uczniowie klasy III a zaprezentowali ciekawą inscenizację dotyczącą problemów naszej planety. Najmłodsi dowiedzieli się co to znaczy: ekologia, ochrona środowiska i recykling. Uczestnicy koła przyrodniczego z klasy I a zaprezentowali dekalog małego ekologa.  W działaniach i pracach ekologicznych brali udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, co świadczy o dużym zainteresowaniu problematyką ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że "zaszczepiamy" w naszych podopiecznych ekologiczne zachowania.

 

 Organizatorami Dnia Ziemi byli: H.Koralewska, A. Skawińska,  

M. Jarzęcka, A. Badura, D. Kocik , A. Niewidomska

oraz wychowawcy i nauczyciele SP4.

 

"Dlaczego pamiętamy o Powstaniu Warszawskim?"

- PROJEKT

18 kwietnia  uczniowie klas VI zaprezentowali rodzicom swoje prace wykonane w ramach projektu edukacyjnego

"Dlaczego pamiętamy o Powstaniu Warszawskim?"
W ramach projektu odbyły się lekcje historii, zajęcia z wychowawcami oraz wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie wykonali plakaty, albumy, prezentacje multimedialne i gazetki tematyczne. Na spotkaniu zespół międzyklasowy podsumował działania poszczególnych grup pracujących przy realizacji powierzonych zadań. Zaprezentowane prace wywarły bardzo pozytywne wrażenie na rodzicach. Zaangażowanie szóstoklasistów świadczy o tym, że lubią planować, tworzyć i pracować metodą projektu.
Projekt został opracowany przez :

J. Księżak, A. Krajewską - Daszkiewicz, H. Koralewską

 

JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE

 

19 kwietnia uczniowie klasy 2 a wzięli udział w gminnym konkursie "Jestem bezpieczny na drodze" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Rąbieniu. Uczestnicy konkursu wykazali się znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię oraz doskonałą umiejętnością rozpoznawania znaków drogowych. Świetna współpraca, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach  oraz wyjątkowa sprawność fizyczna zaowocowały zajęciem I miejsca. Szkołę reprezentowali: Antoni Krzyżanowski, Jan Krzyżanowski, Igor Ziąbka. Zwycięzcy otrzymali puchar, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Do konkursu uczniów przygotowała pani Ewa Adamkiewicz.

 

WYDARZENIA WIELKANOCY WEDŁUG EWANGELII

 

27 marca uczniowie z klas I- VI obejrzeli inscenizację pt. "Wydarzenia Wielkanocy według Ewangelii"- wystawioną przez uczniów

z Koła Biblijnego.

W przedstawieniu wystąpili: K. Góralska, M. Dziewierzyński,

M. Baniewicz, P. Koralewski, J. Olechnowicz, J. Woźniak, M. Pietrzak,

A. Jóźwiak, A. Forysiak /kl.VI b/, J. Szczepaniak /kl.VI c/, J. Zalewska,

A. Glapski, K. Gralec /kl.V a/ oraz uczniowie nie należący do Koła Biblijnego- D. Przychodniak /IV c/, Sz. Pasikowski /VI c/,

D. Trybuła /VI b/.

Słowa Jezusa były poprzedzone narracją w oparciu o Ewangelię św. Mateusza, Łukasza i Jana, uzupełnione refleksyjnymi piosenkami w wykonaniu księdza Pawła oraz kolorowymi obrazami dostosowanymi do opisów. To wszystko wprowadziło nas w radosne świętowanie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa- największe święto dla wszystkich chrześcijan żyjących na całym świecie.

"Chrystus zmartwychwstał!"

"Prawdziwie zmartwychwstał".

 

KONKURS – NAJPIĘKNIEJSZE OZDOBY WIELKANOCNE

Z okazji Wielkanocy, Samorząd Szkolny ogłosił konkurs, w ramach którego uczniowie mieli wykonać ozdoby świąteczne według własnego pomysłu. Od 28 lutego do 27 marca spłynęło wiele ciekawych i oryginalnych prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi.
Komisja oceniająca przyznała następujące nagrody:
I miejsce – Emilia Kubiak IVc
I miejsce – Natalia Michalska IVc
II miejsce – Igor Rosiński – Ic
III miejsce – Ania Szymczak IIIb, Michał Szymczak Ic.

Wszyscy uczestnicy rywalizacji konkursowej otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki z rąk Pani Dyrektor.
Do tego grona należą:

Oddział przedszkolny A
Szymon Machnicki
Klasa I a
Artur Kabaciński
Berenika Kabacińska
Paulina Tomaszewska
Julia Wojtysiak
Klasa I c
Igor Wieczorek
Wiktoria Pacholska
Przemek Pawlak
Zuzia Dobroniak
Zosia Dobroniak
Klasa II a
Jakub Pietrzak
Klasa II b
Julia Majchrzycka
Dominika Bekalarska
Adam Cieślak
Krystian Krzyżanowski

Klasa II c
Oliwia Rogowska
Paweł Pospiszyl
 

Klasa III a
Kacper Grabski
Klasa IV a
Zuzia Górska
Piotr Cieślak
Wiktoria Zapart
Patryk Sobczak
Klasa V a
Justyna Kukulak

Klasa V b
Julia Ruszkowska

Klasa VI c
Sylwia Grzelak
 


Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych działaniach podejmowanych w naszej szkole.
Organizatorki konkursu: Magdalena Jarzęcka, Barbara Sobczak, Edyta Włodarczyk

 

„MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII”

 

25 marca w Zespole Szkół Sportowych odbył się  V Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Głównym celem konkursu było wyłonienie MISTRZÓW ORTOGRAFII z poszczególnych grup wiekowych oraz kształcenie umiejętności zdrowego współzawodnictwa

                            i współpracy w grupie.                                           

Tytuł MISTRZA ORTOGRAFII uczniów klas III i złoty medal zdobyła uczennica kl. III a – Zuzanna Paź.

III miejsce w zmaganiach o puchar MAŁEGO MISTRZA ORTOGRAFII    wywalczyła drużyna uczniów klas II i III w składzie:                       Zuzanna Paź, Nadia Durska, Maja Rawicka i Adam Cieślak.

Zwycięzcom gratulujemy!

 

 

W imieniu dzieci i ich rodzin Towarzystwo Nasz Dom składa wszystkim darczyńcom serdeczne podziękowania za ogromny wkład podczas ogólnopolskiej akcji "Góra grosza".

 

PIJ WODĘ - BĘDZIESZ ZDROWY!

 

Pod takim hasłem obchodzony był w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Jest to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 1992 roku i obchodzone co roku 22 marca.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się o tym, jaki wpływ na nasz organizm ma woda, ile wody powinien wypić dziennie każdy człowiek. Na korytarzu zostały wywieszone plakaty, przygotowane przez dzieci z klasy III a, zachęcające do spożywania wody, a nie słodkich gazowanych napojów. W czasie przerw można było napić się wody. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Została przygotowana i przeprowadzona przez panie: Annę Skawińską, Honoratę Koralewską, Annę Badurę i Magdalenę Jarzęcką.

 

KONKURS MATEMATYCZNY

 

Dnia 12 marca  uczniowie klas VI Sp. 4, w składzie: Jan Czerwiec VIa, Katarzyna Góralska VIb, Paweł Koralewski VIb i Joanna Szczepaniak VIc, zajęli II miejsce w X Edycji Konkursu Matematycznego dla klas VI szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Aleksandrów Łódzki pod hasłem „Matematyczne Zabawy"

 

DNI SPORTU

W dniach 11-15 marca obchodziliśmy w naszej szkole „Dni sportu”. Od poniedziałku do piątku odbywały się konkursy z nagrodami oraz zawody i imprezy sportowe. Dni sportu były okazją dla uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym o tematyce „Mój ulubiony sport”. Wszystkie prace znalazły się na wystawie , którą można było podziwiać na korytarzach naszej szkoły.

We wtorek 12.03.2013 w hali odbywały się Gminne Mistrzostwa Szkół Podstawowych w piłce ręcznej chłopców i dziewcząt. W zawodach uczestniczyły: Z.S.S. im. J. Jaworskiego, Szkoła Podstawowa z Rąbienia oraz Szkoła Podstawowa nr.4. Reprezentacje naszej szkoły uplasowały się na drugich miejscach w kategorii chłopców i dziewcząt , pierwsze miejsce zajęły drużyny z  Z.S. S. w Aleksandrowie Ł., a na trzecim miejscu znalazły się zespoły z Rąbienia.

Czwórkę  reprezentowali : Wiktoria Bużyńska, Zuzanna Nowak, Martyna Mozga, Ewa Sowińska, Martyna Pietrzak, Julita Zalewska, Karolina Podsiadła, Barbara Nikiel, Gabriela Kuleta, Wiktoria Zarzycka, Klaudia Janiak, Sylwia Grzelak oraz Paweł Zdziechowicz, Krzysztof Jurek, Filip Kowalczykowski, Daniel Trybuła, Marek Trybuła, Patryk Janowski, Mateusz Pawlak, Szymon Świercz, Jakub Szymański,

W środę odbył się Turniej Gier i Zabaw Ruchowych dla klas IV- VI. W rywalizacji brały udział dziesięcioosobowe (5 chłopców i 5 dziewcząt) drużyny poszczególnych klas. Pozostali uczniowie dzielnie kibicowali swoim koleżankom i kolegom.

 Oto końcowa klasyfikacja turnieju:

w kategorii klas czwartych

1miejsce – IV a; 2 miejsce- IV b; 3 miejsce- IV c.

w kategorii klas piątych

 1miejsce- V c; 2 miejsce- V a; 3miejsce- V b

w kategorii klas szóstych

 1 miejsce- VIa; 2 i 3miejsce- VI b i VI c.

 

W czwartek kontynuowano turniej dla uczniów klas młodszych. Rywalizacja zakończyła się następującymi wynikami:

Klasy pierwsze: 1 miejsce- I a; 2 miejsce- I c; 3 miejsce- I b.

Klasy drugie: 1 miejsce- II c; 2 miejsce- II a; 3 miejsce- 2 b.

Klasy trzecie: 1 miejsce- III a; 2 miejsce- III c; 3 miejsce- III b.

 

W piątek gościliśmy w szkole piłkarzy lokalnej drużyny  „Sokół”, z którymi spotkali się wszyscy uczniowie naszej placówki. Zawodnicy Sokoła w składzie: Dominik Dębowski, Konrad Łagodziński, Samuel Uche Obi i Damian Bierżyński  pokazywali uczestnikom elementy treningu piłkarskiego i zachęcali do wspólnego wykonywania ćwiczeń. Całe spotkanie przebiegało w przyjaznej i sportowej atmosferze.

Podczas tygodnia sportu promowaliśmy zdrowy styl życia. Szkoła nasza ubiega się o certyfikat Zielonej Flagi i w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju” każdy uczestnik imprez sportowych, które odbywały się w tych dniach otrzymał butelkę wody mineralnej.

Do zobaczenia za rok podczas kolejnych Dni Sportu.

Organizatorzy: Urszula Kluszczyńska, Jolanta Kuśmierek, Elżbieta Stanielewicz, Ireneusz Jurek, Krzysztof Szabela

ZIELONA FLAGA

Opiekun projektu – Anna Skawińska

Od II semestru roku szkolnego 2012/2013 staramy się o międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi w ramach programu : „ Szkoły dla Ekorozwoju”.

 

23 maja 2013 roku członkowie koła przyrodniczego ( Komitet Lokalny starający się o certyfikat Zielonej Flagi) postanowili zachęcić okolicznych mieszkańców do zbierania ZSEE. W tym celu przygotowaliśmy ulotki informujące o zbiórce ZSEE w naszej szkole- SP 4 w Aleksandrowie Łódzkim, która odbędzie się 1 czerwca 2013 roku podczas szkolnego Pikniku. Jak widać na zamieszczonych zdjęciach dzieci bardzo chętnie znajdowały tablice informacyjne, na których przyklejały ulotki i dodatkowo zatrzymywały spacerujących mieszkańców informując ich o naszej akcji. Mamy nadzieję, że zbiórka okaże się "owocna".

W licznych, zaplanowanych przedsięwzięć ekologicznych jest zbiórka elektrośmieci oraz propagowanie działań związanych z piciem wody, oszczędzaniem wody i racjonalnym gospodarowaniem zasobami wodnymi. Do tej pory wybraliśmy już komitet roboczy , ustaliliśmy zakres działań, przygotowaliśmy kodeks ekologiczny, propagujemy picie wody mineralnej , jako źródła zdrowia.

WARSZTATY EKOLOGICZNE


10 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne dla uczniów klasy III i koła przyrodniczego. Zajęcia przeprowadzone zostały przez przedstawicielkę Ośrodek Edukacji Ekologicznej, a tematem była WODA. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w lekcji , dowiedzieli się ciekawych rzeczy o tym jak ważna jest ta  substancja w naszym życiu i jak nie potrafimy prawidłowo nią gospodarować . Mamy nadzieję, że spotkania pozwoliło zastanowić się nad przyszłością wody na naszej planecie, aby nigdy nikomu jej nie zabrakło.
Szkolne organizatorki warsztatów- Anna Skawińska, Anna Badura

W pierwszym półroczu 2012/2013  w naszej szkole były prowadzone następujące działania

ekologiczne i prozdrowotne.


 1. 17 września 2012 uczniowie klas I – VI wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. W tym roku sprzątaliśmy ulice sąsiadujące z nasza szkołą.


2. W październiku z okazji Dni Ochrony Przyrody został zorganizowany konkurs plastyczny „Rośliny i zwierzęta chronione w Polsce”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką, oprócz tego musieli znaleźć informacje na temat danej rośliny lub zwierzęcia. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Można je było oglądać na wystawie

 

3. W szkole trwa akcja zbierania makulatury. Uczniowie wzięli udział w konkursie „Makulowe  Dzieci” – październik, listopad. Zebrano ponad 6 ton makulatury. Najwięcej zebrały klasy: III a – 857 kg, II c – 827 kg, V c – 621 kg. Uczniowie z klas I – VI, którzy przynieśli najwięcej makulatury wzięli udział w wycieczkach:
Klasy I – Semafor, klasy II –Muzeum Fabryki, klasy III – Muzeum
Kinematografii, klasy IV – VI – Muzeum Miasta Łodzi.

 

4. Bierzemy udział w akcji zbierania ZSEE. Można dostarczać stare lodówki, telewizory, radia, odtwarzacze itp. oraz zużyte baterie.

 

5. Z okazji Dnia bez Opakowań Foliowych ( 23 stycznia ) uczniowie klasy VI c oraz III a wykonali plakaty informujące o szkodliwym wpływie opakowań foliowych na nasze środowisko.
 

   Akcjami kierowały panie: H. Koralewska i A. Badura.

 

 

Konkurs przyrodniczo - matematyczny

 

7 marca odbył się drugi etap konkursu przyrodniczo - matematycznego w Szkole Podstawowej nr 48 w Łodzi. Nasza dwuosobowa drużyna - Ewa Sowińska i Wiktoria Zarzycka - zajęła VI miejsce. Dziewczyny wykazały się dużą wiedzą z obu tych przedmiotów rozwiązując trudne zadania, krzyżówki i rebusy. Musiały rozpoznać gatunki roślin chronionych w Polsce, krainy geograficzne. Obliczenia matematyczne też nie sprawiły im większych problemów.

 

OMNIBUS

 

Dnia  1 marca 2013 roku odbyła się w naszej szkole

II edycja Gminnego  Konkursu –„ Omnibus” dla uczniów klas szóstych, nad którym honorowy patronat sprawują:

Pani Poseł na Sejm – Agnieszka Hanajczyk 

i  Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego – Pan Jacek Lipiński.

W zmaganiach wzięło udział 34 uczniów z naszej gminy, którzy  w ubiegłym roku szkolnym, kończąc klasę piątą, otrzymali świadectwo z wyróżnieniem.  Dzieci rozwiązywały  test  uwzględniający  wiedzę 

 i umiejętności  programowe oraz wykraczające poza  programu nauczania. Po godzinie intensywnej pracy można było sprawdzić,

kto wypadł najlepiej.

 Zmagania okazały się bardzo wyrównane , jednakże  w  bieżącym roku szkolnym Omnibusem klas szóstych został Paweł Koralewski

ze Szkoły Podstawowej nr 4. Serdecznie gratulujemy Omnibusowi i życzymy dalszych sukcesów naukowych

 

Dyrekcja S.P. nr 4 oraz organizatorzy- Dorota Berenc i Anna Skawińska

 

INTER(AKTYWNI) DZIADKOWIE


Dzień Babci i Dzień Dziadka, były w naszej szkole okazją dla najmłodszych uczniów do wykazania się zdolnościami rysunkowymi. Samorząd Uczniowski zorganizował akcję na wykonanie pracy plastycznej, przedstawiającej aktywny sposób spędzania czasu z Babcią i Dziadkiem. Z wszystkich dostarczonych prac zorganizowano mini wystawę, którą można było podziwiać tuż przy drzwiach do sekretariatu szkoły. Po powrocie z ferii zimowych każdy, kto wziął udział w akcji otrzymał od Samorządu pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję serdecznie dziękujemy i gratulujemy talentu

 

ZIMOWISKA W „CZWÓRCE”

W czasie ferii zimowych nasza szkoła była organizatorem gminnych półkolonii. W ramach realizacji projektu zatwierdzonego przez GKRPA w Aleksandrowie, uczestnicy zimowisk aktywnie spędzali czas, zaspokajając różne formy swojej aktywności. Brali więc udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, informatycznych, sportowych ( część dzieci korzystała z lodowiska „Biały Orlik”). Zorganizowane zostały pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej , z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej i fantomów. Dla uczestników zimowisk zorganizowano występy: teatru „BAJKA” (spektakl „Podróż w krainę czarodziejskich bajek”), zespołu cyrkowego „HOLIDAY”, a także pokaz astronomiczny w przenośnym planetarium „URSA MAJOR”.
Dzięki współpracy z p. E. Grochulską- przedstawicielem „Partnerstwa na rzecz Aleksandrowa Łódzkiego,” mogliśmy zorganizować spotkania muzyczne z uczniami Szkoły Muzycznej – Anią i Tymoteuszem Pietrzak, warsztaty plastyczne z pp. Anną Ignaczak i Elżbietą Karaś, a także wspólnie z harcerzami stworzyć papierowe balony, uroczyście puszczane w niebo na rynku miasta.

Uczniowie dwa razy wyjechali do łódzkich kin na projekcję filmów 3D: „Życie PI” oraz „Zambezia. W sercu Afryki ,” uczestniczyli w zajęciach na sali zabaw „Alexland” oraz korzystali z miejskiej pływalni „Olimpijczyk”.
Dziękujemy pp. Barańskim i p. A. Hawrylukowi za sponsoring słodkiego poczęstunku, a uczestnikom za uśmiech,

radość i dobry humor każdego dnia.


SĄDZIMY, ŻE ZIMOWISKA 2013 BYŁY UDANE!

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

 

31 stycznia odbył się bal karnawałowy z udziałem dzieci klas I-III i oddziałów przedszkolnych. Zebrani bawili się przy współczesnych przebojach dyskotekowych i pląsach, prezentując wysoki poziom uzdolnień tanecznych. Wszyscy przebrani w wspaniałe stroje, tworzyli korowody, pary, pociągi, koła. I tak można było zatańczyć z biedronką, królewną, czarodziejką, żołnierzem, strażakiem, batmanem, wróżką, czy rycerzem. Dziękujemy wszystkim rodzicom i opiekunom za przygotowanie imprezy.

 

Podsumowanie wyników nauczania

I semestr 2012/2013

 

Oddział Przedszkolny „A”

Jarczyński Maciej

Kuna Jakub

Machnicki Szymon

Osieja Michał

Ziąbka Martyna

 

Oddział Przedszkolny „B”

Chojnacka Amelia

Gramera Gabriela

Matusiak Oliwia

Wawrzyniak Marta

 

Oddział Przedszkolny „C”

Zbidi Anna

Dymecka Julia

Pawlak Wiktoria

Pięta Damian

Siudzik Dawid

Budziarek Szymon

Podgórski Patryk

Grzelewska Paulina

I a

Czekajewski Łukasz

Kostowska Aleksandra

Nowak Oliwia

Papis Zuzanna

Pietruszewska Dorota

Rybczyńska Katarzyna

Sowińska Agnieszka

Włodarczyk Szymon

Wojtysiak Julia

Zielińska Zuzanna

 

 

I b

Grzelczyk Urszula

Jaworski Paweł

Kosak Dominik

Pawlina Błażej

Wdowiak Szymon

Wyderka Kacper

Żaromińska Nikola

Dębowska Justyna

Cieślak Dawid

Biniaszczyk Julia

 

I c

Dobroniak Zuzanna

Dobroniak Zofia

Dybała Dawid

Grzelak Wiktoria

Kostowska Hanna

Kustosz Zofia

Łopaciński Wojciech

Maciaszczyk Szymon

Nowowiejska Katarzyna

Pacholska Wiktoria

Pawlak Przemysław

Rosiński Igor

Wieczorek Igor

 

II a

Berenc Kinga

Gulak Katarzyna

Kraska Agata

Krzyżanowski Antoni

Krzyżanowski Jan

Matczak Patrycja

Pietrzak Jakub

Weremiuk Ignacy

Wojtaszek Agata

Ziąbka Igor

 

II b

Bekalarska Dominika

Chudzik Filip

Cieślak Adam

Grzelak Igor

Majchrzycka Julia

Pieczewski Jakub

Radziejewska Kinga

Wójcik Ernest

 

II c

Chrzanowska Aleksandra

Galbfach Maksymilian

Janowski Oliwier

Kaczmarek Maria

Kornacki Oskar

Malska Oliwia

Pospiszyl Paweł

Rawicka Maja

Rogowska Oliwia

Stobiecka Justyna

Tyniec Patrycja

Rogacki Mateusz

III a

Gajdka Bartosz

Grzechnik Karolina

Krystek Anna

Rajczyk Aleksandra

Ferenc Zuzanna

Grabski Kacper

Paś Zuzanna

Becht Maksymilian

Kowalska Zofia

Onopa Julia

Jaśkiewicz Oliwia

III b

Ciesek Jan

Durska Nadia

Szymczak Anna

Ścibisz Oliwia

Zasadziński Bartosz

Szałek Daniel

Majchrzycka Martyna

 

 

III c

Górska Gabriela

Misztela Klaudia

Miller Lidia

Jałowiecka Wiktoria

Włodarek Klaudia

Grubski Sebastian

Chopta Jakub

Przerwa Julia

Tomporowska Oliwia

Juszczak Wiktoria

 

Uczniowie ze średnią 4,75 i wyżej się w klasach IV-VI

w roku szkolnym 2012/2013 – I półrocze

IV a śr. klasy 4,3

Zuzanna Górska – 5,1 wzorowe

Maciej Postek – 5,1 wzorowe

Kajetan Goss– 5,0 wzorowe

Bartłomiej Borowski– 5,0 bardzo dobre

Łukasz Krajewski – 5,0 bardzo dobre

Izabela Grzelczyk – 4,9 wzorowe

Piotr Cieślak – 4,9 bardzo dobre

Kamila Kędzia – 4,8 wzorowe

Katarzyna Gajdka – 4,7 bardzo dobre

Karolina Kozanecka – 4,5 wzorowe

Milena Mieszalska – 4,5 wzorowe

Katarzyna Pietrzak – 4,5 wzorowe

Patryk Sobczak – 4,5 wzorowe

Bartosz Góra – 4,5 bardzo dobre

 

IV b śr. klasy 3,8

Patrycja Piątkowska – 4,7 bardzo dobre

Natalia Komisarczyk – 4,6 bardzo dobre

Piotr Sobczak – 4,6 bardzo dobre

 

IV c śr. klasy 4,00

Dominik Przychodniak – 5,0 wzorowe

Bartosz Przerwa – 4,9 wzorowe

Natalia Kustosz – 4,9 bardzo dobre

Aleksandra Mokrosińska – 4,9 bardzo dobre

Emilia Kubiak – 4,7 wzorowe

Marcin Radziejewski – 4,7 wzorowe

Klaudia Olczyk – 4,7 bardzo dobre

Kacper Woźniak – 4,7 bardzo dobre

Wiktoria Olejnik – 4,6 wzorowe

Julia Tadeusiak – 4,6 bardzo dobre

Miłosz Serafin – 4,5 bardzo dobre

 

V a śr. klasy 4,00

Julita Zalewska – 5,3 wzorowe

Aleksandra Ziętera – 5,0 wzorowe

Jakub Rajczyk – 4,9 wzorowe

Zuzanna Włodarek – 4,8 wzorowe

Natalia Tomczak – 4,8 wzorowe

Jakub Lewandowski – 4,7 wzorowe

Patryk Janowski – 4,7 wzorowe

Jakub Kabaciński – 4,6 wzorowe

Monika Nowak – 4,6 bardzo dobre

 

V b śr. klasy 3,6

Bartosz Nowak – 4,9 wzorowe

 

V c śr. klasy 4,1

Wiktoria Zarzycka – 5,3 wzorowe

Ewa Sowińska – 5,2 wzorowe

Natalia Dąbrowska – 5,1 wzorowe

Sonia Stehr – 4,8 wzorowe

Jolanta Zwierzchowska – 4,7 wzorowe

Artur Trybuła – 4,7 bardzo dobre

Oliwia Forysiak – 4,6 wzorowe

Marta Klonowicz 4,5 bardzo dobre

Alicja Majewska – 4,5 wzorowe

 

VI a śr. klasy 3,5

Jan Czerwiec – 5,2 wzorowe

Kamil Szczepaniak – 4,8  bardzo dobre

Barbara Nykiel – 4,7 wzorowe

 

VI b śr. klasy 4,1

Katarzyna Góralska – 5,4  wzorowe

Paweł Koralewski – 5,1 wzorowe

Tomasz Świerczyński – 5,1 bardzo dobre

Alicja Forysiak – 5,0  wzorowe

Julia Olechnowicz – 4,9 wzorowe

Maria Baniewicz – 4,8 wzorowe

Martyna Pietrzak – 4,8 wzorowe

 

VI C śr. klasy 3,6

Joanna Szczepaniak – 5,4  wzorowe

Milena Kleczewska – 4,9 bardzo dobre

Szymon Pasikowski – 4,8 wzorowe

Karolina Podsiadła – 4,7 wzorowe

 

 

Dyrekcja, nauczyciele oraz rada rodziców

                 Szkoły serdecznie dziękują wszystkim rodzicom, którym

      leży na sercu dobro, uśmiech i zadowolenie

          naszych milusińskich, wszystkim którzy w każdy możliwy 

           sposób pomogli przy realizacji zadań klasy lub szkoły.

 

Oddział Przedszkolny „A”

Emilia Ciemcioch

Marzena Kawalec

Dorota i Tomasz Cyganek

Ewelina Kochanowska

Monika Sikorska

 

 

Oddział Przedszkolny „B”

Małgorzata Bobrowska

Patrycja Kaźmierczak

Agnieszka Kupryjańczyk

Sylwia Brocik-Popović

Małgorzata Matusiak

Halina Pietruszewska

Justyna Jagusiak

Krystyna Kwiatkowska

Magdalena Gramera

 

Oddział Przedszkolny „C”

Katarzyna Kotowska

Marta Michalak

Anna Brzozowska

Bogusława Siudzik

Joanna Hołownia

Małgorzata Nowak

 

I a

Magdalena Zielińska

Marlena Felkowska

Izabela Czekajewska

 

 

I b

Joanna Jaworska

Joanna Wdowiak

Małgorzata Grzelczyk

Renata Włodarek

Monika Cieślak

 

 

I c

 

Agnieszka Wieczorek

Agnieszka Rosińska

Ewa Kustosz

Mariola Dylik

II a

Katarzyna Kochaniak

Aleksandra Weremiuk

Witold Pietrzak

Marzena Kopczacka

Anna Grodzicka

II b

Justyna Jagusiak

Sylwia Matkowska-Sikora

Izabella i Rafał Majchrzyccy

 

 

II c

Joanna Łaczkowska

Magdalena Zielińska

Agnieszka Rogowska

Anna Chrzanowska

 

III a

Agnieszka Paś

Mariola Dylik

Jolanta Błaszczyk

Aneta Jaśkiewicz

Monika Grabska

Aneta Rajczyk

 

III b

 

Dorota Szymczak

Izabella Majchrczycka

Anna Kifer-Wojtczak

 

III c

Marzena Juszczak

Wioletta Siemieńczuk

Agnieszka Żakowiec

 

 

 

IV b

Edyta Omiotek

Katarzyna Zelek

Iwona Sobczak

 

IV c

Jolanta Serafin

Magdalena Woźniak

Ewa Kustosz

 

V a

Elżbieta Nowak

Barbara Walczak

Agnieszka Żabińska

 

V b

Dorota Łabuda

Ewa Kantorek

Violetta Brusiłowicz

Elżbieta Zawadzka

Elżbieta Rek

 

V c

Aneta Janiak

Monika Stehr

Jolanta Klonowicz

 

VI a

Katarzyna Gibalska

Marzena Drożdżyńska

 

VI b

Ilona Świerczyńska

Beata Antczak

Anna Jóźwiak

Marzena Kawalec

 

VI C

Małgorzata Szczepaniak

Emilia Dominowska

Dorota Kisiel

 

Podsumowanie I semestru roku szkolnego 2012/2013

Sprawozdanie z działań związanych ze szkolnym kalendarzem imprez i  uroczystości.

W pierwszym semestrze odbyły się następujące uroczystości i imprezy szkole:

1.     Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z programem artystycznym

2.     Ślubowanie klas pierwszych i zajęcia z wychowawcą w klasach

3.     Apel: zaprzysiężenie przewodniczącego SU, prawa i obowiązki uczniów, Dzień Edukacji Narodowej

4.     Święto Niepodległości  pod hasłem „Czytamy Pana Tadeusza”

5.     Święto Szkoły : „ Moje pasje”

6.     Apel: Janusz Korczak- obrońca praw dziecka

7.     Kiermasz bożonarodzeniowy

W ramach współpracy ze środowiskiem uczestniczyliśmy w:

1.     Gminnych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej

2.     Gminnych obchodach Dnia Niepodległości

3.     Wojewódzkim Dniu Pszczelarza

4.     akcji „Sprzątanie świata”

5.     warsztatach Edukacji Ekologicznej ”Święto Drzewa”

6.     spotkaniach policjantami komisariatu Policji w Aleksandrowie

7.     akcji „Pomóż zwierzętom” (schronisko Medeor w Zgierzu)

8.     ogólnopolskiej akcji :Góra grosza”

9.     wystawienie „Jasełek” w kościele parafialnym pw Świętych Archaniołów

10.  koncercie kolęd „Do stajenki” zorganizowanym w kościele Zesłania Ducha Świętego

11.  akcji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”

12.   warsztatach z okazji Roku Korczakowskiego organizowanych przez S.P. w Rudzie Bugaj

13.  programie „Szkolne Kasy Oszczędności – edukacja ekonomiczna”

14.  ogólnopolskim programie „Pogromcy zarazków”

15.  Biegu Mikołajkowym

16.  zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i makulatury

17.  zbiórce plastikowych nakrętek na rzecz chorego chłopca